BAZAR CENTRALE VERWARMING WACHT NIET Adverteert in dit blad. NIEUWS' UIT WAALWIJK EN OMGEVING. FEUILLETON HET DUISTEREVERLEDEN Schapendoes brood Boekbespreking. VISSER v. d. GIESEN Si. Nicolaascadeaux. Firma J. A. DIRKSE ANDRE VAN HILST N.V. AANKOMENDE WINKELBEDIENDE TE KOOP AANGEBODEN opslagplaats TE WAALWIJK Waardevolle St. Nicolaas-Cadeaux. Een verdienstelijk Waalwijker Terry en Berry in: DE WITTE ELAND. nen bestonden, zal worden ge bouwd op Schiphol. De bouw zal naar schatting vier jaar duren, zodat men eind 1952 gereed hoopt te zijn. In de nieuwe fabriek zullen 2500 werklieden en 500 technische ambtenaren werk vinden. EUROPA'S HERSTEL DOOR GODSDIENSTIGE OPLEVING. De Unie van Europese Fe deralisten vergadert in Rome. Een aantal afgevaardigden, w.o. ook Nederlanders, wer den op Castel Gandolfo door Z. H. de Paus in audiëntie ontvangen. In een toespraak zeide Z. H. o.m.: De betreurenswaardige ge volgen van de oorlog dienen overwonnen te worden, en wij moeten ons schrap zetten tegen de eventuele terugkeer van het geweld. Teneinde de ,zo vurig verlangde eenheid te toereiken, verzoek ik de grote mogendheden een deel van hun vroegere grootheid op te offeren en zich op één lijn te stellen met de andere volken van ons werelddeel, en aldus tezamen een ware Europese familie te vormen. Het geheim dat het succes van Europa's herstel kan be werken, is dus de opleving van 't godsdienstig gevoelen. „Zo lang men doof blijft voor de oproep der mensen van goede wil, kan niets duur zaams tot stand komen. Het is onze vorige wens dat uw inspanningen overal het no dige begrip ontmoeten". bij bei gouden huv/elijksfeest van hei echtpaar A. C. v d. Heijden-v. Loon. Gisteren vierden A. C. van der Heyden en M. E. van Loon hun gouden huwelijksfeest. En met meer luister dan gewoonte is, werd dit bruiloftsfeest gevierd, want het gold hier een man die gedurende bijna 70 jaren een fi guur vaij formaat is geweest in de Waalwijkse gemeenschap. Gust van der Heyden, zoals men hem gewoonlijk noemt, nu een oude patriarchale gestalte met witte haren, werd in 1866 te Waalwijk geboren, als zoon van den heer Adrianus v. d. Heyden. Hij kreeg zijn opleiding op de Besoijense Normaalschool van Monsieur van der Sluys. Op 16-jarige leeftijd stond Guusje al voor de klas en twee jaar later haalde hij zijn onder- wijzersacte. Gedurende 35 jaren is hij toen aan de Openbare Lagere School verbonden geweest. Toen kwa men de Broeders in Waalwijk en M'sieu van der Heyden kwam op wachtgeld, welke jaren toendeftijd als dienstjaren werden beschouwd. Wie denkt dat Mijnheer v. d. Heyden nu zijn tijd in ledigheid ging doorbrengen vergist zich, want op velerlei gebied heeft hij zich nog verdienstelijk gemaakt. Het bekendst is hij echter als ïnus'.cu;. Hij was directeur van de Harmonie St. Crispijn en l'Es- peiance, hij was directeur van ,,de Harpe Sions" in Sprang. Om streeks 1932 vierde hij zijn gou den jubileum als lid van de lieder tafel „Oefening en Vermaak', waarvan hij eveneens vele jaren voorzitter was. En dan zijn er nog de vele cantates die hij vertaalde of schreef, de melodieën en liedjes die hij componeerde. Bekend werd zijn liedje over de Boeren oorlog, dat overal werd gezon gen en dat de draaiorgels in die tijd speelden. Een zon pierement kwam het eens vlak voor zijn deur spelen. Hij maakte aanspraken en lied jes voor bruiloften en dergelijke gelegenheden, duizenden van der gelijke liedjes scheef hij. Ook een groot leerdicht voor de jeugd gaf hij uit „Lief en Leed in de vogelwereld" heette he". Voor ons blad schreef hij lang geleden eens een feuilleton over het leven van