Talen? NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Pater H. DE GREEVE! FIBKINGER! Belastingvraagstukken Het Zangconcours van BEL-CANTO BEL CANTO's Nationaal Zangconcours ADVERTEERT in DIT BLAD VERGEET NIET TE LUISTEREN ZATERDAG 12 JUNI naar SPORT t LOUIS, WILLEM, JACOBUS, CATHARINA, CHRIST Maria, Anna, Cornelia, Somers een mijlpaal in de evolutie der muziek Men kan het grote nationale Zangconcours dat Bel Canto Zaterdag en Zondag gaf, zien als een groots muzikaal feest, als 'n evenement voor Kaats heuvel en omgeving, of als een waardige viering van het 20-jarig jubileum van Bel Canto. Men kan het echter in gro ter, verstrekkender verband zien, n.l. in het kader van de ontwikkeling van het koor wezen in Nederland. En als zodanig is dit concours van niet te onderschatten beteke nis en belangrijkheid. Er valt de laatste jaren on der de beste dirigenten en koren van Nederland een heil zaam streven waar te nemen, men wil breken met de lieder taf elsf eer en liedertaf elstijl die, aldus de voorzitter van de jury Frans van Amelsvoort, de pest is voor het koorwezen. Lang genoeg heeft men ge grasduind in het onuitputte lijk repertoire van de beruch te iiedertafelstukken, die vaak niets met muziek te maken hadden, maar louter op effect belust waren of grenzeloos sentimenteel Varen. Men wil terug naar de oor spronkelijkheid, naar de fris se muzikaliteit en een hogere waardering van de muziek, die zeer als kunst verlaagd was door het onverantwoor delijke gecomponeer van vele would-be-musici, die zich zei ven talent toeschreven en wier vermeend talent door vele zangers en ook vele di recteuren nog hoog werd aan gestaan ook. Wanneer we de verplichte nummers van het voorbije zangconcours nakijken, dan valt ons direct op, dat men radicaal met dit soort muziek heeft gebroken en zijn toe vlucht weer heeft genomen tot de polyphonie of de com- posities^ van onze modefnen. Voeg hierbij dat men niet de gemakkelijkste werken heeft genomen en U begrijpt dat dit een hoogstaand con cours was, dat qua eisen zijn weerga na de bevrijding niet vond, gelijk de heer v. Amels voort mededeelde; Wanneer men aan de hand van de prestaties der deelne mende koren zou willen af leiden waartoe het koor in Nederland in staat is, dan zou dit ongetwijfeld tegenvallen. Het gemiddelde zou niet bijs ter hoog zijn. Wij hebben ons dan ook op sommige ogenblik ken afgevraagd: Ho^ waagt dit koor hier op te treden! Daarnaast hoorden we ko ren die buitengewoon goed waren. Maar het aantal koren is te klein en het gebied van opkomst te beperkt van om vang, dan dat we aan de hand van dit concours gerechtvaar digde conclusies zouden mo gen trekken. Wij zouden ook graag nog een lans willen bre- keivvoor het schone, oude Ne derlandse lied, zoals er enke le werden gezongen, maar dat nog te weinig wordt ge waardeerd en genoten. Vele moderne componisten hebben deze uit letterkundig en mu zikaal oogpunt zeer kostbare schatten uit de vaderlandse historie voor 't koor bewerkt of zullen dit nog doen. Wij zouden het jammer vinden als zij niet bleven voortleven. Deze enkele aspecten van het zangconcours die wij even belichtten, maakten het inder daad tot een concours van standing, dat de eer van de nog betrekkelijk jonge, maar reeds overbekende zangver eniging Bel Canto hoog houdt. Een overweldigend succes Een pnma organisatie Een zeer hoogstaand muziekfestijn De vele vreemdelingen, die in de concoursdagen van Bel Canto Kaatsheuvel bezocht hebben, het méést mensen die niet wisten dat Kaatsheuvel bestond,, nog veel minder waar het te vinden was, hebben hun verwondering geuit, over wat hier tot stand gekomen was, door organisatie en mede werking, daarnaast door de be kwaamheid van jury en de moed