NIEUWS UIT WAALWIJK EN 0M0EVIN0. christSke vakoic\«atie. vedehI^a. d Uit de Langstraat staande wedstrijd is in een pun tenverdeling uitgelopen. Een re sultaat dat beide partijen bevre digt. Weliswaar waren de aan vallen der bezoekers talrijker, doch daartegenover stond dat die der gastheren gevaarlijker en soms verrassender waren. Het eerste doelpunt ontstond al vrij spoedig na het begin. Een hard naar vo ren gespeelde bal verrastte de geel-zwarte verdediging enigszins en onhoudbaar voor v. Es vloog de bal in het net, 1—0. Met deze stand werd van doel gewisseld. Na de hervatting was aanvanke lijk de druk op het Gilze doel zwaar, doch toen succes uitbleef, ontworstelde Gilze zich aan deze druk. Beide verdedigingen moes ten om beurten handelend optre den. In de 27e minuut kwam voor J.uliana de verdiende gelijkmaker. Midvoor A. v. Tuijl slaagde er in stopperspil Krijnen van zich af te schudden. Zijn daaropvolgend hard schot trof doel, 1 1. Dit doelpunt leidde een volkomen Baardwijk overwicht in. De Gilze verdediging toonde zich toen op haar best en gedoelpunt werd er niet meer. Door deze uitslag handhaafde de geel-zwarte ploeg zich onder de prominenten der afdeling. Met grote verwachtingen worden haar verdere resultaten tegemoet ge zien. DRUNEN. D.V.C.-Nieuws. R.K.D.V.C. I ontving R.K. S.V.A. I en wist met 31 te win nen. Na een paar aanvallen van Schijndel, neemt Drunen het ini tiatief over. Het blijkt al spoedig dat S.V.A. over een goede doel man beschikt. Na 12 minuten heeft Drunen succes als de mid voor op goal schiet, de keeper de bal niet voldoende onder controle kan krijgen en de rechtsbinnen de bal in de touwen legt. Vijf min. later vergroot dezelfde speler de voorsprong met een prachtig schot. Dan blijft de strijd even op en neer gaan. In de 35e minuut krijgt DVC een corner te nemen, deze komt goed voor doel. de back wil op de keeper terugspelen maar schiet van kortbij keihard in eigen doel, 30. Vijf minuten later heeft Schijndel succes, als een prachtig diagonaal schot van de linksbuiten in de uiterste hoek van het Drur.en-doel beland. Met deze stand komt de rust, 3— 1 Was voor de rust Drunen iets in de meerderheid, na de hervatting gaan de partijen scherp legen elkaar op. De wedstrijd is harder en minder mooi. Verscheidene ge vaarlijke situaties voor de doelen ontstonden, waarbij de DVC-doel- verdediger zich geenszins de min dere van zijn overbuurman toon de. De leiding was goed. Andere uitslagen: J. v. A. 3—R.K.D.V.C. 3, 1 —5. R.K.D.V.C. 2Vlijmense Boys 7—1. Nieuwkuik AR.K.D.V.C. A 6—0. R.K.D.V.C. B—Nieuwkuik B, 10—0. SPRANG. N. E. O. Zaterdagmiddag speelde het le elftal van N.E.O. een uitwedstrijd tegen Juvona te Breda. Reeds di rect na de aftrap namen de Neo- lui het heft in handen en wisten reeds na 3 minuten te scoren. Na ongeveer 10 minuten spelen wist Juvona door een strafschop de gelijkmaker te scoren, doch de Neo-lui bleven niet bij de pakken neerzitten en wisten door goed samenspel de stand tot 41 op te voeren, waarmede de rust in ging. Na de rust was het steeds weer NEO wat de klok sloeg, doch de doelpunten kwamen van de an dere kant. Toch wist N.E.O. het spel in handen te houden en de overwinning uit het vuur te sle pen. De eindstand was 34 in het voordeel van N.E.O. Het tweede elftal speelde tegen 't 3e elftal en wist deze wedstrijd met 20 te winnen. Het jeugdelftal speelde in de Berndijk gelijk, 22. LongaS.D.O. 20. Zaterdag speelde S.D.O. een uitwedstrijd tegen Longa te Breda. Beide ploegen waren aan elkaar gewaagd en beurtelings kwamen beide doelen in gevaar. Na een half uur spelen wist van Bliek met een kanjer van een schot 10 te maken, riiermede ging de rust in. i5 min. in de tweede helft was het weer van Bliek die een fout in onze achterhoede benutte en ZU maakte. .Daarna zien we nog enkele mooie aanvallen, maar de i_,ongo-doelman was niet te pas seren en de stand bieef ongewij zigd. Niettemin was het een mooie wedstrijd, die door de heer v. d. 'Ven op keurige wijze geleid werd. S.D.O. 2Good Luck, 12. S.D.O.-junioren—White Boys ÏO— VRIJH.