No. 522. De Loonse ruïne gaat verdwijnen Elastieken Kousen NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING. FEUILLETON 1 automatische Ringmachine. MOTORRIJWIEL Verpachting - Rietgewas. Aanbesteding. VAN MAAREN ZIJN THUISKOMST. Terry en Berry in :DE WITTE ELAND. Te koop aangeboden: AANGEBODEN publiek verpachten Aanbestedingsreglement W. B. een net DAGMEISJE in diverse prijzen VUGHTERSTRAAT 25 DEN BOSCH. den voor ons de Rulati's. Ze brachten een muzikaal caba ret. Reuze goed. Tot slot van dit feestverslag nog iets over de versiering van de posten. Door de wel zij ns ver zorgingsdienst van de B.-divisie, was een wedstrijd uitgeschreven in het versie ren van kampementen en zij stelde de winnaar een fraaie prijs in het vooruitzicht. Alle posten natuurlijk druk aan 't versieren. Ons kamp was pri ma versierd, mede dank zij de feestartikelen die mijn moeder ons gezonden had. Wij rekenden er zeker op ernstig naar de eerste prijs mede te dingen. En nu komt de clou van dit verhaal. Van de hele wedstrijd hebben we niets meer vernomen, we hebben niemand gezien om de versie ringen te bekijken en een prijs is tot heden niet toege kend. Nu vergat ik bijna 't bloe mencorso. In Ambarawa was 4 September bloemencorso voor burgers en militairen. Helaas waren er, ofschoon beloofd, geen bloemen voor de soldaten beschikbaar. Maar niettegenstaande reed een rijk met bloemen versierde molen in de optocht mee, en van on ze post kwam een 3V2 meter hoge koffiepot, met bloemen verfraaid. Ter verduidelijking van het vreemdsoortige ding, onze post draagt de schone naam „Koffiepot". SIMON. 15 Sept. 1948. R.K. H.B.S.—M-M.S. Het aantal leerlingen van de R.K. H.B.S. en M.M.S. te Waal wijk bedroeg op 15 September j.l. 293, als volgt over de verschillen de genieenten verdeeld: Waalwijk 138; Drunen 27; Loon-op-Zand—Kaatsheuvel 24 Sprang-Capelle 23; Raamsdonks- veer 14; Waspik 13; Geertruiden- berg 13; Eethen 10; Heusden 9; Vlijmen 7; Made 4; Tilburg 3; 's-Bosch 2; Hilvarenbeek 1; Am sterdam 1Vught 1St. Michiels gestel 1; Óisterwijk 1; Dronrijp 1. Van de 293 leerlingen zijn: R.K. 245; Prot. 46; Isr. 2. LANGSTRAATSE FOKVEEDAG. Naar wij vernemen zijn pogin gen in 't werk gesteld om te voor komen dat in dezelfde streek voortaan twee interlocale fokvee. dagen op dezelfde datums worden gesteld. Het ligt in de bedoeling de Langstraatse Fokveedag in de toekomst iets vroeger te houden, omdat Waalwijk een mooie voor keuring zou worden voor de bei de Bondsfokveedagen te Breda (zwart-bont) en 's-Bosch (rood bont). Dit plan heeft de instem ming van bestuursleden en auto riteiten op dit terrein. ALGEMENE VERGADERING WAALWIJKS BELANG. ,De algemene najaarsvergadering van Waalwijks Belang is bepaald op Maandag 25 October a.s. des avonds 8 uur in hotel „De Twee Kolommen". AAN D'OEVER VAN EEN SNELLE VLIET. De Kunstkring heeft het seizoen geopend met een bruipartij. Zij heeft haar leden en vrienden on bedaarlijk laten lachen met het toneelwerk van Esther Mc. Crac- ken „Aan d'oever van 'n snelle vliet", dat gebracht werd door Het Vrije Toneel (v.h. het Ruys_ Ensemble) Zeg niet dat het Engelse volk geen humor kent of een apart soort humor zoals in Punch. Noem het „verdraagzaamheid, elkaar verdragen met een glimlach", zo als de vertaler; geef het honderd andere namen, humor is humor. Humor is altijd en overal humor. Echte humor is een weldaad; iemand die er gevoelig voor is, is rijk, omdat de humor het leven licht maakt en aanvaardbaar. Echte humor is wijsheid, zij lost vele problemen op, ziet in alles het menselijke, het belachelijk klein-menselijke. Het ligt niet in onze bedoeling de lof van de humor te bezingen, maar als wij de humor verheer lijken, verheerlijken wij ook dit toneelspel, dat enkel humor was, meer niet. Het was niet te doen om de intrigue, noch minder om enige moraal, het stellen en op lossen van problemen. Het was ook geen stuk dat lang in het ge heugen blijft, tenminste het stuk zelf niet; wel het pleizier dat men er aan beleefde, dat men beleefde aan de heerlijk domme mensen, met hun hobby's, hun hebbelijk heden, hun kalverliefde en al hun andere typische eigenaardigheden. En toch wekt dit stuk geenszins de indruk van gezocht te zijn, van