te breken met een oude sleur, die tot mislukking moet leiden. Kaats heuvel heeft een zangconcours georganiseerd, waarvan de voor zitter van de jury, de heer Fr. v. Amelsfoort uit Den Bosch publiek durfde verklaren, dat het na de bevrijding het eerste concours is op een dergelijk hoog peil, waar gebroken was met de oude lieder taf eltraditie en werken waren ver plicht gesteld, die veel hoge eisen stelden aan de deelnemende ko ren en juist daardoor van veel meer waarde zijn voor de goede bevordering van ons koorwezen. Officiële opening door Burgemeester v. d. Heijden. Vrijdagavond had de officiële opening van het concours plaats in de Bel Canto-zaai. De Wel- Edelachtb. heer Burgemeester Mr. R. J. Th. v. d. Heijden was op verzoek direct bereid de officiële opening op zich te nemen, xt Was een grote drukte in de keurig ver sierde Bel Canto-zaal, waar het gehele ere-comité, het hoofdco mité met de diverse subcomité's en daarnaast nagenoeg alle nota belen der plaats met hunne dames present waren. Waar het concert dat de feestvierende vereniging bij deze gelegenheid geheel met eigen krachten aanbood, mede de viering van het 300-jarig bestaan van Nederlands vrijheid insloot, zette het gemengd koor -van B.C. met het Wilhelmus in. De heer J. Kemmeren, voorzit ter van het hoofdcomité, opende de avond met de woorden: HoogEerw. Heer Deken, Edel- achtb. heer burgemeester, heren van het ere-comité, bestuur en le den van Bel Canto, Dames en heren, Het is mij waarlijk een genoe gen in mijn functie van voorzitter van het hoofdcomité u een harte lijk welkom toe te roepen. Daar bij moet dit speciaal gelden voor u, burgemeester v. d. Heijden, die wij welkom heeten in ons Kaats heuvels verenigingsleven en voor u mijnheer de Deken, die dit zo intens meeleeft. Dan wijst dhr. Kemmeren er op, dat het feest is tot stand gekomen in samenwer king met de besturen van de twee zusterverenigingen Euphonia en Apollo en dat deze samenwerking opnieuw weer geleid heeft tot 'n succes. Hij wenst Bel Canto ge luk met haar 4e lustrum en hoopt dat de vereniging crescendo zal gaan, wat zeker gebeurt als de leden trouw blijven aan de leiding zowel van het bestuur als de di recteur. Dan geeft hij het woord aan burgemeester v. d. Heijden, die onder een warm applaus het podium bestijgt. De burgemeester verklaart dat, toen hem deze middag het ver zoek bereikte de officiële opening van het Nationaal Zangconcours dat Bel Canto ter viering van zijn 20-jarig bestaan heeft georgani seerd, op zich te nemen, hij geen ogenblik geaarzeld heeft dit te aanvaarden, omdat hij met deze opening midden in het culturele leven van Kaatsheuvel treedL cn hij de volle overtuiging heeft dat culturele ontwikkeling vooi een plaats van zeer grote oetekenis is. Hij schijnt degelijk kennis geno men te hebben van de uitstekend verzorgde feestgids en gaat de feestvierende vereniging vergelij ken met de charmante, bevallige 20-jarige jongedame, die tot een leeftijd gekomen is dat zij de har ten gaat veroveren. Hij moet ech ter uit de feestgids conciud lferi dat Bel Canto reeds vroeg tot de ze bekoorlijke staat gekomen is, getuige de successen, welke de vereniging reeds in de vervlogen jaren heeft behaald. Dan doet het hem aangenaam aan, uit het programma van deze avond te mogen zien, dat deze mede gewijd is aan de herdenking van het 300-jarig bestaan van Nederlands vrijheid. Wij weten thans, aldus spr., wat vrijheid is, thans, nu we ondervonden hebben dat wij deze vrijheid kunnen ver liezen en dat we moeten strijden om ze te behouden. Hij spreekt de hoop .uit dat de toekomst ons zal sparen voor een tweede beroving van dit kostbaar goed en wekt on tot behoud hier van iets over te hebben. Terug komend op zijn vergelijking