HET SLACHTOFFER EUWSUlT KAATSHEUVEL. w\\\l HET ONDERWIJS IN HET ZUIDEN. Uit Binnen- en Buitenland LEEUWENDALERS. FEU I LLETON 50 jaar Luxe Damesschoenen Terry en Berry in: DE WITTE ELAND. Gemeenteraad Geertruidenberg aénlijk actie te voeren. Dit mis lukte. Toen heeft Drs. P. van Loon 't initiatief genomen voor hulpver lening en tesaam met burgemees ters Mol en Smit een eerste ver gadering te Waalwijk bijeengeroe pen en een comité gevormd met de heren Smelt en Slagmolen.. Toen is men aan 't werk ge gaan in de Langstraat en overal comité's opgericht, welker voor zitters lid waren van 't hoofd-co- mité. Toen kwamen de eindeloze on derhandelingen met de Shaef- mission, het Militair Gezag, Ned. autoriteiten, moeilijkheden met vervoer, enz., maar desondanks is 't werk schitterend geslaagd. Daarvoor brengt de voorzitter dank aan de heer Drs. P. van Loon, aan secretaris en penning meester, de heren H. Smelt en C. Slagmolen, de vice-voorzitter Mr. R. v. d. Heijden, Dr. Langemeijer, de heren Schoots en v. d. Rijken uit Waspik, als de meest enthou siaste werkers, die enorm veel werk hebben verzet, uit echte gemeenschapszin. Dit was de eind-vergadering van een organisatie, enig in den lande, welker arbeid een volledig succes heeft gehad en die voor de hulpbehoevende medemens in 't Land van Heusden en Altena in die benarde tijden, toen men daar als 't ware van allen verlaten was, enorm veel goed; werk heeft ge daan en van onschatbare waarde is geweest. Daarvoor openlijk aller dank en hulde! Ook wij hebben in ons vorige nummer enige regels gewijd aan het A.N.P. bericht betreffende het schrikbarende lage peil van het onderwijs in het Zuiden en hier aan de conclusie verbonden, dat als het waar was, waakzaamheid geboden was. Andere bladen, met name de Waarheid, hebben deze gelegenheid aangegrepen om het hele onderwijs in het Zuiden als slecht te kwalificeren en van leer te trekken tegen het bijzon der onderwijs. Hoewel de ene uit slag van het St. Theresialyceum geenszins bewijst dat het hele on derwijs op zo n laag peil staat en geenszins reden geeft om aan te nemen dat het alleen in het Zui den zo gesteld is. De Maasbode heeft zich de moeite getroost te informeren naar de uitslagen van de diverse gym nasia in het Zuiden en uit de uit slag van dit onderzoek blijkt dat het Tilburgse geval practisch op zich zelf staat en dat de resulta ten geenszins zo bedroevend zijn als de heren gecommitteerden in Tilburg de A.N.P. correspondent deden geloven. Zelfs waren er zeer gunstige uitslagen bij! Laat men in het Noorden, en speciaal de communisten voortaan niet te voorbarig zijn met hun conclusies aangaande ons Zuiden. Wij zullen laten zien dat wij practisch nergens in bij het ove rige Nederland ten achter staan, hoewel onze ontwikkeling eerst zeer vele jaren later is begonnen. BEMOEIZUCHT Hetj is nog niet alles koek en ei in de Indische kwestie. Nauwe lijks is de kwestie DjokjaMos kou geluwd (Nederland wacht ondertussen nog steeds op een be hoorlijke uitleg van de leant van de republiek), of er komt een nieuwe kink in de kabel, veroor zaakt mogelijk door de verregaan de bemoeizucht van de Commis sie van Goede Diensten, die haar naam hiermede werkelijk geen eer aandoet. Wat was namelijk het geval: Op het laatst van de vorige week kwam het bericht dat de Ned. Delegatie het raadzaam achtte de besprekingen met de re publiek voorlopig af te breken in verband met de publicatie van een strikt vertrouwelijk document, dat op 10 Juni door de heer Du- Commissie van Goede Diensten aan de Luit. Gouverneur-Generaal was overhandigd. Het feit dat de Amerikaan ten stelligste ontkent, ooit aangaande deze kwestie inlichtingen verstrekt te hebben aan enig correspondent of iemand buiten de C.G.D. geeft sterk te denken. De twee leden, het Belgische en het Amerikaan se, hebben namelijk hun sugges ties, die op meer dan een punt afweken van de Renville-over- eenkomst eerst bepraat met Djok ja en eerst later met van Mook. Dus is er logischerwijze maar een conclusie mogelijk: een van de Republikeinen heeft uit de school geklapt! Dat hier van een verregaande bemoeizucht sprake is, die niet in het minst lijkt op de goede dien sten, wordt bewezen uit het feit, dat de beide leden, onder hevig bois, het Amerikaanse lid van de protest overigens van het Belgi sche lid, gehandeld hebben in strijd met de procedure die werd opgesteld voor de commissie haar taak begon en waarin werd over eengekomen dat er alleen harer zijds suggesties zouden gedaan worden op verzoek van beide par