NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Gemeenteraad LOON-OP-ZAND Grootse Gymnastiekfeesten. STIJL en RHYTHME 146^' RAAMSDONKSVEER. Dc Bicsbosch. Donderdag hebben Minister Witteman en Prof. de Quay on der leiding van enkele deskundi gen een on-officieel bezoek ge bracht aan de Biesbosch, teneinde de problemen inzake de indijking te bestuderen. In de namiddag keerden zij alhier terug en ver toefden enige tijd ten huize van Mr. Heere, lid van Ged. Staten. Naar wij vernemen slaagde dezer dagen aan de Economische Hogeschool te Rotterdam de heer D. E. de Roon, alhier, voor zijn candidaats-examen in de econo mische wetenschappen. GESLAAGD. Voor het te Eindhoven ge houden examen Kantoor-ste nograaf Grote slaagden de dames Ria v. d. Geld, Iet v. Huiten, Nelly van Lier, Corry Merks, Jo Vissers, Trees Vis sers en Siena v. d. Wiel, die haar opleiding genoten bij de heer Gerard Veltman, hoofd der St. Clemensschool. Op 19 Juni slaagde te Maastricht voor Onderwijzer de eerw. Fr. Redulfus, in de wereld Ant. v. Oudheusden. HOOG BEZOEK AAN DE BIESBOSCH. Minister Witteman, de se cretaris-generaal, de Commis saris van de Koningin in de provincie Noord-Brabant, prol dr. J. de Quay en de leden van Ged. Staten, brachten Donderdag een onofficiëel be zoek aan de Biesbosch om onder leiding van enkele des kundigen de indijkingspro blemen in ogenschouw te nemen. Wij mogen ons slechts er over verheugen dat zo kort na 't bezoek van de Commis saris met Gedeputeerde- en Provinciale Staten op initia tief onzer Kamer van Koop handel, blijkt dat deze aange legenheid de volle daadwer kelijke belangstelling der au toriteiten heeft. UITBREIDING. De uitbreiding der Waalwijk- sche Stoomdrukkerij Antoon Tie- len is opgedragen aan de heer M. Kleingeld, aannemer alhier. VERGADERING VAN „EENDRACHT MAAKT MACHT". Nadat de voorzitter dhr. N. v. d. Water de vergade ring had geopend met de Christelijke groet, riep hij al len, maar speciaal de nieuw benoemde Geestelijk Adviseur, de dames van de leden en de spreker van de avond de heer de Mooy, een hartelijk wel kom toe. Hij zeide de dames dankbaar te zijn voor haar op komst en hij hoopte dat zij er toe zouden bijdragen om de Middenstand en in het bij zonder de Bakkerstand sterk te maken door middel van hun vereniging. Na voorlezing van de no tulen waarin duidelijk het mea culpa van het niet col lectief deelnemen aan de ten toonstelling doorschemerde en die onveranderd werden goed gekeurd, sprak de voorzitter de installatie-rede uit, waarin hij uitdrukking gaf aan de vreugde van leden en bestuur bij de benoeming en het aan vaarden van het Adviseur schap door Pastoor van den Brekel. Spreker meende er zeker van te zijn dat deze benoe ming voor de leden een stimu lans zou zijn om alle krachten in te spannen om op de goede weg van eensgezindheid en samenwerking voort te gaan. Spreker dankte de nieuw-be- noemde Adviseur voor 't, aan vaarden van zijn functie en hoopte dat zijn eerwaarde vele jaren in ons midden mocht zijn om getuige te zijn van de steeds grotere bloei van „Eendracht maakt Macht". De adviseur, daarna het woord verkrijgend, zeide het prettig te vinden dat in deze eerste vergadering die hij met de bakkers mee maakt, de vrouwen tegenwoordig wa ren. Spr. noemde 't bakkers vak een zwaar, doch mooi vak, waarin de vrouwen een zeer moeilijke taak hadden, maar die bewezen zij volko men aan te kunnen. Hij drong er op aan de eenheid die hij hier had gevonden te bewaren en te versterken en hoopte dat een goede verstandhou ding mocht heersen tussen de bakkers en Geestelijk Advi seur. Daarvoor gaf spr. gaar ne zijn beste krachten. Zijn Eerwaarde bracht nog dank voor de attentie hem bewezen' bij zijn Priesterfeest. De voorzitter dankte daar na de Geestelijk Adviseur, waarna de heer de Mooy het woord verkreeg, die 't onder werp „reclame en wat er mee te bereiken valt" behandelde. Na de opmerking dat het een novum was dat hij op dergelijke vergaderingen sprak voor een gehoor van dames en heren, begon spr. als inleiding tot zijn eigenlijk onderwerp uitéén te zetten, hoe in het z.g. liberale tijd perk ongebondenheid leidde tot excessen die tot uiting kwam in de concerns kartels en trusts, die met de gewel dige kapitalen die zij ver tegenwoordigden een macht uitoefenden die funest moest zijn voor de gemeenschap, maar in het bijzonder voor de Middenstand die, omdat zij naliet