FEUILLETON NIEUWS UIT WAA MJK EN OMGEVING. N.V. NEDERLANDSE MOENUS MAATSCHAPPIJ „De Echo" uw blad. 7^ij zijn er ons terdege van bewust, dat het voeren van wereldnaam MOBNU verplichtingen oplegt. ons grote met 5 tegen 1 stem (dhr. Ver schuur) werd aangenomen. Het vermenigvuld'igings-cijfer voor de ondernemingsbelasting werd evenals vorig jaar vastge steld op 2,4Op een vraag van de heer Verschuur antwoordde de voorzitter dat de gemeente niet meer noodlijdend was, dat de be groting zelfs sloot, maar al was men hierin dan zelfstandig, toch zou hij niet graag deze inkomsten missen. Het vermenigvuldigings-cijfer voor het.schoolgeld stelden B. en W. voor evenals vorig jaar vast te stellen op 2. Dhr. te Vruchte was van mening dat hierdoor spe ciaal de werkman getroffen werd. Wanneer men vrij was het te verlagen, moest men het doen. De heer Verschuur wilde iets minder ver gaan en vroeg aan B. en W. dat zij, wanneer ze de be lastingen zouden verlagen, aller eerst met het schoolgeld zouden beginnen. Dit zegde de voorzitter gaarne toe. De heer te Vruchte antwoordde hij dat de gemeentebegroting er weliswaar gunstiger begon uit te zien, maar daartegenover stonden hogere uitgaven, terwijl dit jaar de belastingopbrengst toch niet zo groot zou zijn. Hij wilde als het mogelijk was, graag een kleine re serve vormen. Wanneer echter bleek dat het schoolgeld verlaagd kon worden, dan zouden B. en W. met 'n ander voorstel komen. Alle leden konden er mee ac- coord gaan. In de kosten van de verbetering van het huis van de heer Versluijs in de Wittebroódstraat zou de gemeente voor 320.55 bijdragen en het rijk voor 961.65. Tevens werd een crediet' verleend van 1000.^ voor mogelijke andere gevallen. De heer Verschuur hoopte dat er velen van deze gelegenheid op een verantwoorde wijze gebruik zouden maken. Wanneer B. en W: meenden, dat de aanvrager niet voor vergoeding in aanmer king kwam, zouden zij de beslis sing aan de raad overlaten, aldus de voorzitter op een vraag van de heer Verschuur. Voor de bouw van 13 priori teitswoningen in het verlengde van de huizen van v. Wijk, be sloot men een crediet beschikbaar te stellen en een rijksexploitatie- bijdrage te vragen. De verordening stichting Wo ningbedrijf werd opnieuw vastge steld, evenals de salarisverorde ning, waarbij de pensioengrond- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN ZIJN THUISKOMST. Naar het Engels. 7). Lysamon sloot de deur achter zich en hoorde weer de wiege zang, terwijl zij weg ging. HOOFDSTUK IV. „Ik ben u zeer verplicht", zei Corneston. „Ik ben blij, dat ik u van enige dienst kon zijn en het spijt mij enkel, dat ik niet met u kan mee gaan. Brengt u maar niet de sleu tels terug. Die kunt u gerust bij de koster afgeven. U kent hem toch Jeremy Nicholls heet hij en hij woont in het tweede huis van het hek. Mag ik u nog eens herinneren aan de graftombe, rechts van l^t koor Ik geloof dat die enig is." Corneston antwoordde dat hij de bewuste tombe niet vergeten zou en betuigde nog eens zijn er kentelijkheid voor de ondervon den bereidvaardigheid, waarna hij de pastorie verliet, met de sleutels van de kerk in de hand. De vriendelijke grijze dominé bleef hem nog enige tijd nakijken. Het was niet waarschijnlijk, dacht Corneston, dat de kennis van de oude heer van de verschillende gedenkplaten in zijn kerk van veel nut zou zijn voor het werk dat hij onderhanden had, wel had hij dankbaar een manuscript aan vaard, dat de dominé hem had vereerd en hij hoopte dat hij ge- slag van de gemeentebode met 400.