WRAAK OF LIEFDE FEUILLETON NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING Gemeenteraad Waalwijk houdt EEN PLEIDOOI VOOR DE SLACHTERS Kerkelijk Nieuws Terry en Berry in: DE WITTE ELAND. 37 Gemeenteraad Sprang-Capelle SPRANG IN HET LICHT. spraken enkele leerlingen na mens de diverse cursussen een soms geestig dankwoord voor het werk van directeur en leraren. Kho Lien Honn uit China sprak in aardig Ne derlands een dankwoord. Voor ieder van de sprekers VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 12. „Wat 'n onverwacht genoegen is dat, om u hier op Dene Hol low te ontmoeten, Miss Achym." „Dit genoegen is dan weder zijds." „Meent u dat?" vroeg hij, naast haar plaats nemend op de stam. „Natuurlijk meen ik het, mr. Graaf. Ik zeg nooit, dat ik met iets ingenomen ben, als dit niet zo is." „Daaruit volgt, dunkt me, dat u ook nooit beweren zult, met ie mand ingenomen te zijn, als u niet voor hem voelt?" „Neen, dat is zo. Maar waar om vraagt u dat?" „Omdat...... ik zekerheid wil de hebben, dat u mij tenminste lijden moogt." „Maar dat heeft u toch wel bij intuïtie gevoeld?" „Och, als uw intuïtie uw gids was, dan zoudt u mij niet alleen niet mogen lijden, maar u zoudt mij haten." „Waarom? Verklaart u dat eens nader." „Nu kan ik dit nog niet doen, de tijd zal uw vraag misschien vanzelf beantwoorden. Tot zo lang ben ik tevreden met uw ver zekering, dat u mij graag lijden mag." Gedurende heel dit onderhoud had de heer Roelofs Heyr- mans weer een woordje klaar. Hierna ging men de ten toonstelling bezichtigen van het werk der leerlingen, waar men zeker de indruk kreeg dat deze school het recht heeft middelbaar te worden. kwelde hem het bewustzijn dat hij met vuur speelde. „En weet wel", ging zij voort, „als ik iemand lijden mag, ik dit ook toon. Het is u toch niet on aangenaam, dat ik zo ronduit spreek?" „O, als u eens wist wat er in mij omgaat." „Vertelt u het mij eens." „Ik ben in zo heftige tweestrijd dat u zich dit niet kunt voorstel len." Zou er soms een andere vrouw zijn, die al recht had op zijn lief- de? Mocht dit zo zijn, dan wilde j zij het maar liever dadelijk we- j ten, nu, eer ze Dene Hollow ver- j lieten. „Ik weet niet wat het is dat u zozeer kwelt. Maar spreekt u het uit. Misschien dat ik 11 dan nog I op de een of andere manier kan I helpen." Droevig schudde hij 't hoofd. „Neen, miss Achym, helpen kunt u mij niet, maar mijn dank j voor uw goede bedoeling." „Hoe weet u nu, dat ik u niet zou kunnen helpen? U is in twee- j strijd, zoals u zei. Waaromtrent j is u dan verdeeld?" j „Het is een conflict tussen lief- j de en wraak. „O...? En het is over een vrouw?" „Juist. Mijn kwelling, mijn smart mijn tweestrijd is over een vrouw." Elaine voelde dus haar vrees bevestigd. Er was een vrouw in j het verleden, een vrouw, van wie j ze niets af wist, maar die deze Douglas Graaf meer was dan zij hem ooif kon zijn. Het was dus niet waar dat hij haar liefhad! Dit was een droom geweest, maar een droom, waaruit zij nu ont- i waakte. Het was haar of alle zon- slacrhters hun slachtdag zelf willen bepalen. De voorzitter antwoordde de heer Meys dat het de op zet was' de slachters een zo groot mogelijke service te ver schaffen. Natuurlijk moest men voor de auto een kleine vergoeding betalen, maar het was geenszins de bedoeling er op te verdienen. Bij het be palen van tarieven moest men een grens stellen; hij vond de betreffende regeling alleszins redelijk. Bovendien gold de verhoging van 't tarief alleen voor het bijzondere vervoer. Mocht het vlees vrij komen, dan werden vanzelfsprekend ook de slachtdagen uitge breid, zodat dit geen nadelen voor de slachters met zich zou brengen. De heer Meys vond verder de rechten en het keurloon in Waalwijk dat 10.bedroeg, aan de hoge