EERSTE KUS SNIJDER EEN NET MEISJE Worden de schoenen duurder? BERGMANS' SCHOENENMAGAZIJN, WAALWIJK NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kwaliteit w nt altijd! 10 JAAR GEëlSCHT BURGEMEESTER THOMAES VAN HEUSDEN. SchapendQRk's brood 8IEDT ZICH AAN: TE KOOP: TE KOOP: ENGELS! VOOR HET WINTERSEIZOEN MAATWERK. REPARATIE. In het kort schetste spr. het programma van deze dag, zoals men dat eventueel zou kunnen op stellen en wat men, gezien de korte tijdsduur, nog zou kunnen uitvoeren. Het programma, zoals dat door de waarnemende burgem. werd genoemd, zou ongeveer het vol gende zijn 's Morgens een H. Mis. Daar na zou burgemeester Snels een krans willen leggen op het kerk hof ter nagedachtenis aan de oor logsslachtoffers u«:t onze gemeen te, waarna een plechtige gemeen teraadszitting, receptie en des middags een défilé of eventuele optocht. Dit waren aldus spr., maar enige richtlijnen. Spr. wilde allereerst een comité benoemd zien dat zich met de leiding van de feestelijkhden zou belasten. Uit de vergadering kwamen spoedig verschillende stemmen naar voren om dit feest op luis terrijke wijze te vieren en gezien de nieuw benoemde burgemeester een zeer populaire persoonlijkheid is, deze een grandioze inkomst te bereiden. Na enig heen en weer gepraat kwam men tenslotte tot de samenstelling van het volgende comité; waarin personen van alle buurtschappen zitting hebben A. Kamp (bij acclamatie tot voorz. gekozen), Not. Schreurs, H. Portier, W. Roozen-v.d. Brink, C. van Drunen, J. Vissers, L. Sikkers, W. van Sprang, C. Sie gers, N. Pijnenburg, Fr. Elshout, J. Aerts, B. de Gouw-v. Bickho- ven, C. v. Delft-Jansen. VLIJMEN. Ongeval. De expediteur J. Couwenberg had het ongeluk te vallen en brak daarbij zijn duim. Na behandeld te zijn door Dr. Martens, werd hij verder in het ziekenhuis te Den Bosch behandeld. Carnaval. Donderdag de lie van de 11de maand opent de Raad van Elf en het Comité haar vergaderingen, om de voorbereidingen voor Car naval te regelen. LOON-OP-ZAND. Diamanten feest van Frater Monulfus. De oud-leerlingen van deze ge vierde leraar, die bijna allen on derwijzer zijn of een hoge posi tie bekleden in ons land, maken zich op, hun oud-leraar een hulde te brengen in hun oude Alma Ma ter, de Bisschoppelijke Kweek school in 's-Hertogenbosch. Er werden reeds circulaires rondge stuurd aan allen van wie men adressen wist, de anderen werden in de dagbladen op de hoogte ge bracht. Ook het Fraterklooster in Loon-op-Zand is in volle bedrij vigheid om het feest zo luisterrijk mogelijk te vieren. En ook de be volking van Loonopzand zal op 14 November gelegenheid worden ge geven om de jubilaris te felicite ren. Er zal een receptie wordep gegeven van 121 uur. Dezé opvoeder van formaat en stille werker zal het niet aan be langstelling ontbreken. Groot Fancyfair te Loon-op-Zand Zaterdagmiddag te 5 uur had alhier in het parochiehuis de ope- ning plaats vafi het grote fancy fair dat op 6, 7 en 8 November gehouden werd ten bate van de Missie van den Zeereerw. Pater H. v. d. Steen, thans met vacan- tie in Nederland tot begin vol gende maand, wanneer hij weder om naar Oeganda zal vertrekken. 's Middags maakten de muzikan ten der beide harmoniën een mu zikale wandeling door het dorp, waarna de opening plaats had. Hierbij waren tegenwoordig de twee wethouders der gemeente, waarvan wethouder Grootzwagers de Edelachtb. Heer Burgemeester verving, die door ambtsbezigheden verhinderd was. Verder was aan wezig de Zeereerw. Heer Pastoor en verder verschillende Heren Geestelijken. De voorzitter van het Fancy- fair-comité, dat was samengesteld uit de verschillende Standsorgani- satie's ter plaatse, riep allen een hartelijk welkom toe inzonderheid de Zeereerw. heer Pastoor, de beide Wethouders en de talrijke aanwezigen en schetste in het kort de verheven taak van de Missio naris, het Evangelie te brengen in de heidenlanden. 