WRAAK OF LIEFDE Harmonie ,,St. Jan" FEUILLETON CALVEslÉI SLECHTE TANDEN Amerikaanse Transparant Tanden bestaat 25 jaar. Er qaat niets boven TANGSI LEVEN Terry en Berry in: DE WITTE ELAND. J&n fo&d&uUli, Ban", fast pecSSe* dzsxM/te*// Een kwarteeuw streefde zij naar culturele opleving. In de feestgids die verschijnt bij het Festival ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Har monie St. Jan te v.m. Baardwijk, schrijft Burge meester Lambooy van Waalwijk een artikeltje, waarin hij er zijn spijt over uitdrukt dat er tegen woordig geen Festival meer gehouden kan worden zonder Kermesse d'été, met andere woorden, dat de muziek die vele goede verenigingen brengen, niet aantrekkelijk genoeg meer blijkt om een feest als dit te doen slagen. De taak der muziekgezelschappen. Het is inderdaad een feit dat jammer genoeg maar al te waar is. En daarom juist is de taak van de muziekgezel schappen veel groter, maar ook veel mooier geworden. Hadden zij aanvankelijk tot doel het muziekleven in hun dorp of hun parochie te be vorderen, door de beoefenaars van deze kunst de gelegen heid te geven samen iets moois voort te brengen en dit moois te doen genieten dpor hen die hiervoor de nodige inspanning en aandacht op konden brengen; nu is hun taak uitgebreid doordat zij moeten trachten de liefde en de aandacht voor de muziek die de laatste jaren zeer zijn verminderd, weer te herstel len. Zo hebben de harmonieën dus een grote en mooie taak toegewezen gekregen in het culturele, beter kunnen we zeggen het populair culturele leven in hun dorp. En daar om is een jubileum als dat van de harmonie St. Jan een ge beurtenis, die we niet zonder meer mogen voorbijgaan. Wij vragen dus Uw aan- ^.2Cht XQor ejikele gegevens uit de geschiedenis der Harmonie. Zij werd op 16 October 1823 opgericht door de muzikale Kapelaan J. v. Berkel, die de jonge vereniging door de eer ste moeilijke jaren heeft heengeleid. Het was aanvan kelijk een patronaatsharmo nie, die bijna geheel uit leden en oud-leden van het Patro naat was samengesteld en ook financiëel van het Patronaat afhankelijk was. De vereni ging genoot al direct het ver trouwen en de steun van de parochianen, want het beno digde geld werd deels door de parochianen bijeengebracht, deels renteloos voorgeschoten door de heer H. F. Donkers, die steeds één van de grootste steunpilarep van de vereni ging is geweest, met de in structeur de heer M. v. Loon uit Loonopzand en de direc teur Kapelaan van Berkel. Deze laatsten waren het die er voor zorgden dat de twee jaar oude vereniging, waar van de leden nog nooit tevo ren een instrument bespeeld hadden en nog nooit iets ge hoord hadden van noten en wat dies meer zij, dat de jon ge vereniging op het concours te Zevenbergen in 1925 een eerste prijs haalde met lof der jury in de 4e afdeling. Bij het vertrek van Kape laan van Berkel werd de heer J. Thijssen directeur, de heer J. van Heijst voorzitter en Pastoor van Erp ere-voorz. Toen de heer van Heijst uit Baardwijk vertrok werd de heer C. van Haren voorzitter; dit was in 1927, een jaar dat grote financiële moeilijkheden bracht voor St. Jan. Maar de heer Donkers en de gemeente sprongen bij en dra was men dit te boven. Onder voorzitterschap van de heer de Leeuw, toog men in 1931 naar het concours te Oss, waar in de 2e afdeling een le prijs met lof der jury werd behaald. In dat jaar