kant; in 's-Bosch was dit 8.en in Tilburg was het ook minder. De heer v. d. Hoven merk te op dat de toestand van de bonafide slagers werkelijk niet rooskleurig was. Hij wilde bovendien de be paling ingelast zien dat af zonderlijk vervoer beneden een bepaald aantal kilogram men niet zou worden toege staan. Het tarief van de slacht- en keurlonen zou wat nader bekeken kunnen wor den. De voorzitter antwoordde dat bij misbruik van het ver voer maatregelen getroffen zouden worden, doch dit zou wel niet voorkomen. Over de vleeskeuringsrechten was nooit enige opmerking bin nengekomen. Op een vraag van de heer Meys deelde hij echter mede, dat hij de keurlonen nog eens zou bezien en eens informa ties zou inwinnen. De heer van Beijnen kon zich moeilijk verenigen met het handhaven van de limiet, maar de voorzitter merkte op, dat de vracht toch berekend werd naar het aantal kilo meters, terwijl extra moeite toch beloond moest worden. Het voorstel ontmoette geen verdere tegenstand. Punt 9 betrof een wijziging in de begroting, veroorzaakt door de verplaatsing van het woonwagenkamp, dat nu tus sen de Brug achter Baardwijk en Doeveren komt. De heer de Brouwer bracht neschijn op eenmaal uit 't land schap verdwenen was. Tich ant woordde zij met grote kalmte: „Dat dacht ik wel, mr. Graaf. Neen, dan vrees ik ook dat ik u niet helpen kan. Ik hoop dat er gauw een einde moge komen aan uw leed en uw ellende en dat u gelukkig zult worden met de vrouw die u liefheeft." „Kon ik mij bij dien wens maar aansluiten, miss Elaine, maar het is een onmogelijkheid, ik kan nooit gelukkig worden met de vrouw die ik liefheb. „Waarom niet?" „Dat moet u mij maar niet vra gen. Het is het beste enkele din gen geheel verborgen te houden." „Misschien heeft u gelijk en ik dank u voor het vertrouwen dat u mij toch al geschonken heeft, want het is een bewijs dat wij in ieder geval goede vrienden zijn, en daar ben ik blij om. Mocht u ooit eens behoefte hebben aan sympathie, kon dan gerust tc>l mij, ik heb een teder hart betref fende dergelijke zaken." „U heeft een teder hart voor iedereen en alles, zegt u dat' lie ver." „Neen, niet voor iedereen, voor enkelen." „Hoor ik ook tot die begun stigden?" vroeg hij met grote na druk. „Ja, mr. Graaf, u hoort tot de enkelen." „Dank u ten zeerste voor uw vriendelijkheid voor een zo on waardige. Goeden dag, miss Achym." „Was ik toch maar die andere vrouw, dan bezat ik zijn liefde", dacht zij. Douglas keek haar na en ging ten weer op de boomstam zitten. Daar hoorde hij een licht geritsel dank namens de eigenaars van de landerijen, waartussen eerst de woonwagenbevolking R.K. HUISHOUD- EN INDUS TRIESCHOOL, WAALWIJK. Woensdagmiddag om 3 uur had op de R.K. Huishoud en In dustrieschool te Waalwijk de uit reiking plaats van de diploma's, getuigschriften en rapporten. Hierbij waen tegenwoordig be halve het bestuur van de school, de burgemeester, directrice, lera ressen en leraren en de ouders van de geslaagden. Na een korte toespraak van pastoor-Ras, de voorzitter van de school, reikte Z.E. de diploma's, 'getuigschriften ën rapporten uit. Daarna sprak de burgemeester enige hartelijke woorden, waarna werd overge gaan tot declamatie, zang en voor dracht. Men was enige tijd gezel lig tezamen. Hier volgen de namen van de geslaagden en de bevorderden: Diploma Huisnaaister: •Ina de Haan, „met lof", Dron- gelen; Cor Berkelmans, Sinie Du- moulin, Francien Schoones. An toinette Wanten, allen te Waal wijk; Dina v. d. Lee te Kaatsheu vel; Toos Koks te Drunen. Diploma „Hulp in de huishou ding": Greet v. d. Pol, Eethen. Getuigschrift voorbereidende op leiding: Nel Bergmans, Tiny Kroot, Bella Thomas. Nelie Bonis, Ali Gouda, Ria Ophorst, allen te Waalwijk; Annie Boezer, Jana- Haverhals, Annie