't Moet voor ons katholieken een eretaak zijn hieraan door onze steun te mogen geven. Spr. sprak de hoop uit dat dit fancy-fair een groot suo ces zal worden. Wethouder Grootswagers, die de taak hier overneemt van bur gemeester v. d. Heijden, is met pleizier naar Loon gekomen. Pa ter v. d. Steen is voor hem geen onbekende. Eens waren zij speel kameraadjes en spreker herinnert zich nog goed hoe „Harry" eens z'n pleitbezorger was bij Papa v. d. Steen, destijds agent van poli tie te Kaatsheuvel, toen spreker eens kattekwaad had bedreven. Hij hoopt dat Pater v. d. Steen voor vele heidenen de pleitbezor ger zal ziin bij O. L. Fleer. Hij wenst de Pater verder alle succes toe met deze fancy-fair. Dan bespreekt Pastoor Schoen makers de grote noodzakelijkheid der Missie-actie, waaraan Loon ruimschoots de gelegenheid ge schonken wordt mede te doen. Deze gelegenheid is groots opge zet en pastoor hoopt dat Loon z'n hart en z'n beurs flink open zal zettgn om de missie van Pater v d. Steen te steunen. Na de Pa ter alle succes te hebben toege wenst, verklaarde Past. Schoen makers de fancy-fair voor geo pend. Aan de fancy-fair was tevens verbonden een tentoonstelling van de Missienaaikring, waarvan een groot gedeelte ten goede kwam aan de missie van Pater van der Steen. De poppententoonstelling vormde een attractie op zichzelf en had een reuze belangstelling.* Maandagavond werd de fancy fair gesloten met de trekking voor de loterij, waarvan de hoofdprijs was een vetgemest kalf. De sluiting trok wederom een menigte volk, zodat de grote zaal van ons ruim parochiehuis veel te klein bleek. De fancy-fair is een reuzesuc ces geworden, zeer tot genoegen van het comité en niet het minst tot tevredenheid van onze ijverige missionaris Pater v. d. Steen. SPRANG. Dankuur voor het gewas. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier dankuur voor het gewas worden gehouden, waarin hoopt voor te gaan Ds. J. W. de Bruijn. In de Geref. Kerk alhier zal a.s. Zondagmiddag dankuur voor 't gev/as worden gehouden, waar in hoopt voor te gaan Ds. M. de Wit uit Rotterdam. Beroep. Ds. J. W. de Bruijn predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, ontving een beroep naar Leerdam. Winterlezing. Voor het-Comité voor Winter- lezingen uit de Ned. Herv. Jonge lingsver., Meisjesver. en Marfnen- vereniging, hoopt Donderdag 25 Nov. in het Ned. Herv. Kerkge bouw alhier als spreker op te tre den Ds. Bartelema van Zeist, met het onderwerp: „Van het oecume nisch streven der kerken". Bazar. De bazar georganiseerd door en ten bate van de Chr. Verkenners Jan de Rooy en de Chr. Gidsen Lady Baden Powell wordt gehou den in de zaal van de Chr. Volks bond op a.s. Zaterdagavond en Maandagavond. Verschillende attracties, zowel voor ouderen als voor kinderen zullen aanwezig zijn, terwijl er tevens een grote hoeveelheid ar tikelen op de kopers wacht. Men zie de advertentie in" dit nummer. N.E.O. Voor a.s. Zaterdag zijn voor de voetbalvereniging N.E.O. de volgende wedstrijden vastgesteld S.B.O. I—N.E.O. I. N.E.O. 2Wit-Zwart 2. Snrangse Boys 2N.E.O. 3. N.E.O.-juniorenSparta-jun. CAPELLE. De ornitholoog Strijbos komt spreken over de tocht vau de Willem Barendsz. Op uitnodiging van het depar tement van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen zal a.s. Donderdag 17 Nov. des avonds 8 uur in de zaal van de heer Pruijs- sers bij het station Capelle-Nieu- wevaart de zeer bekende vogel kenner en natuuronderzoeker Jan P. Strijbos een voordracht houden over: „Met de Willem Barendsz ter Walvisvaart naar de Zuide lijke IJszee." De naam van de heer Strijbos, die deze tocht heeft medegemaakt, waarborgt een interessante avond, temeer daar deze voordracht ge ïllustreerd wordt met de film, waarvan een gedeelte kleurenfilm, waardoor men de langdurige reis van de Willem Barendsz, waarbij ongeveer 16000 mijlen werden af gelegd, kan volgen. Men ziet het vertrek op die druilerige regendag 27 October 1946, beleeft de vaart naar Kaapstad en ziet toe, hoedde begeleidende jagers van olie, wa ter cn allerlei andere zaken wor den voorzien tijdens de reis op de open oceaan. Men maakt het da verende Neptunusfeest mede, waarbij 125 nieuwelingen de zee- doop ondergaan en is getuige van Jde haaienvangst. Het gehele be drijf aan boord trekt aan de ogen voorbij, maar men mist de indruk wekkende geuren. Vooral de kleu renfilms kunnen een juist beeld en goede indruk geven van het bloe dige bedrijf, waarbij de reuzen van 100.000 kg. in enkele uren gedemonteerd worden en in de kookpotten onder het dek verdwij nen. Het laatste gedeelte voert te rug naar Zuid-Afrika, waar in gedachten de guano-eilanden be- zocht worden, een lange rij van 