Uit Binnen- en Buitenland WRAAK OF LIEFDE DE SCHOOLTIJD LOOPT TEN EINDE. FEUILLETON NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING. Gemeenteraad Drunen Huize „Ancilla" werd plechtig geopend en ingezegend DIRKS VAN OERS' MEUBELFABRIEK WAALWIJK heeft plaats voor opleiding van handige en nette jongens Terry en Berry in: DE WITTE ELAND. plan opgevat een nieuwe weg te leggen over het perceeltje van de Ned. Herv. Kerk. De Prov. Waterstaat nu stelde voor dat de gemeente van de oude weg een parallelweg zou maken, waarvan het onder houd. door de Prov. Water staat op zich genomen zou worden. De kosten zouden 3500.bedragen voor de ge meente. De werkzaamheden zouden uitgevoerd worden in beheer van de Prov. Water staat. Alle leden stemden gaarne met dit voorstel in. De commissie die ingesteld was om rapport uit te brengen inzake de verzoeken van de café- en vergunninghouders, was van mening dat de bere keningsmethode zoals die in Waspik werd toegepast, de beste was. Zij stelden echter voor bij de berekening, die de kasteleins toch wel wat veel lief betalen, voortaan 1/6 van de bruto-winst te nemen en voor de huurwaarde van dé lokaliteiten een vast be drag te bepalen van 150. De café- en vergunninghou ders zouden dan de volgende bedragen moeten ontvangen: Van Iersel ƒ212.50; Akker mans 62.50; Berkelmans ƒ31.25; De Bont ƒ75.v. d. Born 40.A. v. Dongen 37.25; Chr. v. Dongen 50. A. v. Dongen 50.Hamers ƒ40.P. Rovers 87.50; N. Rovers 62.50; v. d. Wassen- berg 175.en Zijlmans ƒ87.50. Nadat de leden zich hier mede allen accoord verklaard hadden, werd de vergadering gesloten. De raad der gemeente Drunen kwam Woensdagavond in open bare vergadering 'bijeen ten ge meentehuize onder voorzitterschap van de loco-burgemeester de Edelachtb. heer L. v. Drunen. Secretaris P. Elshout. Afwezig het lid Verhulst. Binnen de tijd van een half uur ging de gehele agenda onder de hamer door. De notulen werden onveran derd goedgekeurd. De ingekomen stukken, schrij ven van Ged. Staten inhoudende de goedkeuringen van reeds eer der genomen raadsb^luiten, wer den voor kennisgeving aangeno men. Aan de orde was het verzoek van het bestuur der Bijzondere Meisjesschool te Drunen, om gel ben beschikbaar te stellen voor verbouwing van het Kleine Jon genspatronaat tot 3 leslokalen, met voorstel van B. en W. Momenteel bestaat dit gebouw uit 2 leslokalen; met 't doortrek ken van een muur kan men er 3 lokalen van maken met het grote voordeel dat men voortaan de gehele dag les kan geven en alle kinderen weer normaal naar de school kunnen gaan. De kosten zijn geraamd op 800.—. De heer v. d. Wiel vraagt of de onderwijsinspecteur met de verbouwing accoord gaat. Hij kreeg ten antwoord dat de Ged. Staten zeker hun goedkeu ring niet zullen verlenen als zij er niet van verzekerd zijn dat de inspecteur ook zijn goedkeuring heeft verleend. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. Punt 3 der agenda, de wijziging der gemeentebegroting over 1947 werd, nu de definitieve cijfers be kend zijn,, z. h. st. goedgekeurd. Goedgekeurd werd tevens een voorstel tot wijziging der gemeen schappelijke regeling voor de schoolartsendienst. De wijziging hield in, dat naast het Wit-Gele Kruis ook het Groene Kruis in deze regeling is opgenomen. Voorstel tot toekenning van een uitkering over 1947, groot 2% van de pensioensgrondslag, aan gemeentepersoneel, dat de hoeda nigheid bezit van ambtenaar in de zin van de Pensioenwet en dat in 1947 in dienst der gemeente Drunen is geweest. Dit werd z. h. st. goedgekeurd. Het laatste punt der agenda hield in het voorstel tot beschik baarstelling van een crediet, no dig voor definitieve afwerking van de Duinweg (vanaf de Gro testraat tot aan de brug van Giersbergen) met voorstel tot wij ziging der gemeentebegroting '48. Om deze weg weer goed te ma ken, zal er volgens deskundigen een grintlaag moeten worden op gebracht van pl.m. 5 cM. Hier aan zijn wel grote kosten verbon den, maar het is beter, aldus de vergadering, deze kosten te ma ken en deze weg dan goed te ma ken, dan het alleen maar met een grintlaag te doen. De veronder stelling werd geopperd dat de weg welke door de geallieerden werd stuk gereden, als oorlogsschade zou worden aangerekend, met als gevolg vergoeding