De Echo van het Zuiden J Uit Binnen- en Buitenland. CALVEsli TROONS-AFSTAND r NU IS ER VREUGDE. V H 1VIII [Tl w\ l •H III 111 n|ripju|nipjgg |M i mi mimi ■H r 1 n 1 i i Hl 11 pi ui Tl Tl ïlilïIU 1 =i ï=i1 1 111 II =i III 11 f~3 in 33 ""Ij) l JïE|U 33 33 n JinJiB |h Ti Hl 3l ■H tllll mimi UI r 1 HexL&K&aincL vi&Kt Ze<zit. No. 70 Dinsdag 31 Augustus 1948 WM VEVPOHES EN IKHISTCEIEN Gemeenteraad Waalwijk ER WORDEN WEER HUIZEN GEBOUWD. £r gaaV niets boven CP It —027 VOORDAT EEN SCHIP GAAT VAREN Koningin Wilhelmina te be wijzen, dat zij in het hart van elke Nederlander die aparte plaats is blijven in nemen, die zich alleen de waarlijk groten weten te ver overen. In October 1947 kwam het bericht dat H.M. zich, met 't oog op haar gzondheid, ge noopt zag tijdelijk het konink lijk gezag neer te leggen, een periode die tot 1 December 1947 duurde. Begin Mei van dit jaar zag H.M. zich genoopt voor de tweede maal tijdelijk het ko ninklijk gezag neer te leggen, eveneens in verband met haar gezondheidstoestand, zodat H.K.H. Prinses Juliana als Re gentes beëdigd werd. Op 12 Mei 1948 om half zes 's middags heeft Koningin Wilhelmina in een ontroeren de radio-rede vervolgens haar voornemen afgekondigd ten behoeve van haar dochter af stand te doen van de troon: het was een land en volk vol komen verrassend besluit, on danks de geruchten die al ge ruime tijd hieromtrent de ronde deden. In deze rede deelde H.M.'mede dat Prinses Juliana tot 30 Augustus als Regentes het bewind zou voe ren, waarna zij zelve, in ver band met het jubileum, nog voor korte tijd als Koningin zou regeren, om dan definitief afstand te doen van de troon in begin September. Nu terugblikkend op dit in alle opzichten zo rijke leven, gewijd aan Nederland, wen sen wij H.M. Koningin Wil helmina de rust toe, die zij zo zeer behoeft. Moge Prinses Juliana, weldra Koningin der Nederlanden, als een echte Oranjetelg in de voetsporen van haar koninklijke moeder treden Nu is er vreugde in dorpen en steden, Nu zoekt iedere keel naar het blijde geluid, Dat de roem en de glorie vertolkt van 't verleden, De herinnering viert aan het kind en de bruid. En geen woorden, noch klanken zijn er te vinden Die de lof kunnen jub'len van Nederlands Vrouw, Maar de vogels, de Hollandse zee en de winden, Gaan nu zingen van liefde voor 't volk en van trouw. Wij kunnen slechts vragen, de handen gevouwen Aan de Vader, Die ook over Nederland waakt, Dat Hij deze Vrouw voor ons volk wil behouden En haar leven gelukkig en vreugdevol maakt. Laat de vogels het zingen in Nederlands luchten, Laat de zeeën het bulderen tegen de wind, Dat een moeder die eens van haar kinderen moest [vluchten, Bij haar terugkeer nog vuur'ger door hen werd bemind. 24-8-'48. W. v. H. J| JUBILEUM-PUZZLE. V" "V S IIUIIlJ U.P.fj.fJoppeij 95 y//////i co Zo op het eerste gezicht ziet onze jubileumpuzzle er niet als een gedichtje uit. En toch vertolken de vlaggetjes, in dichtvorm, gevoelens, die ons bij het jubileum van H.M. Koningin Wilhelmina uit het hart zijn gegrepen, waarbij men er reke ning mede dient te houden, dat de eerste drie regels de titel vormen; daarna volgt het vier-regelige gedichtje. Als enige aanwijzing delen wij mede, dat de letters F, G en X niet, de letters C. J. U en Z slechts één maal voorkomen. Elke letter wordt door een bepaald vlaggetje voor gesteld; dezelfde letter natuurlijk door hetzelfde vlaggetje. Wie ontcijfert dit gedichtje? In alle delen van ons land, grote steden en kleine dorpen worden enthousiaste voorbereidingen ge troffen voor de herdenking van het a.s. jubileum van Koningin Wilhelmina en de Inhuldiging van Koningin Juliana. De hoofdstad Amsterdam en de hofstad