De Echo van het Zuiden UIT DE LANGSTRAAT NiEUWS UIT KAATSHEUVEL. NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING Uit Binnen- en Buitenland. No. 69 Donderdag 26 Augustus 1948 DRUNEN. Programma voor de komende Jubileum- en Kroningsfeesten. Het programma voor de ko mende jubileum- en kroningsfees ten is in grote trekken als volgt: Dinsdag 31 Augustus: 7 uur reveille. 9 uur plechtige H. Mis van dankbaarheid. 10 uur plechtige openbare raadsvergadering. 10.30 uur Kinderaubade met mu zikale omlijsting, waarna tractatie. 2 uur Optocht (opstelling in de Badhuisstraat) 7.30—9 .uur Concert. Maandag 6 Sept. 7 uur reveille. 9 uur plechtige H. Mis. 10 uur plechtige openbare raadsvergadering. 10.30 uur Kinderaubade met muzikale omlijsting, waarna trac tatie. 2 .uur Kinderoptocht (opstelling bij het Raadhuis) 7.309 uur Concert. Tijdens de optochten en con certen wordt er niet gedanst. In de loop van deze week zal er nog een programma huis aan huis bezorgd worden, waar het programma met tal van bijkom stigheden nog uitvoeriger zal zijn weergegeven. Programma voor Elshout. 31 Augustus. 8 uur reveille. 9 uur plechtige H. Mis. 10 uur Kinderaubade met kin- dertractatie. 2 uur Optocht (aansluiting bij Drunen) 7 uur Concert door de Fanfare en de Zangvereniging). 6 Sept. 8 uur reveille. 8.30 uur Kindermis. 10 uur Kinderoptocht. 2 uur Kinderspelen (op het ter rein van Adr. Klein, Kapelstraat) 9 uur Taptoe. 5 Sept. 's Middags om 2 uur Volksspe len voor groten op het terrein van Adr. Klein, Kapelstraat. Ook tijdens de optochten en concerten geen dansen, VLIJMEN. Schietwedstrijd Scherpschutters- vereniging Juliana. Maandag hield bovengenoemde vereniging een onderlinge schiet wedstrijd bij café Verboord. De wedstrijd had een spannend en gezellig verloop en er heerste een goede kermisstemming. Eerste prijs na kampen: M. Luijben 1; J. Verboord 2; Fr. Luijben 3; G. v. Engelen 4; W. Venus 5; P. v. Buul 6; M. van Buul 7; J. v. Buul 8; A. de Vaan 9; A. v. d. Griendt 10; H. van Buul 11; Jan v. Buul 12; J. v. d. Weijenberg 13; J. Luijben 14; Jan Kuijs 15; J. Baselaar 16; J. van Eggelen 17. Verschillende schutters hadden pech met de geweren en moesten met een klein prijsje genoegen nemen. voorstelling, eveneens bij het Ge meentehuis. Maandag 9 uur voormiddag Kinder tractatie op de scholen. 19 uur Groepswedstrijden. Dinsdag 10 uur plechtige Hoog mis. In de Ned. Herv. Kerk 10 uur Dankstond door Ds. W. A. Poort. 11.15 uur Plechtige vergadering van de gemeenteraad in de raad zaal gemeentehuis Vlijmen. Daarna van 1213 uur Recep tie, waarbij gelegenheid bestaat tot het tekenen van een receptie- register. 14 uur Kinderspelen op het voetbalveld. Prijsuitreiking aan de winnaars van de grote optocht en groeps wedstrijden. 18 uur Algemene hulde, aange boden door alle verenigingen van Vlijmen. Deze hulde zal gebracht worden aan het voltallige Ge meentebestuur op het plein der R.K. Fratersschool. Na afloop van deze hulde mu zikale rondwandeling door het dorp ter bezichtiging van de over al aangebrachte versiering. SPRANG. 25-Jarig Jubileum. J.l. Zaterdag herdacht de heer E. j. Heij alhier de dag dat hij voor 25 jaar in dienst trad als be drijfsleider van de Stoomschöen- fabriek „Martino" te Kaatsheuvel. De jubilaris werd in het bijzijn van het personeel door de directie gehuldigd en onder waarderende woorden dank gebracht voor de trouwe plichtsbetrachting, terwijl hem tevens een stoffelijk blijk van waardering werd aangeboden. Ook het personeel deelde in de feestvreugde, ontving een tractatie en een dag vrijaf. Kermis te Vlijmen. De kermisdagen te Vlijmen zijn weer voorbij en de kermisexploi tanten maakten goede zaken, vooral Zondag was alles overvol. De caféhouders hebben eveneens goede zaken gemaakt en de dans gelegenheden waren goed bezet. Er heerste een gezellige drukte en geen wanklank werd gehoord. Alleen in café H. Boom werd de deur ingetrapt, maar door een paard. Dit wou blijkbaar niet luisteren naar het vrolijke orkest dat met de kermisdagen daar 'n groot succes behaalde. Jubileumfeesten De Jubileumfeesten te Vlijmen beginnen Zondag met een grote Sportdemonstratie: 100 M. Hard lopen, 1500 M. Heren Hindernis- baan, Achtervolging Wielerwed strijden, 50 M. Hardlopen Dames 1417 jaar, 80 M. boven de 17 jaar, Afvahvedstrijd springcon cours. Om 5 uur grote kinderoptocht. 