hiervoor. Het voorstel werd z. h. st. goedgekeurd. Hierna sloot de voorz.. de ver gadering en ging men in vertrou welijke vergadering over. DE TOESTAND IN EN OM BERLIJN. In een zeer ernstige rede deelde de Engelse minister van buiten landse zaken aan het Lagerhuis mede, dat in Berlijn tengevolge van het Russische optreden en van de beslissingen, welke de Britse regering dientengevolge genomen had, een ernstige situa tie zou kunnen ontstaan. „Indien deze situatie zich voor zou doen'' aldus Bevin, „zullen wij het La gerhuis moeten vragen, haar niet uit de weg te gaan. De regering en de Westerse geallieerden zien geen ander alternatief dan tussen het laatste en toegeven. En nie mand van ons kan zich verzoe nen met de gedachte, hier toe te geven." En generaal Clay, de Ameri kaanse militaire bevelhebber in Duitsland, noemde de toestand zeer ernstig. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, zei: „De poging van de Sovjets om de Duitse burgerbevolking van Ber lijn te blokkeren, werpt vragen van zeer ernstigen aard op, waar op wij een passend antwoord ho pen te geven." Hij liet doorschemeren, dat de Amerikaanse zone het langer uit zou houden dan men aanvanke lijk verwachtte, daar in de lucht meer voedsel werd ingevoerd dan men eerst had gedacht. Frankrijk heeft aan Amerika en Groot-Brittannië voorgesteld gezamenlijk pogingen te doen, de Russische blokkade van Berlijn te doorbreken, aldus werd Woens dag op het Franse ministerie van buitenlandse zaken gezegd. Dc Amerikaanse luchtmacht on derhoudt thans het voedseltrans- port naar Berlijn met ruim 1.50 vliegtuigen. De R.A.F. heeft meer dan 100 toestellen voor het trans port in dienst, terwijl Bevin aan de Dominions gevraagd heeft, eveneens zoveel vliegtuigen als zij konden missen, ter beschikking 01 gij achttien bent of tachtig, Uw Rheumatische pijnen doen hun slopend werk - en ge voelt li een wrak en afge leefd, ver vóór Uw tijd. Zorg er voor die slopende kwaal te bo ven te komen... begin liever van daag dan morgen de beproefd heilzame Kruschen-kuur, waaraan talloze lijders aan rheumatische pijnen een nieuw leven te dan ken hebben. Kruschen is een zui ver natuur-product, een samenstel van zes mineïale zouten met een erkend aansporende werking op de bloedzuiverende organen. Daarom is, juist waar onzuiver bloed zich demonstreert in Rheu matische pijnen, Kruschen Salts de redder in de nood. Begin er mee hoe eerder hoe beter; iedere morgen de kleine dosis zoveel als er op een cent gaat. Maar wél regelmatig! Vraag Kru schen bij Uw Apoth. of Drogist. te willen stellen. Men neemt zich voor, ook des nachts de vluchten voort te zetten, wellicht zal zelfs alle luchtverkeer boven de Engel se en de Aerikaanse zones wor den verboden, wegens het steeds toenemende aantal officiële trans portvliegtuigen naar Berlijn. EEN REGERING VOOR WEST-DUITSLAND. De drie militaire gouverneurs van West-Duitsland hebben van, daag de Duitse premiers der 11 staten van hun zones opgedragen vóór 1 September met het ont werp van het nieuwe bestuur voor geheel West-Duitsland ge reed te zijn. Er- zal de Duitsers een bezet tingsstatuut aangeboden worden, dat de plaats zal innemen van 'n formeel vredesverdrag, totdat de Grote Vier het eens geworden zullen zijn over een definitief ver drag. De plannen voor de politieke fusie van de drie Westelijke be zettingszones werden dezer dagen voltooid in een bijeen komst van de Britse, Amerikaan se en Franse militaire opperbe velhebbers te Frankfort, die de hele dag geduurd heeft. TOESLAG AAN MELKVEE HOUDERS. In Augustus begint de uitbetaling. De regering heeft, zoals be kend, aan de Staten-Generaal voorstellen voorgelegd voor de financiering van de toeslagen, die als uitvloeisel van de in het na jaar van 1947 in de Tweede Ka mer behandelde moties zullen wor den verleend. Eerst nadat de Sta ten-Generaal de vereiste gelden voor deze toeslagen hebben ge voteerd, kan tot uitbetaling der toeslagen worden overgegaan. De regering heeft evenwel be sloten, een uitzondering te maken voor de toeslag van 17.000.000 gulden, die bedoeld is als com pensatie voor de te lage melkprijs in 1947. De toeslag zal aan de recht hebbende veehouders zo spoedig mogelijk worden uitbetaald op de grondslag van 12.50 per melk