NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING. FEUILLETON witte leghorn kippen UIT DE LANGSTRAAT. De reorganisatie van de Vrijwillige Brandweer te Drunen ZIJN THUISKOMST. SEPËRKING STROOMVERBRUIK. SPORT Terry en Berry inDE WITTE ELAND. TE KOOP: H. VOLLEBERG-v. d. BROEK HALLO! HALLO! EIKEN SPEK- EN WASCHKUIPEN K. W. MANDEMAKERS REINIGEN EN BEHANDELEN Dames- en Herenbovenkleding Kleermakerij en Reinigingsbedrijf J. WANTEN lijke misdaden, o.a. op Chi nezen, zijn voorgekomen. Langs de demarcatielijnen is de toestand de volgende: In republikeins Oost-Java is het zeer onrustig, daar com munistische eenheden in de bergen daar zijn teruggetrok ken. De Nederlandse troepen hebben hier, behoudens plaat selijk optreden tegen infil tranten, weinig last. In het Nederlandse gebied zijn trou wens communisten gearres teerd ten einde onrust te voor komen. Aan de S.Q.-lijn, Oostelijk van het basis-commando Se- marang en van het rayon Sa- latiga zijn de communisten heer en meester, maar de Ne derlandse kant is rustig. In het Westen van Midden- Java tot voorbij de Merbaboe hebben we nog steeds T.N.I. tegenover ons. Wat de toekomst in de Re publiek zal brengen? Ik waag me niet aan een voorspelling, maar ik geloof niet dat de chaos uitgeroeid zal worden; de communistische leiders lo pen nog vrij rond en de repu blikeinse regering heeft offi cieel verklaard de communis tische ideologie als geoorloofd te beschouwen. En een rotte plek op één der belangrijkste eilanden ter wereld is een zeer ongezond feit. S. v. A. 18 Oct. '48. ZONDAGSDIENST 31 October 1948. Doktoren Dr. H. G. Langemeijer Apotheek Nijman WAALWIJKS BELANG VERGADERDE. Maandagavond hield de vereni ging Waalwijks Belang haar na- jaars-vergadering in Hotel Ver- wiel. In vergelijking met andere ver gaderingen was de opkomst wel bevredigend, hoewel nog niet in vergelijking met het aantal leden. De voorzitter de heer J. Tim mermans betreurde dit. De leden kregen de gelegenheid om een woordje mee te spreken en het bestuur had een stimulans nodig in de belangstelling der leden. Het afgelopen jaar was Waal wijks Belang in verband met de grote feesten niet zo naar buiten opgetreden als andere jaren, toch waren de bestuursvergaderingen regelmatig doorgegaan. Wanneer de vereniging effec tief wilde werken, was het nood zakelijk dat men over een flink aantal leden beschikte, want men was bijna uitsluitend op de con tributie aangewezen, daarom was het zo jammer dat het ledental te rug liep. Hij spoorde de leden aan naast het bezoeken van de verga deringen propaganda te maken in eigen kring, opdat de onmisbare bron van inkomsten groter zou worden. Nadat de secretaris zijn notulen had voorgelezen, bracht de pen ningmeester zijn financieel verslag uit, dat niet bijzonder fraai was vanwege het nadelig saldo van 559.64. Dit was niet op de laatste plaats te wijten aan de on kosten van de stand op de ten toonstelling die erg waren tegen gevallen. De eerste fokvee-dag had de vereniging bovendien 345.ge kost, maar dit was te wjgen aan de reisvergoeding die_4-$2wboeren vroegen; bij de dit jdfl^K,ouden fokvee-dag bleek dat*^Belang- stelling groter werd, v^fipFzonder die reisvergoeding was net aantal deelnemers toch zeer bevredigend. Op verzoek van een der aan wezigen las de secretaris een voorlopig laag geraamde begro ting voor, waarbij men toch nog te kort zou komen. Daarom werd het als een punt van gewicht be schouwd het ledental en zodoende de contributie op te voeren moge lijk door een donateurschap, waarvoor wat meer betaald zou moeten worden. Een .verhoging van de contributie was niet ge wenst, evenmin als een verzoek om de subsidie van de gemeente te verhogen, die toch in vergelijking met de contributie al flink was. Men zou een actie inzetten om nieuwe leden te werven, mocht die niet slagen, dan kon men nog een donateurschap in stellen. De heren v. Vliet en v. Dongen bevonden de bescheiden van de penningmeester in de beste orde. In de vacature C. Pullens werd na een tweetal stemmingen de lióer J. de Kort Jr. gekozen, die deze functie gaarne aanvaardde. Bij de mededelingen maakte de voorzitter bekend dat het oorlogs monument hopelijk volgend jaar Augustus gereed zou zijn. Het bronzen