7.30 uur wordt opgevoerd het spel: De Gouden Kroon, uit te voeren door de leden der Jeugd- actie op het bordes van het ver sierde Gemeentehuis. Daarna grote openlucht-Film- Jubileumfcesten. De jubileumfeesten zullen alhier a.s. Zaterdag een aanvang nemen met de feestelijkheden voor de schooljeugd. Des morgens zal een kinderoptocht worden gehouden, terwijl des middags op het feest terrein in de Oude Straat kinder spelen worden georganiseerd. Des avonds zal een concert worden gegeven dat door de ver enigingen uit Capelle wordt ver zorgd. Openluchtspel. Op Dinsdag 31 Aug. a.s. zal in het kader der feestelijkheden op het feestterrein alhier door de Dil- lettantenvereniging „Gezelligheid'' een openluchtspel worden opge—- voerd, getiteld: „In Naam van Oranje", van J. Sjoerds. Op 4 September zal deze ver eniging dit stuk ook te Capelle opvoeren. Het stuk is een historisch tafe reel uit de vaderlandse geschiede nis uit de tijd van de oorlog met Spanje en vangt aan met een bij eenkomst van Willem van Oranje op de Dillenburg met graaf Jacob van Wezenbeke. Vermomd komt Willem van Oranje daartoe op de Dillenburg aan, waar verdere plannen gesmeed worden om de strijd tegen Spanje voort te zet ten. Door zijn gemalin wordt de Prins hierin tegengewerkt. Als een draad loopt door dit spel het plan om Oranje te do den. Daartegenover wordt echter in elk tafereel de nadruk gelegd op de profetie, die in het begin wordt uitgesproken, n.l. dat de naam van Oranje zal voortleven van geslacht op geslacht en dat deze naam zal verbonden blijven aan de Nederlanden door de eeu wen heen. Zo speelt zich rond het geslacht van Oranje het grootse drama af, dat voorafgaat aan de geboorte van de Staat der Nederlanden. We maken kennis met Gran- velle, de Spaanse landvoogd, die probeert de vriend van de Prins, van Wezenbeke, uit te horen, maar door deze om de tuin wordt geleid; hier merken we reeds dat Granvelle niet onder stoelen of banken steekt dat hij het op het leven van Oranje gemunt heeft. Granvelle probeert de Prins er van te overtuigen dat hij voor een hopeloze zaak vecht en tracht hem tot vrede te bewegen. De voor waarden- voor de vrede worden de Prins bekend gemaakt, die door Oranje worden afgewezen wan neer blijkt dat een der voorwaar den inhoudt dat de vrijheid van godsdienst uitgesloten zal zijn. Verder zien we de moordenaar van de Prins, Balthazar Gerards, die de plannen tot de laaghartige moord voorbereid en welke moord aan het slot plaats vind, waarna het stuk eindigt met declamatie, tableau enz. Dat de vereniging verwacht met dit stuk veel succes te oogsten is begrijpelijk en_we verwachten dan ook voor deze gewaagde opvoe ring grote belangstelling. CAPELLE. Rapport Jury. Pas dezer dagen verschen het officieel critisch verslag der Jury van het de vorige maand te Zeelst gehouden muziekconcours van de Ned. Federatie van Harmonie- en j Fanfaregezelschappen, waaraan 1 ook door onze muziekvereniging j „Knust na Arbeid" in de 3e afde- 1 ling werd deelgenomen met het verplichte nummer „Juliana ou verture van P. de Nisiin. Omtrent de uitvoering van dit nummer ver meldt het verslag: „De ouverture „Juliana" wordt loffelijk ingezet. De klank is no bel, maar de stemming laat soms iets te wensen. De nuancering kan geprezen worden. Het piano klinkt soms wat dik en ook iets te sterk. Bijzonder goed wordt het Allegro leggiero uitgevoerd. Het geheel wordt het best gekenmerkt met de aanduiding beschaafd en beheerst. Met 53 punten een eerste prijs." Voor Postzegelverzamelaars. Op 10, 11 en 12 Sept. wordt te Breda, ter gelegenheid van