— werd verhoogd. In principe besloot men tot het verlenen van subsidie in de res tauratiekosten van het huis van de Wed. Schreuder-Hurkraans, een van de mooiste huizen van Heusden. Op de verzoeken van E. van Leeuwen en Kastelein om tege moetkoming ex art. 13 der L.O. wet 1920 voor hun zoontjes, werd afwijzend beschikt, dat van C. Wijnstekers werd ingewilligd. De vergoeding over 1947 voor het onderwijs werd vastgesteld, terwijl de vijfjaarlijkse afrekening voor de bijzondere scholen even eens werd vastgesteld. In de cqpimissie voor de aange boden gemeentebegroting en de begroting Vleeskeuringsbedrijf '49 werden aangewezen de heren Lut- NIEUWE TELEFOONTOESTELLEN. De technische dienst van de Rijkstelefoon is bezig de bestaande telefoontoestellen door andere met een kies- schijf te vervangen. Voor het aanvragen van een lokale- of interlokale ver binding neme men de tele foon van de haak en draaie daarna UITSLUITEND het cijfer 0. Een ander cijfer draaien is storend voor de apparatuur. Door tijdens het gesprek op de haak'te tikken wordt de verbinding verbro ken. Door het afnemen van de haak en daarna weder op leggen zonder dat men 0 draait, gaat er op het tele foonkantoor ook een signaal werken en komt dus de tele foniste in de verbinding, hoe wel men geen verbinding wenst aan te vragen. Dit geeft slechts aanleiding tot nodeloos werk. Men bezige ook de kies-x schijf NIET nodeloos. WEER NAAR HUIS. Met de Grote Beer, die waarschijnlijk 17 October in Amsterdam voor anker zal gaan, zullen de volgende mi litairen uit onze omgeving weer naar huis komen: Waalwijk: Sold. I A. Pol, Klooster- werf 1. Sold. P. A. Brunschot, Put straat 98. legenheid zou hebben hieruit en: kele dingen aan te halen. Hij was nu al tien dagen in Ormathwaite en het Kerst feest was nog twee weken af. Zijn werk was goed opge schoten, want veel afleiding had hij niet. Nagenoeg dage lijks was hij aangegaan op Capfallon; want als hij eens een enkele keer oversloeg, dan had Marion zich zeer 'te leurgesteld gevoeld. Ze kon den het samen weer uitste kend vinden en waarschijn lijk zouden ze nog intiemer zijn gewordefi als de tegen woordigheid van de bij-de- handte logé dit niet in de weg had gestaan. Toen hij de kerk uit kwam, zag hij een gedaante tussen de graven lopen en vroeg: „U bent zeker Jeremy Ni cholls, de koster?" „Juist, mijnheer". „Dat dacht ik wel. Wilt u zo goed zijn de sleutels mee te nemen die ik vanmiddag van de dominé heb gekregen? Ik ben Mr. Corneston, zoals u misschien weet?" „Ja, mijnheer, dat is mij be kend". „Kijk, steekt u een paar si garen bij u. Ik heb hier ook een familiegraf. Kunt u mij dat wijzen?" „Hier vlak tegenover, mijn heer. U kunt er zich niet in vergissen". Corneston volgde de aan gewezen ri<§iting en had het dan ook dadelijk gevonden. Hij las de gedenkplaat en eveneens die van het graf aan de andere kant, die twee na men bevatte: die van zijn vader en van zijn tante, of- ger,t, te Vruchte en Verschuur. In de commissie van advies in zake de woonruimtewet werden met algemene stemmen gekozen de heren