Mozart en honder den verslagen en artikelen danken wij hem. Hij was ook ere-lid van de Har monie de Volharding uit Drunen. Dat zat zo. Die Harmonie had in dertijd als beschermheer de Graaf d'Oultremont, wiens kasteel tus sen Drunen en Nieuwkuik staat. Nu schijnt er toenmaals niemand in Drunen te zijn geweest die vol doende Frans kon praten en me de daarom maakte men Meester van der Heyden ere-lid, dan kon die bij serenades en andere gele genheden het woord voeren. V/ant speechen kon hij; zeer groot was zijn woordenschat en ontelbaar waren de citaten die hij van buiten kende, zijn fabelachtig geheugen stelde hem daartoe in staat. Bij alle mogelijke gelegenheden voerde hij het woord en bekend zijn zijn spreekbeurten, die hij hield voor de arrondissementsver gadering van het Nederlandse Onderwijzersgenootschap. Herinneren wij aan z'n inleidin gen en slotwoorden bij Liederta fel-concerten, dan konden wij ge nieten van z'n oratorische talen ten. Voorts hielp M'sieur v. d. Hey den ontelbare mensen met re- questen, belastingbrieven en der gelijke, zodat men hem met recht de advocaat der minder gesitueer den kari noemen; als honorarium hiervoor kreeg hij dan meestal een „bedaankt war m'sieu!" Velen bewaren nog dierbare herinneringen uit hun schooltijd aan Mijnheer v/d. Heijden en ve len ook kennen nu nog de ver telsels als van „Fulco de Min streel" en „Vondeling èn Harpe- naar", die monsieur van der Hey den met buitengewoon talent wist voor te dragen. Dat was August van der Hey den, een veelzijdig, verdienstelijk man, die het culturele leven, met name het muziekleven in Waal wijk zeer grote diensten heeft be wezen, een gemeenschapsmens "dn de eerste orde. Daarom heeft Waalwijk deze 82-jarige man en zijn 72-jarige echtgenote zo warm gehuldigd. te betrekken. Uit Meisjesclub „Fiduciajl nog herinneren vad gegeven „Oranjeavon i" en verder FABRIKANTENKRING LANGSTRAAT. Betreffende de beperking van 't stroomverbruik herinnert de Fa brikantenkring Langstraat er aan, dat de eerste „besparingsreek' valt van 29 Nov. t.m. 4 Decem ber a.s. In die week wordt in Dru nen, Waalwijk, Sprang-Capelle, Kaatsheuvel en Waspik de aan vang van de werktijd op 9 uui gesteld en begint de bekorting Van de middagpauze. De Bedrijfsunie voor Fabriekmatige Bedrijven heeft de betrokken afdelingsbe sturen van de tijdelijke maatrege len op de hoogte gesteld en deze zullen de mededeling aan hvin le den doorgeven. Wat de Arbeidsinspectie be treft, had het bestuur van de Fa brikantenkring gemeend, dat men kon volstaan met 't invullen of ophangen van een nieuwe ar beidslijst. Immers, over een perio de van vier weken gerekend, blijft de gemiddelde arbeidstijd 48 uur per week. Het bestuur ontving echter be richt van de Arbeidsinspectie, dut voor de weken waarin de werk tijd meer bedraagt van 8Yi uur per dag.en 48 uur per week, zon der pardon een vergunning nodig is, die bij het hoofd van de Ar beidsinspectie moet worden aan gevraagd. Het bestuur heeft nog geprobeerd, een collectieve ver gunning te krijgen, geldig voor .de leden van de Fabrikantenkring, maar dit schijnt niet mogelijk te zijn. Betreffende de loontoeslag lijkt het de Fabrikantenkring nuttig er op te wijzen, dat deze uitbetaald moet worden aan alle mannelijke en vrouwelijke werknemers van 23 jaar en ouder 1 per week of voor maandsalarissen 4.30 per maand). Uitzonderingen zijn: personen die bij de werkgever in wonen en personen die 71' per week of meer verdienen. De toe slag moet als loon worden be schouwd. Er moet dus loonbelas ting, vereveningsheffing en ande re sociale lasten over voldaan worden. Bij ziekte wordt het