WRAAK OF LIEFDE TjTt 'de la FEUILLETON NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING Uit de Provincie raamsdonk. geertruidenberg. Terry en Berry in DE WITTE ELAND. ten gevonden, Mills 36 met deto nator, welke van hetzelfde fabri kaat bleken als de bij de aanslag gebruikte. De zekerheid bestaat, dat het hier activiteit van een ge organiseerde bende betreft en niet een op zichzelf staande aanslag. Een van de 32 arrestanten heeft bekend dat hij de aanslag met de handgranaat had gepleegd. NED. BOMMENWERPER TE GEN HEUVEL GEVLOGEN. Zes inzittenden gedood. De Mitchell bommenwerper B 25 van de marine luchtvaartdienst is Woensdagmorgen op de Oost kust van Schotland tegen een heuvel gevlogen en verongelukt. De gehele bemanning, bestaande uit zes personen, is daarbij om 't leven gekomen. Het ongeluk, dat vermoedelijk te wijten is aan slecht zicht bij 't aanvliegen van de kust, gebeurde enkele kilometers ten noorden van het vliegveld Vordoun. Het toe stel was van het vliegveld Val kenburg vertrokken met bestem ming Lossiemtuth om onderdelen over te brengen, bestemd voor H. M. vliegkampschip de Karei Doorman. Britse vliegtuigen uit Lossie mouth en Leuchars waren opge stegen om het verongelukte vlieg tuig op te sporen, dat echter reeds door een boer was gevon den op een heuvelhelling, 5 K.M. ten Noorden van het dorp Au- chenblae bij Stonehaven. De lichamen der gevallenen werden spoedig gevonden en door het Nederlandse oorlogsschip van Kinsbergen naar 't vaderland overgebracht en daar onder grote belangstelling ter aarde besteld. Het waren twee officieren en vier onderofficieren van de marine luchtvaartdienst, afkomstig uit Den Haag en Amsterdam. WASHINGTON VASTBESLOTEN. In antwoord op een vraag be treffende de „wijdverspreide vrees voor oorlog" heeft Marshall, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, op een persconfe rentie het volgende verklaard: „Wij begrijpen onze toestand goed. Wij zullen ons op geen en kele wijze laten dwingen of inti mideren aangaande onze handel wijze, die voortkomt uit cnze rechten en verantwoordelijkheden in Berlijn of Duitsland in het al gemeen. Inmiddels zullen wij voortgaan via onderhandelingen of langs di plomatieke weg een door beide partijen aanvaarde oplossing te VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 10). „Dat weet ik in de verste ver te niet! Juist daarom kwam ik eens horen, of jij ook iets voor mij wist!" „Ik zal er eens goed mijn ge dachten over laten gaan. Ik wilde wel dat mij iets inviel, waarbij mr. Graaf je partner zou kunnen zijn. Hoe denk je bijvoorbeeld over Romeo en Juliet?" „Waarom vind je nu, dat mr. Graaf er bij moet zijn?" „Nu, als je het precies weten wilt, Elaine, omdat ik vindt dat jullie zo uitstekend bij elkaar komt. Je weet wel: kolonel Ma- chin acht ik totaal ongeschikt voor je!" „Ik ook. En ik laat ookj geen gelegenheid voorbijgaan, om het te zeggen!" „Maar hij luistert er niet naar Och, dat komt: je zién, is je lièfhebben! Maar ik zou je ook niet aanraden kolonel Machin tot echtgenoot te nemen. Veel liever mr. Graaf!" „Die wil niet trouwen; dat heeft hij zelf nog gezegd, toen we laatst op Moss Grange waren". „Wie weet hoe gauw hij van opvatting verandert, als hij maar wat meer met je in aanraking komt." „O,... slaat het daar al twaalf uur?" „Ja; waarom vraag je dat zo?" „Dan moet ik gaan. Ik heb de vinden teneinde de tragedie van een wereldoorlog te voorkomen." DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE. De Kamerfractie der Belgische Katholieke Volkspartij is besloten zo spoedig mogelijk het initiatief te nemen tot oplossing van het thans reeds drie jaren hangende Koningsprobleem. A.s. Donder dag zullen de Kamer- en Senaats fracties der Kath. Volkspartij bij eenkomen en over te nemen maat regelen beraadslagen. Politieke waarnemers zijn van oordeel dat de katholieken met behulp van de liberalen, die de laatste tijd te kennen hebben gegeven positief te willen medewerken aan een op lossing van de Koningskwestie, 'n wetsvoorstel tot het houden van een volksstemming willen doen aannemen. ANDERHALF JAAR ONSCHULDIG IN DE CEL.' Na anderhalf jaar in de cel te hebben doorgebracht, is een 34- jarige chauffeur van de Amster damse Bank te Amsterdam thans uit de gevangenis ontslagen, daar hij vermoedelijk onschuldig ver oordeeld is voor het stelen van een postpakket met f 80.000, dat van het Hoofdk'antoor der Am sterdamse Bank moest verzonden worden naar Axel, doch daar nimmer is aangekomen. Het pak