tijen. Bovendien verklaarde de Amerikaanse delegatie niet zo lang geleden nog, nooit informele sug gesties te publiceren daar dit het werk van de commissie niet ten goede kwam. Het is begrijpelijk dat de Neder landse regering met een dergelijke gang van zaken geen genoegen neemt. Zij houdt vast en met recht aan de Renville-overeen- komst, waarvan de Australiër en de Amerikaan zich niets aange trokken hebben. Zij hebben de naam van hun commissie weinig eer aangedaan. Laten we hopen dat we van an dere dergelijke „goede diensten" verschoond blijven. STAKINGSONLUSTEN IN FRANKRIJK. Woensdagmorgen gaf de C. G. T. opdracht tot een algemene sta king en de arbeiders van de Mi- chelinfabrieken bezetten de drie fabrieksgebouwen. Daarop gaf de regering* het bevel de arbeiders desnoods met geweld buiten de fabrieken te zetten. De strijd ont brandde. De stakers bestookten de leden der Mobile Garde met fles sen zwavelzuur, stalen kogels en bouten, wierpen barricaden op, zodat de politie genoodzaakt was van traangas gebruik te maken. Toen de politie de fabriek binnen kwam ontstond een gevecht van maq tegen man, waarbij gebruik gemaakt werd van gummistokken die de arbeiders reeds dagen te voren hadden gemaakt. De sta kers beschikten ook over traan gas. De politie moest troepen-hulp inroepen en een tweede aanval werd ingezet met gevolg dat de stakers uit de fabriek werden ver dreven. Onder leiding van de plaatselijke secretaris van de C. G. T. werden demonstraties geor ganiseerd die door de politie uit een werden geslagen. Vele stakers werden gearresteerd en sommige spreken van 500 gewonden, zowel bij de troepen als de stakers. Vooral hadden velen te lijden van oog-aandoeningen door het zwavelzuur. Er waren talrijken die blind werden. Met als brandpunt het indus triestadje Clermont Ferrand, waar het tot hevige gevechten kwam en honderden gewonden vielen, is een ware stakingsgolf over Frankrijk gestroomd. Naar schatting 30.000 Franse arbeiders hebben Woens dag het werk neergelegd uit pro test tegen de bloedige botsingen tussen stakers en politie in Cler mont-Ferrand. Behalve de 3000 arbeiders van de Bergougnan- en Michelinfabrieken, die de onlus ten uitlokten, staken ook de tram bestuurders en bankbedienden in Clermont. In St. Etienne hebben 700 arbeiders het werk neerge legd. In Angers gingen 350 em ployés van de leisteengroeve en in Quimper (Bretagne) 600 arbei ders van de Cascade papierfabriek in staking en eisten een loonsver hoging van 20 procent. In de El- zas hebben 10.000 werkers het werk neergelegd. In Marseille sta ken 4000 arbeiders van de loco motief fabriek „Aceries du Nord". BELGISCHE METAAL INDUSTRIE LAM GELEGD. De staking in de Belgische me taalindustrie is zo goed als alge meen geworden. Het aantal sta kers in Antwerpen bedraagt ruim 40.000. Daar verscheidene cokes ovens in de omgeving van Char leroi als gevolg van de staking zijn gedoofd, is de gasvoorziening in de stad Brussel zeer gebrekkig. Op sommige plaatsen zou de gas levering geheel zijn afgesneden. Op 't ogenblik dat we dit schrij ven wordt op 2600 fabrieken en 46 hoogovens gestaakt. JUBILEUMPAKKETTEN VAN DE NIWIN NAAR INDIË. Met de „Johan van Oldenbar- neveldt", die Dinsdag 15 Juni van Amsterdam naar Indië is vertrok ken, heeft de NIWIN 144.000 Ju bileumpakketten voor de militai ren in Indië meegezonden. Met hetzelfde schip ook zijn bij deze pakketten behorende etiket ten met de namen der afzenders verscheept. Een andere lading pakketten (25.000) zal op 22 Juni met de „Oranje" worden verscheept, ter wijl de „Waterman", die op 2 Ju li van Rotterdam vertrekt, de laat ste 30.000 Jubileumpakketten naar de tropen zal brengen. Deze tij dige verzending is noodzakelijk, daar de Jubileumpakketten op of omstreeks de Jubileumfeesten in Indië ook op de verste voor posten aanwezig moeten zijn, om op tijd te kunnen worden uit gedeeld aan alle militairen en zg. burger-pioniers, die in de tropen hun plicht vervullen. VONDELS Vondel heeft veel toneelstukken geschreven, maar onder deze spel len neemt zijn Leeuwendalers een unieke plaats in door het feit dat het een landspel is. Dit was voor Vondel zelf zo uniek, dat hij het nodig oordeelde zijn „Voorrede- naer" een verklaring te laten af leggen, nu „Melpomens Treurpo- eet" (Melpomene de muze van 't drame) „in Taelleies dienst" trad (Thaleia die van het blijspel). Maar het is dan ook een Vonde- liaans blijspel, d.w.z. geen lach- stuk, maar een ernstig, dramatisch gespannen spel met een happy end, zo altijd oud en zo altijd nieuw, dat hij en zij