'vogeleilanden, waar elk jaar mil- lioenen zeevogels komen broeden en hun mest laten vallen, die zorg vuldig verzameld wordt en ten dienste komt van de farmers en boeren van Zuid-Afrika. Het merkwaardigste van deze vogels zijn wel de pinguins, welke door de Zuid-Afrikaners „pikkewijnen" worden genoemd, een naam, veel meer in overeenstemming met de koddige en clowneske gedragingen dezer zeldzaam vertrouwelijke vo gels. Nutsleden hebben op vertoon van lidmaatschapskaart vrije toe gang, terwijl een bepèrkt aantal niet-leden van deze unieke gele genheid om wat meer van de wal visvaart te horen en te zien ge bruik kunnen maken tegen beta ling van ƒ1.entree. Toegangs kaarten zijn in beperkt aantal ver krijgbaar bij de heer L. Polder vaart, voorzitter van de onderaf deling Capelle van het departe ment „De Langstraat". Oudercommissie O. L. school. De heer H. Mouthaan heeft be dankt als lid van de Oudercom missie aan de Koningin Juliana- school te dezer plaatse. Doordat de heer A. H. Kerst, die geen kin deren meer op school heeft, regle mentair geen lid der Oudercom missie meer kan zijn, zijn er mo menteel twee vacatures, waarin op een binnenkort te houden ouder avond door verkiezing van een tweetal nieuwe leden zal-worden De schade in 1947 door brand bedroeg ongeveer 100 miilioen. Voorkomen van brand door me dewerking van het publick. De winter staat weer voor de deur. Als het koud wordt moet er gestookt worden en staat hel gevaar van brand weer als een schrik voor ons oog. Wat mensen met veel opoffe ring hebben opgebouwd, wordt dan in enkele uren in de as ge legd. Het vuur vreet het mooi ste, het verteert soms de trots van steden, dorpen en erger nog, het vernietigd, wat wij in deze tijd absoluut niet mogen verliezen: „Woningen". Wist U dat de schade over 1947, inclusief bedrijfsschade, naar schatting ±100 mii lioen bedraagt. dat drie duizend zeven honderd vijf en twintig huizen in 1947 door brand zijn verwoest. dat 1595 kleine bedrijven, 605 boerderijen, 597 in dustrieën, 215 scholen, kerken en hotels in dat jaar een prooi der vlam men werden. dat ongeveer 70 tot 80 te wijten is aan roekeloos heid, onvoorzichtigheid, nalatigheid of het spelen met vuur door kinderen. Dat dergelijke cijfers per jaar de woningnood alleen maar vergroten. Het is beter te voorkomen dan te blussen. Dus, voorkomt brand, weest voorzichtig, zodat ge door nala tigheid niet dakloos wordt in September 1948 werd reeds in ons land voor 11 miilioen gul den door brand verwoest. Het is wel opvallend dat de meeste branden 's avonds na werktijd of 's nachts uitbreken. Het is daarom vooral voor de fabrikanten van groot belang om nachtwakers te hebben en over dag het roken in of nabij de fa briek ten strengste te verbieden. Vele andere maatregelen zijn te nemen, welke voor elke fabriek verschillend zijn, naar de aard en de ligging van het bedrijf. De Cdt. van de Brandweer zal gaarne op aanvrage die maatre gelen 'aangeven welke de meeste veiligheid bieden. Controleer zelf of laat uw blus- apparaten controleren en vul ze met vorstvrije vulstof. „Voorkom brand door le. Bij de aanvang van het stookseizoen uw schoorsteen te la ten vegen en ook deze grondig te doen nazien. t 2e. De opstelling van Uw ver warmingsapparaat, haard of kachel, zodanig te doen zijn, dat de hitte-uitstralinq aan de houten vloer geen schade doet. 3e. Bij gebruik van petroleum- toestellen of vergassers, deze we kelijks te reinigen. 4e. Bij aanmaak van Uw haard, kachel of verwarmingstoe stel geen benzine of petroleum te gebruiken. 5e. Uw kledingstukken met. wasbenzine altijd in de open lucht doch zeker niet bij open vuur te reinigen. 6e. De lucifers buiten het be reik van uw kinderen te houden en toe te zien dat er in slaap vertrekken (ook clandestien) niet wordt gerookt. 7e. Nimmer uw huis te verla ten alvorens U te overtuigen, dat de elcctr. apparaten, o.a. straal- kachels, snelkokers, strijkijzers, zijn uitgeschakeld en uw kachel of haard goed is voorzien.' 8e. Geen kledingstukken te la ten drogen nabij kachels of haar den, zonder regelmatige controle. 9e. In uw fabrieken, stallen, schuren, die maatregelen te ne men, dat een brand onmiddellijk kan worden gelocaliseerd. (Blus- apparaten, brandemmers, maar dan gevuld met zand of water). Deuren sluiten, niet vergrende len (met bomen etc.). 