een opeenstapeling van alle eigenaardigheden van alle men sen. Toch blijven de personen ge wone mensen zoals wij zelf zijn, en daarom is het zo aantrekkelijk omdat de humor vaak, zo niet meestal, op de personen zelf ge richt is. Deze humor heeft het Ruijs-en- semble begrepen, goed weergege ven, hier en daar in een bepaald type nog wat aangedikt. Op een voortreffelijke wijze vertoonde men de belevenissen van een gro te familie in een klein week-end- hüisje, waar men elkander wel moest verdragen om het vertoe ven daar niet onaangenaam te maken. En men. verdroeg elkan der, al ging het wat moeilijk. Er waren prachtige typen bij, zo Adrian Barasford, de statig stun telige kantonrechter met zijn ge heime liefde. Deze rol was na tuurlijk voor Cor Ruys en hij heeft er iets moois van gemaakt. Dan had ge een bakvis, natuur lijk voor Myra Ward, een kwa jongensachtig, slagvaardig 17-ja- rig meisje, dat hopeloos verliefd was. En zo waren er nog veel meer, maar allen waren zij behebt met de een of andere eigenschap, de een in meerdere mate dan de ander, en al die eigenschappen verdroegen elkaar zo goed en zo kwaad als het kon. Dat was „aan d'oever van een snelle vliet", een brok humor, luchtig en vlot opgediend, die al len uitstekend amuseerde. WINTERPROGRAAM K. A. J. PAR. ST. CLEMENS. Tijdens de op Dinsdag 21 dezer gehouden algemene vergadering, welke door nagenoeg alle leden bezocht was, werd besloten het winterprogramma van de K.A.J. officieel te openen op Woensdag 29 Sept. a.s. onder het motto „Reddend Christendom door Gods vertrouwen", waarover dan te vens een uiteenzetting zal worden gegeven. Deze avond zal speciaal tot doel hebben de band tussen de katholieke jonge arbeiders, en hiermede wordt niet alleen 't oog gericht op de leden der K.A.J. onderling, maar in het algemeen alle jonge arbeiders, hetzij werk zaam op de fabriek, het atelier, kantoor enz., welke nog per cir culaire zullen worden uitgenodigd. Verder zal deze avond gevuld worden met zang, muziek, toneel enz. met als speciaal nummer „Het kampvuur". Wij verwachten dan ook dat alle jongp arbeiders deze avond, welke bijzonder gevarieerd zal zijn, zullen bijwonen. K. R. O.-TOURNEE. Ditmaal onder de titel „In de Roos" maakt het populaire „Or kest zonder Naam" met de drie Musketiers 'n wintertournée door het land en zal daarbij ook Waal wijk aandoen. In afwijking van het vorige seizoen wordt nu het bekende K.R.O.-gezelschap versterkt met een tweetal prominente figuren ".it de kleinkunstwereld: Dries Klijn en Toby Rix. Van het gebodene op zulk een avond kunnen de vele duizenden bezoekers van het vorig jaar nog enthousiast getuigen en hoewel 't programma te verrassend en te flitsend was om na te vertellen, is deze herinnering onverdeeld: „De zanl werd afgebroken Een lichte en smaakvolle avond wacht u ook dit jaar. Ger de Roos en zijn mannen, welbekend door de frisse radio-uitzendingen, tonen u een avond lang, dat zij ook „over het voetlicht" kunnen spe len; dat zij de kunst verstaan volle zalen mee te slepen. Buiten de vloed van geestige vondsten en originele kleinkunstnummers wordt u nog vergast op enige staaltjes van muzikale virtuositeit, op pret tige liedjes van de Musketiers. Dit levend contact tussen radio mensen en vrienden van de KRO zal weer een versterking zijn van de hechte band die er bestaat tus sen omroep en luisteraars. Het „Orkest zonder Naam" verwacht u „In de Roos" op Dinsdag 5 Oct. in de R.K. Gil denbond. Elders in dit blad vindt u een annonce met nadere gege vens. KINDEREN EN FILM. De plaats die de film in het ontspanningsleven van de mens van de twintigste eeuw inneemt, wordt hoe langer hoe groter. Al lerlei soorten films zijn vertoond aan het publiek, dat roekeloos de bioscopen inliep, en alles mooi vond wat er vertoond werd, be halve de heel goede films. Het huidige publiek is immers niet opgevoed voor de film, heeft geen onderscheidingsvermogen en het neemt de grootste kitsch voor schoonheid, de grootste leugen voor waarheid. De kinderen van nu worden de bioscoopbezoekers van later. En als wij willen voorkomen dat het met hen dezelfde weg opgaat als met hun ouders, dan moeten wij hen opvoeden van klein af aan tot goede bioscoopbezoekers, met