VERTROUWEN. Te koop aangeboden: Motorrijwiel 98 cm3. NET DAGMEISJE Nieuwe Kookcursus Stofzuiger, Kerkstraat 115, WAALWIJK. Gevraagd NET MEISJE WERKSTER R. K. KOSTHUIS. Zich aanmelden vóór 1 October bij Opel Olympia 4 deurs Sedan P. J. SCHELLEKENS, Hoofdstraat 176 KAATSHEUVEL DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1948 LOSSE NUMMERS 10 CENT. 71e JAARGANG No. 79 Waalwijksche en Langstraatsche Courant verschijnt Dinsdag en Donderdag BINNEN- EN BUITENLAND. Sociaal-Economisch hoekje. GEMEENTERAAD WAALWIJK. PRAE-ADVIEZEN. gen een prima op dreef zijnde te genstander niet verder kunnen brengen dan een gelijk spel. Een uitslag, die volkomen in overeen stemming is met hetgeen werd vertoond. Alle R.W.B.'ers deel den vandaag welhaast in de ma laise. Vanaf het begin lag er een matheid over het spel, terwijl de bar slechte gesteldheid van het speelveld ook een grote handicap was. De gastheren daarentegen begonnen reeds overdonderend en steeds kwamen de ballen met ver re trappen in hun voorhoede, die niet zonder gevaar was. 't Was dan ook heus geen wonder, dat zij reeds na 5 minuten succes had den, 1—0. Lang mochten zij ech ter dit genoegen niet smaken, want precies 5 minuten later was het gelijk, doordat een schoj van rechtsbuiten Valk doel trof, 1-1. De aanvallen van de Boys ble ven echter gevaarlijker en na 25 minuten waren zij het wederom die de leiding namen, 2—1. Hierna was het de voorhoede van Besoijen die enkele serieuze pogingen ondernam de stand zo spoedig mogelijk te nivelleren en enkele goede aanvallen op touw zette, waarvan er één besloten werd met de gelijkmaker, die eveneens door Valk werd ge scoord, 2—2. Na de rust eenzelfde spelletje. Weer waren het de geel-zwarten die spoedig kans zagen de leiding te hernemen, 3—2. Nu vond R. W.B. het welletjes en begon uit een ander vaatje te tappen. Er ■werden diverse aanvallen onder nomen, met als gevolg enkele corners. Nadat uit een dezer cor ners de bal werd ingeschoten, speelde een tegenstander de bal met de hand met als gevolg een strafschop, welke door Jan Schal ken keurig werd benut, 3—3. Met nog slechts 12 minuten te spelen stelden beide ploegen alles in het werk de leiding te nemen. R.W.B. kreeg, na even in de aanval te zijn geweest, de zoveel ste corner na de rust te nemen. De bal kwam hoog voor doel en voordat iemand het wist, had de spil M. Schalken, hoog opsprin gend, met een ferme kopstoot zijn club de leiding gegeven, 3—4. Dachten de bezoekers hierna de punten binnen te hebben, één mi nuut voor tijd zou anders blijken. Bij een aanval der Boys werd de bal bij doelman Snels uit de hand geslagen door een tegenstander, met als gevolg een doelpunt. De scheidsrechter werd hierover nog even aangesproken, doch deze beweerde niets gezien te hebben en wees resoluut naar het mid den, 4—4. Direct hierna blies hij 't einde van deze fair gespeelde wedstrijd. Scheidsrechter Pijnenburg, voor wie deze wedstrijd zijn K.N.V.B-. debuut was, leidde goed. R.W.B. 2 speelde gelijk 0-0 tenen B.V.V. 4. Haarsteeg IVlijm. Boys, 32. Een wedstrijd met een eigen aardig slot; toen het publiek het terrein verliet wist niemand hoe de uitslag was, 32, gelijk 33, of 4—2. Om twee uur trapt Haarsteeg af en direct een goede aanval van Haarsteeg; de doelman van Vlij men redt. Toen een verrassende aanval van Vlijmen, de linksbui ten zet prachtig voor en de toe stormende midvoor schiet on houdbaar in 01. Dan neemt Haarsteeg het spel in handen, oefent een zware druk uit op het doel van Vlijmen, maar de doel man van Vlijmen redt enkele ma len fraai. Wanneer Vlijmen het spel even kan verplaatsen, is het weer de beurt aan Haarsteeg; de bal komt bij de doelman van Vlijmen, deze werkt onvoldoende weg, de mid voor van Haarsteeg zet door, komt in het bezit van de bal en de stand is gelijk. Enkele secon den daarna fluit de scheidsrechter voor rust. Na de