10e. Uw blusmiddelen door deskundigen te laten controleren en door uw personeel te doen ge bruiken en aan uw personeel fn kinderen te juiste voorlichting te geen. En tot slot: het celeropnr.urn- mer, uitsluitend voor alarmering van brand is: Loon-op-Zand, tel. 20, J. van Rosmalen. Kaatsheuvel, tel. 89, H. P. Dek kers. De Moer: tel. T.S. de Moer. Allarmeer ten alle tijde bij brand onmiddellijk deze nummers, hier door kan uitbreiding worden voor komen en wordt door uw activi teit de woningnood bevorderd. Moge het bovenstaande bijdra ge tot een algemene paraatheid, dan zal onze gemeente zeker bij dragen tot verlaging van het enorme brandschadebedrag. Toneelgezelschap „Crescendo". Thans treedt dan het Toneel gezelschap Cresendo uit Kaats heuvel als een der deelnemers aan dit concours voor het voet licht met het toneelspel „Ver schroeide aarde". Dit is dan de vereniging, waarover zoveel pa pier is vuilgemaakt. Ik vraag die anonieme briefschrijver (s) uit Kaatsheuvel, die zich een toneel liefhebber noemt, wanneer hij hier soms aanwezig mocht zijn, zich met mij in verbinding te stellen, om samen eens te praten over wat toneelliefhebberij is. Aan Crescen do thans het antwoord. Zo begon Zondagavond dhr. Schouten, voorzitter van de con- coursgevende toneelvereniging „Beatrijs" te Tilburg, zijn ope ningswoord, waarin hij deze brief schrijver (s) openlijk aan de kaak stelde. Crescendo dat aan de hand van enkele gegevens welhaast ze ker weet waar deze fieltenstreek is uitgebroed en reeds direct op de hoogte werd gesteld, heeft een machtig antwoord gegeven. De stamvpolle zaal leefde in adem loze spanning en stilte mee met het toneelstuk, dat op zo sublieme wijze werd vertolkt. Ieder speler, met een grote of kleine rol, gaf zich tot het uiterste. Zo werd het stuk een prachtig geheel en ge speeld met een vlotheid, meer nog dan in Kaatsheuvel. Décor en gri me waren weer af. De beloning was dan ook na ieder bedrijf en aan het einde een machtig applaus en na het spel in de kleedkamer vele gelukwensen van onbekende ECHTE toneelliefhebbers. De deelnemende verenigingen, in zo verre aanwezig, die allen zonder uitzondering het betreffende schrij' ven als een vod vol lage ver dachtmakingen hebben ver scheurd, hebben in eerlijke spor tiviteit kunnen zien, dat met Cres cendo rekening gehouden moet worden. Op 1 Nov. wordt dan de slotuitvoering en prijsuitreiking van dit concours gehouden. Vermeld dient nog dat de schrij ver van het stuk, de heer v. d. Lugt en thans ook' zijn echtge note, wederom als gasten van Crescendo deze opvoering hebben bijgewoond. K. T. C. De vorig jaar in Euphonia op gerichte tafeltennisclub speelt momenteel in de competitie van de Ned. Tafeltennis-Bond en komt hierin met twee teams ui»-, n.l. in de 3e en in de 4e klas. Vorige week Donderdag speelde het 2e team thuis tegen de Koekerellen uit 's-Bosch en verloren hiervan met 64. Het le team toog 1.1. Zaterdag naar Silva, 's-Bosch, en speelde hier na een spannende strijd gelijk, 55. A.s. Zaterdag gaat het 2e naar 's-Bosch, terwijl het le team thuis om half 8 tegen St. Cathrien speelt. De toegang hiervoor is geheel vrij. Kajotters. Vrijdag 5 Nov. hielden de Ka jotters van Kaatsheuvel en öern- aijk hun maandvergadering. Na de opening gaf de voorzit ter Jac. Stokkermans een over zicht over de acties in de afge lopen maand en sprak de hoop uit dat de leden ook buiten K. A. J.-verband trouwe Kajotters zouden zijn. De 2e secretaris Fr. Molenschot bracht een keurig verslag uit. Tevens had deze avond een Christus Koning-hulde plaats. Eenvoudig, maar indrukwek kend werd de opdracht aan Ko ning Christus gedaan. Vervolgens gaf de leider van de pioniers-groep een overzicht van de resultaten van het onder zoek naar de morele toestanden in het arbeidsmidden, waarbij de pioniersgroep tot de conclusie is gekomen dat er nog heel wat te verbeteren valt wil het arbeids midden zijn zoals het voor een Christen betaamt. Hierna werd een beroep ge daan op iedere Kajotter om voor eerst zichzelf in het arbeidsmid den te verbeteren, waarbij de no dige moed, durf en doorzettings vermogen aan de dag moeten tre den. Hiervan zal ongetwijfeld in vloed uitgaan op die oudere zo wel als jongere arbeiders, welke in hun naast omgeving werken. Aalmoezenier Strijbos sprak over de trouw aan Christus Ko ning in deze tijd. Afwisselend met Kajotters-lie- deren en de hersengymnasriek, werd deze geanimeerde vergade ring gesloten met de Kajotters- groet. Voetbal. D.E.S.