NEDERLAND IN HET BUITENLAND. Bij de opening van het internationaal congres voor leer en schoeisel (B.I.C.) te Parijs, trok de Neder landse afdeling buitenge woon de aandacht. Ons land is uitgekomen met een belangrijke afdeling orthopaedisch schoeisel. De Franse vaklieden zijn het er over eens, dat wat op dit gebied in Nederland bereikt is, door hen niet te benaderen valt. onderscheidingsvermogen, met zin voor een goede en mooie film. Dit kan niet beter gebeuren dan door de kinderen in hun jeugd reeds kennis te doen maken met goede films, met gezonde films die iets te zeggen hebben en niet zo grenzeloos lee<j zijn. J. Arthur Rank, de bekende film-producer; zag dit ook in en hij richtte een speciale afdeling in voor kinderfilms, die onder lei ding staat van Mary Field, die bijgestaan wordt door een advi serende raad, waarin vertegen woordigd zijn twee departemen ten, onderwijsorganisaties, jeugd verenigingen, vrouwen-instituten enz. Deze afdeling ging speciale kinderfilms vervaardigen. Niet in de trant van Watt en Half Watt, maar degelijke rolprenten, waarin bij voorkeur de kinderen zelf spe len en waarin bovendien nog een zekere opvoedkundige waarde ligt. Met vreugde zijn deze films in de Nederlandse pers begroet, met vreugde begroeten ook wij ze, nu de heer Boers, de directeur van Musis Sacrum, het initiatief heeft genomen iedere maand een van deze werkelijk goede films voor zijn jeugdig publiek te vertonen. Men begint 2 en 3 October reeds met de zeer goed geslaagde film „Spoorzoekers". Wij weten dat vele ouders hui verig zijn voor de bioscoop, zeker waar het hun kinderen betreft. Laten zij dan begrijpen dat de film een steeds groter deel van het ontspanningsleven zal opei sen, dat ook hun kinderen latei- de bioscoop zullen bezoeken. Hoe Dat ligt voor een groot ge deelte aan de wijze waarop zij opgevoed worden tot bioscoop bezoekers. Hier wordt een gelegenheid ge boden de trek naar de bioscoop op te vangen en in de juiste rich ting te leiden, door det kinderen te maken tot bioscoopbezoekers die VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 3) „Neen mijnheer". „Dan moet u dit vertrek blijven bewonen, want er zul len nog wel meer kamers zijn waar gestookt kan worden". „Ik heb bij tussenpozen in alle vertrekken die bewoon baar zijn gestookt, om ze te gen vocht te beveiligen. Mijn eigen kamer is achter in het huis. Dit was de eetkamer van Mrs. Halford en hier zat zij gewoonlijk. De salon en de bibliotheek zijn beide mooie vertrekken, ofschoon ze wat verwaarloosd werden. Ook de portrettengalerij, die langs de hele lengte van de lange arm van de „L" loopt. U hebt zeker wel opgemerkt dat het huis gebouwd is in de vorm van die letter?" „Neen, dat heb ik niet op gemerkt. Gisteren was het immers veel te donker? In de vorm van een ,,L" zegt u?" „Juist mijnheer. De korte arm bevat niets dan kamers voor de bedienden en minder soort slaapkamers. Het is ze ker al heel wat jaren geleden dat die gebruikt werden. Mijn zuster en mijn dochter hebben beiden haar kamers daar. Om dat dit deel van het huis dich ter bij de keuken is, vinden zij het er warmer. Over het geheel heeft dit deel niet veel bezienswaardigs". „Goed; daar zal ik dan ook niet komen. Maar de overige kamers zijn zeker open?" „Sommige van de beste vertrekken zijn gesloten. Mijn dochter zal u de sleutels brengen". Linnac-re verliet het vertrek en Corneston dacht: „Een vreemde man! Hoe is hij hier eigenlijk verzeild? Ik heb nooit gehoord hoe tante aan hem gekomen is! Eén verval len grootheid lijkt hij mij! Waarom hij mij gisteravond zo verschrikt aanstaarde, is mij nog een raadsel. Hij zal toch wel verwacht hebben dat ik te eniger tijd eens zou verschijnen? En hij herkende mij dadelijk. Ik moet dan toch wel veel lijken op die arme Oom Will!" William Corneston was een veel jongere broer van zijn vader; een knappe, vrolijke, vriendelijke man, die een aan gename indruk bij hem had achtergelaten. Oom en neef scheelden §lechts een jaar of zes. Will Corneston was, he laas, een losbol geworden, had zodanig het leven genoten, dat hij er zijn gezondheid en zijn fortuin bij ingeboet had en eindelijk een onderkomen had gezocht in dit sombere, oude huis op de heide, dat