koe, met uitzondering van de melkkoeien, die uitsluitend voor zelfverzorgingsdoeleinden worden gehouden. Een en ander op basis van de Mei-inventarisatie van 1947. De aanvang der uitbetaling kan in de loop van Augustus worden verwacht. PENSIOENEN VOOR DE MIJNWERKERS. Krachtens besluit in de Eerste Kamer heeft de nieuwe regeling der mijnwerkers-pensioenen zijn beslag gekregen. Hiermee is een oude belofte, welker vervulling lang op zich liet wachten, inge lost. Het rijk draagt gedurende 60 jaar 6 millioen bij. MONUMENT VAN HULDE EN DANKBAARHEID TE HAAREN. Zaterdag 31 Juli a.s. zal op 't Groot Seminarie te Haaren een door de beeldhouwer Stauthamer te Amsterdam in opdracht van de oud-politieke gevangenen van Haaren ontworpen en vervaar digd „Hulde- en Dankbaarheids monument" worden onthuld. NIEUWE ZENDING GOUD VAN NEGENTIG MILLIOEN GULDEN. Minister Lieftinck deed in de Tweede Kamer de verheugende mededeling, dat na de eerste zen ding van 100 millioen door Duits land geroofd goud, binnenkort 'n tweede zending van 90 millioen verwacht kan worden. SIGARENAANBOD OVERTREFT VRAAG. Uitgevoerd 35.754.000 stuks. „Tevreden over het werk. niet voldaan over de resul taten", aldus de conclusie van het secretariaat van de be drijfsgroep tabakverwerkende industrieën te Eindhoven in het verslag over 1947, dat o.a. het volgende vermeldt: De sigarettenindustrie kwam op ruim 100 pet. van haar vooroorlogs capaciteit, doch de kerftabakir op 60 pet. en strie op 36 pcty De sigarenindu haar grondstoffe j bijna geheel vod j het om- en dek zaken nog moeil j sigaretten- en ke strie is tot Maart Ingevoerd werdei kilogram, waarvs| voor de sigarj 4.788.137 kg., sigal strie 5.839.89?, kerl| strie 7.206.185 kg. met aanvankelijk kende bestemminj kilogram. De productie-cajJ de drie tabakverwj dustrieën is van 1 dat gemakkelijk ne hoeveelheden werkt kunnen woïI I slechts enindu- jrie is voor voor 1948 lien, slechts lad veroor- Isheden. De Itabakindu- 1/49 gedekt, ji 23.936.958 jn bestemd |?nindustrie Tettenindu- Jtabakindu- ?n de pool, |nog onbe- 6.102.740 Ijaciteit van fcrkende in- jdien aard, Ié toegesta- Icabak ver- Iden. In '47 bedroeg de productie van si garen (incl. senoritas en sprietjes) 894.962.161 stuks, sigaretten 5.330.347.000 stuks, kerftabak 6.984.346 kg. Voor regelmatige productie waren ingeschakeld: 1151 sigarenbe- drijven, 14 sigarettenbedrij- ven en 209 kerftabakbedrij- ven .Na opheffing van de si- garendistributie bleek, dat 't aanbod nog" in sterke mate door de vraag weyd overtrof fen. (Dit laatste is voor ons toch wel een raadsel. Is het dan zo gemakkelijk om aan voldoende sigaren te komen? Red.). De opbrengst van de ta baksaccijns in 1947 bedroeg 151.100.000. Het aantal uit gevoerde sigaren bedroeg 35.754.000 stuks tegen in 1946 46.029.000. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 4) Toen Maurice Wygrave het prachtige goed erfde, werd zijn dochter ook naar Merlyn Abbey gebracht, waar zij sindsdien steeds had verbleven. Zo was zij in weelde grootgebracht en had zelve iets van een tere kas bloem. Even later kondigde de butler aan Lady Lascelles is in de sa lon, miss Elaine. „Verzoek Lady Lascelles om hier te komen", luidde het ant woord. En toen haar ladyschap bin nentrad, begroette Elaine haar hartelijk, schoof een stoel aan en zei uitnodigend „Je komt juist op tijd voor de thee, Blanchy. Ik heb al een kop je .gedronken, maar ik zal je nog gezelschap houden. Ik ben wer kelijk blij, dat je komt Ik ver langde er zo naar om eens met iemand te praten." „Met iemand te praten?" lach te lady Lascelles. „En waar is kolonel Machin dan Die is ge woonlijk niet ver af."' De bezoekster was een aardi ge brunette, een jonge, getrouwde vriendin van Elaine, die daar in de buurt woonde. „Ja, helaas is hij altijd dichtbij. Maar men krijgt er gauw genoeg van, met een man te spreken Jouw lief gezichtje te zien is mij altijd een genoegen „Vlei mij toch niet zo Maar nu zal ik je eens iets vertellen, daar zul je van opkijken „Ja, wat dan „Nu, we krijgen een nieuwe buur. Moss Grange is eindelijk verhuurd." „Aan wien „Aan iemand uit de koloniën, maar op en top een Engelsman. Sir Darryl had hem op dé jacht ontmoet en was verbazend met hem ingenomen." „Hoe heet hij „Mr. Graaf. Hij