Den Haag spannen natuurlijk de kroon. In Amsterdam werd 1.1. Maandag proef gedraaid met de verlichting en dat gaf een ongelooflijk schitterend schouwspel, dat door tienduizenden en tienduizenden bewonderd werd. De versieringen in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zijn fantastisch en de belangstelling in binnen- en buitenland voor de a.s. feesten is enorm. In Amsterdam is geen plaatsje meer te krijgen in enig hotel of pension, duizenden moeten teleurge steld worden en de drukte die hier verwacht wordt is zo groot, dat zeer bijzondere maatregelen zijn ge troffen, o.m. dat geen enkele auto, bus, fiets of wat dan ook in de binnenstad mag komen. Maar toch zullen honderdduizenden en honderd duizenden alles doen om een plaatsje te veroveren, om maar een glimp te kunnen opvangen van de ko< ninklijke stoet, waarin onze vorstinnen en vorstelijke personen en speciale gezantschappen uit alle delen van de wereld zullen voortschrijden. Hetzelfde 'zal zich herhalen bij de intocht in Den Haag. Vooral de plechtigheden in de schitterend versierde Nieuwe Kerk zullen een onvergetelijke indruk maken. Maar degenen, die niet het voorrecht hebben de officiële plechtigheden mee te maken, zullen spon taan feestvieren in hun eigen stad en eigen dorp en daardoor even hartelijk hulde brengen aan hun jubilerende Koningin en aan Haar, die thans de re gering over ons Nederlandse volk gaat aanvaarden. HOE MEN IN 1898 FEEST VIERDE. „En welk een heerlijke eendracht vertoonde zich „overal! Alle standen, alle partijen verenigden „zich en wedijverden in huldebetoon aan onze „jonge, onze achttienjarige koningin. Het hart „der natie vloog haar tegemoet, nu zij de troon „harer vaderen beklom Zo schreven onze voorgan gers na afloop van de fees telijkheden bij gelegenheid van de Troonsbestijging van de jeugdige Koningin Wil helmina. Wij vonden het in een oude krantenlegger, waaruit de muffe geur dei- ouderdom ons tegen sloeg. Wij vonden er nog veel meer be treffende deze feesten. In onderstaande regels trachten wij in het kort weer te geven hoe de feesten in deze streek werden gevierd. Het enthousiasme dat allen toen bezielde moet zeer groot geweest zijn. Arm - en rijk, jong en oud hebben mee- gehost achter de lichtstoeten tot laat in de nacht. Zelden zag men zoveel volk op de been, zelden zag men derge lijke versieringen, terwijl er lichtstoeten waren die een sprookje geleken. IN WAALWIJK was de stemming zeer goed. Enkele incidenten, tussen Waalwijkers en Besoijenaren, waarbij soms een mes te pas kwam, werden gemeld, aldus de Echo, maar over het al gemeen was de stemming uit stekend. Zaterdag 3 Sept. werden de feesten geopend met „ene feestgroet en huidebetoging van de toneelveren. „Volhar ding in den Strijd" met mede werking der Harmonie ,,1'Es- perance". Zondag was eigenlijk de grote dag. 's Morgens para deerde de schutterij in groot tenu, onder grote belangstel ling en bij schitterend weer. St. Crispijn, die er toen ook al was, speelde er lustig, op los en de enthousiaste bewo ners dansten er achter aan. 's Middags waren er kinder- spelen. Wie wil weten welke kinderen de prijzen behaal den, kijke in de Echo van be gin September 1898, waarin alles uitvoerig beschreven wordt. 's Avonds was er op de schitterend verlichte kiosk een concert van St. Crispijn en na afloop ging men aan 't hossen. Jammer dat dit mooie vermaak de laatste tijd aan populariteit inboet. Maandag zongen de kinde ren hun feestlied en trokken zij door de versierde straat, vergezeld door de Harmonie „Kunstliefde vermag alles" uit Oss. De gezamenlijke lie dertafels en harmonieën zon gen enkele grote nummers op de kiosk; er was een gymnas- tiekuitvoering en volksspelen trokken eveneens veel be langstelling. 