ten slot te nog zijn enig bezit was ge weest, maar dat hij door de de wilsbeschikking van zijn vader niet had mogen ver kopen. Nadat hij enige tijd op Or- mathwaite gewoond had, was hij er gestorven en daar Cor neston op dit ogenblik aan de andere kant van de wereld zat, had hij zijn oom niet meer gezien. Zijn tante had hem de dood van Oom Will gemeld. Ze was daar nage noeg nog een jaar gebleven en toen tante en neef elkaar weer ontmoetten, had zij hem maar heel weinig van de dood van zijn oom verteld. Zoals allen, met wie hij in aanra king kwam, had zij Will lief gehad, ondanks zijn fouten. Bij zijn dood had zij Ormath- waite van hem geërfd, zoals Corneston het nu weer van zijn tante had gekregen. Hij zou het huis eens rondgaan. In de hall, waar tante Julia de vorige dag bij een ver kwikkend vuur had gezeten, brandde dit nu nog maar heel flauwtjes. Linnacre had ge zegd dat zijn dochter de sleu tels zou brengen, maar Cor neston kon haar toch niet roepen als een gewone dienst bode! Aan het eind van de hall stond een deur op een kier en hier doorheen viel een streep licht. Hij ging wat dichterbij en hoorde on willekeurig wat tante zei: „Ik verzeker je, kind, dat dit hoogstonwaarschijnlijk is. Waarom zou hij nu zo'n heel eind van Londen gekomen zijn om enkel even naar het huis te kijken en dan weer weg te gaan? Neen; hij zal hier blijven. Dat zal de be doeling wezen! Het kon niet ongelukkiger treffen". „Och, u ziet alles zo zwaar in, tante. Mr. Corneston kent hier niemand en heeft er niets te doen. zult zien, binnen een paar dagen gaat hij naar Londen terug. Bovendien, hij heeft het recht niet, hier te zijn Juist had hij zijn plaats bij het vuur weer ingenomen, toen Lysamon verscheen en zei: „Ik hoop dat u deze al niet eerder nodig hebt gehad, Mr. Corneston?" „Deze" waren zijn glimmend gepoetste schoenen, die zij in de hand hield. Hij nam ze van haar over. „Ik mag toch niet toelaten dat u dit voor mij doet?" „Ik heb ze zelf niet ge poetst: Joseph deed het". „Laat u ze Joseph in het vervolg dan ook brengen. Ik hoop, dat u mij de vraag niet kwalijk neemt, maar is hier niet een gedienstige in huis?" „Neen; de zuster van Jo- speh komt maar een en kele keer hier voor het ruwe werk. Overigens doen tante en ik alles zelf en zult niet zóveel eisen, dat ik u niet zal kunnen bedienen! Ik heb Mrs. Halford ook bediend, niet waar?" „Ik kan mij voorstellen dat zij zeer ingenomen was met uw hulp! Maar, als u nu van te voren had geweten van mijn bezoek, dan zoudt u er waarschijnlijk toch iemand bij genomen hebben". „Neen. Als u het verlangt zal het natuurlijk gebeuren, ofschoon het mij aangenamer zou zijn als het niet hoefde. Tante zou het ook een ware bezoeking achten als we voortdurend een vreemde om ons heen moesten zien". „En nu moet ik u helaas weer iets vragen: ik zou graag de sleutels hebben van de kamers die afgesloten zijn, want ik wilde het huis eens rondgaan". „Ik zal ze dadelijk voor u halen, sir". Ze verdween door dezelfde deur als ze gekomen was. Corneston volgde haar niet de ogen. Hij vond haar nu be paald mooi! Ze had regelma tige trekken, zwaar, donker haar, bruine ogen en een levendige blos. De wijze, waarop zij haar hoofdje droeg was bijzonder bevallig, was bijzonder bevallig. Ze had een doodeenvoudig blauw serge japonnetje aan, met mousseline kraagje. Binnen een paar minuten was zij terug met twee of drie sleutels aan een ring. „Omdat u niet bekend is met het huis, meent vader, dat het misschien beter is als ik met u mee ga!" „Is dat niet te veel inspan ning voor uw voet?" „O, neen, die voel ik haast niet meer!" Het was geen vrolijke om megang door die verlaten, verwaarloosde vertrekken en toen ze al halverwege waren had Corneston spijt dat hij 't begonnen was. Lysamon stond stil voor een grote corridor met smalle vensters, die het uitzicht gaven op de heide, en zei: .„Deze voert naar de an dere zijde van het huis, de korte arm van de „L", maar daar voelt u zeker niet voor? U zoudt er niet anders dan lege vertrekken te zien krij gen". (Wordt vervolgd). het ware van he valse weten te onderscheiden, RECTIFCATIE. De busjes voo 't R.K. Thuis front in de café' en een winkel in v.m. Besoijei hebben opge bracht 49.35 ei niet 19.35. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: C-eraldus J C zv P W v Eeten-Sajomon. Mar- tinus J A J zv 4 Fijneman-Poo- ters, Johanna C dv C B A v d Ven-van Welt. Adriana H G dv H J van |avel-Hurkmans - Hendrikus C Mjzv C P Klerks van Gogh. Jojianna M C dv N Hesselmans-va« Tuijl. Bas- tiaan H zv G H Verschoor-Hen- sen. Cornelis X zv M J Nijs- sen-Wilmont. Overlijden: GeSe. Huwelijksaangift :n: J v d Anker 25 jaar en G J C beiden alhier. 28 jaar en H E beiden alhier. te Oosterhout en 29 jaar te Waalv 29 jaar te Didai Franke 19 jaar F A van Tuijl 'elders 22 jaar Ernst 36 jaar 1 J v d Heuvel ijk. J Rozijn en A G van H Leijtens 26 Jpelaar 25 jaar CAM van te Amersfoort ook 23 jaar al- H H de 1 ooij 23 jaar en aar beiden al- ;rhulst 24 jaar jaar beiden al- Doeleman van Franssen van Deen van Til- Brunschot 25 ja; - alhier. C Treffers 49 jaar e J A van Zeist 41 jaar beiden aiiier. G Nelis 27 jaar te Drunei en M C Tref fers 21 jaar alhie Huwelijken: A jaar en C G W beiden alhier. den Hoven 25 ja; en P H W van i\ hier. M Sandbrink 23 hier. A H en E H Klerks li hier. Ingekomen: A I Nijmegen. J Nijmegen. E burg. - A E Ha ïers van Loon opzand. J T Haas van Zee land. P G Tap van Kleef; F G J van Hilst van Ferenthals. G Blankert en echtgenote van Zie- rikzee. AG val Brunschot van Nijmegen. A M C van Eijnd- hoven van 's-Bosch. EP Mimpen van Drunen. G H ten Cate van Dordrecht. C van Woensel van Culemborg. E F Wrede van Zeist. A E M La- ros van Loonopzaid. G M v Mil van Nijmegen. H Ahrens van Menaldumadeei. S Pelders en gezin van Vlijmen. Th van Amelsvoord van Sjttard. CC Weltevrede van Vlaardingen. M J C van Greunsven van Rot terdam. - H J M Steenvoorde van Culemborg. i Vertrokken: WIJ Verspa naar Tegelen. P F (J van Hoeckel naar Nijmegen. j A Trommelen naar Ned. Oost-Inpië. L Leijs en gezin naar So;st. J M J Quik naar Utrech J A en j van Dongen naar Amsterdam. N M van Dongei naar Utrecht. A H de Rouw ïaar Udenhout. J M J van Samljeek naar Eind hoven. HET GRAF IN tDE LOONSE DllIN ÜN. Naar aanleid ine richt, als zouden c het graf van de Til burgers te vim geven deelt de adsocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerichtshof te Den Bosch, mr. F. J. J. van Voorst tot Voorst mede, dat men voor nemens is binnen ort de onder zoekingen voort t zetten met be hulp van een bi[!-dozer. Reeds is contact opgenomen met de Am sterdamse Ballasiriaatschappij die van een be- e pogingen om 14 gefusilleede en, zijn opge- apparaat be- Vught bevi ii- it en mogelijk zingen kunnen WERKEN. over een dergelij schikt. In het kan den zich moment el een drietal Duitsers, die getuge van de fu sillade zijn gewe nog nadere aanwj geven. BESTRATING Het uitvoeren wn bestratings- werken op provigiale wegen in Noordbrabant is ^or wat bestek no. 17 betreft, gqjund aan Vis sers' Aannemersbedrijf te Drunen voor 9.490 en io. 18 aan O. Dijkstra's Aannemersbedrijf Tilburg voor 5' NIEUWE D.ATI BIELFA1 MEK. Dezer dagen een nieuwe D.A. fabriek opgericht, Automobielfabriek terbedrijf van d' Doorne's Aanha te Eindhoven. doel van de 10. AlITOMO- te Eindhoven Automobiel- Ie v. Doorne's N.V., een zus- bekende van gwagenfabriek nieuwe N.V. is, zoals de naam zegt, automobielfabricage en be gonnen zal worden met de pro ductie van vrachtauto's. HEUSDEN. f H. M. A. M. J. Verhoeven. Donderdag werd onder grote deelneming uit alle lagen der be volking, te heer H. M. A. M. J. Verhoeven ter aarde besteld. Een algemeen gezien en geacht inge zetene, die in Heusden tal van jaren een vooraanstaande positie innam. Zijn heengaan betekent dan ook een groot verlies voor de gemeente en het medeleven met zijn echtgenote Mevr. de Wed. Verhoeven-Loeff is dan ook al gemeen. De overledene was gedurende een reeks van jaren wethouder, voorzitter van het College van Regenten der Godshuizen, opper- brandmeester, Dijkgraaf van het Hoog Heemraadschap de Hoge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden, voorzitter van de Pol der van Oudheusden en Elshout, president van de processie Heus- den-Kevelaer, voorzitter van de R.K. Kiesvereniging, vice-voor- zitter der St. Vincentiusver., lid van 't parochieel kerkbestuur en commissaris van verschillende maatschappijen. De overledene, werd ten grave gedragen door leden der brand weer in uniform, een laatste eer, bewezen aan hem, die jaren pal stond voor de belangen der Heus- denaren. Interprov. Damwedstrijden. Stand der Interprov. wedstrij den Brabant-Limburg-Zeeland. 