ket dat in Axel arriveerde, bevat te n.l. niets anders dan 'n stuk hout, een halve tegel en een paar velletjes papier. De schriftkundigen van Ledden Hulsebosch en dr. Hesseling meen den destijds, dat het adres op het valse postpakket slechts door de chauffeur geschreven kon zijn. Ofschoon de chauffeur hardnek kig ontkende, werd hij veroor deeld tot 2 jaar. Naderhand kwam echter uit dat een der gestolen bankbiljetten ter wisseling bij de Ned. Bank was aangeboden. Het biljet werd om gewisseld door een employé van de Amsterdamse Bank, op ver zoek van z'n zwager, ook employé van die Bank. Deze zwager ver telde bij zijn arrestatie het pak ket ontvreemd te hebben, echter tezamen met de chauffeur, met wie hij zei de buit gedeeld te heb ben. Een particuliere detective bracht echter aan het licht, dat dit niet juist kon zijn. Hij vond uit, dat de vrouw van de bewuste zwager het valse adres op het pakket geschreven had en daarbij de schrijfwijze van de chauffeur had nagebootst. De vrouw beken de het gestolen geld een tijd lang kolonel beloofd, om half één met hem te rijden. Enfin, hij is wel gewoon aan wachten." Elain spoedde zich naar huis en deed haar rijkleed aan. Het was kwart voor één, toen zij in de hall kwam, waar de kolonel reeds op het bordes stond, zich onge duldig op de lippen bijtend. Toch zou hij er haar in het minst niet over onderhouden, want hij voel de, dat zij extra voorzichtig moest zijn, wilde ze hem niet ontglippen. „Het spijt mij, dat ik u zo lang heb laten wachten", begon Elaine zich te verontschuldigen. „Waar om is u maar niet zonder mij ge gaan?" „Ik zou er niet aan denken, ook al had ik een halve dag moeten wachten!" „Dat komt, ik moest eerst nog naar huis gaan, ziet u." „Naar huis...? Waar was je dan, Elain?" „In ieder geval niet in de oran- gerie op Moss Grange! Dus, stel u gerust. En als u graag weten wilt waar ik dan wél was, nu, ik ben bij lady Lascelles geweest". „Zolang je maar niet met die man flirt, kan het mij verder niet schelen, waar je bent!" „Ik flirt nooit met iemand, die ik waarlijk graag lijden mag. En mr. Graaf mag ik graag lijden, heel graag zelfs!" HOOFDSTUK XII. Het diner op Merlyn Abbey was altijd van lange duur, zelfs al waren alleen de baron, de ko lonel en Elaine de aanzittenden. Maar, als er gasten waren, deed de kok nog bijzonder zijn best. Zo was het dan nu een uiterst uitge breid menu geworden, want Dou glas Graaf en zijn stiefzuster, mrs. Wynne en nog enkele anderen in de stofzuiger te hebben verbor gen. BOOT RAAKTE ONDER STROOM. Tragisch ongeluk op zeiltocht. Een Engelsman, die aan de Reeuwijkse plassen logeerde, is op tragische wijze om het leven gekomen. Met twee landgenoten was hij op de plassen gaan zeilen ze hadden speciaal daarvoor hun vertrek een dag uitgesteld toen de mast van de boot op de Platteweg in aanraking kwam met de bovengrondse leiding van het electriciteitsnet. Hoewel bor den, die daar geplaatst zijn, dui delijk zeggen, dat men de masten moet strijken, hadden de Engel sen dit n'et gedaan, mogelijk om- dt ze dit bevel niet hadden be grepen. Een van de zeilers, die zich aan de mast vast hield, toen deze met de leiding in contact kwam, kreeg dientengevolge de stroom door het lichaam en sloeg overboord. Een van zijn beide vrienden deed onmiddellijk pogin gen om hem te redden doch kreeg daarbij eveneens de stroom door zich heen. Hoewel de spanning slechts 220 volt was beeft 's mans hart die niet kunnen verdragen en hij stierf. De drenkeling wist zich uit het water te redden, 't Slacht offer, wiens lijk naar Engeland wordt vervoerd, laat een vrouw een twee kinderen achter. VIJFTIEN PERSONEN VIE LEN VAN MOLEN. Gistermiddag is een zwichtstel- ling van een korenmolen te Rui- nerwold bezweken toen een groep van 24 Friese molenaars zich hierop bevond. Ongeveer vijftien personen, onder wie een Belgisch meisje, dat Z1Cb bij het gezelschap bad gevoegd, stortten van zeven a acht ra. hoogte naar beneden. Sommigen werden bovendien getroffen door brokstukken van de zwichtstelling. Vier personen zijn ernstig gewond naar het dia- conessenhuis te Meppel vervoerd. Vier andere personen, die naar het diaconessenhuis overgebracht waren, konden later naar huis te rugkeren. PROV. STATEN VAN NOORD-BRABANT. In de Dinsdag gehouden zitting van de Prov. Staten van Noord- Brabant werd in de vacature P. J. van Haaren, die om gezond heidsredenen ontslag nam, tot lid van Ged. Staten gekozen Mr. J. van Hasselt Bergenopzoom, waren op de Abbey komen