ontving de harmonie van de burgerij de muzieknis. En treffend voor het medeleven van de Baardwijkse bevol king is het, dat de .heer G. Veltman, voorzitter van het comité, bij de overdraging kon verklaren, dat niet één gezin van de Baardwijkse gemeen schap zijn geldelijke steun had geweigerd. Toen de heer de Leeuw uit Baardwijk vertrok, werd de heer C. Pullens voorzitter en onder zijn voorzitterschap heeft men ook in 1931 de re vue „Het komt in orde" op gevoerd. Hier zullen de mees ten nog wel een blijvende herinnering aan hebben; de revue met de komieken Flip en Flap was een eclatant succes. In 1932 vierde men het 10- jarig bestaan met een schitte rend geslaagd festival op 17 en 19 September en in 1936 ontving men 't nieuwe vaan del, de trots van iedere ver eniging. De heer J. Bergmans had het ontworpen toen het oude vaandel, ontworpen door de heer Hazenbosch uit het oude-mannenhuis, had afge daan. In 1936 behaalde men we derom de eerste prijs te Gra ve, maar nu reeds in de eer ste afdeling; steeds ging het crescendo en daarom was er alle reden om het 12y2*-jarig bestaansfeest te vieren met een mooie jubileum-uitvoering waaraan de in die tijd ge vierde zanger Gerard van den Berk zijn medewerking ver leende. Toen kwam de oorlog, waar in de harmonie één van zijn trouwe leden verloor, de heer A. v. d. Wens, en waarin men ook moeilijkheden kreeg met de cultuurkamer en men het j verstandiger vond maar on-1 der te duiken. I BESTUUR EN LEDEN VAN DE HARMONIE ST. JAN. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar heft Engels. 13. Met deze bedreiging op de lippen en in het hart, spoedde hij zich terug naar Merlyn Abbey en begaf zich onmid dellijk naar zijn eigen kamer. Hier opende hij de bewuste lade en haalde er de met zil ver gemonteerde revolver uit. Strelende nam hij het instru mentje uit het étui, terwijl hij zei: „Mij dunkt, jij en ik moes ten vanavond maar eens op expeditie gaan. In ieder geval zal ik je nu in gereedheid brengen, als je bijstand soms gewenst mocht blijken. Ik zou wel eens willen weten of die kerel de waarheid heeft ge zegd betreffende Bertha. De vraag is: hoe ter wereld zou hij nu iets van haar weten?" Toen kolonel Machin het instrumentje geladen had, borg hij het weer in het étui en zette zijn gedachtengang voort. ,,'t Zou géén verrassing zijn als Bertha nog in leven was! Zij weet immers zovéél dat beter gezwegen blijft en we hebben dat stilzwijgen niet voor niets van haar gekocht. Toch acht ik haar in staat die belofte te verbreken. Zo kan het nog wel eens zijn, vriend je", dit laatste weer tot de revolver „dat ik dubbel werk voor je heb!" Na het diner begaf kolonel Machin zich naar de lande rijen, die tot Merlyn Abbey behoorden; van daar ging hij naar de rivier en aan de oe ver daarvan stond een schui tenhuisje met een bootje. De kolonel haalde dit te voor schijn en roeide er mee tot aan de grens van de lande rijen tussen de Abbey en Moss Grange en maakte toen het bootje vast aan een overhan gende tak, terwijl hij zelf verder-op wat zou rondwan delen. Opeens hoorde hij gezang en zó bijzonder trof hem dit, dat hij onmiddellijk wilde uit maken waar dit vandaan kwam. HOOFDSTUK XV. Het was namelijk het ge schoolde zingen van een co loratuur-zangeres, die zich blijkbaar aan 't oefenen was, en wat al bijzonder fantas tisch klonk in dit door het maanlicht beschenen