zie kengeld berekend over het loon plus de toeslag. Evenals het loon, wordt de toeslag in evenredigheid met de gewerkte uren uitbetaald, ingeval een werknemer b.v. twee dagen heeft gewerkt en 4 dagen ziek was. Een gehuwde arbeider van 22 jaar, die twee kinderen j heeft, ontvangt dus p,as toeslag, zodra hij de leeftijd van 23 jaar heeft bereikt. Verbetering postverkeer. J Tenslotte deelt de Fabrikanten- kring betreffende de verzending van post vanuit Waalwijk het volgende mee. Tot dusverre was j het zo, dat expressbrieven die b.v. i om 10 uur v.m. aan het hoofd- j kantoor te Waalwijk werden af- j gegeven, bestemd voor b.v. Rot- j terdam, bic ven liggen tot 18.45 u., j op welk tijdstip de post voor ge- j heel Nederland, via Den Bosch wordt doorgezonden. Bij het op zenden van documenten voor in- klaring van aankomende partijen huiden e.d. kan een dergelijke ver- traging tientallen guldens aan J loodshuur in de entrepots kosten. Vanuit Waalwijk wordt post doorgegeven: om 6 uur richting Rotterdam; 9.45 u. geheel Neder land, via 's-Bosch; 16 u. niet ver der dan Made; 18.45 u. geheel Nederland via Den Bosch; 20.10 uur idem. Vanuit Kaatsheuvel 'daarente gen is de regeling veel gunstiger; 7.22 geheel Nederland, via Til burg; 12.57 u. idem; 18.57 u. id. In overleg met de Directeur van het postkantoor Waalwijk heeft de Fabrikantenkring zich in ver binding gesteld met de Inspecteur der PTT te 's-Hertogenbosch, die zijn medewerking heeft toegezegd om in deze toestand verbetering te brengen. BAZAR IN „THALIA" Al enkele keren mochten wij de aandacht vestigen op genoemde bazar, die de Commissie Jeugdge- bouw van de Ned. Herv. Kerk te Waalwijk (Centrum) de nodige contanten moet verschaffen om te komen tot de stichting van een Jeugdgebouw en Kleuterschool. Nog enkele dagen... en ieder een zal persoonlijk in de gelegen heid gesteld worden te gaan zien wat gedaan is om het beoogde doel te bereiken. De opening heeft plaats op Donderdag 18 Nov. a.s. des nam. half vier. Entree wordt er niet geheven, zodat het publiek vrije toegang heeft. Het is een goed idee geweest om ook enkele jeugdverenigingen bij deze bazar /aalwijk de die wij ons de onlangs het bekende Waal koor, dat zijn sporei heeft. Eveneens is d club „A Tempo" ui daar zeer populair nereia ge vonden enkele stukjé ten gehore te brengen. T V anzelfsprekeni treden van dezi slechts beperkt, ma dit een prettige sfeel St. Nicolaasgesc in verschillende vi' krijgbaar zijn, zow koop als door middi attracties. Het zou tj hiervan een opsoi Wij willen wel ni en herenschoenen, ti portefeuilles en and1 ren, glas- en aai soorten dranken, lei uitgebreide collectie ren en niet te vergiffen de afde ling textiel, o.a. badhanddoeken, moltondekens, theedèjpken, lakens, enz. Wij kunnen nog tidechts advi seren Uw bezoek fj»n de bazar niet tot de laatste daB j(Zaterdag) uit te stellen, want dl: mooiste ar tikelen zullen ongetiKfifeld in de eerste dagen gretig «trek vinden! Tenslotte verwij'fca wij nog naar de in dit blad'jj/oorkomende advertentie. ijkse Jeugd- al verdiend Mandoline- Sprang, die bereid ge- lij ff het op- .Lenigingen b.i :ttemin zal verzekeren, inken zullen iaties ver door aan- I'van diverse ver voeren ig te geven, ben: dames- amestassen, lederwa- lewerk, vele loeken, een speelgoede*- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Inleiding. Reeds vroeg in de morgen de klok van de ijzergieterij had zo juist vier geslagen waren de bewoners van het bos op de heuvel allen wak ker en druk in de weer. Hier en daar bloeide nog een en kele hyacinth, die slechts node wilde plaats maken voor de veelkleurige