moet heel rijk zijn. Je vader zal hem toch zeker een bezoek brengen." „Ja, dat kan natuurlijk niet an ders. Hij zal onze naaste buur zijn." „Sir Daryl is gisteren op de middag al geweest en ze hebben heel gezellig samen over paarden sport gesproken. Hij houdt Mr. Graaf voor een hele aanwinst in de streek." „Is hij getrouwd „Neen, ongetrouwd en rijk. Dus dat geeft nog een kansje voor de jonge meisjes. Jij rekent niet mee, Elaine, want „Houd jij mij dan ook al voor verloofd met kolonel Machin „Ik hield het voor een uitge maakte zaak Je vader heeft nog nooit het gerucht tegengesproken en heel Southshire meent niet an ders „Toch meent men 't dan ver keerd Laten de mensen zich lie ver1 met hun eigen zaken be moeien „Maar, kindje, je vergeet, dat je het mooiste meisje van Merlyn Abbey bentZo'n hoge positie geeft weer haar lasten. Maar nu moet ik gaan. En nu moet jij ons eens gauw komen opzoeken, Elai ne, want we hebben je in geen eeuw op the Priory gezien „Zal ik morgen dan met het ponniewagentje komén „Ja, doe dat en dan zal ik zien dat Sir Daryli de nieuwe bewo ner van Moss Grange meebrengt om thee te drinken. Lokt je dat niet aan „Misschien houdt Mr. Graaf niet van thee, net als kolonel Machin „Mr. Graaf zou niet bedanken voor een kopje thee, als jij het hem bood. In ieder geval moet je dat morgenmiddag maar eens pro beren. Vergeet het dus niet. Ik verwacht je zeker." Met hartelijke handdruk namen de vriendinnen afscheid en toen Elaine weer rustig in haar stoel lag, dacht zij met grote belang stelling „Het zal mij benieuwen, hoe die mr. Graaf er uitziet HOOFDSTUK V. Elaine stond op de bovenste trede van het bordes van Merlyn Abbye. Zij droeg een toiletje van saphierblauw fluweel met een mutsje van dezelfde stof, dat haar bij uitstek goed kleurde. Niet zo dra was zij ingestapt of de minia- tuur-groom sprong achter in en in vliegende vaart ging het toen naar the Priory, het landgoed van Sir Darryl en Lady Lascelles. Elaine werd onmiddellijk in de salon gelaten, waar haar lady schap haar al tegemoet trad met een „O, mijn lief, klein meisje Ik wist wel, dat ge woord zoudt houden. Maar wat zie' je er on weerstaanbaar uitOf je ook in druk zult maken op mr. Graaf „Komt hij dan „Maar natuurlijk Sir Daryl is hem vanochtend zelf gaan halen. Kijk, daar komen ze al Een paar minuten later trad Sir Daryl binnen met zijn gast en lady Laseclles zei „Elaine, mag ik je voorstellen aan mr. Graaf Mr. Graaf miss Achym". Wat hij van haar dacht, wist zij niet, maar zij vond hem bij zonder knap. „Lady Lascelles vertelde mij gisteren, dat u Moss Grange heeft gehuurd", begon zij. „Het moet een mooi goed zijn, nietwaar?" „Dat wel, ofschoon de tuin toch een wildernis is geworden. Enfin, dat valt te verhelpen". „U zult onze naaste buur zijn, mr. Graaf. U weet toch zeker, dat wij op Merlyn Abbey wo nen „Ja, ik weet dat ik de eer zal genieten, mr. Achim en zijn doch ter tot naaste buren te hebben." Er klonk ironie uit de toon van zijn stem, die echter niet waar te nemen viel voor iemand, die ze niet verklaren kon. Hij voegde er niet bij, hoe hij hoopte dat ze evenzeer vrienden als bu ren zouden worden..En dat deze zo doodgewone opmerking achter wege bleef, stelde haar teleur. Maar daar hij hier zo onbekend was, voelde hij zich ook misschien niet zeker, hoe hij ontvangen zou worden en was dit de reden dat hij zich enigszins teruggetrokken hield. „Denkt u, dat de streek u hier bevallen zal „Er is goede jachtgrond en dan kan het haast niet anders, of de streek moet mij bevallen." „Dat is naar mijn hart gespro ken, mr. Graaf viel sir Daryl in. „Kan ik u soms dienen met een jachtpaard Dan met ge noegen j „Dank uEr staan een paar goede paarden op stal in Moss Grange. Als ik hun de nek ge broken heb, dan houd ik mij aan bevolen, sir Daryl „Zorgt u maar, dat u zelve geen ongeluk krijgt, mr. Graaf Ik vind de jacht in ieder opzicht j afschuwelijk Ik zit altijd over mijn man in ongerustheid als hij aan 't jagen is „U weet nog niet half hoe no deloos bezorgd mijn vrouwtje zich altijd maakt, mr. Graaf. Dat is bepaald benauwend j „Daar heb ik geen last van, dat iemand zich ongerust over mij maakt. Al brak ik nu ook de nek, niemand zou rouw dragen om mij „Niemand herhaalde lady Las celles