elkaar krij gen! Dit is het romantisch gege ven. Wat heeft nu dit alles met de vrede van Munster te maken Wel, hij symboliseert het Zuiden en zij het Noorden. Door Ade- laert te laten huwen met Hage- roos, vindt Vondel gelegenheid de broedervolken in familieband te herenen, zodat de bruiloft aan het slot tevens vredesfeest is: En dit is dus het historische gegeven. Vondel wilde dus een profetisch feeststuk en hij wilde een tijdeloos recreatie-stuk. Als we Vondel's biograaf Brandt raadplegen, zien we ook, dat deze als doel van de Leeuwendalers aangeeft: de oor logsrampen en de verlossing daar van „den volke vermakelijk" voor ogen te stellen. Den volke verma kelijk, vandaar het blij-eindende liefdesspel. De oorlogsellende en de verlossing daarvan, vandaar de Wildeman, d.i. de personificatie van het oorlogsmonster, die ieder jaar zijn offer komt eisen, en de verlossing van deze Wildeman, doordat god Pan een einde maakt aan het bloedvergieten als n.l. „de wilde boogh hem micke naer zijn hart", in dit verband: als de boog van Wildeman Pan's eigen klein kind (Hageroos) ter aarde wil doen ploffen. Om elke toespeling te vermij den kiest Vondel een utopisch land, Leeuwendael, naar sfeer de lage landen bij de zee, en om de hinderlijke actualiteit te ontgaan, schrijft hij een pastorale, een in die tijd geliefd genre zo ge liefd dat Vondel het Leeuwenda lers-thema ontlenen zal aan een beroemd herdersspel, de „Pastor Fido", de trouwe herder, van de Italiaan Guarini, een stuk uit 1583, terwijl een andere populaire pastorale, de „Aminta" van Tas- so, ook de nodige bouwstenen le verde. Hierdoor kan Vondel alles plaatsen in een onwerkelijke rea liteit, in een wereld waaraan nie mand aanstoot nemen kon. Over de uitwerking van dit thema de volgende keer. Drs. L. VAN DEN HAM. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 32) „Nameloos voor het ogenblik, dat geef ik toe", antwoordde Roger met kalme waardigheid; „maar niet een bastaard; de wet tige zoon van een schurk, die doorging onder de naam van O'Connell!" „Wat?"riep de graaf op rijzend uit zijn stoel en naar het haardkleed wankelend. „O'Con nell, zei jeGerechte hemel, dan zal je mijn zoon wezen! Ben je het kind van Margaret Se vern? Ik ben eens doorgegaan voor Dennis O'ConnellGod vergeve het mij, ènhelpe jou!" Zijn gelaat was nu vaal-grauw en zijn stem was tot een, angst kreet geworden. En toén, met de hand naar zijn hals, of zijn boord hem te nauw was, fluisterde hij: „O, God mijnj zoon!" Zijn lange gedaante, die gebo gen was vóór den tijd, wankelde; en hij zou vóórover gevallen zijn, als Roger hem niet had opgevan gen! Dien avond lag de earl van Kilsavage op zijn sterfbed in het voorvaderlijk slot Roger liep radeloos de biblio theek op en neer, daar hij in ge ne dele wist waar hij aan toe was. Hij wachtte op Kendal, die om negen uur, nu een uur gele den, bij de stervende was ge roepen. Een paar minuten later trad de detective het vertrek binnen. ,,'t Is alles in orde", sprak hij kalmerend. De graaf wilde enkel, dat ik de dokter voor hem hielp opstellen een bekentenis van zijn huwelijk met je moeder. Een paar maanden, nadat dit voltrokken werd, kwam hij in het bezit van titel en landgoed en je weet de rest! Zijn volle naam is: Raymond Patrick Dennis O'Con nell Cahil en daarvan heeft hij de middelste twee gebruikt. Hij heeft nu een verklaring getekend, waar bij de dokter en ik getuigen zijn geweest en die je identiteit vast stelt op een manier, dat er geen twijfel mogelijk is en hij heeft een testament gemaakt, waarbij hij je alles nalaat. Daar scheen hij in eens op gesteld; ik weet niet waarom, waarschijnlijk een plot selinge gewetensknaging; óf het verlangen, om alles weer zoveel mogelijk goed te maken. Hij was zeer zakelijk, ondanks zijn grote zwakte. Maar nü gaat het met hem aflopen. Dus je bent de vol gende Earl van Kilsavage; hoè vreemd het je zelve nu ook lijken moge!... Wat een eigenaardige wereld tóch!... Geen wonder, dat je zo veel lijkt op die arme Geoffrey Cahil, die toch je volle neef is, nietwaar? Nu, je va der verlangt naar je, Roger. Be denk, dat hij stervende is!" De jonge man volgde. De Earl van Hilsavage, die be trekkelijk nog jong in jaren was, lag te bed, aan alle kanten door kussens ondersteund, met een grimmig, linnenwit gelaat en ter wijl zijn ogen vuriger straalden dan ooit! Roger trad langzaam naderbij en bleef aan het bed staan, zon der een woord te zeggen. Eerst toen de graaf trachtte te spreken, boog hij zich over hem heen. „Je bent mijn zoon", hijgde hij