Xe mei paKtfon. Uit Binnen- en Buitenland DONDERDAG 17 JUNI 1948 LOSSE NUMMERS 10 CENT 71e JAARGANG No. 49 nu op verdediging toe te gaan leg gen. Hierdoor ontstond er een mo ment voor het SDO-doel, dat wij niet beter voor de lezer kunnen schilderen als een rasechte vetera nen-aanval. Er werd tegen de bal gestompt en geslagen, in de rug der spelers geduwd, op een ma nier dat zelfs de beste scheids rechter er geen wijs uit zou kun nen worden. Het gevolg was dat één der achterspelers van SDO zo onthutst was, dat hij de bal in het eigen doel werkte 2-1. Aangemoe digd door een voor onze club zeer talrijke supportersschare wist S D O zich spoedig te herstellen. Aanval na aanval werd op touw gezet. Op een gegeven ogenblik plaatst de midhalf de bal precies op de schoen van de rechtsbuiten, die zonder dralen van flinke af stand de goal van zijn leven fa briceert. Spoedig daarna neemt hij ook nummer vier voor zijn reke ning en als de linksbinnen, welke nog veel hinder had van een en kele weken geleden opgelopen enkelblessuur, nummer vijf in het net heeft gejaagd, is het rusten en heeft SDO een volkomen verdien de 51 voorsprong behaald. Er moest nu nog veel gebeuren en zeker tegen een veteranenelftal, wilde de overwinning niet mee naar Sprang gaan. Men moet ech ter niet denken dat de NAC-vete- ranen uitgespeeld waren, want in het begin der tweede helft wierpen ze een élan in de strijd alsof hun leven er van afhing. In dit ge deelte van de wedstrijd hadden ze wel een goal verdiend als hun linksbinnen van slechts enkele me ters afstand de t>al heihard tegen de SDO-keper trapt. Toch zou in deze helft het eer ste doelpunt van de andere kant komen. Bij een doorbraak weet de middenvoor van SDO de stand nl. op 61 te brengen, totdat de NAC-veteranen vier minuten voor het einde hun hardnekkig zwoegen in een doelpunt weten uit te druk ken, dat direct door hen gemaakt is en met 62 komt het einde van deze spannende en op een hoog peil gespeelde wedstrijd. De circa 100 SDO-dames en he ren, welke de reis naar Breda had den meegemaakt, deelden geza menlijk in de vreugde en staken dit op de terugreis niet onder stoelen of banken. Wij gunnen hen dit van harte. Met nog twee wedstrij den voor de boeg heeft SDO het kampioenschap in eigen handen. Aan hen is het om in deze wed strijden geen slipper te maken. VRÏJH.-CAPELLE. Vrijh.-BoysRoosendaalse Boys 5-tt-3. In een matig gespeelde wed strijd heeft' Zaterdag Vrijhoe- vense Boys een 53 overwin ning op Roosendaalse Boys weten te boeken. In het be gin kwamen de onzen er wei nig aan te pas en de tegen partij maakte er in tien mi nuten 20 van. De onzen kwamen er echter beter in. zodat de rust met 32 in 't voordeel van Vrijh. Boys in ging. Na de hervatting maakten de onzen nog twee doelpun ten, terwijl de' gasten nog één doelpunt wisten te scoren, 't Einde kwam dus met een 53 overwinning voor Vrijh. Boys. Zaterdag a.s. vindt de laat ste competitie-wedstrijd van dit seizoen plaats en komt RoocLWit uit St. Willebrord op bezoek. Aanvang 5 uur. HAARSTEEG. Haarsteeg II-B.S.C. II Roosendaal 1—3. De laatste promotiewedstrijd van Haarsteeg II is in een neder laag geëindigd en zij heeft haar kleine kans hierdoor voorbij laten gaan. Ofschoon BSC de overwin ning volkomen verdiende en mees tentijds in de meerderheid was, hebben de gasten er toch hard voor moeten vechten. De eerste speelhelft domineerden de blauw- witten en met de wind mede wa ren zij voor doel niet doortastend genoeg om een voorsprong te ne men. Bij 'n vrije trap genomen door linksb. Max v. Gestel vliegt de bal juist onder de lat en Haar steeg leidt met 10. Herhaalde lijk zit de thuisclub voor het doel der gasten en goede schoten van midvoor en rechtsbuiten worden fraai door de doelman gekeerd. In KORTE BERICHTEN. Een Deens schip met 400 passagiers en 50 man beman ning is op een mijn gelopen en zonk binnen 10 minuten. Er zijn 150 