ongelovig. „Neen ik heb in 't geheel geen familie of vrienden." „Dan zult u zich wel heel een zaam voelen", kon Elaine niet nalaten op te merken. „Denkt u dat, miss Achym Ik ben er aan gewoon, niet waar En daardoor ben ik er misschien zelf op gesteld." Terwijl hij dit zei, ging Elaine zich hoe langer hoe meer over tuigd voelen dat hij een droeve geschiedenis achter de rug had. „Ik geloof niet dat iemand het eenzaam hoeft te hebben, als hij dat niet zelve verkiest", merkte zij op. „Misschien verlangt u de een zaamheid „MisschienMogelijk ook was de weg voor mij bepaald. Ze zeggen immers, dat men niets kan ondernemen tegen de schikkingen van het Lot? Wat denkt u daar van, sir Daryl (Wordt vervolgd). „Manda Uw engel het gebecj tholieke gen van listische. lig Hart hen steu'l zo apostel deloosheil Het twee.! in ons Bi:| Voor Waalwijk ij twijfeld een gróte ee Diocesaan Bestuur tholieke Gezinszorg meente 't tweede op] naat in het bisdom heeft opgericht en daj alle medewerking hj verlenen. Wij noemer! en met recht mener| mogen doen, omdat gelijke instelling zien van christelijke liefde punt van zelfopofferj baarheid, vanvs;aaj bracht zal worden ringsten onder ons hulpbehoevenden. Een dergelijk inter;! getwijfeld zijn heilz:|J ook op Waalwijk, o; verhoudingen hier nijl Met enige pleohtij men dit internaat Vrij ook ingezegend en c pend. Na een K. Mis in St. Jan, was er een fc I eenkomst in het int' i voorgezeten werd d< van Loon, de voorzr i bestuur der Diocesai ke Gezinszorg, en I tegenwoordig waren ikers, de geestelijke a>| Jvan Doorn, de ve [diger van het Ministe] Iciale Zaken met Mr. i Mej. Siebenga, vert gers van de National zinszorg, van de Ned. zinsverzorging, van 1,. bouworgaan, van de K.A.B., de plaatselijij veel burgemeesters e uit de omtrek en socij en werksters uit het Na de plechtige in de intronisatie van h sprak rector Bekkers e] den tot de gezinsverzd zeide hoe de Kerk di feit herdacht dat Mar nicht gipg om gezinsz doen. Hoe de takken men langs de weg I bloeien, hoe er bloem ten waar zij ging. Zc de gezinsverzorgster g behoeftigen, haar wee tekend zijn door rozenj nadat zij evenals Ma: *zegd; Ecce ancilla E ben ik, Uw dienstma De moderi Drs. v. Loon dankt die hadden medegewe, stichting en de ontwil de Kath. Gezinszorg dom en speciaal aan van dit internaat. M< mensen uit Waalwijk enorme prestatie verri een jaar na de start te vestigen. Hij sp| ingelis tuis ut earn domum custodiant", Beveel 'en, dat zij dit huis bewaken deze woorden uit waarmede Huize Ancilla, het internaat der Ka- Gezinszorg, Vrijdag werd ingewijd, mogen de ze- Christus doen neerdalen op dit gezin van idea- Gnge vrouwen, dat die dag tevens aan het Hei- ;erd toegewijd, opdat Hij de Vader zou zijn, die ien kan in hun mooie, maar moeilijke werk, dat visch is en zo liefdevol in een wereld van lief- en egoïsme. II'.c internaat >m. het onge- dat het an de Ka- n deze ge- fjeidingsinter- Den Bosch fut zij hieraan eft mogen ij dit een eer j wij dit te 'wij een der- Hals 'n haard 1 en 'n brand ende dienst- '.isln gp- Ijiaar de ge ilen de zeer {(laat zal on- june invloed p de sociale missen, jgheid heeft j dag j.l. dan Ijifficieel geo- 1 ;p kerk van |j estelijke bij- trnaat, die i or Drs. P. er van het e Katholie- larbiji o.m. cc tor Bek- jiviseur, Mr. r tegen woor- rie van So- 1 Hendriks en ;genwoordi- Kath. Ge- Herv. Ge- t Prov. Op- N.C.B., de t ce besturen In pastoors !ale werkers [Zuiden. 'egening en - H. Hart. nkele woor- >rgsters. Hij ■r - dag het naar haar org te gaan van de bo- j -eoonnen te j en ontspro- moest ook i aan naar de j1 moest ge- "'an liefde, "ia had ge- 'omini, hier agd, Heer charitas. j'; toen allen irkt aan de I Ickeling van in het Bis- de stichting |ht name de t, die de h heten reeds Ijl internaat i'rui: er zijn vreugde over uit hoe hier in het Zuiden particulier initiatief en overheid, katholiek en andersden kende, hand in hand samenwerk ten om dit mooie werk,- dat nog in de kinderschoenen stond, zoals de gehele maatschappelijke bijstand, maar de mannen en vrouwen die zich aan dit werk gaven, hebben recht op waardering, recht op n eervolle plaats in de Nederlandse samenleving. De moderne Charitas is geen kwestie meer van het bemoederen van z.g. arme gezinnen door het geven