en ik erken je. Maar ik ben niet van plan om op mijn sterfbed vergiffenis te vragen; aan wie dan ook! Ik heb mijn leven be dorven, maar ik zal de gevolgen dragen! Je bent mij zeer, zeer dierbaar geworden, mijn zoon", besloot hij en viel terug in de kussens, terwijl het zweet hem op het voorhoofd stond. Met zachte, maar duidelijke stem sprak Roger: „Vader, ik vergeef u, al wat u jegens mij misdreef, en Moeder heeft mij verzocht, u uit haar naam het leed te vergeven, dat u haar aandeedt. A Een vreemde, matte glimlach verhelderde het gelaat van de stervende edelman en hij stak met moeite de hand uit, of hij in don ker naar iets tastte. niet... De adem begaf hem en niet lang zou het meer duren, of de earl van Kilsavage werd bijge zet in het graf van zijn voorva deren! HOOFDSTUK XXVI. Roger, die bij intuïtie begreep, wat hij verlangde, vatte de hand en krampachtig sloot zich die om de zijne. „Clodagh!" bracht de stervende er met moeite uit. Zij was dicht bij de hand, zich gereed houdend, als ze soms ge roepen werd. Ze trad het vertrek binnen met een bleek zielsbedroefd gezichtje; maar toch hield zij zich heel kalm. De earl had Roger's hand nog in de zijne; vatte nu ook de hare en met inspanning van zijn laatste krachten, legde hij die twee in een en prevelde: „Zoon...! Dochter...! Weest ge lukkig!" Toen was het, als trok er een vlies over zijn ogen; hij trachtte weer te spreken, maar het ging (Besluit). Niet langer een Bedrieger. De volgende dag bleef Clodagh op haar kamer, verplet door haar verdriet over het verlies van haar oom, dat op het ogenblik nog jhaar vreugde overtrof over Ro ger's stilzwijgende kus van vaar wel die vorige avond. En nu, na het diner, kwam ze, volgens zijn verlangen, met hem samen op het terras. Met het grootste ongeduld stond hij op haar te wachten, en zon der een woord te zeggen, sloot hij haar in de armen. „Liefste lieveling!" prevelde hij, haar telkens en telkens weer kus send. „Eindelijk de mijne" Toen fluisterde hij haar nog van allerlei liefdeswoorden in en kreeg ook zo langzamerhand van haar de antwoorden, waar hij zo zeer naar gesmacht had: „Ik heb je steeds liefgehad, van het eerste ogenblik af, dat ik je gezien heb", fluisterde zij terug. In ieder geval wist ik het op de dag, dat je zo ter nauwernood aan de dood ontkwam". Een huivering beving haar nog, als zij daaraan dacht! „Ik wist het ook", sprak hij met een glimlach. „Wist je het ook Hoe dan?" „Wel, je hebt mij gekust en het mij gezegd", sprak hij op zach te toon, en nog genietend bij de herinnering. „Was je dan al die tijd bij be wustzijn?" riep ze, met vuurrode kleur. „O, maar dat had je toch moeten te kennen geven!" „Vergeef het mij, liefste; dit had ik ook willen doen, maar ik voel de mij gebonden door een ver schrikkelijk geheim, dat mij bijna mijn eer èn mijn liefde had gekost!" „Ik begrijp het niet", antwoord de zij en de uitdrukking van haar gezichtje gaf hier ook duidelijk blijk van. „Vertel eens, wat je hiermee bedoelt?" Onder de schitterende sterren hemel beschreef hij haar toen de tragedie die zich had afgespeeld om de arme dode Groffrey... en ze rilde in zijn armen. „De Hemel zij dank, ben je nü veilig", prevelde zij, toen hij klaar was met zijn verslag. „Maar wie ben je nu eigenlijk?... Daar ben ik benieuwd naar?" „Ik ben de opvolger van de Earl van Kilsavage en niet! lan ger een bedrieger! Tot gisteren wist ik nog niet precies, waar ik aan toe was... Maar dat is een andere geschiedenis en die zal 'ik je ook een andere keer vertellen". „En hoe moet ik je nu noe men?" „Noem mij: „man" en word onverwijld mijn lief, lief vrouw tje!" riep hij, en drukte haar de vurigste kussen op de lippen EINDE. Burgerlijke Stand Loon-op-Zand van 115 Juni 1948. Geboren: Engelbertus J zv J A de Man- Jacobs Adrianus J M zv G H Witlox-v d Sanden Anna A A dv J Kemmeren-Jacobs Petro- nella dv M P v d Velden-v Dijk Martina Th A dv, M P v d Velden-Denissen Petronella A M dv P W C Cleijn-Brabers Petrus C H M zv C H Beerens- Hamers Herman C zv A J Bossers-v Meeteren Gerardus M Th zv J v Dongen-Lips Jo hanna M L dv G P Raaijmakers- van Bijen Martinus'A B M zv M L Voogd-de Nijs Rudolf V J zv F G Elshout-van Riel Marinus A zv M Kuis-Homber gen Henrica G A dv A C Bo- termans-Haest Martinus W A G zv W Pulles-v Wanrooij. Overleden: Johanna van Dongen wed van Lambertus Maas 77 jaar Jo hannes F Cornelissen wedn van Henrica Snoeren 84 jaar. Huwelijksaangiften: H A Snaphaan 26 j te Waalwijk en M A Zijlmans 25 jaar alhier H Koenen 23 j te 's-Gravenhage en E Kruijf 22 