beeld was 7}/i meter hoog. de gemeente had men ver zocht het stenen voetstuk met in scripties te bekostigen. De weg naar de Roestelberg werd door de gemeente Loon-op- Zand thans verbeterd. De voorzitter herinnerde nog even aan de tocht der Ouden van Dagen, waarvoor allerwege grote daadwerkelijke belangstelling be stond, zodat die elk jaar wel door gang zal kunnen vinden. De bevrijdingsdag moest dit jaar bescheiden gevierd worden, maar het volgende jaar bij het eerste lustrum hoopte men meer te kunnen doen. Ook wees hij nog even op de belangstelling die W. B. stelde in de sportbeoefening, o.a. door beschikbaarstellen van een wisselbeker voor 't tennis- tournooi en cross-country. Hierna sloot hij deze zeer ge animeerde vergadering. De ere-voorzitter, de burge meester, had bericht van verhin dering gezonden. BAZAR IN „THALIA". Naar wij onlangs al bericht ten, zal in „Thalia" van 18 t/m 20 November een Bazar/ Fancy Fair gehouden worden, uitgaande van de Commissie Jeugdgebouw van de Ned. Herv. Kerk (Centrum). De opbrengst is bestemd voor de stichting van een Jeugdge bouw en kleuterschool. Met enthousiasme heeft de genoemde commissie haar taak aangepakt en als de te kenen niet bedriegen, belooft de op handen zijnde Bazar een groot succes te worden. Het gevormde dames-comité heeft een benijdenswaardige energie ontplooid en de ge volgen konden niet uitblijven. Uit alle kringen van de Waal wij kse zakenmensen die door de dames bezocht werden, zijn de gratis ter beschikking ge stelde artikelen toegevloeid en elke dag nog houdt deze stroom aan. Een prachtig be wijs hoe door eensgezinde sa menwerking veel tot stand gebracht kan worden. De bazar krijgt straks een rijk gesorteerde voorraad aan allerlei begerenswaardige goe deren. Met de St. Nicolaas- dagen voor de deur, zal ieder een hier zijn voordeel kun nen doen. Met een beetje geluk kan men zich dan op een goed kope manier meester maken van aantrekkelijke St. Nico- laas-cadeaux. De attracties zullen er zijn om U dit te be wijzen! BIOSCOOPPROGRAMMA. Musis Sacrum. „Mens durf te leven" welke film van Vrijdag t.m. Zondag in Musis wordt vertoond is een van de bes te films die wij ooit zagen. Niet alleen meesterlijk wat gegeven en uitwerking betreft, niet alleen ver boven anderen verheven door het meesterlijk spel van sympathieke sterren, hij is bovendien verkwik kend, hij doet je in het leven ge loven en maakt je duidelijk dat een goed mens nooit tevergeefs leeft. James Stewart is de sym pathieke jonge man die veel moei lijkheden heeft, maar ze te boven komt en Donna Reed is zijn lieve meelevende vrouw. Een film die iedereen mag en moet zien. Een trein gaat voorbij is een spannende sensatiefilm, waarin een vrouw een verlopen sujet tot een behoorlijke kerel maakt. Toe gang voor 18-jarigen. Luxor. „De Regen kwam" is de ver filming van het bekende boek van Louis Bromfield „The Rains Ca me", dat een geschiedenis ver haalt die zich afspeelt in 't Voor- Indische Ranchipur, met al zijn sprookjesachtige pracht en rijk dom, met zijn intrige en moderne stromingen, met zijn periode van geweldige droogte. Dan komt ein delijk de regen en daarmede ver woesting en dood, maar ook nieu we hoop en nieuwe liefde. De film wordt Vrijdag t.m. Zondag vertoond alleen aan per sonen boven 18 jaar. „Een moordenaar bekent" is de titel van een spannende sensa tionele thriller, die het gegeven behandelt van een eigenaardig man, die een aantal koelbloedige moorden pleegt om toch vooral niet voor imbeciel te worden ge houden. Reeds geruime tijd geleden heeft het gemeentebestuur plan nen gemaakt voor de reorganisa tie van onze plaatselijke brand weer. Onder het bestuur van burgemeester v. d. Heijden weid in 1936 ook reeds een reorganisa tie doorgevoerd en het materiaal van de toenmalige brandweer werd toen uitgebreid met de be kende slangen wagentjes, welke op verschillende plaatsen in onze ge meente werden en nog zijn gesta- tionneerd. Deze reorganisatie werd doorgevoerd even na de aanleg van de waterleiJing. Men kon dit toen doorvoeren omdat men dooi het aanleggen van deze niet di rect meer afhankelijk werd gesteld van een motorspuit, maar men op de waterleiding kon aansluiteu. Het nut van deze slangenwagen