Vissers, Soetie Wagemakers, Hennie Kommers, Riet Wagemakers, Jo Sterrenburg, Riet de Bie, Marietje de Rooy, Jo v. d. Schans, Annie Verhoeven allen te Sprang-Capelle; Nel de Bont, Waspik: Nellie de Bont en Cor v. d. Velden te Loonopzand; Joop de Bont. Jo Keetels, Thera van Oyen, Nieuwkuijk; Ria van Drunen en Thera van Drunen te Drunen; Cor v. d. Lee, Kaatsheu vel: Dirkje Branderhorst, Gende- ren, Gijsje de Geus, Raamsdonk. Getuigsdhrift Huishoudelijke vakken: Bep v. d. Wiel, Waal wijk; Berta Fitters, Nieuwkuijk. Bevorderd 2e klas huisnaaister: Bets v. d. Hammen, Riekie Klerks, Annie Mahieu, Paula van Peer, Cor Pulles, Adri Pulles, Cor v. Seist, Willy Wanten, al ten te Waalwijk; Annie de Bruijn, Jo Werther, Nel v. Zeist, allen te Sprang-Capelle; Dina Coppens Nieuwkuijk, met lof; Bets Groe- achter zich en onmiddellijk viel hem de onaangename gedachte in dat dit tête-a tête met Ealine mis schien een stille getuige had ge had. Om kijkend zag hij...... ko lonel Claude Machim. HOOFDSTUK XIV. Onmiddellijk vloog Douglas overeind en stonden beide man nen tegenover elkaar. Wit van nijd riep de kolonel op onbe schaamde toon: „Kijk eens hier, mr. Graaf. We moeten omtrent een paar dingen tot een verstaan komen en dat wel hoe gauwer hoe beter." „U heeft gespionneerd, kolonel Machin", antwoordde Douglas koud. Me dunkt, een dergelijke handeling moest uwer onwaardig zijn!" „Ik weef n*et wat u meent met spionneren, maar, als u er soms mee bedoelt, dat ik u en Elaine een helen tijd in vertrouwelijk on derhoud heb gezien, dan heeft u gelijk en voeg ik er bij hoe ik niet verlang dat u noch enige andere man, zich met haar op deze wijze onderhoudt." „Neen?En wat geeft u het recht haar dus te monopoliseren?" „Omdat ze mij behoort als mijn aanstaande vrouw. Dat ge flirt duld ik niet." „Pardon, kolonel Machin, u dwaalt geweldig. In de eerste plaats geloof ik niet dat miss Achym,tot u staat in de verhou ding van aanstaande vrouw, ik geloof zelfs dat u nooit met de tokomstige erfgename van Merlyn Abbey zult trouwen.. „Is u daar zo zeker van? En hoe is u tot die opvatting geko men, als ik vragen mag. Welk bezwaar zou er bestaan tegen een vertoefde. Hierna werd de vergadering gesloten. neveld, Heesbeen, met "lof; Cor Kemmeren en Toosje Kemmeren te Waspik; Jannie Kerst, Sprang- Capelle; Toos v. d. Kolk, Eethen met Adri Lankhaar te Baby- loniënbroek, met lof; - Annie de Munnik en Johanna Pelders te Drunen; Cor v. d. Sluis te Drim- melen. Bevorderd 2e klas voorberei dende opleiding: Josephien Duyvekam, Jo Du- moulin, Annie Driessen, Dora Kooien. Nel Leijtens, Nettie Pul lens, Annie Rombouts, Leentje Trommelen, Dinie Verdijk, Ria IJpelaar, Thea v. Vliet, Joke Blok, Jannie v. Carapen, Greetje Cor- nelissen, Rika Molengraaf. Joke de Rooij, Lia van Rooij, allen te Waalwijk; Pauline Barel, Wouda Pols, Greta Rozenbrand, allen te Raamsdonk; Hennie v. Dongen, Tonia Pruijssers, Cor Schipper, Trirus Verduijn te Raamsdonks- veer; Jeanne v. Drunen en Lientje Heijmans te Nieuwkuijk; Jacoba v. Gerwen te Waspik; Tinie Gie- lis te Heusden; Jo v. d. Heuvel te Loonopzand; Mien Krol, Dina Lambooy, Lammertje Lambooy, Trees Rekers, allen te Drunen; Sina Boezer, Mettie Plügers, Ri- na v. Vuuren, Coot je Braspen ning, Corrie Broeks, Cor de Jong, Annie Kuijsten, Cootje Nieuwen- huijzen, Dirkje v. d. Schans, An nie Zwijgers, Rika Haverhals, Toosje Hommel, Cootje van der Scharts, Jannie Snijders, allen te Sprang-Capelle; Marietje Lank haar, Cobi de Rooij, te Babylo- niënbroek; Gerda van Pelt te Kaatsheuvel; Joke Spuijbroek, Jennie Wittebol te Vrijhoeve-Ca- pelle; Marietje Verdenk te Hees been. R.K.H.B.S. M.M.S. Aan de R.K.H.B.S. en M.M.S. zijn met ingang van de nieu we cursus benoemd tot le raar Frans de heer J. Govers te