—S.E.T. Des is Zondag j.l. niet gelukkig geweest. Nooit is Concordia S. V. D. in den Bosch een gemakkelijke prooi geweest om in eigen huis te veroveren, doch, zoals het eerste bij deze laatste wedstrijd was ge handicapt, mogen we als geen voorkomendheid van vrouwe For- tuna betitelen. Ook Zondag zal de opstelling nog wel wijzigingen in zich hou den, doch in eigen huis zijn we overtuigd, dat de Tilbuvgse club geen schijn van kans heeft. Toch blijft het tegen deze wispelturige jeugdige 2de klassers oppassen. Hard van stapel gelopen, hebben ze enkele malen mogen ondervin den, dat er altijd nog verschil be staat tussen de prestatie s van een kampioen van de derde klas se en een goede tweede klasser. Des zal dat Z< ïdag a.s. zeker wel eens laten g voelen er. met een overtuigd sp< /"Yok al staat hnf ni of i rrvlln.l: f- L rl "h de meer- het niet volledig,fafch dere tonen. Daa: nj is Des, nu zoveel weken gespeeld te hebbi supporters verpliclt. Agen Donderdag 11 Apollo-zaal Culti Toren", filmvw* meisje en het monft'r. lov. 8 u. n.m'. ele kring „.De •stelling: Het Zaterdag 13JMi Zondag 14 Nov uur n.m. Apollo-t lime in the Rock :s", 18 jaar. Zaterdag 13 f> competitie Tafeli Euphonia tegen S Bosch. Maadag 15 No' petitie Harm. Apt lo. Wegkampioenscl p Wielerclub „Kaatshe ivel". Zondag wordt gestart, met als kampioenschap wielerclub. Dit schap wordt in 2 De eerste rit is n tijdrit en de j tweede een we thuiswedstrijd iets aan zijn j. 8 u. n.m. en 6 uur en 8.30 eater: „Spring- v. 8 uur n.m». niswedstrijd in Cathrien, Dm 8 uur n.m. re- oor de 1ste rit nzet het club- an genoemde clubkampioen- itten verreden. i renners in groep {tarten, j De te volgen! route isstart •ijd waarin de I watertoren, naar langs de vaart n; pelle, Besoijen, S^ang, Kaatsheu vel, Loonopzand, gen-Vaart naar Berndijk, We geit in de tijdrit zet worden. André Dongen-Vaart, Waspik, Ca- !e Moer, Dom eindstreep te en dat de strijd spannend zal d. Ven rijdt sterk. Frits van André van Boxte ge „draaier". De van Hoofs den flink, Adri Verschillende out men, Pol, Papen, v. d. VerGzullen in brengen. We zijn benieu slag. Een favoriet jp: kiezen en zulllei uitslag afwachten Strijd zal er ecl begin tot het eint We zullen hop wint. Dit kampioenst in de wielersport vel dat verreden In het boeiujdp Ier Linden fel, is een krachti- it Waspik rij- Cuiten moedig, iders als Da- e kleine Pierre :r zeker tempo d naar de uit dien we niet eens rustig de er zijn van het dat de beste ap is het 2de van Kaatsheu ordt. •k van de wie lersport in 1933 1 eft de toen ter tijd opgerichtte heuvelse Wielerd b" voor de le keer een wegkam ioenschap ver reden. Het was inderti 1 de sterke 16- jarige Gerrit van 1 «tel die in een schitterend gereder tijdrit het kam pioenschap van K atsheuvel ver overde. De tegenstandf s waren toen herinneren ons ters Fons Zijl- A. van Wan- ook niet mis. We nog de snelle spri mans, Nouwens, rooy, de van Berl ls enz. We zullen hopt i, dat onder 't actieve bestuur, ritten keurig verlopen en dat d van Kaatsheuvel, stuurslid is, over nieuwe kampioen club „Kaatsheuvel' kunnen huldigen. In de B. klasse tuurlijk ook voloj Als favoriet kiezer dimans. LOON-OP-ZANI De successen In aansluiting betreffende de Loonse musici in it re den in ons vorige nur kunnen wij nog ra pianobegeleiding van de heer Harr den uit Loonopzai i goed van zijn taal een extra complimi in ontvangst moe: De solisten wi geleid door de hun harmonie A. Molenschot u;l eveneens door de men teer d werd me De heer C. v. d. tamboers opgeleid hun jeugdige leek en 16 jaar, toch a prijs wisten te behpli Cor 'j De volgende leden van Concor dia behaalden eveneens een prijs: Afd. Uitmuntendheid: Duo C. en H. van Breughel een le prijs met 120 punten. Ere-afdeling: B. v. d. Sanden, sax,-tenor met 101 pnt. le prijs, C. M. v. Breughel, clarinet, met 105 pnt. le prijs. ST. JOACHIMSMOER. Toneel. Zondag trad de R.K.J.B. alhier op met het toneelstuk in 3 bedrij ven „Schip in nood", dat zonder overdrijving uitstekend gespeeld werd. Het geheel speelt zich af in een vissersgezin, waar de vader door