WRAAK OF LIEFDE FEUILLETON NIEUWS UIT WAAL IJK EN OMGEVING. Uit de Provincie UIT DE LANGSTRAAT Terry en Berry inDE WITTE ELAND. CONSUMENTENCREDIET. De ministers van Sociale Zaken en van Financiën heb ben besloten per 1 October a.s. het resterende deel van het consumentencrediet be schikbaar te stellen; dit is 15.voor elke 100.toe gekend crediet. In plaats van de bonnen in het waardebonboekje zullen nieuwe bonnen worden uit gereikt tegen inwisseling van de oude bonnen. De nieuwe waardebonnen zullen geldig zijn van 1 October 1948 tot en met 28 Februari 1949. De uit reiking zal in Augustus kun nen beginnen. „DAAR WERD IETS GROOTS VERRICHT". De heer Eugene R. Black, één der directeuren van de In ternationale Bank voor we deropbouw en ontwikkeling, gaf te Batavia te kennen, dat hij zeer onder de indruk is van de vorderingen, die in In- dië na de politionele actie op herstelgebied zijn gemaakt. Het herstel van ondernemin gen en fabrieken, onder om standigheden, die zich nog zel den ter wereld hebben voor gedaan, noemde hij „a great job". De heer Black heeft ge durende drie weken door In- dië gereisd, en zowel de eco nomische toestand als de po litieke situatie onder de ogen gezien. Naar zijn mening zal de Wereldbank geen lening toe staan zolang orde en rust niet zijn gewaarborgd. Black deel de mede, dat er voor Indië bij de Wereldbank geen le- ningsaanvraag is ingekomen. De enige manier zou zijn een lening onder garantie van de Ned. regering. TENTOONSTELLING IN EEN BRABANTS PALEIS. In „het hart van Brabant" manifesteert zich gans het Brabantse gewest in het pa leis van Koning Willem II, het tegenwoordige Paleis Raad huis te Tilburg, dat tijdelijk tot een museum wordt omge schapen. Vele particulieren, kerkbesturen, kloosters en musea van Markiezaat tot de Peel, zenzden hun schoonste bezittingen om in Tilburg, ter ere van H.- M. de Koningin VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 8. Hij slaakte een diepen zucht en ging toen naar de kamer, waar hij wist, dat madame Brunelli hem wachtte vol verlangen om zijn indrukken te horen over de be zoekers. Douglas deelde haar het een en ander mee; maar van Elai ne vertelde hij niet veel, ofschoon hij wel sprak over hetgeen de ko lonel had gezegd, naar aanleiding van zijn uitnodiging tot Elaine, om de orangerie te bezoeken, wanneer zij wilde. „Hij draagt u al een wrok toe; wees daar zeker van", maakte zij haar gevolgtrekking. Na enig stilzwijgen begon Dou glas: „Ik ben van plan een bal te geven. Vanavond, na het diner, zullen wij de bijzonderheden be spreken en de uitnodigingen schrijven. Hoe denkt u hierover?" „Het lijkt mij een heel goed idee. En is u van plan, ze bij die gelegenheid te ontmaskeren?" „Dat kan ik nog niet doen, eer ik de bewijzen van hun ongerech tigheid in handen heb. Eerst moet ik vinden, wat ik zoek en dan zullen zij ontmaskerd worden; maar niet op het bal." „Waarom geeft u dan een bal? Wat heeft u daarmee vóór?" „Dat zult u wel zien! 't Zal geen gewoon bal wezen. Bijzon dere dingen zullen er gebeuren; vreemde zinnen zullen er gefluis- 'n Brabantse Tentoonstelling „Oude Kunst in Bxabants Be zit" in te richten, die in schoonheid zijn gelijke nog niet vond in dit gewest. BOUWSPAARRAAD IN NOORD-BRABANT. De vereniging van Nederland se Gemeenten afd. Brabant heeft het initiatief genomen tot het be vorderen van het eigen huisbezit door minder draagkrachtigen. Men heeft zich daarbij in zeke re zin laten leiden door de over- heidsbouwspaarkassen, die in Friesland, Groningen en Drenthe bestaan. Het is namelijk de vraag geweest of men ook in Brabant dergelijke bouwspaarkassen in 't leven moest roepen. Een commis sie van burgemeesters heeft daar op een ontkennend antwoord ge geven, doch wel geadviseerd, dat het bouwen door middel van bouwspaarkassen aangemoedigd diende te worden door gemeen telijke steun. In verband daarme de is nu een bouwspaarraad ge sticht, waarin namens de gemeen ten zitting hebben de burgemees ters van Boxtel, drs. M. A. M. van Heivoort (voorzitter); de burgemeester van