n BIOTE UHOLUHE MOID. J Prima JAVA KAPOK 5 DCÏOBER - 8 088 ML „HET ORKEST ZORDER 111111111" NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING. FEUILLETON LAND- EN TUINBOUW. I 2.50 - f 1.50 en f 1.00 K. J. M. V. Wzalwijk. ZIJN THUISKOMST. 4) blad. VOETBAL. Moeder, Broers en Zusters ONTVANGEN Terry en Berry in" :DE WITTE tLAND. R.K. BONDSGEBOUW - WAALWIJK. „IN DE ROOS" Met medewerking van O. 1. v. GER. DE ROOS, DE 3 MUSKETIERS, DRIES KRIJN en TOBY RIX. PRIJZEN DER PLAATSEN: Kaartverkoop en plaatsbespreken cijfer weder aan te houden, dat het eerste jaar voor de Onderne mingsbelasting gold en daarna hier steeds gegolden heeft, nl. 2,4. Zij stellen voor in beginsel te besluiten dit cijfer ook voor 1949 te laten gelden. Gratificatieregeling 1948. Bij besluit van de Prinses-Re gentes van 3 Aug. 1948, is een regeling getroffen tot toekenning van een gratificatie over 1948 aan het daarvoor in aanmerking komende rijkspersoneel. Evenals in 1947 bestaat deze gratificatie in een uitkering tot een bedrag van ten hoogste 2% van het jaarloon. B. en W. stellen voor de bepa lingen van genoemd besluit der Prinses-Regentes van overeen komstige toepassing te verklaren op het personeel der gemeente. Bouw 50 montagewonangen. Van de Hoofdingenieur-Direc- teür van de Volkshuisvesting te 's-Bosch ontvingen B. en W. be richt, dat onze gemeente in aan merking kan komen voor de bouw van z.g. montagewoningen. Ge zien het hier nóg steeds bestaan de grote tekort aan woningen, menen zij dat van de geboden ge legenheid gebruik moet worden gemaakt, voorlopig voor een 50- tal van deze woningen. Het ligt in het voornemen 10 daarvan in te richten voor grote gezinnen. De woningen bieden het voor deel, dat ze in aanmerkelijk kor tere tijd gebouwd kunnen worden dan gewone permanente wonin gen. Het uiterlijk aanzien stemt geheel overeen met de traditionele, bouw, daar de uit betonelementen bestaande buitenmuren worden bekleed met baksteen ter dikte van Yi steen. De woningen omvatten nor maal beneden 2 kamers en keu ken met schuur; boven: 3 slaap kamers en een douche-cel. Ook de vliering is als bruikbare woon ruimte te beschouwen en kan aan gewend worden als slaapgelegen heid. De inhoud bedraagt 320 m3 zodat ze meer ruimte bieden dan de hier laatst gebouwde perma nente woningen. -De bouwkosten zijn nog niet bekend. Deze worden evenwel vastgesteld door het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw. Het is de bedoeling de wonin gen te bouwen ten Oosten van de Putstraat en wel aldaar aanslui tende onmiddellijk achter de hui zenrij aan de Oostkant van die straat. Over de aankoop van grond is men reeds in onderhandeling ge treden met de eigenaars. B. en W. stellen voor 1. Het nodige crediet beschik baar te stellen voor de bouw de zer 50 woningen en om te mach tigen die bouw op te dragen aan de N.V. Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid te Oegstgeest; 2. Een rijksbijdrage aan te vra gen in de exploitatiekosten tot een zo hoog mogelijk bedrag. NIJVERHEIDSSCHOOL. t Verleden week werd in de kapel der Eerw. Zusters van het St. Teresiagesticht weder om de retraite gehouden voor de R.K. leerlingen die deze school op 1 October met di ploma gaan verlaten. Deze retraite waaraan eeh 60-tal jongelui deelnamen en die stond onder leiding van pater Wolkertse van het Missiehuis te Kaatsheuvel, is wederom uitstekend geslaagd en zowel de geestelijke leider als directeur en leraren wa ren over de houding der jon gelui zeer gesticht. De retraite werd Zondag morgen besloten met een H. Mis en algemene H. Commu nie met daarna gezamenlijk ontbijt, waaraan de Eerw. Zusters wederom alle zorg hadden besteed. T.B.C.