1. Brabant 2 110 3 2. Limburg 2 110 3 3. Zeeland 2 0 0 2 0 iBordpunten; 21 19; 23—17; 16—24. Vermoedelijk zal nog een beslissingswedstrijd gespeeld wor den tussen Brabant en Limburg. De interprov. damwedstrij den Brabant—Limburg werd een gelijk spel 10—10. Onze plaatsgenoten A. de Graag en A. Nieuwkoop speelden resp. 1 1 en 2—0. Middenstandsvergadeingen. De gezamenlijke Middenstands verenigingen kwamen in verga dering bijeen in „Het Wapen van Amsterdam". Na opening door de voorzitter werd de te houden fan- cy-fair nogmaals besproken en deed de voorzitter mededeling dat door verschillende fabrikanten toezegging was gedaan voor de levering van artikelen, welke dan op de fancy-fair verkocht zullen worden. Op deze dagen zal een cabaretgezelschap, gevormd uit verschillende verenigingsleden zijn medewerking verlenen tegen een klein entrée, dat geheel ten goede komt aan het tentoonstellingsco mité. De prijzen voor de loterij zullen eerdaags tentoongesteld worden in een der etalages der firma Joh. de Mol. Daarna kwam de aanstaande St. Nicolaasweek in bespreking er werd besloen om een groots opgezette winkelweek te organi seren, waaraan een gratis verlo ting zal verbonden worden en te vens een St. Nicolaaskrant uit te geven. Bij de rondvraag werd nog even aangetipt de kwestie van 't doen verschijnen van een reclame krant, hetwelk in beraad gehou den wordt tot nadere bespreking. De voorzitter sprak in zijn slotwoord zijn leedwezen uit over de vrij geringe opkomst en hoopte dat er spoedig meer animo onder de leden merkbaar zou worden, in hun eigen en aller belang, dat toch behartigd moet worden in onderling overleg en samenwer king. EEN WELGEVULDE MAAG. Twee Corsicaanse vissers hebben een moeraal ge vangen van 2.45 m. lengte. Het beest woog 25.5 kg. In de maag troffen de vissers aan: een geweerloop, een nikkelen horloge en vrou wenschoenen van wit her- tenleer. WASPIK-BOVEN. Plechtige viering van het feest der kleine heilige Theresia in de kerk van de heilige Theresia te Waspik-Boven. In de Theresiakerk te Waspik- Boven, het heiligdom van de klei ne heilige, zal dit jaar haar feest weer plechtig worden gevierd. De diensten gedurende het triduurn van voorbereiding en op de feest dag zijn als volgt Donderdag 30 September, de sterfdag van de H. Theresia: Om 6.30 gelezen H. Mis Om 7 uur gezongen H. Mis. Om 7.30 gelezen H. Mis. 's Avonds om 7.30 opening van het triduurn: lof met preek. Vrijdag en aZterdag 1 en 2 October: Om 6.30 gelezen H. Mis. Om 7 uur gelezen H. Mis. Om 7.30 gelezen H. Mis. Zondag 3 October, feestdag van de H. Theresia Om 7 uur gelezen H. Mis. Om 8.30 gelezen H. Mis. Om 10 uur plechtige Hoogmis met preek. 's Avonds om 7 uur plechtig Lof met preek. Te Deum tot slui ting van het triduurn. Na alle H. Diensten verering van de relikwie. Moge de kleine heilige weer overvloedig haar rozen en rozen blaadjes strooien over haar ver eerders. GEERTRUIDENBERG. T entoonstelling. Zaterdag en Zondag werd door de Mode Vakschool EN- SAID, Markt nummer 11 alhier, een tentoonstelling gehouden van gemaakte kledingstukken cn fraaie handwerken van de leer lingen. Tevens werden op deze tentoonstelling demonstraties ge geven. Naast de vrije toegang daartoe werd aan de honderdste en 150e bezoekster een prachtig cadeau aangeboden. De organisa tie van deze tentoonstelling be rustte bij Mevr. Bakker-Schaap lerares van deze modevakschool. Duivensport. Blijkens het resultaat van het duivensportseizoen heeft onze stadgenoot de heer A. Voermans niet minder dan 4 kampioenschap pen behaald van de Combinatie G.E.O, en wel: 2e Fond kamp. (oude), le Hok kamp. (jonge), 2e Duif kamp. idem, 2e generaal kamp. terwijl de plaatselijke vere niging de volgende kampioen schappen behaalde: 2e Hok kamp. (oude), le Hok kamp. (jonge), 2e Duif kamp. jonge, le gene raal kamp. Een jonkheer, 'die zelf een kasteel wilde bouwen. Romantische geschiedenis van 'n halve eeuw geleden. De ruïne te Loonopzand zal