Oss, tot leraar Wis- en Na tuurkunde de heer Drs. P. Kremers te Venlo, tot leraar Engels de heer L. Vermeer te Oisterwiik, tot leraar Duits de heer E. v. Bergen te Breda en tot lerares in de geschie denis Mej. M. van Rijckevor- sel te Oosterhout, terwijl de indertijd benoemde gymnas- tiek-leraar de heer W. Hazen- bos, die sindsdien voor Indië huwelijk van miss Elaine Achym en mij?" „Een ernstig bezwaar, kolonel Machym, een onoverkomelijk zelfs ofschoon u er in het geheel geen acht op schijnt te slaan." „En wat is dit dan, als ik vra gen mag", riep hij, terwijl hij met een aanmatigend air de armen kruiste en zijn mededinger onbe schaamd aankeek. „Dat u een vrouw in leven heeft." „Dat is een leugen." „Neen, het is de waarheid.''' „Het is een leugen, ik hèb geen vrouw in leven. Zij is overleden, zij is al acht jaar dood." ,,U dwaalt andermaal, kolonel Machin, uw vrouw is in leven." „Hoe weet ge dit dan? Waar heeft u het- bewijs? „Neen, het bewijs geef ik nog niet. maar u kunt er van op aan dat het een onbetwistbaar feit is. Zo nodig zou ik al heel gemak kelijk dit bewijs kunnen leveren, maar mogelijk dat u het niet tot I zo'ri uiterste drijft. In ieder geval j zult u wel overtuigd zijn dat een huwelijk met miss Achym tot de onmogelijkheden behoort en dat er dus er in het vervolg dus in 't geheel geen bezwaren kunnen be staan dat ik haar nader." „Ik ben niet van plan, Elaine op te geven, als u dat bedoelt." I „Nu, ik wens u goeden avond, I zei Douglas, van dez"e laatste op- I merking verder geen notitie ne- mend. j Claude Machin schudde de vuist achter de rug van zijn me- dedinger, die hij nu nog meer haatte dan ooit. „Daar zal je niet ongedeerd af komen, man." (Wordt vervolgd). Ket Woonwagenkamp wordt verplaatst. Bij de vergadering van de Raad van Waalwijk op Don derdag j.l., waarvan wij door een vergissing geen agenda hebben gepubliceerd, waren met kennisgeving afwezig de heren Pulles en Buijks, de heer v. Hees wijk zonder be richt. Na het vaststellen van de notulen en het voor kennis geving aannemen van een aantal ingekomen stukken, bracht de voorzitter het eer ste voorstel ter sprake, dat een verordening vast wilde stellen inzake de bestrijding van wandgedierte. Deze ver ordening verplicht de eige naar van een met ongedierte besmet huis zijn huis te ont smetten, terwijl het voortaan niet meer is toegestaan een woning te betrekken zonder dat een verklaring door de Directeur van Gemeentewer ken is afgegeven dat het huis vrij is van ongedierte; ook van de huisraad moet een over eenkomstige verklaring wor den afgelegd. De heer Verdoorn vond het een goed idee, maar waren de eisen die men stelde practisch wel uitvoerbaar. De gemeente, aldus de voorzitter, stelde geen eisen die niet practisch uitvoerbaar waren; volgens technici wa ren de vereiste maatregelen zeer goed uit te voeren. Hij voegde hieraan nog toe, dat deze verordening vooral pre ventieve werking bedoelde te hebben. Z.h.st. ging men met dit voorstel accoord. Ook het tweede voorstel ontmoette geen tegenstand. Dit behelsde het geven van voorschotten op de vergoe ding voor de bijzondere scho len voor L.O. en U.L.O. De twee volgende voorstel len wilden gelden beschikbaar stellen ten behoeve van de St. Petrusscholen voor aan schaffing van schoolbanken en ten behoeve van de R.K. Meisjesschool in de Parochie St. Jan voor inrichting ener parallelklas voor het vierde leerjaar. Ook hiertegen had niemand bezwaar. Naar aanleiding van het voorstel om in de douchecel van de zestien woningen aan de Oostzijde van de Canadese straat en begrensd door de Schotsestraat en de Victorie straat een vaste wastafel te plaatsen, vroeg de heer Kem perman of er nog gelegenheid voor een douche-inrichting bleef. Dit was zeker het geval, al