-COLLECTE. De opbrengst vari de straat collecte voor het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten", die Zaterdag 25 September j.l. Werd gehouden, heeft opge bracht het mooie bedrag van 269.23. PASMUNTZUIVERING. De Directeur van het Postkan toor maaktbekend dat met in gang van 1 October a.s. worden ingetrokken: de "Zilveren 'halve guldens, de bronzen en zinken twee en een halve centsstukken en de bronzen halve centsstukken' Gedurende 3 maanden, dus tot ultimo December 1948, bestaat I gelegenheid deze munten op de postinrichtingen om te wisselen. De door iederen aanbieder ter omwisseling aangeboden munten behoren in totaal een in gehele centen uit te drukken bedrag te ABONNEERT U OP DIT BLAD. ONTSPANNINGSVER. „ON DERLINGE VRIENDSCHAP'. De Ontspanningsver. „Onder linge Vriendschap", gevestigd :n café De Lindeboom is dezer da gen weer met de repetities be gonnen. Onder regie van de heer Brouwer heeft men enkele kluch ten in studie genomen, die men hopenlijk einde November op zal voeren. MAISON VAN DER SANDEN GEMODERNISEERD. Zaterdagmiddag hebben de Gez. v. d. Sanden in de Sta tionsstraat hun geheel gemo derniseerde hoedenzaak her opend. Het is een prachtige winkel geworden. De opstand van de firma Uiterwijk uit Amsterdam is voornaam, maar niet te luxueus. Het ge heel doet fris aan en de grote spiegels maken dat het in terieur ruim aandoet. Smaak en vakmanschap hebben het tot een zaak van standing ge maakt, waar iedere belang stellende bij de opening, ook de burgemeester, vol bewon dering voor was. Alweer is Waalwijk een „grote-stadszaak" rijker ge worden. WAT MEN VOND EN VERLOOR. Gevonden: portemonnaie met inhoud, bedrag aan geld, jongens winterjas, ceintuur, broodzak, geldbedrag, jekker. Verloren: Vermist drie stuks vee. BIOSCOOPPROGRAMMA. Musis Sacrum. In de film ,,De Andere", die van Vrijdag t.m. Zondag in ge noemd theater wordt vertoond, bewijst de Mexicaanse filmindu strie tot veel in staat te zijn en Dolores del Rio dat zij eep tra gedienne is van formaat. Het is een film die ook in de Neder landse pers de beste recensies kreeg en die ook wij kunnen aan bevelen aan personen boven 18 jaar. Fantomas; die Maandag en Woensdag wordt gedraaid, geeft een fantastisch verhaal van dui velse wreedheden, geheimzinnige moorden en verregaande misda- digerspractijken. Voor de sensa- tielievenden. Luxor. In Luxor Theater draait van Vrijdag tot en met Zondag de Franse speelfilm Macadam. Hij is heel spannen en vlot, maar of hij zoveel succes zal hebben xls Moeder des Vaderlands de afge lopen week had, is te betwijfelen. Maandag en Woensdag wordt er een Tarzan-film vertoond. Com mentaar lijkt ons hier overbodig. Zoals altijd een avonturenfilm van het zuiverste water. Postduiven veren. „De Postduif". Bovengenoemde veren, hield Zondag een wedvlucht vanuit Quievrain. Los 8.45 u. Wind Z.W. Eerste duif vloog met een gein. snelheid van 1474.95 meter p. m. De uitslag was als volgt: Fr. Schoemans 1 J. L. Tref fers 2A. Hensen 3 V/. de Peffer 4 H. Couwenberg 5, 15; Groeneveld 6, 7, 8 P. v. d. Houdt 9D. v. d. Boomgaard 10, 13, 18; A. Schuwer 11 H. Pullens 12 L. d. Louw 14, 23 fj. v. Bokhoven 16 L. de Bruin 17 M. Verhulst 19 Jac. v. En gelen 20, 26, 29 G. Kooijmans 21, 23 Jan Hensen 22 B. v. d. Pennen 24 A. Timmermans 25, 30Th. Maas 27 Th. de Ronde 28, 32 Mulders 31 J. Verhagen 34 M. Leijtens le overduif. WASPIK. Burgert. Stand over Aug. 1948. Geboren: Elisabeth F M dv P v Turnhout-Kemmeren. Anto- nia Ch dv L A Roksnoer-Sauer- born. Wilhelmina A M dv G Kusters-v Dijk. A'drianus J zv A Zwaans-v Rooten. Johan nes C A M zv A A de Ruijter- Lombarts.Anna Maria dv A M van der Rijken-Scheffer. Sebastiaan E zv A v Dongen-de Leeuw. Dirk Pieter zv P van Beek-Sprangers. Maria A J dv P Verschuren-Peterse. An- na C dv J A de Hond-de Bont. Overleden: Maria Anna de Bont weduwe van B Zijlmans 98 'i jaar. Willem Zwaans echtge- noot van Maria Mateijsen 72 j. j Gehuwd: Cornelis H IJpelaar 46 jaar en Margaretha J Gom- mers 28 jaar. Cornelis J Ber- kelmans 26 jaar en Maria A A Klazen 26 jaar. Adriaan C v Halderen 45 jaar en Elisabeth A Poppelier 