zich daartegen te ver dedigen, de zwaarste klappen kreeg. Om nu de oorzaak van ons falen op te sporen, moe ten wij, zo vervolgt spr., te weten zien te komen wat wij nalieten en dat is naast an dere dingen de reclame. Wij moeten gezamenlijk reclame maken omdat individuele re clame, hoe goed bedoeld ook, altijd een eenzijdig karakter draagt, terwijl collectief op treden de gehele middenstand omhoog brengt, waarvan wij toch ook persoonlijk voordeel hebben. Spr. zet dan uiteen hoe noodzakelijk het is een economisch weerbare midden stand te hebben, daar zij de ruggegraat vormt van de maatschappij en mede tot taak heeft 't communisme een halt toe te roepen. De middenstand kan, mits zij hun krachten samenbundelen, een macht vormen van beslissende be tekenis. Een zekere economi sche dwang moet bestaan, maar geen tot in het uiterste geleide economie, waardoor de zakenman een stroo-pop wordt zonder eigen initiatief, hetgeen verlammend werkt op de durf en daadkracht. Een hartelijk applaus volg de op deze met gloed voor gedragen rede. De voorz. dankte de spreker en hoopte hem nog meerma len in ons midden te zien. Vervolgens kwam de va- cantie-regeling aan de orde, die door de goede, onderlinge verstandhouding en de wil om elkaar van dienst te zijn, in een ommezien haar beslag had. Het 70-jarig jubilé was ook nog een punt van be spreking; de Dames zeiden in deze haar medewerking toe. In de rondvraag, welke "een interessant verloop had, kwa men nog enkele zeer goede voorstellen naar voren, waar aan het bestuur zijn volle aan dacht zal besteden. De voorzitter, die deze ver gadering vlot leidde, sloot deze bijeenkomst met de Chr. groet, waarna men nog gezel lig een uurtje bijeen bleef. EEN GOED BEGIN. Ook de Waalwijkse veestapel begint betere vormen aan te ne men, al zijn we nog lang niet, waar we moeten zijn. Het is nog pas kort dat te Waalwijk opgericht werden 3 fok- en controleverenigingen, een te Baardwijk, een te Besoijen en de Roodbonte fok- en controlever eniging te Waalwijk. Welke voortvarendheid te Waalwijk gaat ontwaken door beter vee, blijkt wel hieruit, dat door de inspecteur de volgende koeien in 't M. K. Y. Stamboek werden ingeschreven. A. van Well, „Dora" 66979 R. A. van Huiten, „Sophie" 66980 R; „Bertha" 66981 R; „Brunnette" 66982 R; „Irene" 66983 R; „Cla ra" 66984 R. E. van Spaandonk, „Nelly" 66985 R. Mogen wij de houders van dit schone M.R.Y. vee proficiat wen sen en mogen er velen te Waal wijk volgen, tot veredeling van onze veestapel, wat voor ons land toch nog altijd de grondslag is van ons bestaan. HARMONIE „ST. JAN" BEHAALT Ze PRIJS IN le AFDELING. Het merendeel der gezel schappen dat j.l. Zondag te Geldrop deelnam aan het Bondsconcours van de R.K. Bond van Muziekgezelschap pen, heeft moeten ervaren dat zulk een bondsconcours niet te vergelijken valt met de meeste „vrije" concoursen. Ook voor de harmonie „St. Jan" alhier bleken de eisen die de jury voor de 1ste afde ling stelde te zwaar te zijn, waarbij nog kwam dat som mige muzikanten niet vrij van plankenkoorts bleken te zijn, waardoor de uitvoering hier en daar iets fijner had kun nen zijn. Het feit dat bij de 7 gezelschappen in de 2e, 3e en 4e afdeling, die tevoren waren opgetreden, nog slechts één 1ste prijs gevallen was en de overige met 2e en 3e prijzen genoegen hadden moe ten nemen, was ook niet erg bemoedigend. In de le afdeling behaalde alleen de harmonie „St. An- tonius" uit Tilburg een eer ste prijs, terwijl de bekende harmonie van de Kunstkring „Oisterwijk Omhoog" en de harmonie „St. Jan" alhier, hoewel beider prestaties op hoog peil stonden, het niet verder dan de 2e prijs kon den brengen. Het moge wellicht een klei ne teleurstelling zijn dat men het niet tot een eerste prijs, waarop men misschien zijn hoop gevestigd had, heeft kunnen brengen, doch gezien de hoge eisen die de jury van dit Bondsconcours stelde, mag deze tweede prijs in de 1ste afdeling nog een zeer eervolle prestatie genoemd worden. De deelname aan dit concours en de intensieve voorbereiding hiertoe hebben in elk geval bereikt dat het muzikale peil van „St. Jan" flink gestegen is. Volhouden, muzikanten, en zo gauw mogelijk opnieuw op concours, dan zal een nog beter resultaat niet kunnen uitblijven. ATHLETIEK. Vele fraaie Juliana-successen, waaronder zeven eers'ie plaatsen in Breda. Zondag vonden in Breda, uit geschreven door de vereniging „Sprint", grote atletiekwedstrij den plaats, die door deelname van een Belgische ploeg een interna tionaal tintje had. Juliana liet zich ook hier weer terdege gelden. Niet minder dan 22 prijzen, zeven eerste, vier tweede, zes derde en vijf vierde werden haar deel. En wat nog meer zegt, op alle num mers was zeer zware concurren tie. De gemaakte tijden en resul taten waren alle zonder uitzonde ring van prima gehalte. Dé voor naamste uitslagen zijn: 100 meter B.: le L. Schuwer 11.6 sec. 1500 meter Jun.: le Jac. van Hilst 4 min. 25.8 sec. 3000 meter A: le K. de Folter 9 min. 13.2 sec. 3000 meter C: 3e H. v. d. Meij- denberg. 