van B. C. met de charmante 20-jarige jongedame, wenst hij de jubile rende vereniging geluk met haar feest, spreekt de hoop uit voor 'n blijvende bloei en verklaart het Nationaal Zangconcours van Bel Canto voor geopend. De heer Roelofs, voorzitter van Bel Canto, krijgt hierna 't woord. Hij vangt aan met de verklaring, dat hij nog nooit tijdens zijn voor zitterschap van Bel Canto met zo n blijdschap, opluchting en ook dankbaarheid het woord gevoerd heeft. Met blijdschap, want Bel Canto jubileert en er is reden om verheugd te zijn. Met opluchting, want wij zijn heengeworsteld door de berg van moeilijkheden en be slommeringen, die de voorberei ding vroeg. Met dankbaarheid en dit juist in de grootste mate. Alle instanties en particulieren gaven hun volle medewerking. Spreker brengt dan speciaal dank aan lo co-burgemeester Grootswagers die geholpen heeft op een wijze wel ke niet te verbeteren valt. Aan de heren van het hoofdcomité, die hun naam aan ons feest hebben willen verbinden. Aan de Wel- Edelaehtb. heer burgemeester v. d. Heijden, die direct bereid was officieel het concours te openen en het voorzitterschap van het erecomité te aanvaarden. Spreker hoopt dat in de toekomst tussen het college van B. en W. en de vereniging B. C. een pretige sa menwerking zal bestaan. Voor de oplossing van 't moei lijke zaalprobleem brengt spreker de HoogEerw. heer Deken harte lijk dank, mede voor het nieuwe meubilair, zo spontaan beschik baar gesteld. Dan richt spr. zich tot de heer Jan Kemmeren, de organisatieman bij uitstek, die zich ook thans weer spontaan beschikbaar stelde, tot de heer J. v. Woensel, de ker- messe d'été expert, die zijn kun dige zorgen aan het moeilijke pro bleem der verpachtingen wijdde: aan de heer Hopman, die de grootste stuwkracht geweest is om zaal en terrein in orde te krijgen: aan de diverse subcommissies die uren van hun nachtrust aan de voorbereiding offerden. Als hij daarna aan secretaris Meijers en directeur Tuerlinqs een woord van dank gebracht heeft, ver klaart hij diep getroffen te zijn geweest door de sympathieke me dewerking van de mede-inwoners van Kaatsheuvel, die hebben aan- qevold dat hier het vereniginqs- belang een plaatsbelang gewor den was en ons spontaan op alle aebied van dienst zijn geweest. De financiële steun van u onder vonden, aldus spr., overtrof de stoutste verwachtingen. Uw gel delijke beiidragen, uw adverten ties, uw qiften in natura, waren zovele blijken, die ons stemmen tot een verhoogde dankbaarheid en een welgemeende dank. Aan het slot van zijn rede wiist spr. nog op de omvangrijke werk zaamheden, die de voorbereiding van het coucours heeft gevergd 'en het succes dat met de inschrij vingen is bereikt en waarvan hij hoopt, dat Kaatsheuvel zich Za terdag en Zondag kan overtuiqen. Na de woorden van de heer Roelofs wercf de erewijn aanaebo- den. Na een toast op de jubile rende vereniging traden achter eenvolgens nog alss preker op de heren v. Nieuwstadt als president van Euphonia, de heer T. van Woensel als voorz. van Apollo, deh eer J. Kemenade. voorzi. van K. B., de heer Wennekes als voorz. van de R.K. Bond van Schoenfabrikanten en de heer Tuerlings. De heer v. Nieuwstadt wijst in zijn gelukwens oo de prachtstaat van dienst van B. C., waarin hij met een speciaal woord de direc teur hulde brengt. Hij is er trots op dat meerdere leden va:: zijn corps ook leden van B. C. zijn. De heer v. Woensel noemt de zangkunst als een der mooiste kunsten; De menselijke stem, al dus de heer v. Woensel, geleid door een beschaafd gezongen woord, is het grootste wonder der schepping. Hij releveert de top prestatie die het koor in zijn 20- jarige loopbaan behaalde. Hij wenst B. C. geluk en hoopt en re kent op de