dine ren. De gasten werden in de salon ontvangen en Douglas had zijn stiefzuster de arm geboden. Mrs. Wynne droeg een zwartfluwelen toilet en had, als altijd, haar we- duwenkap op, terwijl haar blau we bril eenmaal onafscheidelijk van haar was, daar zij anders on mogelijk kon zien, zoals ze be tuigde. Toen Douglas zijn voorvader lijk huis betrad, voelde hij zich zeer onder de indruk. Mrs. Wyn ne had zich van te voren over tuigd, dat ze niet de enige gasten zouden zijn, want zij voelde zich alleen veilig als ze van niet al te dichtbij gezien werd. Heel wat notabelen daar uit de streek waren aanwezig. Zo be vonden Sir Daryl en lady Las celles zich ook onder de genodig den, evenals nog enkele heren die Douglas al op de jacht ont moet had. Toch had hij alleen oog voor het jonge meisje met 't blonde haar en de blauwe ogen. Maine droeg een ivoor-wit sa tijnen toiletje met geen andere versiering dan een snoer paarlen om de hals. Toen zij met haar vader de gasten kwam verwelko men, had Douglas een gevoel of hij haar in de armen zou kunnen sluiten. Aan het diner werden mr. Graaf en zijn stiefzuster de ere plaatsen gegeven: Mrs. Wynne werd aan tafel geleid door Mr. Achym en Douglas volgde, ter wijl Maine's hand op zijn arm rustte. De kolonel geleidde een deftige dame aan tafel, die hij in tussen maar heel weinig aandacht schonk, vervuld als hij was van het tweetal dat een eind verderop zat. Toen de dames tenslotte op stonden, drong Elaine: door welke verkiezing thans ook het westelijk deel der provincie zijn vertegenwoordiging heeft in t dagelijks bestuur van 't gewest. Besloten werd, dat namens de provincie t.g.v. het gouden rege ringsjubileum van H. M. de Ko ningin een op perkament gecalli- grafeerd huldeblijk aan de jubile rende Vorstin zal worden aange boden. Ook bij de troonsbestijging der Prinses-Regentes zal 'n fraai uitgevoerde huidetekst worden aangeboden. Aan diverse instellingen wer den subsidies toegekend, o.a. ter bevordering van -het technisch hoger onderwijs in het Zuiden 5000.—, aan -het R.K. Sanatori um De Klokkenberg 75.000 en aan de stichting „Kath. Gezins zorg in het Bisdom Den Bosch" 5000.-. Besloten werd de verhoging van leges op paspoorten terug te ne men, teneinde iedere belemmering in het verkeer met België te redu ceren. Tilburg krijgt 15.000 als bij drage in de bouwkosten ener brug over het Wilhelminakanaal. NIEUWKUIJK. Huishoudschool. De huishoudcursus van de N.C.B. in de gemeente Groot Vlijmen is goedgekeurd. De cur sus zal gehouden worden in Nieuwkuijk, te beginnen 1 Sep tember a.s. Hij omvat de vakken godsdienst, koken, huishoudelijk werk, wasbehandeling, naaien, verstellen, haken, breien, knippen, prijs- en stofberekening, land- en tuinbouw. Duur van de cursus 2 jaar, le jaar 10 uur per week, 2e jaar 7 uur per week. Het cursus geld bedraagt 12.50 per jaar, plus 12.50 per jaar voor levens middelen. De cursus is toeganke lijk voor meisjes uit alle standen en plaatsen. Dit jaar kunnen 20 meisjes worden geplaatst. Oprichting Middenstandsbond. Ook in onze plaats zal een Middenstandsbond worden opge richt. Als spreker hiervoor zal optreden Dr. H. v. d. Heuvel uit 's-Bosch op Dinsdag 27 Juli a.s., in het verenigingslokaal. Aller opkomst gewenst. HEUSDEN. In Mei van dit jaar was het 40 jaar geleden dat de boterfabriek „St. Isidorus" werd opgericht. In dit verband is er een uitvoerig jaarverslag verschenen, waaruit wij de volgende gegevens putten. „Blijft u met de heren maar niet te lang aan een glas wijn zit ten!" „Als het van mij afhangt, dan zeker niet, miss Elaine. De gastheer kwam naast Mr. Graaf zitten en begon: „Moss Grange is wel een van de mooiste buitenplaatsen hier uit de omge ving." „Het haalt toch niet. bij the Abbey." „De Grange is veel landelijker en gezelliger. Hoe kwam u er zo toe. om u in Sorithshire te vesti gen?" Mr. Achym deed deze vraag geheel zonder enige bijbedoeling, maar toch keek Mr. Graaf hem even aan, eer hij antwoordde „Ik had verscheidene redenen voor mijn keuze, in de eerste plaats wel, dat het zo geschikt is gelegen voor de jacht." „Dat is ook zo. Maar u is toch niet van plan, het uitsluitend tot een jachthuis te maken." „Dat denk ik niet." „Het zou ons allen erg spijten om u weer te moeten missen." „Maar zo ver is het nog niet. Ik heb nog heel wat te doen, eer ik hier deze streek verlaten zal." Mr. Achym vroeg zich af wat ben: hij bekleedde geen ambt, mr. Graaf wel te doen kon heb- verdiepte zich in generlei talc van studie. Daar viel