dan gedoemd zijn om onder slo pershanden te vallen. De kolos sale steenmassa, welke zich zo wel onder- als bovengronds be vindt en die zo schilderachtig uit steekt boven het mooie groen rondom het kasteel, zal worden gebruikt voor de wederopbouw. De laatste jaren was de ruïne eigendom van de familie Verhey- en. Zij was in haar handen over gegaan na de dood van Jhr. Alex ander Verheyen, neef van Jhr. Mr. Eug. Verheyen, heer van Loonopzand. Alexander Verheyen was ge huwd met een Franse dame, Ma rie Blanche. Op ongeveer 5-jarige leeftijd doof en stom geworden verloor hij op zeer jeugdige leef tijd zijn ouders. Desniettegen staande ontving hij toch een zeer zorgzame opvoeding. Hij bleef echter in menig opzicht enigszins abnormaal, getuige zijn latere daden. Handenarbeid. Hij was een vrij kundig bouw meester en schilder en thans nog worden er werken van hem be waard, die van talent getuigen. Ook timmerde en smeedde hij dapper en zelfs het kleermakers ambacht was hem niet vreemd. Om zijn geld te beleggen liet hij in België een drietal villa's bou wen, die later voor de prijs van 90.000 verkocht werden. Na enkele besprekingen met zijn familie te Loonopzand, met wie hij toen nog in vriendschap leefde, begon hij omtrent 1897 met de bouw van 'n groot kasteel. Zelf maakte hij hiervoor de plannen en tekeningen, zelf groef hij met eigen hand de slotgracht. Marie Blanche oefende echter op hem een zeer verkeerde invloed uit, waarvan het gevolg was dat hij ongenoegen kreeg met de adellijke familie Verheyen. Intussen vorderde de bouw vrij goed, tot hij ook met z'n werk volk onenigheid kreeg met het gevolg, dat allen op één na weg liepen. Dit was rond 1905. Enkele jaren werd er niet aan de bouw gewerkt. Rond 1911 was ook de verstandhouding tussen hem en zijn vrouw niet meer zo goed, wat tot gevolg had dat zij plotseling verdween en zeer kort nadien el ders stierf. Laatste terugkeer. Nu raakte hij geheel van de wijs. Na orde op zijn zaken te hebben gesteld en een rentmeester over zijn goederen te hebben be noemd, vertrok hij naar Oost- Euopa. Eenmaal nog keerde hij weer, geheel op z'n Turks ge kleed, dat bij de dorpsbewoners de mening deed postvatten, dat hij tot de Islam was overgegaan. Hij zelf bevestigde dit ook meer malen. Kort voor de eerste we reldoorlog vertrok hij opnieuw, echter om niet meer terug te ke ren. Hij leefde lange tijd in Mid den Afrika, in de streek waar de ZeerEerw. Pater v. d. Wee uit Kaatsheuvel werkzaam was. Een oude vrouw verzorgde hem tot zijn dood op 't laatst van de eer ste wereldoorlog. Nadat Pater v. De kampioenen worden in het tuig gespannen. Staljongens met verwaï de haren binden ze in het leer, zodat ze de volle trekkracht van hun sterke spieren kunnen botvieren. Jack Jones staat aan het limonadetentje. In zijn gezicht is een hinderlijke lach. Hij heft zijn glas: „Op de overwinning van Satan, kinderen", zegt hij honend. Oom Bear, die ook een kleine verfrissing neemt voor de strijd begint, die over zijn klein for tuintje zal beslissen, staat kaars recht en kijkt Jones aan. „Op de eerlijkheid van 't spel" zegt hij. Jack Jones wendt zijn blik af. Onwillekeurig glijdt zijn hand naar de holster van zijn revolver, maar oom Bear houdt hem in het oog. „Verschiet je kruit niet te vroeg Jones", zegt hij, „als Satan scho ten hoort, loopt hij niet." Hoevelen hebben niet vaak in romantische gepeinzen ver diept gestaan bij de „ruïne" van Loonopzand. Het leken resten van een oud kasteel, die nog imponeerden door de massale opzet van het geheel. Vooral het torenstuk getuigde er van. Toch was dit geen echte ruïne, maar het betrof een nooit voltooid bouwwerk met een zonderlinge geschie denis. Die geschiedenis, welke weer eens bewijst, dat de wer_ kelijheid vaak fantastischer is dan de fantasie, treft men hier aan als een afscheid aan de ruïne, die thans verdwijnen gaat, na zovele jaren roman tische invloed te hebben uit gestraald. d. Wee het overlijden van de Jonkheer had gemeld, werden de goederen onder de familie ver deeld, waarbij de ruïne aan Ie adellijke familie Verheyen kwam. En zo zal dit bouwwerk waar aan zo'n romantische herinnerin gen verbonden zijn, spoedig ver dwijnen. (Tilb. Crt.) BOEKBESPREKING. E. Dijkmeijer (Directeur v. d. Textielschool Eindhoven). Textiel: Deel I: Grondstof fen, 208 pp. Deel II: Spin nen en weven, 316 pp. Deel III: Appretuur, Onderzoek van vezels, garens en weef sels. Breien, 278 pp. N.V. Uuitg. Lieverlee, Amsterdam, 1947, prijs 39.75, op kunst, druk 56.