rust is Haarsteeg weer sterker; hard wordt er gewerkt en na 10 min. neemt Haarsteeg de leiding, 21. Vlijmen probeert 't met verrassende uitvallen, maar de doelman van Haarsteeg redt met kunst en vliegwerk de moei lijkste ballen uit zijn doel. Dan komt Haarsteeg weer opzetten en komt aan een gelukkig doelpunt als er niet voldoende wordt weg gewerkt, 31. Dan wijzigt Vlijmen haar elf- VOETB AL-UITSLAGEN. Eerste klasse. DISTRICT IV. NACJuliana 21 VVV—Helmond 3—0 BW—Willem II 1—0 LimburgiaMVV 32 De Spechten—TSC 1—4 DISTRICT VI. BleijerheideKerkrade 21 NOADBaronie DNL 50 LONGA—Maurits 2—0 HelmondiaEindhoven 22 PSVSportcl. Emma 11 Tweede klasse A. WSC—RKTVV 1—4 TOP—Cone. SVD 3—2 Kolping'Wilhelmina 32 DESK—Zwaluw VFC 0—0 SET—RKC 1—4 Derde klasse C. HaarsteegVlijm. Boys 32 ODCZaltbommel 50 BaardwijkSarto 22 GilzeGudok 12 Kor velOns Vios 21 Vierde klasse C. Berghem SportOSS '20 15 DVGNooit Gedacht 43 RKSVA—Heusden 0—1 HVCH—Maliskamp 7—2 Vierde klasse D. Veerse BoysRWB 44 RaamsdonkRKFSV 22 Right OhWaspik 23 Velositas '28U. Animo 20 NeveloVOAB 11 tal wat direct een verbetering is. Vlijmen komt geweldig opzetten en is niet meer voor het doel weg te slaan. Uit een van deze serie- aanvallen maakt de nieuwe mid voor 32, Even daarna: dezelfde speler komt vrij voor het doel en schiet jammerlijk naast. De tijd verstrijkt en de spanning bereikt zijn hoogtepunt. Vlijmen krijgt 'n vrije trap; deze wordt mooi aan gegeven, de rechtbinnen kopt fraai in, de scheidsrechter fluit; eenieder dacht de stand is gelijk, maar de scheidsrechter oordeelt anders: buitenspel. Door de grote span ning wordt hierover even gerede twist; de bal wordt door Haar steeg doorgespeeld en zonder te genstand door de midvoor van Haarsteeg, na eerst nog een toe schouwer gepasseerd te hebben die het terrein opliep, ingeschoten. Ondertussen gaat alles het terrein af en toen alles tot bezinning was gekomen en de scheidsrechter werd gevraagd hoe de stand nu eigenlijk was, was de uitslag 32 in het voordeel van Haarsteeg. De wedstrijd was spannend; er werd van beide zijde hard ge werkt, maar beiden zullen anders uit de hoek moeten komen om zich van de onderste plaats vrij te houden. Vlijmen II bracht het er nog slechter af en verloor van Haar steeg II met 61. Volgende keer beter. GEERTRUIDENBERG. 4e klas K.N.V.B. Right-OhW aspik. Zondag speelde Right-Oh haar 3e competitiewedstrijd op het pri ma voetbalterrein van Raamsdonk daar deze wedstrijd feitelijk als een thuiswedstrijd bedoeld was en het terrein van Right-Oh nog niet in orde is. Met sterk uiteenlopende gevoe lens waren tientallen supporters mede naar Raamsdonk gegaan, daar een wedstrijd tegen Waspik nu eenmaal een sterke aantrek kingskracht heeft. Gedurende het eerste kwartier vestigden reeds de Right-Oh man nen het gerechtvaardigde vermoe den, dat zij als overwinnaars zou den terugkeren, want hun over wicht op Waspik was eenieder duidelijk. Mooi en breed spel ga ven beide partijen te zien. Onze achterhoede was in prima vorm, terwijl onze voorhoede wel mooie aanvallen wist op te bouwen, doch steeds op het laatste moment over een of ander struikelde, zo dat het effect uitbleef. Na een kwartier brak op han dige wijze onze rechtsbuiten W. Braam door, die de bal vrij voor het doel bracht, doch zijn schot bleef een moment te lang uit, zo dat de actieve verdediging van Waspik zich herstelde en de ver wachtingen illusoir maakte. Spoe dig volgde vanuit dezelfde hoek een pracht voorzet, die door Baks op het doel werd gedeponeerd en recht in handen van de keeper. Ook de linkervleugel liet zich lang niet onbetuigd. Henk Smits brak met handige manoeuvres door en gaf Braam een opgelegde kans, die echter werd overgeschoten. Ook de aanvallen van Waspik waren niet te onderschatten. Zij speelde met een geweldig enthou siasme, snel en verrassend, doch telkens stuitten zij op onze ver dediging, waarvan