Halsteren, mr. M. van Thiel; de hoofdcommies ter Prov. Griffie A. Dijkers (aan gewezen door Ged. Staten) en twee vertegenwoordigers van par ticuliere bouwspaarkassen. Deze bouwspaarraad heeft thans een ontwerp hypotheekregeling op papier gezet, die reeds door 50 gemeenten is aangenomen. De regeling omvat het verlenen van bouwcredieten aan bouw- spaarders en niet-bouwspaarders. In het algemeen is het zo, dat de niet-bouwspaarders een gemeen telijk hypothecair crediet krijgen van max. 85% der stichtingskos- ten van een huis terwijl de bouw- spaarders een aanvullend crediet krijgen van de gemeente boven het bouwkaskapitaal. Dit crediet kan tot max. 95% der totale stichtingskosten gaan. De gemeente neemt in ieder ge val voor haar rekening het onren dabel deel der bouwkosten, dat is dus het verschil in bouwkosten in 1940 en thans. Dat is dus een zeer aanmerkelijke tegemoetko ming. Het risico der gemeenten wordt vrij gering geacht, daar dit onrendabel deel doorgaans gelijk is aan de bijdragen die de gemeen ten van het rijk ontvangen vol gens de financieringsregeling '47. Tot de nauwe samenwerking met erkende bouwspaarkassen is men overgegaan, omdat er bij de bouwspaarkassen thans een milli- terd worden in de oren van som migen, die niet zullen weten, door wie hun die ingeblazen worden. Niemand zal zijn buurman her kennen, dus ook niet weten, of hij met een vriend of met een vijand te doen heeft. Men zal zijn innig ste geheimen vernemen van vreemde lippen! Maar kijk niet zo vervaard madame! Mijn bedoeling is dat het een gemaskerd bal zal zijn." HOOFDSTUK IX. Het was de laatste dag van het jachtseizoen. Het weer liet niets te wensen over. De jagers zouden bijeenkomen op Done Hollow en om elf uur op de ochtend was daar dan ook een groot gezel schap samengereden. Elaine was in haar ponnywagen ook op de plek aangekomen; ter ere van die gelegenheid had zij een rood-la- kens manteltje aan en haar zweep had zij met rood lint versierd. Vol verlangen keek ze uit naar Douglas en ontdekte hem einde lijk, terwijl ze hem een veel kra niger ruiter vond dan kolonel Machin, die de laatste tijd dan ook bij haar afgedaan scheen te hebben. Douglas verliet de groep jagers en hield met zijn paard naast het ponnywagentje stil: „Goeden-morgen, miss Achym, een prachtige ochtend, om de jacht mee te besluiten, vindt u niet? Heel vriendelijk van u, om ook zo eens een kijkje te komen nemen! Want het was toch wel wat vroeg voor u?" „Vroeg...? Ik ben soms om ze ven uur op de ochtend al buiten." „En waar gaat de wandeling dan zo al heen?" „Soms naar Dene Hollow, om er een veldbouquet te plukken, oen „bevroren" kapitaal van bouwspaarders zit. Men wil deze bouwspaarders het eerst in de ge legenheid stellen hun wensen ten aanzien van een eigen huisje te Verwezenlijken. Het bouwen kan uiteraard voorlopig niet anders- gebeuren dan via het aan de ge meenten toegewezen bouwvolu me, maar het eigen huisbezit acht men zo n groot sociaal goed, dat INHULDIGING KONINGIN JULIANA. Te Amsterdam worden on der auspiciën van het Comité Kroningstad 1948 ter gelegen heid van het regeringsjubi leum van H. M. de Koningin en van de inhuldiging van H. M. Koningin Juliana verschil lende feestelijkheden voorbe reid in de week van 31 Au gustus tot 6 September a.s., waaronder een jubileumspel in het Olympisch Stadion op 31 Augustus van 35 uur. Gehoopt wordt, dat H. M. de Koningin daarbij aanwezig zal zijn. Daar de aanvragen voor plaatsbewijzen van de zijde der Amsterdammers reeds vrij aanzienlijk zijn, heeft het Co mité Kroningsstad 1948 ge tracht te voorkomen, dat voor de inwoners van gemeenten in andere provinciën geen plaatsen meer beschikbaar zouden zijn. Hierbij is uitge gaan van de gedachte, dat de ze manifestatie een nationaal karakter behoort te dragen. Uiteraard is het aantal be schikbare plaatsen zeer be perkt en bedraagt voor de ge meente Waalwijk 20. Dit aan tal zal door het comité nader worden verdeeld over de vol gende rangen: Eretribune 7.60 per plaats; Marathontribune 6.10 per plaats; Beneden zijvakken 