anemonen, het gouden speenkruid en de ma deliefjes, die de grond als met een dicht tapijt overdekten. De vogels zongen tussen het kreupelhout, of betwistten el kaar op de grond een en kele worm, die zich argeloos tusöen het varenkruid waag de. Konijntjes zaten zich te koesteren vlak bij de ingang van hun hol, om dadelijk de vlucht te kunnen nemen. Eekhoorntjes hipten over de hoogste takken; bosduiven waagden zich een heel eind van huis, maar later zouden ze wel weer voorzichtiger zijn in hun bewegingen, als de ar beiders in de fabrieken aan 't werk gingen. Er werd wel bev/eerd dat 't bos van Kamp deel had uitge maakt van een oerwoud, maar ofschoon de dominéé van Beurtland, die een gezagheb bend man was op het gebied van oudheidkunde, dit wel zeer in twijfel trok, stonden er toch eeuwenoude bomen in dit bos, dat gespaard was ge bleven, te midden van een fa brieksdistrict. Steeds was dit gebied bekend geweest om zijn ijzererts en aan de ene kant van het bos waren dan ook tal van ijzergieterijen. Aan de andere kant, in Wens- veeldaal, waren lakenweve rijen. Het nijvere volkje toomde zich wat in, want er naderde iemandMaar neen, die eenzame wandelaar was hun bekend, van hém duchtten ze niet§. Zacht-fluitend stapte hij voort en keek naar alle kan ten om zich heen met een blik vol belangstelling. Het bos van Kamp leek hem altijd een soort tovertuin en nooit kwam die hem schoner voor dan in de vroege morgen uren als de dauw nog over 't gras lag en alles even fris en levendig was. Zó kwam hij aan een open plek waar een bijna vergeten mijnschacht was en waar het gras hoog opschoot tussen de oude, afgebrokkelde stenen en de vermolmde planken, die de opening overdekten. Heerlijk scheen de zon en heerlijk geurden de enkele viooltjes op deze plek, die maar zelden door een mense lijke voet betreden werd, want ze was zéér afgelegen. Zodra de wandelaar bij die over groeide mijnschacht was aan gekomen, had hij waarderend de viooltjesgeur ingesnoven. Hij bukte zich en dacht; Ze zal zich wel vol verbazing af vragen waar ik die geplukt heb! Het zijn immers haar lievelingsbloemen!„Hallo! Hier hebben ze een strik ge zet. Dat is zeker het werk van Daan. Als ik een uur vroeger geweest was, zou ik hem ge snapt hebben!" In eens hoorde hij voetstap pen naderbij komen. Hij richt te zich op en zag een tweetal mannen, waarna hij zich ijlings achter het kreupelhout terugtrok. De twee, die nu op de open plek waren, stonden elkaar aan te staren met onheilspel lende uitdrukking op het ge laat. Het uiterlijk van de oud ste was zeer ongunstig te noe men. De ander leek nog haast een jongen naast hem. „Dit is de plek", zei de oud ste. „Mij lijkt ze heel geschikt, of heb je er soms bezwaar tegen?" „Volstrekt niet. Ik kan slechts herhalen wat ik te voren al zei: het recht is aan mijn zijde; maar gij hebt de macht". „En die zal ik weten te ge bruiken. Dwaas, die je bent, om je te bemoeien met .het geen mij behoort'!' „Maar ze behoort je niet! Ze voelt niet voor je en ik duld niet dat enige vrouw allerminst de vrouw die ik liefheb overlast zal worden aangedaan door de schurk die de lucht vergiftigt die zij in ademt. Waarschijnlijk zal je mij doodschieten, maar één ding heb ik dan toch althans bereikt: ik heb haar verlost van jou! Je zult haar nooit weerzien!" „Je kunt zeggen wat je wilt, maar mij heeft ze ééns haar vertrouwen geschonken." „En hoe heb je dat beant woord? Deze hele uitdaging is ook geen ere-zaak, Velthuis! Je kunt schieten als de beste, terwijl ik er niets van versta". „Ben je soms bang?" „Mijn verschijnen alleen bewijst het tegendeel", klonk het