armoede gedwongen, het verkeerde pad gaat bewandelen, door zich geld te verschaffen met ongeoorloofde practijken, om in het levensonderhoud te voorzien van zichzelf en zijn ziek kind. Wanneer hij door gewetenswroe ging overmand op het punt staat het collier, afkomstig van lijkroof, terug te bezorgen, wordt hij gear resteerd, op het zien waarvan zijn kind sterft. Bij zijn terugkeer uit de gevangenis besluit bij de poli tieagent, welke hij aanziet voor de moordenaar van z'n kind, tot elke prijs van het leven te bero ven, daarbij gesteund door een slechte vriend. Tenslotte redt hij z'n aartsvijand van een schip, dat op het punt staat te vergaan. Van het begin tot het einde boeit dit spel de bezoeker en nie mand zal het spijten dit gezien te hebben. De rollen waren in goe de handen en ook de nieuwe spe ler de heer Broeders, was in zijn rol als grootvader opperbest. Kortom, de regisseur en spelers alle lof en een welgemeend tot weerziens a.s. Zondag. TEGEN EEN PROCES WERD EEN ZIELIGE FARCE. Dinsdagmiddag verscheen Alfred Marie Chrislain Thomaes, notaris-zoon, ex-seminarist, handelaar in textiel, bonvivant, patholoog, N.S.B.-er en ex-burge meester van Heusden eertijds, nu een zielig hoopje mens met duidelijke psychische afwijkingen voor het Bijzonder Gerechtshof te Den Bosch, waar hij 10 jaar met vooraftrek tegen zich hoorde eisen. Het proces werd veelal een klucht, die de lachlust wekte van alle aanwezigen. Eerste Kaats- oud-kampioe-i die thans be svee weken de 'an de wieler- als eerste zal erijgen we na- strijd te zien. we hier GJau- i Dongen. het bericht uccessen van on gen, dat wij mer plaatsten, dedelen dat de handen was van der San- die zich zo kweet, dat hij van de jury nemen. allen op- i! taucteur van :ordia, de heer Tilburg, die jury gecompli- dit succes. Sanden had de die ondanks d van 14, 15 le drie een le WAT HEM TEN LASTE WERD GELEGD. Daar het Hof deze keer ge heel anders was samengesteld dan bij de eerste behandeling, toen de zaak aangehouden werd omdat de raadsman een psychiatrisch onderzoek wens te, werd weer van voor af aan met de behandeling begonnen en werden alle getuigen weer gehoord. Uit hun verklaringen kunnen we het verhaal van hetgeen de beklaagde ten las te werd gelegd, als volgt re construeren. Omstreeks Februari 1943, toen Thomaes burgemeester was van Heusden, kreeg hij een anonieme brief, waarin de politie-agent P. Halmans er van beschuldigd werd dat hij Joden verborgen hield. Deze brief stuurde verdachte door met een begeleidend schrijven aan Wijnkamp, om een onderzoek te houden en Halsman, zowel als de Joden, te arresteren. De luitenant der Marechaussee Lausberg is toen met de Wilde uit Tilburg naar Heusden gegaan, waar zij eerst met de burgemeester spraken, die hen naar de Moor zond om inlichtingen, die zou wel meer van de brief af weten; ook v. Herwaarden en Carpay noemde hij als ver moedelijke briefschrijvers, hoewel Thomaes zich deze laatste naam niet meer kon herinneren. Men heeft toen de Joden en Heisman gearres teerd. De Joden keerden niet meer uit Duitsland terug. Een tweede anonieme brief kreeg burgemeester Thomaes dit keer over Joden, die ver borgen zouden zitten bij Ma rie v. Wijk te Genderen; ook deze stuurde hij door met een begeleidend schrijven, waar in hij op arrestatie aandrong en ook op gevangenneming van Dr. Schimmel, die veel aan 't licht zou kunnen bren gen. Ook twee van deze Joden zijn gearresteerd en niet meer te ruggekeerd. Later noemde Thomaes de naam van de briefschrijver aan Lausberg, een zekere v. Erp, tramconducteur in Am sterdam, die voor de S.D. werkte. Ook deed hij nog aan wijzingen dat er een Jodin verborgen zat in het huis van Mevr. v. d. Heijden. Een huis zoeking echter leverde niets op. Tot zover de getuigever- klaringen van de Wilde, adj.