land schap. De zangeres waande zich blijkbaar alleen; zij nam de trillertjes en roulades zó dikwijls over, tot die tenslotte onberispelijk gingen. „Wat een vreemde tijd en plaats voor een dergelijke studie" dacht de kolonel en trad voorzichtig naderbij in de richting waar het geluid vandaan kwam. Waarom zou die dame nu anders zich daar gaan oefenen, dan dat zij niet wilde dat haar stem gehoord zou worden, meende hij. Hij zorgde intussen dat hij steeds onder de schaduw van de bomen bleef en trad zó, geruisloos, op het lange gras verder. Toen hij tenslotte dicht genoeg bij was, zag hij dat de zangeres Mrs. Hanna Wynne was! „Mijn hemel!Die zo-1 veel oudere stiefzuster van Mr. Graaf!Ja, dat was I zij; gelijk gewoonlijk, gekleed j in een grijs-zijden toilet, met j haar weduwen-kapje op en haar sneeuwwitte krullen, terwijl zij nog een wit-zijden shawltje over hoofd en schou ders had geworpen omdat het al fris was geworden. Alleen haar blauwe bril had zij niet op en merkwaardig veel jon ger was nu het gezicht. Het trof hem ook, zo'n krachtige stem als zij nog had, voor zo'n oude dame. Niet omdat hij achterdocht koesterde, maar alleen om 't j vreemde van het geval wilde 1 hij toch wel eens weten wat dit beduidde. Toen zij wat dichterbij trad en het volle maanlicht haar op het gelaat viel, leek hem dit bekend, ofschoon het hem toch nooit getroffen had de keren dat hij Mrs. Wynne ontmoette. Maar dan had zij ook steeds de blauwe bril ge dragen en die veranderde de uitdrukking veel. Ze kwam nu heel dicht bij de plaats waar hij stond. Voorzichtigheidshalve ging hij enkele schreden terug en zo knapte er een twijgje af; maar gelukkig scheen zij dit niet gehoord te hebben. Wel keek ze precies zijn richting uit, zó geheel vervuld was zij van haar studie. Het volgend ogenblik keer de zij zich om, trok 't shawl tje dichter over het hoofd en schouders en keerde terug in de richting van het huis. De kolonel wachtte nog en kele minuten nadat zij uit 't gezicht verdwenen was en be gaf zich toen terug naar de plaats waar het bootje lag. Dit bracht hij weer naar het schuitenhuisje, steeds over peinzend de betekenis van 't vreemde incident. Toen hij halverwege de lan ge beukenlaan was die naar Merlyn Abbey leidde, barstte hij ineens in lachen uit. „Stel je voor, dat zij geen oude dame is! Dat die Mr. Graaf ons allën bij de neus heeft gehad en hijmisschien zijn geliefde onder de ver momming van een oude dame op Moss Grange bij zich houdt. Ja, ik geloof dat ik er achter ben! Een mooie stem heeft zij, dat moet ik zeggen. Maar ik zal mij tot taak stel len de wereld in te lichten betreffende dit onderwerp. Nü nog niet, maar wel als die ontknoping gewenst mocht zijn!" Met een glimlach van blij de voldoening in dit vooruit zicht, liep de kolonel het bor des op en trad de hall van Merlyn Abbey binnen. HOOFDSTUK XVI. Na afloop van haar open lucht-studie begaf de zange res zich in huis en ging regel recht naar de bibliotheek, waar zij wist dat ze Douglas zou vinden. Die keek verbaasd op, want hij was niet gewoon op dit uur van de avond ge stoord te worden door iemand anders dan Reuben. „Ik zou u niet zijn lastig gevallen", verontschuldigde zij zich dan ook, „als ik niet gemeend had dat u dit vast vanavond nog had moeten weten." „Wel, Mrs. Machin, wat heeft u te vertellen?" „We werden bespionneerd". „BespionneerdEn door