NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING. SPORT Gemeenferaad Geertruidenberg. Vervolgens kreeg het woord de HoogEerw. Heer Deken Goos- sens. De gewijde spr. schetste Drunen als een gemeente met een diepgelovig volk, bracht hulde aan de ambtsvoorganger van bur gemeester Snels en het feit dat deze uit een oer-katholieke streek kwam, hield, aldus spr. een goe de belofte in voor de toekomst. Pastoor Versteeg riep burge meester Snels een welkom toe, sloot zich aan bij de woorden van de HoogEerw. Heer Deken en hoopte nog eens in de gelegenheid te zijn met burgemeester Snels van gedachten te kunnen wisselen. Tot slot sprak rector Scheer- makers, een familielid van burge meester Snels. Op hartelijke wijze dankte de burgemeester hierna de diverse sprekers ieder afzonderlijk voor de hem toegesproken woorden. Aan de Brabantse koffietafel werd nog het woord gevoerd door Prof. v. Rooij namens de Stich ting 1940—1945. Van 2 tot 3 uur werd een druk bezochte receptie gehouden, waar wij tal van vooraanstaande figu ren uit streek en provincie op merkten. De familie Snels werd overladen met bloemen en geluks telegrammen. (Slot volgend nummer) ER ZIJN NOG KROTTEN IN DEN BERG. Wordt de St. Gertrudis- kerk gerestaureerd? Naar aanleiding van een voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van een woning, luchtte de gemeenteraad van Geertrui denberg in zijn vergadering van Vrijdag j.l. zijn hart over het feit, dat men in dergelijke krotten, zoals er nog meer dere waren,mensen liet wonen. Men moest er de eigenaars maar 'ns inzetten, dan zou het wel veranderen. De Burgemeester dankt. Alvorens men de agenda aan sneed, dankte burgemeester Bian- chi de raadsleden en via de raads leden al zijn gemeentenaren voor de blijken van waardering en har telijkheid die hij bij 'de viering van zijn 25-jarig ambtsjubileum had mogen ondervinden. Op een dergelijke dag zag men eerst dat zijn werk toch, ondanks alles, werd gewaardeerd. Nadat de heer de Haan een kleine verbetering in de notulen had aangebracht, werd de begro- tng 1949 aangeboden. Na ettelijke stemmingen werden de heren Waalwijk, Rutgers en Jansen in de Commissie van onderzoek be noemd. Na een aantal punten van min der belang zonder noemenswaar dige opmerkingen behandeld te hebben, kwam men aan 't voor stel tot onbewoonbaar-verklaring van de woning Venestraat 51. De heer Valkenstein vroeg zich af, hoe een mens in een dergelijk krot gewoond kan hebben, terwijl hi) er bovendien nog voor moest be talen. De heer Venus wees er op hoe men vaak woningen onbewoon baar verklaarde, die dan als op slagruimte werden ingericht, ter wijl ze toch nog wel opgeknapt hadden kunnen worden. En dat, nu de woningnood zo nijpend waa en fnuikend voor het geluk van. jonggehuwden. De heer Jansen wilde voorstel len om de huiseigenaren 'ns een tijdje in die krotten te laten we nen, dan zou er wel verandering komen. Kortom, alle raadsleden waren het er mee eens dat er nog veel zeer slechte huizen waren en dat het een schande was dat men voor dergelijke huizen nog huur liet betalen. Bij de ingekomen stukken deel de de voorzitter mede dat de prijs voor de overwegen die de P.N.E.M. wilde kopen Was vast gesteld op 0.15 per meter. Het bestuur van de Nederduits Hervormde gemeente verzocht de raad om bij te dragen in de kos ten van een restauratie van de St. Gertrudiskerk, waarvoor de Minister zijn medewerking reeds had toegezegd, evenals de Prov. Staten. De raad was vanzelfspre kend in principe hiertoe genegen. Het betrof hier een monument van grote historische en aesthecische waarde. De heer Valkenstein vroeg of het juist was dat er indertijd se- rieuse voorstellen waren gedaan door de R.K. Kerk om de restau ratie te bekostigen op voorwaar de dat zij dan de oude kerk terug kreeg en de Nederd. Herv. ge meente een nieuwe gaf. Dit was, aldus de voorzitter, wel eens ter sprake gebracht, maar buiten de gemeente om. Op een verzoek van de