40 jaar. Leonardus Koenen 24 jaar en Jacoba H Fij neman 23 jaar. Ingekomen: Christina M G Grol van Rotterdam. Huber- dina H E v d Wassenberg van Waalwijk. Gerarda F L Ger- rits van Beesd (Gld.)' Bernar- dus Verschuren van Raamsdonk. Adrianus J Eikenaar van Em- pel. Jacques F M Frijns van C.B.R. Cornelia J van Hooren van Eindhoven. Vertrokken: Adriana M van der Westen naar Egmond Bin nen. Johannes A v d Westen naar Raamsdonk. Wilhelmus A Klerks naar Rotterdam. Wilhelmus C Zij limans naar Ca nada. Christiaan N van Gen nep naar België. Aleida C Heuvelmann naar België. Pe trus W A van Gennep naar Bel gië Wilhelm J L van Gennep naar België Lambertus C N van Gennep naar België Jaco bus J Schoots naar Empel Eli sabeth A Poppelier naar Ooster hout Leonardus Koenen naar Loonopzand Francisca Witte naar Zevenaar Theodora de Hond naar Made Gertruda H Kwaks naar Noordwijk Jo hanna M Willems naar Rotter dam Johanna M Eichhorn naar Pijnacker RAAMSDONK. Eerste prijs op Fokpaardendag. Onze plaatsgenoot de heer J. Boons behaalde op de grote Fok paardendag te Breda in de rubriek driejarige merries, warmbloed Geld. type met zijn paard Jirza een eerste prijs. Raamsdonk—R.K.^.S.V. 2-2. Op het zon-overgoten nieuwe terrein speelde Raamsdonk I haar derde competitiewedstrijd. Er was aardig wat publiek aanwezig, dat getuige is geweest van een fana tieke strijd. Toch stond de wed strijd niet op een bijster hoog peil. Na de prachtige wedstrijd Veerse Boys—Raamsdonk, die eindigde in een 1-0 overwinning voor Raamsdonk, hadden we werkelijk iets beters verwacht van Raams donk. Er heerste een echte com petitiesfeer, waardoor we wel veel spanning, maar slechts weinig fraai spel te genieten kregen. Verder moesten er herhaaldelijk vrije schoppen genomen worden wegens ruw spel en natrappen. Onnodig te zeggen dat deze inci denten de wedstrijd aanmerkelijk ontsierden en er toe bijdroegen de verstandhouding slecht te maker- Het begin was veelbelovend, doordat Raamsdonk hard van stapel liep. Zij demonstreerden dan ook een duidelijk overwicht. Maar tot doelpunten kwam het nog niet. Daarvoor misten haar aanvallen de nodige stootkracht. Het duurde echter liet lang of onze tegenstanders Wunen het ini tiatief over en razeid snel ging hun voorhoede aan et werk. Zij combineerden dat he een lust was waardoor zij onze m :rdediging uit elkaar rukten. Er punten in de lucht, prompt kwamen. In ïingen doel- die dan ook een tijdsbe stek van 5 minuten «Verschoot zij al haar kruit. Toen le kruitdamp opgetrokken was. w; -en de gevol gen verschrikkelijk. )e stand was 2—0 en Raamsdonk kon nu haar best gaan doen om deze achter stand in te lopen. Gdukkig lieten onze mannen zich lierdoor niet ontmoedigen, inlegeideel, zij na men het heft weer ihanden. De aanvallen werden toed opgezet, maar misten de nodije afwerking. Toch wisten de onzei nog de roos te treffen voor de,rust inging. Nadat onze linksbuiten A. van Disseldorp (die als debutant he lemaal geen gek figiLr slaat) in combinatie met de linksbinnen en mid voor de bal had vrij gespeeld, kreeg de rechtsbuitep een afge meten voorzetje, hetvelk hij voet- balkundig behandelde^ d.w.z. goed stopte en beheerst inschoot, 1—2. Met deze stand ging de rust in en met de beste voornemens gin gen onze jongens na de rust weer aan het werk, laaie, d van geest drift, hetgeen tot ui'ing kwam in fors spel. Een der velocitas spe lers moest o.a. van het veld ge dragen worden. Legio vrije schoppen, die in vele gevallen 'n prooi waren van de kleine spec taculaire doelverded.ger P. Zijl mans, werden uitgeoeeld. Om beurten kwaneii de doelen in gevaar. Onze verdediging, met aan het hoofd back ;L. van der Westen, verrichtte pionierswerk. In de halflinie ruimcej J. v. Don gen, de linkshalf, dat het 'n lust was, terwijl spil v. d.: Westen, de onvermoeibare, bergan werk ver zette. In de voorhofde wilde het nog niet bijster goed