100 hifeter dames B.: 2e T. Ver meer 13.9 sec. 100 meter dames C.: le A. Did- den 13.8 sec.; 3e Jo Verhoofstad 14.2 sec.; 4e Ria Venneer 14.3 s. 100 meter dames D.: 3e C. v. Mierlo 14.1 sec. Hoogspringen Junioren: Kees van Kuik 4e 1.45 M. Hoogspringen dames C.: le Jo Verhoofstad 1.30 M.; 2e T. Ver meer 1.25 M.; 3e A. Didden 1.25 M. Ver springen dames C.: le Jo Verhoofstad 4.64 M.; 3e T. Ver meer 4.02 M.; 4e R. Vermeer 3.91 M. Ver springen meisjes A.: 2e R. Hoeben 4.60 M.; 4e Fr. Verhoof stad 4.13 M. 80 meter meisjes A.: 3e Fr. Verhoofstad 11.3 sec.; 4e R. Hoe ben 11.4 sec. 4 x 100 M. Estafette Dames: le Juliana 56 sec. met T. Ver meer, Jo Verhoofstad, R. Ver meer en A. Didden. Olympische Estafette: 2e Juli ana 3 min. 53 sec. (de Belgische ploeg was eerste) met K. de Fol ter 800 M., L. Schuwer 400 M. en M. van Beijnen 2 x 200 M. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Adrianus J M zv J A Busio- Braat Anna M dv A van Rooij- van Delft te Drunen Maartje dv A. Baas-de Roode Maria A W dv W C van Oosterhout- de Peffer te Drunen. Huwelijks-aangiften: Martinus v Zon 31 j te Uden- hout en Maria A Maa$ 26 j te Waalwijk. Huwelijken: Johannes N Treffers 24 j en To- sina C Kroon 24 j beiden alhier Henricus C Vermeulen 33 j te Dongen en Maria H Leijtens 30 j te Waalwijk. Overleden: Adelia E van Meeuwen 83 jaar weduwe van A Couwenberg Berend J Braakhekke 79 j wedn van B Wuestman. Ingekomen: G J Timmermans en gezin uit Loonopzand E van Duin uit Nijmegen H J A M v Haren uit 's-Bosch P J Dinslage en echtg uit Tilburg EDM Wels uit Bergeijk. Vertrokken: P J Brekelmans naar Loonop zand J D Brekelmans naar L.- op Zand HA van Gulik en gezin naar 's-Bosch C M J A van Strien naar Raamsdonk H van Delft naar 's-Bosch. De vergadering van de gemeen teraad werd gehouden op Vrij dag 18 Juni 1948 des namiddags te 7 uur. Voorzitter de heer G. Groot- swagers, loco-burgemeester. Secretaris de hr. M. v. Nieuw- sladt. Afwezig met kennisgeving de heren H. Pooters en J. Vloemans, zonder kennisgeving de heer S. de Cock. De notulen der vorige vergade ring werden zonder op- of aan merking vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was o.m. de mededeling van Ged. Staten dezer provincie, dat tegen verhoging van het presentiegeld voor het bijwonen van gemeente raadsvergaderingen en vergade ringen van Commissies uit de Raad, respectievelijk vastgesteld op 5.— en 2.50, geen bezwaar bestaat. Het voorstel tot vaststelling dei verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der personele belasting voor het be lastingjaar 1948/1949 werd con form het prae-advies zonder hoof delijke stemming aangenomen. Het aantal opcenten door de provincie en de gemeente geza menlijk te heffen, bedraagt 200, zodat de gemeentelijke opcenten evenals het vorige belastingjaar worden bepaald op 150. Zonder hoofdelijke stemming besluit de raad tot vaststelling van de 4e wijziging van de ge meentebegroting 1947. met bijbe horende wijzigingen der bedrijfs- begrotingen en tot vaststelling der 3e wijziging der gemeentebegro- tina voor het dienstjaar 1948. Omtrent de verbetering van de financiële positie van secretaris, ontvanger, ambtenaren van de burgerlijke stand en het verdere gemeentepersoneel besluit de raad conform de voorstellen van Ged. Staten der Drovincie Noord-Bra bant en de Min. van Binnenland se Zaken, om met ingang van 1 Jan. 1947 het pensioenverhaal te rug te brengen van 4% voor eigen pensioen tot 2 en een verhoning van de bezoldiging met 5% vanaf 1 Jan. 1948 voor wat betreft secretaris, ontvanger en ombtenaren van de burgerlij ke stand, terwijl daarenboven voor het verdere cremeenteperso- neel de 5% ongehuwden aftrek met ingang van 1 Jan. 1948 komt te vervallen en de met inqang van 1 Juli 1947 doorgevoerde verho ging van 5'% voor wedden bo ven de f 3000.