tjes is in de voorbije jaren wel gebleken. Momenteel wordt naast deze slangenwagentjes ook nog de ge meentelijke bellenwagen gebruikt, die bij uitslaande brand onmid dellijk met zwaarder materiaal kan uitrukken. Doch de bouw en de uitrusting van deze voldoet nu eenmaal niet aan de eisen welke men aan het materiaal van een goed georganiseerde brandweer zou kunnen stellen. Vandaar de plannen van het gemeentebestuur om het materiaal nog eens gron dig te herzien en de vrijwillige brandweer nog eens te reorganise ren. Zo het huidige materiaal niet is verouderd, is het toch wel aan slijtage onderhevig. Vandaar dat men over de gehele linie begon nen is met vernieuwing en uit breiding daarvan. Daar de aan koop van een nieuwe originele brandweerauto te kostbaar zou zijn, heeft het gemeentebestuur besloten om de bellewagen tot 'n brandweerwagen te laten ombou wen. Eertijds is deze aangelegen heid in een openbare raadsver gadering behandeld. De totale kosten van het ombouwen wor den toen geraamd op 5200.— en de motorspuit op 6800.ter wijl de aankoop van een originele brandweerauto werd begroot op 20.000.—. De bellewagen zal nu worden omgebouwd tot een manschappen en materiaalwagen met als aan hang de motorspuit. De totale be zetting van de wagen bedraagt 10 man, terwijl hij zal worden uitge rust met het nieuwste materiaal. Hiervan zouden wij kunnen noe men de brandladder, de spoel met 200 M. slang en een watertank van 500 liter. In de tijd dat de motorspuit zich ter plaatse moet installeren, zal men, dank zij deze watertank, reeds water kunnen geven en men behoeft dus geen ogenblik verloren te laten gaan. Indien de motorspuit op volle ca- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 12). Hij keek eens op en daar zag hij vóór het grote vierkante venster aan het einde van de lange ga lerij de slanke gedaante van een vrouw, in het wit gekleed en met loshangend haar. Het zilveren maanlicht gaf het geheel een spoaakchtig aanzien. Het moest een spel der ver beelding zijn, hield Corneston zich voor en toch leek het zéér wer kelijk. Ijlings trad hij het huis binnen, liep de trap op en terwijl hij de nog brandende lamp van het por taal nam, wierp hij de deur van de lange galerij open, maar er viel niets te bekennen. HOOFDSTUK VII. Corneston sliep slecht, zodat hij blij was toen de nacht ten einde liep. Hij zag er tegen op, om Ma rion weer te ontmoeten. Toch kon hij de oude verhouding niet herstellen. Hoe zou hij haar dat te verstaan geven Of hij er nu al over dacht en peinsde, hij kwam er geen stap verder mee. Hij ging naar de bibliotheek. Twee of drie kasboeken lagen op de schrijftafel en trokken dadelijk zijn aandacht. Linnacre had ze daar de vorige dag neergelegd, opdat hij ze kon inkijken. Dit deed hij dan ook en een paar din gen waren er hem onduidelijk in.. Om die moeilijkheden zo gauw mogelijk uit de weg te ruimen, trok hij aan de bel die uitkwam op de kamer van de huisbewaar der. Hij wachtte een paar minu ten, maar kreeg geen antwoord-en belde toen nog eens, echter met hetzelfde resultaat. Daar hij veel prikkelbaarder was dan gewoon lijk. liep hij door de hall naar het zitkamertje dat gebruikt werd door Lysamon en haar tante. Toen hij vlak bij de deur kwam, ging die open en trad tante Julia er uit. ,,0, neem me niet kwalijk mijn heer. Is er iets van uw verlangen? Lysamon „Uw nichtje heb ik niet nodig, maar is uw broer er ook, Mrs. Mayne „Simon Ik zou het u niet kun nen zeggen. Ik weet het niet, mijnheer." „Is hij uit „Neen, dat niet. Of ja, toch, hij is uit mijnheer." „Daardoor komt het dan zeker dat ik twee maal gebeld heb zon der gehoor te krijgen. Weet u dus zeker, dat hij niet op zijn ka mer is „Ja, mijnheer." „Is hij naar het dorp gegaan?" „Dat denk ik wel." „Nu, dank u voor uw moeite, Mrs. Mayne." „Die^boeken zal ik in ieder ge val maar bij hem op de kamer leggen", dacht Corneston. Die kamer was vlalc bij, dus trad hij er binnen, maar niet zo dra had hij de deur open of hij uitte een onderdrukte kreet. Daar lag Linnacre in zijn armstoel bij een half uitgebrand vuur, met zijn das los, zijn haar en baard in de grootste wanorde. Het rode ge zwollen gelaat, het lege glas en de fles naast hem, waren aHe zo vele