Pruijsten en Bellaard met Janssen een leeu wenaandeel hadden. Verder zorg de de achterhoede en voorname lijk R. Smits, dat de voorhoede goed gevoed werd, doch jammer lijk werden de opgelegde kansen niet benut, het ontbrak aan afwer king. Ook het te bang spelen van Baks, was meermalen oorzaak dat het fundament van een aanval in een zakte. Right-Oh speelde on tegenzeggelijk ook met pech, dat wel blijken mag uit het feit dat reeds na 20 minuten de 5e cor ner tegen Waspik werd genomen, die wel heel ongunstig voor Right Oh afliep, daar de bal nagenoeg over het begeerde lijntje liep en door toeval weer kon worden weggewerkt. Het overwicht van Richt-Oh had mede ten gevolge dat de verdediging sterk opdrong, wel eens wat te ver. Na 30 minu ten kwam een geheel onverwach te aanval van de linker vleugel van Waspik. Ondanks dat onze verdediging alles in het werk stel de die te onderbreken, zag hun linksbuiten de kans een vrij schot op ons doel te lossen, dat dan ook de bal in het net deed ver dwijnen. Hiermede nam Waspik de leiding met 10. Of hiermede onze jongens uit het veld waren geslagen, door deze onverdiende achterstand is niet te zeggen, wel is echter een feit, dat een tweede aanval van Waspik wederom met een doelpunt werd beloond. Dit doelpunt was echter niet nodig geweest, als onze keeper wat ze kerder van zijn zaak was. Hij is niet bang en durft gerust met een flinke sprong en val te trachten de situatie te redden, doch meer dermalen is zijn opstelling twijfel achtig. Hiermede versterkte Was pik haar voorsprong, die echter even voor de rust door een pe nalty werd teruggebracht op 12. Na de rust was Right-Oh weer onmiddellijk in de aanval en zag van Fessem, die een goede partij speelde, een mooie opgelegde kans teloor gaan. Na een op en neer golvend spel, waarbij vermoeid heid symptonen aan onze jongens merkbaar werden, rende Henk Smits er alleen vandoor en bracht met een pracht schot de stand ge lijk. Er viel nog een kwartier te spelen. Jammerlijk moest Henk Smits het veld verlaten wegens 'n kleine doch hinderlijke blessure en viel van Gelderen daarvoor in. Ook de rechts-back Pruijsten w^s geblesseerd, doch deze vond vervangen niet nodig en speelde door, doch achteraf gezien was het wellicht ook beter geweest, als ook hij zich had doen ver vangen, want, ondanks zijn ijze ren wil door te spelen en alle kracht die hij inspande, brak noodwendig zijn weerstand., waar van Waspik, zij het onbewust, kon profiteren. Even voor het einde brak Waspik voor het laatst door. Een voorzet van de linker naar de rechter vleugel, werd door deze met een hoog schuin schot in het doel gedepo neerd, waardoor Waspik met een onbevredigend gevoel o.i. als overwinnaars het veld verlieten, want een overwinning van Right- Oh zou een juistere weergave van de krachtsverhouding zijn ge weest. LOON-OP-ZAND. Velocitas—Uno Animo 2—0. De wedstrijd Velocitas—Uno Animo is een volledige reprise geworden van de wedstrijd van verleden jaar. Ook toen was in de eerste helft Velocitas iets meer in de aanval en ging de rust in met een 1-0 voorsprong voor haar, door een doelpunt na tien minuten gemaakt. In de tweede helft een voortdurend aanvallend Uno Animo, maar desondanks 'n 2-0 overwinning voor Veloci tas. Hetzelfde beeld zagen we dit jaar. Uno Animo trapt af en zit direct voor het Velocitas-doel. De achterhoede trapt enkele malen mis, maar de Uno voorhoede kan er niet van profiteren. Dan trekt Velocitas ten aanval en na tien minuten hebben ze reeds succes als hun middenvoor in vrijstaande positie dc bal krijgt en van dicht bij in de benedenhoek onhoudbaar doelpunt. De strijd gaat dan ge lijk op met Velocitas iets meer in de aanval. Eenmaal kruipt Velo citas door het oog van een naald als hun keeper reeds gepasseerd is, maar een back de bal nog juist van de lijn weet weg te trappen. Ook enkele minuten voor de