—, met ingana van 1 "Gnuari 1948 wordt gebracht op 10°/o. Het voorstel tot wijziaing der bestaande gemeenschaopeliike re geling voor de Sehoolartsendienst jn het District Waalwiik wordt in deze zin gewiizirrd dat in de Commissie van Beheer ook een verteoenwoordiaer van de Prov. Noordbr. Vereniging „Het Groe ne Kruis" wordt onqenomen. De vraag van de hr. v. Nimw- stadt of ook het Wit-Gele Kruis vertegenwoordigd is. beantwoordt de voorzitte bevestigend. Met algemene stemmen wordt hierna de nieuw benoemde burge meester, Mr. R. J. Th. van der Heijden benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand dezer gemeente. Op een desbetreffende vraag antwoordt de voorzitter dat deze functie een voorlopig nog niet bezoldigde is, doch hij twij felt er niet aan dat de door de raad gewenste oplossing in deze vrij spoedig zal zijn geregeld. De raad besluit verder -van het Rijk over te nemen in eigendom, beheer en exploitatie voor de som van 2525547, dertig noodwonin gen, staande als volgt: 4 wonin gen aan de Kloosterstr. te Loon opzand, 11 woningen aan de Gasthuisstraat te Loonopzand, 9 woningen aan de Horst te Kaats heuvel en 6 woningen aan de Mgr. Völkerstraat te Kaatsheu vel het bedrag benodigd voor 'l overnemen dezer woningen, be schikbaar te stellen onder voor behoud dat de van het Rijk te vragen steun wordt verkregen, aan te vragen en te aanvaarden uit 's Rijks kas bovengenoemd bedrag aan voorschot ter finan ciering van de koopsom, alsmede een jaarlijkse bijdrage in het te kort op de exploitatie tot een maximum van 90% van dat te kort. De heer v. d. Heuvel vindt de overnamesom beslist niet aan de hoge kant, doch meent, waar het bouwen uitsluitend uit oorlogs- noodzaak voortspruit, dat de ge troffen gemeente deze kosten niet behoort te dragen, doch dat deze lasten moeten worden gedragen door het Rijk. In besloten vergadering werd het voorstel tot beschikbaarstel ling van een crediet voor 't uit voeren van enige eenvoudige ver anderingen aan de ambswoning van de burgemeester besproken. Na heropening kwam het voor stel zonder hoofdelijke stemming tot goedkeuring. Bij de rondvraag informeert de heer Verhoeven of niet de moge lijkheid bestaat dat de weg aan de Loonsedijk afdoende wordt verbeterd, zoals bij een ander ge deelte ter plaatse inmiddels is ge schied. De voorzitter antwoordt hierop dat het bedoelde weggedeelte aan de Loonsedijk niet voldoende ge fundeerd was om hier de door de heer Verhoeven gewenste verbe tering aan te brengen. Voor deze verbetering toch zal een tamelijk bedrag benodigd zijn, hetwelk niet zonder medewerking van de raad beschikbaar was te stellen. De heer v. Laarhoven vraagt of de duiker in de Stationsstraat niet kan worden verbeterd-, nu dit euvel ernstige gevaren met zich brengt. De voorz. zal een en ander met de gemeente-architect bespreken. Het lid Brouwers hag graag de Wegencommissie ingeschakeld ge zien bij het uitbrengen van een advies voor het verbeteren der wegen nabij het Huis ter Heide. Hij informeert verder waarom 't brandvrij maken der wegen niet in openbare aanbesteding is ge bracht. Zijns inziens is met on derhandse gunning 1 jer de Ned. Heide Mij. gepasseerd, welke Mij. steeds goed werk voor de ge meente heeft verricht. De voorzitter antjwoordt dat voor dit werk 3200.-was ge doteerd, waarvoor de uitvoering van dit werk door de Heide Mij. niet mogelijk bleek. Aangaande het wérk zelf deel de hij mede dat een en ander op zeer correcte wijze was uitge voerd. i De heer v. d. Velden vroeg de aandacht van de voorzitter voor de moeilijkheden wélke momen teel door veel inwoners onder vonden worden om de beerputten op de gewenste tijcf geruimd te krijgen. Hij vraagt of niet'de mogelijk heid bestaat dat de gemeentelijke reinigingsdienst hier zou kunnen worden ingeschakeld. De voorzitter had omtrent deze aangelegenheid ook reeds meer dere klachten vernomen en zeide toe een en ander onder het oog te zullen zien. De voorz. rekende het zich tot een plicht de gemeenteraad dank te moeten brengen voor de wijze waarop deze hem gedurende zijn periode van loc-burgemeester de zer gemeente was tegemoet ge treden. In zijn dankwoord betrok hij verder de gemeentesecretaris en het verdere administratief per soneel ter scretarie. Hierna ging de raad in besloten vergadering over. Terug in het vaderland. Reeds