hem wat in: „U is immers een kunstkenner?" „Een kenner niet bepaald, maar wel een liefhebber. Waar schijnlijk heeft Merlyn Abbey nog heel wat moois." „Wilt u dan missichien, voor we naar de dames gaan, de por trettengalerij zien?" „Heel graag." „Het is een grote collectie, want, zoals u weet, is het huis DRIEDAAGSE FIETSTOCHT DOOR 'T SCHONE BRABANT Massale deelneming uit binnen- en buitenland. Op het Paradeplein, bij de ka thedrale basiliek van St. Jan te Den Bosch waren ze Donderdag morgen samengestroomd, de meer dan 400 deelnemers aan de drie daagse fietstocht door Brabants schoonste gebieden, welke tocht op 22, 23 en 24 Juli georganiseerd wordt door de V.V.V. 's-Bosch- Vught. Het aantal overtrof verre dat van vorig jaar en droeg nu zelfs een internationaal karakter, omdat vele Belgen, voornamelijk leden van de Vlaamse Toeristen bond, hadden ingeschreven. Uit eigen land waren er gegadigden van alle windstreken, Limburgers en Utrechtenaren, Groningers en Amsterdammers, Zeeuwen, Frie zen en Brabanders. NIEUWE PAROCHIES. Op order van Mgr. Mutsaerts zullen twee nieuwe parochies worden gesticht, een in Vught en een in Oss. Op 6 Febr. 1907 werd besloten, na een inleiding van de heer Win terman, zuivelconsulent te Eind hoven, om een eigen boterfabriek op te richten. De statuten werden vastgesteld en besloten werd te bouwen op een stuk grond van H. J. Luijben, de plaats waar de fabriek nog staat. De bouwkosten beliepen 13 a 14.000 gulden. Op 1 Mei 1908 ging de fabriek draai en. Oprichter en eerste voorzitter was de heer A. J. v. Grevenbroek die dit bleef tot 1922, waarna hij werd opgevolgd door C. J. van Grevenbroek tot 1933. Van 1933- 1939 was A. M. Buijs voorzitter. De eerste directeur was dhr. G. Miedema, die in 1911 opge volgd werd door zijn broer S. Miedema, die in '33 vertrok naar Dcetinchem en vervangen werd door G. J. Boswerger, die dit tot 1947 bleef, waarna de heer Th. Geurtz directeur werd. Secretaris waren in deze 40 jaar van '1907 tot 1934 H. J. Luijben, van 1934 tot heden N. v. d. Water. De fabriek, hoewel tot de klei ne fabrieken behorend, staat aan de spits wat de kwaliteit betreft. Naast hulde aan het bestuur, komt ook een woord van hulde toe aan het personeel, dat door zijn werken een product maakt, dat wordt geroemd. Het zitting hebbend bestuur bestaat uit de heren Chr. van Achym een van de oudste ge slachten van Engeland." Met de grootste belangstelling liet Douglas zich rondleiden, tot hij ineens bleef stilstaan en vroeg: „Van wie is dat potrtret? Het lijkt net of dat nog niet zo veel jaren geleden geschilderd zou zijn." Ze stonden voor het potrtret van een jongen van een jaar of achttien, en Mr. Achym zeide „Dit is ook het laatst aan de verzameling toegevoegd. Het is t portret van de jonge Douglas Achym. Hij had een droeve ge schiedenis. Misschien hebt u ze niet gehoord?" „Hoe luidde ze dan", vroeg Douglas. „Nu, hij deugde volstrekt niet en hij heeft zich zo misdragen dat zijn vader hem onterfd heeft." „Arme deugniet! Wat is er van hem geworden?" „Hij is naar het buitenland ge gaan en is er gestorven. Dit por tret was met het hoofd naar de muur gehangen, zolang oude lord Jasper leefde, maar toen Merlyn aan mij kwam, heb ik het weer laten hangen zoals het behoort." „Is u er zeker van, dat de jonge Douglas gestorven is?" „Ik geloof, dat er niét de min ste twijfel aan bestaat. Er werd nooit meer iets van hem gehoord. En die zich misdragen heeft, keert in de regel juist weer naar het to neel van zijn misdrijf terug. Bo vendien hebben wij een medede ling gehad, dat hij verdronken is in Australië." „En verbeeld u zich nu eens, dat hij niet verdronken was?" „Er is geen reden om aan te nemen, dat het bericht geen waar heid bevat." (Wordt vervolgd). Herpt, N. v. d. W^ter, A. T. Buijs, A. M. Buijs, G. v. Ooyen en Jac. Pulles. Op het conAiltatiebureau voor zuigelingen van het Groene Kruis waren 39 kinderen ter on derzoek aanwezig, r]l. .uit Heus- den 33, Oud-Heusdin 3, Hees been, Herpt en Hedilhuizen elk 1. Aan de Chr. RJ do-school te Den Bosch werd bl'orderd van de le naar de 2e kl$ Gijs Garst- man. Voor het toelatini R.K. Mulo te 's-Èj W. v. Diessen. H. opleiding bij de hee Broek, hoofd der l] school alhier. ;examen der isch slaagde genoot zijn J. F. v. d. K. Jongens- De jongeheren T]ni en Frans Dankers uit Heusdeü zijn op het Gymnasium Augulianium te Eindhoven bevorderd van de le naar de 2e klasse, j Dinsdag 10 genoegzame deel naar Artis worden door de Maatschap] van 't