aanwijzingen, dat de man zich te buiten gegaan was. Juist toen Corneston het ver trek weer verliet, stond hij ineens van aangezicht tot aangezicht met Lysamon. Zij was uit de keu ken gekomen en droeg de gewone lange witte schort over haar een voudig blauw japonnetje. Ze had geen kleur meer op het gelaat en onder de ogen waren diepe violet te kringen. Een ogenblik keken ze elkaar zwijgend aan, toen vroeg hij hees: ,,U heeft hem gezien „Ja." „En u begrijpt het „Dat kan wel niet anders." „Lysamon, kijk niet zó." Hij had haar hand willen vat ten, met innig mededogen, want zelfs de dag tevoren op het kerk hof, had zij er niet zo ongelukkig uitgezien, toen zij een schrede achteruit ging. „Gisteren was het al erg ge noeg, toen ik u vertelde hoe het geweest is, maar dit is de werke lijkheid op het ogenblik zelf. U heeft hem dus zó gezien Corneston sloeg de arm om haar heen, bracht haar naar de bibliotheek, schoof daar 'n stoe.l voor haar aan en gaf haar een glas water. „Je bent totaal overspannen, Lysamon. Hier, drink eens. Je hebt zeker vannacht niet gesla pen Ben je steeds bij hem op geweest „Bij zulke gelegenheden durf ik hem niet alleen laten. Er mocht eens een ongeluk gebeuren met de lamp of het vuur." Haar stem was klankloos en met troostelozen blik zat Zij voor zich uit te staren. „Je hebt zeker liever dat ik maar ronduit hierover met je spreek, dan dat ik het er zó bij laat?Nu, vertel mij dan eens: dit is zeker geen nieuw gebrek in je vader?" „Neen. Het is begonnen na zijn ontering. Ik geloof niet dat hij zich ooit te voren te buiten gegaan is". „Gebeurt het dikwijls?" „O, neen. Soms zijn er maanden tussen dat hij geen druppel drinkt; maar als hij eenmaal begint!Nu voor 't laatst is het voorgekomen in September. En ik had nogal zo'n hoop dat u weg zoudt zij eer het zich andermaal voordeed". „Dat bedoelde je er giste ren zeker mee, toen je zei, dat je nergens zo goed kon wonen dan hier?" „Ja. We zijn zo veilig voor het oog verborgen. Want het zal nooit beter gaan, maar wij verèrgeren! Hij zal steeds die per zinken. Hij bezit geen wilskracht meer; die is totaal uitgeput. O, Mr. Corneston, ik had het u al eerder moeten zeggen, althans gisteren. Maar o, ik kon niet!" Zij wrong de handen en daardoor merkte zij nu dui delijk een blauwe plek aan de ene pols. Er naar wijzende, vroeg hij: „Heeft hij flat gedaan?" Ze knikte. „Heeft hij je geslagen?" „Ja. Maar toen wist hij al niet meer wat hij deed, an ders zou ik het niet geduld hebben. Ik trachtte hem te overreden om niet meer te drinken; ik wilde de fles weg nemen en toen greep hij mij zó vast bij de pols, dat het 'n blauwe plek werd". „Is dat al meer gebeurd?" „Bij dergelijke gelegenhe den al ééns of twee maal; maar hij heeft mij maar ééns van zijn leven opzettelijk ge slagen. O, waarom "moet ik u dit toch eigenlijk allemaal vertellen?" Dit zeggende, barstte zij in tranen uit en een ogenblik liet hij haar stil snikken. Toen sloot hij haar in zijn armen en riep innig: „Lysamon, het leven hier is een verschrikking voor je! Ik wil niet dat je langer zo lijdt. Daarom, ga mee met mij!" „Meegaan?Met hijg de ze, geheel verbijsterd van de heftige uitval. „Waarom niet....? Misschien voel je niet genoeg voor mij? Maar ik zeg je dat ik je lief heb. Toen ik gisteren tegen je zei dat ik nooit met lady Bel- lame zou trouwen, verwon derde ik mij daar zelve over; dat komt: ik was er mij toen nog niet van bewust dat iede re vrouw onmogelijk voor mij was behalve jij! Je zult niet langer hier hoeven blij ven, waar je geslagen wordt door je vader en achtervolgd door die onbeschaamde Kelso, die het je hoe langer hoe las tiger zal maken, naar ik vrees! Nog eens: ik heb je lief. Zeg nu, dat je bij mij komen wilt." Een ogenblik rustte zij in zijn armen; toen wrong ze zich los en met een doods bleek gelaat riep ze: „Tot Nooit, nooit van mijn leven!" (Wórdt vervolgd). en doel- :ht. De ho fnet motor- gekoppeld staan, zo- paciteit werkt, kan Jij- 2400 liter water per minuut Xen met to taal 3 slangen. De wagen met cfcorspuit heeft een totale lengte \X|8 meter. Men denkt half Nov zal worden afge!eVfr<j. Deze wagen zal je^tationneerd worden in de re;:s in aanbouw zijnde brandwee:;:{rne) en hoe wel hier het