van geld en goederen. De moderne charitas is niet meer de charitas die zich niet bekommert om de methode, doch zonder meer een charitas, die er naar streeft de daad van naastenliefde zoda nig te stellen, dat het object van de naastenliefde daarvan het grootste profijt trekt. De mensen zullen op de eerste plaats eigen verantwoordelijkheid moeten tonen en trachten zoveel mogelijk te bereiken met de vrije inspanning van eigen krachten. Men moet hen niet alles in de schoot werpen, de mensen moe ten tonen dat zij verdienen gehol pen te worden. De gemeenschap is geen instituut, dat voor allen moet zorgen, wanneer men zelf daartoe niet meer in staat meent te zijn. De gemeenschap heeft alleen verplichtingen, wanneer de leden van de gemeenschap eerst hebben aangetoond dat zij alles gedaan hebben voor het lenigen van hun maatschappelijke nood. Maatschappelijke bijstand noodzakelijk. De Nederlandse samenleving heeft er het grootste belang bij, dat de gezinnen een zo goed mo gelijk leven leiden; dan vormen deze gezinnen immers de moge- Uw zoon zal zich een vak kiezen. De meubelindustrie geeft goede vooruitzichten. lijkheid voor een gunstige ont plooiing van het Nederlandse volksleven. De maatschappelijke nood van individuen of gezinnen heeft al tijd zijn terugslag op de gehele samenleving en beïnvloedt deze altijd nadelig. Het voorkomen en bestrijden van maatschappelijke noden is daarom doodeenvoudig eigenbelang van de leden ener ge meenschap; alleen dan kan cr harmonie ontstaan in het gemeen schapsleven, kan er rust zijn en arbeid en vrede, kan er geluk en tevredenheid bestaan. Dit wordt in theorie wel aan vaard, maar in de praktijk stuit men vaak op grote weerstand, denken we slechts aan de belas- tingpolitiek. Het particulier initiatief kan 't op dit terrein onmogelijk stellen zonder subsidie var de staat. De katholieken moeten enorme som men bijeenbrengen om zich aan te passen aan de nieuwe noden, de nieuwe methoden, enz. en de Ned. Staat erkent dat zij zonder het particulier initiatief niet in staat is in vele maatschappelijke noden te voorzien, speciaal die 'n gees telijk karakter hebben. Wat is er dan op tegen dat de Staat 't par ticulier initiatief mede tot ontwik keling brengt. Wij weten echter dat wij kunnen rekenen op de steun van het ministerie en de ontwikkeling van de katholieke gezinszorg in het Zuiden was nooit mogelijk geweest zonder de hulp en de steun v?n minister Drees. Daarom richt drs. v. Loon zich tegen die lieden die de soci ale politiek van de regering af keuren, want als econoom durft hij te zeggen, dat het verlenen van een doelmatige sociale bij stand een economische noodza kelijkheid is in het Nederland van tegenwoordig. Want als deze maatschappelij ke zorg over voldoende geld komt te beschikken en doorgaat met haar opvoedingswerk, dan maakt zij zich in de toekomst practisch overbodig. Al zal men de fouten die de onthoudingspolitiek van t verleden maakte, nooit meer ge heel kunnen herstellen. Het is goed een open oog te hebben voor de realiteit; men is er nog niet met de gezinszorg, men is er nog niet met dit tweede internaat. Er zal nog zeer veel moeten gebeuren en particulier initiatief en overheid zullen hier hand in hand moeten gaan; er staan nog grote belangen op het spel van morele en materiële aard. Veel meer gezinsverzorg sters zullen zich moeten aanmel den, begrip en waardering voor hun werk is noodzakelijk. Wij staan nog aan het begin van een nieuwe ontwikkeling en het begin van de ontplooiing van een charitas in moderne stijl, waarbij de overheid als hoedster van het algemeen welzijn mede moreleen financiël steun geeft, die niet ontbeerd kan worden. Hiermede verklaarde hij dit tweede internaat voor geopend. Mr. van Doorn van Sociale Zaken, die hierna enige woorden zei, wees er op hoe in Brabant grote reden tot verheugenis was, daar het werk der gezinszorg zich sterk ontwikkeld had, daar het particulier initiatief en de over heid op zo'n allervoortreffelijkste wijze samengingen. De heer Diesbergen van de Ned. Hervormde Gezinsverzor ging prees de samenwerking van de verschillende confessies in het Zuiden. Als idealistische christe nen en Nederlanders zou men blij ven werken aan dit mooie werk. Mej. Berkvens van de Natio