4.60 p. plaats; Bovenvakken 3.10 p. plaats; Staanplaatsen 0.85 p. plaats. Inwoners der gem. Waalwijk die gegadigd zijn voor één of meer plaatsen, kunnen zich aanmelden ter gemeentesecre tarie (afd. Algemene Zaken) vóór 8 Augustus a.s. Gezien 't zeer beperkte aantal beschik bare plaatsen zal men goed doen zich onverwijld op te ge ven, daar toewijzing geschiedt in volgorde van aanmelding. sleutelbloemen en viooltjes bij voorbeeld. Kijk eens wat een massa er daar groeien! Ook ga ik wel eens naar de rivier en roei daar rond in een boot, zo oud, dat ik op een goede dag met recht nog eens schipbreuk lijd!" Maar nu werd het sein tot de afrit gegeven en met hoffelijke groet reed nu ook mr. Graaf weg. In een ommezien was Dene Hol low geheel verlaten. Elaine stap te uit haar wagentje en zei tot de groom: „Ik zal naar huis lopen; je kunt de ponnies terugrijden". Zij ging nu aan het bloemen plukken, die hier en daar onder de bomen tussen het gras stonden, tot ze ten slotte een heel voor- jaars-bouquet had. Toen bedacht zij zich opeens, dat zij naar het huisje van de jacht-opziener zou gaan, een eind verder-op en dat zij daar een mandje zou vragen. Omdat zij vlug liep, duurde het niet lang, of zij had de bescheiden woning be reikt. Terwijl mrs. Mallow het ge vraagde ging halen, verzocht zij haar bezoekster zolang plaats te nemen in de keuken, die tegelijk als zitkamer dienst deed. Bij de ouderwetse schouw stond een zeer ouderwetse stoel en daar zat een oude man in, met de han den op de knieën in het vuur te staren. Hij keek niet op of om, toen zij binnen kwam. Het was de oude Matthew Garth, die in de tijd van lord Jasper butler en de meest vertrouwde bediende op Merlyn Abbey was geweest. Zo wat een maand voordat lord Jas per stierf, had Matthew een be roerte gekregen. Hij had nu in het geheel geen geheugen meer, zijn geest was zó dof, dat hij geen teken van leven gaf; maar zijn men dit op iedere wijze wil be vorderen. Men ziet er een vorm van bezitsspreiding in. Dé bouwspaarkassen "staan on der doorlopend toezicht van de verzekeringsmaker; er is sinds 1946 een voorlopige wettelijke regeling betreffende de bouw spaarkassen, die denkelijk zeer spoedig door een definitieve zal worden vervangen. EXCURSIE NIJVERHEIDSSCHOOL. Donderdag 15 Juli 1.1. maak ten de leerlingen der 4e klas smeden-bankwerkers, onder leiding van hun leraar, dhr. Koogje, een excursie naar de Mondial werktuigenfabriek te Vilvoorde bij Brussel in België Des morgens vertrokken wij met één der nieuwste bussen van het reisbureau „Musa Express"; dwars door de Lang straat over Raamsdonksveer, via Oosterhout-Breda naar Wuest wezel, alwaar we de grens passeerden. De stem ming had er van Waalwijk af goed ingezeten en werd nog beter toen de meesten van ons voor het eerst van hun leven 't schone Belgische Land zagen. Het „Cheerio Holland" en „Hup Holland" waren niet van de lucht. Langs prachtige wegen en door bosrijke stre ken reden we via Antwerpen en Mechelen naar Vilvoorde, onze eerste pleisterplaats van deze dag. We bezochten daar de Mondialfabrieken. In deze fabrieken zagen we 't maken van draaibanken, vanaf het kleinste onderdeel tot de com plete draaibank toe, waarbij we rondgeleid werden door een gids, die ons in zijn sap pig Vlaams alle bizondehhe- den vertelde. We zagen hier ook verschillende meisjes en vrouwen, die aan diverse ma chines stonden te werken, wat wen natuurlijk raar vonden. Toen wij aan onze geleider vroegen of dit gebrek aan ar beidskrachten was, zeide hij „Welnee zulle, mar dé hebbe ze altijd al gedaan". Toen we de fabriek bezichtigd hadden, kregen we in de cantine allen een verfrissing met enkele boekjes, betrekking hebbende op de fabriek en de fabricage. Vervolgens zijn we 't stads park van Vilvoorde gaan be zichtigen, waar we tevens en- lichaam was gezond, zodat hij volgens de dokter, nog jaren le ven kon. Hij was bij de jachtop ziener en diens vrouw in huis gedaan en lord Jasper had hem lang niet onverzorgd achtergela ten. Nu bracht hij zijn dagen door in volslagen rust. „Hoe maakt