P. J. Verschuren, v. d. Kolk, Lutgert. v. Balkom en J. M. v. Wijk. Als plaatsvervangen de leden werden met meerderheid van stemmen aangewezen de he ren Deurlo, L. C. Verschuur, A. v. Bladel, v. d. Zalm en v. Hoorn. Dan maakte de voorzitter de verhuring van de woningen be kend, die met de meeste accura tesse was geschied. De raad qing er zonder één enkele aanmerking mede accoord. Hierna werd de openbare ver gadering gesloten, waarna 't vele publiek, dat bij het laatste punt moqeliik wat sensatie verwacht had, zich kon verwijderen. Sergt. C. J. Demmers, Put- straat 25. Sold. W. Blom, Besoijense- straat 134. Drunen: Sergt. A. W. Musch, Bosse- weg 65. Sold. G. J. C. van Loon, Grotestraat 200. Sold. G. M. Vrijhoeven, Bosseweg 29. Matr. I G. H. van der Wiel, Torenstraat 98. Almkerk: Sold. P. v. d. Heuvel, Kruis straat D 21. Sold. L. Schef- fers, Nieuwendijk A 53. Sprang-Capelle: E. G. Both, Stationsstraat C 161. 's-Gra venmoer Sergt. J. v. Br^e, Hoofd straat 50 a. OVERLEDEN TENGEVOLGE VAN EEN ONGELUK. Mej. Hoevenaars-Schilders uit de Baardwijksestraat al hier, die vorige week in Til burg door een noodlottige val een schedelbasisfractuur be kwam, is Donderdag in het Elisabeths-ziekenhuis te Til burg overleden. VERENIGING VOOR HEEMKUNDE VOOR LANGSTRAAT EN LAND VAN HEUSDEN en ALTENA In eèn voltallige bestuurs vergadering werd besloten in het vervolg van de vrij kost bare publicatiewijze door middel van een eigen blaadje af te zien. Het bestuur heeft voor onze vereniging gast vrijheid verkregen voor ar- schoon Mr. Corneston toch in Londen begraven was. Het graf van Mrs. Iialford zag er nog zo fris en nieuw uit, of het eerst gisteren gegrayen was. „Dat van Oom Will zal er dan ook t wel wezen. - Ja, hier is het. Maar wat -is dat nu?" Vol verbazing staarde hij naar de steen, want onder de naam was die niet alleen ge barsten, gebroken en ver splinterd, maar het leek wel of het inschrift weggekrabd was. Deze brutale grafschending verwekte in hoge mate zijn verontwaardigingWaar schijnlijk had Oom Will meer vijanden dan vrienden, maar wie had zich nu op zo'n schandelijke wijze gewroken? Het was zekér al lang ge leden gebeurd, te oordelen naar de kleur en de hele ge steldheid van de steen. Zou Mrs. Halford er van ge weten hebben? En, zo ja, had zij die belediging aan de na gedachtenis van haar broer dan maar oogluikend toege laten? „Linnacre zal 't wel weten" besloot hij zijn gedachten- gang. „Of wacht, de dominé nog eerder! Ik zal het hem even gaan vragen". Onmiddellijk begaf hij zich naar de pastorie, maar de do miné was onverwacht uitge roepen bij een ernstige zieke en men kon onmogelijk zeg gen wanneer hij terug zou zijn. Corneston liep langs de kerk en toen hij het hek van het kerkhof eens binnenkeek zag tikelen van een behoorlijk peil, voor verslagen en ook zelfs voor mededelingen van meer algemene aard, in het bijna door alle leden gelezen Langstraatse Blad „De Echo van het Zuiden". Diegenen der leden die hierop niet ge- aboneerd zijn, zal telkens wanrieer in dit blad iets van wege onze vereniging ver schijnt, een afzonderlijk num mer worden toegezonden. Wij vestigen er de aan dacht op dat door het bestuur zoveel mogelijk van Algeme ne Ledenvergaderingen, als 'zijnde ongezellige bijeenkom sten, wordt afgezien. Wan neer er echter leden zijn die