dus de voorzitter, maar de mensen hadden de wens te kennen gegeven liever een vaste wastafel te hebben. De heer Kemperman was echter van mening dat de mensen een badkamer nog moesten 'leren gebruiken. De voorzitter vond echter dat het inrichten van een douchecel hoge kosten met zich zou brengen. Niemand had verder bezwaar tegen dit voorstel. Bij het voorstel tot wijzi ging der verordening van slachthuisrecht en keurlonen, sprak de heer Meys als zijn mening uit, dat het slachten voor de slachters zo gerieflijk mogelijk moest worden ge maakt. Hij kantte zich daar om tegen het onbillijke tarief, dat bepaalde dat men buiten een straal van 1 kilometer van het slachthuis meer moest betalen voor het vervoer van vlees per auto, dan daar bin nen. Ook het feit dat men voor bijzonder afzonderlijk vervoer dubbel tarief moest betalen, laakte hij. Het was niet denk beeldig dat het vlees vrij kwam en dan zouden de werd gemobiliseerd en thans reserve-majoor ii> Bandoeng is, in 't najaar repatrieert en dan zijn functie zal aanvaar den. Tegen 1 September is eer vol ontslag verleend aan Mej. H. Hillebrand als lerares Frans, aan Mevr. M. Carpay- Kuipers als lerares Engels en aan de heer Th. Sadit als leraar biologie. HET DRONGELENSE VEER. Ons vorig nummer, waarin 't bericht over de misère aar, de pont te Drongelen, was juist afgedrukt toen we een officiéél bericht kregen hier omtrent, dat een ietwat an dere kijk geeft op deze aan gelegenheid. De pont te Drongelen had reeds lang in reparatie moe ten zijn, maar men had het uitgesteld omdat de nieuwe stoompont voor Drongelen in Juli zou worden afgeleverd en men had de bedoeling om deze nieuwe pont bij Dronge len in te leggen, zo lang de reparatie der pont duurde. Aan deze goede voornemens kon geen gevolg worden ge geven omdat bedoelde pont niet op tijd is afgeleverd en men thans tot reparatie moest overgaan, omdat er onder tussen een brandje in de ma chinekamer heeft plaats ge had en op het ogenblik ge legenheid bestaat tot repa reren in zeer korte tijd, zeg twee weken, wat later waar schijnlijk drie maanden zou duren. Dat het pontje uit Bern is ingeschakeld, vindt zijn oorzaak in het feit, dat er ab soluut geen reserve is, noch aan ponten, noch aan een stoomboot of wat ook. En bij Bern reclameert men nu al even hard wegens het wegnemen van hun pont. Maar wat het zwaarst is, moet ook het zwaarst wegen! ORANJE-AVOND. Ondanks de waarlijk niet te onderschatten temperatuur, die er Donderdagavond in Musis Sa crum heerste, gaven toch zeer ve len blijk van hun belangstelling voor de Oranje-avond, georgani seerd door de meisjesclub „Fidu- cia". Het was een avond van zang en spel, waarin de meisjes op hun manier blijk gaven van hun aanhankelijkheid aan en hun waardering voor Koningin en Oranje. Dij- werd duidelijk gede monstreerd, toen, na een woord van welkom van de leidster van „Fiducia", alle aanwezigen, ter wijl de vlaggen rond de Oranje vlag stonden geschaard, gezamen lijk de eerste strofe van het Wil helmus zongen. Er werd een lin- tenspel gespeeld, de Nederlandse Maagd en de elf provincies wer den symbolisch door poppen voorgesteld en na de pauze werd een Holland-revue opgevoerd. Verschillende door fabrikanten beschikbaar gestelde producten werden verkocht. De opbrengst is ten bate van een op te richten jeugdhuis. De uitvoerenden kunnen met tevredenheid op deze avond te rugzien, hij heeft volkomen aan zijn doel beantwoord. JUBILEUMFEESTEN. Met het oog op de komende grote feesten zijn, naar wij ver nemen, de, Markt, de Stations straat en 'n gedeelte van de Bur- gem. v. d. Klokkenlaan ingedeeld bij „Oranje-Huis". Vrijdagavond werd een definitief comité van deze buurt opgericht. HET STUKSKE. Het Stukske is al lang 'n wel kome zwemgelegenheid