werkijet beginniet erg wilde vlotten, ifcpt men nu toch dat het binnen-orten tijd zal worden voltooid, Cfk deze ka zerne zal zeer praci treffend worden ine ven genoemde wage spuit zal er steedj en startklaar in kun dat bij eventueel Jlpkken geen ogenblik verloren L^feeft te gaan. Plannen bestaan Ir ook om t.z.t. nog een jeep;in te kopen, die men speciaal gebruiken voor afgelegen :.atsen, waar men met het bov;-genoemd ma teriaal moeilijk za|®aen komen, b.v. bij bosbrand;- Ook voor 't plaatsen van de:; Bh biedt de brandweerkazerne A i voldoende ruimte. Verder zuüaBog worden aangebracht werktjBanken en kledingkasten. Bij deze kazerne wijst tevens een prachtige skutoren, die in de toekomst zeer :j er van groot nut zal blijken te lp. Hierop staat dan het alan;oestel in de vorm van een sirijl,-: Het geheel zal o;even worden door een behoorljl schutting, waardoor tevens ig een klein oefenterreintje ter -schikking zal komen. Hiermede hebber wij in grote trekken opgenoemd iet materiaal waarmede in de timmst onze brandweer zal voen uitgerust. Daarnaast zullen j slangenwa gentjes (5 in getal welke inmid dels van nieuwe angen voor zien zijn, gehand td blijven. De eerste aanval al in de regel steeds moeten geiteden door de diverse wijkgroeps welke deze wagentjes beherer Bij grotere brand (uitslaand; brand) kan door middel van b alarmtoestel steeds onmiddellijke vaste kern van brandweerl.ïiy welke om de bovenomschnvjpwagen ge vormd zal worden Runnen wor den gealarmeerd. Nog meerdere pijpén ter ver betering van hctu i men in de naaste toekomst hqjt/verwezen- :laar. iet alarmtoe- het alleen :lt door de Ieder brand •en alarmtoe- de hij kan Verder wil ook brand- [fen en ver- órwerpen die voor de hrandwej jzeer nuttig reeds de jeschikt zal irmen moei al elke ver- Jring is, ge- pier het ge lijkt te zien, Zo wil men b.v stel zo inrichten dr maar gehoord m brandweermannen, weerman krijgt da stel in huis, waar worden opgeroepr. men in de toekom weerkleding aansc: schillende andere zijn.. Wij noemde: jeep, welke specia zijn voor plaatsen lijk kan komen. H( andering- geen ver loven wij wel dat val is. Wij wensen onie'Janige brand weer en toekomó.M brandweer mannen geluk meinet prachtige materiaal, dat bicjn afzienbare tijd ter hunner bedukking komt, n Woord van huliBast ons zeer zeker ook aan de aitpatiefnemeis van deze reorganiale. Wij ho pen echter dat en: brandweer met haar nieuw ra J riaal, uitge zonderd bij oefenini in onze ge meente, hoewel ds paraat, toch een passieve, zal hebben te spelen. HAARSTEEG. Ontwikkeling: rónden. Wederom kwan - Heemkun dekring „Onsenooi op Mariëu- kroon bijeen tot t bespreking omtrent de in 't koi d seizoen te organiseren ontwik! iy sa vonden. Vóór alles werd b Ken de on derneming te gronc sten op een gezonde financiële ds, daar an ders het risico voci ie initiatief nemers te groot ïoSBvorden. Ge tracht zal worden m in Groot— Vlijmen minstens fjj honderdtal gegadigden te vinB die zich contractueel w'llen verbinden tot een vier- of vijftal9 houden le zingen voor een fwfeg van vijf gulden. Dit was beschou wen als een vastfBm. Slaagt men daarin niet, B zullen an dere' wegen moeten worden be wandeld. De Burgemeester zond reeds aan de diverse verenigingen op cultureel- en ontspanningsgebied een circulaire, waarin hij verzocht enige bepaalde data vrij te hou den voor deze ontwikkelingsavon den, waarvan hij de betekenis zeer hoog achtte voor zijn ge meentenaren. De eerste spreekbeurt zal ge houden worden op klooster Ma- riënkroon door de bekende Pieter van der Meer de Walcheren, waarschijnlijk op Zondag 28 No vember, waar hij Zal spreken over eigen werk en leven. Als andere sprekers worden genoemd Nota ris Hellenberg-Hubar, Dr. Melchi- or over de walvisvaart van de Willem Barentsz, met film, Ber nard Verhoeven over Guido Ge- zelle en tot slot de bekende God fried Bomans. Verschillende ingezetenen kun nen dezer dagen een circulaire verwachten, waarin een en ander uitvoerig is omschreven en zij zul len daarna door propagandisten worden bezocht. Er wordt over wogen om in aanmerking komen de verenigingen en bloc uit te nodigen tegen aanzienlijk verlaag de prijzen er zijn ca. 300 plaat sen disponibel. Wij hopen gaarne dat deze avonden, waarvan het cultureel peil zeer zeker hoog zal zijn, door vele belangstellende ge meentenaren zullen bezocht wor den. FABRIKANTENKRING LANGSTRAAT. Voorgeschiedenis. De kwestie waarover het hier gaat, is u reeds bekend uit ons rondschrijven van 2 8 Aug.