Matthew het van daag? vroeg Elaine, toen Mrs. Mallow met het mandje aankwam. „Och, altijd hetzelfde, miss! Wij zien in het geheel geen verande ring". „Arme man! Wat heeft hij nu aan zijn leven? Matthew, ken je mij niet? Is er ook iets, wat ik voor je zou kunnen meebrengen?" Maar'geen antwoord kwam, zo dat Elain haar mandje opnam en ging. „Dank u hartelijk, mrs. Mal low! U zult het terug hebben." „Daar moet u niet aan denken, miss Elaine! Ik ben blij, dat ik u van dienst heb kunnen zijn." Miss Achym ging naar Dene Hollow terug en begon daar te plukken. Haar mandje was bijna vol, toen zij opeens iemand hoor de naderen, en opkijkend, mr. Graaf zag, die vol verwondering vroeg: Maar miss Achym, is u hier nu nog? En te voet?" „Ja, ik heb de ponnies naar huis gezonden, omdat ik een mandje bloemen wilde verzamelen. Kijk, zijn die niet mooi?" „Allerliefst! En zo bevallig ge schikt!" „Maar, vertelt u mij eens even, waarom is u zo teruggekeerd? Is er iets gebeurd? Heeft u zich mis schien bezeerd?" „Ik niet; maar die arme Puck is kreupel aan zijn voorpoot. Kijkt u maar!" Dit zeggende, lichtte hij de rechterpoot op, die stijf en gezwollen was. kele foto's gemaakt hebben. Toen zijn we direct naar Brus sel gereden, alwaar wij schit terende monumenten zagen en machtige gebouwen zich voor ons oog ontrolden. We zagen de Grote Markt met haar schitterend Stadhuis, Brood huis en prachtig Gildenhuis. Tevens zenn we naar men zegt, allen over een jaar ge trouwd, waar we allen over het beeld gewreven hebben waarvan de legende zegt: „Als men geen vrouw kan krijgen en men wrijft over het beeld, is men over een jaar ge trouwd". Het is helemaal blinkend gewreven, dus ge gadigden genoeg. Vanaf de Grote Markt re den we naar Manneke Pis en vervolgens reden we naar het hoogste punt van Brussel, al waar een prachtig panorama zich aan onze voeten ontrolde. Op dit grote plein zagen we tevens het machtige Paleis van Justitie, dat maar het luttele bedrag van 80 millioen francs heeft gekost. Hierna reden we naar de z.g. tuin der Ambach ten, waar ieder ambacht door een beeld werd voorgesteld en we mooie bewijzen van oude smeed- en beeldhouwkunst za gen. Vervolgens werd .het graf van de onbekende soldaat met een bezoek vereerd en wij met een stortbui. Toen we deze bezienswaar digheid gezien hadden, verlie ten we Brussel en zagen we buiten Brussel de Japanse to ren met het Chinese huis, waarna we naar Antwerpen reden, alwaar we een rond wandeling gemaakt hebben door winkelstraten met prop volle etalages, alleen niet bereikbaar voor ons arme Hol landers, over pleinen en langs havens, betraden de grote tunnel onder de Schelde en kwamen na pl.m. IV2 uur moe doch zeer voldaan bij de bus terug. Twee weglopers moes ten nog opgezocht worden. En toen full speed richting Hol land. Door het schilderachtige landschap over de grens rich ting Breda, alwaar we in een speeltuin een poos ontspan ning gezocht hebben. Hierna ging het via Oosterhout R'veer naar Waalwijk, waar we pl.m. 9.30 uur moe, doch zeer voldaan aankwamen. Een speciaal woord van dank zijn we wel verschuldigd aan de heer Mulders voor de schitterende reis en de prima „Hoe komt dat...?" „Hij werd geschopt door het paard van kolonel Machin. Dit schijnt een kwaadaardig beest te zijn en de kolonel had hem niet genoegzaam in zijn macht. Juist toen hij een sloot overgesprongen was, sloeg hij uit en schopte Puck zó dat die totaal kreugel werd. Toch hoop ik dat het een voor bijgaand iets is en dat de poot weer heel normaal wordt." „Het spijt mij verba'zend, dat het 't paard van de kolonel was", achtte Elaine zich verplicht haar verontschuldiging aan te bieden. In haar hart was zij overtuigd, dat er opzet in het spel was en ze haatte er Claude om. „U is zeker op de terugweg naar The Grange?" „Ja; ik meende, dat het zó mak kelijker stappen zou zijn voor Puck, omdat het hier veel meer met gras is begroeid." „Dan mag ik misschien met u meegaan?" „Het zal mij een grote eer zijn en een ware verzachting, voor het leed om die arme Puck!" „Ik hoop niet, dat