wie?" „Door mijn waarde echtge noot, Claude Machin". „Wat voor reden heeft u voor deze bewering?" „De zeer duidelijke reden, dat ik hem met eigen ogen gezien heb!" ,',Waar dan?" „Wel, ik was buiten, dicht bij de haag, die Moss Grange van Merlyn Abbey scheidt, wat aan het studeren gegaan, want mijn stem moet ik toch blijven oefenen tegen dat ik ze mogelijk weer gebruiken moet, toen ik een licht gerit sel hoorde, dicht bij de rivier, zowat bij het seringenbosje. Door een scherp acht geven merkte ik, dat mijn geliefde Claude daar blijkbaar van mijn geza gngenoot". „Was het geen spel van uw verbeelding?" „Neen, ik ben er volkomen zeker van." „En wat gebeurde er toen?" „Niets. Ik hield eenvoudig op met oefenen en ging kalm naar huis." „Ja, dan vrees ik, dat u ge lijk hebt en dat wij bespion neerd worden." (Wordt vervolgd). Na de bevrijding echter was men weer spDedig aan de gang en in 1945 bij de grote bevrijdingsfeestelf trok men in een schitterende stoet naar het Raadhuisplein, daadwer kelijk demonstrerend dat de jaren van non-activiteit ver geten waren en dat de schade door deze werkloosheid be rokkend, voor een goed deel weer was hersteld. En nu is de harmonie St. Jan weer zo ver gevorderd d; t zij enkele maanden geleden op 't Bonds- concours te Geldrop zich sterk genoeg voelde on uit te ko men in de le af leling, waar zij een eervolle weede prijs behaalde. Nu onder voorzitterschap van de heer Gerard Veltman en onder directie'van de heer Frans Wilmont gaat de Har monie St. Jan de volgende 25 jaar weer in, zich bewust van haar taak; nu gaat zij verder te streven naar de mu zikale vervolmaking van haar leden, naar de opbloei van 't culturele leven ih Waalwijk, naar een steeds Schonere op luistering van openbare feesten en plechtighe den, die zij! in het ver leden zo gijed verzorg de. En dit is een reden te meer om. festival te vieren onijer de be langstelling. van geheel Waalwijk; het ijverige comité met, de zeer ac tieve voorzitter de heer Veltman. heeft niets gespaard om alles zo mooi mogelijk te ma ken. Zoals U yeet wordt 't festival gehouden op 't terrein naast en achter ,,'t Stoepke". De aanleg zal zo aantrekkelijk mo gelijk zijn; een aantal mooie kermisattracties, waaronder een grote danstent, vormen de Kermesse d'été. Maar ook het festival- programma op zichzelf is aantrekkelijk genoeg. De feestelijkheden wor den geopend in het Pa- tronaatsgelouw door de Edelachtb. Heer Burge meester Lambooy, Za terdagmiddag om 4 uur, waarna om 5 uur het muziekfeest- geopend wordt door de jubi lerende harmonie op het fes tivalterrein. 's Avonds geeft de Harmonie „Kunst Adelt" uit Helvoirt, die in és Superieure Afdeling speelt,om 8 uur een avondconcert. Zondag 8 en Zondag 15 Augustus nemen de feesten om 4 uur een aanvang, terwijl er 's avonds om 8 uur een groot avondconcert gegeven wordt, resp. door de harmonie St. Crispijn, de zustervereni ging en door Sopbia's Vereni ging uit Loon op Zand, per manent houdster van de wis selbeker en van het vaandel en de wimpel Van de Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen. Goede wijn behoeft geen krans. Wij wensen tot slot de har monie St. Jan een welge slaagd muziekfeest toe en steeds betere prestaties in de toekomst. LOON-OP-ZAND Harmonic „Concordia" krijgt beschermheer. Vrij onverwacht heeft de Kon. Erk. Harmonie Cor.cordia een be schermheer