de viering van het 40-jarig bestaan van dé Ned. Bond van verenigin- I gen voor postzegelverzamelaars en van het 55-jarig bestaan der Post- zegelvereniging „Breda" en van de 36ste Ned. Philatelistendag de Nationale Postzegeltentoonstelling „Brebopost" gehouden. Het is te verwachten, dat deze tentoonstelling ook uit onze ge meente en omgeving de nodige be langstelling zal trekken, temeer daar interessante verzamelingen van Nederlandse verzamelaars ge ëxposeerd zullen zijn, en ook om dat één onzer plaatselijke post zegelverzamelaars en wel de heer L. Stein met zijn gespecialiseerde verzameling „Spanje" op deze ten toonstelling zal uitkomen. 43; M. Wouters 44; Gebr. IJpe- laar 46. De uitslag van de junioren op deze zelfde vlucht was als volgt: L. van Loon 1, 4; G. v. Berkel 2; A. Lichtenberg 3, 7; P. de Jong 5; J. Vera 6. Overduif: G. van Berkel. Tevens was er een vlucht van uit Herenthals, welke afstand 45 K.M. bedraagt en waaraan 27 duiven deelnamen. Hiervan was de uitslag als volgt: Jos v. Don gen 1; P. v. Gompel 2; P. v. d. Velden 3, 7; C. v. Dongen 4; C. v. Broekhoven 5, 6. ïn functietrcding. Onze dorpsgenoot de heer J. i Mes Hzn., tot nu toe onderwijzer bij het Chr. onderwijs te voorin. Besoijen, die de benoeming als onderwijzer aan een Chr. school te Kootwijkerbroek heeft aange nomen, zal 1 Sept. a.s. aldaar in functie treden. RAAMSDONKSVEER. Nieuw schip te water. Hedenmorgen zal om pl.m. 10 uur op de werven v.h. P. en A. Ruijtenberg 't nieuwe m.s. „Rijn" te water worden gelaten. De af metingen van dit door de Raams- donksveerse fa. gebouwde schip zijn 67.50 x 8.20 x 2.50 M„ het draagvermogen is ca. 950 ton, terwijl het schip voor de voort stuwing voorzien zal worden van een 580 P.K. Werkspoor motor. Plechtige installatie van de eerste Kajotsters. Bij het binnentreden van de zaal van de Gildenbond op Dins dagavond 17 Aug. bemerkte men direct dat er iets bizonders te doen was. Keurig verzorgd zag alles er uit. Prachtig was het Maria beeld versierd en er hing een sfeer van jongheid en blijheid. In tegen woordigheid van de ouders van de Kajotsters, beide aalmoezeniers van de K.O.J., Pater van Heijst en enkele genodigden had de plechtige installatie plaats van de eerste Kajotsters. De voorzitster mej. Beerens, verwelkomde allen en wees op de noodzakelijkheid van de V.K.A.J. Samen met de Kajotters en andere jeugdbewegingen willen de Ka jotsters op haar eigen plaats en omgeving meedoen aan de op bouw van ons land, maatschappij en het sociale leven. De V.K.A.J. wil de meisjes helpen in de strijd voor haar geloof, de strijd voor haar reinheid en haar steunen in haar idealen. Zij wil de meisjes werkelijk gelukkig maken. Het verheugde haar dat op de ze avond, na een voorbereiding van 3 maanden, de eerste Kajot sters geïnstalleerd konden worden en deed een beroep op hen om zich te bezinnen op de drie leuzen welke in het levensprogram van de Kajotsters zijn opgenomen: ge meenschapszin, verantwoordelijk heid en dienstbaarheid. De geestelijke adviseur, de Z. E. heer pastoor de Klijn, gaf z'n vreugde te kennen dat nu de ar beidersmeisjes in een eigen bewe ging ondergebracht kunnen wor den, waarin zij zich onder leiding kunnen vormen tot het ideale meisje van de arbeidersstand. Vervolgens werden de meisjes, gekleed in het frisse uniform van de V.K.A.J., door pastoor de Klijn geïnstalleerd, waarna de op dracht werd gedaan aan Maria. Ook traden de Kajotsters voor de eerste maal voor het voetlicht. Onder leiding van eigen krachten werd op sublieme wijze opge voerd „Maria, klare sterre der zee" van Gabriël Smit. Namens de K.A.B. sprak dhr. J. Beerens zijn gelukwensen uit tot deze jonge afdeling en wenste hen voor de toekomst veel succes. De tafels werden ook niet ver geten en de gasten lieten zich het een en ander goed smaken. Deze eerste groep, welke drie maanden van voorbereiding ach ter de rug heeft, zal zich verder gaan ontwikkelen op godsdien