steeds betoonde sa menwerking tussen de plaatselijke verenigingen onderling. De heer J. v. Kemenade noemt het jubileum van B. C. een mijl paal in het leven der vereniging. Hij maant de leden tot volgzaam heid en wijst er op dat hun ..aak nog niet geëindigd is. Er is 20 ja ren lang vitaliteit en frisheid ge toond, er zijn kunstzinnige jaren heengegaan, dich nog eeu mooie toekomst wacht, als ge de goede leiding volgt die u gegeven is en die velen u kunnen benijden. De heer Wennekes, die met be langstelling de feestgids gelezen heeft, was gefrappeerd door een zin in wat de heer Teurlings in zijn voorwoord schreef: „Toen kwam een tijd van inzinking, 't Ging slecht in de industrie, dus ook Bel Canto kreeg de weer slag." In een zeer geestig speechje bracht de heer Wennekes ver band tussen de toestand in de in dustrie en die van het culturele leven. Hij hoopte, dat het in de toekomst de industrie goed zou gaan, dan ging het ook Bel Can to goed, of dat het Bel Canto goed zou gaan, want dan marcheerde het ook met de industrie. De heer Tuerlings sloot de lan ge rij van sprekers en memoreer de alleen maar, dat deze viering juist samen viel dat het 20 jar.^n geleden was, dat de heer Jan v. Dun deze zaal voor Bel Canto bouwde en in een even officiële gelegenheid door burgemeester v. Besouw z.g. werd geopend. Hij had de heer Jan van Dun gaarne in het midden gezien, doch waar hij momenteel hiertoe niet in staat Js, verzoekt hij hem de goede wen- %en voor een spoedig herstel van geheel Bel Canto over te bren gen. Het gevarieerde programma dat Bel Canto dan gaat geven is een succes geworden. In een stemmig gezongen Beati mortui werden Bel Canto's doden herdacht. Het 3de eeuwfeest van onze bevrijding werd met de machtige koorwerken: Hollands Glorie van Rich. Holl en Het Vlaggelied van Joh. Verhulst gevierd. Na de pauze zong de heer Woo ning op onovertreffelijke wijze het Hosanna van Granier en de heer L. Nieuwenhuijsen een aria uit opera Martha van Flötow. Dan debuteerde het gemengd koor met een viertal oud-hoiland- se werken in een nieuwe bewer king van onze jongere componis ten als: ,,'k Heb mijn wagen vol geladen, arr. van Felix de Nobel: Een karretje op de zandweg reed, arr. van H. Strategier, Daar was laatst een meisje loos, arr. van Ary Verhaar en Quod libet van Toebosch. Het grootste succes van de avond was echter „Frühlings Symphonie van Carl Reuter met de jongeheren J. Teurlings, J. Roe lofs en A. Prins, aan piano en viool. Het dameskoor kreeg een geweldig applaus voor de kunst zinnige vertolking van dit keurig werk. 't Was een mooie Bel Canto avond, die in zijn succes het sla gen van het komend concours in hield. Concours Bel Canto. Bekroningen Zaterdag 5 Juni. 2e afd. Gem. Koor Zang na Ar beid, Goirle 248 punten 3de prijs. Afd. Uitm. Dubbel Mannen koor Eindhovens D.M.Kw. 338 p. lste prijs. lste afd. Gem. Koor Euterpe, Rijen, 333 punten, lste prijs. 3de afd. Mannenkoor Ster der Toekomst, Tilburg, 231 p, 3e pr. 3de afd. Mannenkoor Philips Mudoïsten, Maastricht 383 punten lste prijs A. 2de afd. Gem. Koor Hasselts Gem. Kapelle Koor, „Tilburg, 329 p., lste prijs. Sup. afd„ Gem. Koor Joh. J. H. Verhulst, Krommenie, 339 punten, lste prijs met lof. Bekroningen Zondag 6 Juni. 3de Afd. Gem. Koor Ramshorst 's-Hage, 371 punten, lste pr. A. 3de afd. Dameskoor, Heerlen, 332 punten, lste pr. 3de afd. Mannenkoor Zang na Arbeid, Oosterhout, 173 punten. lste afd. Gem. Koor Duinwa terleiding 's-Hage, 387 punten, lste prijs A. 2de afd. Dubbel Gem. Kwar tet Rijswijk, 243 p., 3e prijs. Sup. Afd. Gem. Koor Brou- wer's a Capella, A'dam, 305 ptn., lste prijs. 2de Afd. Gem. Koor Ontwaakt, Zaandam, 282 p., 2de prijs. 