verschillende Kaatsheu- velse jongens, die in Indië voor God en vaderland hun dienst de den, zijn behouden gerepatrieerd. Kaatsheuvel heeft hen allen ont vangen in een spontaan welkom, omdat zij hun leven 'en vrijheid in dienst stelden van ons aller be langen. Ongetwijfeld zal deze spontaniteit nog royaler uitgaan, nu het een der onzen geldt, die niet minder dan 11 jaren in dienst van God en vaderland onafge broken in Indië vertpefd heeft en Woensdag 23 J.uni met de Johan de Wit in Amsterdam hoopt te arriveren; we bedoelen de Zeer- Eerw. Pater Sjef v. Beek uit de Prins Hendrikstraat,! die ais lid van de Congregatie] van de Pa ters van de H. Famijie op 10 Oc tober 1937 met de Marnix van St. Aldegonde naar del verre Oost vertrok als missionaris. Deze sympathieke pater arri veerde op Java en was achter eenvolgens werkzaam te Sema- rang, Ambarawa en Djokja, heeft in Pati twee en een half jaar in het concentratiekamp doorge bracht. Toen hij drie jaar in In dië was, werd hem de verant woordelijke post van Missie- Overste van de Paters van de H. Familie opgelegd, welk ambt hij tot heden nog bekleedt. Natuur lijk heeft hij na de bevrijding met verschillende Kaatsheuvelse jon gens kennis gemaakt, waarvan we o.m. hoorden noemen v. We zenbeek, v. Duppen en G. Da- men. Ook meerdere Broeders uit Kaatsheuvel van de Congregatie van de Broeders van Liefde maakten na de bevrijding met Pa ter v. Beek kennis. Na de bevrij ding van Indië werd Pater van Beek nog eens in gevangenschap genomen en wel door een stelletje rampokkers, die hem twee dagen in hun midden hielden, hem ge moedelijk behandelden, goed te eten gaven en hem daarna weer op vrije voeten stelden. Zoals thans bepaald is, gaat Pater v. Beek vanuit Amsterdam eerst naar Oudenbosch, om van daaruit Zaterdag a.s. in Kaats heuvel te arriveren. Natuurlijk wordt hem een zeer hartelijke ontvangst bereid, waarvoor een comité uit de buurt de nodige voorbereidingen treft, die zeer spontaan door de bewoners ge steund worden. Geslaagd. Op het op 18 Juni te Eindho ven gehouden examen slaagden voor het diploma costumisre de dames Luus Stokkermans, Dini v. d. Put en Gerdina Crielaard (met eer) en voor het diploma coupeu se Corrie van Dam (met eer) uit Vrijh.-Capelle en Annie Luijten en Jo Dingemans uit Kaatsheuvel. Alle geslaagden waren van de modeschool van Mej. L. Eeek- mans te Kaatsheuvel." Stichting van 'de Landbouw. In een Zondagmorgen gehou den vergadering ven de N.C B. Kaatsheuvel, werdéiltot commis sie-leden van de Sti-hting van de Landbouw benoemd de heren N. Verschuren Kaatsheuvel en B. Ruijsters, Berndijk. i R.K.J.E| In verband emt (Jejj organisatie van de installatie eestelijkheden van burgemeester IVfflv. d. Heij den en deelname aa1 de feestvie ring van het zilve-'en jubileum van de R.K.J.B. te s-Bosch, houdt de afd. Kaatsheuvel Zon dag a.s. in R.K. Gildenbond een ledenvergadering. In verband met de oogstwerkzaamheden is deze vergadering op Zondag ge.-deU. Samenwerking. Woensdagavond j.l. had m het café v. d. Schoot te Loonopzand cp uitnodiging van Loonopzands Belang een gecombineerde verga dering plaats met Kaatsheuvels Belang, waarop op verzoek en kele heren uit De Moer mede te genwoordig waren. De voorzitter van L. B. heette de aanwezigen welkom en opende de besprekin gen omtrent de installatie van de nieuwe burgemeester, welke be sprekingen culmineerden in de vaststelling van een tijdschema met het oog op de regeling V3ü ontvangst. Teneinde het program ma voor de nieuwe functionaris en diens echtgenote rjiet te over laden, werd door het comité van De Moer op spontane wijze afge zien van een afzonderlijke huldi ging v. d. burgemeester in de pa rochie aldaar. Deze beau geste van het comité van De Moer werd door de organiserende verenigin gen zeer op prijs gesteld. Het ligt in de bedoeling dat De Moer zich per deputatie in Loonopzand zal doen vertegenwoordigen, in vrije samenwerking met Loono:vrr;ds Belang. Voor zover bepaalde om standigheden geen w'jziging bren gen, zal de nieuwe burgemeester in Loonopzand aan de Finantie door Loonopzands Belang te on geveer half 1 worden verwel komd. Half 3 zal Z. Edelachtb. op de Horst vanwege Kaatsheuvels Be lang worden ontvangen, waarna in stoetformatie met de deelne mende verenigingen naar het ge meentehuis te Kaatsheuvel zal worden getrokken. In de vergadering, welke dezer dagen gehouden wordt, zullen