- rechercheur in Apeldoorn, v. Lausberg, de Mey, toentertijd agent in Aalburg en van Dr. Schimmel. Op een vraag van de raads man van verdachte antwoord de Dr. Schimmel dat verdach te in het begin zeer fel was, maar later ging hij bijtrek ken. In 't algemeen vertrouw de men hem niet; hij deed vreemde dingen. Op de vele onderduikers in Heusden en omgeving heeft hij nooit spe ciaal jacht gemaakt, terwijl hij zich ook niet verzette te gen de bescherming van twee in Heusden wonende Joden. EEN ZIELIGE KLUCHT. Dan wendde de president Mr. Dr. Eras zich rechtstreeks tot de ex-burgemeester, die alles omtrent de brieven toe gaf. De president vroeg hem dan: begreep U niet dat U zodoende deze mensen aan groot gevaar blootstelde? En beklaagde: Ik dacht, dat is in Hollandse handen, dat zullen ze onder elkaar wel behandelen. En op een andere vraag zeide hijIk dacht dat het met de wapenstilstand in orde was. Pres.: Wat dacht U dan over het verblijf van de Ko ningin en de regering in En geland? Bekl.: Daar heb ik nooit over nagedacht. Over de fi nesses van de problemen heb ik nooit nagedacht. Pres.: Wist U welke maat regelen er tegen de Joden ge troffen werden? Gekl.: Ik wist er wel van, maar niet welke. Pres.: Waarom beijverde U zich dan voor sommige Joden? Bekl.: Dat waren mijn ge meentenaren. Ik wilde niet dat hun boeltje verkocht werd. Pres.: Dat wist U dus wel. Wist U ook dat U de Duitsers hielp? Bekl.: Nooit over nagedacht. Pres.: Ik vraag U alleen maar of U dat wist. Bekl.Nooit over nagedacht. Nadat de president in het kort de levensloop van ver dachte was nagegaan, ging hij verder met de ondervraging. Pres.: U hebt wel eens in de krant geschreven en U bent daarin wel eens uitge varen tegen het Episcopaat. Bekl.: Wat zou ik daarover geschreven hebben? Pres.: Nooit over Kardinaal v. Roey geschreven? Bekl.: Nooit. Dan las de president het betreffende artikeltje voor en beklaagde zeide tenslotte: dan zal het wel zo zijn. Dan vroeg de president in verband met enkele aanwij zingen die beklaagde de S.D. verstrekt had: Wist U niet dat, als de S.D. naar een adres vroeg, dat het dan niet was om een geschenk te brengen? Bekl.: Ze gingen wel eeris meer tabak kopen of jenever. Hij had bovendien een tip gegeven voor een razzia op Neder-Hemert, waar hij zelf ook bij tegenwoordig was. De onderduiker Voets had hij meehelpen arresteren. Pres.: Waarom waarschuw de U die mafi niet? Bekl.: Daar heb ik toen niet aan gedacht. De verloofde van Everts werd door zijn toedoen gear resteerd; ook de gebroeders v. Hotten, die hij later echter weer vrij kreeg. Dan las de president enkele brieven voor die „niet erg verheffend" waren, en zijn installatie-rede „dat was ge zwam in de ruimte" zei be klaagde. „Dat echter uitermate ge vaarlijk was" repliceerde de president. „Maar later heb ik dat al lemaal v/eer goed gemaakt", meende beklaagde. Nog meer brieven had hij geschreven; zo een over v. Ballegooyen, die hij rekende tot „die parasieten die zich vetmesten aan ons bloed en onze tranen". Al deze dingen verwekten de nodige hilariteit en ex-burgemeester Thomaes staarde verwezen voor zich uit, alsof alles langs hem heen ging. Het psychiatrisch rapport van Dr. Janssens kwam tot de conclusie dat verdachte reeds voor en tijdens de oorlog dui delijke geestelijke afwijkingen vertoonden. Hij noemde hem een psychisch defectisch per soon, die niet ten volle toe rekenbaar was. De advocaat-fiscaal Baron v. Voorst tot Voorst wees er op dat beklaagde, ondanks de getuigen a décharge, fel en actief is geweest en hij sprak over de brieven, de artikelen, over het aanbrengen en dé arrestaties en vooral zijn han delwijze met de anonieme brieven laakte hij. Een vier tal- Joden had hij een zekere dood ingestuurd. Een gevangenisstraf was, alle omstandigheden in aan merking genomen, eis van recht. Hij eiste daarom 10 jaar ge vangenisstraf met aftrek. De verdediger Mr. Ellis was geschrokken van deze eis. Bij de anonieme brieven mocht men misschien spreken van een zekere dwang; boven dien had hij nimmer op eigen houtje gehandeld. De persoon van beklaagde trof niet zo'n verwijt dat een eis van 10 jaar gerechtvaardigd zou zijn. De zaak was immers behandeld in een sf^er van hilariteit; hier paste eer medelijden. Hij herinnerde aan een veel ernstiger zaak tegen een bur gemeester, die tenslotte in cassatie maar 6 jaar kreeg. Het nationaal gevoel was bij deze man ook niet sterk ontwikkeld door zijn verblijf in het buitenland; bovendien had hij overigens steeds aan de grens gewoond. t Het was geen kwaadaardige figuur en de mensen in Heus den vonden Thomaes geen kwaaie vent; legio gevallen zijn er waarin hij de mensen hielp. Hij verzocht de straf van 10 jaar te verlichten. De zitting werd geschorst daar het Hof direct uitspraak wilde doen, maar toen de he ren terugkeerden was men blijkbaar nog niet tot een ver gelijk gekomen, zodat de uit spraak op Dinsdag 23 Nov. zal vallen. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank aan de Directie en het kantoorpersoneel der Van Ha- ren's Schoenfabrieken, de firma Greve Zonen en haar perso neel, de brandweer, politie, buurt bewoners en verder allen die spontaan hun Hulp hebben ver leend bij de brand van j.l. Maan dag. DE FAMILIE KUYSTEN DE FAMILIE VAN HERWIJNEN. WAALWIJK. ZONDAGSDIENST 14 November 1948. Doktoren Dr. M. H. C. Kolster Apotheek Nijman NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 14 November '48: 10 uur: Ds. van Voorthuijsen uit Breda. Fen lusi om ie xien Maar hebt li hei al eens geproefd Telef. 421. Grolestr. 38. OBSESSIE. Zaterdag, Zondag en Maan dag speelt D.V.S.V. het to neelspel van A. Boere en Bob Bertina „Obsessie". Zaterdag en Maandag voor de leden van de K.A.B. en Zondag voor het publiek. Wij kunnen natuurlijk niet voorspellen hoe het zal zijn, maar de toneeluitvoeringen bij D.V.S.V. waren steeds keu rig verzorgd, zodat wij daar van ook nu weer de beste verwachtingen hebben. De spelers wensen wij veel succes en het publiek een ge noeglijke avond. BIOSCOOPPROGRAMMA. Musis. Van Vrijdag tot en met Zon dag wordt hier vertoond „De witte hel", een spannende geschie denis die zich afspeelt in een ski hut in de Alpen, waar een ver borgen schat de oorzaak is van menige verwikkeling. Stars als Robert Newton en Dennis Price spelen in deze film de hoofdrol. „Intrigant" wordt Maandag en Woensdag vertoond en ook hier ontbreekt het niet aan spanning. Luxor, De film „Balalaika", die van Vrijdag t.m., Zondag vertoond wordt, verplaatst ons naar het vooroorlogse tsaristische Rusland, waar een kolonel der kozakken verliefd wordt op een zangeres en haar na veel verwikkelingen ook krijgt. „De Nacht der mysteries" is de naam van een spannende detecfi- ve-story, die Maandag en Woens dag wordt vertoond, waarin ook het humoristische element niet ontbreekt. Een kostelijke griezel- comedie. Gehuwd zonder kinderen. Wil graag van betrekking verande ren indien Patroon voor goede in woning kan zorgen. Brieven onder No. 2655 Bureau van dit blad. 1 JONGENS-OVERJAS 1 MEI^JESMANTEL 1 DAMESMANTEL Adres te bevr. Bureau v. d. blad onder No. 2656. De Heer en Mevrouw WEYERS- VAN HELVOIRT geven met grote vreugde kennis van de geboorte van hun zoon JAN BERT welke bij het H. Doopsel de namen ontving van J ohan nes-Eng eiber lus-Maria Waalwijk, 9 November 1948. lulianastraat 1 b. Aan de inwoners der gemeente Sprang-Capelle. Steeds weer blijkt ons, dat velen er niet mede op de hoogte zijn dat bij verhuizing binnen de gemeente, daarvan binnen 5 dagen na die ver huizing mondeling of schrifte lijk aangifte moet worden ge daan aan het gemeentebe stuur. Teneinde het aantal onjuis te gegevens in het bevolkings register tot een minimum te kunnen beperken, zal na 20 November a.s. tegen iedere overtreder van het boven staand proces-verbaal worden opgemaakt. Tot voormelde datum wordt aan nalatigen alsnog de ge legenheid gegeven hun ver zuim te herstellen. Burgemeester en Wet houders van Sprang- Capelle, De Burgemeester, SMIT. De Secretaris, v. d. BOS. VOOR OP TE RICHTEN CABARET-ENSEMBLE Dames en Heren gevraagd. Zang, dans, muziek en voordracht. Voor muziek opgavesoortinsirument Brieven onder No. 2654 Bureau van dit blad. GEVRAAGD: voor hulp in de huishouding H. WESTERBURGER Grotestr. 1 55, WAALWIJK NIEUW SPINNEWIEL f48 1 paar bruine SCHAATSLAAR- ZEN maat 37 zo g .ed als nieuw f 6. Prima ELECTR. VENTILATOR en een ACCU van 6 volt. Te bevragen: 'Grootestraat 104 WAALWIJK. Schr. opleiding voor beginners en gevorderden, conv. lessen voor emigrantenl Frans v. beg. Lesgeld p a. 12.75. Prospectus en proefles gratis I „The English Institute" Parklaan 37 Bussum. Met eert paar Icwaiiteitsschoeneh bent U altijd goed af. Steeds voorradig uitgezochte sorteering van de allerbeste fabrieken. NIEUWSTE SNITJES IN LUXE DAMESSCHOENEN. DAMES SPORTSCHOENEN met crepezool. HEERENSCHOENEN van Timtur, v. Schijndel, van Lier Rembrandt e.a. KINDERSCHOENEN uit eigen fabriek. KAMEELHAAR PANTOFFELS in Dames-, Heeren- en Kindermaten LUXE DAMESPANTOFFELS, GROOTESTRAAT 153. - TEL 231.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 4