u ook al be gint complimentjes te maken? die hebben zo weinig zin. Ik zou wel eens willen weten, wat u in werkelijkheid van mij denkt?" Een ogenblik zweeg Douglas, waarna hij, heel ernstig en met grote nadruk antwoordde: „Ik vind, dat u een zeer mooi jong meisje bent. Dit is de volle waarheid, dus hoop ik, dat u er zich niet door beledigd voelt." „Beledigd ben ik niet. Maar is dit alles. Ik dacht dat ik van u nu eens iets heel origineels zou horen!" „Zegt u dan zelve maar, wat ik er bij zal voegen?" (Wordt vervolgd). versice die hij ons geboden heeft. Als een goed kenner van België heeft hij ons laten zien wat wij zelf wellicht nooit bereikt hadden. Tevens een hartelijk woord van dank aan onze leraar, dhr. Koogje, die tijd noch moeite gespaard heeft om deze reis voor ons tot een onvergetelijke te ma ken. UITSTAPJE K.A.V. Afd. WAALWIJK. Donderdag 15 Juli j.l. mak te de K.A.V. haar jaarlijks uitstapje, 's Morgens om acht uur werd vanaf de Pastorie gestart met 38 leden, verge zeld van de Eerw. Adviseur kapelaan Wassenberg en de Zeereerw. Heer kapelaan uit v.m. Baardwijk, in een bus van v. Dijk uit 's Bosch. Al viel er ook een druilerige regen, toch werd met veel enthousiasme de tocht aan vaard. De route ging over Hilversum naar Amsterdam, verder naar Volendam en Marken. Jammer genoeg hadden we bij aanvraging van de K.R.O. bericht ontvangen dat voor bezichtiging die dag reeds was volgeboekt. Toch werd in Hilversum halt gehouden om een kopje koffie te drin ken. Verder ging de tocht langs het stijlvolle stadhuis, de studio-gebouwen van de K.R.O., A.V.R.O. enz. naar Amsterdam. Daar aangeko men, lag reeds een boot klaar om een rondvaart te maken door de grachten en havens. Het weer was inmiddels zo verbeterd, dat de zon zelfs op het water scheen en alles bij elkaar een prachtig schouw spel bood. Ook de gidsstuur- man gaf een duidelijke uitleg van al de bezienswaardig heden. Na de geslaagde rond vaart werd weer per bus ver der getoerd naar Volendam. Bij aankomst werd eerst de inwendige mens versterkt, waarna ieder voor zich ge legenheid kreeg het plaatsje met zijn bewoners in hun ty pische klederdrachten te be wonderen. Na een uur werd weer verzameld om een boot tocht te maken naar Marken. Met muziek aan boord en vrolijk zingend, kwamen we op 't eiland aan, verwelkomd door groot en klein in schil derachtige kledij. Dat het ei land geheel aangewezen is op toeristen, ziet men door het aanprijzen van hun koopwaar en het laten bezichtigen van hun woning en toebehoren. Na nog een korte rondwan deling werd de terugtocht aanvaard naar Volendam, waar nog in Volendamse kle derdracht foto's werden ge maakt. Toen ging het per bus full speed terug naar Amster dam. 't Was te laat geworden om Schiphol nog te bezich tigen, maar we zijn dan toch erg voldaan verder huiswaarts gereden, om in Hedel nog eens voor de laatste keer aan te leggen voor een hartver- sterkertje. Het was wel laat geworden, maar uiterst vol daan en in vrolijke stemming kwamen we in Waalwijk aan, na van een heerlijke, zorg loze dag genoten te hebben. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Elisabeth B D dv A M van Stiphout-Man gels. Petronella M dv B Besters-Schapendonk. Ma ria J H H dv C J A de Kort- de Graaff. Johannes M P M zv P H J van Dun-Pulles te Loonopzand. Willem C zv M v Drunep-de Graaf. Maria A. Th. dv. J. P. Koolen- Swinkels. Anna P dv A M Mulders-Verdonk. Jacoba M dv J Both-Drok. Petrus M zv P M Adriaanse-Groot- swagers te Loonopzand. Florentius M A zv J J Koe dijk-van Haaren. Huwelijksaangiften: Wilhel mus J Brekelmans 27 jaar te Loonopzand en Johanna H Berkelmans 26 jaar te Waal wijk. Gerardus P J Snels 32 jaar en Hermina ter Horst 34 jaar beiden te Waalwijk. Johannes Coenraad 47 jaar en Engelberta H Maas 35 jaar beiden te Waalwijk. Corne- lis A Brok 27 jaar te Drunen en Johanna M Verhoeven 27 jaar te Waalwijk. Huwelijken: Geen. Overlijden: Geen. Ingekomen personen: Geen. Vertrokken personen: Jo hanna M v Mook naar Loon opzand. Adrianus J Boot en echtg naar Schaijk. Th A van Bijnen en gezin naar Rotterdam. Chr A v Deur- sen naar Deurne. H J Jung naar 's-Hage. SPRANG. Beroep. Ds. J. W. de Bruijn, predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, ont ving een beroep naar Hoogeveen. Bouwarbeiders. Door de afd. Sprang van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond werd voor een bedrag van 8183.25 aan vacantiebonnen ter verzilvering ingenomen. Plezierreisje. De leden der Geref. Knapenver- eniging „Samuël" maken a.s. Za terdag 31 Juli onder leiding van de heer G. Braspenning een ple zierreisje naar Nijmegen. Nieuwe brandspuit. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur •arriveerde de nieuwe automobiel brandspuit voor de gemeente Sprang-Capelle voor het gemeen tehuis, alwaar de raad der ge meente en genodigde vertegen woordigers van de brandweer corpsen uit de omliggende ge meenten bijeen waren. De nieuwe brandweerauto ziet er keurig uit en is voorzeker een mooie aan winst voor de thans gereorgani seerde vrijwillige brandweer onzer gemeente, waarvan een deel der bemanning reeds in degelijke brandweerkleding was gestoken. Het gezelschap toog allereerst naar Capelle, waar de nieuwe brandspuit in het open water van de haven werd gedemonstreerd en waarbij spoedig bleek dat de spuit een grote capaciteit kan ontwik kelen. Van Capelle werd naar Sprang gereden, waar de brand spuit eerst op een der nieuwe brandputten werd aangesloten en een demonstratie werd gegeven bij ge gemeentetoren. Hier bleek dui delijk tot welk een enorme hoogte het water kan worden opgevoerd en welk een grote massa water met dit nieuwe materiaal kan wor den gegeven. Tevens werd hier een proef ge nomen met aansluiting op de wa terleiding mèt en zonder motor spuit, waarbij het enorme verschil duidelijk te zien was. Na deze demonstraties verenig de het gezelschap, waaronder de fabrikant der nieuwe spuit, de heer Kronenburg uit Culemborg, zich in de zaal van de heer Ant. van Dijk te Vrijhoeve-Capelle, alwaar het woord werd gevoerd door de Edelachtbare Heer Burgemeester Smit, die zowel de raad als de vertegenwoordigers der brandweer uit Tilburg, Waalwijk, Kaatsheu vel en Waspik welkom heette en dankte voor de tegenwoordigheid. Z.E.A. richtte waarderende woor den tot de heer Kronenburg voor de prettige wijze waarop met het gemeentebestuur was samenge werkt en constateerde dat, gezien de enthousiaste opmerkingen be treffende de geleverde spuit bij de gehouden demonstraties, de nieuwe spuit aan de verwachtingen vol deed. De burgemeester feliciteer de de brandweerlieden met dit nieuwe materiaal en wekte op tot geregelde oefening en tot saam horigheid onderling. De heer Kronenburg dankte het gemeentebestuur voor het in hem gestelde vertrouwen. De heer Ros sprak namens de raad der gemeente waarderende woorden tot Burgemeester en Wethouders en de heer Kronen burg en onderstreepte de woorden van de burgemeester aan de brandweermannen tot het kweken van een onderlinge band van saamhorigheid. Door de heer Verheijden werd een dronk gewijd op de groei der zaak van dhr. Kronenburg, waar na de commandant der Tilbrugse brandweer namens de brandweer corpsen dankte voor de uitnodi ging. Zoals in de toespraken meerma len werd uitgesproken, hopen wij dat de nieuwe spuit bij onver hoopte gelegenheden goede dien sten zal mogen verrichten. Afscheid. In verband met zijn vertrek naar Hall hoopt Ds. W. v. d. Kerk, Geref. predikant alhier, a.s. Zon dagavond half 7 afscheid te ne men van zijn gemeente alhier. RAAMSDONK. Op 12 Juli j.l. overleed alhier voorzien van de H.H. Sacramen ten der Stervenden, de ZeerEerw. Heer Hubertus Josephus Kamp, emeritus pastoor van Orthen. Z.Z.E. werd geboren te Raams- donk 2 Mei 1866; Priester gewijd 23 Mei 1891; Kapelaan te Balgoy en Keent 22 Jan. 1892; Kapelaan te Zevenbergen 5 Juni 1898; Pas toor te Orthen 10 Maart 1911; Eervol ontslagen als Pastoor 11 Febr. 1945. De Weleerw. Heer J. Knaapen, Kapelaan te Raamsdonk, is na 'n afwezigheid van bijna 3 maanden, vrijwel hersteld van zijn ziekte, in de pastorie teruggekeerd. RAAMSDONKSVEER. Te