geïnstalleerd in de persoon van Jhr. Ing. Hova-Sic- cema uit den Haag. Bij een der bestuursleden werd hij door het bestuur en de leden afgehaald en in triomftocht naar de harmonie zaal geleid, waar hij na de ope- ningsmarsch werd verwelkomd en door de voorzitter op geestdriftige wijze werd geïnstalleerd. De nieuwe beschermheer dank te voor de woorden tot hem ge richt en stelde er een eer in, het in hem gestelde vertrouwen als beschermheer te aanvaarden, ter wijl hij zijn volle medewerking toezegde. Na deze installatie werden on der leiding van de directeur de heer H. Molenschot door de Har monie uitgevoerd de muzieknum mers welke a.s. Vrijdag te 's-Gra- venhage in het Zuiderpark zullen worden uitgevoerd. Hierna volgde voor allen een gulle tractatie en onderhield de nieuwe beschermheer zich met zijn beschermelingen. Alles bijeen was het weer een gezellige avond, te vens in de hoop dat a.s. Vrijdag te Den Haag een goed succes zal worden behaald op de festivitei ten aldaar. Gilde St. Ambrosius. Zaterdag was het voor boven genoemd Gilde een grote dag; er moest n.l. een nieuwe Koning worden geschoten. Om 2 uur kwamen allen in de zaal bijeen, waar ook Burgemeester v. d. Heij den aanwezig was. Deze werd door de overdeken een hartelijk welkom toegeroepen, alsmede de beide zusterverenigingen Gilde St. Hubertus en Gilde St. Crispijn, die bij deze gelegenheid waren uitge nodigd als oud-schuttersgilde-ge- bruik om hen naar de schutsboom te vergezellen. Burgemeester v. d. Heijden dankte voor 5e gastvrije uitnodi ging van het oudste gilde St. Am brosius, waaraan hij volgaarne gehoor had willen geven. Hij noemde de leden goede Gilde- broeders en sprak de hoop uit dat zij ook als Gildebroeders zouden leven en de sport beoefenen. Hierna werd afgemarcheerd naar de schutsboom onder de beu ken der Adelijke Familie Verheij- en, onder geroffel der trommen en muziek. De Burgemeester loste het ope ningsschot, waarna de Overdeken de rij der Koningschutters opende. De titel viel na een zware strijd voor de tweede maal ten deel aan de heer Jos Dankers, terwijl de prijs geschonken door Jonk. Ver- heijen uit 's-Bosch werd gewon nen door dhr. A. van Opstal en de Gildeprijs werd geschoten door dhr. Th. Dankers. Door het bestuur werd de heer J. Basters aan huis gehuldigd voor zijn 25-jarig jubilé als secretaris van het gilde en werd hem een cadeau overhandigd. Om 8 uur had in de Gildezaal de prijsuitreiking plaats en werd de Koning wederom voor 6 jaar de schilden omgehangen, waarna door het gilde bij de eerw. Zus ters een demonstratie plaats vond in het vendelzwaaien; daarna werd een rondgang door het dorp ge maakt. Terug in de zaal werden enkele mededelingen gedaan omtrent deelname aan den optocht op de a.s. feesten en werden 2 nieuwe leden aangenomen. Verder werd de avond doorgebracht met een gulle tractatie en de stemming kwam er dan ook goed in, totdat het klokje van 11 uur sloeg. Goed afgelopen. Terwijl de zoon van J. v. L. Vrijdagavond bezig was het repareren van zijn rijwiel, ge bruikte hij hiervoor een electrische looplamp om bij te lichten. Ter wijl hij de lamp met de fitting nam, kreeg hij plotseling een slag van de stroom en sloeg tegen de grond. De moeder die dit hoorde gebeuren had de tegenwoordig heid van geest de draad uit zijn hand te trekken, zonder hierbij zelf wonder boven wonder met de stroom in aanraking