stig-, huishoudelijk-, cultureel-, maatschappelijk-, verstandelijk- en lichamelijk gebied. Voor de nieuwe groep, welke deze week begint, hebben zich reeds een aantal meisjes opgege ven om mee te strijden om het ideaal van de V.K.A.J. te verwe-' zénlijken. Tweedaagse reis v. d. Kajotters- In de vacantieweek maakten de Kajotters van Kaatsheuvel en Bemdijk een tweedaagse reis naar Zuid-Limburg. Van de woon plaats ging de reis naar 't mooie plaatsje Leende, waar de eerste boterhammen werden verorberd. Van hieruit ging men naar Thorn waar de historische kerk werd be zocht. Via Maasbracht, langs de grote steenkolenmijn „Maurits" te Lutterade, arriveerden zij in Val- benburg. Na een bezoek aan de Wilhelminatoren en de Lourdes- grot waren zij te gast bij de fa milie Huids in Vilt, waar de nacht zou worden doorgebracht. Met Limburgse hartelijkheid wer den de Kajotters-Jiier ontvangen. Des avonds werd een bezoek gebracht aan het openlucht-thea ter te Valkenburg, waar op een kunstzinnige wijze werd opge veerd „Een blijspel vol verwar ring" van Shakespeare. Met het bijwonen van een H. Mis in de parochiekerk van Berg en Terblijt werd de tweede dag begonnen. Na de inwendige mens versterkt te hebben werd afscheid genomen van de familie Huids. De tocht ging naar het Drie landenpunt te Vaals. Door Klein Zwitserland met z'n prachtige vergezichten ging de reis weder om naar Valkenburg, waar nog veel werd bezichtigd. In Maastricht werden de grot ten in de St. Pietersberg bezocht en cle St. Servaaskerk. Ongetwijfeld zal bij allen nog vele herinneringen levend blijven aan deze onvergetelijke dagen. LOON-OP-ZAND. Duivenver. „De Luchtbode". Door bovengenoemde vereni ging werd aan de vlucht vanuit Noyon deelgenomen met 199 dui ven. De afstand was 272 K.M. Zij werden gelost om 8.30 uur. De uitslag is als volgt: G. Vermeer 1, 5, 28, 33; W. van Noye 2; A. Jansen 3; H. Leerniakers 4; M. v. d. Ven 6, 13; A. Verschuuren 7; A. Spa pens 8, 12; A. Dannenberg 9, 10, 45; A. van Broekhoven 11, 35; J. Snoeren 14, 15, 23, 30; H. Beunis 16, 47; M. v. d. Velden 17; H. v. d. Linden 18, 40, 49; A. Beerens 19; P. v. d. Velden 20, 21, 22; A. J. v. Dongen 24, 25; L. v. d. Sanden 26, 27; M. Vera 29, 36; H. van Abeelen 31, 32, 39; Bruurmijn 34, 37, 48; M. Maas 38, 50; F. Damen 41; Jos van Dongen 42; P. van Gompel Negcrfilm uit Oeganda. Door de Eerw. Father H. v. d. Steen, welke binnen enkele maanden wederom naar zijn mis siegebied hoopt terug te keren, zal op a.s. Zondag 29 Augustus in het parochiehuis voor zijn me deparochianen een film geven over zijn arbeidsveld in de mis sie van Oeganda. Geslaagd. Op 't dezer dagen te 's Bosch gehouden examen op de Rijks werkplaats voor vakopleiding timmerman, slaagde onze dorps genoot de heer E. P. v. Breugel. Ruïne wordt afgebroken. Stenen voor wederopbouw. Velen die Loonopzand van meer nabij hebben leren kennen, zullen zich herinneren dat ten Zuiden van het dorp een z.g. ruïne prijkt, welke van rond 1897 in deze toestand verkeerd. Dc ruïne van Loonopzand was eer tijds eigendom van een neef van J Verheyen, welke ongelukkig was en reeds op 5-jarige leeftrijd doof geworden was, zo niet doof stom. Dank zij een zorgzame op voeding werd hij een kundig bouwmeester en kunstschilder, wat zijn latere daden getuigden. Na enkele besprekingen met de adellijke fam. Verheyen zou hij een prachtig kasteel gaan bou wen in 1897. Door verschillende omstandigheden en het overlijden van zijn vrouw, kon het kasteel, dat reeds in een vergevorderd sta dium verkeerde, niet worden af gewerkt en vertrok hij naar Tur kije met achterlating van zijn rentmeester. Later is d* man in 1 urkije overleden en werden zijn landgoederen verdeeld; de ruïne werd het eigendom van de fami lie Verheijen. Om zich van stenen meester te maken, werd reeds eer der aan de bouw afgebroken en hiervan boerderijen gebouwd. Thans echter, nu de nood weer zo groot is en vele ge zinnen naar een woning uitzien, is er een besluit genomen, de ge hele ruïne tot de