rust hebben ze geluk, als een back recht voor het doel de bal met de hand weg slaat, maar de scheidsrechter dit niet ziet. Aan de andere kant zien we verschil lende schoten' van de Velocitas voorhoede, maar zij richten slecht en zij gaan dan ook allen naast of over. Na de hervatting is het weer Velocitas, dat aanstonds succes heeft, weer door hun middenvoor, die onhoudbaar inschiet. Hierna is het Uno dat de toon aangeeft, maar tot doelpunten kunnen zij niet komen. De Velocitas achter spelers dekken hun doel goed af en er is voor Uno geen doorko men aan. DRUNEN. D.V.C. I—D.V.C. II 5-1. D.V.C. gebruikte de vrije Zon dag om een oefenwedstrijd te spe len. Er werden verschillende jon ge krachten geprobeerd, die over het algemeen goed voldaan heb ben. De voorhoede van D.V.C. I was bijna geheel onveranderd ge bleven. D.V.C. I won met 5-1. Ruststand was 3—1. Zondag a.s. R.K. D.V.C. I— R.K. H.V.C. I. OOK LUCHTPOSTBRIEVEN VOOR 10 CENT NAAR INDONESIë. Maximum-gewicht 10 gram. De minister van Oorlog, Ma rine en Overzeese Gebieds delen hebben alsnog bepaald, dat met ingang van 1 October niet slechts de postbladen van 5 gram naar militairen in In donesië met 10 cent mogen worden gefrankeerd, maar ook brieven geschreven op luchtpostpapier en gesloten m luchtpostenveloppen tot en met 10 gram. De ministers hebben er geen bezwaar te gen dat in deze enveloppen ook foto's, krantenknipsels en dergelijke worden ingesloten, als het totale gewicht van 10 gram maar niet wordt over schreden. Voor de verzending per luchtpost van nieuws-, sport-, kerkelijke en contractbladen van thuisfronten, zal alsnog een nadere regeling worden getroffen, aldus verklaren de ministers. Behalve de luchtpostbrieven tot en met 10 gram en de post bladen moeten ook briefkaar ten met 10 cent worden ge frankeerd. Militairen kunnen deze drie soorten poststukken portvrij naar hun collega's in Indonesië sturen. KORTE BERICHTEN. Waar het Russische ant woord onbevredigend wordt geacht, hebben de grote drie (Amerika, Engeland en Frankrijk) besloten de kwes tie Berlijn voor de Veligheids- raad te brengen. De spanning tussen Oost en West is alzo tot het uiterste opgevoerd. De communistische groep in de republiek in Indonesië breidt zich uit. Max van Poll, lid der Tweede Kamer en oud-lid der commissie-generaal voor In- dië en bekwaam journalist, is te Eindhoven overleden. Er wordt in Parijs mili tair overleg gepleegd tussen de vijf Westerse mogend heden. Minister in 't Veld heeft ge zegd da^ er in 1949 38000 wonin gen worden gebouwd en in 1950 mogelijk 60.000. Hij zeide ook nog dat de bouwkosten veel omlaag en de huren iets omhoog moesten; als 't maar waar is. De K.L.M. heeft verklaard dat zij absoluut geen tekort heeft aan laadruimte voor post en cou- i anten voor de jongens in Indië, maar dat de verplicht gestelde postbladen 't gevolg zijn van ver keerde zuinigheid. Met groote dankbaarheid en blijd schap geven wij U kennis van de geboorte van ons tweede kindje, 'n Zoon HUUB. Bij het H. Doopsel ontving hij de namen van Huub - Jozef - Dionysius. HUUB en RIA JANSEN—VERW1EL LIDEWIJDE. Grootestraat 319. Wjj betuigen hiermede onze harte lijke dank aan familie, vrienden en kenn'ssen voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk on dervonden. Speciaal danken wij de H.H. Geestelijken van de St. Jozef parochie te Kaatsheuvel en de Fa. A. en J. DE KOkT te Waalwijk voor de ontvangen cadeaux. P. Snoeren G. Snoeren-Vervoort Waalwijk, Sept. 1948. Ie Zeine 68. Langs dezen weg roep ik mijn familie, vrienden en bekenden een hartelijk afscheid toe en betuig ik mijn hartelijken dank voor de be langstelling bij mijn vertrek naar Indië ondervonden. Dpi. Serg. Jos Schoondermark Leg.no. 261220053 a.b. m.s. Johan van Oldenbarneveldt Waalwijk, 25 Sept. 1948. wegens aanschaffing zwaardere, in prima staat. Tevens TE KOOP een prima overcompleet Na 7 uur: Was buitenshuis. Adres te bevragen Bureau Agent schap „Echo" Kaatsheuvel. GEVRAAGD wegens ziekte' van het tegenwoor dige voor dag of dag en nacht voor 2 dagen per week. MEVR. LANEN Mr. v. Coothstr. 