's Avonds was er een vuurwerk dat jammer genoeg door de mist gedeel telijk mislukte. Na afloop hiervan kwam het grandiose slot van de feesten in de vorm van een schitterende licht- stoet, met prachtige verlichte wagens en verlichte kronen en verlichte W's. Zelden had de verslaggever van ons blad zo iets moois gezien. Tot laat in de nacht heerste er feest vreugde! IN BAARDWIJK, toen nog een aparte gemeen te, was ook zeer veel volk op de been op 12 Sept. en prach tige versieringen waren er aangebracht. Nadat eerst de armen be dacht waren met een feest gave, een zeer mooi begin, gaven de kinderen van Baard-, wijk enkele liederen ten bes te, evenals de liedertafel en de harmonie. De kinderen werden bovendien zeer roy aal bedacht en deden dit pro gramma-punt zonder een fout verlopen, aldus onze corres pondent. 's Avonds genoot men van de schitterende verlichting, van het magnifieke vuurwerk en van de sprookjesachtige lichtstoet. IN BESOIJEN vierde men op 1 September feest en men begon met een optocht die aller belangstel ling had. De jeugdige zang vereniging het Rozeknopjè zong onder leiding van haar 14-jarige directeur, de jonge heer Hurkmans, enkele mooie toepasselijke liederen; ook de schoolkinderen zongen. Deze werden bovendien getrac- teerd. IN SPRANG hield men eerst godsdienst oefeningen in de diverse ker ken, waarna het koor „De Harpe Zion's" in de Geref. Kerk een concert gaf. Ook daar was een lichtstoet en gaf de harmonie Excelsior een concert. IN CAPELLE, waar men het feest vierde op 6 September, ging het er al even gezellig naar toe als in alle andere plaatsen. Er wa ren vermakelijke volksspelen, een optocht met veel muziek, een kinderfeest, een geslaagd concert en een door nagenoeg allen bewonderd vuurwerk. Van de andere omliggende plaatsen ontbreken ons de gegevens. Maar op ons ge zag, lezer, kunt U aannemen dat het ook daar feest was, een blij en vrolijk feest, een eendrachtig feest, dat nog lang in het geheugen van de vierders zal zijn gebleven. Moge de geschiedenis zich herhalen, want de verwach tingen die men van de jeug dige vorstin koesterde zijn in vervulling gegaan, en meer nog dan dat. Als aanvullend agenda-punt besloot de gemeente raad van Waalwijk in haar vergadering van Donderdagavond j.l., die onder voorzitterschap stond van Burgemeester Lambooy, weer een 15- tal huizen te bouwen, waaronder 5 winkelhuizen. Naar men ons mededeelde zullen deze huizen ge bouwd worden in_ het uitbreidingsplan tussen Putstraat en Stationsstraat. Na de gebruikelijke ope ning werden de notulen der vorige vergadering vastge steld, nadat de heer de Brou wer had opgemerkt dat noch in de notulen, noch in de plaatselijke pers iets vermeld was van de verbeteringen die hij aangebracht wenste te zien aan het slachthuis. Enige Ingekomen Stukken, goedgekeurde raadsbesluiten, werden voor kennisgeving aangenomen, waarna men zonder hoofdelijke stemming en zonder een enkele op- of aanmerking accoord ging met de punten 3, 4, 5 en 6, waar voor wij verwijzen naar de agenda in één van onze vo rige nummers. Bij het voorstel tot aan koop van stroken grond aan de Grotestraat voor bouwter rein aan een nieuw te leggen straat, deelde de voorzitter mede, dat gebleken was dat een stukje van 25 centi-Are het eigendom was van de Bin- nenpolder, zodat men met 't betreffende bestuur contact zou moeten opnemen. De heer v. Heeswijk stelde de vraag of die nieuwe weg aansloot op de weg, die op dezelfde hoogte op de Paral lelweg stond. De voorz. antwoordde dit bevestigend. De heer Verdoorn infor meerde of er arbeiderswonin gen zouden worden