—, linnen band 59.—. Van dit royaal, in kwarto for maat uitgegeven standaardwerk zijn de delen I en II reeds vroeger verschenen. Met het verschijnen van deel III is het werk compleet en bestrijkt het gehele gebied der textielindustrie. De waarde van het werk wordt sterk verhoogd door de meer dan 1000 ilustraties, voor het meren deel foto's, in textielbedrijven ge nomen en waardoor de lezer een goed inzicht krijgt in de verschil lende bewerkingen die in de tex tielindustrie voorkomen, ook al kent hij het bedrijf niet door ei gen aanschouwing. Een bijzonder woord van waardering komt ze ker toe aan de drukker (N.V. Eindhovense Drukkerij v.h. Scha- fer Co.) en aan de fotograaf Fred. Meyer voor de vervaardi ging van de interessante foto's en de uitstekende reproductie daar van in de zo moeilijke oorlogstijd bijeen vergaard. Wat de inhoud betreft, geeft het werk méér dan de leerstof die aan textielscholen onderwezen wordt; ook meergevorderden en zij die reeds lang in de practijk werkzaam zijn, zullen het werk met vrucht kunnen raadplegen. De niet zeer rijke Nederlandse textielliteratuur heeft met dit werk een zeer welkome aanwinst ge kregen, waarvan de aanschaffing aan eenieder die belang stelt in de textielindustrie of daarin prac_ tisch werkzaam is, warm kan worden aanbevolen. KORTE BERICHTEN. De emigratie gaat nu flink door. Medio December gaat de Volendam met 1450 man naar Australië en voor 't einde van 't jaar gaan drie schepen met in to taal 3000 emigranten naar Zuid- Afrika. De Britse minister van de fensie, Alexander, heeft in het Lagerhuis plannen bekend ge maakt over 't in gereedheid bren gen van Engeland in geval van nood. De „mobilisatiemachinerie was nagekeken, en als het onge lukkigerwijs nodig mocht blijken deze te gebruiken, dan zou men merken dat zij naar bevrediging werkt." De omzet van de K.L.M. bedroeg in 1938 circa elf millioen gulden, in 1947 circa honderd millioen en zal in 1949 een be drag van 150 millioen gulden overschrijden. In 1938 waren bij die Maat schappij 1800 personen in dienst, op 1 Augustus 1948 circa 13000. Dit aantal zal in 1949 nog aan merkelijk toenemen. De Goede God schonk onsjweder een kindje. Bij het H. Doopsel heeft het de namen ontvangen van Cornelis Adrianus. Met vrengde geven wij hiervan kennis. M. J, NIISSEN M. J. G. NIJSSEN- WILMONT Waalwijk, 22 Sept. '48. Met grote vreugde geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje PIETIE dat bij het H. Doopsel de namen ontving Petronella' Brigitta Maria Luciana. A. KAMP C. KAMP-PEiJNENBORG LUCIENNE MARIA. Drunen, Torenstr. 36. N.V. REX Schoenfabrieken Drunen, Ariël 350 cc. kopkleppen model 1947, in prima staat. Te bezichtigen^ GROTESTR. 249 Het Dagelijks Bestuur van het Waterschap „De Overdiepsche Pol ders" onder Waspik, Raamsdonk en Sprang-Capelle zal voor het seizoen 1948—1949 HET RIETGEWAS langs het „Oude Maasje" en in de Gantel in 6 percelen. Inlichtingen te bekomen bij M. VAN DONGEN, Veerstraat 3 te WASPl'K, alwaar inschrijvingen worden ingewacht vóór of op I October 1948. Breder bij biljetten omschreven. HetDagelijks Bestuur voornoemd. Namens de Schoenfabriek H. J. VAN BLADEL N.V. te Waalwijk, zal de ondergetekende in het open baar aanbesteden, overeenkomstig het Het bouwen van een fabriek met kantoor en magazijnen, op een terrein gelegen aan de W i I he I m i na s tr a a t te Waalwijk. BESTEK en VOORWAARDEN met tekeningen verkrijgbaar bij den architect, A. van Huiten, Kerkstraat 36 - Telef. 170 te Waalwijk tegen betaling va.i i25.Franco per post f25.50. Restitutie f20.— De aanbesteding heef plaats op Maandag 11 October 1948. De Architect, A. VAN HULTEN Bij deze bericht ik mijn clientèle te Waalwijk en Omstreken, dat ik voortaan telefonisch ben te bereiken onder Aan hetzelfde adres gevraagd, 's Zondags vrij, goed 'oon en huiselijk verkeer. Aanbevelend, L. LEIJTENS Caré Grotestr. 171 WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2