Eindhoven slaagden -voor 't Mulo-examen B de leerlingen van 777TTO1 78) Het telefoontje van de hoge ambtenaar der posterijen maakte dat men nu alle zeilen bijzette om oom Bear uit zijn benarde positie te bevrijden. Na een uur van in gespannen zagen en wrikken stap te O'Connelly uit zijn kooi. „U moet ons niet aansprakelijk stellen voor Uw opsluiting!" zei de direc teur van de dierentuin, „tenslotte heeft U voor een oppervlakkige waarrfemer veel weg van een beer...". „Ik ben gelukkig ook een beer, man!" riep O'Connelly trots en zonder de ander verder met een blik te verwaardigen beende hij weg. Even later zat oom met zijn twee neven broederlijk verenigd in een melkhuisje om de inwendige beren te versterken. „Eindelijk zijn we dan weer bij elkaar!" zei Oom O'Connelly met een zucht van verlichting. Plotseling verstarde zijn blik. Terry keek in dezelfde richting en zag een kalender. Terry en Berry begrepen wat hun oom zo ver ontrustte: over twee dagen zou de strijd tussen de eland Wolk en satan, het zwarte paard, beslist zijn. „Wij moeten onmiddellijk naar Dawson", riep oom Bear. de Mulo-school alhier, n.l. B. van Dongen, P. van Seters en Joh. Wuyten. Geslaagd. Op het te Arnhem gehouden examen voor adspirant bouwkun dig opzichter-tekenaar slaagde de heer A. Weterings. Hij genoot zijn opleiding bij de P.B.N.A. te Arn hem. R.K. Middenstand. De R.K. Middenstandsvereni ging hield op Dinsdag 13 Juli te 8 uur een grote ledenvergadering in de zaal van Hotel Heessels. De voorzitter dhr. G. Nollen, opende deze bijeenkomst met de Chr. groet, waarna de secretaris de notulen van de vorige verga dering voorlas en enkele medede lingen werden gedaan. Punt 3 der agenda was het fi- nantieel verslag door de Jonge Middenstand omtrent de tentoon stelling. Daar de penningmeester der K.J.M.V., dhr. M. Wierx, wegens drukke werkzaamheden af wezig was, gaf de voorzitter, de heer J. de Jong, een beknopt over zicht omtrent de werkzaamheden en de opbrengst van de tentoon stelling. Van 't ruime saldo over handigde hij terzelfder tijd het gedeelte aan het bestuur der Mid denstandsvereniging. Dat ieder daar uiterst tevreden over was, werd niet onder stoelen of banken gestoken. De voorzitter bracht zijn dank uit voor deze vlotte gang van zaken en prees de jonge midden stand voor het prachtige werk dat door hen verricht was. Hierop kwam de spreker van deze avond aan de beurt, met 't onderwerp: Gewestelijke Sociale Scholen. Pater van Aken gaf een duidelijke uiteenzetting over het doel en het nut van deze cursus. Na deze zeer interessante be schouwing gaven zich direct 15 personen op om deze ontwikke lingscursus te volgen, die begin nen zal met September a.s. Doch, er kunnen er nog meer toetreden, ook van omliggende plaatsen zijn ze welkom. De bespreking over het Dr. v. Beurdenhuis werd aangehouden tot de volgende vergadering. Besloten werd om gezamenlijk de tentoonstelling de Zilveren Schelp te Den Bosch te gaan be zoeken. Hiervoor waren er al di rect 32 liefhebbers; inmiddels is dit getal aangegroeid tot 45 per sonen. Hiervoor komt een extra bus van de Ned. Spoorwegen. In verband met het regerings jubileum van H. M. de Koningin wordt er in onze gemeente een grote historische optocht gehou den. Ook de Middenstandsvereni ging in zijn geheel zal hiervoor in samenwerking met de K.J.M.V. medewerken. Vervolgd werd met het aanne men van 4 nieuwe leden. Tot slot sprak de Geest. Ad viseur, Kap. v. Luyck een op wekkend woord. Hij hoopte dat de samenwerking die getoond is gedurende de middenstandsten toonstelling ook nu mag blijven voortbestaan. Van de rondvraag werd nog gebruik gemaakt, doch deze punten zullen worden afge werkt in de volgende vergade ring, waarna overgegaan werd tot sluiting. 