gebouwd. Neen, zeide de voorzitter, de grond wordt besteed voor het bouwen van handelskan toren met woningen. Bij het voorstel tot aan koop van een strookje grond voor de bouw van een trans formatorhuisje, vroeg de heer v. Heeswijk waarom de on derhandelingen met de fa. Hoffmans waren afgebroken. Dit was gebeurd, aldus de voorz., omdat er een klein meningsverschil was over de prijs, doch hierom niet alleen, want de huidige plaats bleek hiervoor beter geschikt. De heer Mombers meende te moeten opmerken dat de plaats waar het transforma tor-gebouwtje nu werd ge plaatst niet zo voordelig was. Hierop antwoordde weth. Smolders dat de hoofdaders dering, waarna de raad het voorstel van B. en W. om hen een 15-tal huizen, waaronder 5 huizen met bedrijfsruimte, te doen aanbesteden en te gunnen, en hen hiervoor het benodigde crediet te verstrek ken, zonder hoofdelijke stem ming aannam. Hierna sloot men zoals ge bruikelijk, de openbare ver gadering. HOE KAN MEN DE PLECH TIGHEDEN DOOR DE RADIO VOLGEN. Op 30 en 31 Augustus en op 4 en 6 September kan men door de radio een door een commissie van deskundigen samengesteld „Nationaal Programma" beluiste ren. Behalve ernstige en lichte muziek, hoorspelen, reportages en jeugduitzendingen, kan men de hoogtepunten van onze nationale feesten, Regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina en Inhuldi ging van Koningin Juliana, bin nen de huiskamer halen. Op 30 Augustus: de aubade in Den Haag (morgenuren) waarbij H. M. de Koningin afwezig is. In de middag kan men de aankomst van H. M. in Amsterdam meema ken en 's avonds kan men genie ten van een oratorium „Willem van Nassau". Op 31 Augustus: een plechtige H. Mis vanuit de Kathedrale Kerk te Utrecht en een protestantse Dienst vanuit de Domkerk. De middag wordt geopend met een gelukwens, uitgesproken door de minister-president W. Drees, dr. H. J. van Mook, ir. L. A. H. Pe ters en dr. W. Huender, de vier hoogste functionarissen in onze gebiedsdelen. Daarna wordt het volledige Jubileumspel vanuit het Amsterdamse Stadion uitgezon den. In de avonduren is er een hoorspel, een concert en 'n „feest- krant". Op 4 September: In verband met de Afstand van de Troon 'n ernstig programma. Getracht zal worden van de abdicatieplechtigheden vanuit het Paleis op de Dam een reportage te geven. Om 12 uur volgt dan „Ama teurskunst uit alle windstreken" en „Van Sabang tot Molotai", 'n Strijdkrachtenprogramma. Om 4 uur kan men naar een reportage luisteren van de eerste rijtoer van Koningin Juliana. Op 6 September: Deze dag opent met een flitsenreekS van de feestelijkheden te Amsterdam. Om 10 uur wordt de volledige plechtigheid in de Nieuwe Kerk te Amsterdam uitgezonden. Daarna een reportage van de rijtoer in de gouden koets, 's Mid dags zijn er een reeks officiële speeches uit Oost en West en in de avond komt er een uitgebreid feestprogramma. MAXIMAAL EEN JAAR AMNESTIE. Z. Exc. Minister Wijers heeft aan de Kroon geadviseerd ter ge legenheid van de Inhuldiging van H. M. Koningin Juliana een am- -nestie af te kondigen van 'n vier de deel van de opgelegde straf met een minimum van 'n maand en een maximum van een jaar, aldus verneemt Het Binnenhof. In aanmerking nemende de nor male kwijtschelding van straf met een derde, welke sinds kort ook voor geïnterneerden toepasselijk is geworden, betekent dit, dat practisch al degenen, die tot 5 a 6 jaar of minder zijn veroordeeld, door deze amnestiebepaling zullen vrijkomen. Het Besluit zal op de dag van de Inhuldiging worden afgekon digd. INKRIMPING PERSONEEL C.C.D. Evenals bij de Prijsbeheersing zal ook bij de centrale controle dienst een belangrijke reorganisa tie worden