heer Valkenstein zou de voorzitter ter sprake brengen of de gemeente na een restauratie het bouwwerk in die toestand zou kunnen hou den. Dan werd medegedeeld dat de Bijz. Scholen, die in beroep wa ren gegaan tegen een volgens hen te lage bijdrage, bedragen kregen toegewezen van 15.87 voor 't L.O. en van 18.37 voor 't V.G. L.O. Vervolgens werden 'n aantal reclames hondenbelasting behan deld, waarbij vele waren met de mededeling dat hun hondje ter ziele wasmeestal voor 1 Juli. Men moest in 't vervolg direct bij 't overlijden aangifte doen. Nu zou men het nog voor waar aanne men, maar B. en W. kregen het gevoel dat ze af en toe bij hun neus werden genomen. Met de no dige hilariteit werden de diverse gevallen vlot behandeld. Bij de rondvraag vroeg de heer Jansen hoe het stond met het uit breidingsplan en wat men dacht te doen wanneer er volgend jaar mogelijk woningen werden toege wezen. Het uitbreidingsplan was nog niet van de planologische dienst terug ontvangen. Wanneer het er volgend jaar nog niet was, zou men grond bouwrijp moeten ma ken, antwoordde de burgemeester. De heren Jansen en Valkenstein brachten de beruchte Stationsweg ter sprake die momenteel gerepa reerd wordt. Men vond de repara tie niet geheel doelmatig op som mige plaatsen. Men drong er bij het gemeentebestuur op aan nog maals stappen te doen om de Ned. Spoorwegen te overreden de ge deelten die hun eigendom waren nu ook te laten repareren. Een be tere gelegenheid kreeg men pooit. Op de gebruikelijke wijze sloot men de vergadering. GEMEENTERAAD WAALWIJK. De raad der gemeente Waal wijk houdt een openbare ver gadering op Donderdag 25 November 1948, te 19.30 uur ten gemeentehuize. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot aankoop van grond van de NV. Neder landse Spoorwegen. (Prae- advies nr. 152). 4. Voorstel inzake uitkering tijdelijke bijslag aan het ge meente-personeel. (Prae- advies nr. 154). 5. Voorstel tot wijziging der geldlening groot ƒ488.000.- met de N.V. Centrale Ar beiders Verzekeringsbank. Prae-advies nr. 150). 6. Voorstel tot beschikbaar stelling van een crediet voor 't bijbouwen van een 3-tal werkplaatsen bij de in aanbouw zijnde winkel huizen aan de Victorie- straat. (Prae-advies n. 153) 7. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van precario-rechten. (Prae-advies nr. 151). 8. Voorstel tot wijziging der begroting 1948. 9. Voorstel tot het aangaan ener geldlening voor de bouw van 15 woningen aan de Victoriestraat. INSTALLATIE der leden van (je commissie van advies voor de Direc teur van het Bijkantoor te Waalwijk. Op Dinsdag 16 November j.l. vond des avonds om 7.30 uur op het Arbeidsbureau te Waalwijk de installatie plaats van de leden der officiële commissie van ad vies, welke op grond van het K. B. van 17 Juli 1944, aan het Ar beidsbureau te Waalwijk is toe gevoegd. De samenstelling der commissie is als volgt: Mr. R. J. J. Lambooy, voorz., J. J. M. A. Klijberg; A. J. B. Aarts, beiden te Waalwijk en M. J. A. Vesters te Kaatsheuvel, werkgeversvertegenwoordigers en A. A. Varossieau, A, Pol, bei den te Waalwijk en H. J. IJpelaar te Kaatsheuvel, werknemersverte genwoordigers. Alvorens tot de officiële instal latie werd overgegaan hield de Directeur van het Arbeidsbureau een korte inleiding. Naast een his torisch overzicht en de ontwikke ling van de openbare arbeidsbe middeling in Nederland behandel de hij de taak van het Arbeidsbu reau in zijn huidige organisatie vorm. Hierbij kwam vooral naar voren het streven, dat gericht is op „Full employement", het ver zekeren en behouden van een zo hoog mogelijke graad van werk gelegenheid. Op het einde van zijn betoog vroeg hij de medewerking van de commissie, welke diende te ge schieden niet enkel met voorop stelling van de belangen der res pectievelijke vertegenwoordigende partijen, doch eveneens met-begrip voor belangen, inzicht, en stand punt van de wederpartij. Daarbij moest dan vooral rekening gehou den