50 WAALWiJK KOSTHUIS GEZOCHT R.K. JONGEMAN zoekt een net en degelijk Geen beroeps kosthuis. Het liefst in Waalwijk. Brieven ^nder No. 2573 Bureau van dit blad. in 20 lessen van 2 uur. Zusters Franciscanessen Kaatsheuvel. TE KOOP in goede staat met prima banden. De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur-Uitgever: JAN TIELEN Abonnementsprijs: 15 cent per week, 1.95 per kwartaal* Drukker: Waalwijkse Stoomdrukkerij Ant. Tielen Onze maatschappij mankeert het aan vele dingen. Hier zijn wij allen van overtuigd en duidelijk blijkt dit bovendien uit de toe stand waarin de wereld zich be vindt. Er schijnt geen vredige, zekere toekomst meer te zijn; we leven, denkt men, naar een nieuwe ver schrikkelijke oorlog toe. En er heerst dientengevolge een angst onder de mensen, die hen apa thisch maakt, die iedere belang stelling en alle idealisme doodt, die hen slecht louter materieel doet leven, enkel doet zorgen voor 't ogenblik. Er is geen hoop meer ep geen vertrouwen. Niet het zorgeloze vertrouwen van de optimist, een enkele uit zondering daargelaten, dat alles van de zonnige kant bekijkt, dat hem ondanks alle donkerte toch dwingt de zon te zien schijnen. Er is echter, en dit is veel er ger, ook bijna geen Godsvertrou wen meer. Men klampt zich in zijn angst vast aan de stof; men hoopt op de aanvalskracht van wapenen en op de sterkte van verdedigingsmiddelen. Men expe rimenteert met atoomsplitsing en poogt iets uit te vinden dat tegen deze vernietigende kracht be stand is. Men leeft in angst, heel de we reldgesteldheid is één grote vrees. En men vergeet dat God liefde is en enkel goedheid voor hen die op Hem vertrouwen. Men denkt er niet aan, dat wat God over ons laat komen, slechts is voor ons geestelijk welzijn, dat Hij, wanneer I~Iij rampen over ons zendt, ook de kracht geeft die rampen te dragen. Geef de mensheid het vertrou wen weer en de wereld verandert op slag, terwijl men nu weet te werken voor een hopeloze zaak. De noodzakelijkheid van het ver trouwen wordt gelukkig echter in gezien door de K.A. en de K.A.J. die in hun programma voor het komende jaar schreven „Red dend Christendom door Gods vertrouwen". Men weet daar dat alleen het christendom de mensheid van de angstpsycho se kan bevrijden. Dat de stof geen bevrediging, geen geruststelling bewerken kan. De mens is supe rieur aan de stof en zou nu wil len dat iets wat hem onderge schikt is, hem zekerheid geeft, terwijl die zekerheid van be schermd te worden, van zich vei lig te weten, alleen kan gegeven worden door iets of iemand die machtiger is dan hij, waarop hij tot zijn volle geruststelling kan vertrouwen en dat is God alleen. Alleen God, Zijn goedheid en Zijn liefde, kan de mens de ze kerheid geven, dat er iemand is die voor hem zorgt, die over hem waakt, die hem niets laat over komen, dat hem buiten zijn schuld de eeuwige zaligheid zou doen verliezen. En dit is toch 't eind doel van de mens, daarop moet toch heel zijn streven gericht zijn. Hij moet alles gaan zien tegen de achtergrond van de eeuwige zaligheid, die Gods goedheid hem beloofde. En wat zal dan de donkerheid van de tijd zijn tegen deze ach tergrond van eeuwig licht DE VOEDSELSUBSIDIES WORDEN VERLAAGD. Dezer dagen is de begroting van het landbouw-egalisatie- fonds ingediend. Voor het ko mende jaar wordt een tekort begroot van rond 365 millioen gulden. Ook werd medegedeeld welke prijsverhogingen de regering wil toepassen. Zij is van oordeel dat slechts de al lernoodzakelijkste levensmid delen kunnen worden gesub sidieerd. Zo wordt de bloem- prijs duurder, zodat de hogere prijs voor het meel voor het gewone brood hiermede kan worden bestreden met