j alhier J W Hamers 28 j en C M Wartenberg 27 j beiden alhier A Vroegin- deweij 35 j te Veenendaal en E A Michael 25 j alhier C J van Wanrooij 42 j en S M Emmers 31 j beiden alhier W A Jan sen 26 j en W H Emmers 27 j beiden alhier E van Spaandonk 29 j en G van Wezel 26 j beiden alhier. Huwelijken: P H Haen 34 j te Udenhout en Th E M Dankers 26 j alhier J de Jong 23 j te Dordrecht en H de Jong 26 j alhier A van der Pas 23 j alhier en D E H M van der Mierden 20 jaar te Tilburg G H Konings 24 j te Tilburg en W A Heesbeen 23 j alhier J M Salden 26 j te Sittard en M C van Gils 25 j alhier J J W Heeren 26 j te Tilburg en C C Kooien 29 j alhier L J van Gulik 43 j en A M J van der Velden 38 j beiden alhier G A Pulles 24 j en M A Kokx 22 j beiden alhier. Ingekomen: A M C de Kort van Tilburg W G P van Luxemburg van Tilburg E van Breugel van Waalwijk M J Maas van Oir- schot J M Voets van Waal wijk C J Laros van Rotterdam J A J C de Graaf van Waal wijk J B Smulders van Waal wijk C Th M van Deutekom van Tilburg - B C A Hamers van Tilburg M Nerings van Til burg. Vertrokken: M G G Prins naar 's-Herto- genbosch H P C Laros naar Amsterdam G F Thijs naar Mierlo J G M T Lennarts naar Eindhoven -J F S Tui- ninga naar Amsterdam D H M Verspaandonk naar Waalwijk J Bannet naar Waalwijk H de Jong naar Dordrecht MP R de Beer naar Waalwijk G J Timmerman en gezin naar Waalwijk F M Verbunt naar Dongen F J A M Mallens naar Amsterdam A J Tak en gezin naar Breda AM W Ki- vits naar Vlijmen L van Kling naar Oss Th C Brekelmans en gezin naar Waalwijk I G J v d Linden naar Helmond H Hofte naar Almelo HG van Stenis naar Rotterdam, MC van Gils naar Sittard. LOON-OP-ZAND. Gilde „St. Ambrosius". Het oude St. Ambrosius-gilde van Loon-op-Zand maakte op Zondag 13 Juni een uitstapje naar Gemert, om daar deel te nemen aan het groot federatief gilde- feest bij gelegenheid van 't 675- jarig bestaan van het St. Ambro sius- en St. Sebastiaan-gilde. Van geheel Brabant en Lim burg waren de gilden gekomen om hulde te brengen aan 't feest vierend gilde, haar geestelijke en wereldlijke autoriteiten en niet minder aan de beschermheer van de Federatie van Schuttersgilden in N.-Brabant, Prof. de Quay, die bij 't feest tegenwoordig was. Een korte samenvatting van het feest laten wij hier volgen, uit folkloristisch oogpunt bezien. Zondag om 10 uur werd de plechtige Gilde-Mis opgedragen, tot intentie van het gilde, in de parochiekerk van Gemert. Het jubilerend gilde trok al vendelend de kerk binnen tot aan de com muniebank, om aldus de „hoogste eer" te brengen aan God en Kerk, waarna het vaandel de ereplaats kreeg, naast 't altaar. Om ongeveer 1 uur stelde de stoet zich op, op 't Borretplein, om met 61 vertegenwoordigende gil de-verenigingen in een optocht naar 't feestterrein te trekken. Al daar opende de voorzitter der Fe deratie, Jhr. Mr. R. A. v. Rijcke- vorsel, het feest, waarna Prof. de Quay een toespraak hield tot alle aanwezigen, in 't bijzonder tot de aangetreden gilden. „Het gildewezen van thans", zo zeide hij, „vormt een scha kel tussen 't verleden en het he den. Hoogtijdag is het voor het Gemertse gilde „De Grune Schuts", niet omdat er een uit sluitend holle traditie wordt in stand gehouden, maar omdat hier een traditie voortleeft, die volko men aangepast is aan deze tijd en werkelijk bestaanszin heeft gekre gen. Het is geen tijd meer, waarin wij kunnen teren op een roemrijk verleden en Brabant is daar zeer wel van doordrongen. Het is de karakteristiek van de provincie, dat zij het oude aan het nieuwe heeft weten te binden. Brabant is in een periode van opgang en ont wikkeling. De costuums der gilden wijzen op 't verleden, maar zij, die ze dragen wijzen op kracht en vitaliteit." Hierna werd door dhr. J. v. d: Mortel uit Vught de feestrede uitgesproken, welke hij sprak als gildebroeder tot gildebroeder. Hij gaf een overzicht van 't gilde- en schutterij-wezen van vroeger en nu. Tevens zette hij het „Jeu du drapeau", het vendelen, uiteen, dat niet mag ontaarden in sport. Het is iets waardigs en mag al leen hulde brengen aan God, we reldlijke en kerkelijke overheid. Op deze introductie volgde een massale vaandelgroet door alle vendeliers, ca. 80 in getal, ge bracht, aan de jubilerende ver eniging, haar bestuur, de Commis saris der Koningin, Dr. Dekkers, oud-minister v. defensie, Jhr. Mr. R. A. van Rijckevorsel en vele andere ere-gasten. Een fantastisch schouwspel was het, toen alle vaandels op de slag der „bong" werden gedraaid. Zelden is zulks op Brabant's grond vertoond. Het was een oude traditie, waarvan 't Brabantse land niet kan en mag scheiden. In de loop van de middag wer den wedstrijden gehouden in standaardrijden, trommen (diepe en kleine trom) roffelen, indivi dueel- en groeps-vendelen. Het slot van het feest bestond uit volksdansen, die werden uit gevoerd door de Folkloristische Volksdansgroep uit Gorssel. Op het terrein werden schiet wedstrijden gehouden met hand en voetbogen, alsmede met gewe- n. 