grond af te bre ken en de stenen te gebruiken voor woningbouw, waarover de Wederopbouw zal gaan beschik ken. Ook hiermede zal weer een stukje aan Loonopzand's natuur schoon onttrokken worden, terwijl de prachtige villa van de adel lijke familie Verheijen reeds sneu velde bij de bevrijding van ons dorp. *Uno Animo. A.s. Zondag zal Uno Animo haar eerste thuiswedstrijd speien en wel een vriendschappelijke wedstrijd tegen de „Treffers" uit Groesbeek. De Treffers spelen momenteel in de 3e klas van dis trict Oost en staan onder leiding van onze oud-adviseur rector Verbunt. Drie weken geléden wis ten wij uit Groesbeek de over winning mee naar huis te bren gen. Zal Uno ook hier in Loon de op revanche beluste Groesbe- Het belooft in ieder geval een in kers er onder weten te houden? teressante wedstrijd te worden, die een gang naar het Uno terrein ten volle waard maakt. SUIKER 2 CENT PER KILO DUURDER? Binnenkort zullen de krui deniers hun handelsmarge voor de suiker met twee cent mogen verhogen. Dit heeft minister Mansholt aan de Vakgroep Detailhandel in kruidenierswaren meegedeeld Hiermee zal dan één van de voornaamste wensen van de kruideniers vervuld worden. Verwacht wordt, dat ten ge volge van deze maatregel de prijs van de suiker van 56 tot 58 cent per kilo verhoogd zal worden. ZONDAGSDIENST 29 Augustus 1948. Doktoren Dr. H. G. Langemeijer Apotheek Geers NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 29 Aug. 1948: 10 uur: Ds. Knottnerus. 8-STEMMIG TE DEUM. Zoals in alle parochie-ker ken, zal ook in de kerk van St. Jan Dinsdag 31 Augustus a.s. 'een plechtige gezongen H. Mis worden opgedragen, om God te danken voor de weldaden die Hij aan Konin gin Wilhelmina in de afge lopen 50 jaar heeft bewezen. Deze H. Mis wordt gevolgd door een Te Deum. Hiervoor koos het kerkkpor van St. Jan de zeer mooie 8-stemmige Te Deum van Hub. Cuijper. REISVER. OUD.-D.V.S.V. Zaterdag 21 Aug. maakte bo vengenoemde vereniging met de touringcar van Musa Express haar jaarlijks uitstapje. Reeds vroeg in de morgen waren alle leden met hun dames uit de ve ren, want de afrit was bepaald op 5 uur en te 5.15 uur werd dan ook afgereden. De reis ging dit jaar naar Nijmegen, Arnhem, Am sterdam en Volendam en allen hebben dan ook werkelijk geno ten van al het prachtige dat deze plaatsen en hun omgeving biedt. Vanuit Waalwijk werd gereden naar de Ontspanning „De Nach tegaal te Grave, waar het eer ste „bakske werd genoten, om dan vervolgens naar Nijmegen te rijden, waar in café „dc Kroon" de koffietafel alle eer werd aan gedaan en de eerste consumptie gebruikt werd. Hier werd tevens het lid C. Didden uit 's-Bosch, die steeds trouw lid der vereni ging is gebleven, door de voorz. gehuldigd met zijn 25-jarig jubi leum als humorist, welke huldi ging in Waalwijk wegens familie omstandigheden niet kon door gaan. Namens alle leden der ver- eniging werd hem een prachtig cadeau aangeboden. De heer C. Didden dankte hierna alle leden voor het mooie cadeau en gaf de voorzitter de verzekering dat men ten allen tijde op zijn medewer king kon rekenen en hij bij elke reis, waarheen dan ook, steeds van de partij zal zijn. De ste.mming kwam er nu echt in en met zang en muziek werd de verdere reis voortgezet om in hoiel „Rijnzicht te Renkum een uurtje door te brengen. Hotel „Kamplust te Soest was voor allen de ware attractie. Hier werden enkele nummertjes gege ven, die ook bij de daar aanwe zige vacantiegangers vreugde be zorgden, maar toen 'n paar leden van Oud-D.V.S.V. 