vlotten. On ze populaire midvoor', J. Snijders liep geweldig naar zijn vorm te zoeken. We misten rijn gloeiende kogels, die nogal eets doel plegen te treffen. Toch kvam nog vrij onverwacht de gelijopaker. Het was gebeurd voor ve er erg in hadden. RcchtsbinneajP. Zijlmans was er de maker vvn. Nu begon de strijd pas goed ap te laaien. Wie zou het winnm|ae doelpunt scoren? De verdedijmgen bleven de baas. Weliswaari zagen we nog een prachtig ,'cfiot van de VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. „Neen; daar voel ik inder daad niets voor: het is immers niet veel meer dan een ruïne?" „Ja; op een paar kamers na, waar tante en ik slapen". „Het is voor dan ook niet gezellig daar?" „Tante houdt wel van de eenzaamheid, maar ze heeft mij toch graag bij zich. Nu wilt u zeker meteen nog wel de lange galerij zien?" Lysamon ging vóór. Onder het gesprek had hij de ge legenheid gehad om op te merken dat zij niet alleen zeer knap van uiterlijk, maar ook zéér intelligent was. Hoe kwam zo'n onsympathiek mens als Linnacre aan zo'n alleraardigste dochter, met die fiere, aristocratische hou ding....?" „Dit is de galerij", zei ze en wierp 'n deur open, waar na ze hem liet binnengaan. Die bewuste, lange galerij was héél* lang, héél hoog van verdieping, héél koud en ze ker ook heel vochtig. Sommi ge van de vensters waren met luiken gesloten; voor de an dere hingen sombere, stoffige gordijnen. Slechts het éne grote venster aan het uitein de was onbedekt en bood een prachtig uitzicht. „Brrr! Wat koud en verla ten!" huiverde Corneston. „Er is hier nog een portret van Mrs. Halford. Misschien zoudt u dat graag willen zien?" „Het zal hier toch wel wat vochtig zijn?" „Neen, want het hangt in een soort alcoof, waar wij dikwijls stoken. Vóór Mrs. Halford nog zo zwak was, plachtte ze hier graag te zit ten. Daarom liet ze ook hier het portret hangen". Corneston keek langdurig naar de beeltenis. Artistieke waarde bezat die niet, maar als portret gaf het uitstekend de gelijkenis weer van de ou de, vriendelijke dame, zoals hij zich haar nog herinnerde van zes jaar geleden, toen hij haar voor het laatst had ge zien. Lysamon's schittèrende en lonkere ogen werden zachter an uitdrukking, terwijl zij er iok naar keek. Vandaar dat 'lij vroeg: ,,U hield zeker veel van VIrs. Halford?" „Ze is altijd heel goed voor nij geweest". „Ja, en ik geloof wel voor de meeste mensen met wie zij in aanraking kwam". Met verhoogde blos riep het jonge meisje: „En dat zegt Het tes tament was toch anders heel wreed!" Corneston staarde haar aan ten hoogste verbaasd over haar woorden, zowel als over haar verontwaardigd uiterlijk Maar het volgende ogenblik verontschuldigde zij zich eer biedig: „Neem mij niet kwalijk, mijnheer! Het betaamde mij niet, dit te zeggen, maar ik vond het testament onrecht vaardig, zodra ik er van hoor de en nü denk ik er nóg zo over". Dit zeggende, ging ze naar de deur, klaarblijkelijk, om enig antwoord te ontlopen. Corneston was verrast, maar niet onaangenaam; meer dan ééns toch had hij gemeend dat hij geen gunstige indruk op haar had gemaakt, dus dat zij niet veel sympathie voor hem kon voelen, maar uit haar verontwaardiging over 't on recht hem aangedaan bleek, dat hij zich hierin toch had vergist. Hij bleef een ogenblik staan bij de alcoof, want het leek wel of Tante's makkelijke stoel die bij de haard stond, nog zo pas gebruikt was. Toen volgde hij Lysamon. „Sluit u de deur niet af?" vroeg hij, daar hij zag dat zij ze enkel maar toegetrokken had. „Ze is nooit afgesloten, mijnheer". „Misschien is er geen sleu tel van?" „Ik geloof wel, dat vader er een heeft, maar het slot zal zeker verroest zijn". „Nu, er is ook geen reden om ze zo af te sluiten, zo min als die andere kamer". Ze staken het portaal over en liepen naast elkaar de brede trap af, .terwijl hij voortging: „Ik denk dat ik tante's portret in de eetkamer laat hangen. Ik