't Gilde St. Ambrosius alhier behaalde de 2de prijs met het mooist onderhouden gilde-zilver, terwijl de tamboer, gildebroeder C. v. d. Sanden twee prijzen be haalde voor trommen en roffelen op de diepe trom van het gilde. Fa, J. Blok-van Heijst in het goud. Toen in het tijdvak van 1880 tot 1900 de machinale bedrijven in de schoenindustrie zich lang zaam uitbreidden, doch het hand werk niet konden verdringen, toen de onderlinge concurrentie erger dan ooit het bestaan van baas en knecht bedreigde, toen de Duitse invoer steeds groter vormen aan nam en de looierijen en schoenfa briekjes in onze omgeving in aan tal af deed nemen en de produc tie een dalende lijn liet volgen. Toen ondanks alles om de Waalwijkse werkstoel een geest vaardig werd van opgewektheid en levensdurf, toen vestigde zich in het jaar 1896 een eenvoudig hand-schoenmaker in een beschei den huis aan de Besoijense Steeg, de heer J. Blok-van Heijst. Hoe het was. Geloof niet dat het hem voor spoedig ging in die jaren, toen de flinke jonge man die nu de schoenindustrie is ging geboren worden. Verre van daar. Mevr. Blok-van Heijst, die nog leeft en natuurlijk ook bij het feest op 3 Juli tegenwoordig zal zijn, kan U vertellen, hoe zij naast haar krui denierswinkel, in die eerste jaren mee moest werken in de schoen makerij, hoe zij schoenen uit moest wrijven en in moest pak ken. Doch met vakmanschap en een taai doorzettingsvermogen is de heer Blok die moeilijke jaren te boven gekomen en na enkele ja ren wist hij zijn zeer bescheiden begonnen zaak dermate uit te breiden, dat hij met een personeel van 25 man 120 paar fijne dames schoenen per week fabriceerde. En steeds breidde zich het be drijf uit. In 1910 maakte hij zijn inrichting gedeeltelijk machinaal en verschafte hij werk aan een veertigtal arbeiders die pl.m. 400 paren per week vervaardigden. Men koesterde nog groter plan nen, maar de gezondheid van de firmant liet hem niet toe hieraan gevolg te geven. Toch kwam er in 1922 aan de Grotestraat een grote fabriek tot stand, waar de ouste zoon de leiding van zijn vader overnam en de zaak met ijver en vlijt werd voortgezet. Hij werd bekend als een van de meest bekwame vakmensen, daarin ge steund door z'n beide broers. Het personeel werd vermeer derd tot 80 man, die in drukke tijden 8 a 900 paar fijne dames schoenen produceerden en de be kende „The Blok Shoe" muntte uit door alles waarmee een Waal wijkse damesschoen uitmunten kon. Hoe het nu is. Ondertussen is het machinepark steeds uitgebreid en ook het inte rieur werd verfraaid; 130 arbei ders vervaardigen er iedere week ongeveer 1000 paar damesschoe nen. Deze schoenen van een ui terst fijne kwaliteit, men noemt ze super-luxe, vallen in een aparte prijsklasse. Met de fa. van Bladel is de vijftigjarige firma de enige die deze schoenen vervaardigt. Het grootste deel van deze klasse schoenen is voor de export be stemd en zodoende levert de gou den jubilaresse een aanmerkelijk aandeel van onze schoenen-ex- port. In de moeilijke na-oorlogse tijd is er van een viering van het gou den bestaansfeest niets kunnen ko men. Maar nu de firmant, de ziel van de zaak, de heer H. Blok zijn vijf-en-twintig-jarig huwelijks feest viert, heeft men deze gele genheid aangegrepen om tevens het bereiken van deze mijlpaal feestelijk te herdenken. Ongetwijfeld zal het 3 Juli in Hotel Verwiel van half één tot twee uur een drukke receptie wor den, want de firma Blok-van Heijst geniet een goede reputatie en heeft veel relaties. Wij hopen dat de fa. Blok-van Heijst, een van de meest vooraan staande en meest bekende Waal wijkse schoenfabrieken, steeds die ontwikkeling zal blijven vertonen, die er de afgelopen vijftig jaar viel te constateren en wij felicite ren haar met dit jubileum dat weer eens getuigenis aflegt van opti mistische doorzettingsvermogen en het koopmarischap van de Waal wijkse schoenmaker. Voorwaar een mooi succes voor 't oude gilde. Allen keerden tevreden huis waarts, terugdenkend aan de ge noeglijke middag, waarbij veel aan folklore is geleerd en meege maakt. GEERTRUIDENBERG. Burgerl. Stand van 3 Mei