# 1948. In het kort komt het hierop neerdoor de verder doorgevoerde industrialisatie en tal van nevenoorzaken is het stroomverbruik sterk gestegen. In de maanden November t.m. Ja nuari zal de PNEM gedurende de morgenspitsuren (7.30—9) niet aan haar verplichting tot stroom- levering kunnen Voldoen, wegens overbelasting der krachtcentrale. Door de Commissie „Beperking Stroomverbruik", waarin onze Fabrikantenkring vertegenwoor digd was door de heer J. Klijberg, zijn alle mogelijkheden, om voor deze kwestie een bruikbare oplos sing te vinden, besproken en on derzocht. De Commissie is met een voor stel gekomen, dat door de heren Klijberg en v. Vliet (directeur G.E.B. Waalwijk) in een tweetal bestuursvergaderingen nader is toegelicht en verdedigd. De PNEM heeft het provinciale net verdeeld in vier rayons met ongeveer gelijke totale belasting, t.w. 1. Helmond—Roosendaal. 2. Breda—Uden. 3. Orthen—Tilburg. 4. Eindhoven-Geertruidenberg. Voorlopig kunnen wij aanne men, dat de plaatsen die door on ze Fabrikantenkring bereikt wor den, t.w. Drunen, Waalwijk, Sprang-Capelle, Kaatsheuvel en Waspik, in het 4e rayon (Geer- truidenberg) liggen. Mocht hierin door overschakeling wijziging ko men, dan ontvangt U hiervan tij dig bericht. De bedoeling is nu, dat in elk dezer rayons de afnemers van krachtstroom om beurten in bovengenoemde volgorde ge durende een week de aanvang van de werktijd op 9 uur stellen. Het normale avondsluitingsuur mag in geen geval verlaat worden, om dat anders de avondspits (die nu reeds een maximum heeft bereikt) vergroot wordt. Conclusie Het bestuur van de Fabrikantenkring heeft in zijn vergadering van 22 dezer (waar bij alle plaatsen in ons district vertegenwoordigd waren) beslo ten, om namens de leden tegenover de PNEM de verplich ting op zich te nemen, dat in de weken 29 Nov. t.m. 4 Dec. 27 Dec. t.m. 1 Jan. 24 Jan. t.m. 29 Jan. de bedrijven in ons district (voor zover zij niet door eigen stroom opwekking of anderszins tot de sporadische uitzonderingen behoren), om 9 uur zullen begin nen, zodat in die weken vóór 9 uur geen krachtstroom verbruikt zal worden. De verzuimde uren zullen ge durende de gehele periode van 29 Nov. 1948 t.m. 19 Febr. 1949 dus tot 3 weken na de laatste besparingsweek worden inge haald door bekorting van de mid dagpauze. Dringend verzoek. Om effect te sorteren en geen wrijving met het fabriekspersoneel te veroorzaken, is het nodig dat deze maatregel collectief en uniform wordt toe gepast. Zowel onze leden als de kleinere krachtstroomverbruikers timmersmanswerkplaatsen e. d.) worden dringend verzocht zich aan deze regeling te houden. Door middel van de pers en via de Be- drijfsunie voor Fabriekmatige Be drijven zal aan de getroffen re geling bekendheid worden gege ven. Sanc'iie. Indien op een zeker moment de maximale belasting in de centrale boven het toelaatbare zou stijgen, dan zal het gehele rayon, dat in die bepaalde week om 9 uur moet beginnen, worden afgeschakeld. Door overtreding brengt men dus niet alleen de productie van eigen bedrijf, maar ook die van zijn collega's in gevaar. Nadere uitwerking. De nadere uitwerking van ge^ noemde werktijdregeling wordt aan ieder bedrijf overgelaten. In het algemeen zal men de middag pauze met een half uur moeten bekorten en 's Zaterdagsmorgens iets later sluiten. Bij de bereke ning van een en ander houde men er rekening mee, dat de Nieuw jaarsdag (algem. erkende feest dag) valt in de tweede bespa ringsweek. Men is verplicht een nieuwe arbeidslijst in te vullen en op te hangen, terwijl men er tevens op moet letten, dat de pauze na 4J^ uur werken tenminste een half uur moet bedragen, 's Zaterdagsmor gens mag 5 uur zonder pauze worden gewerkt. Het bestuur vertrouwt na de bovenstaande uiteenzetting, dat alle leden zullen meewerken om de regeling te doen slagen. Fabrikantenkring Langstraat, A. Dercksen, Secr. VOETBALSPORT. Programma voor Zondag 31 October a.s. DISTRICT IV. Eerste