heb gister avond gezien dat er ook een van mijn vader en mijn groot vader hartgt". „Ja, mijnheer". „Grootvader was, geloof ik, de eerste eigenaar van Or- mathwaite; maar ik heb er in het geheel geen gezien van degene, die vóór Mrs. Hal ford in het bezit van 't goed was: van Oom Will!" „Ik geloof dat er geen is, mijnheer". „Dat vind ik jammer, want ik heb zelf geen foto en als jongen hield ik toch veel van hem! Voor zover ik mij hem herinner, was hij ook knap genoeg dat hij het waard zou zijn geweest om geschilderd te worden. Maar u hebt hem toch zeker vóór zijn dood ge zien?" „Ik ben hier pas na zijn dood gekomen, mijnheer!" „O!Maar uw vader herinnert zich hem zeker wel? Anders zou hij mijgister avond niet zo gauw gekend hebben". „Ja. Vader heeft hem wél gekend, sir". Blijkbaar stelde zij geen belang in dit onderwerp. Ze had waarschijnlijk gehoord van de afdwalingen van Oom Will, en met de strengheid van een jong meisje, kon ze hem die niet vergeven. Ze waren nu in de hall en har telijk zei hij: „Duizendmaal dank! Ik hoop dat ik u niet te veel tijd gekost heb! Nog even wilde ik u wat vragen: is Huize Capfallon hier dicht bij?" „Ja, mijnheer. Dat ligt zo wat een mijl van Triar's Cross af". „Dat dacht ik wel. Is 't op het ogenblik bewoond?" „Ja, mijnheer. Nu al drie maanden is het bewoond. La dy Bellamy is hier geweest zowat een maand geleden met een andere dame, een vrien din, die bij haar op Capfallon logeert, naar ik meende op te merken. Ze wilde het huis eens zien, want ze stelde er levendig belang in. Ze was al een oude kennis van u, zei ze". Hij ging de eetkamer bin nen, terwijl Lysamon vertrok met de sleutels. Morgen zou hij dan naar Capfallon rijden, dacht Corneston, want Ma rion wist zeker dat hij daar was!De rest van de kor te winterdag kroop langzaam voor hem om. Hij ging 't goed eens rond en volgens hem was het behoorlijk onderhou den. Nadat hij nog een rit over de heide had gemaakt, kwam hij dus fris en met een gezonde eetlust aan tafel. Ly samon bediende hem, met 'n grote witte schort over haar blauw japonnetje. Maar toen ging hij het er saai vinden; de haast-hoor- bare stilte had iets beklem mends. Hij trachtte wat te lezen, maar viel over zijn boek in slaap. Koud en hui verend werd hij wakker en met de vreemde gewaarwor ding of er iemand in de ka mer vlak bij hem was ge weest! Hij wierp een blik om zich heen, maar er was niemand. Hij keek op zijn horloge en zag dat het al twee uur - was. rechtsbuiten rakelinj en aan de overkant de speler in de veilii onze doelman schiet* punten kwamen er En toen de niet o fluitende scheidsrec eindsignaal blies, bi :kende dit 't einde van een spa|nende, maar wejnig fraaie wedst GEERTRUIDENBiïG. Twee oud-Bergenarap huldigen en eren hun Burg neester. Twee Bergenare^ het oud raadslid de heer C.j ansen en de heer A. Wiercx, dï sedert jaren het vestingstadje hd )en verlaten, voelen thans, bij he ambtsjubileum van Bianchi, dat nog s eds geheim zinnige banden hen gistraat verbinden, uitdrukking wensen om bij deze gelege ïeid, ter ere van hun voormalig over gaan ;n vrijstaan- handen van maar doel- et meer. /erdienstelijk :er Kerst 't a.s. zilveren burgemeester net deze ma- /elke zij tot :e brengen, magistraat, het stadhuis te illun ïeren. Dank baar is dit aanbod oor 't feest comité aanvaard. Successen op B cpaardep'dag. Op de bij gelegi beid van de grote landbouwtenti nstelling ge organiseerde Fokpi rdendag heb ben twee plaatsgjG oten goede successen geboekt. J. Staal behaald- een eerste prijs in de rubrici warmbloed merrieveulens, gebren in 1948, met zijn veulen Ma dolein. Dezelfde persoo: behaalde in de rubriek warmbl 1 tweejarige merries Geld. typ met Karolv eveneens een eers: prijs.