'n Koud Bad. Donderdagmiddag geraakte een zoontje der familie Blom, woon achtig aan de Julianalaan in de voor het huis bevindende sloot. Het kind stak zijn voetjes nog boven het water uit. Een voor bijganger wist het jongetje op het droge te brengen. DRUNEN. Geslaagd. Op het te Arnhem gehouden examen voor bouwkundig opzLch- ter-tekenaar slaagde onze dorps genoot J. Verhagen. HEUSDEN. De reisvereniging der K.A.B. hoopt Woensdag a.s. een reis te maken. Eerst gaat het naar Bilt- hoven, waar een bezoek gebracht wordt aan het Sanatorium Berg en Bosch, waar een lid van de afd. Heusden verpleegd wordt en daarna gaat het naar Hilversum, waar de studio's van de K.R.O. bezichtigd zullen worden, terwijl de tijd die dan nog rest, doorge bracht zal worden aan de Loos- drechtse plassen. Openbare vergadering van de gemeenteraad, gehouden op Vrijdag 16 Juli 1948. De voorzitter, burgemeester v. Delft, opent met gebed de verga dering, waarna de notulen der vorige vergadering worden vast gesteld met een aanmerking van de heer Dekker. Meerdere ingekomen stukken worden voor kennisgeving aan genomen, terwijl enkele reclames behandeld zullen worden in be sloten vergadering. Het voorstel van B. en W. om een geldlening van 435.500. aan te gaan, wordt na een vraag van de heer Verschuur over de grootte van het bedrag, met alge mene stemmen aangenomen tegen een rente van 3% voor de eerste 10 jaar en vervolgens 3J^% per jaar. De heren te Vruchte, Dekkers en Verschure werden benoemd in de commissie van onderzoek der gemeenterekening en Vlees- keuringsbedrijf over 1947. Hierna sluit de voorzitter deze vergadering met gebed en gaat de raad over in geheime zitting. De heer A. Nieuwkoop, lid der damclub V.D. won Zondag in Tilburg van A. Jansen in de voor wedstrijden om het kampi oenschap van Noordbrabant. Zeer waarschijnlijk heeft hij zich door deze overwinning een plaats in de finale verzekerd, zo dat vermoedelijk dit jaar twee le den van V.D. uitkomen in de fi nale, daar A. de Graag als oud kampioen rechtstreeks in de fi nale uitkomt. Daar het kerkgebouw der Ev. Luterse Gem. zoodanig door oorlogshandelingen geleden had, dat het moest worden afgebroken, zullen in de toekomst, dank zij de bereidwilligheid der Geref. Gem. de kerkdiensten gehouden worden in de Geref. Kerk, na afloop der diensten in deze kerk. Programma der jubileum- feeesten in Heusden. 31 Augustus. Reveille, kerk diensten, aanbieding gelukwensen door het bestuur der O.V. aan de burgemeester als vertegenwoordi ger van H. M. de Koningin. Kin deraubade voor het gemeentehuis, muzikale wandeling door Heus den. 's Middags zullen er volks spelen gehouden worden voor volwassenen, o.a. twee ronden van Heusden, een voor fietsers en een voor hardlopers's avonds openluchtspel met medewerking der fanfare en tot slot 'n tableau. 1 September. Tractatie van de schoolkinderen; 's middags kin derspelen 's avonds zang op de Vismarkt. T.z.t. zal het programma nader worden bekend gemaakt. Venijnige Rheumaliek - maakt de sterkste mensen ziek want rheumatische pijnen onder mijnen het hele gestel, het humeur, het huiselijk levenLaat het toch zo ver niet komen; drijf de oorzaak van Uw lijden uit Uw leden. Dat kan met Kruschen Salts. Kruschen helpt U Uw kwaal aan te vallen in de kiem: onzui ver bloed. De aansporende wer king van de zes minerale zouten van Kruschen op le$er, nieren en ingewanden, wekt Uw organen op tot jeugdige, krachtige werking. Daardoor gaat het bloed sneller stromen en onzuiverheden, scha delijke zuren, kunnen zich niet meer vastzetten. Die toch zijn de oorzaak van Uw lijden en pijn. Naarmate deze regelmatig worden verwijderd vóór zij schade kun nen aanrichten en U leed berok kenen voelt ge U allengs be vrijd van Uw pijnen; ook van de angst voor steeds maar nieuwe dreiging van steeds heftiger aan vallen. Probeer 't met Kruschen; waarom zoudt ge niet? Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. HAARSTEEG. Geslaagd. De Zeereerw. Heer Nico van Beijnen uit Haarsteeg, van de Norbertijnen te Heeswijk, die zijn studie volgt aan de Alma- mater te Leuven, slaagde vorige week voor zijn doctoraal examen in de philosophic met het praedi- caat cum laude. Thans werkt hij aan een proefschrift, waarmee hij volgend jaar tot doctor hoopt te promoveren. Voor het behaalde

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2