doorgevoerd. .Dit zal een aanzienlijke inkrimping van het personeel tengevolge hebben. De eerste ontslagen, 250 in to taal, zullen per 1 November a.s. vallen. Er zullen er nog meer volgen. De inkrimping bij deze diensten is een gevolg van de algemene be zuinigingsmaatregelen welke thans op alle departementen worden doorgevoerd en staat mede in ver band met de vermindering van de controle-werkzaamheden. REPUBLIKEINSE AMBTENA REN UITGEWEZEN. Een communiqué van de Re geringsvoorlichtingsdienst te Ba tavia zegt: „De voorlopige federale Re gering hpeft besloten niet langer toe te staan, dat personen in vas ten dienst van de Republiek met hun gezinnen te Batavia wonen. De verschillende gebeurtenissen van de laatste tijd hebben daar toe voldoende aanleiding gege ven". HET STAATSIE-TOILET VAN KONINGIN JULIANA. Het staatsie-toilet, dat Konin gin Juliana ter gelegenheid van de inhuldiging zal dragen onder de kroningsmantel is ontworpen door de 19-jarige Zwitser Erwin Dol- der, aldus een bericht in de Volks krant. Het toilet is beslikt met parelen van halssnoeren der Ko ningin en werd vervaardigd te Wassenaar, waar de jonge mo de-ontwerper zijn ateliers had in gericht. Door bemiddeling van een Ne derlandse dame, die hem 'n op dracht gaf en beloofde hem aan het hof te introduceren en na wis seling van diverse telegrammen kwam Erwin op 3 Maart van dit jaar voor het eerst ten paleize. Hij kreeg meteen een opdracht: het witte pakje en de witte toque bestaande uit 140 aigrettes, be kend van foto s van de Prinses- Regentes uit de laatste tijd. Voor de opdracht van het staatsiekleed van Koningin Juliana maakte hij verschillende ontwerpen, waarvan er een uitgekozen werd. Ook de toiletten van de hofdames ont wierp hij. Erwin zal met zijn moeder de plechtigheid in de Nieuwe Kerk bijwonen. Na de feesten vertrekt hij naar Amerika en Canada, o.a. om mevr. Roosevelt te bezoeken en een opdracht voor Josephine Baker uit te voeren PUDDING CUSTARD-MAIZENA van de P.N.E.M. door de Langstraat liepen en hoe dichter het huisje bij deze aders werd gebouwd, hoe voordeliger en gemakkelijker het was. En de plaats waar het nu zou komen lag er dich ter bij dan het stuk jé grond van de Fa. Hoffmans. Op een vraag van de heer Pullens, zeide de voorz., dat het huisje precies kwam ten Noord-Oosten van Scho'ep in v.m. Baardwijk. Hierna ging men ruim een half uur in gesloten verga- BIJ DE TE WATER LATING VAN DE „RIJN". Donderdag is het m.s. „Rijn", dat gebouwd werd op de scheepswerven van de Fa. Ruijtenberg te Raamsdonksveer, te water gelaten. Voordat deze plechtigheid, die met enige handicaps gepaard ging, plaats vond, was de heer Ruijtenberg zo vriendelijk ons het een en ander te vertellen over de toestand op een scheepswerf. „Rijn" is het eerste nieuwe nenland. Uit het buitenland schip dat na de oorlog op de scheepswerf Ruijtenberg werd geleverd. Want door het ge brek aan materiaal, 't groot aantal beschadigde schepen, oriënteerde men zich de eer ste jaren na de bevrijding uitsluitend op reparatie. Nu is de materiaalpositie in en kele maanden veel verbeterd, al krijgt men nog niets zon der vergunning. Er zijn bovendien weinig aanvragen voor nieuwbouw, althans niet van particulieren uit het bin- krijgt men tamelijk veel aan vragen, vooral uit Zuid-Ame- rika. Wat het personeel betreft, kampt men nog altijd met een gebrek aan arbeidskrach ten, werkelijk bekwame ar beidskrachten zijn zeer zeld zaam. Het is een moeilijk werk en het duurt lang voor dat men zich een vakman kan noemen; bovendien is er toch al weinig animo voor het vak van scheepsbouw, hoewel het een zeer mooi vak is.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 3