te komen. Spoedig werd de jonge man bij gebracht. Burgerlijke Stand van 15—31 Juli GeboortenGertruda H. M. d. v. P. C. v. d. Made-v. Loon Nicolaas J. M. z. v. A. v. d. Griendt-Ligtvoet Maria H. G. d. v. J. v. Woensel-Pooters Henricus C. R. z. v. J. J. v. Esch- Beerens Johanna L. M. d. v. P. C. A. Heeren-Diijgemans Johannes Th. P. M. z. v. A. A. Aussems-Damen -Wilhelmina C. A. M. d. v. P. C. J. v. Iersel- Verschuuren Theodora M. d. v. IJpelaar-Damen Marinus C. z. v. M. de Wit-v. Boxtel Si mon M. z. v. S. J. Coomans- Verschuren Hendrika J. M. d. v. H. Klis-Brok Gerdina J. J. d. v. A. W. Moonen-Jansen Gemma H. H. d. v. G. A. v. Halder-v. Seters. OverledenG. M. Damen, echtg. van C. Klijsen 49 j. C. Brands wedr. van A. M. Schoenmakers 88 j. P. v. Don gen wed. van W. v. d. Velden 88 j. A. M. v. d. Assem 24 u. J. van Kollenburg 73 j. H. J. L. M. van Broekhoven 1 j. Huw.-AangiftenB. J. van Heésch 28 j. er. H. A. J. v. Hees- wijk 27 j. M. C. Rosenbrand 26 j. en J. van der Schans 26 j. H. M. Brabers 29 j. en C. A. Wijgerde 26 j. A. Pruijmboom 29 j. en M. J. Dingemans 29 j. M. W. Soeterboek 26 j. en J. A. Laros 23 j. HuwelijkenJ. Grootswagers 31 j. en J. A. Kleijsen 29 j. C. Boer 27 j. en J. H. Damen 29 j. H. Koenen 23 j. en E. Kruijf 22 j. J. C. van Schilt 23 j. en A. J. M. Maas 21 j. A. de Beer 27 j. en M. H. De- waele 26 j. C. J. van Wan- rooij 42 j. en S. M. Emmers 31 j. W. A. Jansen 26 j. en W. H. Emmers 27 j. Vertrokken personenM. P. Klaasen naar Tilburg W. Kammenga n. Sprang-Capelle M. W. Dingemans n. Waalwijk J. A. Verstegen n. Canada E. H. M. Verstegen n. Canada Th. M. van den Biggelaar n. Canada W. A. H. Verstegen n. Canada A. Verstegen n. A PUDDING CUSTARD. MAÏZENA Canada H. C. M. Huijbregts n. Tilburg L. J. Verdegem n. Biervliet E. M. Heeffer naar Waspik H. H. Jansen n. Ze venbergen E. A. Michaël n. Veenendaal -E. Kruijf naar 's-Gravenhage C. M. Smul ders n. Schijndel G. J. M. Wevers n. Eindhoven P. T. A. Megens n. Ravensteijn H. tfan Kampenhoud n.% Hilversum G. P. G. Molenschot n. Am sterdam. Ingekomen personenH. Cou- wenberg van Batavia J. B. v. Beek van Semarang A. J. de Kort van Ned. Indië A. C. A. IJpelaar v. Vught J. A. Swaans v. Tilburg C. C. Groeneboom v. Sprang-Capelle H. M. J. v. Loosdrecht van Sittard F. A. Schonk v. Til burg J. Kroone v. Schagen C. M. A. Snoeren v. Vught A. R. van Achterberg v. Vught M. A. Luijpen v. Drunen C. M. Rossen v. Waalwijk M. J. Domenie v. Geertruidenberg A. G. A. Jansen v. Woerden M. A. M. Tuerlings v. Oirschot van der Steen v. Dongen W. A. v. Kuijk v. Udenhout F. T. M. Dekkers v. Tilburg H. A. M. J. v. Kempen v. Waal wijk. II. Een kijkje in de Tangsi. „Ga nu maar met mij mee", zegt luit. de Geus, de hoofd in structeur van dit opleidingscen trum, „dan kun je zelf zien hoe alles hier toegaat, want als je naar hem blijft luisteren, ben je voorlopig nog niet weg." En in derdaad, we kunnen ons voorstel len, dat de adjudant nog wel een uurtje door kan vertellen over de vele ervaringen in zijn practijk opgedaan. Maar anderzijds zijn we te nieuwsgierig deze familie kazerne met eigen ogen te zien, dus nemen we afscheid. Via het ons reeds bekende com plex van theorielokalen, cantines en slaapzalen voor de „Boed- jangs", komen we dan in de afde ling voor gehuwde militairen. Een Menadonees kamerwacht meldt zich op correcte wijze en achter hem duikt een