fier. Toen haalden ze de wape nen te voorschijn; maar de jongste trok er zich weinig van aan of zijn geweer niet in orde was; hij kende er. im mers toch de behandeling niet van De ongeziene toeschouwer had iets willen zeggen, maai de tong kleefde hem aan het verhemelte; hij voelde zich als aan de grond genageld. De geur van de viooltjes be dwelmde hem. O, waarom moest het lot het toch zó be schikken dat degene die hij het meest ter wereld liefhad, nu zeker de dood tegemoet ging en dat hij geen vinger vermocht uit te steken om hem te helpen. Beide partijen hadden hun plaatsen ingenomen, toen de oudste met vlijmende duide lijkheid sprek: „Ja, vóór ik je neerschiet, wil ik je nog even het vol gende. zeggen: Als je dood bent zal ik je lijk in de mijn schacht daarginds gooien en niemand zal ooit te weten ko men wat er met jou en mij gebeurd is. Dit hoort tot mijn wraakneming, dat zij jóu, nóch mij, zal weerzien! Als je uit de weg bent zal ik deze vervloekte plaats ver laten en een nieuw leven be ginnen in een nieuwe wereld. Ja, ze heeft heel wat op haar geweten die geliefde van ons beiden, in al haar schijnhei ligheid!" „Hoe durf je haar reinheid te bezoedelen met je valse tong?" „Spreek liever van haar val se tong; zij was het die je aan mij verried". „Dat is een leugen"1. „Nu, dat zal dan blijken. Ben je gereed?" Nog steeds was de stille toeschouwer niet bij machte zich door woord of gebaar kenbaar te maken. Daar klonken twee schoten tegelijkertijd. De vogels hielden op met zingen, enke len fladderden verschrikt op door dit knallend geluid; maar toen zich dit niet her haalde, hervatten ze hun ge wone levendigheid en sloegen geen acht op de gedaante die voorover op het groene gras tapijt was gevallen, zo min als op de beide mannen, die el kaar met doodsbleek gelaat aanstaarden. „Jij daar. „Je hebt hem gedood! Hem door het hart geschoten!** klonk het met trillende stem. „Ja, ik heb hem gedood. Zweer, dat je nooit zult spre ken van hetgeen je hier hebt bijgewoond. Zweer dit, of ik schiet je ook neer!" „Ik zweer het! Maar wat zal jij nu doen?" In de grootste ontsteltenis keek hij toe, foen hij de an der de dode in de armen zag nemen en het lijk langzaam maar zeker naar de mijn schacht zag dragen. (Wordt vervolgd). Een lust om te zi Maar hebt U het Kal eens geproefd Telef. 421. (Irotestr. 38. GESLAAIGD. Onze plaatsgenoot de heer M. Teürlings slargde dezer dagen te Ut r edik, i voor het examen apothekers-assistent. NIEUWE SCfHOOL. Eindelijk is hetjjbèricht bin nengekomen dat 1 de nieuwe school in de Antönius-paro- chie die, zoals bel:end, tussen de Crispijnstraat [eh de Pas toor Kuyperstraat'-zal komen, op het urgentie-program van iy49 zal geplaafst worden, zodat naar alle wdfflschijnlijk- heid het volgend ij aar met de bouw zal kunnen worden be gonnen. WAALWIJKSI KRING vooe! i KUNST EN we BV SCHAP. Na twee mu: (jpk-avonden organiseert de Ktfftstkring nu een avond, waars®® iedereen genoegen zal belffwn. Op Dinsdag 23 November namelijk treedt d.ej bekende voordracht-kunstey&es Geor gette Hagèdöorn^jn Musis Sacrum op met sl^tphes, lied jes en chansons. \Jfjlerr e Ver- donck zal haar ifaeleiden. De pers was enthousi ast en zowel in 'binnen- als buitenland vielen «eze chan- sonnière de best» recensiies ten deel. O. O.G* Het zilveren jubileum van de Toneelvereniging O.O.G. zal voornamelijk g«ierd wor den met het Kerswei dat 11, 12 en 19 Decembaa.s. in de Gildenbond zal vfWien opge voerd. j 1 OUDER-COMWSSIE. Tot lid van de 3$Jder-com- missie van de Oj-Bibare La gere School is in .dp vócature J. Gerssen benoe"®. de heer P. Kreugel. ONDER ééN f>AK. Baard wij ks R.