't gezelschap kwamen verrassen met orgelmu ziek. die zij op de weg hadden opgepikt, kende de vreugde geen grenzen meer, er werd gezongen en gehost dat het een lust was. Dat waren een paar gezellige echt Waalwijkse uren. Te Amsterdam werd in Heek het diner gebruikt en ook daar was alles prima en hierna werd de stad bezichtigd, om daarna de reis naar Volendam voort te zet ten, waar slechts een goed uur werd vertoefd. De avond werd verder te Am sterdam in de beste stemming doorgebracht en toen men vanuit de hoofdstad vertrok, kon men zeggen dat allen een prettige en pleizierige reis gehad hebben, waarvoor zeer zeker het bestuur van Oud-D.V.S.V. een woord van dank niet mag onthouden worden, eveneens aan de chauf feur van Musa Express, die veel tot het welslagen van deze daq heeft bijgedragen. Met nieuwe moed kan het be stuur aan de reis voor het vol gend jaar beginnen. Naar wij vernemen heeft het bestuur van Oud-D.V.S.V., ge zien de vele aanvragen om lid te worden, besloten om haar leden tal aanzienlijk uit te breiden, wat op de eerstvolgende vergadering besproken zal worden. Zij' die wensen toe te treden, kunnen zich bij het bestuur of een der leden opgeven. JURY-LID. De heer André van Dongen werd aangezocht om zitting te willen nemen in de jury voor het bloemen-corso, dat gehouden wordt te Oss. WEER NAAR HUIS. Vermoedelijk op 3 Septem ber zal het troepentransport- schip „Waterman" de volgen de militairen uit onze om geving op vaderlandse grond zetten: J. van Ommeren, Batt. I, Schoolpad J 19, Raamsdonks- veer. J. J. F. Verklaren, Matr. I, Koningstraat J101, Raams- donksveer. C. A. Verhagen, Tel.I, Hoogezandschel 67, Kaatsheu vel. A. J. Timmermans, Tel. I, O.V.W., Winterdijk 132 Kaats heuvel. WANDELSPORT. Daar het vacantiemaand is, hebben de Zuid-NederlandseWan- delbond en de Nederlandse Wan- delbond geen vergaderingen ge houden, zodat dc definitieve op richting van de Waalwijkse Wan delsportvereniging nog geen door gang heeft kunnen vinden UITSTAPJE. Donderdag 2 September a.s. zal het gezamenlijke personeel van de W.A.M.I. met de leveranciers een uitstapje gaan maken naar Rotterdam, Den Haag, Scheve- ningen, Amsterdam en Volendam. PAARD GESTOLEN. Dezer dagen heeft de poli tie alhier een zekere L. D. aangehouden die een paard had gestolen uit de polder ten nadele van v. E. Ook het paard werd door de politie achterhaald en wel op de markt te Utrecht, waar het reeds in de 4e of 5e hand was. L. D. is naar Den Bosch getransporteerd. AANRIJDING. Dezer dagen kwam het 3- jarig kindje van de heer K. op de hoek Stationsstraat Grotestraat in aanraking met een met paard bespannen ijs- co-wagentje. De kleine be kwam een hoofdwonde. Na echter door Dr. Kolster ver bonden te zijn, kon het weer naar huis gaan. VUILNISBAKKEN. Ter aanvulling op ons be richt in ons nummer van vo rige week omtrent de het stadschoon ontsierende vuil nisbakken, wees er de politie ons op dat de vuilnisbakken pl.m. een half uur voor de wagen komt buiten mogen staan en niet langer dan een half uur nadat de wagen ge weest is. De oplossing die wij in ons vorig bericht aan de hand deden om de bakken achter de poortjes te laten staan, zou echter te veel werk met zich meebrengen voor de gemeen te-werkers. MEN VOND: oorbel met pareltjes, 3-jarige hond, koperen dasspeld (bro che), portemonnaie met in houd, roodbont stuk vee, kin dermuts en een hoedje. NU DE SCHOENEN WEER VRIJ ZIJN. Omzet neemt af. Het schijnt met de schoe nen al juist zo te gaan als met andere artikelen. Zodra de distributie wordt opge heven komt er even een sterke(re) vraag, maar.spoe dig zakt dan toch - de omzet in tot een lager peil dan toen het artikel nog op de bon was. Uit een door het econo misch instituut voor de mid denstand gepubliceerd over zicht betreffende het omzet- verloop in de detailhandel in schoeisel, in grootwinkelbe drijven, warenhuizen en mid denstandszaken van Januari 1947 t.m. Juni 1948, blijkt dat de omzetten zich in de eerste vier maanden van 1948 niet bijzonder gunstig ontwikkel den. De opheffing der schoe nendistributie bracht welis waar opleving, maar in de daarop volgende maand zak ten de omzetten belangrijk in. Uit de cijfers kan even eens worden afgeleid, dat het grootwinkelbedrijf terrein wint op de middenstandsbe- drijven. De maandelijks beschikba re hoeveelheid paren schoei sel voor binnenlands gebruik was in de eerste drie maan den van 1948, behalve in Fe