lange gang op, met ter weerszijden kamertjes, die al len een voorgeschreven afmeting hebben, naar gelang het aantal personen, waaruit het gezin be staat. Overigens is thans alles verlaten, terwijl ik juist verwacht te in een luid kakelende menigte te zullen komen. „Waar zijn al die vrouwen, of wordt deze zaal niet gebruikt?" „Nou en of", is het antwoord. „Maar over dag, tijdens de dienst uren, mag zich geen mens zonder toestemming van de commandant in deze zalerf bevinden. Na het ochtendappèl pakken de vrouwen hun spullen bijeen en gaan naar de vrouwenloods, waar zij de maaltijd bereiden en de was doen en eerst om half twee, wanneer de bel gaat voor het einde van de 83. De reis op het dak van de trein viel erg mee. Al heel gauw voelde Berry zich vol maakt op zijn gemak. Terry werd zelfs zo overmoedig, dat hij zich over het dak heen- boog om in de coupé's te kij ken. Wat hij daar zag bracht hem op een niet zo heel vrien delijk denkbeeld: mevrouw Malone zat in een plaats voor het raam te slapen. Zij had haar voeten op de bank tegen over haar gelegd en was zich van niets bewust. „Wacht maar even", grin nikte Terry, „zij houdt er zo van anderen vast te binden, nu zal ik haar eens laten voe len hoe het is om zelf te wor den vastgebonden!" Bij het volgende station liet Terry zich voorzichtig van 't dak glijden. Hij sloop de coupé van mevrouw Malone binnen. Met het touw dat hij nog steeds bij zich had, bond hij de slapende mevrouw Malone aan een paaltje op het sta tion. „Welterusten", fluisterde Terry toen en klom weer, door niemand gezien, op het dak. „Ik heb er voor gezorgd dat mevrouw Malone niet verder meerijdt", zei Terry, „ze werkt op mijn zenuwen!" dienst, women zij weer op het terrein." Al deze maatregelen zijn na tuurlijk uit de practijk gegroeid. En het is ook logisch, want net zo goed als hun mannen, moeten ook hun gezinnen onder controle staan. Nu zij zich gevestigd hebben bin nen het militair verband, dienen zij zich ook te onderwerpen aan een zekere discipline. En deze discipline schrijft voor: „Geen vrouwen in het kamp tijdens de diensturen". Dit zou afleiden en menig soldaat zou er tussenuit knijpen wanneer hij de kans schoon zag, om even een kopje koffie bij moeder de vrouw te gaan halen. Daarnaast kan ook de hygiënische toestand gecontro leerd worden in momenten, dat de kamers ontruimd zijn en bestaat er geen gevaar dat in die tijd onge wenste elementen de zalen betre den. De kamerwacht kan in één oogopslag de zaak overzien. Slechts zij die ziek zijn, hebben vergunning in hun éénkamerwo ning achter te blijven. Zo zien we dan ook hier en daar moeders met kleine kinderen, die achter gebleven zijn en straks door de dokter zullen worden behandeld. Het zijn maar kleine hokjes, met een tweetal veldbedden, een kastje, een stoel en wat losse in boedel of koffers of tassen. Maar alles ziet er kraakzindelijk uit en dat moet dan ook wel, wil men ziekten vermijden. Ook valt op het verschil iri meubilair en in richting tussen de Menadonese kamer ten opzichte van die dei- Javanen en Soendanezen. De eer sten behoren tot een zorgeloos, luchthartig volkje en veel zorg besteden ze niet aan het interieur. In de andere zalen echter zien we dat met tal van kleine versier seltjes, vaasjes, doeken aan de wand, getracht is om het geheel een iets huiselijker en gezelliger voorkomen te geven. Tot slot