2de afd., Gein. Koor, Veghels Gemengd Koor, Veghel, 400 pun ten, lste prijs met lof. 2de Afd. Dameskoor Arte et Religione, Zevenbergen, 396 pt., lste prijs A met lof. Sup. afd. Gem. koor, KI. G.K. Cantabile, Delft, 289 pt., 2de pr. 2de afd., Gem. Koor, Deurne's G.K. Deurne, 392 pt., lste prijs A met lof. 3de afd. Gem. Koor Oefening baart Kunst, Nieuwkuijk, 332 pt., lste prijs. Afd. Uitm., R.K. D.G.K., Oister- wijk, 308 pt., lste prijs. Afd. Uitm. Dubbel Mannen- kwartet Sine nomine Tilburg, 345 punten, lste prijs. Afd. Uitm., Gem. Koor, Zang en Vriendschap, Oisterwijk, 340 punten, lste prijs. Ere-prijs drie laagste afd. Man nenkoren De Philips Mudoïsten, Maastricht. Ere-prijs, drie lpogste afd. Gem. Koren, Joh. J. Verhulst, Kromme nie. Ere-prijs drie laagste afd. Gem. Koren, Veghels Gem. Koor, Veg hel. Ere-prijs drie laagste afd. Da meskoren, Arte et Religione, Ze venbergen. Ere-prijs hoogste aantal punten kwartetten Sine nomine, Tilburg. Directeursprijs hoogste aantal punten koren L. v. d. Weijden, Veghel. Directeursprijs op een na hoog ste aantal punten F. J. Sicking, Krommenie. Directeursprijs hoogste aantal punten kwartetten Jozef van Ges tel, Tilburg. Directeursprijs. op een na hoog ste aantal punten kwartetten Chr. Schafer, Eindhoven. R.K. Arbeidersbeweging. Zondag 13 Juni om 12 u. wordt de algemene jaarvergadering van de R.K. Arbeidersbeweging ge houden. Op de agenda staat: 1. Opening. 2. Jaarverslagen van Secretaris en Penningmeester. 3. Verslag Controle-commissie en aanwijzing nieuw lid daarvan. 4. Bestuursverkiezing. Periodiek aftredend zijn: J. Bee- rens, Voorzitter, v. Boxtel, 2e Secr. en C. v. d. Velden, Comm. Deze stellen zich herkiesbaar. Verder moet worden voorzien in de vacatures ontstaan door ver trek naar elders van G. v. Nunen en P. A. v. Spaandonk. Candidaten kunnen worden in gediend tot vóór de aanvang der vergadering bij, het bestuur. De lijsten moeten door minstens 10 leden zijn ondertekend. 5. Mededelingen en ingekomen stukken. 6. Toespraak Geestelijk Adv. 7. Rondvraag en sluiting. Om de wisselbeker. Op initiatief van de heer Ger- rit van Boxtel zullen vermoedelijk op Zaterdag en Zondag 19-en 20 Juni voetbalwedstrijden gespeeld worden tussen de verschillende schoenfabrieken ter plaatse. De inzet is een wisselbeker, waarom dan jaarlijks gespeeld moet wor den. De fabriekselftallen, die hier aan willen meedoen, kunnen zich tot uiterlijk Zaterdag 12 Juni op bovenstaand adres melden. Veteranenvoetbal. De voetbalver. DES wil de oude Dessers gelegenheid geven om in de zomer ook enkele voet balwedstrijden te spelen tegen andere veteranenelftallen. Wij hopen dat alle oud-Des- sers, die DES door de moeilijke jaren hebben heengeholpen, aan deze oproep zullen gehoor geven en zich bij de secretaris zullen op geven. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Haarlem—PSV 3—1 Go AheadHeerenveen 20 Promotie 2e klasse. DOSKO—DESK 0—7 DISTRICT IV. Tweede klas. RKCKolping SDW 20 BelgiëFrankrijk 42 R.K.C.—KOLPING 2—0. Op waardige wijze besloot R.K.C. haar eerste competitie in de tweede klas en stuurde tot slot Kolping met een ne derlaag naar Helmond terug. .Ondanks dat er voor geen van beide elftallen nog belang bij deze ontmoeting was, is er toch van beide zijden hard gewerkt. R.K.C., dat in de eerste helft met de sterke wind in de rug speelde, was dan ook steeds voor de Helmond-veste on het slordig afwerken der voorhoede was oorzaak dat de score niet hoger was. Tini de Bruine zorgde met een mooi, ver schot uit een corner voor het enige doel punt voor rust. Na de thee, met de sterke wind tegen, was het toch weer alles RKC dat de klok sloeg en slechts enkele Helmond- aanvallen werden op keurige wijze door Span onschadelijk gemaakt. Jan Duquesnoy slaagde er nog in om met een pracht-goal