klasse. Willem II—TSC BrabantiaDe Spechten HelmondJ uliana BW—NAC MVV—VVV NAC 6 5 1 0 11 VVV 5 4 10 9 Limburgia 6 4 119 TSC 5 3 117 BW 5 3 0 2 6 Brabantia 5 1 2 2 4 Juliana 6 2 0 4 4 Spechten 5 113 3 Willem II 6 114 3 MVV 5 0 2 3 2 Helmond 6 10 5 2 DISTRICHT VI. Eerste klasse. De BaronieMaurits Sitt. BoysHelmondia KerkradePSV LONGABleijerheide Sp. EmmaNO AD Longa 5 4 0 18 PSV 6 3 2 18 Eindhoven 6 3 2 1 8 Helmondia 6 3 2 1 8 Maurits 5 2 12 5 Sitt. Boys 5 2 12 5 Bleijerheide 6 2 13 5 NOAD 5 2 0 3 4 Sp. Emma 6 12 3 4 Kerkrade 5 113 3 Baronie 5 10 4 2 Tweede klasse A. SchijndelRKC RKTVV—Cone. SVD WSCKolping SET—Zwaluw TOP 7 5 1 1 11 DESK 6 3 3 0 9 Zwaluw 6 3 12 7 Kolping 6 3 0 3 6 SET 6 2 2 2 6 RKTVV 7 3 0 4 6 Conc. SVD 5 2 12 5 RKC 6 2 13 5 Schijndel 6 2 13 5 Wilhelmina 6 12 3 4 WSC 5 10 4 2 Derde klasse C. GudokSarto Ons ViosZaltbommel KolvelHaarsteeg ODC—Gilze BaardwijkVlijm. Boys ODC 7 6 0 1 12 Sarto 6 3 3 0 9 Baardwijk 6 3 12 7 Zaltbommel 6 3 0 3 6 Haarsteeg 6 2 2 2 6 Korvel 7 3 0 4 6 Ons Vios 7 2 14 5 Vlijm. Boys 7 2 14 5 Gudok 5 2 0 3 4 Gilze 7 2 0 5 4 Vierde klasse C. Nooit GedachtRKSVA OSSMaliskamp HVÓHOpijnen HeusdenBerchem Sport DVG—RKDVC Vierde klasse D. Nevelo—RKFSV VOABVeerse Boys V elocitasRaamsdonk Right 'Oh—RWB Reserve 2e klasse. LONGA 3Taxandria 2 Willem II 3—WSC 2 RAC 2—NO AD 3 Sarto 2—RKTVV 2 JULIANA—VLIJMEN. Zondag a.s. om half drie. In deze eerste helft van de competitie is de Julianaploeg wel wat al te rijk bedeeld met thuis wedstrijden. Ook voor Zondag i De laatste tegenaanval van Sa tan was zo plotseling gekomen, dat oom Bear cr volkomen door was verrast. „Dit is niet fair", dacht hij somber, „tegen zulke geweldmid- delen is mijn klontje suiker maar kinderspel." j De elandisten waren van oom jBears hoek weggelopen om hun favoriet in zijn tegenspoed aan te sporen. Bear O'Connelly stond bijna alleen aan zijn kant van de omheining. Hij hield het klontje suiker op zijn handpalm uitge strekt. „Kom maar, Wolk", riep hij met een stem, die trilde van op winding. „Wij moeten blazen", zei Ter- ry, „anders" gaat het zeker mis." „Wacht nog even", zei Berry, „wij blazen op het allerlaatste ogenblik en dat is volgens mij nog niet aangebroken." Het zag er anders niet zo heel erg mooi uit voor Wolk. Steeds werd hij verder en verder van het begeerde suikerklontje wegge sleept. a.s.. staat er weer een op het pro gramma. Het is de zeer belang rijke ontmoeting tegen de Vlijm. Boys. De achter de rug liggende wedstrijddagen hebben reeds over duidelijk bewezen dat de onder linge krachten in deze afdeling elkaar niet ver ontlopen. De win naar van vandaag kan de verlie zer zijn van morgen en omge keerd. Deze omstandigheid kan de spanning vaak tot een bijzon der hoog punt opvoeren en voor spellingen omtrent de uitslagen zijn practisch niet te doen. Deze feiten gelden evenzeer voor de match van a.s. Zondag. Alle fac toren zijn aanwezig om deze „Langstraatse derby" in de volle publieke belangstelling te plaat sen. HAARSTEEG. Haarsteeg—Ons Vios 2—2. Voor de derde maal heeft Haarsteeg in een faire wedstrijd de punten met haar tegenstan ders gedeeld^-welke uitslag de verhouding in het veld goed weer geeft. Met wind mee namen de gasten al aanstonds het offensief, maar de verdediging der thuisclub was in topvorm en wist elke aan val, hoe mooi van opzet ook, re soluut af te slaan. Haarsteeg pro beert ook eens ten aanval te trek ken, maar goede voorzetten van rechtsbuiten en linkshuiten wor den door het binnentrio niet be nut, of worden rakelings naast en over het doel geschoten. Bij een prachtige aanval over rechts komt de bal schitterend voor doel en linksbinnen B. v. d. Heijden komt alleen voor de doelman te staan, doch zijn oerhard schot vliegt juist over de lat. Met open aanvallen brengen de gasten het doel der thuisclub menige keer in gevaar, maar ook zij zoeken het doel op de verkeerde plaats. Wanneer ieder* denkt dat met blanke stand zal worden gedraaid denkt Cor v. Helvoirt er anders over. Hij wringt zich door de geelzwarte verdedediging heen en de keeper moet voor de eerste maal vissen, 1—0. Kort hierop is het rusten. De thee schijnt de gasten goed te .hebben gedaan en verwoed ko men zij opzetten. Hun gevaarlijke