slachtoffers. Prinses Anna van Bour- bon-Parma is in Athene vol gens Griekse ritus getrouwd met koning Michael van Roe menië. Zij heeft zich daardoor buiten de katholieke kerk ge steld. In Palestina is Vrijdag ochtend de wapenstilstand in getreden. Het is vrijwel over al rustig. In de Veiligheidsraad is men weer bezig geweest over Indonesië. Palar heelt anderhalf uur voze beschul digingen geuit. Mr. van Kleffens vroeg of dergelijke gedeelten mis schien geen storend element vormen, terwijl de onderhan delingen in Indonesië nnr.v steeds worden voortgezet. Hij zag er een poging van de re publiek in, om een alleen- heersende positie in Indonesië in te nemen en dat iaat niet! In Oss is een drietal ge arresteerd dat op een groot aantal plaatsen diefstallen pleegde van 500 4000, bontjassen enz. de 20ste minuut rent de midvoor op doel af en wordt door de ach terspeler ten val gebracht, doch de scheidsrechter laat doorspelen. Bij een volgende aanval over links, weet Max de bal vrij te spelen, omspeeld de BSC-back en de doelman, doch schiet hoog over het verlaten doel. Door het te ver opdringen van Haarsteeg weet de BSC-voorhoede plotseling door te breken en vóór de verdediging zich hersteld heeft, ligt de gelijk maker in het net, 11. Kort hier op breekt de rust aan. De gasten krijgen nu de wind mee en treden overrompelend op en de Haar-N steeg-doelman J. v. d. Broek wordt nu danig op de proef ge steld. Voorlopig weet hij stand te houden en zien we hem verschil lende prachtige safe's verrichten. De druk wordt hem echter te zwaar en een harde schuiver lijkt hem te machtig, zodat BSC leidt met 21. Door dit succes aan gemoedigd gooien zij er nog een schepje op en weten voor het einde de voorsprong tot 31 op te voeren. Hiermede kwam het einde en BSC promoveert en Haarsteeg II zal het volgende sei- zien nogmaals in de 1ste klas blij ven uitkomen. CAPELLE. Voor beroep bedankt. Ds. A. Klein Kranenburg te Bruchem en Kerkwijk heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar de Ned. Herv. gemeente aan de Loonsedijk bedankt. Voor de U.N.A.C. Het plaatselijk comité Sprang- Capelle van „De Verenigde Na ties helpen het Kind" heeft wel succes gehad met haar actie, want het mooie netto-bedrag van 439.69 kan aan het Landelijk Comité worden afgedragen. Geslaagd Avondconcert. Daartoe uitgenodigd door de Oranjevereniging te Vrijhoeve- Capelle gaf de Harmonie „Apollo" onder leiding van haar directeur, de heer P. B. Bisselink, j.l. Zater dagavond op de muziektent naast het gemeentehuis aldaar een tot in de puntjes verzorgd concert, dat mede dank zij het schitterende zomeravondweer door een zeer groot aantal belangstellenden be luisterd werd. Aan dit concert werd medewerking verleend door de Mandolinevereniging A Tem po, die onder leiding van haar di recteur, de heer P. C. van Iersel, eveneens op verdienstelijke en te roemen wijze het door haar ver zorgde programma-gedeelte uit voerde. Wedvlucht St. Quintin. De postduivenvereniging „De Luchtvaart", gevestigd in het ca fé Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart, hield een wedvlucht vanf St. Quintin, waarbij om 2.05.28 de eerste r.uif met een ge middelde snelheid van 968.50 m. per minuut werd geconstateerd, terwijl de laatste prijswinnende duif met een gemiddelde van 863 m. om 2.34.09 het hok bereikte. De prijzen werden behaald door: St. van Peer 1, 27; Adr. Kloot wijk 2, 21, 26; Adr. Blom 3, 23; H. Vos 4, 7, 24, 28, 31; M. Ver duin 5; H. van Kampen 6, 22; B. Pols 8, 9, 18, 30; Adr. Spierings 10, 12; W. Versteeg 11, 25; C. Groeneveld 13; Adr. de Jong 14; G. reffers 15; C. Broeks 16; Fr. van Onzenoort 17, 29 en M. van Peer 19, 20. Donderdag a.s. des avonds 7 u. worden in het clublokaal de dui ven ingemand voor de Zondag te houden vlucht vanaf Chateau- raux. Burgerl. Stand Mei 1948. Geboren: Herman L zv A Pruijssers-Bogers Hendrik J zv J van Tilborgh-Rijkers Adriaan