geweest voor velen, die te ver van het zwembad woonden, of voor wie de uren op het zwembad niet ge legen kwamen, of voor hen die voor niets willen zwemmen. En tot voor kort heeft de politie hier op ook geen aanmerkingen ge maakt. Nu schijnen er echter klachten binnengekomen te zijn van de boeren, wier weilanden daar liggen, zodat de politie zich genoodzaakt zag een groot aantal personen, dat vorige week op een avond daar aan het zwemmen was, te waarschuwen. Voor velen valt dit ongetwij feld tegen, maar wanneer 't vol gend jaar de grote plannen die 't gemeentebestuur met het zwem bad heeft, hopelijk zijn uitge voerd, dan zal men dit gemis niet zo erg meer voelen. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Helena M. E. dv. F. M. van Delft-Laros Ida M. dv. P. J. M. van Loon-v. d. Meulen Hend'rikus J. M. zv. L. van Loon-Schellekens Dina C. dv. H. van Gelder-Simonjan Hendrika C. dv. C. Kra mer-van Boxtel. Overleden: Gene. Huw.-aangiften: J. Th. W. Eibers 28 j. en A. P. van der Lee 21 j., bei den te Waalwijk. Gehuwd: A. Musch 26 j. te Vlijmen en A. J. Maas 30, j. te Waal wijk G. H. de Graaff 29 j. en A. C. de Peffer 26 j., bei den te Waalwijk A. J. van Luxemburg 25 j. te Loon op Zand en A. M. van Tuijl 26 j. te Waalwijk. Ingekomen: A. van den Anker en gezin van Rotterdam Ca. Sinnige van Culemborg M. W. Din- gemans van Loon op Zand G. Ekelmans, echtg. van de Giessen en gezin van Utrecht. Vertrokken: H. A. M. J. van Kempen naar Loon op Zand M. Tim mermans naar Berlicum L. F. M. Corbey naar Amster dam J. P. Kouwenberg en echtg. naar Drunen. TENNIS-TOURNOOI. De voortgezette partijen in het tennistournooi te Waalwijk brach ten de volgende resultaten: Dames-enkel B: Mej. G. v. d. Wee—Mej. E. de Groot 6-0, 6-0; Mej. N. de Kort—Mej. N. van Heyst 6-2, 6-0. Heren enkel B: Jos Schalken— A. van Oversteeg 6-2, 6-2. Heren dubbel B: Severijns—C. Gimbrère tegen A. Kemps en J. van Deltf 6-2, 6-3; L. Hubert en G. van Nunen tegen A. Borro- wicz en v. Heyst 6-3, 6-4; Tem- minck en v. d. Burg tegen C. Gimbrère en Severijns 6-2, 6-3. Gemengd dubbel B; Mej. N. de Kort en T. de Kort tegen Mej. J. Timmermans en J. Heyrmans 6-0, 6-4; Mej. J. Wemmeas en van Oversteeg tegen Mej. E. de Groot en Severijns 6-4, 6-4; Mej. G. v. d. Wee en H. de Kort tegen Me vr. v. Iersel en J. v. Iersel 6-1, 6-1; Mej. N. de Kort en T. de Kort tegen Mej. G. Hubert en L. Hubert 6-4, 3-7, 7-5; Mej. G. v. d. Wee en H. de Kort tegen Mej. van Heyst en J. Otten 2-6, 6-1, 6-2. Heren enkelspel C: D. Boers— Chr. Aarts 6-4, 6-3. Dames enkel C: Mej. C. van Schijndel—Mej. C. Jansen 6-3, 3-6, 6-4. Dames dubbel C: Mevrouw C. Italiaander en Mej. C. v. Schijn del tegen Mevr. W. de Kort en Mevr. J. de Kort 6-2, 6-3. Gemengd dubbel C: Mej, C. Vermeer en A. Verschuren tegen Mevr. de Kort en J. de Kort 6-2, 6-1. Heren dubbel C: W. Klaassen en R. Boes tegen W. Vesters en J. Blom 6-4, 10-8. J. Mulders en J. Jansen tegen K. Wassing en J. Lamers 6-1, 6-1; H. Koeken en L. van Oudheusden tegen G. van Pelt en H. van Eerd 6-4, 6-2. Van de acht studenten van het Klein Seminarie „Beekvliet" te St. Michielsgestel, welke dit jaar opgangen voor Staatsexamen gym nasium A zijn er vijf geslaagd. Dinsdag j.l. 27 Juli werd op het Klein Seminarie „Beekvliet" te St. Michielsgestel een traditie hervat, welke 10 jaren onderbro ken is geweest. Onder overstel pende belangstelling heeft Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts de plech tige prijsuitdeling verricht in de geheel herstelde grote Aula. Door de studenten werd de traditie van hoogstaand toneelspel hervat door opvoering van het Sacramentsspel „De Geheimen der H. Mis" van Don Pedro Calderon de la Barca. De ZeerEerw. heer Pastoor W. van Kessel te Zevenbergen zal op doktersadvies