-CAPELLE. V.V. üparca. Zaterdag speeiae Bparta 2 n tnuisweusciijd voor üe competitie ojyen Wit-z/wart 2 uit Dapene. Deze weusirijd is een overwin ning geworaen voor onze jon- ycus; met 2—0 wisten zij in de uieerderneid te blijven, met was een mooie en spannende match. De juinoien van öparta speel den tegen DizSK uit xvaaisheuvel en verioren deze ontmoeting met -2, zeer zeker een eervol re- oUltddii voor Zaterdag a.s. staat op t programma oeoico 1 Zevenbergen-Sparta 1. jro i 1 iiouig—üparta 2. vertrek per dus vanar t Brug getje om z uur precies. KAA fÖilEUVEL. iiUtntii. PushDesk 12. Onder een mieserige motregen oetraden de eir Dessérs t gladde r-usn-veid dat veel van een ijs- oucin weg had. m de eerste helft wogen de par tijen bijna tegen elkaar op, Des was misschien iets in de meerder- neid. Da een mooie doorbraak wist Üeo van Heesch, die in vrije positie stond, te scoren, 10. Met uie stand ging ook de rust in. Na rust hetzelfde spelbeeld en ondanks de gladheid een snelle wedstrijd. Na ongeveer pl.m. 20 minuten spelen kreeg Des een reusachtige pechgoal te verwer ken. De rechtsback stopte een kei hard schot, maar de bal schoot door de afstand van de back tot de keeper was te kort en de glad heid voor de back te erg, om nog te kunnen reageren, 11. Jo Molenschot, de waterviugge middenvoor, zwoer wraak en hield dan ook woord. De bal werd mid- denuit genomen en Jo gaf na een donderende solo-ren zo n schot op goal, dat de keeper geen schijn van kans kreeg, 21. Er restten toen nog zes minuten, doch deze korte tijd bracht geen verandering meer. Des zet dus haar overwin ningen voort. Uit 6 wedstrijden 11 punten, 264. Trainingsrit Wielerclub „Kaatsheuvel'. Fiiipsen, Tilburg, overwinnaar bij de A-Klasse. Onder grote belangstelling werd met het slechte weer Zondag ge start. Direct zetten de A-klassers er een hoog tempo in. Na 4 km moeten Beex, C. van W^anrooy, G. Pol (veteraan) en Hamers, los sen. Genoemde 4 renners reden voor de eerste keer mee. Op kop gaat het hard en Fiiipsen, van Boxtel, P. v. d. Ven en Bob trek ken geweldig. M. Papen en Joh. Damen kunnen het tempo niet meer volgen en moeten te Don gen Vaart lossen. Na 8 km. raakt ,,Bob" achter. Op de weg naar 's Gravemoer komt P. v. d. Ven ten val, verachtert, doch kan spoedig met zijn broer André de achtervolging hervatten. Sterk gespierde renners zien we van voren en achter hun sterke krachten geven en de strijd boeit ons omdat de renners behalve hun onderlinge strijd, ook het bar slechte weer moeten overwinnen! Mooi kan de sport zijn, waarin we de mens zien met zijn macht hem door de natuur gegeven, waarin hij strijd moet geven en aanqewezén is op zichzelf. Kuiten komt dan ten val door remdefect, doch kan nog vervol gen en komt met 300 meter ach ter 's Gravemoer door. Daarna volgt Damen op 30 sec., Papen op 50 sec., Pol op 1 min. en Ha mers op 1 min. 20 sec. Naar Waspik gaat het met A. van Boxtel en Fiiipsen op kop qevolqd door de verwoed jagende van der Vens op 100 nieter. Via Capelle, Waalwijk, Sprang, gaat het naar Kaatsheuvel, waar de be slissing valt. In een sprint op de Horst te Kaatsheuvel wint A. v. Boxtel. Fiiipsen demareert direct daarop en gaat'alleen weg. Het gaat zo hard dat deze renner in Loonopzand 45 sec. voorsprong heeft op van Boxtel en 3 min. op P. en A. v. d. Ven. Naar de Moer rijdt Fiiipsen gemiddeld 40 km. en het is op Dongen-Vaart dat hij 5 km. voor het einde ongeveer 1 minuut voorsprong heeft op van Boxtel. A. en P. v. d. Ven zijn iets meer achter, doch ,,Bob" schijnt het genoeg te vinden, springt alleen weg en verzekert daarmede zijn 3de plaats. A. van Boxtel het gevaar inziende zet met soepele, doch krachtige pe daalslagen zijn achtervolging in op de leider Flipsen. Met zijn machtige „gang" loopt hij lang zaam de achterstand in doch kan deze niet geheel te niet doen. Onder grote belangstelling ein digt Fiiipsen deze rit met 20 sec. voorsprong. De uitslag luidt 1. "Sjaak Fiiipsen, Tilburg, 46,5 km. in 1.15 uur. 2. André van Boxtel, Kaats heuvel op 20 sec. 3. Andrc v. d. Ven, Kaats heuvel op 4J/2 min. 4. Pierre v. d. Ven, Kaatsheu vel op 6 min. 5. Joh. Damen, Kaatsheuvel. 6. Mary Papen, Kaatsheuvel. 7. G. Pol, Kaatsheuvel. Overige renners opgegeven. B.-Klasse uitslag rit 30 km.: 1. Mary Glaudimans, Kaats heuvel, 58^2 "dn. 2. Hensen, Waalwijk, op 2 m. 3. W. v. Wanrooy, Kaatsheu vel, op 1 lengte. In deze rit liep Glaudimans vanaf de start weg en werd niet meer bijgehaald. Na 15 km. stak hij zelfs 3 A-klassers voorbij, die 1 j/2 min. voor hem waren gestart. Met 2 min. voorsprong kwam hij door de finish. J. v. d. Ven was gevallen en gaf op. We hebben weer een mooi stukje wielersport gezien en de rennersclub „Kaatsheuvel' kan verzekerd zijn dat zij honderden wielerliefhebbers weer in de sfeer brengt die <*e jaren vóór de our- log beleefden, ,.>c\ de v/i lersport hoogtij 'ie: .'e. "i'af-ïl tennissport. De tafeltennisjoc-:t wordt steeds meer beoe'end en ondervindt, vooral tegen tie komende lange winteravonden, steeds meer be langstelling. Enkele enthousiaste beoefenaars die in het bezit zijn van prima materiaal, hebben zich in een ta feltennisclub georganiseerd en een tehuis gevonden in de Gilden bond. Elke Maandagavond wordt gespeeld. Er beslaat, naar hef be stuur ons mededeelde, nog gele genheid om aan te sluiten. Aanmelding kan geschieden bij de concierge de heer Pagie en de heer A. Pooters, Hoofdstr. en dhr. H. Pooters, Leo straat. BENOEMINGEN. Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft benoemd tot geestelijk ad viseur van de afdeling Midden Langstraat van de R.K. Vereni ging Sint Raphael de WelEerw. heer J. J. M. Lamers, kapelaan te Geertruidenberg. KATHOLIEKE WERKGEVERSVERENIGING. De Katholieke Werkgeversver eniging in het diocees Den Bosch zal op Woensdag 24 November a.s. in Waalwijk haar eerste le denvergadering houden. Als spreker zal optreden Mr. B. J. M. van Spaendonck, die als onderwerp zal behandelen de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Speciaal de practische kant van dit vraagstuk zal de spreker be lichten en dus in hoofdzaak schet sen hoe een bedrijfsschap in de praktijk zal kunnen werken en welke daarbij de plaats is van de katholieke ondernemers eD hun speciale katholieke organisaties. Hoewel men misschien van me ning zal zijn dat dit onderwerp al bijna dood gepraat is, is het toch in grote mate nuttig en juist te noemen dat de practische kant van dit vraagstuk eens in het licht wordt gezet. Het bestuur hoopt dat de vergadering, die in de na middag op nader bekend te ma ken .uur en plaats gehouden zal worden, goed bezocht wordt en dat ook van de zijde van de Waalwijkse werkgevers, wier in teresse voor de vereniging niet bijster groot was, de belangstel-, ling deze keer groot zal zijn. f PASTOOR BREKELMANS. Op 28 October 1948 overleed (zoals wij reeds mededeelden) te 's-Bosch vrij plotseling, nog voor zien van het H. Oliesel, de Zeer- Eerw. Heer P. A. Brekelmans, emeritus Pastoor van Heumen. Z.E. werd geboren te Waal wijk 28 Mei 1684; priester gewijd 31 Mei 1890; Kapelaan te Was pik 27 November 1891; Kapelaan te Leeuwen 10 Mei 1895; Kape laan te Udenhout 12 December 1902; Rector van „Coudewater" te Rosmalen 2 Maart 1906; Pas toor te Heumen 16 April 1910; eervol als zodanig ontslagen 2 Mei 1947. SOCIAAL FONDS NEDER LANDSE SCHOENINDUSTRIE Naar wij vernemen is door de Federatie v. Nederlandse Schoen fabrikanten besloten om nog deze maand een regeling tot uitkering van extra toeslagen in noodgeval len, o.a. aan arbeiders met ge zinnen met drie of meer niet-ver- dienende kinderen, in te voeren en wel met terugwerkende kracht vanaf 1 Juli 1948. Reeds destijds had deze vere niging in overleg met de Bedrijfs tak Schoenindustrie van de Be- drijfsunie voor Fabriekmatige Be drijven in principe tot een derge lijke regeling besloten, op grond van de overweging, dat arbeiders met gezinnen met drie of meer niet-verdienende kinderen in het algemeen niet in staat zijn bij de huidige duurte van levensmidde len, kleding, schoeisel, enz. in de meest noodzakelijke behoeften van hun gezin te voorzien. Door een samenloop van om standigheden kon aan de hier voor bedoelde besluiten tot nu toe geen uitvoering worden gegeven, doch de huidige politiek van de regering ten aanzien van de af schaffing der subsidies op levens middelen e.d. maakt de kwestie van extra uitkeringen aan grote gezinnen nog urgenter dan ze al reeds was. De bij bovengenoemde vereni ging aangesloten werkgevers me nen daarom thans niet langer te moeten wachten met de invoering der destijds reeds voorgenomen regeling. Voor de uitvoering der rege ling is 'n stichting in 't leven ge roepen, genaamd „Sociaal Fonds Nederlandse Schoenindustrie." De regeling beoogt hulpverle- nnig in sprekende noodgevallen en daarom zal onder de huidige om standigheden op de allereerste plaats het verstrekken van uitke ringen aan werknemers met gezin nen van drie of meer niet-verdie nende kinderen in ogenschouw ge nomen worden. „ST. WILLIBRORDUS" VIERT FEEST. De Fabrieksarbeiders(sters) bond „St. Willibrordus" vier de Zondag het feest van zijn patroon. Een feestvergade- ring blijkt toch altijd weer een bijzondere aantrekkings kracht te hebben. Wanneer zal de zaal van de Gildenbond met een gewone huishoude lijke vergadering eens zo vol zijn als ze nu was? Dat zal voorlopig wel een zoete wens droom blijven. Het is in ieder geval een troost voor het be stuur dat zijn attracties ge waardeerd worden. Voorzitter Van Seters heet te aan het begin allen harte lijk welkom, vooral de heer Van Nooy, lid van het hoofd bestuur, de jubilarissen met hun vrouwen en de medewer kenden aan de avond: de to neelvereniging „Geestesbe schaving" uit Etten en The Yellow Cowboys. De heer Buykx had bericht van verhindering gezonden. De voorzitter deelde nog mee dat het de bedoeling was om ieder jaar het patroons feest van St. Willibrordus met een