het ge volg dat het gewone brood niet duurder wordt. Bovendien zal de suiker duurder worden, het varkens vlees, de natuurboter, de bak en braadvetten de spijsolie en waarschijnlijk ook zeep, om dat de subsidies op de grond stoffen voor deze producten komt te vervallen. De huidenprijzen zullen eveneens stijgen, waardoor de rundvleesprijs gehandhaafd kan blijven. De geraamde hoeveelheden vlees hebben betrekking op een rantsoen van 250 gr. per week. De berichten omtrent de oogsten in W. Europa en Overzee zijn van die aard, dat de geraamde hoeveelheden voor verschillende artikelen wel voldoende zullen zijn om de distributie hiervan af te schaffen, hetgeen een bezui niging zal betekenen voor 's lands schatkist. INDUSTRIALISATIE EN EMIGRATIE. Op de te's-Hertogenbosch gehouden vergadering van de Statenkring Heusden der K.V.P. werd o.m. het aantal door elke afdeling aan te wij zen afgevaardigden vastge steld. Dit zal één per 300 leden bedragen. Drs. P. van Loon uit Waalwijk werd als voorzitter herkozen, als se cretaris de heer J. B. A. Gre- goor uit Vlijmen. Ook de overige bestuursleden werden gehandhaafd. Ir. J. Wellen uit Tilburg belichtte hierna in een duidelijke voordracht het program der industriali satie en emigratie. Spreker toonde de noodzaak aan van productieve arbeid, die in de industrie gevonden kan wor den. Een instelling als de beroeps keuze-voorlichting voor de jonge boeren deed verdien stelijk werk, waarbij spreker evenwel aandrong op een principiële inslag. Daarnaast blijft emigratie nodig, daar de begrensde zelfstandigheid der landen niet langer mogelijk bleek en voor het wereldbe- houd een uitwisseling »van mensen, goederen en dien sten vereist. Het is de taak der organisatie de emigratie goed voor te bereiden; met name moet de K.V.P. serieus aandacht aan dit vraagstuk besteden. VERKEERSBEVEILIGING TE HEUSDEN. Ook 't oude Maasstadje Heus den kampt met verkeermoeilijkhe- den. Op verzoek van de gemeen te heeft de A.N.W.B. advies uit gebracht inzake de noodzakelijk geachte*, verbetering van 't kruis punt Burchtstraat—Wittebrood straat. Een ongelukkige omstan digheid is hier, dat het uitzicht op deze hoek door de bebouwing vrij wel volkomen wordt benomen. Het enige afdoende middel zou hier zijn door afbraak ruimte te maken, een maatregel waarvan in de huidige tijdsomstandigheden ui teraard geen sprake kan zijn. De A.N.W.B. heeft thans voorgesteld ter geleiding van het verkeer asverkeersstrepen en een geblokte kantstrook aan te bren gen. NEDERLAND EN INDONESIË Dr. J. H. van Royen, de Ne derlandse ambassadeur in Canada heeft op de algemene vergadering van de V.N. verklaard, dat Ne derland nooit had erkend en nog steeds niet kan erkennen de be voegdheid van de Veiligheidsraad om in Indonesië tussenbeide te komen, ofschoon men het vorig jaar de diensten van een commis sie van goede diensten had aan vaard. „Het is nodig voor ons", aldus dr. van Royen, „dit stand punt des te krachtiger te hand haven met het oog op duidelijke pogingen van zekere zijde de V.N. te gebruiken als een bijl om alle banden tussen Nederland en de republiek te verbreken en de ontwikkeling van toestanden in de republiek te begunstigen, die zouden kunnen leiden tot de ves tiging van een extremisitisch re giem." WAARSCHUWENDE WOORDEN. Ernest Bevin, de Britse minis ter van buitenlandse zaken heeft voor de assemblé der Verenigde Naties een langdurige rede ge houden, waarin hij alle hangende problemen besprak. In zijn rede zinspeelde Bevin op de mogelijk heid van een derde wereldoorlog. Hij voegde er aan toe, dat Enge land hiermede reeds rekening houdt. Verder zeide Bevin, dat hij de toekomst van de U.N.O. zeer duister inziet, wanneer het conflict tussen Oost en West niet wordt bijgelegd. De Britse minis ter zeide dat de Sovjet-Unie de schuldige zal zijn, indien de „ver schrikkelijke furie, de onbereken