ï-J Gemengd Toneel brengt op 'aterdag en Zondag 20 en 21 November in het PatronaatsgebJUw te v.m. Baardwijk het m'Oie toneel werk van J. Fabr.#JS „Onder één dak". Wij zijn zeer epieuwd of Baardwijks Toneoa onder lei ding van zijn niBwe regis seur de heer J. v. *1 Hoven, er in zal slagen dit uOoie, maar talent-eisende tonttspel naar behoren te vertollen- Nu kunnen we®leen zeg gen dat het tontjtuk zeer goede kwaliteiten jjtezit en de toeschouwer zekei zal boeien. ER IS EEN BINNENMANEGE NODIG. Enige Waalwijkse ruiters hebben zich met een circulai re gericht tot de andere rui ters en paardensportliefheb bers uit Waalwijk en Omge ving. Hoewel de paardensport in Waalwijk tot een zekere groei en bloei is gekomen, mag" hier toch slechts nog ge sproken worden van een be scheiden begin, en nog „zwa re hindernissen" zullen geno men moeten worden' om het doel te bereiken. Eén van de allerbelangrijkste middelen om de paardensport tot een zekere ontwikkeling te doen komen, is een binnenmanege, die het mogelijk zal maken lessen en training van ruiter en paard ook 's winters mo gelijk te maken. Binnenkort zal hierover een vergadering worden bijeen geroepen, waarop serieuze ideeën en" plannen naar vo ren gebracht kunnen worden. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Johanna P. M. A., dv. P. W. A. Muskens-de Bont te Drunen Johannes R. C., zv. J. L. Leijtens-Merkx Josephus A. M., zv. J. J. van Bladel-Dielissen Jacoba C. W. H., dv. J. J. Dingemans- Donders Martinus P., zv. M. W. Dingemans-Wijkmans Robert D. F. M., zv. R. J. J. Lambooy-Smeets Jo hannes E. M., zv. E. M. Wij- ers-van Helvoirt. Overleden: Geen. Huw.-aang.: P. C. Klerks, 27 j. te Waalwijk en P. G. Kuijten, 21 j. te Breda. Gehuwd: Geen. Ingekomen: Geen. Vertrokken: E. K. Kriek naar Raamsdonk H. van Yserlo naar Tilburg' H. A. Snaphaan naar Loonopzand L. Q. Boelens en echtg. naar 's-Bosch A. J. T. Pul les naar Loonopzand Th. J. van Ballekom naar Loonop zand. HAARSTEEG. Maandagavond had een leden vergadering plaats van de Boe renbond afd. Vlijmen en Haar steeg in café Ant. Vugts te Haar steeg. Frans v. Beijnen leidde als voorzitter de. besprekingen. Als gast was aanwezig dhr. Groesen, secretaris van de Federatie van coöperatieve werktuig verenigin gen, die sprak over de Rijkssub sidieregeling omtrent de reeds aangeschafte werktuigèn. Als re sultaat van deze inleiding en de bat werd besloten in Haarsteeg en Vlijmen afzonderlijke coöperatieve werktuigverenigingen in het le ven te roepen. Voor de leden van de K. A. V. had Vrijdagavond in café v. Oijen een vergadering plaats. Als spreekster trad op mej. Reintjes, die zich op buitengewone wijze van haar taak kweet. De avond werd aangevuld door voordrach ten, toneelstukjes en declamatie, alles keurig verzorgd door eigen leden. Ontwikkelingsavonden. Bij het nagaan van de ingeko men opgaven voor de culturele avonden, die deze winter op Ma- riënkfoon onder auspiciën van de Heemkundekring „Onzenoort" zul len gegeven worden, bleek dat er voldoende deelname i^ om vier of vijf lezingen te garanderen. Het Wat zong in hun hart, van Titt Fasmer Dahl. Een boek dat de levensbe schrijvingen bevat van de grote componisten Bach, Beethoven en Schubert. Eenvoudig verteld, maar met liefde voor de muziek en haar scheppers, 'n goed boek voor jongens zowel als meisjes, waarvan ook de ouderen zul len genieten. Verlucht met aardige pentekeningen. Wij weten wat we willen, van Ems I. H. v. Soest. Een boek voor oudere meisjes over jonge mensen die weten wat zij willen en, zo zij twij felden of tastten, toch de juiste weg vonden. Wij en de Hoef, van