nale Katholieke Gezinszorg vond dat het werk hier met zo'n groot idealisme en een zo vanzelfspre kende eenvoud werd gedaan, dat men elders in het land er 'n voor beeld aan kon nemen. De burgemeester van Zeven bergen sprak nog namens de bur gemeesters van de gemeenten waar een plaatselijke stichting was en de heer v. d. Heijden zeg de namens de Vincentiusvereni- ging in de parochie St. Jan alle medewerking toe. De heer Smolders, voorzitter van de plaatselijke stichting, zag het vele werk van het Waalwijk- se bestuur, dat zij als een plicht achtte, op deze dag bekroond. Ook namens het gemeentebe stuur bood hij het provinciaal be stuur zijn gelukwensen aan (enige ogenblikken later kwam burge meester Lambooy nog blijk geven van zijn belangstelling). De heer Smolders dankte allen die hadden medegewerkt aan de totstandkoming van dit werk, speciaal Mr. Hendriks, Mej. Mie- chels, Mej. v. Slobbe, het kerk bestuur van St. Jan, het bestuur van de Maria-stichting en zeer in het bijzonder Mej. Lambermont, de directrice van het internaat. Tot slot van deze feestelijke bijeenkomst gaven de gezinsver zorgsters nog enkele bewijzen van hun cultureel kunnen in de vorm van enkele declamaties en een cantate, waarna Mr. v. Thiel, vi- ce-voorzitter van het provinciaal bestuur, en rector Bekkers, alle sprekers, aanwezigen en gezins verzorgsters, dank zegden. Hierna werd het gebouw be zichtigd, waarna alle genodigden aanzaten aan een koffietafel. Zo heeft er onopgemerkt mis schien door de buitenwereld, een gebeurtenis plaats gehad, die 'n nieuwe periode inluidt van maat schappelijke zorg, niet alleen voer Waalwijk, maar voor het gehele bisdom. Een tijd is er aangebro ken dat vele idealistische jonge meisjes zullen gaan door ons ge west, liefde brengend waar duis ternis is en hulp, waar men be hoevend is. De toekomst zou goed zijn, zo haar werk overal waardering vond en steun, zo men besefte hoe schoon 't is te helpen de gering- sten, waarvan Christus spreekt. Moge Hij dit mooie werk ze genen. Uit een der kooien klonk een snorken, waarbij het gezaag van de Orang Oetang nog maar heel bescheiden was. „Hier moeten wij zijn", zei Terry. „Oom O'Connelly", fluis terde hij, „Oom BearIn een kwam beweging. „Wel heb ik van mijn leven zei oom Bear. Berry overhandig de hem de vijl. Terwijl oom Bear vijlde, snorkte Terry voor hem. „Anders valt het op", zei de schrandere neef. Het bleek intussen dat het een heel karwei zou worden om oom Bear vrij te krijgen. Tegen het aanbreken van de morgen waren er twee staven uitgezaagd. Oom Bear probeerde de opening die al dus was ontstaan. Zij bleek niet groot genoeg te zijn. De andere beren uit zijn kooi slopen al grom mend van genoegen hun vrijheid tegemoet. Oppassers begonnen zich te roeren in de tuin. „Zo gaat het niet", zei oom Bear beslist, „gaan jullie naar het postkantoor en waarschuw de di recteur. Hij kent mij goed en zal mij hier zeker niet laten zitten". R.K. HOGERE BURGER SCHOOL A-B EN R.K. MIDDELBARE MEISJES SCHOOL TE WAALWIJK. Geslaagd voor het toelatings examen H.B.S.: W. Benckhuijsen, A. Bergmans, H. Boers, I. v. d. Broek, F. van Eeten, J. Grijsbach, W. Harme- ling, H. de Hoop, H. v. Huiten, N. v. Huiten, P. Ketelaars, L. Kleijberg, J. Korthout, A. van Kuik, A. v. Loon, W. de Louw, P. v. d. Meijdenberg, H. Meijs, Th. de Munnik, Th. Oldendorp, C. Raming, J. Smolders, J. Spa pens, A. Vissers en J. Vrijhoeven te WaalwijkG. v. Dongen, J. Tabbers en R. Wijffels te Was pik P. v. Zwietering te Sprang- Capelle M. v. Riel en S. Zijl mans te GeertruidenbergC. Steenbergen en C. Schoenmakers te Kaatsheuvel H. van Boxtel L. Stalpers en Jac. van Lier te Loonopzand Th. Brak, M. van Drunen, W. Klerks, M. Pijnen borg, F. Pelders en H. Spee te DrunenJ. Verwater te Made J. de Bont te NieuwkuikH. Kleinloog, J. v. d. Linden en L. de Mol te Heusden. Het examen wordt met 1 can- didaat voortgezet. Geslaagd voor het toelatings examen M.M.S.: L. Dumoulin, J. v. d. Hoven, A. Lambooy, J. v. d. Loo, E. Pul les, J. Vermeer, R. Roelofs-Heyr- mans, A. v. Wees en M. v.Wees te Waalwijk; B. Rijneveld te Sprang-Capelle en A. Pijnenborg' te Drunen. EXAMEN. Mej. A. van Loon, Mr. van Coothstraat alhier, slaagde te Ubbergen voor 't eind-examen Middelbare Meisjesschool. NAAR