P' zv A P Timmermans-de Bak Elisabeth dv J J v d Schans- Nieuwenhuizen Cornelis J zv J C Roubos-Bossers Johannes C zv A Treffers-Dekker Jo hanna dv N Klaasse-v Loon Adriana G dv M Haverhals-Man- demakers Pieter zv A A Pau- lides-van Oversteeg Hendrik zv H Rijken-de Jong Willemke dv D Hooijer-Waveren Jan zv D .Dombek-de Jong. Gehuwd: A C de Bie 29 j en J M Oerlemans 27 j A J Nieuwkoop 26 j en T W v Rooij 28 j P Meter 27 j en M Jan- son 26 j A Kooijman 39 j en A J van der Bijl 27 j J Sij- brant 28 j en M van Drongelen 28 j P Lankhaar 34 j en J W Blok 25 j AM Dekker 36 j en C A van der Schans 38 j. Overleden: P. Bouman 62 jaar echtg van W Molegraaf A de Jong 71 j wed van G le Sage. Gevestigd: A J Roomer van Wöalwijk E M van Pelt en gezin van Loonopzand J M Versteeg van 's-Gravemoer A Salomons en gezin van* Vlijmen A J Naalden van Etten en Leur L van Dalen van 's-Gravemoer M van der Galiën van Delft. Vertrokken: E. Konings naar Wijk c.a. C Bolk en gezin naar Veghel P H Oudejans naar Voorhout J C Snijders naar 's-Gravemoer J van Til- borg naar Waalwijk A J van der Velden en gezin naar Oister- wijk- P van Schendel en gezin naar Hoge en Lage Zwaluwe N. Rozenbrand en gezin naar L.- op-Zand J Broeks naar Loon- op-Zand AM Brouwer en ge zin naar Waalwijk M Reij- naars naar Waspik J M Oer lemans naar Veldhoven T W van Rooij naar Waalwijk M van Drongelen naar Amsterdam. Coen en Pief je vieren on der grofe belangstelling hun 60-Jarig huwelijks feest. Ten huize van hun enige zoon in de Nieuwstraat, bij wie zij de laatste jaren inwonen, vierden Coenraad Rosenbrand en Pieter- nella van der Schans j.l. Zaterdag onder overweldigende belangstel ling blij en gelukkig hun diaman ten huwelijksfeest. Deze dag is voor de beide oudjes ongetwijfeld een stralende feestdag geworden, die bij hen in lieve herinnering zal blijven voortleven. Door .de goede zorgen van het daartoe enige weken geleden ge vormde buurtcomité, dat reeds bij het eerste morgengloren met man en macht in de weer was om de laatste voorbereidingen te treffen, was voor de woning van de jubi larissen een ere-boog verrezen en in de woning een passende versie ring aangebracht. Talrijke kleine vlaggetjes in de breedte over de straat gespannen verhoogden het feestelijk aanzien en met de vele vlaggen, die van schier alle wo ningen wapperden, bood het ge heel een fleurige aanblik. Groot was het aantal bewijzen van medeleven in onderscheiden vorm en aard, welke de jubilaris sen in ontvangst mochten nemen en nog groter het aantal, die in de loop van de dag persoonlijk het diamanten echtpaar kwamen ge- lukmensen. Het was de gehele dag een komen en gaan van belang stellenden, waaronder o.m. ook onze Edelachtb. heer Burgemees ter, die persoonlijk van zijn be langstelling en medeleven blijk gaf. In de avonduren, toen de mu ziekvereniging Kunst na Arbeid een serenade bracht, waarbij de jubilerenden namens de vereniging door de voorzitter werden gecom plimenteerd, bereikte de drukte haar hoogtepunt. Na het „Lang zullen ze leven" dankte de zoon voor de muzikale hulde in welk dankwoord hij tevens het buurt comité en de buurtbewoners be trok, alsmede allen, die op enige wijze er toe hadden medegewerkt deze dag voor zijn ouders tot een onvergetelijke te maken. Tot laat in de avond duurde de feestvreugde zowel in als om de woning voort. RAAMSDONKSVEER. Dam nieuws. De onderlinge uitslagen van de competitie van de Dainver. D.G. V. te Raamsdonksveer luiden als volgt J. Boezer—M. D. Barel 2—0 J. Dirven—J. C. Schot 2—0 J. Boelaars—J. Dirven 0—2 Op Dinsdag 22 Juni a.s. houdt D.G.V. een algemene ledenver gadering. Opkomst dringend ge wenst. 