bruari, groter dan gemiddeld in 1947 als gevolg van de pro ductie-toeneming. BIOSCOOPPROGRAMMA. Musis Sacrum. „Teheran" heet de film die van Vrijdag t.m. Maandag in Musis vertoond wordt. Derek Farr en Marta Labarr zijn hier de jour nalist en de Russische danseres die gedurende de oorlog te Te heran met een samenzwering te gen Roosevelt te maken krijgen. De journalist bindt de strijd aan tegen de vriend van de danseres, die tenslotte overtuigd wordt en dan strijden zij gezamenlijk voor altijd verder. Luxor. In dit theater Wordt van Vrij dag t.m. Zondag en Dinsdag om 6 uur en half 9 weer een Tarzan- film vertoond, n.l. „Tarzan in de woestijn". Nu moet hij de strijd aanbinden met gewetenloze nazi- schurken en vreemde monsters. Natuurlijk wint hij door zijn durf en weergaloze behendigheid en kracht en Boy en de chimpansée helpen hem. Voor veertienjarigen en ouderen een spannende avon turenfilm. Ons bedrijf zal Dinsdag 31 Augustus GESLOTEN zijn. Men gelieve advertenties, berichten' enz., bestemd voor het nummer van Donderdag, tijdig in de bus te deponeren, daar ons blad Woensdag wordt afgedrukt. WASPIK. Vergadering van dc raad dezer gemeente op Vrijdag 27 Augustus 1948 om 20 uur ten gemeentehui ze alhier. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot verhoging van het crediet t.b.v. de verbetering van de Kerkvaartse haven. 4. Voorstel tot verhoging van het crediet t.b.v. het uitbaggeren der havens. Muziek. Zondagavond concerteerden de harmonie „Volksvlijt en Volks vermaak" en het R.K. Mannen koor in de tuin van hotel v. Ier se], Alvorens het concert geopend werd, had er een korte huldiging plaats van de heer J. Kuijten, die reeds 55 jaren lid is van de har monie. De voorzitter, de heer A. Brokx, overhandigde de jubilaris een medaille als blijk van waar dering voor hetgeen hij voor de harmonie deed en hopenlijk nog zal doen. Hij stelde de heer Kuij ten als voorbeeld aan alle wer kende leden, een voorbeeld van trouw en plichtsbetrachting, wel- j ke twee zaken de harmonie I groot kunnen maken. Na een „lang zal hij leven" plaatste Jan zich weer achter zijn trom en kon geopend worden met een pittige mars. Het concert had verder 'n mooi verloop en zowel de harmo nie o.l.v. de heer Chr. Kuijten als het mannenkoor o.l.v. de heer H. van Iersel hebben eer ingelegd bij het publiek, dat zeer talrijk was opgekomen en genoten heeft van deze mooie avond. Athletiek. Onze plaatsgenoot A. v. Til burg heeft wederom twee mooie successen geboekt op de Sport dag te Geertruidenberg. Hij werd nr. 1 bij het ver springen en nr. 2 bij het hoogspringen. Ook de Waspikse estafetteploeg had een goede dag en werd derde op de 100 meter. Korfbal. Zondag toog „Amicitia" naar Zevenbergen en verloor daar met 2—0. Hierdoor hebben zij hun kans op het kampioenschap ge deeltelijk verloren. Zij kunnen nog kampioen worden, wanneer Zevenbergen een van de vier wedstrijden die zij nog moeten spelen, verliezen of gelijk spelen. GEERTRUIDENBERG. Naar wij vernemen zal 't op Maandag 4 October feest zijn in Geertruidenberg. Dan viert n.l. de Edelachtb. heer J. L. F. M. Bianchi zijn zilveren ambtsjubi leum als burgemeester aldaar. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. Vraag en aanbod. Worden gevraagd: Een steno-typiste. Enige goede thuisstiksters. Een dagmeisje. Enige kleermakers. Twee geroutineerde of aan komende verfspuiters. Enige timmerlieden en met selaars. Enige hulparbeiders in de schoenfabriek. Een aankomend bouwkundig tekenaar. Enige agenten van politie voor de gemeente Tilburg. Twee electro monteurs (evt. intern). Bieden zich aan: Een vrouwelijke jongste kan toorbediende. Twee aspirant looimeesters. Een ervaren zwikmeester. Een magazijnbediende, tevens administratie. Een correspondent in de vreemde talen. Een portier of concierge. Aanmeldingen dagelijks tus sen 912 uur v.m. op het Ar beidsbureau, Grotestraat 339 te Waalwijk. Deze bekendmaking is gel dig gedurende het tijdvak van 26 Aug. t/m 