^ J. v. Dongen e"! Rombouts behaalden met hun ïarden Vesta van de SchaapshoH Coba van den Berg, Irene eneagonne van Willempolder in 4 afdeling Lo ten van 4 merries l^dbloeds ook een eerste prijs. ADVERTEER IN D ELSHOUT. Algemene vergadering van de O. L. Vr. Schuès. Onder voorzitterschap van de heer J. v. d. Wiel kwam O.L.V. Schuts bij de gez. Klerks in ver gadering bijeen; de opkomst der leden was bijzonder goed. De voorz. opent deze bijeen komst en heet allen van harte welkom, in het bijzonder de nieu we leden. De notulen werden na een enkele opmerking goedge keurd. Aan de orde was de prijsver- schieting onder de leden als slui ting van het seizoen. Dit punt ontlokte nogal veel verschil van mening. De een wilde de minder goede schutters ook een kans ge ven, terwijl de ander de §oede schutters naar voren bracht. Veel werd hierover gediscussieerd, tot tenslotte de heer Veltman voor stelde om door loting de plaatsen der schutters aan te wijzen. Dit voorstel werd, na enige toelich ting van 't bestuur, aangenomen. Als datum voor de prijsverschie- ting wefd aangehouden de eerste Zondag in October, maar later werd medegedeeld dat het een Zondag later zou zijn, daar de eerste Zondag in October de pro cessie zal worden gehouden. Het munitiefonds werd uitvoe rig besproken. Er waren voor standers om het geld voor het mu nitiefonds bij de contributie te heffen. Daar de contributie ech ter voor een heel jaar werd vast gesteld, kon men hieraan nu niet beginnen. Er werd besloten ook in de wintermaanden dit bedrag te heffen. Van de rondvraag werd 'n zeer druk gebruik gemaakt. De heer B. Wolfs informeerde naar 't Ie_ denregister, dat zou worden op gehangen in het clublokaal. De voorz. zeide door drukte verhin derd te zijn geweest, maar 't zou de volle aandacht hebben. De hr. Wolfs maakte van deze gelegen heid gebruik de schutters die zul ke mooie successen hadden be haald bij 't alhier gehouden con cours, geluk te wensen. Het was een geanimeerde ver gadering. NIEUWKUIJK. Op 30 September a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de Zeer- Eerw. Pater Joannes van Engelen S.O. Cist., Sub-Prior van het Cisterciënserklooster Mariënkroon te Nieuwkuijk zijn H. Priesterwij ding ontving. Betrekkelijk weini gen zullen de a.s. priesterjubilaris kennen, daar hij een man is met een bijna spreekwoordelijk gewor den bescheidenheid, die nooit op de voorgrond treedt tenzij zulks in het belang van het klooster noodzakelijk is, nl. als hij bij ont stentenis van Pater Prior deze moet vervangen. Niettemin heeft Pater Joannes toch een zeer verdienstelijk leven achter de rug. Circa 8 jaar geleden n.l. op 17 October 1940 vierde de a.s. ju bilaris in stilte zijn zilveren Pro- fessiefeest. Al die jaren heeft Pater Joan nes als 't ware verborgen geleefd gebeden en Gods lof gezongen bij het dagelijkse Kloosterofficie en de dagelijkse Hoogmis daar door eerherstel brengend voor 't vele en grote kwaad, dat in de wereld geschiedt en ook aanvul lend, wat er ontbreekt aan het gebedsleven van de overigens goedwillenden, die te veel in be slag genomen worden door de beslommeringen van het dagelijk se leven. Zeer zeker moet de jubilaris ook dank gebracht worden voor al datgene, dat hij in zijn leven, dat schijnbaar zo kalm en rustig verliep, voor „Mariënkroon" tot stand gebracht heeft. Wat al moeiten en zorgen heeft hij zich in alle bescheidenheid voor zijn medebroeders en ook voor zijn medemensen getroost. Gedurende enige jaren heeft hij ook het ambt vap Prior vervuld, maar grote verdiensten heeft hij zich vooral verworven als novi- cenmeester en het is niet in het minst aan hem te danken, dat de kloostergemeenschap, die destijds een gering aantal leden telde, thans is uitgegroeid tot een be duidend getal jonge monniken. Destijds was ook hij het, die het gelukkig initiatief genomen j heeft tot oprichting van het St. Bernardus-tijdschrif, dat van het begin af onder zijn uitstekende lei ding tot groei en bloei is geko men. Men zou geweld aandoen aan de bovengenoemde bescheiden heid, door nog meerdere