enkele we ken rust moeten nemen. KORTE BERICHTEN. Onder belangstelling van 85.000 personen, het oplaten van 7000 duiven, het donderen der kanonnen en het branden van het Griekse vuur, wer den Donderdag de Olympische spelen geopend door Koning George van Engeland. De Britse demobilisatie in Duitsland wordt stopgezet. De communisten zullen in de Tweede Kamer geen deel uitmaken van de Buiten landse en Indische commis sies. Naar op een vergadering werd medegedeeld, is 't einde der veevoeder-distributie in zicht. De Belgische Senaat heeft met 83 tegen 66 stem men besloten het voorstel van de Katholieke Volkspartij tot „Om op tijd te zijn voor de wedstrijd, moeten wij op deze trein springen", zei oom Bear. Wij wachten tot de laatste wagen en springen dan op het dak. Dooi de snelheid vallen wij natuurlyk dadelijk voorover, zodat wij juist onder de tunnel door kunnen. In het ergste geval vallen wij achter de trein op de rails." „Het is een kleinigheid", zei Terry overmoedig. „Denk je?" vroeg Berry bene pen. Spoedig daverde de locomotief onder de beren door. „Daar gaan we, jongens!" zei oom Bear, „als ik ja zegDe laatste wagen naderde. „Ja!" brulde oom Bear schor en de drie beren doken naar beneden als gold het een zwem wedstrijd. Zij kwamen met een geweldige klap op het dak van de wagon terecht, maar gelukkig vie len zij er niet. af. Dadelijk werd het volkomen donker om de be ren: zij reden onder de tunnel. „Je moet er even aan wennen!', zei Berry met een zucht van ver lichting. „Ik kan het reizen per spoor ook niet zo veilig vinden als al tijd wordt gezegd", zei Terry. een volksstemming over de koningskwestie in overweging te nemen. Slagerspatroons-vereni gingen en de vakgroep slage rij te Den Haag, hebben in een telegram aan de Minis terraad geprotesteerd tegen de verlenging van de geldig heid van de vleesbon. De bekende voetbalver enigingen Willem II te Til burg en M.V.V. te Maastricht hebben besloten in R.K. ver band te gaan spelen. MINISTER BEVIN OVER DE BERLIJNSE KWESTIE. „Geweld niet uitgesloten, maar indien mogelijk besprekingen". De Britse minister van bui tenlandse zaken, Ernest Bevin heeft Donderdag het Lager huis gewaarschuwd, dat men de Berlijnse crisis moet zien als een crisis, waarbij men misschien nog tot geweld zijn toevlucht zou moeten nemen. Daarom was Engeland ge dwongen de gehele toestand nog eens nader te beschou wen. De regering was vast besloten alle maatregelen te nemen, die nodig zouden kun nen zijn. Overwogen werd of de regering misschien ge dwongen zou kunnen worden de 20.000 man, die thans ie dere maand afzwaaiden, in 't leger te houden. Engeland heeft sedert het einde van de oorlog op grote schaal gedemobiliseerd, om dat het alle aandacht gericht had op de wederopbouw van het land. Bevin bekende, dat de regering bij haar plannen niet van de veronderstelling was uitgegaan, dat „de poli tiek van de bondgenoten tij dens de oorlog zou kunnen leiden tot een toestand, waar bij het gebruik van geweld niet was uitgesloten". ZET In de openbare raadsvergadering die Vrijdagavond in Sprang-Capele werd gehouden, werd besloten Sprang van licht te voorzien, om zodoende aan een vurige wens van vele inwoners te voldoen. Wat de verlichting aan de Winterdijk betreft, deze was te duur en de kosten zouden te onrendabel zijn. Na het onveranderd vast stellen der notulen, werden een aantal ingekomen stuk ken voor kennisgeving aan genomen. Op een verzoekschrift van W. v. Zeist, tegemoetkoming vervoerskosten voor een schoolgaand kind, werd afwij zend beschikt. De heer W. Kuijsten kreeg een schade vergoeding van 100.voor een perceel weiland. Enkele andere verzoeken werden af gewezen en het bedrag van 500.als subsidie aan de christelijke lagere landbouw school werd verlaagd tot 300.