L. Huisinga-Scaf. Een roman voor meisjes over een stel levenslustige men sen, geschreven met ernst en humor. In een klein provincie plaatsje groeien twee jonge meisjes op tot jonge mensen, die zich een plaats in het mooie, maar moeilijke leven verwerven. Jolly weet het. Dit boek schreef Elisabeth Stelli voor meisjes van 1216 jaar. Het gaat over een meis- je dat naar haar levensbe stemming zoekt en die ten slotte ook vindt. Een aantrek kelijk levenswaar boek. Van Wigwam en Plaggenhut, van A. Snitj er. Spannende, gezonde avontu ren van een aantal echte Hol landse jongens. Voor jongens van 1014 jaar geschreven in een prettige verhaaltrant. Ook de kinderen van 68 jaar zijn niet vergeten. In de serie Tante Riesje vertelt, ver schenen een viertal aardige, frisse boekjes, die de jeugdige lezertjes met veel genoegen zullen lezen en bekijken, want ze zijn mooi geïllustreerd. Al deze boeken zijn uitge geven bij uitgeverijKluitman, Wilhelminalaan 16, Alkmaar. CENTRA'S Jubileumproductie. Dit is de naam van de album waarin het Filmverhuurkan toor „Centra-film" uit Dor drecht een veertigtal topfilms uit de 25-jarige periode van zijn bestaan samenbracht, speelfilms, sensatiefilms, serie films .en westerns. Het boek is keurig uitgegeven en typografisch goed verzorgd verschuldigde entreée is voor de intekenaars 5, terwijl bezoekers van een willekeurige avond 2.- per avond zullen moeten betalen. De eerste spreekbeurt zal wor-- den verzorgd op Zondag 28 NoJ vember door Jhr. Pieter van der Meer de Walcheren, over „eigen werk en leven". (Te laat ontvangen voor vorig nummer). CAPELLE. Rectificatie. In ons vorige nummer vermeld den wij dat de bijeenkomst van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen in de zaal van Pruijssers viel op Donderdag 17 November, dit moet natuurlijk zijn Woens dag 17 November. BEGRAFENIS H. OTTEN. Onder grote belangstelling had in de dekenale kerk a. d. Groes- beekseweg te Nijmegen de uit vaart plaats van de heer H. Ot- ten, in leven directeur van de schoenfabriek „Swift". Daags te voren was het 550 leden tellende personeel bijeengekomen om te luisteren naar een woord van herdenking door de mede-direc teur van de overledene, de heer F. Biessels, uitgesproken. Bij de uitvaart was de kerk ge vuld met familieleden, medewer kers uit eigen bedrijf en vooraan staande persoonlijkheden uit de schoenindustrie in den lande. Voorts vulden vertegenwoordi gers van sociale verenigingen het kerkgebouw. Na de Uitvaart had de begrafenis plaats op de Heilige Landstichting. VIJF MILLIOEN VOOR BRABANTS WEGEN. Ten behoeve van de reconstruc tie der wegen in de provincie N. Brabant, is de Provinciale Staten 'n ontwerp ter goedkeuring voor gelegd, waarbij het provinciaal bestuur een onderhandse geldle ning zal aangaan ten bedrage van zes millioen. Van dit belangrijke bedrag is de som van 5.150.000 bestemd voor de wegaanleg en -verbetering in 1948/1949, wat in verband met de zich sterk uitbrei dende industrialisatie van Bra bant en de te verwachten enorme verkeerstoename in het kader der Beneluxplannen van groot belang voor de provincie genoemd kan worden. Het bestuur van Noord- Brabant zal zorgdragen, dat dit verkeersnet der provincie de po sitie van Brabant als centraal punt voor de economische unie verstevigt. BRABANTSE GESNEUVEL DEN KRIJGEN MONUMENT. Gedeputeerde Staten v. Noord- Brabant hebben Provinciale Sta ten voorgesteld gunstig te beschik ken op het verzoek van het her denkingscomité „Brabantse ge sneuvelden" te Waalre, om nog eenmaal een bijdrage van 1500 te mogen ontvangen voor de in richting van het eregraf in de ou de