125 GRAM EXTRA-SUIKER VOOR SCHOOLKINDEREN BIJ REGERINGSJUBILEUM. Om bij te dragen tot de viering van het a.s. regeringsjubileum van H.M. de Koningin op scholen voor voorber. en 1. onderwijs heeft de minister van Landbouw toestem ming verleend, dat via de nog na der te instrueren plaatselijke dis tributiediensten toewijzingen zul len worden verstrekt overeenko mende met maximaal 125 gram suiker per leerling. Deze toewij zingen moeten in één keer worden aangevraagd en -wel tussen 4 Juli t.m. 28 Augustus. Voor andere feestelijkheden ter gelegenheid van het Regeringsjubileum zullen geen extra-toewijzingen worden - ver strekt, zodat het voor buurtver enigingen of andere organisatoren geen zin heeft hiervoor verzoeken bij de Directie van de voedsel voorziening of het CDK in te dienen of hierover te correspon deren. Voor de inmaak krijgt ieder 1 pond suiker extra. BUITENGEWOON DIENST PLICHTIGEN 1949 Voor „de derde broer" is er een mogelijkheid. De Minister van Oorlog heeft aan de burgemeesters een rond schrijven gericht waarin wordt medegedeeld, dat ook voor inge schrevenen voor de Lichting 1949 de mogelijkheid bestaat om tot buitengewoon dienstplichtige te worden bestemd, indien twee broe ders dienen of gediend hebben. Een aanvraag daartoe moet in 't algemeen voor 1 Augustus 1948 worden ingediend ter gemeente secretarie afdeling Militaire Za ken. De aandacht wordt erop geves tigd, dat niet ieder, die twee broe ders heeft of gehad heeft, die die nen of gediend hebben, buitenge woon dienstplichtige zalv worden. Dit zal namelijk afhangen van de omstandigheid, of er voor be paalde functies, welke in het le ger worden vervuld, meer inge schrevenen geschikt zijn bevonden dan er nodig zijn. WAALWIJK. COLORADOKEVERS. Ook Waalwijk heeft zijn rantsoen coloradokevers reeds gehad, naar het schijnt. Herhaaldelijk worden er ontdekt; vooral in de Binnen- polder schijnen er zeer veel te zitten. De aandacht van allen dient er op gevestigd te blijven deze staatsvijanden no. 1 ge heel uit te roeien. VERENIGING KONINGINNEDAG v.ra. BE SOI JEN. In een dezer dagen gehou den vergadering van de Ver eniging Koninginnedag Be- soijen, heeft de heer P. Bre- kelmans ontslag aangevraagd als secretaris. Als zodanig is nu in zijn plaats benoemd de heer W. M. Brouwer, be stuurslid. Binnenkort zal er een al gemene vergadering gehou den worden, waarin een be stuurslid zal worden gekozen ter aanvulling van de vaca ture W. Brouwer. SPORT. ATHLETIEK. De Julianaploeg verovert in Leerdam 16 pry zen. Onder bu.tenq; rove weersom standigheden stond Leerdam Zondag in h-»i teken dor Ail,ie- tiek. Uit vele plaatsen in Neder land waren de athleten samenge stroomd. De Juli viüpi e-:. cie voor het eersl flit seizoen volle dig uitkwam, !;?t z' i.p all; nummers terdege gelden. Niet minder dan 16 prijzen, waaronder vier eerste eu vier tweede, vist zij in de waJit ie slepen. Deze prijzen waren zeer origineel en bestonden uit xris^lkn bekers met opschriften. De gedetailleer de uitslagen van de Julianaploeg zijn 100 M. Heren B. 3e L. Schuwer 11.9 sec. 100 M. Jongeifs A. 4e M. van Beijnen. 100 M. Dames C. 2e, 3e, 4e T. Vermeer, A. Didden en J. Verhoofstad, alle in 14.3 sec. 800 M. Heren C. le L. Schu wer 2 min. 7.6 sec. (promoveert naar de B.-klasse. 800 M. Jongens, le M. van Beijnen 2 min. 12.4 sec. idem. le J. van Hilst 2 min. 14.7 sec. 3000 M. A. 3e K. de Folter 9 min. 35 sec. Estafette Dames 4 x 100 M. 2e Julianaploeg. Verspringen Dames C. 2e J. Verhoofstad 4.11 M. Verspringen Meisjes le L. van Kuik 4.22 M. 3e Tr. Verhoofstad 4.10 M. Verspringen Jongens. 2e M. v. Beijnen 5.28 M. Kogelstoten Meisjes. 