feestavond te vieren, dit om de onderlinge band te ver sterken. Dan wijdde hij en kele woorden aan de moeilijke tijd en noemde in dit verband bijzonder de huismoeders, de jongens in Indië en de zware taak van de Overheid. Hij wees er op dat er vertrouwen nodig is in de vele moeilijk heden, 'vertrouwen in het hoofdbestuur en de afdelings bestuurders; dat de arbeiders belangstelling moeten hebben voor de organisatie, dat ze de vergaderingen moeten bezoe ken en hun vakblad lezen en opbouwende kritiek moeten leveren. Wij zien te weinig, aldus de heer Van Seters, het goede dat tot stand is geko men, met name de sociale wetgeving, met daarnaast de vele collectieve arbeidscon tracten. Met een paar woor den ging hij nog in op de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie en de noodzakelijkheid van propaganda: alle leden moeten hun steentje bijdra gen om de arbeiders die niet zijn georganiseerd en toch van het werk van de organisatie profiteren, zich te doen aan sluiten. Belangrijke mededeling. Niet officiéél kon de voor zitter een belangrijke en ver heugende mededeling doen: Arbeiders, met 3 of meer kin deren onder 15 jaar, werk zaam in de schoenindustrie en aangesloten bij de Federatie, zullen een extra kinderbijslag ontvangen van 4.33 per kind per maand. Dit met te rugwerkende kracht vanaf 1 Juli 1948. Deze extra-kinder- bijslag-regeling is een vrucht van de organisatie en van sa menwerking van organisatie en werkgevers. De voorzitter deed een beroep op belang hebbenden, om, wanneer er naar gevraagd werd, juiste inlichtingen te verschaffen. Het is de bedoeling dat het Fonds in bijzondere gevallen ook 20% van het Ziekengeld zal bijbetalen. Ook werkge vers die niet bij de Federatie zijn, kunnen zich bij dit Fonds aansluiten. Ook in de Lederindustrie hoopt men spoedig een der gelijke regeling tot stand te brengen. De heer Van Nooy, die en kele woorden sprak namens 't hoofdbestuur, wees op 't voor- i beeld van de Patroon St. Wil- librord en spoorde er toe aan om dat te volgen. Hij wenste de twintig leden die 25 jaar of meer lid waren geluk na mens het hoofdbestuur. Hij was verheugd dit te mogen doen tegenover hen, die zo lange tijd op de bres hadden gestaan voor rechtvaardigheid en naastenliefde op het ge bied van de arbeid. Na de uitreiking der diplo ma's wierp de heer Van Nooy een blik vooruit: hij spoorde er toe aan om het erfdeel van St. Willibrord te bewaren. Ook hij vroeg propaganda te maken om zoveel mogelijk arbeiders binnen de invloeds sfeer van de organisatie te brengen. Ook het aantal telt tegenwoordig mee en in Bra bant zijn nog honderdtallen leden te winnen. Daarom moesten alle katholieke fa brieksarbeiders op het feest van St. Willibrord het voor nemen maken om iets van Zijn voorbeeld te volgen: ieder op zijn plaats strijder te zijn voor Christus. De verzorging van 't fees telijk gedeelte van de avond was verder in handen van „Geestesbeschaving" uit Et- ten en The Yellow Cowboys. „Geestesbeschaving" speel de „De Anna Maria", een stuk van een schip en van schippers. Dit gezelschap heeft in Waalwijk een naam te handhaven, die van 2e prijs winnaar op het toneelcon cours van D.V.S.V. Ze zijn daarin ten volle geslaagd en we zijn er van overtuigd dat, mede dank zij hen, deze avond voor de vele bezoekers een feestavond is geweest. Deze mensen spelen zo ontwape nend toneel, met zo'n toewij ding en liefde, dat mogelijke kritiek u in I pen blijft steken. Het isliurlijk hier niet de bedoeljï om namen te noemen, niajeen uitzon dering willen Mej. H. van Ieil het eerste oge doek open is h; ver en natuur] we bij amateur zien. Als bewj dering kunnen zeggen dan: W tesbeschaving' eens in Waalwj aken voor L, die vanaf ik dat het rol zo zui- speelt, als ïaar zelden van waar- niet beter :ien „Gees- log graag terug. The Yellow wboys vul den de leemten ssen de be drijven op me vrolijke en ernstige liedje; zodat nie mand zich een jenblik be hoefde te vervJK. Donderdag i ft>vcmber j.l. hield de afdeling waalwijk van de Ned. Chr. Fabfls- en Trans portarbeidersbond ||n ledenver gadering in hetoioiiw voor chr. belangen, waar isp -eker optrad de heer C. Braspiftng, districts bestuurder van cge organisatie, die sprak over <wj|on- en prijs politiek van de rijaing. Spreker behandelde uitval® dit onder werp en wees er» dat ook de christelijke vakbeming niet en kel een beginselbeBging is, maar dat zij ook oog Mt voor de stoffelijke belancefflan de arbei ders, dit heeft Aiede ook ia deze nieuwe loon-Bi prijspolitiek die 8 November isBgegaan, weer bewezen. Nadat de spreln de verschil lende vragen dieftteld werden, op bevredigende iïe had beant woord, werd