Algemeen. bevat: Bezoek aan men rondgeleid \vo; Portielje)rondvaar Rijksmuseum. Kost grip van entrée's en tijd 10.opgave secretaris. Aujustus zal bij een reis leorganiseerd fj tot Nut programma Artis (waar idt door Dr. en bezoek met inbe- .'arme maal- iij D. J. Hus Gisteren ging ging der K.A.B. raetj N.V. ALAD haar stapje maken via Bi een bezoek gebrach een aldaar verpleegt der afdeling) naar waar een bezoek c aan de K.R.O., een de smaak viel van' mers. Het is dan cl waard om eens een men achter de sche' dio-techniek, al krij ook maar een vluc reisvereni- en bus der arlijks uit- oven (waar werd aan wordend lid Hilversum, racht werd i^zoek dat in alle deelne- k de moeite djkje te ne- |nen der ra- •t men dan Itige indruk, toch blijft het leerz; im. Hierna ging het naar de voosdrechtse plassen, waar men r< ïdtoerde met een motorboot. Geipeg genoten hebbende, kwam me: voldaan om pl.m. 10 uur weer bijnen de wal len van Heusden. [er L. hoogste School ïar Amster- ;k gebracht iijenkorf en Ivaart door :eveen waar gepauzeerd, 'aleis Soest- fi kwam de weer thuis |undige vro- 'en de wed- (npioenschap Uit Heus- twee leden Nieuwkoop de Graag, lid te Eind- De kinderen klassen van de 0, maakten een reisje dam, waar een bezj werd aan Artis, de Schiphol, en een ro Amsterdam. Via Va in de speeltuin were ging het langs het lijk weer huis toe jeugd voldaan en m< na een dag van ui lijkheid. 31 Juli a.s. ne strijden om het h dammen een aanvar den nemen dit jaar van V.D. deel, n.l. /j en de oud-kampioen 31 Juli wordt gesp^ hoven. De voetbalc! Heusden houdt Dinsdag 27 ]i I haar alge mene ledenvergadcri in café de Gouden Leeuw. De igenda ver meldt o.m. jaarversl )en secreta ris en penningmeest r, bestuurs verkiezing, deelnarat competitie, terreinwerkzaamheder Alle leden worden vergadering te komei In het tournooi n de Burg. Heere-beker wist de verder te brengen d; RKFSV, maar na hi strafschoppen wist tweede ronde te pla; De eerstvolgende tegen Waspik. SPRANG-CAPELLI] A.s. Dinsdag 2/ voor de Chr. Gcref treden Ds. G. Rijks delburg. Aanvang VRIJH.-CAPELUj Door de Oranje^ Vrijh.-Capelle werd gadering van 20 Juli gebreid programma van muziek, kinder- len, te houden bij di jubileumfeestdagen od 1 Septe. a.s. Zij nod bewonerp van Hoogevaart, Winterd Lage Zandschel en Jotvaart uit ter bijwoning van eeifvergadering te houden op Dond®ag 29 Juli 1948 des avonds o"1! uur in het café van A. v. Dijken t Brug- verzocht ter i .V. het niet 0—0 tegen nemen van zich in de |sen. wedstrijd is (juli hoopt Kerk op te |i van Mid- f acht. reniging te |i haar ver een uit- amengesteld n volksspe- aanstaande 31 Aug. en t tevens de jh.-Qapelle, k, Hoge en getje, ter gezamenlijke bespreking van een te houden optocht op o Sept. a.s. en eventueel oprichten van buurtcomité's. Openbare vergadering van de raad dezer gemeente op Zaterdag 24 Juli 1948 des nam. hair acht. Agenda: 1. Ingekomen stukken en mede delingen. - 2. Voorstel met ontwerp-besluit tot wijziging van het besluit in zake toekenning van een vergoe ding voor de leden en de secreta ris der adviescommissie ingevolge de woonruimtewet. 3 Voorstel met ontwerp-besluit tot'wijziging van de Algemene Politieverordening voor de ge meente Raamsdonk in verband met de nieuwe huisnummering. 4. Voorstel met ontwerp-besluit tot'vaststelling van een verorde ning regelende de namen van straten, wegen en pleinen voor de gemeente Raamsdonk. 5. Voorstel met ontwerp-besluit tot het in eigendom overnemen van enige strookjes grond ter ver betering van de Grote Kerkstraat te Raamsdonksveer. 6. Voorstel met ontwerp-besluit bepalende, dat een plan voor uit breiding van de gemeente wordt voorbereid. 7. Voorstel met ontwerp-besluit tot vaststelling verordening op t gebruik van gebouwen in de ge meente Raamsdonk. 8. Voorstel met ontwerp-besluit tot wijziging van het raadsbesluit van 20 Maart 1948 nr. 54 tot aankoop van gronden in verband met de bouw van woningen inge volge het bouwprogramma 1948. 9. Voorstel met ontwerp-besluit tot verhoging van het crediet voor de feesten in verband met het regeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina en van de troonsbestijging van H. M. Ko ningin Juliana. 10. Ontwerp-besluiten tot wij ziging van de begroting derge meente en de bedrijven over 194Ö. 11. Reclame belastingen. Vrijdag 30 Juli a.s. zal door de burgemeester de uitreiking plaats vinden van het einddiploma aan de leerlingen der ambachtsschool, die met goed gevolg het eindexa men hebben afgelegd. De uitrei king is de eerste in het jonge be staan der Geertruidenbergse Am bachtsschool. Vanaf heden tot en jnet de volgende week zullen de B.B.A.