3e C. van Mierlo 9.19 M. 4e C. van Kuik 8.25 M. R.K. GYMNASTIEKVER. „O.W.S." Zondag j.l. vond te Eind hoven de return wedstrijd plaats tussen de Gymnastiek vereniging „Sparta" en onze vereniging. Eindigde de vorige wed strijd in Waalwijk met een verschil van ruim 30 punten in ons voordeel, ook thans moest Sparta in O.W.S. haar meerdere erkennen, zodat de uitgeloofde wisselbeker defi nitief het eigendom van ons geworden is. Vooral onze heren- en jon gensafdelingen hadden in deze overwinning het grootste aan deel. Voor onze dames gold het excuus dat door ziekte van enkele der beste turnsters de ploegen verzwakt waren en ter elfder ure aangevuld moesten worden uit de reser ves. Het is echter een prettige en spannende kamp gewor den, waarnaar we met genoe gen kunnen terugzien. Hieronder volgt de totaal uitslag met vermelding van de behaalde personele prijzen: Dames en meisjes Sparta O.W.S. 430 5063 Heren en jongens 520 5673 Totaal 1050 1074 p. Personeel: Meisjes beneden 14 jaar C. Pardoel, Sparta. Meisjes 1417 jaar: A. v. Engelen, Sparta. Dames 2e graad; S. Verdijsdonk, Sparta. Dames le graad S. v. d. Loo, Sparta. Jongens beneden 14 jaar: H. Schellekens, O.W.S. Jongens 1417 jaar: A. Gijsberts, Sparta. Heren 3e graad R. Hurkmans, O.W.S. Heren 2e graad C. v. d. Velden, O.W.S. De Veilingloods van Hon- selersdijk is met inventaris en al door brand verwoest. Schade bij na twee ton. Kinderen speelden er met lucifers De Echo van het Zuiden Waalwijkschs en Langstraatsche Courant verschijnt Dinsdag en Donderdag Hoofdredacteur-Uitgever: J AN TDELEN Abonnementsprijs: 15 cent per week, 1.95 per kwartaal Drukker: Waalwijkse Stoomdrukkerij Ant. Tielen De candidaatstelling voor de Tweede Kamer heeft plaats gehad en daarbij valt één om standigheid sterk öp. Het aan tal lijsten is ten opzichte van de vorige verkiezingen weer uitgebreid en het lijkt er op dat we weer teruggaan naar de oude, vooroorlogse toestand van te veel candidatenlijsten. Het euvel van te veel candi datenlijsten is iets, dat onaf scheidelijk verbonden schijnt met het stelsel van evenredige vertegenwoordiging. Vóór de oorlog, bij de grondwetsher ziening van 1937, heeft de toenmalige regering dan ook al geprobeerd hiertegen maat regelen te nemen. Enkele van die maatregelen zijn werke lijk tot stand gekomen, maar de afdoende regeling die Min. Goseling z.g. toen voorstelde, is helaas geen werkelijkheid geworden. Als dat het geval was geweest, had een partij minstens driemaal de kies deler moeten halen om afge vaardigden in de volksverte genwoordiging te krijgen. Verschillende personen zou den zich dan nog wel eens extra bedacht hebben, alvo rens met een nieuwe partij aan de verkiezingen deel te nemen. Nu weten we wel dat aan deze eis veel bezwaren verbonden waren, maar het is de vraag of deze bezwaren niet opwegen tegen de ver mindering van het aantal can didatenlijsten en politieke oartijen. Intussen is echter bedoelde oplossing toentertijd niet aanvaard en komen we nu weer te zitten met een langzame groei van 't aantal partójen. Is het in een klein land als het onze nodig dat er zoveel partijen zijn? In het algemeen kan deze vraag ontkennend beantwoord worden. Bij de bestaande gro te partijen kunnen alle poli tieke meningen voldoende on derdak vinden, voor zover deze meningen gebaseerd zijn op werkelijke beginselen. Het oprichten van politieke par tijen om bepaalde kleine wen sen te kunnen verwezenlij ken, is onnodig en ongewenst. Het oprichten van een aparte politieke partij b.v. voor Mid- denstandsbelangen is niet al leen onnodig omdat deze be langen ook voldoende door de bestaande partijen (kunnen) behartigd worden, maar ook ongewenst in onze huidige, politieke constellatie. Men kan zich indenken dat, speciaal voor de nu komende verkiezing, één of enkele nieuwe politieke partijen wor den gesticht. Deze verkiezing is immers het gevolg van een ontwerp voor grondwetsher ziening. In dit ontwerp wordt een herziening voorgesteld van de staatkundige verhou dingen met Indië en hierover kan men natuurlijk afge zien van godsdienstige begin selen van mening verschil len. Groepen van personen, die hierover een van de an dere partijen afwijkende ge lijke mening hebben, zullen pogen zich te verenigen. Men kan zich dus indenken dat zij zo'n nieuwe politieke vereni ging nodig achten, maar het is de vraag of ze ook werke lijk nodig is. Ten aanzien van dit vraagstuk bestaan ook