cze veragdering met dankgebed dj» spreker ge sloten. In de achterzaal |ln Hotel-Ver- wiel werd op in ttief van de Waalwijkse Vaks >ol Studenten Vereniging Vedel a een lezing gehouden over of Suède Leather' werd op eenvoudij ken door Mr. R Imperial Chemical Manchester. Tal figuren .uit de z dustrie toonden ling. Uit de vrat Russel werden ce production >it onderwerp wijze bespro- :el van The ndustries te n prominente - en lederin- n belangstel die aan Mr. ld, bleek dat er van de zijde vj diverse leder- fabrikantem grote resse bestaat voor een nieuw fflmiddel voor chroomleder, dal |»or de Impe rial Chemical ln®trics wordt gelanceerd. HEEMKflDE. De Vereniging de voor de Langsl van Heusden ea voot haar leden langstellenden een heer F. J. v. Oo um te Waal wijk met als ond verp Herfst- verschijnselen, op aandag 8 No vember a.s. in H|§1 Verwiel te Waalwijk. OUDERS Dinsdag9 yOND. Donderdag 11 November linden de St. Petrusscholen or Heemkun- at en 't Land Jtena geeft verdere be zing door de :n ouders- dienstig-zedeliji wordt een to voerd, getiteld een zonnige spi en dans van h Velde. BEKR( Op 't solister toncours der harmonie Auro: behaalde de hei wielder alhier afdeling in „Tra ne im Hoch- land" een 3e pi BRA TE v.m. BA Omstreeks kv brak Maandagi irgen brand uit in de stal i n het woon huis op het Hooi inde, dat be- BLOEDGEVERS BIJ Z. H. DE PAUS. Dezer dagen ontving de Paus een heel bijzonder gezelschap ter audiëntie. Er was in Rome een congres van de Vereniging van Italiaanse Bloedgevers. Ge kent ze, mensen die zich beschikbaar hebben gesteld om hun bloed af te staan voor bloedtransfusie. Een daad van mensenliefde van de eerste rang. liet eigen, levende en gezonde bloed laten overbrengen in een leegbloedend en verkild lichaam om het nieuw leven en nieuwe levenswarmte in te stor ten. Terecht zei de Paus: „Uw naam als bloedgevers geeft u een bijzonder recht op onze vader-' landse belangstelling." Waarom? Omdat 's Pausen vaderhart bij zonder gevoelig is voor elke daad van naastenliefde? Uiteraard! Maar hoe raak treft de Paus ook hier de kern van de zaak! „In u zien en aanbidden wij in de geest de heilige gestalte van die Godde lijke Bloedgever, die Zijn Bloed voor-ons gaf". De bloedtransfusiedienst van 't Ned. Roode Kruis afd. Waalwijk is wederom actief. Laat boven staande voor U allen een aanspo ring zijn zich als bloedgever op het gemeentehuis te laten inschrij ven, of een briefje in de bus: Grotestraat 148, Waalwijk. avond in de 5.# Gildenbond. Na een toespiftk van Broe der Overste ofjr de gods- vorming, lelspel opge- Perle - Fine, ce met zang ;oon van de ND. te Dongen, W. J. Stok- let hobo 2e RDWIJK. rt voor acht ter te worden, zag men spoe dig het onmogelijke hiervan in en men allarmeerde de brandweer. Maar in de korte tijd voordat de brandweer ter plaatse was, nam het vuur, dat een dankbaar object vond in het hooi (23 wagens waren in de stal gereden) zo'n omvang aan, dat de brandweer spoe dig voor een voldongen feit stond; de stal was niet meer te redden. Men beperkte zich toen tot het nat houden van de brandmuur, die tussen de stal, en het woonhuis in stond en van de belendende per celen, die bij de krachtige Noord-Oosten wind ernstig gevaar liepen. De druk op de waterleiding bleek niet vol doende te zijn; daarom sloot men. op het Kanaal aan en toen deze verbinding tot stand was gekomen, werd ook de druk op de waterleiding ster ker, zodat men tenslotte met 6 stralen het vuur kon be strijden. Het gevaar was nu spoedig bezworen. De huisraad werd ook ge heel in veiligheid gebracht, evenals de beesten; het kan toorpersoneel van v. Haren en het personeel van de fa. Greve had hier een groot aan deel in. Ook de burgemeester was spoedig ter plaatse. Omstreeks 9 uur was alle gevaar geweken en begon men met het nablussen, dat begrijpelijkerwijze nogal eni ge tijd in beslag heeft geno men. Zodoende bleef dit ongeluk beperkt tot deze ene stal; dat het geen grotere vormen aan nam is mede te danken aan het vlugge optreden van de Waalwijkse brandweer, onder leiding van commandant H. Kobbe. Toch had het gebrek aan water fataal kunnen zijn. Het huis is het bezit van de Diaconie. BRIDGE-DRIVE. Op Zaterdag 6 November j.l. organiseerde Hotel Verwiel „De Gouden Leeuw" te Waalwijk een bridge-drive ten bate van de Ni- win-Kerstpaketten-actie. De 56 deelnemers, waaronder velen uit Den Bosch, Vught, St. Mich. Gestel en andere plaatsen, dongen in geanimeerde stemming naar de beschikbare prijzen, waar van verscheidene voor dit doel door Waalwijkse winkeliers ter beschikking waren gesteld. Het hoogste aantal punten n.l. 5940 pnt. werd behaald door de heer en mevr. de Bie uit Vught, terwijl de tweede prijs door het Waalwijkse tweetal mej. Z. van Delftdhr. H. Minke met 3620 werd veroverd. Hierop volgden dan: 3e plaats Heren Smulders en v. Rooy, St. Mich. Gestel 3430 p. 4e plaats heer en mevr. Engels, Waalwijk 3290 p. 5e plaats heren v. d. Linden en v. Dillen, St. Mich. Gestel, 2820 p. 6e plaats heren H. Hoffmans- v. d. Schoot en N. Pessers, Waalwijk 2520 p. 7e plaats mevr. MinkePastoor v. d. Brekel, Waalwijk 2280 p. 8e plaats heren Berkelmans en v. Ósch, St. Mich.