van de rondgang ko men we dan in de vrouwenloods, die met de prikkeldraadomheining even de indruk wekt van een ha rem. Zo erg is het echter niet, want de deur staat open en de vrouwen kunnen vrij in en uit gaan, wanneer ze naar de passar willen om hun inkopen te dien. De tweede ingang, die toegang tot het kamp verleent, is echter afgesloten en een wacht staat er voor. Om half twee is het eerst tijd, om deze afscheiding te ont sluiten. Het is een drukte van belang daar in de loods. Het moet een waar eldorado voor deze vrouwen zijn, zo'n hele ochtend te kunnen babbelen, terwijl ze hun huishou delijke plichten onderwijl afdoen. Hier wordt gekookt op arang- vuurtjes, wat verderop is men met de was bezig en een andere groep schijnt al gereed te zijn en heeft een matje op de grond uit gespreid en zit gezellig te keuve len. De kinderen zoeken ook ge zelligheid bij elkaar en zijn in alle hoeken en gaten te vinden. Af en toe komt de dokter of de dienst doende officier het eten inspecte ren, want maar al te vaak komt het voor, dat manlief zich laat verwennen en slechts lekkere kostjes door zijn vrouw laat be reiden, terwijl het krachtige voed sel, dat hij aan de soldatentafel zou krijgen, zijn maag niet be reikt. En op dit punt is men zeer streng, onherroepelijk luidt dan 't vonnis: „Eén week, of één maand niet thuis eten, maar bij de mili taire kok. Straks, wanneer de opleiding beëindigd zal zijn, zullen deze ge zinnen uitwaaieren over de gehele archipel. Hun weinige bezittingea nemen ze mee en voort gaat het naar nieuwe streken, waar zij weer een maatschappijtje in de grote maatschappij zullen vormen. En adjudant Marchand zal zijn controlestaten afsluiten en met 'n diepe zucht mompelen: „Ook dat hebben wij weer gehad. Ik krijg er een punthoofd van." bederven Uw adem en tasten Uw gestel aan. Laat slechte tanden vervangen door Niet van de natuurlijke tand te onderscheiden. Pijnloze behandeling. Desgewenst ook narcose Gehele behandeling in één dag klaar. Claes de Vrieselaan 21 b ROTTERDAM - Tel. 37519 Gelukkig dat op de WALA- ateliers aan afwerking en kwa liteit de uiterste zorg wordt besteed. Daardoor gaat eer» WALA-BEHA veel langer mee en is het mogelijk dat wij U, on danks de enorme vraag, zo nu en dan toch een ideale WALA- bustehouder kunnen leveren. MAGAZIJN Hoofdstraat 180-182, Kaatsheuvel - Telef. 28 uw BELANG DISTRIBUTIE KRING 's-HERTOGENBOSCH. Officiële Publicatie. De Directeur van de Distributiekring 's-Hertogenbosch maakt het volgende bekend: Uitreiking bonkaarten 810 geldig voor de periode van 29 Augustus t/m 23 October en toeslagkaarten 810/811 voor aanstaande- en jonge moeders in de week van 9 t/m 14 Augustus 1948 aan personen, waarvan de bonkaart niet is afgestempeld. HAARSTEEG in Oude Gemeentehuis van 9.3011.30 u. 14 Augustus de letters L t/m S (niet zelfverzorgers). De bonkaarten worden verstrekt overeenkomstig de in geleverde inwisselingsbonnen. Medegebracht dienen te worden de Tweede Distributie- stamkaarten en de losse inwisselingsbonnen. ATTENTIE. Voor de juiste dag van afhalen der bon kaarten voor de periode van 24 October t/m 18 December wordt het publiek verwezen naar de datum, die wordt afgestempeld in het blanco vakje (naast de inwisse-lings- Igon) aan de voorzijde van de, op bovengenoemde data, uit te reiken bonkaarten.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2