Willibrorduskerk te Waalre. PLANNEN VOOR AUTO- FABRIEK IN EINDHOVEN. De heer H. van Doorne, direc teur der N.V. van Doorne's Aan- hangwagenfabrieken te Eindho ven, heeft grote plannen. Hij wil niet minder dan in Eindhoven een Nederlandse automobielenfabriek oprichten. Met een medewerker heeft hij in verband met deze plannen zes weken door de Ver. Staten gereisd en gisteren waren ze terug op Schiphol. Zij verklaarden zeer tevreden te zijn over de in Amerika bereik te resultaten. De besprekingen hebben geleid tot overeenstem ming over de oprichting van een in- en verkoopkantoor te New- York, mede met het oog op ex port van in Nederland gefabri ceerde auto's naar Zuid-Amerika. Men waclpt op toestemming van de regering. Men wil „zoveel mo gelijk Nederlandse auto's ver vaardigen met zo min mogelijk deviezen". Motoren en andere in Europa ontbrekende onderdelen moeten vooralsnog uit Amerika komen. Op de duur echter, aldus de heer Van Doorne, moet de fa briek „self-supporting" wonden. In 1949 wordt aangevangen met de bouw van de fabriek. DORDRECHT Groenmarkt 31 TEL. 31 50 tot de laatste week met Uw bezoek aan onze magazijnen. Reeds nu etaleren wij practische MEUBEL- EN B E D D E N M A G AZIJ N HOGE HAM 149 Tel. 100 DONGEN VOOR JONG EN OUD VOOR DAME OF HEER EEN DOOS LUXE POST EEN IDEAAL GESCHENK. Wij hebben voor elk wat wils. Zie onze speciale Luxe Post Etalage Boek- en Kantoorboekhandel Leesbibliotheek „DE BIEB" Markt 11. Tel. 174. WAALWIJK vraagt voor haar filialen te Kaatsheuvel en Sprang voorlopig voor wijkbezorging, om na gebleken geschikt* heid verder in het vak te worden opgeleid. Zich persoonlijk te melden in het dichtsbij gelegen filiaal. DANKBETUIGING. Hiermede betuig ik, ook namens mijn Vrouw en Kin deren, mijn hartelijke dank aan de Heren der Firma A. en J. de Kort, mijn medewerkers, vrienden en bekenden voor de belangstelling bij mijn 25-jarig dienstjubileum onder vonden. L. J. v. d. GOUW Putstraat 97, WAALWIJK WEGENS OMSTANDIGHEDEN Nieuw ledikant met nieuw 3-delig bed; 5 paar schaatsen; 5 paar schoenen of laarzen; 2 grote pannen; een af was bak; pracht baby-pop; speel dozen; bloemvazen; leren tas; mandje; wasmachine enz. enz. A. SCHAAPSMEERDERS Besoijensestraat 99 WAALWIJK TE KOOP: Een 2-persoons ledikant met spirdalmatras. Een mangel. Adres te bevragen bureau van dit blad. TE KOOP AANGEBODEN Drijfassen, bussenlagers, poelies, riemschijven, ander ijzerwerk enz. Waar zegt de uitgever. GEVRAAGD een geschikte voor een groote BARAK. Mondelinge of schriftelijke aan bieding bureau van dit blad. 'n Vreemde, merkwaardig zach te uitdrukking kwam in de ogen van de eland, toen hij de toon had gehoord. Trots richtte hij 't geweldige gewei op. Toen scheen het alsof hij speels en vrolijk weg rende. Eerst nu kwamen alle slui merende krachten v_an het reuzen- hert vrij. Satan werd, alsof hij 'n klein speelgoedpaard was, om hoog getrokken. Met zijn voorpo ten maaide hij angstig in de lucht als om steun te zoeken. Oom Bear, die twee seconden tevoren de wanhoop nog nabij was ge dweest, leefde nu volkomen op. Hij sprong de lucht in afs een schooljongen. „Dat is Wolk, dat is de onver valste ouwe Wolk riep- hij op getogen. n zaal „THALIA", Stationsstraat OP DONDERDAG, VRIJDAG en ZATERDAG 18 NOVEMBER geopend vanaf half vier 19 NOVEMBER geopend vanaf half vier 20 NOVEMBER geopend vanaf half drie Schitterende stands Prachtige prijzen Diverse attracties. De opbrengst is bestemd voor de stichting van een Jeugd gebouw met Kleuterschool der Ned. Herv. Kerk te Waalwijk (Centrum.) COMMISSIE JEUGDGEBOUW.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2