-Gestel 1760 p. Er werd 5 keer klein sleni ge boden en gehaald, waarvan het hoogste bod klein slem sans atous gedaan door mevr. MinkePas toor v. d. Brekel en het tweede hoogste klein slem schoppen door d~ heren Berkelmqns-v. Osch, St. Mich. Gestel, die hiervoor de be schikbare slem-prijzen in ont vangst konden nemen. Bij de prijsuitreiking werd be kend gemaakt, dat Hotel Verwiel op 11 December a.s. wederom een drive zal organiseren en wel ten bate van het Nationaal Kankerbe- strijdingsfonds. Aan inleggelden werd ontvan gen 112.waarvan na aftrek der gemaakte onkosten een batig saldo van 80.werd verkre gen, zodat dus 16 jongens in Indië met een Niwin-Kerstpakket kun nen worden verblijd. woond wordt <oor de land bouwers P. J Kuysten en J. van Herwijnen.Be oorzaak is nog niet vollc-dijfcekend; men neemt aan datlde brand is ontstaan door #t fornuis of door 'n lek in «schoorsteen. De heer Kuiten, die het fornuis aan heistoken was, zag plots de in 't hooi. Na aanvankelijl geprobeerd te hebben zeltlfit vuur mees- DRUNEN. Plechtige Installatie Burgemeester Snels. Naar wij vernemen zal de nieuw benoemde Burgemeester, de heer A. D. C. Snels, op Zaterdag 20 November a.s. plechtig worden geinstalleerd. Teneinde de organisatie der feestelijkheden voor deze dag te bespreken is op heden Dinsdag 9 November een grote vergadering belegd in de zaal van Th. Els- hout, des avonds om 8 uur. Men heeft ons verzocht mede te delen dat besturen van diverse verenigingen en voormalige buurt- comité's, ook al hebben zij nog geen uitnodiging ontvangen, zeker verwacht worden. Iedereen is ten slotte welkom. Woningbouw. Naar wij vernemen heeft de fa. Lips N.V. alhier vergunning ge kregen voor het bouwen van 10 nieuwe arbeiderswoningen. Ontwikkelingsavond. De K.A.B. afd. Drunen houdt Dinsdagavond 9 Nov. haar twee de ontwikkelingsavond. Als spre ker zal deze avond optreden de eerw. pater Reginald Groenen, met het onderwerp „Godsvertrouwen Deze spreker raakt met zijn on derwerp het fundament van het vormingswerk der K.A.B. en de kiemcel van een goede maat schappelijke structuur. Voor een passende omlijsting is voor die avond gezorgd. Aanvang 7.30 uur precies. ELSHOUT. Parochiële Ontwikkelingsavond. Donderdag 4 November werd in onze parochie de eerste ont wikkelingsavond gehouden. Even als vorig jaar zullen ook dit jaar de avonden voor eenieder toegan kelijk zijn. Als spreker van deze avond was uitgenodigd de Zeer- Eerw. Pater Wilbertus de Wit, missionaris uit Drunen, die na een 12-jarige missie-arbeid onder de Dajaks van Borneo voor zijn vacantie bij zijn familie in Dru nen verblijft. Wat de opkomst betreft, daarover mogen we uiterst tevreden zijn en de zaal was dan ook voor een groot gedeelte ge vuld. De ZeerEerw. heer Pastoor hield een kort inleidend woord, waarin hij Pater de Wit hartelijk welkom heette en in het kort het nut van deze ontwikkelingsavon den uiteenzette. Hij vond 't jam mer dat niet meer dames waren opgekomen, maar hij hoopte dat ook deze een volgende ontwikke lingsavond zoveel mogelijk present zouden zijn. Daarna gaf hij het woord, aan de spreker van deze avond. Twee en een half uur wist spr. de aanwezigen te boeien door zijn prachtige verhalen over het leven en de gewoonten der Da jaks. Hij gaf een uiteenzetting van de strijd der Dajaks tegen de Jappen en van hetgeen hij zelf in al die jaren heeft medegemaakt. Hoezeer zijn missiegebied door de oorlog werd getroffen en hoe hij het weer terugvond, toen hij uit het concentratiekamp terugkeer de. Hij liet op duidelijke wijze uit komen, hoezeer een missionaris aan zijn missiegebied gehecht wordt en wel met deze woorden: „Het afscheid van mijn familiele den bij mijn vertrek uit Holland was zwaar, maar mijn vertrek vanuit mijn missiegebied viel nog zwaarder." Onder de pauze werd 'n col lecte gehouden voor de missie van Pater de Wit en deze bracht een mooi bedrag op. Met belangstelling zien wij al len uit naar de tweede ontwikke lingsavond en wij hopen dan ook dat de zaal geheel gevuld zal zijn. Eveneens hopen wij dat Pater de Wit voor zijn vertrek naar de missie nog eens een dergelijke avond zal komen geven. Uitvoering