verdien sten naar voren te brengen en zelfs de onthulling van het bo venstaande zal zeer zeker niet zijn instemming hebben. Ofschoon de viering van dit zilveren priesterfeest zuiver kloos terlijk zal plaats hebben, zal het de jubilaris ook zeker niet aan belangstelling en gelukwensen van buiten ontbreken. Vergadering Heemkunde. In het klooster Mariënkroon al hier had de jaarvergadering plaats van de Heemkundige Vereniging van Groot-Vlijmen. Met een op wekkend woord voor de toekomst opende de voorzitter de vergade ring. De secretaris, de heer A. v. Engelen uit Haarsteeg, gaf hierna een uitgebreid overzicht. Hij gaf o.m. een beeld van wat er in 't afgelopen jaar verricht werd en welke plannen er ten uitvoer zijn gebracht. Hierbij memoreerde hij de lezing van pastoor Brink en de zeer geslaagde Heemkundige tentoonstelling, m April van dit jaar gehouden bij gelegenheid van het jubileum van het Cisterciën serklooster Mariënkroon. Het werkprogramma dat reeds werd uitgestippeld, is bij de mees te leden nog niet afgewerkt. Uit het verslag van de penning meester over de financiële toe stand bleek, dat een versterking der kas hard nodig was. Voorge steld werd een plan tot stichting van een Culturele vereniging en 't houden van culturele avonden ge durende de wintermaanden. Dit voorstel vond algemene bijval. In de volgende vergadering zal het bestuur met concrete plannen hieromtrent voor de dag komen. Mooi succes. Onze plaatselijke E.H.B.O.ver- eniging nam Zondag met een da mes- en een herenploeg deel aan de districtswedstrijd te Berlicum. Zowel dames- als herenploeg be haalden Hier het hoogste aantal punten. Bovendien behaalde mej. Jo van den Oord als leidster ook nog het hoogst aantal punten. Groeistof tegen spruitvorming bij aardappelen. Het is in deze tijd van het grootste belang, dat wij in ons land alles doen, waardoor het rendement van land- en tuinbouw ten bate van onze voedselvoorzie ning kan worden verhoogd. Ieder jaar treden nog zeer grote verliezen op, welke met enige moeite en door toepassing van de resultaten van wetenschappelijk onderzoek veel geringer kunnen worden gemaakt. Het verschijnsel van het uitlo pen van aardappelen bij langdu rige opslag is iedereen bekend. De aardappel krijgt lange spruiten, wordt hierdoor zacht en schrom pelt in. De kwaliteit in het alge meen gaat zeer achteruit, omdat een belangrijk deel van de voe dingsbestanddelen verloren gaat. Het is bekend, dat het verlies aan consumptie-aardappelen ten gevolge van rotting en door spruitvorming alleen voor ons land op 50 millioen kg. kan wor den geschat. De bestrijding van deze spruit vorming heeft plaats langs biolo gische weg. Uit wetenschappelijk onderzoek is komen vast te staan, dat deze spruitvorming kan wor den voorkomen, wanneer men ge bruik maakt van zgn. groeistoffen. Dit zijn chemische verbindingen die in uiterst geringe concentraties het plantenleven kunnen beïnvloe den. Afhankelijk van de concen tratie kunnen zij de groei bevor deren of remmen. Zij worden in Nederland reeds voor verschillen de doeleinden toegepast. Voor de bestrijding der spruitvorming bij aardappelen is een dergelijke groeistof, als Rhizopon C alge meen verkrijgbaar, zowel in klei ne verpakking bij huisgebruik voor de behandeling per mud, als in grote verpakking voor behan deling van aardappelopslagplaat sen. De aardappelen kunnen hier door in Jiun oorspronkelijke toe stand gehouden worden tot ver in het voorjaar. De kosten van deze bestrijdingswijze zijn nog geen cent per kilogram, terwijl de voor delen zeer groot zijn. Wanneer men dan ook ge noemd middel op de daartoe voor geschreven wijze zou toepassen, kan verwacht worden, dat er minstens 20 a 30 millioen kilo gram aardappelen minder door be waring zullen bederven. De wijze van gebruik is uiterst gemakkelijk. Het is een poeder dat eenvoudig over de aardappelen wordt uitgestrooid. Het product