de verdere plannen nader besproken en vastgelegd worden. Om de Wisselheker. Veertien voetbalelftallen namen deel aan de voorronde voor de wisselbeker, om met inzet van al hun sportieve krachten de finale te bereiken en dan door een over winning te tonen dat zij de besten zijn. De uitslagen van de voor ronde luiden: Hamenzo—Nobel 0— '2. Pehave^Dégé D—2. Sonora—Esveve 0—2. Swan Shoe—Charma 0—3. Moka—Antoinette 1—1. Martino—Emvé 0—4. Willy—Moolenscrot i - 2. Bij loting werden de volgende wedstrijden vastgesteld: Maandag 6.30 uur: Dégc— Charma; 8 uur Nobel-Aiurinette. Woensdag 6.30 uur. Esveve— Emve; 8 uur Willy-Monlenschot. Evenals vorige weck hopen we sportieve en faire wedstrijden te zien, waarvan het publiek, d-it natuurlijk in grote getale aanwe zig zal zijn, eens kan genieten en lachen. De jaarvergadering van DES vindt plaats op Zondag 27 Juni in het clublokaal V3n dc heer v. Berkel. Het programma zal in het volgend nummer bekexii worden gemaakt. Alle leden moeten pre sent zijn. Geslaagd. Aan de kweekscho.-l voor on derwijzeressen Mariënnurg te s- Bosch slaagde voor one c wijzer es onze plaatsgenote mej. Grada de Nijs. K.J.M.V, A.s. Dinsdagavond om 8 uur ledenvergadering van de KJMV in Hotel Smit. Wij verozeken alle leden om beslist op deze vergaderng aan wezig te zijn, daar verschillende voorname actepunten besproken moeten worden, o.a. kermisuit- stapje, het Nationale K.J.M.V.— congres te 's-Bosch, inhalen van de nieuwe burgemeester enz. Wij vertrouwen dat alle leden present zijn. Kajotters. Dinsdagavond is er over de KRO een speciale uitzending voor de Kajotters, van kwart voor 8 tot 8 uur. Kampvuur. Voor alle jonge arbeiders van Kaatsheuvel en Berndijk wordt a.s. Vrijdagavond een groot kampvuur georganisee.d. Deelnemers worden om half 8 aan de Gildenbond verwacht. Agenda. Maandag 21 Juni 8 u. n.m.: Vergadering Kaatsheuvels Belang Euphonia. 8 uur: Repetitie harmonie Apollo. 6.30 uur: Fabrieksvoetbal- wedstrijden Horst. Dinsdag 22 Juni: Geen repe titie R.K. Kerkkoor St. Jan. 8 u. n.m.: Vergadering K.J. M.V., Café Joh. Smit.. Woensdag 23 Juni 6.30 u. n.m.: Fabrieksvoetbalwedstrij den Horst. 7.30 u. n.m.: Repetitie Da meskoor Bel Canto. 8.30 uur n.m.: Repetitie Ge mengd koor Gel Canto. 7.30 u. n.m.: Repetitie har monie Kon. Muz. Gez. Eu phonia. Kajotters-agenda. Dinsdag 22 Juni 7.30 uur: Pioniersgroep Poels. Donderdag 23 Juni 7.30 uur: Bestuursvergadering. 9 uur: Leidersvorming. Vrijdag 25 Juni 7.30 uur: Ver trek vanaf Gildenbond naar kampvuur. Zondag 27 Juni 11.30 uur: Studiekring. BERNDIJK. Oranjefeesten. Op initiatief van Berndijks Be lang had Zondagmiddag j.l. in café v. Dinteren een vergadering plaats in verband met de komende Oranjefeestdagen. Deze vergadering, die zeer druk bezocht was, werd geleid door de voorzitter van Berndijks Belang, de heer G. van Dijk. Met volle medewerking van al le verenigingen werd besloten om die dagen op grootse wijze te vie ren. Een grote optocht en ver schillende volksspelen zullen wor den georganiseerd, terwijl het Berndijkse Varkensfonds „Steunt Elkander" met een extra attractie zal uitkomen. Tevens werd medegedeeld dat op een der feestdagen de Edel achtbare Burgemeester Mr. R. J. Th. v. d. Heijden ook aanwezig zal zijn om officieel met Berndijk kennis te maken. Alle verenigingen kunnen nu druk aan het werk om de Oranje feesten tot onvergetelijke dagen voor Berndijk te maken. „Steunt Elkander". Naar wij vernemen bestaat het volgend jaar het Berndijkse Var- kensfonds „Steunt Elkander" 25 jaar. evens zal de heer W. van Kuijk-v. d. Linden dan 25 jaar als voorzitter fungeren. Dat het Berndijkse Varkens fonds nog steeds een reputatie heeft blijkt wel uit het ledental, dat reeds de 50 is overschreden. Dit kwart-eeuw bestaan van „Steunt Elkander" mag dan ook het komende jaar niet ongemerkt voorbij gaan. Duizenden turners kwamen naar Waalwijk. De Bondsdag van de R.K. Diocesane Gymnastiek- bond was een feest, waaraan meerdere duizenden deelnamen. En de rijen van frisse uniformen, het edele, beheerste bewegen, de wapperende vaandels, de bazuinen en het marcheren van die duizenden op de candans der trommels, maakten het tot een feest dat de eveneens talrijke bezoekers en belangstellen- lenden niet gemakkelijk zullen vergeten. Zaterdagavond werden de feestelijkheden geopend met een Ere-avond en vroeg 's Zondags begon de kamp, waarin de jonge mensen