doorbraken stichten steeds ver warring voor het doel van kee per Achten en spoedig ligt dan ook de gelijkmaker in het net, 1-1, Hierdoor raakt de verdediging der thuisclub de kluts kwijt en 5 mi nuten later heeft Ons Vios een voorsprong verkregen door een juweel van een doelpunt van hun rechtsbinnen, die ongetwijfeld de beste speler van het veld was. Het publiek begint zich te roeren en luide aangemoedigd, dringt Haarsteeg de gasten op huil eigen speelhelft terug. De keeper komt in botsing met de linksbuiten en blijft even liggen. Nadat hij weer opgekikkerd is, zitten de rood- witten weer voor zijn heiligdom en bij een algemeen opdringen scoort Bertus Boelen de gelijk maker, 2—2. In de resterende minuten bleven de beide verdedigingen de aan vallen de baas, al kwam 't Haar steeg doel eenmaal in een hache lijke positie te verkeren, doch „Giel" wist het zaakje schitterend op te knappen en met deze stand kwam het einde. Scheidsrechter Th. v. d. Linden uit Oss leidde tot ieders genoegen. De overige uitslagen van Haar steeg waren Vlijmen 2—Haarsteeg 2 1—3. Concordia 3 's-Bosch—Haar steeg 3 2—5. Heusden 3—Haarsteeg 4 2—2. ATHLETIEK. DE STADSLOOP IN TILBURG Zondag.j.l. werd het athletiek- seizoen gesloten met de stadsloop in Tilburg. De belangstelling zo wel van het publiek als de deel nemers was groot. Juliana startte met twee deelnemers. J. van Hilst kwam uit in de D klasse en wist weer een overwinning op zijn naam te brengen. Zijn tijd was 17.4. De andere Waalwijker H. v. d. Meijdenberg besloot het sei- zien eveneens goed door zich in de C klasse als vierde te klasse ren in 18.1. Vragen en meningen van onze lezers Zoals u in de „Echo" van Dinsdag 1.1. hebt kunnen lezen onder Wielerclub Kaatsheuvel, staat als winnaar van de laatste wedstrijd A. v, Boxtel aangege ven. Deze plaats komt hem ech ter niet toe, want toen hij op de weg naar Loonopzand een grote achterstand had op de Tilburger de Rooij en ondergetekende, mocht hij achter de volgauto gaan han gen en tot Kaatsheuvel heeft hij niet willen koptrekken. Het bestuur nam geen notitie van enig protest en daarom heb ik ook mijn lidmaatschap opge zegd. M. LIGTVOET. BOEKBESPREKING. DE BRABANTSE ALMANAK. Als begin van een naar men hoopt lange traditie is dezer da gen de Brabantse Almanak ver schenen. Een boek dat wil zijn een Brabants Jaarboek voor al len. En Brabants wil zeggen: door en door katholiek, gemoedelijk hu moristisch, met belangstelling voor wat goed is en schoon in onze provincie. Het boek wil strekken tot wer kelijke verrijking van ons gewest, iets verheffends en goeds geven voor allen die van Brabantse geest en hart zijn. Het werd keurig bij de Uitge verij Helmond uitgegeven door de Stichtin,g de Brabantse Almanak met goedkeuring en de morele steun van het £rov. Genootschap, Brabantia Nostra en Brabants Heem. De 128 pagina's bevatten ver halen en artikelen, verzen en teke ningen van Brabantse schrijvers en kunstenaars, het spreekt tot 't volk omdat het Brabants is. Een boek dat in geen enkel Brabants gezin mag ontbreken. KORTE BERICHTEN. Onze veestapel is na de bevrij ding weer toegenomen met 73.000 runderen en 187.000 varkens. De Franse regering is de stakingsslag aan 't winnen, nü ze tenslotte krachtige maatregelen genomen heeft. -Z. H. de Paus heeft Zater dag een encycliek, getiteld„In multiplicibus" uitgevaardigd waar in Hij de hele christenwereld op roept tot gebed voor de vrede in het H. Land en het voorstel doet Jeruzalem een internationaal ka rakter te geven. Voor de vele blijken van belang stelling, de prachtige bloemen en geschenken, die ik bij mijn thuis komst uit Indië mocht ontvangen, zeg ik ook namens mijn ouders en verloofde hartelijk dank aan Kath. Thuisfront, familie, vrienden en bekenden en buurtbewoners Serg. C. DEMMERS Putstraat 25. WAALWIJK Prima eerste soort jonge aan de leg. Bij voldoende bestellingen worden ze a.s. ZATERDAG aan huis bezorgd Pluimveehandel OPLOO - Telef. 12 Ze zijn er weer de prima bij het van ouds bekende adres A 140 SPRANG. VAN Vilthoeden en zelfbinders binnen 8 dagen. Vilthoeden zo nodig met nieuw lint KLEDING NAAR MAAT, veranderen, repareren enz. Mr. v. Coothstr. 80, Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2