bij de grote politieke partijen af- wijkende inzichten en waar schijnlijk had men ook daar wel een onderdak kunnen vin den. Is het dus de vraag of nieuwe politieke organisaties hiervoor nodig waren geweest, ongewenst komen ze ons in ieder geval voor. Zij maken de verwarring op politiek ge bied nog groter en zullen het na de verkiezing nog moei lijker maken een krachtige re gering te vormen, die reke nen kan op een constante steun in de volksvertegen woordiging. En juist met het oog op de moeilijke omstan digheden van wederopbouw en herstel in materieel, mo reel en godsdienstig opzicht, zal ons land een krachtig be wind hard nodig hebben en het zou jammer zijn als de vorming er van zou mislukken door het optreden van een te groot aantal politieke partijen. De Regeringspolitiek. Beleidvol in moeilijke tijden. Zaterdag j.l. hield de Statenkring Heusden van de K. V. P. in het Oranjehotel te 's-Hertogenbosch een statenvergade ring, waar o.m. de ondervoorzitter van de K.V.P. en het Lid der Tweede Kamer Mr. P. Sassen een voordracht hield over het onderwerp „Hoogtepunten der Regeringspolitiek". Er worden bezwaren geopperd tegen de huidige regering Beel, deels ongegrond, deels echter ook gegrond, de spreker wilde dit niet ontkennen. Men mag echter niet uit het oog verliezen voor welke enorme moeilijkheden de regering zich ge plaatst ziet. De oorlog met al zijn gevolgen heeft toestanden gescha pen, zo zorgwekkend, als nog nooit in de wereldgeschiedenis zijn voorgekomen. Met name de gro te moeilijkheden op het gebied van herstel en wederopbouw. De gehele economische struc tuur is veranderd. China en Zuid- Amerika vroeger de productielan den bij uitstek hebben nui haar eigen interne moeilijkheden. Vele landen, niet alleen Nederland, zijn noodlijdend, landen zelfs waarvan wij hulp moeten krijgen. Ook op staatkundig gebied bracht de oorlog een omwenteling te weeg. Wij kunnen niet meer op' eigen benen staan, waar het be treft onze hulp en veiligheid zijn wij aangewezen op andere landen en evenals anderen moeten ook wij in internationale gemeenschap treden. Het is de grote verdienste van onze regering geweest dat zij dit tijdig heeft ingezien. Politieke Hoogtepunten. Momenteel gaat het in hoofd zaak om de volgende drie punten: de arbeidsvrede, de Indonesische politiek en het buitenlands beleid. Een verheugend feit en enig in de wereld is de prestatie van on ze regering de arbeidsvrede te hebben kunnen handhaven. Voor al dit heeft óns de achting van 't buitenland doen winnen. De Kominform wilde het Marshall plan doen mislukken door het ver storen van de arbeidsvrede: dank zij de wijze politiek der regering is men daar in ons land niet in geslaagd. Wij kregen geen revo lutie, geen grote stakingen, maar sociale maatregelen als kinderbij slag, consumentencrediet, herzie ning pensioenen, enz. Mr. Sassen sprak nog over de im- en export, over het verband tussen deze twee factoren, die zo belangrijk zijn voor de welvaart van ons volk. In verband hier mede besprak hij ook de loon- en prijspolitiek, die niet altijd even juist was en vaak belemmerend heeft gewerkt op de handel. Toch heeft men er mee bereikt dat er een begin werd gemaakt met de verdeling van de nationale ar moede en dat de arbeidsvrede op lofwaardige wijze werd nage streefd. Wat betreft deze punten vooral zal de aanstaande publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie van groot belang zijn. Indië-politiek. De houding van de regering ten opzichte van Indië heeft een eigenaardig cachet gekregen, al dus spreker, door de „actie Wei ter". Hij stelde de vraag of dit voorkomen had kunnen worden. Ten aanzien van Weiter zijn re delijke argumenten ter tafel ge bracht, hij gelooft eenmaal in een ander standpunt. Tegenover het geloven op gezag van een ander echter staat het geloven op ge zag van de regering, welk gezag groter is omdat de regering de moeilijkheden