tot 12 Juni 1948. Vertrokken: Albert Adam van 't Hul naar Breda Gerardus Maria Schal ken naar Maastricht Cornelia Henrica Zoontjes naar Dussen Johanna van Schendel naar Gent- Brugge Catharina Theresia Antonia Leenaarts naar Dord recht Cornelis Johannes Lam- bregts naar Rotterdam Elisa beth Sperber naar Tilburg He lena Allegonda Offermans naar Amsterdam Petronella Maria Verbaanschot naar Raamsdonk Lambertus Johannes Dirven naar Dussen Jan Frangois v Kessel naar Rotterdam Johanna Chris tina Regina Klaassen naar Rot terdam Anna Clasina Rekkers naar Nw-Ginneken. Ingekomen: Henrica Maria Manders van Dussen Adriaan v d Pluijm van St. Oederode Wilhelmus Arnoldus Snijders van Raams donk Hendrica v d Made van Raamsdonk Dingeman Johan nes van Dongen van Raamsdonk Leonardus Verhagen van H. en L. Zwaluwe Johannes Fran- ciscus Stap van Amsterdam Joanna Berdina Maria v Doorn van Amsterdam Lamberta Jo anna Berdina Maria Stap van Amsterdam Antonius Johannes Franciscus Stap van Amsterdam Johanna Maria Sperber van Tilburg Antonia Johanna Ma ria Rijken van Tilburg Maria Johanna van Vugt van Raams donk Cornelia Sophia van Vugt van Raamsdonk Barbara Dympna van Bragt van Dussen Anna Gerdina de Kroon van Tilburg - Adam Nicolaas Broe ken van Made c.a. Dymphna „Berusten jullie hierin?" vroeg Berry en hij keek als een ervaren volksmenner op de jonge beertjes neer. „Waarin?" vroeg Patsy. „In dit hok", zei Berry. „Ik ben gekomen om jullie uit dit hok te bevrijden! Jullie moeten de wijde wereld in. Jullie moeten avontu ren beleven, vrije mannen wor den, door de wildernissen slui pen. „Dat is allemaal niets voor mij" zei Patsy, „wij krijgen hier ons natje en ons droogje, vriendelijke mensen komen voor de tralies en zeggen: Kijk eens, wat een snoe zige beertjes. Geef mij maar een vaste betrekking!" Berry zweeg. Hij zag wel in dat tevredenheid ook een heel ding was en dat zijn hokgenoten nooit de rechte mannen zouden worden voor een berenopstand. Van de overkant, van de een- zame hokken der grote beren, kwamen andere klanken. Daar stond oom Bear en bulderde tegen iedereen die maar luisteren wilde: „Men doet mij onrecht aan!" Een oppasser schrok toen hij de beer hoorde praten. Hij haalde een su perieur en de directeur van de tuin haalde er professoren bij. Bear O'Connelly bleef maar steeds herhalen: „Men sluit geen ambtenaar in een kooi op. Men doet mij onrecht!" Johanna van der Bijl van Made c.a. Hendricus Johannes Broe ken van Made c.a. Johanna Maria Broeken van Made c.a. Johannes Hendricus Broeken van Made c.a. Antonius Bastiaan Broeken van Made c.a. Petrus Adriaan Broeken van Made c.a. Dymphna Elisabeth Adriana Broeken van Made c.a. Pe tronella Elisabeth Adriana Broe ken van Made c.a. 1 Elisabeth Petronella Adriana Broeken van Made c.a. Adam Adrianus Broeken van Made c.a. Adri ana Maria Broeken van Made c.a. Bartholomeus Johannes Broe ken van Made c.a. Antonius Petrus Biemans van Dongen Johanna Maria Wilhelmina van der Sanden van Dongen Snel Kooij van Vinkeveen c.a. WAAR ZAL MEN GAAN ZWEMMEN Water genoeg in Geertruidenberg, maar verboden. In de vergadering, die de raad van de gemeente Geertrui denberg Vrijdagavond hield, was de meest geruchtmaken de kwestie die men behandelde,- de aangelegenheid van het zwemmen. Ageerd.n het vorig jaar de raadsleden fel tegen wantoestanden op dit gebied, nu toonden enkelen zich zeer ruim. Verder was er nog een aardigheidje en 'n hatelijkheidje bij een benoeming. Na opening door de voorzitter en de mededeling dat de heer de Haan verhinderd was, werden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd. Naar aanleiding van het voor stel tot beschikbaarstelling van gelden voor herstel van oorlogs schade aan de R.K. Bijz. Scholen vroeg de heer Janssen of er ze kerheid was dat men de 1247.. die beschikbaar zouden worden gesteld, terug zou ontvangen. Er was, aldus de voorz., geen zekerheid. Op een vraag van de heer Val- kensteijn deelde de voorz. mede dat men tot deze som was geko men aan de hand van het rap port van de gemeente-architect; alleen de oorlogsschade zou ver goed worden. De voorz. kreeg de indruk dat men maar zoveel mo gelijk op papier zette, de gemeen te zou misschien immers wel wat meer betalen dan de strikte oor logsschade. Men besloot in prin cipe medewerking toe te zeggen. Punt 2 behelsde het voorstel tot verkoop van enkele strookjes grond aan het Biezenwegje, de Stadsweg en het Vondelwegje aan de P.N.E.M. Deze maat schappij wilde n.l. een weg leggen naar de nieuwe Amercentrale, die deze wegen zou kruisen. Men