- bussen niet arriveren en vertrek ken van de Markt, zoals gebrui kelijk, doch in verband met de kermis vanaf het station. Loop 'der bevolking van 3 Juli tot en met 17 Juli 1948. Ingekomen personen: Teuntje A. de Visser van Val- burq. Hubertus van Bragt van Dussen. Elisabeth L Maaskant van 's-Gravenhage. Jan Maaskant van 's-Gravenhage. Jan J. van Schijndel en gezin van C.B.R. Maria W. Oomes van Eindhoven. - Johannes Huijgens van Asten. - Corn. W. Boezer en gezin van Waspik Vertrokken personen Anna Cl. Rekkers naar Breda. Petrus F. Wassen naar 's- Gravenhage. - Gerrit Bax naar Rotterdam. Hendrik van der Schaaf en gezin naar Klundert. Hubertus W. Snijders naar Tilburg. Cornelia J. M. Rob ben naar Raamsdonk. Pruden- tia L. A. Simons naar Terneu- zen. DUSSEN (HANK). Ernstig ongeval. Toen Donderdagmiddag twee dochtertjes van A. v. d. Pluijm aan de nieuw aan te leggen weg met andere kinderen aan 't spe len waren, reed een zandwagen plotseling achteruit, waarop de twee meisjes van 2 en 4 jaar voor de wielen terecht kwamen. Het 2-jarig kindje werd op slag ge dood en 't andere zwaar gewond naar 't Ziekenhuis te Raams donksveer overgebracht. FOKVEE-DAG. Woensdagavond had in de „Twee Kolommen" de vergade ring plaats tot samenstelling van bestuur en de verdere regeling van de Fokvee-dag, die 16 Sep tember a.s. in Waalwijk wordt gehouden. De voorz. van Waal- wijks Belang, de heer J. Timmer mans, opende de vergadering en stelde na een welkomstwoord aan de orde de samenstelling van het bestuur. Tot leden van het Dag. Bestuur werden benoemd: tot voorzitter de heer Jos Klijn-Buijs te Elshout, tot vice-voorzitter de heer P. de Bont te Raamsdonk, tot secretaris-penningmeester de heer J. C. Castenmiller te Raams donksveer, terwijl de voorzitters der fokverenigingen in de Lang straat e. o. lid van 't bestuur zijn. Voorts werden besproken het inleggeld, vergoedingen, prijzen en de financiële aangelegenheden. De voorzitters en secretarissen zullen zoveel mogelijk hun leden aanzetten om deel te nemen aan deze Langstraatse streek-fokvee- dag, die weer iets groots belooft te worden; vooral van de zijde der zwart-bontfokkers was grote belangstelling, maar ook de rood- bontfokkers zullen hun best doen de fokkers in de Langstraat tot algemene deelname aan te moedi gen. Vertegenwoordigd waren een tiental verenigingen, terwijl op 'n spoedig te houden bestuursverga dering de andere zullen worden uitgenodigd. K. J. M. V. Woensdagavond hield de K.J. M.V. in huize Ancilla een verga dering. Zoals gewoonlijk voor 'n kleine groep getrouwen. Er werden o.m. besprekingen gevoerd omtrent de K.R.O.-avond in Oct., waarvoor de medewer king van de K.J.M.V. gevraagd was. Ook zou men binnenkort weer een stertocht organiseren; l de betreffende commissie zou de plannen uitwerken. FESTIVAL HARMONIE „ST. JAN". 7, 8 en 15 Augustus zal, zoals reeds is medegedeeld, de harmo nie St. Jan bij gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, een festival organiseren. Het lijkt misschien niet erg verstandig aan de lange reeks van festivals, die overal in den lande worden gehouden, er nog een toe te voegen. Maar de harmonie St. Jan voelde zich hier toe om haar jubileum en haar grote populariteit verplicht. En zo is men aan het werk ge gaan met de veelzijdige voorberei dingen die een dergelijk feest vraagt. Onder voorzitterschap van de heer G. Veltman heeft zich een comité gevormd, dat on derverdeeld werd in verschillen de commissies, o.a. voor loterij, terreinen, vermakelijkheden en pers en reclame, en in de resulta ten van hun werkzaamheden be gint reeds enige tekening te ko men. Als terrein is gekozen het z.g; „V I-plein" te v.m. Baardwijk, waar de kermesse d'été een plaats zal vinden, terwijl het festival ge houden wordt °P een terrein ach ter de kermis. Het comité verma kelijkheden is er in geslaagd aan trekkelijke attracties te plaatsen, waaronder een grote danstent, luchtschommels, een zweefmolen, etc., terwijl het comité terreinen grote plannen heeft betreffende verlichting en aanleg. Het comité Pers en reclame heeft een mooie feestgids samengesteld, die dezer dagen zal verschijnen. Omtrent de deelnemende verenigingen en de avondconcerten zullen nog na dere mededelingen volgen, maar weest u er van overtuigd dat de harmonie St. Jan haar populari teit zal handhaven op dit festival. TENTOONSTELLING RIJKSVAKSCHOOL. Nogmaals vestigen wij uwe aandacht op de tentoonstelling van het werk der leerlingen van de Rijks vakschool. Voor allen is deze tentoonstelling toegankelijk op Donderdag van 25 en op Vrijdag en Zaterdag van 9—12 en van 25 uur. Een mooie ge legenheid om de resultaten van 't1 onderwijs aan deze school in ogenschouw te nemen. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Petronella M dv A H Mateijsen-Kleijssen. Antoon C G M zv A van Tuijl-de Man. Lambertus A A zv J Th C Schellekens-Roxs te Heusden. Arnoldus L A M zv A J Leijtens- v d Wiel. Peter Th M zv P J M van Rooij-de Brouwer. Kaats heuvel. Marianne G G dv M A de Rooij-van Wel. Wilhel mina J W dv W J Castelijn-van Balsfoort. Huwelijksaangiften: J. Hoskens 29 jaar te Goirle en A M van der Zanden 24 jaar te Waalwijk. L P J van Oudheusden 29 jaar en J van Liempt 27 jaar beiden te Waalwijk. Huwelijken: P. Ross 26 jaar te Middlesborough en J P van Ol- denbeek 22 jaar te Waalwijk. A M Vloemans 26 jaar te Loon- opzand en H A M J van Kempen 25 jaar te Waalwijk. Overlijden: Chr Maas 86 jaar weduwnaar van Adriana van de Leur. Johannes L van Mier 61 jaar echtgenoot van Cath J van Woensel. Antonius C M Stok- wielder 67 jaar echtgenoot van Theodora H de Graaff. Ingekomen personen: J A Peij- nenburg van Goirle. A Devera van Amsterdam. C Stevens van Tilburg H C Vermeulen van Dongen. JA Graumans Harde en „hartige" woorden over de Schoenen branche. Prijsstempeling veroordeeld. Onder deze titel heeft de Na tionale Vereniging van Schoen winkeliers een redevoering, die door de secretaris van de Vak groep Detailhandel in Schoenen kortgeleden is uitgesproken op de Tentoonstelling „Waalwijk 1948" in brochurevorm het licht doen zien. Deze functionaris, Dr. G. van den Burg, is van oordeel, dat het huidige prijsbeleid voert tot een onhoudbare toestand in de schoenenbranche. Hij zegt hierover o.a.; „Thans, nu de schoenennood voorbij is, heeft de overheidsinmenging voor onze branche een averechts gevolg. In- plaats van prijsdaling bewerkstel ligt zij verstarring van prijzen; in- plaats van aanpassing der pro ductie aan de vraag van het pu bliek, realiseert zij voortbrenging voor pakhuizen en winkelplanken; inplaats van stimulering naar ho ger niveau, nationaal en interna tionaal gezien een noodzaak, spij kert zij handel en industrie vast, ver beneden 't gewenste peil. Na een gedetailleerde beschouwing over de, door het directoraat-ge neraal van de prijzen vastgestelde politiek, komt Dr. v. d. Burg tot de navolgende conclusie: „Het staat voor mij vast, dat het Pu_ bliek zonder prijsstempeling reeds geprofiteerd zou hebben van een lagere prijs bij het meest gang bare schoeisel, waarmee de handel volgepropt zit." De secretaris der vakgroep stelf vervolgens vast, dat de de tailhandel in schoenen niet kan renderen bij een winstmarge van 22 pCt., zoals deze thans is vast gesteld. Tevens is uit verrichtte onderzoekingen gebleken, dat het vaststellen van één algemeen gel dende marge een onmogelijkheid is. De schrijver bepleit aanpas sing aan datgene wat het publiek vraagt en zegt: „Het is maar al te bekend, dat er grote hoeveel heden schoenen zijn geproduceerd die waarschijnlijk nimmer aan de voeten van het Nederlandse pu bliek zullen geraken. Daarvoor zijn prijs- en productievoorschrif ten aansprakelijk. Wanneer zulk een productie door de vlag van de economie worden gedekt, dan moet ik voor de eer van econoom bedanken." Aldus deze vakgroep secretaris. 80) Bij het station hoorde Terry cycloon onklaar geraakt. Ik zal dat de enige boemeltrein, die per het later wel bij elkaar zoeken", dag van Peppercorn naar Daw- Bij een uitdrager vonden zij son reed, juist was vertrokken, een wagen, die eruit zag alsof hij Dat zou betekenen, dat oom Bear nog juist één reis naar Dawson en zijn neven eerst op de dag van de wedstrijd naar Dawson zouden kunnen terugkeren. „Wij kopen een oude auto hier", zei oom Bear beslist, „mijn wagentje is door de zou kunnen maken voor hij een plaatsje in het museum zou krij gen. De uitdrager overvroeg 'niet en twintig minuten later waren de beren op weg naar Dawson. De eland Wolk stond droevig in zijn stal. Hij begreep wel dat er iets scheef was. Peinzend kauwde hij op zijn laatste hap eten. Zijn ruif was nu leeg en zijn baas nog niet terug. „Er is iets gebeurd", dacht de eland, „uit zichzelf zou men mij nooit aan mijn lot over laten". van Gilze en Rijen. C Kuijpers van Almelo. M Paulus van Velsen. P van Nispen van