de stanji op 20 te brengen, waarmede 't ein de komt van deze goede wed strijd, die door scheidsrechter Willibrords uit Breda op keu rige wijze werd geleid. RKC eindigde hiermede op de eervolle 3e plaats, een re sultaat waarop zij trots kan zijn. SPRANG. N.E.O. J.l. Zaterdag speelde N.E.O. een uitwedstrijd tegen Juvona te Breda. Deze wedstrijd werd op 'n zeer slecht en bovendien veel te klein terrein gespeeld. Onder stro mende regen werd de wedstrijd aangevangen met een paar mooie Juvona-aanvallen, welke besloten werden met evenzovele goede schoten op het N.E.O.-doel, doch doelman Ophorst wist deze scho ten schitterend te stoppen. Dan komt N.E.O. los en aan val op aanval komt op het Juvo- na-doel. Na twintig minuten kopt de N.E.O.-linksbuiten een goed genomen corner van rechts on houdbaar in, direct daarop breekt de mid voor door en jaagt nummer twee in de touwen. Na de rust weet Juvona nog gelijk te maken, doch dat vind N.E.O. te erg en met snelle aanvallen wist N.E.O. nog vijfmaal te doelpunten tegen Juvona nog tweemaal, zodat deze wedstrijd eindigde met een ver diende 74-overwinning voor N.E.O., dat thans met één wed strijd meer gespeeld, aan het hoofd van de ranglijst staat. A.s. Zaterdag speelt N.E.O. haar laatste thuiswedstrijd tegen P.T.T. uit Breda, die de N.E.O.- jongens moeten winnen om haar kans op de bovenste plaats te houden. Deze wedstrijd vangt aan om vijf uur en wordt gespeeld op het terrein aan het Oosteinde. S. D. O. Zaterdag 5 Juni speelde SDO I een thuiswedstrijd tegen PTT uit Breda. De wedstrijd stond onder goede leiding van de heer Dal- meijer. Na de aftrap kwam PTT direct opzetten en zette onze ach terhoede aan het werk, welke de aanvallen goed wisten te door staan. Na 15 minuten spelen wist onze midvoor met een mooi schot er 1—0 van te maken cn na 5 minuten maakte de linksbuiten er 2—0 van. Na der ust kreeg onze rechtsbuiten na een mooi opge zette aanval een prachtkans, die hij goed benutte, 3—0. Het is nog 25 minuten te spelen als de P TT midvoor met een prachtig schot onze doelman het nakijken. Hier door aangemoedigd werd het spel weer vlugger en moesten onze backs weer ingrijpen. Acht minu ten voor het einde wist onze naa~ binnen gekomen linksbuiten er 4—1 -van te maken. Hiermede kwam het einde van een mooie en sportief gespeelde wedstrijd. Het 2e elftal, dat met 5 inval lers een uitwedstrijd speelde tegen Good Luck 2, verloor deze wed strijd met 2—1. WASPIK. Waspik speelde Zondag, haar laatste wedstrijd in de promotie degradatie-competitie en wel te gen T.V.C. Zij wonnen deze matqh met 10. Al direct na de aftrap kreeg de doelman van T. V. C. hopen werk te verzetten. Bij een van de vele aanvallen op z'n „kooi" sloeg hij de bal voor de voeten van de Waspikse mid denvoor, die deze kans goed be nutte en onhoudbaar inschoot 1—0. Kort voor de rust kwam .V.C. nog even sterk opzetten. Doel man Smits toonde zich echter voer z'n taak berekend en gaf de T. V. C.-spelers geen kans de bal over de doellijn te plaatsen. Na de rust speelde Waspik met de wind in de rug. Het spelpeil was echter veel lager dan voor de rust. Toch kreeg de doelman van T.V.C. nog verschillende ge vaarlijke schoten weg te werken. KORTE BERICHTEN. De totstandkoming van een overeenkomst voor groentenleve- ring aan de Duitse burgerbevol king wordt zeer binnenkort tege moet gezien. Dit contract zal lopen to 1 Mei 1949. Het omvat de levering van 87.500 ton vroege- en zomer groenten en 112.500 ton late- en wintergroenten. Op 1 Juli van dit jaar be staat de Kon. Ned. Toeristenbond ANWB 65 jaar. Ruim 220.000 Nederlanders zijn momenteel in de ANWB verenigd, waarvan onge veer de helft automobilisten. H. M. de Koningin heeft dezer dagen in stromende re gen een