zich gaven voor de eer van hun club. op de Eire-Avond van O.W.S. Met deze twee woorden is eigenlijk het karakter van de hele avond die Zaterdag in de Gildenbond werd gegeven, getekend. En toch zouden we nog tal van voortreffelijkheden op kunnen noemen; ze zijn ech ter alle hierop terug te brengen: stijl en rythme. Daar was vooreerst de keurploeg van de Ned. Gym nastiek Federatie. Maar ook de dames-afdelingen en de jongens van O.W.S. lieten zich niet onbetuigd. Het cachet van de uitvoering werd nog verhoogd door de aanwezigheid van de Edelachtbare Heer Burge meester, de Z. E. Heren Pastoors Ras en v. d. Brekel en vele andere geestelijke en wereldlijke vooraan staande persoonlijkheden. Toen de zaal om pl.m. half negen nagenoeg vol was, opende de voorzitter van O.W.S., de heer A. Sassen, de avond met een kort woord. Hij heette de aanwezigen hartelijk welkom en sprak de hoop uit dat de verwachtin gen die men koesterde, niet bedrogen zouden worden. Tot de leden van O.W.S. richtte hij de aansporing om de pres taties van de keurploeg niet enkel als prestaties, maar vooral als een stimulans te zien, om er voor te werken dat O.W.S. een vereniging zou worden waarvan men zou kunnen zeggen: „Die mag er ook zijn". Vervolgens stelde de heer Aarts, vice-voorzitter van de Diocesane R.K. Gymnastiek- bond, de leden van de keur ploeg, stuk voor stuk klin kende namen op turngebied, met hun leider de heer Dek kers aan het publiek voor. De keurploeg. Het publiek kon gul zijn met zijn applaus voor de werkzaamheden van deze eminente turners. Al aan stonds verbaasden ze ons door hun lenigheid in de vrije oe feningen. Volkomen lichaams- beheersing, snel reactiever mogen en een bewonderens waardige soepelheid: door dit alles werd ieder getroffen, wanneer hij de toeren gade sloeg. Zo ging het door: de paard-oefeningen, al ging het bij de één wat beter dan bij de ander, de sterke staaltjes aan de brug, de ringen en 't rek. Ongetwijfeld heeft de hele zaal volop genoten van deze voortreffelijke turn- kunst. O.W.S. Maar ook O.W.S. liet zich niet onbetuigd. De dames oogstten succes met hun ryth- mische oefeningen, waarin ze steeds beter thuis raken, zo dat een goed rythmisch ge heel verkregen werd. Een stapje verder gingen ze in de kringdans die een aardig ef fect gaf, mede door de ver schillende costuums. En tot slot een heus ballet. Op der gelijke dingen zijn natuurlijk genoeg aanmerkingen te ma ken, maar het was een aardig idee, zeer verdienstelijk uit gewerkt. De aanwezigen heb ben het zeker gewaardeerd. Overigens toonden de da mes van O.W.S. hun kunnen nog aan de ringen, waarbij ze bewezen dat er heel wat in de vereniging zit en dat ze nog veel kunnen bereiken. De jongens voerden op keurige wijze vrije oefeningen uit. Na afloop bracht de heer Sassen hulde aan de keur ploeg voor het gepresteerde en bood hun als kleine blijk van waardering bloemen aan. Hij sprak de hoop uit dat O.W.S. in de toekomst niet tevergeefs een beroep op hen zou doen. De voorz. dankte ook de dames, jongens en meisjes van O.W.S. voor hun medewerking, speciaal de lei ders mej. Pulles en de heer Cruts. Aan hen werden even eens bloemen aangeboden. Tenslotte dankte hij de aan wezigen voor hun belangstel ling. Staande zongen allen gezamenlijk een strofe van 't Wilhelmus. Het was een avond waaraan je met plezier terugdenkt. De Bondsdag. Nadat om 8 uur 's morgens reeds de jury-leden vergaderd hadden in „De Twee Kolom men", namen om 8.30 uur in de diverse gymnastiekzalen de wedstrijden een aanvang. Deze waren niet voor pu bliek toegankelijk en in de rustige stilte is ongetwijfeld hard gewerkt om staat te kunnen maken op de beste prestaties. De uitslagen van deze wedstrij den zijn: Vijfkamp Heren le graad: St. Dionysius, Tilburg, 180% punt, ere-prijs. O.B.C., Eindhoven, 170% Punt eerste prijs. Vijfkamp Heren 2e graad: Eerste prijs: Kunst Kracht, Tilburg 177; O.B.C., Eindhoven \73/2; H.T. '35 Mierlo 171; Utile Dulci Helmond 170%; David Til burg 166%; Uno Animo Mierlo 166; Ars, Eindhoven 166; Steeds Voorwaarts 165; O.W.S., Waal wijk 162. Tweede prijs: Tongelre, Eind hoven 157; S.O.S., Goirle 155. Vierkamp Heren 3e graad: Eerste prijs: H.T. '35 Mierlo 137; O. B. C„ Eindhoven 131; Sparta, Eindhoven 129. Tweede prijs: Uno Animo Mier lo 127%; St. Dionysius, Tilburg 127%; K.D.O. Deurne 127; Kunst en Kracht Tilburg 126; Tongelre, Eindhoven 125; Taxandria, Ois