kent. Het onderdrukken van 40 ver schillende volken met eigen talen kon geen oplossing brengén, slechts op federale basis kan de ze kwestie worden opgelost. Men moet niet denken dat een verovering van Djocja, zoals Weiter wilde, een oplossing ge bracht zou hebben; Hatta zat op Sumatra en van daaruit zou men een nieuwe actie begonnen heb ben. Hadden we de UNO gene geerd dan zou dit economische sancties tot gevolg hebben gehad of tenminste een boycot op pns handelsverkeer. Dan waren we van de wal in de sloot geraakt! DE TOESTAND de huidige tabaksvoorziening BEGINT ZICH LANGZAAM voorlopig moet blijven gehand- TE HERSTELLEN. haafd. Minister van den Brink heeft belangrijke verklaringen afgelegd, nl. dat er in de verhoudingen van lonen en prijzen een zekere ont spanning valt te constateren, die is ontstaan door de vrij grote mo gelijkheid van een verdere inter nationale prijsdaling, door een begin van concurrentie in het be drijfsleven en door de verwach ting van een ruimere arbeids markt. Hierdoor zullen de reeds noodzakelijke verhoging van hu ren en een vermindering der sub sidies op de levensmiddelen moge lijk worden, zonder dat de lonen een noemenswaardige terugslag daarvan ondervinden. Verder deelde hij mee dat het beschikbaar stellen van extra tex tielpunten niet mogelijk is en dat K.V.P.LIJST ÉÉN. Maandagmiddag te 12 uur heeft 't Centraal Stembureau zitting ge houden voor de nummering van de ingediende candidatenlijsten voor de Tweede Kamer. Er waren zeven verklaringen ingeleverd, waarbij een groep van lijsten voor een voorkeurnummer werd aanbevolen. Dienovereen komstig zijn, zoals we reeds aan kondigden, voor de betrokken par tijen de volgende nummers aange wezen: 1 Katholieke Volkspartij; 2 Partij van de Arbeid; 3 Anti- Revolutionaire Partij; 4 Commu nistische Partij Nederland; 5 Chr.- Hist. Unie; 6 Volkspartij voor Vrijheid en Democratie; 7 Staatk. Geref. Partij. Bij loting werden vervolgens vastgesteld de nummers van de overige candidatenlijsten. Daarbij verkregen: 8 Oude S.D.A.P., 'Vooruitstrevende Partij voor We reldregering; 9 Onafhankelijk Na tionale Groep; 10 Lijst-Welter; 11 Middenstanspartij en 12 Revol. Communistische Partij. IR. L. PETERS GOUVERNEUR VAN CURASAO. Naar wij vernemen, kan de be noeming van de heer L. A. H. Peters, momenteel als landbouw raad verbonden aan de Neder landse ambassade te Washington, tot gouverneur van Curasao, als opvolger van dr. P. Kasteel, waar schijnlijk worden geacht. NIEUWE RUSSISCHE PROPAGANDA. Het Russische propaganda-ap- paraat in Berlijn en Oost-Duits- land werkt op het ogenblik op volle toeren om de Duitsers er toe te brengen het terugtrekken van alle bezettingstroepen uit Duitsland te eisen. Terugtrekking van de bezet tingstroepen zou de Russen inder daad misschien goed te pas ko men. Immers, als de Amerikanen weggingen, zouden deze bijna vijf duizend kilometer uit de buurt zijn aan de overkant van de Atlantische Oceaan, maar voor de Russen betekent uit Duitsland terugtrekken slechts, dat zij zich op 80 kilometer afstand van Ber lijn zullen bevinden, n.l. aan de overkant van de Oder, in Polen. GOTTWALD OFFICIEEL PRESIDENT GEKOZEN. Het Tsjechische parlement heeft hedenmorgen bij acclamatie pre mier Klement Gottwald tot presi dent van Tsjecho-Slowakije geko zen. NEDERLAND KRIJGT 4.183.905 DOLLAR. Thans zijn de grootste toewij zingen, die ooit binnen het kader van het herstelprogram zijn ge daan, bekend gemaakt. Engeland krijgt 36.300.000 dol lar, Frankrijk 21.749.879, Italië 5.967.000, Nederland 4.183.905. Daarna volgen Oostenrijk, Dene marken, Noorwegen, Griekenland en de Franse zone van Duitsland met mindere bedragen. Voorts kan Nederland voor een bedrag van 508.000 dollar aan tin en 2.675.905 dollar aan tarwe ko pen in de V.S. Canada zal voor 14 millioen dollar koper, alumini um, lood en lijnolie leveren, ter wijl Venezuela en andere Zuid- Amerikaanse