1 Sept. '48. FIRE-FLY IV BIJ VALKENBURG TE PLETTER GEVALLEN. Dinsdagmiddag, even over half drie, stortte een Fire- Fly IV van de militaire lucht basis Valkenburg in volle vaart uit een duikvlucht van duizend meter hoogte buiten het dorp te pletter. Het één- motorige toestel werd be stuurd door de 21-jarige pi loot-adelborst F. J. C. Meu- lenberg uit Utrecht, die als passagier de 18-jarige ma troos-schrijver F. J. Palings uit Gestel had meegenomen. Beiden moeten op slag zijn gedood. Hun lichamen wer den onherkenbaar verminkt. Vier bewoners van Valken burg zijn door wegspattende scherven gewond en naar het ziekenhuis van Leiden over gebracht. PAUL VAN ZEELAND UIT COMMISSIE VAN DRIE. De Belgische regering heeft Paul van Zeeland op zijn ver zoek ontslag verleend als af gevaardigde in de Commissie voor Goede Diensten in Indo nesië. Van Zealand's plaats wordt ingenomen door Her- remans, plaatsvervangend lid in de Commissie. EXTRA-VERSNAPERINGEN Nieuwe zeepbon. Ter gelegenheid van het re geringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin wordt aan alle leeftijdsgroepen een bon voor 100 gram versnape ringen beschikbaar gesteld. Deze bon wordt in de bon nenlij st van deze week opge nomen. Tevens is met het oog op de feestelijkheden aan ijs- bereiders en limonadefabri kanten een extra toewijzing suiker verstrekt. Op de bonnenlijst van deze week komt verder een bon voor van 225 gram huishoud zeep of 180 gram toiletzeep. Zoals gewoonlijk gelden deze hoeveelheden voor de D- en E-kaarten dubbel. KONINGIN-MOEDER VAN BELGIë BIJ INHULDIGING. Koningin-moeder Elizabeth van België zal haar zoon, prins-regent Karei, vertegen woordigen bij de inhuldiging van koningin Juliana in Am sterdam. Koningin-moeder Elizabeth zal vergezeld wor den door baron Papeians de Morchoven en prins Albert de Ligne. WERELDRAAD VAN KERKEN. De datum van Maandag 23 Augustus zal in. de geschie denis van de Wereldraad van Kerken als één van de be langrijkste data blijven gel den, nu de Wereldraad defini tief is opgericht. Een ogen blik, waarnaar velen reeds jaren hebben uitgezien. De jarenlange voorbereidingen van een aantal personen, die in het kerkelijk leven van van verscheidene landen een vooraanstaande plaats bekle den. hebben haar bekroning gevonden in het met alge mene stemmen aangenomen besluit van de Assemblee. Het ideaal van aartsbis schop Söderblom ging in ver vulling en aan diens arbeid heeft de president, dr. G. Fisher, dan ook terecht her innerd. Nadat de beslissing was genomen, heeft dr. Fisher in een kort gebed de Koning der Kerk dank gebracht voor dit gewichtig uur en Gods zegen afgesmeekt over 't be sluit, dat alleen onder Zijn zegen zal kunnen medewer ken aan de glorie van Zijn Naam in deze chaotische we reld, en van betekenis zal kunnen blijken te zijn voor de Kerk in de oecumene. Het feit, dat de Prinses- Regentes en Prins Bernhard de middagzitting hebben bij gewoond, accentueerde de be langrijkheid van de Assem blee voor Nederland en de hulde, die de vergadering on ze toekomstige Vorstin bracht was een spontane uiting van de waardering en vriend schap van tal van landen voor het Huis van Oranje. DE TOESTAND VERBETERD?? De autoriteiten "in verschil lende landen zijn optimistisch gestemd na de onderhande lingen van Stalin met de Grote Drie. De rechten van de Grote Drie om Berlijn mede te be sturen zouden op ondubbel zinnige wijze erkend zijn, evenals het recht dat zij de straten en wegen naar Berlijn mogen gebruiken. Bovendien zouden zij het recht hebben mede toezicht uit te oefenen op elke valuta, die tot valuta van Berlijn werd gekozen. UITSPRAAK BIJZ. GERECHTSHOF. G^termorgen is de uitspraak geweest in de zaak tegen P. v. d. H. en A. C. te Waalwijk. Beiden werden veroordeeld tot 6 jaar met aftrek van voorarrest en ontzegging van de beide kiesrechten voor de tijd van 15 jaar. Eis was 15 jaar met ont zegging voor 't leven.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 4