zou de grond verkopen voor 0.25 per M2. De heer Hartong was bang dat de nieuwe weg, die ook in het uitbreidingsplan was geprojec teerd, voor het publiek afgeslo ten zou worden. De voorz. wilde het wel eens bespreken. Z. h. st. ging men met het voor stel accoord. Over het beschikbaar stellen van crediet voor woningverbete ring en -splitsing, welk punt met de nodige prae-adviezen reeds in meerdere raadsvergaderingen be handeld is, is veel gepraat. De heer Valkensteijn was bang dat het geld zodoende niet erg economisch werd besteed, wan neer B. en W. het initiatief van de eigenaars af moesten wachten. Huizen die er zeer geschikt voor waren, zouden misschien niet ge splitst en verbeterd worden en andere wel. In dit opzicht vond hij de regeling niet erg juist. Daarom wilde hij aantekening dat hij tegen stemde. De overigen gingen allen met het voorstel ac coord. Punt 4 vermeldde opschorting van de aflossingsgedeelten in de annuïteiten van de woningwet woningen, die voor onderhoud gebruikt zouden worden. Geen had bezwaren. Men besloot voorts de begro ting dienst '47 en '48 te wijzigen en de onderhandse verhuring van de kelder Markt no. 46 aan W. Hendrikx te verlengen. Bij de benoeming van de leden der woonruimtewetwoningen zou den de heren Jansen en Valken steijn niet meestemmen. Gekozen werden de heien Th. Zeegcren, A. J. Dupont, A. P. de Bever, H. Heidema en J. J. Lucas allen met 8 van de 10 uitgebrach te stemmen. Bij iedere candidaat waren er twee blanco stemmen, behalve bij de stemming van de eerste candidaat, toen er èèn stem werd uitgebracht op „Sinter klaas (O, kinderlijke onschuld). De heren Jansen en Valken steijn maakten de opmerking dat zij verwacht hadden dat er maar 7 stemmen op de candidaten uit gebracht zouden worden („Vol verwachtingom in de sfeer te blijven). De heer P. v. d. Pluijm werd als gemeentewerkman in vaste dienst benoemd. Bij de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van de Eerw. Zusters met het verzoek de vraag om subsidie voor de R.K. Huishoudschool als ingetrokken te beschouwen. Voorts was er een schrijven van de Zwemvereniging, naar aanleiding waarvan de voorzitter mededeelde dat men zou trachten dit jaar de zwemgelegenheid nog open te stellen. Men had echter nog een bedrag van 6000.— te innen aan oorlogsschade. Bij deze vroeg men de gemeente om ga rant te blijven voor een geldle ning. De heren Jansen, Valkensteijn en Okkerse wilden dat dit werk uitgevoerd zou worden door een firma uit de gemeente, die 't even goedkoop en even kort zou kun nen doen als de aannemer, wie de opdracht gegund had. Men bleef garant en dus had men ook een stem in te brengen. Verschillende heren wilden voorlopig een andere gelegenheid aanwijzen, waar gezwommen kon worden. De heer Okkerse en anderen toonden zich zeer ruim van op vatting en zagen het gevaar niet in van practijken zoals die vorig jaar zich voordeden. „Men leefde geen 20 jaar meer terug. Laat ze toch pleizier maken!" De Voorzitter wees op de ver antwoordelijkheid in deze voor 't gevaar van verdrinken. Maar mijnheer Okkerse wilde hetzelfde recht hebben als die van Dongen en Oirschot, hij betaalde ook belasting. Waren ze daar be ter. Toen de heer Janssen de Berg se industrie nog een kans wilde geven, merkte de voorzitter op dat iedere verandering en iedere nieu we opdracht een stagnatie zou be tekenen. De heer Hartong wilde het zwembad uitbreiden om aan de heer Okkerse tegemoet te komen en de werkzaamheden opdragen aan de Bergse fa. om aan de wen sen van de heer Janssen tegemoet te komen. De Voorzitter wees echter op de consequenties, die mogelijk wa ren. Tenslotte besloot men met alge mene stemmen garant te blijven voor een bedrag van 5.000. Dit risico zou niet zo groot zijn, want de schade zou spoedig uit gekeerd worden, aldus de heer Hartong. Men besloot tevens het verzoek te doen om als er uitge breid werd de Bergse fa.'s ook mede te laten dingen. Bij de rondvraag drongen ver schillende sprekers aan op verbe tering en verfraaiing van wegen, zo de Hoofdweg van de brug tot de overweg, die langs de kanten vaak één wildernis geleek en het Bolwerk, eveneens zeer ver waarloosd. werd en platgetrapt door de paarden van de „logé's". De heer Valkensteijn verzocht de hulp van het gemeentebestuur voor een nieuw terrein voor Right Oh, nu deze club naar de K.N.V.B. was gepromoveerd. Het huidige terrein zou zeker afge keurd worden of slechts voorlo pig goedgekeurd. Hierna sloot men de openbare vergadering.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2