landen petroleum zullen bijdragen. TEGEN VERLAGING VAN DE MARSHALL-HULP. De senaatscommissie voor de toewijzingen heeft zich eenstem mig uitgesproken tegen de verla ging van de hulp aan Europa met 26 procent. De commissie bereik te eenstemmigheid omtrent de ba sis van 12 maanden van 't hulp program inplaats van de voorge stelde 15 maanden. VERKIEZING LEDEN EERSTE KAMER. Door de Katholieke Statenclub van Noordbrabant zijn heden als candidaat gesteld voor de Eerste Kamer de volgende personen: Teuïings, Vught: 2 Dr. H. J. J. van Veltho- yen, s-Bosch; 3 P. A. Kerstens. s-Gravenhage; 4 Mr. A. M. C. J. Steinkühler, Eindhoven: 5 H. M. van Lieshout, Eindhoven; 6 Mr. Th R. J. Wijers, Vught; 7 Dr. Ir. J. H. F. Deckers, St. Oeden- roöe; 8 Mev. H. D. J. E. G. Ver- SU?t.fb°ren V. Lier, Tilburg; J. M. Th. C. Raymakers, Hel mond; 10 Drs. M. A. M. v Hei voort, Boxtel. De no. s 1 tot en met 5 zijn van nun verkiezing verzekerd, de vol gende fungeren als plaatsvervan gers. BITTERE TELEURSTELLING VOOR TRUMAN EN DE WERELD. In een rede over de buitenland se politiek, in het kader van zijn verkiezingstournee in de univer siteit van Californië gehouden, heeft president Truman de Sov jet-Unie uitgedaagd bewijs te le veren van haar verlangen naar vrede door haar tactiek van ..d wanguitoefening en openlijke agressie te beëindigen. In onver bloemde termen zeide de presi dent, dat de ..weigering van de Sovjet-linie, samen te werken met de bondgenoten uit de oor log, voor wereldvrede en hprstel" de „bitterste teleurstelling van onze tijd" was. BENOEMINGEN IN HET BISDOM DEN BOSCH. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts bisschop van 's-Hertogenbbsch, heeft op voordracht van de Hoog- Eerw. Heer Prelaat van Berne te Heeswijk. benoemd tot kapelaan tc Haarsteeg de WelEerw. Heer Th. A. J. Glaudemans O.Praem. f" I®1 kapelaan te Heeswijk de WelEerw. Heer J. Michielsen, O.Praem. Verder heeft Z. H. Exc. benoemd tot leden van het Dioc. Missie-comité in het bis dom 's-Hertogenbosch de Wel- rï't Terwindt, profes sor KI. Seminarie te St. Michiels gestel en de WelEerw. Heer L. van Oort. kapelaan te Eindhoven (H. Theresia), onder gelijktijdig eervol ontslag aan de WelEerw. Heer H. Gedden, rector van het Paedologisch Instituut te Ubber- gen. LIEFTINCK MOET HET MET TWEE MILLIARD GULDEN MINDER DOEN. Uit het overzicht der opbrengst van de Rijksmiddelen in April j 1. en op grond van de stand der ko hierbedragen op 15 Mei 1948. aangevuld met vrij nauwkeurige schatting van de wel geregelde, doch op die datum nog niet op kohier gebrachte aanslagen blijkt, dat de opbrengst tegenvalt. Het staat thans n.l. wel vast, dat de oorspronkelijke ramingen van 3y2 milliard gulden voor de vermogensaanwasbelastingen en 1.6 milliard gulden voor de hef fing ineens, niet zullen worden bereikt. Er moet thans worden gerekend met een gezamenlijke opbrengst, welke zal liggen tussen 3 en 3% milliard gulden. UIT INDIE Hospitaal Arubarawa, 19-5-'48 Jaap Huyer uit Haarlem zei mij bij aankomst in SóétllDwor.o „Nou, afgedankte krantenpik. je hebt weer heel wat te schrijven." Inderdaad, er was heel wat te schrijven, maar ik had er tot mijn spijt geen gelegenheid töe. Ten eerste was er weinig ttje en bo vendien geen plaats. In ue ka zerne van Soemowono zijn slechts een stuk of 15 stoelen in de can- tine. De tafels zijn microscopisch klein en nog minder in aantal vanzelfsprekend moeten de jon gens die de hele dag dienst, heb ben gehad, die hebben: ik kan geen tafel en stoel vragen om 'n artikel te pennen. In de kamer waar ik siaap, is evenwel het licht te slecht om tc schrijven en last not least, er is geen schrijfmachine. Nu ik door een ongelukje in 't hospitaal ben verzeild geraakt, kan ik hier een brief voor Dc Echo schrijven. MakassarSoemowono. De middag van de 3e Mei was het heet, „bloedverpestend" heet,

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 1