Zangvereniging „Uitspanning door Inspanning". De zo lang verbeide uitvoering van de Zangvereniging „Uitspan ning door Inspanning", welke aanvankelijk was vastgesteld op Zaterdag 20 en Zondag 21 No vember kan geen doorgang vin den, want juist op Zaterdag 20 November zal burgemeester Snels geïnstalleerd worden. De uitvoe ring een week verschuiven gaat niet, daar we dan in de advents tijd belanden. Daarom heeft het bestuur gemeend de knoop door té moeten hakken en deze uitvoe ring voor de donateurs, ereleden en leden te verschuiven tot een latere datum en wel omstreeks Kerstmis. Voor velen zal dit wel een teleurstelling betekenen, maar het is- nu eenmaal niet anders op te lossen. De juiste datum van de uitvoering wordt per convocatie bekend gemaakt. We zullen dan ruimschoots kunnen genieten van een blijspel, dat door de toneel spelers in studie is genomen. Het bestuur hoopt dan op 'n trouwe opkomst van de leden, ereleden en donateurs. In Memoriam. Zaterdag 6 November overleed nog vrij plotseling, na voorzien te zijn van de laatste H. Sacramen ten, onze dorpsgenoot de heer H. van Engelen in de ouderdom van 81 jaar. Zijn priesterzoon, die ruim 11 jaar in de Missie van Brits-Indië is werkzaam geweest en thans zijn vacantie in zijn va derland doorbrengt, heeft hem in zijn laatste ogenblikken nog bij gestaan. Oprichting Biljartclub. Onder de naam „Biljartclub Veiling Personeel (B.V.P.)" is alhier een biljartclub opgericht. Deze club zal zich vestigen in 't café M. v. Huiten. Tot de vast stelling van reglement, bestuurs verkiezing, speelavond enz. zal worden overgegaan in de eerst komende vergadering. SPRANG. Beroep. Ds. J. W. de Bruijn, predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, ontving een beroep (toez.) naar Harderwijk. Chr. Besturenbond. Donderdagavond kwam het be stuur van de Chr. Besturenbond Sprang-Capelle in vergadering bijeen, onder leiding van 'haar 2e voorzitter, dhr. M. Paans, o.m. ter voorbereiding van de November- propaganda-vergadering voor het Chr. Nationaal Vakverbond in Nederland. Besloten werd o.a. de propa- ganda-vergadering te houden D.V. Dinsdag 30 November, in het ge bouw der Chr. School, Heistraat, Capelle. Medewerking aan deze samen komst zal worden verleend door de Chr. Gemengde Zangvereni ging „Hallelujah" te Capelle, di recteur de Weled. Heer M. C. Rijken. Chr. Verkenners. Door de Chr. Verkennersgroep Jan de Rooij alhier wordt een bazar georganiseerd, die volgende week in de zaal van de Chr. Volksbond zal worden gehouden. CAPELLE. Vergadering Plattelandsvrouwen. De afdeling Sprang-Capelle van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen opende j.l.Donder- dagavond half acht haar winter- programma met een niet druk be zochte ledenvergadering in café ,,'t Bruggetje" van de heer Ant. van Dijk te Vrijh.-Capelle. De presidente, Mevr. Verhoe- ven-Blankers, sprak 'n kort ope ningswoord, waarbij zij de opge- komenen en in het bijzonder de gast voor deze avond, Jonkvrouw van Lidt de Jeude, hartelijk wel kom heette. Nadat de secretares se, mevr. Waverijn-Hollestelle, de notulen der vorige ledenvergade ring, welke werden goedgekeurd, had voorgelezen, gaf de presiden te het woord aan de spreekster, die een bespreking hield over 't boek „Hoe groen was mijn dal". Op onderhoudende, meeslepende wijze gaf de inleidster een uiteen zetting van dit werk. Aan het eind van haar met de meeste aandacht gevolgde beschou wing dankte de voorzitster de spreeksters voor haar. referaat, welk dankwoord met applaus door de aanwezigen werd onder streept. Nadat nog enkele mededelingen waren gedaan, werd deze leerza me avond, welke groter belang stelling verdiend had, gesloten. Benoeming aangenomen. Mej. L. de Reijger, onderwijze res aan de Koningin Julianaschool alhier, heeft haar benoeming tot onderwijzeres bij het Openbaar onderwijs te Leusden bij Amers foort aangenomen en zal reeds op 1 Dec. a.s. aldaar in functie tre den. Bedankt voor beroep. Onze oud-predikant, Ds. J. R. Cuperus, thans te Doornspijk, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar de Ned. Herv. Ge meente te Nieuw Lekkerland be dankt. Dr. F. Drukker vertrokken. Dr. F. Drukker, die destijds de practijk van Dr. W. van Stal- borch te Vrijh.