Zaandam. —AC Fijan van Rot terdam. M J van Heumen van Nistelrode. S K Korver van Winterswijk. A J Roose van Winterswijk. C A G v Loon van Ubbergen. M H Theunis- sen van Maastricht. A H F Lambooij van Vaals. Th J P Jansen van Enschede. M H Wennekeers van Meerlo. AC Ames van Rotterdam. P J Alessie en gezin van Tilburg. M N Pullens van Tilburg. F Samuels van Vlijmen. F Her mans van N.O. Indië. C H v Caem van Maarsseveen. PC Klerks van Nieuw-Ginneken. Vertrokken personen: A W v Ravenstein naar Amsterdam. M E Roosen naar Boxtel. C M Rossen naar Loonopzand. A Verhof naar Raamsdonk. H J Alessie naar Hilversum. H G M Verhoeven naar Waspik. AVOND NIJVERHEIDSSCHOOL. Voor het Avond-Nijverheids- onderwijs der Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken hebben zich voor de verschillen de afdelingen voor de cursus 1948—1949 to dusverre in totaal aangegeven 191 leerlingen. Zij zijn als volgt verdeeld: Schoenmakers 47 Smeden-bankwerkers 55 Timmerlieden 48 Metselaars 17 Schilders 12 Electriciens 12 191 De inschrijving is nog niet ge sloten. BAKKERSVERENIGING EEN DRACHT MAAKT MACHT. Woensdagavond kwamen de bakkers van Waalwijk in een vergadering bij elkaar, waar de viering van het 75-jarig bestaan van de vereniging werd bespro ken. In een grote feestavond, waarvan de organisatie voor het grootste gedeelte berustte bij Mevr. Pulles-Brouwer, zou dit ju bileum herdacht worden. Tevens werd besloten op 15 September a.s. een uitstapje te maken naar Hilversum en Amsterdam. JUBILEUMFEESTEN. In verband met de aanstaande jubileumfeesten, waarvan de or ganisatie grotendeels in handen gelegd zal worden van buurtco- mités, kwam Woensdagavond de buurt Grotestraat-Hoekeinde in vergadering bijeen in de Luxor bioscoop, waar besloten «werd een buurtcomité in het leven te roe pen dat de volgende straten zou vertegenwoordigen: Oostelijk Raadhuisplein, Grote straat, Hoekeinde, Nieuwstraat en Groensteeg. In het bestuur wer den gekozen de heren J. Trimbach voorzitter, H. Hoffmans, P. van Ree, H. Maas, B. Hoffmans, P. v. Meeuwen en G. van Bladel. GROTE CLUBMATCH. Veel belangstelling voor de Ky- nologenver. Waalwijk en Omstr. In verband met het feit dat het 25 jaar geleden is dat het initia tief werd genomen tot oprichting van de Kynologenvereniging Waalwijk en Omstreken, houdt deze vereniging Zondag 15 Au gustus een grote clubmatch. Dat de Kynologenvereniging geen onbekende is in de honden wereld, getuigt vooral het reeds grote aantal inschrijvingen uit ae verre omtrek. Een bewijs hoe hoog Waalwijk staat aangeschre ven op dit. gebied, hetgeen mede veroorzaakt wordt door het feit dat de jubilerende vereniging ver schillende kampioenen en uitste kend geklasseerde honden heeft. Hieraan zullen wij gaarne nog eens een artikel wijden. De honden die deelnemen aan de clubmatch, worden gekeurd in 12 klassen, n.l. in de leeftijd van 9 tot 18 maanden en van 18 maanden en ouder. Bekende keur meesters die een naam hebben op dit terrein, zullen hun keurend oog over de dieren laten gaan, te weten: H.'de Groot, J. Muetsege, J. v. d. Molen, C. v. d. Laak, J. v. d. Zanden en mogelijk ook de heren Zimmerman en Spoeltman. De match vindt plaats op de speelplaats van de St. Petrus- scholen en zeer vele en mooie prijzen zijn tr reeds beschikbaar gesteld. Wij zijn er van overtuigd dat de organiserende vereniging niets zal nalaten om de goede naam van Waalwijk op dit gebied hoog te houden. AFSCHEID DR. LENGLET. Dr. Lenglet, die gisteren naar Indië is vertrokken, als officier van gezondheid, heeft, zoals wij reeds meldden, Woensdagavond afscheid genomen van het Rode Kruis, waarvan hij vijf jaar sec tiecommandant was. Het voltal lige bestuur en burgemeester Lambooy waren bij dit afscheid tegenwoordig. Nadat de dokter voor het laatst voor zijn vertrek een oefening geleid had, sprak de voorzitter van de afd. Waalwijk, dr. Kolster, hem toe, evenals de heren v. Herpen, ploegcomman- dant en de heer Witlox, bestuurs lid. Allen dankten dokter Lenglet en spraken hun waardering uit voor het vele mooie werk dat hij voor het Rode Kruis, dat voort aan mooie successen boekte, had verricht. Een groepsfoto en een vulpen werden hem als herinne ring aangeboden. Dr. Lenglet toonde zich zeer erkentelijk voor dit afscheid, dat hij eigenlijk niet als een afscheid zag, daar hij van zijn verblijf in Indië weer in Waalwijk hoopte terug te keren. Laten wij met ge heel Waalwijk hopen dat dit zeer spoedig zal zijn.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2