terwijk 124%; St. Antonius, Beek 124%; Hercules, Nijmegen 122; O.W.S., Waalwijk 121%; Oss Volo, 's-Bosch 114. Vierkamp Adspiranten (jongens) le graad: Eerste prijs: Utile Dulci, Hel mond 204Taxandria, Oister wijk 196%; O.W.S., Waalwijk 196. Tweede prijs: O.B.C., Eindho ven 191 St. Dionysius, Tilburg 191; Hercules, Nijmegen 169. Vierkamp Adspiranten (jongens) 2e graad: K.D.O.Deurne 190; O.W.S., Waalwijk 188; O.B.C., Eindhoven 188; David, Tilburg 182; St. Dio nysius, Tilburg 181; St. Antonius Beek, 174%. Driekamp Dames le graad1: Eerste prijs: Sparta, Eindhoven 160%: O.B.C., Eindhoven 151; O.W.S., Waalwijk 150%; Taxan dria, Oisterwijk 150; St. Diony sius, Tilburg 149 V2. Tweede prijs: ONA, Eindhoven 142%; David, Tilburg 14 1%; Kunst 6 Kracht, Tilburg 137%. Driekamp Dames 2e graad: O.B.C., Eindhoven 147; K.D.O. Deurne 146%; Utile Dulci, Hel mond 145; Sparta, Eindhoven 144. Tweede prijs: Ars, Eindhoven 139%; Taxandria, Oisterwijk 139; O.W.S., Waalwijk 138%; St. Dionysius, Tilburg 138; ONAI Eindhoven 137%; David, Tilburg 135%; Oss Volo, 's-Bosch 133%; H.T. '35, Mierlo 132; St. Herman Tozef, Drunen 130; ONA II Eind hoven 128%; Pr. Hendrik Vught 126. Derde prijs: Kunst en Kracht, Tilburg 124%; Uno Animo, Mier lo 121%; Tongelre, Eindhoven 121; Hercules, Nijmegen 119%. Driekamp Adspiranten (Meisjes) le graad-: Eerste prijs: O.W.S., Waalwijk 154; St. Dionysius I, Tilburg 153; Sparta, Eindhoven 150; Utile Dul ci, Helmond 146%. Tweede prijs: St. Dionysius II, Tilburg 140%; Hercules Nijmegen 132. Driekamp Adspiranten (meisjes) 2e graad: Eerste prijs: ONA, Eindhoven 159%; O.W.S., Waalwijk 154; O. B. C„ Eindhoven 150; St. Diony sius I 146%; Sparta, Eindhoven Tweede prijs: St. Dionysius II 142; Hercules, Nijmegen 139. Personeel Meisjes, beneden 14 jaar. 1 M. Gijbers, ONA Eindhoven 28; 2 T. v. d. Horst, ONA, Eind hoven 28; 3 R. de Roor, O.B.C. Eindhoven 27%. Meisjes, 1417 jaar. 1 Tr. v. Loon, O.W.S. Waal wijk 27%; 2 R. Spoormakers, Uti le Dulci Helmond 27%; 3 T. Hey- stek, St. Dionysius Tilburg 26%. Dames le graad. 1 Th. v. Gelder, Sparta Eind hoven 28%; 2 A. Beckx, Taxan dria, Oisterwijk 27%; 3 C. van Amelsvoort, Taxandria Oister wijk 27%. Dames 2e graad. 1 A. Hendriks, O.B.C. Eindho ven 25%; 2 M. Janssen K.D.O., Deurne 25;, 3 A. Beelen, ONA Eindhoven 25. Jongens, beneden 14 jaar. 1 H. Kivits, K.D.O. Deurne 34%; 2 T. Berkelmans, O.W.S. Waalwijk 33%; 3 W. Verhoeven, O.B.C., Eindhoven 33. Jongens, 1417 jaar. 1 M. v. d. Kerkhof, Utile Duld Helmond 36%; 2 J. Swinkels, Uti le Dulci Helmond 35%; 3 J. Broe- ren, Taxandria Oisterwijk 35%. Heren le graad. 1 B. Staps, St. Dionysius Til burg 48; 2 P. Smolders, St. Dio nysius Tilburg 47%; 3 M. Par- doel, O.B.C. Eindhoven 46. Heren 2e graad. 1 J. van Eijk, Kunst Kracht Tilburg 47; 2 J. v. Hooff, David Tilburg 47; 3 N. Broeken, Kunst Kracht Tilburg 46%. Heren 3e graad. 1 C. v. Hoorn, Sparta Eindho ven 34%; 2 H. v. d. Biggelaar, Taxandria, Oisterwijk 34%; 3 A. Deelen, H.T. '35, Mierlo Hout 34%. Na afloop van deze wedstrij den marcheerden van alle kanten de turners naar de St. Janskerk, waar om 12 uur een Turnersmis werd opgedragen. De turners-Mis. Een imposante aanblik bood de kerk van St. Jan, toen ze Zondagmorgen geheel gevuld was met turners en turnsters. Vaandeldragers en tamboers hadden de ere-wacht betrok ken rond het priesterkoor. De H. Mis werd opgedragen door de Weleerw. Heer Eg. Michiel- sen, die ook een korte toe spraak hield. Daarin wees hij op het doel van de gymnas tiek. Een gezond lichaam, een blij hart en een blijde ziel. Aan de hand van het Evan gelie spoorde hij aan tot de naastenliefde, die ook een ge volg was van goed beoefende gymnastiek; immers, als we werkelijk blij zijn, kunnen we niet ontevreden over of kwaad zijn op onze naaste. Hij spoor de dan ook aan tot het na streven van dit doel. Na de Mis gingen alle ver enigingen in voortreffelijke orde naar hun diverse bestem mingen. Marswedstrijd, bloemenhulde en Défilé. Heel de dag was het al heel druk geweest in het centrum van Waalwijk. Heel de Markt stond vol autobussen, overal zwierven groepjes turners, hier en daar rof felde een trom of schalde een ba zuin. Zeer interessant was het echter om te zien hoe tegen half drie uit alle straten en uit alle richtingen de gymnastiekverenigingen naar het oude Tentoonstellingsterrein

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 4