HUIS. De volgende militairen uit on ze omgeving zullen met het troe pentransportschip „Zuiderkruis", dat vermoedelijk 13 Juli voor an ker zal gaan, in het vaderland re patriëren, n.l.: Sid. I D. Wijnands, Westeinde I, Waalwijk; F. Sergt. O.V.W. L. V. J. de Vaan, E 19, Haar steeg. JAN LEMAIRE EN ZIJN RADIO-CABARET KOMT NAAR WAALWIJK. Alsof de komst van de ope rette „In het witte paard" nog niet genoeg is, presenteert Gerard Auerbach Dinsdag en Woensdag 13 en 14 Juli een geheel nieuw programma met het uitmuntende Radio-cabaret onder aanvoering van de bekende voordrachtkun stenaar Jan Lemaire (o.a. zo po pulair van de Buffalo Bill-uitzen- dingen van de K.R.O.) Hij is omgeven door een keur van radio-prominenten, als Willy Rex en Nol van Dijk, Charles Ray, Tonny Bakkenes, Truusje Keller, Scott and Black, enz. Onze verwachtingen zijn voor de eerste vier dagen wel erg hoog gespannen! EEN RECTIFICATIE. Onder de titel „Expositie in Hotel Verwielin een van onze vorige nummers, schreven wij dat „de onafhankelijken" niet in het Stedelijk Museum te Amsterdam mogen exposeren wanneer zij zich niet aansluiten bij de communis tisch getinte organisatie. Dit is in zoverre juist dat de genoemde fe deratie nog nooit in het Stedelijk Museum heeft geëxposeerd, gelijk men er uit kan verstaan. Wij hebben echter geenszins het te gendeel beweerd. Mr. CH. SASSEN. Dinsdag 6 Juli zal Mr. Ch. Sas sen te Breda de dag herdenken waarop hij 50 jaar geleden aan de Rijksuniversiteit^te Leiden tot doctor in de rechtswetenschap promoveerde. Mr. Sassen was jarenlang grif fier bij het Kantongerecht te Waalwijk en in onze gemeente woonachtig. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Franciscus G M zv L G G M Lanen-Beens. Cor- nelis H Th zv P W Mulders- Bergmans. - Anna J P A M dv J P Muntz-van d. Broek te Loon opzand. Hendricus C G zv H G Muskens-van Rijswijk te Loon opzand. Maria A J dv M C van Nooij-Verhoeven. Gerar- dus A P zv G van Ooijen-v d Broek. Goverdina E dv A L de Peffer-de Jong. Theodorus M zv A J Verhoofstad-van den Berk. Petrus J E zv E W Schoemans-Kamp. Lambertus A J zv R Godula-Derks. Jansje P dv A de Raden-Kwetters te Drunen. Adrianus W B zv A J M Embrechts-de Kort. Otti- lie W dv P L IJpelaar-Bruggink. Maria A E dv C J v Hulten- Beljaars. Huwelijksaangiften: Jan H van Ark 25 jaar en Francijna M de Kriger 25 jaar béiden alhier. Cornelis F van Rhee 31 jaar te 's-Gravenhage en Walthera C de Bruine 27 jaar alhier. Arnol- dus J van Luxemburg 25 jaar te Loonopzand en Anna M v Tuijl 25 jaar alhier. Huwelijken: Johannes P A Rombouts 25 jaar en Margaretha C v Hilst 28 jaar beniden alhier. Johannes Brok 27 jaar te Dru nen en Maria P J van de Wete ring 26 jaar alhier. Antonius H W Vrinten 24 jaar te Loon opzand en Johanna M de Leijer 26 jaar alhier. Overlijden: Helena A Blom 35 jaar. Martinus Eekels 56 jaar, te Vlijmen. Wilhelmus v d Pennen 71 jaar. Diderik Le- sage 86 jaar. Ingekomen personen: Geen. Vertrokken pers.: A Schwarz en echtgenote naar Amsterdam. M E J J van Swelm naar De venter. P Pulles en echtgenote naar Loonopzand. G J van der Geld naar Amersfoort. M C Nelis naar Sprang-Capelle. A H Blom naar 's-Bosch. M J de Roon naar Loonopzand. KORTE BERICHTEN. Er wordt medegedeeld dat maarschalk Tito bereid zou zijn Triëst terug te geven aan Italië in ruil voorh ulp uit het Marshall plan. Twee bekende Italiaanse coureurs, Tenni en Varzi, zijn tij dens een training met hun auto s tegen een boom gevlogen en ge dood. In België is een Italiaans vliegtuig van de lijn Milaan— Brussel neergestort nabij Leuven. Vier leden der beamnning werden gedood, vier passagiers verbrand den en drie werden uit 't toestel geslingerd en zijn behouden. De Tweede Kamer heeft het 16 mogendheden-verdrag goedgekeurd. De Arabieren hebben het vredesvoorstel in Palestina van graaf Bernadotte verworpen. De Kon. Marine heeft tien mijnenvegers gekregen uit de Duitse oorlogsbuit en nu worden ze getooid met de namen van Ne derlandse eilanden, zeegaten en zeestromingen. Vier R.K. priesters, onder wie de secretaris van de „Action Catholica", zijn door de Hongaar se politieke politie gearresteerd, omdat zij „de bevolking tegen de democratie opzetten".

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2