-Capelle heeft overgenomen, heeft in verband met zijn vertrek naar Amsterdam deze practijk overgedragen aan Dr. C. Winterwerp. Kerkdiensten. In de Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse wordt a.s. Woensdag avond half acht een dankstond voor het gewas gehouden, terwijl Donderdag d.a.v. des namiddags drie uur een huwelijksbevestiging zal plaats hebben. In beide dien sten hoopt Ds. A. Wisgerhof voor te gaan. St. Nicolaasfeest. Het ligt in het voornemen de leerlingen van de O.L. School te dezer plaatse dit jaar ter gelegen heid van St. Nicolaas weer een verrassing te bereiden. De voor bereidingen worden hiertoe thans reeds door het personeel dezer school in samenwerking met de Oudercommissie getroffen. Geslaagd. Bij het te Noordwijkerhout aan het opleidingscentrum „De Vonk" gehouden examen, slaagde voor het diploma gezinsverzorgster on ze dorpsgenote, Mej. Tinie Ro- senbrand. Wit-Zwart—-NOAD 4. De j.l. Zaterdagmiddag op het sportterrein aan de Willem van Gentsvaart door de voetbalvere niging Wit-Zwart voor de Brab. Voetbalbond gespeelde competi tiewedstrijd tegen NOAD 4 uit Tilburg werd door de gasten met 5—0 gewonnen. WASPIK. Burgerlijke Stand over Oct. 1948. Geboren: Adrianus H J zv J Kuij ten-Tak. Anna M dv Th J van Dongen-Bergmans. An- tonius G J zv C A J van Iersel- van Laarhoven. Elisabeth M A dv W H Donks-v Tilborgh. Antonius A zv H P Montens-Be- sems. Johanna H M dv J P v Eersel-de Wijs. Gijsbertus M zv A J Eikenaar-Hellings. Pe- tronella dv C L Schellekens- Rooijmans. Overleden Geen. Gehuwd C A Kroot 28 jaar en W M Verschuren. Ch J v d Meijden 31 jaar met C M A Smits 33 jaar. IngekomenA de Vries van Gouda. F J Grootswagers van Loonopzand. Gerarda Riet broek van Dongen. Joannes Rasenberg van Raamsdonk. J Gennesen van Rotterdam. H M Verschuren van Oosterhout. KORTE BERICHTEN. —In Indonesië sneuvelden ver leden week 7 Nederlandse mili tairen. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft voor het melkjaar Novem ber 1948 tot November 1949 de jaarprijs voor de veehouders vast gesteld op 17J^ cent per kg. melk met een vetgehalte van 3.3 pCt. De Vicaris-generaal van 't bisdom Breda, Mgr. W. Koen- •aadt, is om zijn verdiensten, spe ciaal ook op maatschappelijk ter rein, benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De minister van Financiën deelt mede dat de omzetbelasting wordt verhoogd van 3-3^ hierdoor zal de levensstandaard met 1 stijgen, maar de loon- en inkomstenbelasting zal worden gematigd. Er wordt een huurbe lasting overwogen. Te beginnen met het eerste kwartaal 1949 zal, naar wij ver nemen, de kinderbijslag voor het derde kind gebracht worden op 44 ct. per dag en voor het vierde kind op 54 cent. Een en ander komt van 1 Januari 1949 af neer op een extra kinderbijslag voor grote gezinnen van 5 ct. per kind per dag. M P Klaassen van Gilze-Rijen. Vertrokken A Vei voort naar Loonopzand. DM Konings naar Sprang-Capelle. CA Smits naar Boxtel. - F J A Maas naar Utrecht. J J Vermeeren en gezin naar Rotterdam. H de Wit naar Dussen. P M E de Bont naar Breda. W M Verschuren naar Loonopzand. C C H Snellens naar Geertruiden berg. Geslaagd. De vorige week slaagde in de faculteit der Letteren en Wijsbe geerte aan de Universitei te Am sterdam voor 't doctoraal examen onze plaatsgenoot de heer C. de Wit, 't Vaartje 37. RAAMSDONKSVEER. Damnieuws. De uitslagen van de onderlinge competitie der Damvereniging' D. G.V. alhier op 3 Nov. j.l. luiden als volgt H. Blom—C. v. Strien 1 1 G. v. Beek—P. Blom afg. Th. ZwetsA. Overgaauw 2-0 Th. Zwets—J. C. Schott 0—2 J. Verduijn—J. Boelaars 2-0 Volgende week speelt DGV z'n eerste wedstrijd voor de com petitie tegen Sleeuwijk. De dag is nog niet bekend. D.G.V.'ers, doet allen uw best om deze eerste wed strijd tot een goed resultaat te maken. MEER DAN 100 ZETELS VOOR DE GAULLE IN RAAD DER REPUBLIEK. Het R.P.F. van generaal de Gaulle is Zondag, naar de al gemene verwachting, met eenzelfde zege uit de stem bus-strijd voor de vertegen woordiging in de Raad der Republiek (de vroegere Së- naat) te voorschijn gekomen als twee jaar geleden bij de gemeenteraadsverkiezingen. De R.P.F. veroverde niet minder dan 96 zetels, tegen de socialisten 46 en de radi caal-socialisten 42. De katho lieke M.R.P. hield 14 van haar 75 zetels over; de communis ten zakten van 84 tot 16 ze tels. De onafhankelijken leg den beslag op 25 zetels, maar, zo voegt het ministerie van Binnenlandse Zaken er aan toe, minstens twaalf van deze zetels zijn in handen gekomen van Gaullisten. De uitslagen van de overzeese gebieds delen, die niet bij bovenstaan de cijfers zijn inbegrepen, brachten het aantal R.P.F.- zetelö op meer dan 100. MINISTER STIKKER's REIS NAAR DJOKJA AFGELAST. Na een verblijf van twee en een halve dag op Republi keins gebied, keerde de heer Stikker, Nederlands minister van Buitenlandse Zaken, Za terdag in Batavia terug. Zon dag zou hij naar Djokja ver trekken voor het voeren van verdere besprekingen, doch op het laatste ogenblik werd deze reis afgelast. Minister

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 4