prijs stellen op een Leden vergadering, kunnen zij dit op de huishoudelijke wijze aan het bestuur kenbaar ma ken, waarna zo spoedig mo gelijk aan hun verlangen 2al worden tegemoet - gekomen. Het bestuur van zijn kant zal het op prijs stellen van de bezwaren der leden kennis te nemen. Het winterprogramma, voor wat de lezingen betreft, be gint met een lezing door ons lid de heer F. J. v. Oostrum te Waalwijk en» vervolgt met een lezing va», de heer Jan van Eijk te Vlijmen (de U allen bekende natuurbescher mingspropagandist). Nadere convocaties voor deze lezin gen zullen U nog bereiken. Winterprogramma. Het bestuur is bezig met de vaststelling van het winter programma en ziet suggesties van de zijde der leden betref fende lezingen en excursies gaarne tegemoet. Op Zondag 24 October a.s. houden wij een excursie „Bo demkunde". Vertrek Café Galgenwiel om 10 uur. Indien mogelijk wordt deze excursie nog afzonderlijk geconvoceerd EEN GEBROKEN AS. Donderdagmiddag reed de heer S. met een kar grint door de Grotestraat, toen bij de Mr? v. Coothstraat plotse ling zijn as brak. Het wiel viel er af, de wagen kantelde en het grint stortte op straat. Dit ongeval veroorzaakte enige tijd een verkeersstrem ming, maar spoedig waren de sporen er van uitgewist. hij, dat Lysamon daar lang zaam tussen de graven liep Aan de andere kant van de kerkmuur zag hij Steve Kel so. Zou hij haar van Ormath waite gevolgd zijn, of stond hij op haar te wachten? Corneston wenkte hem en met uitdagende uitdrukking op het gelaat, trad hij nader bij. „Wel, Mr. Corneston, wat is er van uw dienst?" „Ik wilde u enkel zeggen: wacht u maar niet op Miss Linnacre; die zal ik zelf wel terugbrengen naar mijn huis Ormathwaite". „Uw huis?" lachte Kelso. „U bent dan wel zeer beleefd, Mr. Corneston. Het zou al evenmin uw huis zijn, als het geld aan u was gekomen wan neer Linnacre er iets aan had kunnen doen". Met de handen in de zak ken liep Kelso toen naar „Hei- dezicht". Corneston volgde Lysamon tussen de graven. Bij een hoek van de muur stond zij stil, juist daar, waar een treurwilg zijn lange tak ken zwaar liet afhangen. Zó verdiept was zij in de beschouwing van de graf steen en zó zacht was hij ook naderbij gekomen over het gras, dat ze er niets van ge merkt had. Hij strekte de hand al uit om haar even op de schouder te tikken, toen zijn oog gevestigd bleef op 't grafschrift, dat luidde: Mary Linnacre, 27 jaar oud, Gestorven December, 19 De datum was van 10 jaar geleden. Op de lege ruimte BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Adriaan C. G., zv. A. Heuverling-de Peffer Robertus A. M., zv. J. J. van de Wiel-de Vaan Johannes H., zv. W. Lamers-van der Sanden Antonetta F. M., dv. P. Maas-v. d. Westen Godefridus G. C. M., zv. A. J. Zijlmansw. Bladel te Loon- op-Zand Wilhelmina C. J., dv. C. A. Molegraaf-Man- demakers Maria F. J., dv. F. J. Schoenmakers-den Teu- ling Johanna G., dv. A. Bakkeren-Faro Johannes A. F., zv. J. v. d. Luitgaarden- Hensen Gerardus M., zv. A. A. Hurkmans-Adriaanse. Overleden: Lambertus C. de Folter, 64 jaar. Adrianus Schalken, 29 j., echtg. van J. A. Papenhoven. Huwelijks-aangiften: P. J. Sprangers 27 j. te Loon op Zand en F. M. Kroot 24 j. te Waalwijk C. H. Leijtens 29 j. en A. M. Timmermans 25 j., beiden te Waalwijk C. Verhoeven 26 j. te