bare ramp van 'n atoomoorlog", over de wereld komt. Scherpe woorden werden gericht aan het adres van de Russische afgevaar digde Andrei Wysjinsky. Nadat Bevin zijn rede beëindigd had, werd hij met een geweldige ova tie toegejuicht, waaraan de Sov jet-delegatie niet deelnam. Nog nooit heeft er in een vergadering van de V.N. zo'n applaus geklon ken. H. De commissie van de Yen had als resultaat van haar arbeid bij de regering een proeve van een wetsontwerp ingediend, dat door de regering niet geheel is overge nomen. Integendeel, deze heeft de bedoelde proeve nogal tamelijk ingrijpend gewijzigd en het eigen lijke wetsontwerp wijkt hier en daar sterk van de proeve af. Die afwijking zou er wel eens de oor zaak van kunnen zijn, dat het wetsontwerp van de regering niet zo maar met vlag en wimpel tot wet wordt verheven. Maar daar over later meer. Laten we eerst eens gaan kijken wat men eigen lijk met publiekrechtelijke bedrijfs organisatie bedoelt. Onder bedrijfsorganisatie ver staat men het inrichten van be- drijfs- en beroepschappen, teza men ook wel b'eroepstanden ge noemd. We spreken hier opzette lijk van het inrichten en van de organisatie van de beroepsstanden want men behoeft ze niet te gaan oprichten. Op natuurlijke wijze bestaan ze eigenlijk; ze zijn de natuurlijke geleding van de maat schappij. Iedereen die een beroep of bedrijf uitoefent, werkt mee aan de voorziening in de maat schappelijke welvaart, bouwt met anderen samen een gedeelte van die welvaart op. Daardoor vormt hij met al degenen die eenzelfde beroep of bedrijf uitoefenen, een zekere belangengemeenschap. Men zou een vergelijking kunnen tref fen met de samenwerking tussen de bewoners van een bepaalde buurt of tussen de inwoners van een gemeente. Wij, hier in Ne derland, hebben echter nog een instelling, waarriiee men de be roepsstanden, die belangenge meenschappen nog veel beter kan vergelijken en wel met de water schappen en de polders. De in woners van een polder vormen ook een setrke belangengemeen schap. Zij allen hebben belang bij Bij de prae-adviezen van de gemeenteraadsvergadering van vanavond, die wij hier onder laten volgen, bevindt zich de verheugende mede deling dat men 50 nieuwe montage-woningen mag bou wen in Waalwijk. Goed nieuws dus. Minder goed nieuws is, dat men nóg niet aanstonds een nieuw schoolgebouw heeft kunnen zetten in de St. An- tonius-parochie. Heffing leges voor inlichtingen uit 't bevolkings- en verblijfsregister. Door een aantal besluiten was de gemeenten de bevoegdheid ont nomen om zelfstandig, met inacht neming van de daaromtrent be staande voorschriften en behou dens hogere goedkeuring, tarie ven vast te stellen voor bovenbe doelde inlichtingen. Met de totstandkoming der „Wet bevolkings- en verblijfsre gisters" is deze bevoegdheid weer aan de gemeenten teruggegeven. In verband hiermede stellen B. en W. voor artikel 1, onderdeel 3 der Verordening, dat door eerstgenoemde besluiten byiten werking was gesteld, wederom in te stellen, doch dan gewijzigd, zo dat voor inlichtingen aan open bare instellingen, bestemd voor een wetenschappelijk of philan- tropisch doel en aan kerkgenoot schappen geen leges meer geheven wordt. Huur gebouw H.B.S. Door de vereniging „Ons Mid- delbaar Onderwijs in Noordbra bant" is gevraagd de rijwielberg plaats bij het gebouw der H.B.S. te vergroten, alsmede enkele ver beteringen aan te brengen aan de kleed-kamer bij het gymnastieklo kaal, o.a. het leggen van een ter- razzo-vloer en het aanbrengen van beton-emaille langs de wan den en van een behoorlijke was gelegenheid. Volgens een door de Directeur van Gemeentewerken opgemaakte begroting belopen de kosten een bedrag van 4285.—, met inbe grip van de opslag ad 5% voor alg. kosten van het bedrijf van Gemeentewerken, wordt dit een bedrag van 4500.