is absoluut ongevaarlijk, men kan gerust de behandelde aardappelen ook zelfs in de schil gekookt eten. De smaak ondergaat geen invloed. De schillen kunnen ook gewoon aan de huisdieren opgevoerd wor den. Dit jaar zal de aardappeloogst zeer overvloedig zijn, niets van ons kostelijk voedsel mag meer verloren gaan, men houde dan ook met bovenstaande rekening. Volksbelang en het belang van de aardappelverbouwers en han* delaren gaan hier hand in hand. K. Het wetsontwerp tot ver hoging der ondernemingsbe lasting, is door de minister teruggenomen. Er is een extra bon voor 100 gram vlees aangewezen, geldig tot en met 9 October. De kindersterfte in België is sinds 1945 met ruim 4 procent gedaald (is thans 6 pCt.). Maar in ons land was net percentage zelfs in 1945 nog 2 procent daar onder. Deskundigen menen, dat vooral de consultatiebureaux voor Nederland een zegen zijn. PROGRAMMA VOOR ZONDAG 3 OCTOBER. Eerste klasse. DISTRICT IV. JulianaBW HelmondLimburgia Willem IIBrabantia TSC—VVV MVVNAC DISTRICT VI. MauritsSitt. Boys Sp. EmmaBleijerheide EindhovenPSV NO ADHelmondia De BaronieLONGA 2e Klasse A. ZwaluwCone. SVD RKC—DESK WilhelminaSchijndel TOP—RKTVV KolpingWSC 3e Klasse C. ZaltbommelHaarsteeg SartoODC GudokBaardwijk Ons ViosGilze Vlijm. BoysKorvel 4e Klasse C. OpijnenOss '20 N. GedachtBerghem Sport RKSVADVG MaliskampHeusden RKDVCHVCH 4e Klasse D. RKFSVVeerse Boys WaspikRaamsdonk Uno AnimoRight 'Oh Velocitas '28Nevelo RWBVOAB Res. 2e klasse C. DESK 2—LONGA 3 NO AD 3—RKC 2 Willem II 3—Sarto 2 RAC 2—WSC 2 RKTVV 2—Taxandria 2 GETROUWD: NELLY VAN MOOK en KEES v. d. HOVEN De Heer en Mevrouw C. v. d. HO VEN-VAN MOOK zeggen namens wederzijdse familie hartelijk dank voor de vele blijken van belang stelling bij hun huwelijk onder vonden. Op 4 OCTOBER hopen^ Antonius de Louw en Walthera van Nunen de dag te herdenken waaropzij voor 25 jaren in het Huwelijk traden. Dat God hen nog lang moge sparen is de wensch hunner dank bare Gelegenheid tot feliciteeren van 12 uur in „Hof van Holland" (Café Smolders). Voor het hartelijk medeleven van zovele zijden ondervonden bij het overlijden van onze innig ge liefde echtgenoot, vader en schoon vader De Heer J. H. VAN HELVOIRT betuigen wij onze welgemeende dank. J. M. A. VAN HELVOIRT- AKKERMANS G. J. WEYERS- VAN HELVOIRT E. M. WEYERS JOKE Waalwijk, September 1948. Voor de vele blijken van deel neming, betoond bij het overlijden van onze hooggeachte mede-fir mant en oprichter der Firma A. van Helvoirt de Nijs De Heer J. H. VAN HELVOIRT zeggen wij hartelijk dank. Firma A. VAN HELVOIRT DE NIJS C. A. VAN DONGEN E. M. WEYERS. Waalwijk, September 1948, Wij kunnen weder de matrassen bijvullen. Beleefd aanbevelend, H POSSEMIS Putstraat - WAALWIJK. Nadat Wolk en Satan door 'n dik touw met elkaar waren ver bonden, kwam de sheriff van Dawson naar voren met een grote hemelsblauwe strik in zijn hand. „Deze strik geeft aan", riep de sheriff, „welke partij aan de win nende hand is. Bevindt de strik zich aan de kant van het paard, dan is het paard in het voordeel en anders om. Het dier, dat zelf over de middellijn wordt getrok ken, heeft de wedstrijd verloren!" Oom Bear keek nauwkeurig rond onder de mensen, die zich tegen de afsluiting van het terrein hadden aangedrongen. Juist te genover hem stonden de paardis- ten, de sombere „generale staf" van Jones. Hun zware, lederen holsters bulkten van patronen cn revolvers. „Ik zal toch voor de zekerheid het uitspelen van mijn troef voor bereiden", dacht oom Bear. Hij liep met de zak suikerklontjes naar de elandisten en gaf hun ie der een klontje. „Als Wolk in gevaar komt, roepen jullie allemaal „Obbie- dobbie", zei Oom Bear op fluis terende toon, „en dan laten jullie de klontjes zien 1" e (belasting inbegrepen.) ZATERDAG 2 OCTOBER van 4 6 uur aan de zaal. ZONDAG 3 OCTOBER van 11-1 uur aan de zaal.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2