Dongen en H. Verschuren 24 j. te Waalwijk J. C. A. van der Westen 27 j. te Raamsdonk en E. K. Kriek 22 j. te Waal wijk. Gehuwd: C. P. Heemskerk 42 j. en A. C. H. van Heijst 38 j., beiden te Waalwijk J. G. A. Smit 30 j. te Loon- op-Zand en A. J. T. Pulles 22 j. te Waalwijk A. Dekkers 29 j. te Loon-op-Zand en Th. J. v. Ba.llekom 24 j. te Waal wijk H. J. Kouwenberg 26 j. te Drunen en A. J. M. Kipping 25 j. te Waalwijk F. A. V. Tuijl 29 j. en H. E. Pelders 22 j., beiden te Waal wijk. Ingekomen: H. W. J. M. Bergmans uit Berkel c.a. J. Th. v. Wijck uit Nijmegen A. C. Lauret uit Dongen H. Buchner en gezin uit Soest J. M. T. v. Engelen uit Dongen H. v. Loon uit Nieuwkuijk. Vertrokken: A. P. J. Gers- sen naar Apeldoorn H. M. J. Duijsters naar Neerpelt J. Jung en gezin naar Drunen A. M. te Boekhorst naar Maarheeze M. C. F. van Ginneken naar Hoensbroek J. B. E. Schueler naar Barne- veld M. A. Vissers naar Hees wijk C. P. Leijtens naar Tilburg P. H. W. van Mook naar Amersfoort H. J. Wiesman naar Woerden. daaronder waren nog enkele woorden gegrift, onregelma tig, blijkbaar met ongeoefen de hand en dus niet diep uit gesneden, maar toch duidelijk leesbaar: Zij was braaf en iedereen hield van haar. Met een kreet van verras sing stond Lysamon ineens vlak voor hem en riep: „Mr. Corneston, ik wist niet dat u hier was!" „Neen, dat begrijp ik. Ik wist niet dat ik dit hier zou zien, anders zou ik u niet ge volgd hebben". Hij keek naar de naam van Mary Linnacre en vroeg op zachte toon: „Is dat uw zus ter?" „Ja, mijnheer, mijn zuster". „Gelukkig dat uw verlies niet meer van zo recente da tum is!" „Er is sommig leed dat de tijd niet verlicht en daartoe hoort ook voor mij het ver- .lies van mijn zuster". „U hield dan wel heel veel van haar? Was zij uw enige zuster?" „Ja, zij was zuster en moe der tegelijk voor mij". Deze innige betuiging ein digde in een snik en zwijgend liep Corneston naast haar tot ze de muur van het kerkhof bereikten en hij zei: „Ik ga naar huis. Ik heb de gedenkplaat in de kerk be keken en was juist klaar, toen ik u zag. Ik ben blij, dat ik u meteen tot geleide kan strek ken. Het zou anders wat laat voor u zijn om alleen te gaan". (Wordt vervolgd). Verplichtingen ten aanzien van teen ruime, veelomvattende service, snelle levering en uiterste zorgvuldigheid in de behandeling van iedere voor komende bestelling. Onder alle omstandigheden en zon der enige beperking zullen wij ons houden aan dit beginselde beste kwaliteit te leveren tegen de laagst mogelijke prijs. Alle door ons geleverde artikelen - hetgeen nog heel wat méér omvat dan MOENUS schoenmachines en originele MOENUS schoenmachine-onderdelen - worden door onze maatschappij on voorwaardelijk gegarandeerd. Wij zijn er trots op, na maandenlang intensief voorbereidend werk, er in te zijn geslaagd, de Nederlandse Schoen industrie producten te kunnen aan bieden van fabrieken welke, elk op hun gebied, een wereldreputatie genieten# Nader contact met de N.V. Nederlandse MOENUS Maat schappij zal U ervan overtuigen, dat bovenstaande beginsel-verklaring onze zakenprincipes in waarheid weergeeft. GROTE STRAAT 108 WAALWIJK TELEFOON 500 (2 LIJ N EN) De directeur: De plaatsverv. directeur: (C. H. M. MAIBURG) (Dr. Ir. J. D. van ROON)

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2