bezoek gebracht aan Ammerzoden, Hedel enz. A.s. week gaat zij naar Tiel en talrijke plaatsen in de Betuwe. Ambtenaren van de C.C.D. zijn in Baarle-Nassau een om vangrijke smokkel van veevoer op het spoor gekomen, waarbij pl.m. een honderdtal boeren uit de om geving betrokken zijn. Prof. Romme is gisteren naar Batavia vertrokken, om de federale conferentie in Bandoeng bij te wonen. Kort voor het einde deed T.V.C. nog een poging de stand gelijk te maken, maar hun aanvallen wer den afgebroken door de goed- spelende achterhoede van Was- pik.. Onze jongens zijn door deze overwinning ongeslagen kampioen geworden in deze competitie en blijven dus 4e klasser. VRIJH.-CAPELLE. Seolto—Vrijh. Boys 9—2. Zaterdag speelde Vrijh. Boys een uitwedstrijd tegen Seolto uit Zevenbergen. Met twee bussen werd deze reis ondernomen. Men heef echter de punten niet mee naac huis kunnen brengen, want hoewel gelijk spel de juiste ver houding weergegeven zou hebben werd met niet minder dan 9—2 verloren. Voor doel hadden de onzen weinig fortuin, terwijl Se olto elke doorbraak in een doel punt wist om te zetten. Als om vijf uur op het zeer glibberige terrein, waarop Seolto zich beter wist aan te passen dan onze jongens, begonnen wordt, nemen de onzen de eerste minuut door midvoor Dekkers de leiding. De tweede minuut ligt echter de gelijkmaker reeds in het net. Na 10 minuten maken de onzen er 2-1 van. Niet lang daarna weten de mannen uit Zevenbergen onze keeper te verschalken. Een pe nalty wordt door de onzen jam merlijk gemist. Voor halftime be gaan onze backs nog twee fatale fouten, die in doelpunten werden omgezet. Ruststand 42. Na rust wordt door onze jon gens flink aangepakt. Seolto komt het eerste half uur zeer zelden aan bod. Het geluk komt bij een snelle uitval na 15 minuten spe len aan de andere kant, als Seolto 5—2 laat noteren. Hef laatste kwartier weten zij de stand nog op te voeren tot 9—2, hetgeen een zeer geflatteerde overwining voor Seolto mag heten, daar onze jon gens in het veld zeker de mindere niet waren. De reserves wisten op Sprang 2 een 1-0 overwinning te beha len en kunnen aan de ranglijst weer twee punten toevoegen. Zaterdag krijgen Vrijh. Boys de vereniging Roosendaalse Boys op bezoek. Aanvang vijf uur. HET ZWEEDSE ELFTAL. In een Hongaars dorp be stormden een aantal inwoners het gemeentehuis. Een politieagent kwam om het leven, twee perso nen werden zwaar gewond, 28 arrestaties werden verricht. On der de arrestanten bevond zich de pastoor. Spaak zal Woensdag a.s. aan Koning Leopold het resultaat van de kabinetszitting van Dins- wacht dat de Koning aan de Bel gische regering 'n beslissing over zijn positie zal vragen. Teter.dijk 1 1 9 - BREDA ENGELS, DUITS. SPAANS, FRANS, NEDERLANDS. Opleiding vooralle practijk- examens handelscorrespondentie; examen tolklvertalerActe L.O. Hoofd-correspond. V.T.H. Leraar. Verder convers, en bijwerken. Mondelinge en schrift, lessen. Wij hebben liefde voor ons werk SPRANG-CAPELLE. A.s. Donderdag 10 Juni hoopt voor de Chr. Geref. Kerk op te treden Ds. G. Rijksen van Mid delburg. Aanvang half acht. Generaal Eisenhower is de meest populaire man van Amerika, aldus heeft een en quête vastgesteld. Hij was ver de meerdere van Truman, Stassen, Vandenberg en Wal lace. Heden overleed tot onze grote droefheid, tijdig voor zien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in het Groot Ziekengasthuis te 's Hertogenbosch onze zorgzame Man, Vader, Behuwdvader en Grootvader De WelEdel Gestrenge Heer in leven Notaris te Waalwijk echtgenoot van Mevrouw in de ouderdom van 62 jaar. Waalwijk Mevr. WED. C. CHRIST-SOMERS Echt W. CHRIST M. CHRIST-VREHEN en Kinderen Sittard A. CHRIST Waalwijk A. CHRIST C. CHRIST Amsterdam C. CHRIST