—. Na deze ingekomen stuk ken en de beslissingen die voor sommige hiervan nodig waren, besloot de raad een wijziging te brengen in de kinderbij slagverordening voor het gemeente-personeel en in de salarisverordening. Dan kwam aan de orde het punt van de verlichting te Sprang. De voorzitter deelde mede dat hij een onderhoud had gehad met de directie van de P.N.E.M. betreffende deze straatverlichting. Het materiaal hiervoor is nu aan wezig en nog dit najaar zou de verlichting klaar komen. De kosten die op rekening van de gemeente kwamen waren geraamd op 4500. a 5000.De voorzitter.ver zocht de vergadering toestem ming te geven tot het voteren van het benodigde crediet. De heer Verheijden infor meerde of de gasverlichting niet hersteld kon worden, en toen de voorzitter hierop ont kennend antwoordde, merkte hij op dat de nieuwe leiding nogal duur was en of deze verlichting zo dringend was; mogelijk zou het over een paar jaar goedkoper zijn. De voorzitter achtte deze kwestie echter te dringend om ze nog een paar jaar uit te stellen. De heer Genuït merkte nog op dat het leggen van een nieuwe leiding goedkoper zou zijn dan een vernieuwing van de gasverlichting. De heer Spuijbroek vroeg of de lichtpunten op dezelfde afstand zouden komen te staan als vroeger. Hierop antwoordde de voor zitter dat er pl.m. 25 licht punten zouden komen; als de leiding er eenmaal was, dan konden er een volgend jaar altijd nog een.paar bijkomen. Moeten wij dat betalen, vroeg de heer Verheijden en toen de voorz. bevestigend antwoordde, wees de heer Verheijden er op hoe in 1925 de leiding met een verlies van 60.000. aan de PN.E.M. was overgedaan. „De P.N.E.M. maakt van Sprang-Ca pelle een melkkoetje." De voorz. verzocht de heer Verheijden de P.N.E.M. geen standjes te geven, maar blij te zijn dat men zover was. In Sprang was er trouwens nooit geen elec- triciteit geweest, aldus de heer Genuït. Tenslotte gingen alle leden met dit voorstel accoord. De voorz. deelde nog mede dat een verlichting van de Winter dijk te onrendabel zou zijn. Dit zou een bedrag vergen van 12.000 gulden, hetgeen neer zou komen op 1000.— per huis. De verlchting van de brug kwam ook in orde terwijl ook nog enkele andere lichtpunten zouden worden aangelegd. De heer v. Caem zou het zeer op prijs stellen als de raad een kostprijsberekening kreeg. Deze zou men voorleggen, zei de voorzitter. De heer Verheijden vertelde hoe in Gilze de oude burgemees ter met 't voorstel kwam om huis voor huis de verlichting te laten betalen. Nu, als de mensen op de Win terdijk ieder 1000.— willen be talen, is het goed, meende de voorzitter. Hierna werd in verband met enige verbetering aan de openba re lagere school te Capelle, die in totaal 1160.'zou kosten, de begroting gewijzigd. De begroting dienst 1948 werd opnieuw vastgesteld en een aantal aanslagen straatbelasting onin baar verklaard. Voorts besloot men aan de vee- fok- en controleverenigingen te Sprang en Capelle een subsidie te geven van 0.50 per aange sloten koe. Onder punt mededelingen ver zicht de voorz. de raad goedkeu ring van de ontheffing van straatbelasting van de molen van Volkers, die zonder bedenkingen werd verleend. De voorz. deelde mede dat hij het nodig achtte een geldlening aan te gaan voor de autobrand spuit, de putten en de garage. Voor de spuit zou dit 21.000 bedraden, voor de putten 7640 en voor de garage 5759. Er was nog geen geldschieter gevonden, maar de raad machtigde B. en W. een lening aan te gaan van in totaal- 34.466, tegen 2% bij een looptijd van 15 jaar en tegen 3 bij een looptijd van 50 jaar. Voor de rondvraag was niets ingediend, zodat om pl.m. 8 uur de vergadering met gebed geslo ten kon worden.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2