—. Met de vereniging zijn B. en W. in correspondentie getreden over verhoging der huur van het gebouw in verband met deze ver beteringen' en uitbreiding. Op haar beurt heeft zij zich in ver binding gesteld met de Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Het resultaat is ge weest, dat deze laatste zich ac- coord verklaart met een huurver hoging van 450.— per jaar ge durende een termijn van niet lan ger dan 13 jaren. B. en W. zijn met het vereni gingsbestuur overeengekomen de huurverhoging 1 Jan. 1949 te doen ingaan en de huur, die dé vorige keer voor 10 jaren was aange gaan, ditmaal 13 jaren te laten lopen. De tegenwoordige huur bedraagt 4000.— per jaar. B. en W. stellen voor een cre- diet van 4500.— toe te staan en tevens om het gebouw ingaan de 1 Jan. 1949 te verhuren voor het goed onderhouden van dijken en van waterlozingen, want zij hebben er allen, belang bij dat 't water van buitenaf wordt gekeerd en het regenwater, dat in de pol der komt, op tijd wordt geloosd. Zoals nu de inwoners van een polder van nature een belangen gemeenschap vormen, zo doen dit ook al degenen die een bepaalde maatschappelijke behoefte verzor gen; ook Zij vormen een belan gengemeenschap. Zo'n beroeps stand of bedrijfschap omvat dus niet alleen mensen, die eenzelfde soort werk verrichten, zoals een vakvereniging dat doet. Iedereen die meewerkt aan de voorziening in een bepaalde behoefte, behoort er toe. Zo zal het bedrijfsschap van schoenen en leder niet alleen de arbeiders in schoenfabrieken en leerlooierijen moeten omvat ten, maar ook de eigenaars van de verschillende bedrijven, de werkgevers dus, ook het admi nistratief personeel, de eigen chauffeurs van de vervoersafde- linq, machinisten, stokers, reizi gers, enz. Bij de indeling in be roepsstanden moet men dus niet op de eerste plaats letten op een bepaalde bekwaamheid, die een persoon zich verworven heeft, maar naar het product dat mede door zijn arbeid wordt vervaar digd of de maatschappelijke dienst die mede door hem wordt gepres teerd. Beroepsstanden of bedrijfsschap- pen zijn dus geen vakorganisaties en ook geen standsorganisaties. Het lidmaatschap er van vloeit vanzelf voort uit het feit,- dat men in een bepaald bedrijf een zekere werkzaamheid gaat verrichten, af gezien van de soort arbeid. Dit is in het kort over be roepsstanden of bedrijfsschappen. Waarom noemt men ze nu pu bliekrechtelijk Daarover de vol gende keer. K. H. 13 jaren, onder de gewone voor waarden, doch tegen een jaarlijk se huur van 4450. Bruikleen schoollokalen. Bij besluit van 26 Febr. 1948 werd door de Raad de door het R.K. Kerkbestuur der parochie St. Antonius te Waalwijk ge vraagde medewerking verleend tot het stichten van een gebouw voor een bijzondere lagere jon gensschool. Aangezien gebleken is, dat niet aanstonds tot het bouwen van 'n nieeuw gebouw zal kunnen wor den overgegaan, heeft 't bestuur zich met B. en W. verstaan over beschikbaarstelling van bestaan de lokalen. Het overleg heeft ge leid tot een voorstel, krachtens hetwelk de gemeente in bruikleen zal afstaan twee beschikbare lo kalen van de openbar^ school, n.l. één benedenlokaal, grenzende aan en gelegen ten Noorden van de speelplaats en één bovenlokaal, benevens een lokaal in het kloos ter der Eerw. Broeders der St. Petrusschool, dat deze daarvoor tijdelijk willen afstaan. De be doelde 2 lokalen der openbare school zijn voorheen tijdelijk bij de St. Petrusschool in bruikleen geweest. De Inspecteur van het Lager Onderwijs, hierover gehoord, ver klaart dat hiertegen geen bezwa ren bestaan. V ermenigvuldigingsci jf er Ondernemingsbelasting 1948. Op het ogenblik is het nog niet mogelijk zich 'n juist beeld te vor men van de financiële positie van de gemeente in het jaar 1949, daar de begroting voor dat jaar nog niet opgemaakt is kunnen worden. B. en W. achten het daarom raadzaam het vermenigvuldigings-

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 1