Oteppe (België) A. CHRIST G. CHRIST-RIEVERS en Kind Waalwijk J. CHRIST Amsterdam L. CHRIST WAALWIJK, 5 Juni 1948. Grotestraat 389. De plechtige uitvaart zal plaats hebben op Woensdag 9 Juni a.s. in de Parochiekerk St. Jan te Waalwijk, om 10 uur v.m. Vertrek van het Sterfhuis 9.30 uur. HET NEDERLANDSE ELFTAL: Kraak (Stormvogels) v. Bun Schijvenaar (M.V.V.) (E.D.O.) Stoffelen Terlouw de Vroet (Ajax) (D.V.C.) (Feijenoord) v. d. Tuyn Rijvers Rozenburg Wilkes Lenstra (H. D.V.S.) (N.A.C.) (Neptunus) (Xerxes) (Heerenveen) i Carlsson Gren Nordahl Liedholm Nilsson (AIK) (Göteborg) (Norrköping) (Norrköping) (Malmö) Andersson Leander Rosen (AIK) (AIK) (Malmö) Nordahl Nilsson (Norrköping) (Malmö) Torsten Lindberg (Norrköping) a. b. VERMOGENSHEFFING INEENS. Voor de Vermogensheffing Ineens is vrijgesteld: voor ongehuwden in het algemeen 8000.in be paalde gevallen 10.000. voor gehuwden resp. 12.000.en 15.000. c. voor elk kind, waarvoor men kinderaftrek genoot, of meerderjarig kind dat door gebreken van lichaam of geest geen eigen inkomen heeft, 4000.of indien het geen recht heeft op al dan niet ingegaan wezen pensioen 5000. Personen van 40 jaar en ouder en zij die door gebreken van lichaam en geest vermoedelijk in de eerstkomende clrie jaren geen of nagenoeg geen inkomsten uit eigen ar beid kunnen verwerven, hebben bovendien een vrijstelling van maximaal 50.000.Daarbij is van belang het ge middeld zuiver inkomen in de jaren 1941 t/m 1945 of als dat voordeliger is het inkomen in de jaren 1943 t/m 1945. Is het gemiddeld inkomen per jaar op die wijze berekend, meer dan 3000.per jaar, dan gaat de extra vrijstelling verloren. Ten aanzien van hulpbehoevenden heeft de Minister on langs de vrijstelling nog uitgebreid. Als hulpbehoevenden worden beschouwd degenen, die ten gevolge van ernstige geestelijke of lichamelijke ge breken, naar het zich laat aanzien, blijvend in een toe-' stand zullen verkeren, waarin zij van derden afhankelijk zijn. Het geldt dus niet voor hen die slechts tijdelijk niet in staat zijn om in eigen behoefte te voorzien. De vraag werd gesteld of hiervoor b.v. ook in aanmer king komt, iemand die een bedrijf en daaruit een behoor lijk inkomen heeft, doch de exploitatie geheel moet over laten aan eigen of vreemd personeel, daar hij zelf door ouderdom of ziekte niet in staat is mee te werken. Naar mijn bescheiden mening komt zo iemand voor deze regeling niet in aanmerking. De Minister heeft bepaald dat de Inspecteurs bij het beantwoorden van de vraag of de belastingplichtige geen of nagenoeg geen inkomsten uit eigen arbeid zal kunnen verwerven, een ruim standpunt kunnen innemen. De vrijstelling komt hierop neer dat voor hulpbehoeven den, indien hun gemiddeld zuiver inkomen minder be draagt dan ƒ4000.—, een bedrag van ƒ75000.is vrij gesteld. Is het gemiddeld zuiver inkomen meer dan 4000. doch niet meer dan ƒ5500.—, dan wordt vrijgesteld een bedrag van 75000.— verminderd met 1000.— voor elk bedrag van ƒ20.waarmede vorenbedoeld inkomen naar beneden afgerond tot op een veelvoud van 20-" gulden een bedrag van ƒ4000.te boven gaat. Voorbeeld Inkomen 1943 6.000. Inkomen 1944 4.500. Inkomen 1945 3.900. 14.400.— Gemiddeld zuiver inkomen 14.400.3 4.800. Dit inkomen gaat ƒ4000.met 40 x ƒ20. te boven. De vrijstelling is dan 75.000. af: 40 x 1.000.— 40.000.— 35.000.— Bij een gemiddeld zuiver inkomen van 5500.75 x 20.— boven 4000.gaat de vrijstelling dus geheel teniet. Voor elk kind dat als hulpbehoevend moet' worden aan gemerkt wordt het vrijgesteld bedrag van 5000.ver drievoudigd. Voor kinderen waarvan te voorzien is dat zij blijvend minder-valide zijn, is de vrijstelling dus maximaal 15.000.—. van Loon.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 5