worden met het hogere alge mene belang. De voorzitter der commissie, de heer Mr. R. J. J. Lambooy, dank te de Heer van Hest voor zijn in teressante inleiding en brengt hierbij naar voren het vertrouwen, dat het bedrijfsleven in het beleid van het bureau stelt, wat de taak der commissie zeer zal vergemak kelijken. Zo zullen ontslagzaken gewetensvol moeten worden be keken, waarbij vooral de objecti viteit in acht moet worden geno men. Tot slot dankt hij de Directeur van het Arbeidsbureau voor diens medewerking. Nadat de instructie voor de werkzaamheden van de commissie was behandeld werd deze nog om advies gevraagd in 2 vraagstuk ken. Om kwart voor negen werd de vergadering gesloten. BENOEMING. Met ingang van 1 Jan. 1949 is benoemd als Inspecteur van de Raad van Arbeid te 's-Bosch, de heer M. G. van Zeist, Waalwijk. EEN GESLAAGDE BAZAR. In zijn woord bij het ope nen van de bazar voor een christelijk jeugdgebouw, sprak Ds. v. Burgeier de wens uit dat het werk met Gods zegen zou mogen slagen. Nu, ge slaagd is deze bazar tenmin ste alvast.- Dat is nog maar een begin natuurlijk, maar een begin dat vertrouwen geeft. Bij de opening zei Ds. v. Burgeier dat de bazar tot stand was gekomen, dank zij het enthousiasme en de vrij gevigheid van de gemeente en hij dankte daarvoor. Onge twijfeld hebben deze twee factoren er ook toe bijgedra gen dat de onderneming mis schien een groter succes is geworden dan men had dur ven hopen. Het financiële re sultaat wordt op ruim ƒ4000.- winst geschat. Dat zal er' wel niet ver af zijn als men de inkomsten van de drie avon den eens bekijkt: Donderdag ƒ1450.—, Vrijdag ƒ1100.- en Zaterdag 2250.-. Ging alles de eerste twee dagen al aardig, Zaterdag heeft ze ver overtroffen. De verschillende vermakelijk heden zullen die avond niet veel stilgestaan hebben. Er waren zoveel liefhebbers voor zaal „Thalia", dat de politie er aan te pas moest komen om voor een beetje ordelijke gang te zorgen. Ook de bur gemeester gaf Zaterdag door een bezoek, blijk van zijn be langstelling. Gramofoonmu- ziek en muziek van de man doline-club te Sprang ver hoogden de stemming binnen en dit samen met de attrac ties en het goede doel moet wel een grote aantrekkings kracht'hebben uitgeoefend. En nu verder. De grond slag is gelegd, maar daarmee staat er nog geen jeugdge bouw, daarvoor zullen nog wel veel offers gevraagd wor den. Moge Gods zegen rusten op dit voor velen zo belangrijke 'werk. BAARDWIJKS TONEEL BRACHT „ONDER ééN DAK". Wanneer we de vorige uit voering van Baardwijks R.K. Gemengd Toneel gaan verge lijken met de opvoering die zij Zaterdag en Zondag gaven, dan ontkomt men niet aan de indruk dat het spel aanmer kelijk is verbeterd. Vele van de onvolmaaktheden en fou ten die wij toen opmerkten, blijken nu verdwenen te zijn. Figuren die toen allesbehalve behoorlijke waren, gaven nu een gave vertolking van de hen toebedachte rol en het geheel boeide en werd aan vaardbaar gemaakt in tegen stelling met andere eerder ge brachte stukken. We geloven wel dat we Baardwijks Toneel met de nieuwe regisseur ge luk mogen wensen. Toch vragen wen ons af, of men niet te hoog gegrepen heeft door „Onder één Dak" van J. Fabricius op te gaan .voeren. Het is een mooi, maar moeilijk stuk dat grote ta lenten vereist. Nogmaals, er viel een grote ontwikkeling ten goede te constateren, maar deze ontwikkeling was niet groot genoeg om het stuk foutloos te vertolken. Er was niet genoeg onder scheid tussen de sterk ver schillende typen, conflicten werden te geforceerd beheerst gespeeld, omdat de acteurs niet zeker genoeg waren van zich zelf, en zelf misschien wel voelden dat de een of andere rol boven hun krach ten ging. Soms stokte 't spel omdat men nog niet met dat toneel-technisch gemak speel de dat voor de weergave van een dergelijk stuk wordt ver eist. Een uitzondering hierop was de regisseur J. v. d. Hot ven,r die de rol speelde van Jan de smid. Jammer genoeg was hij hier niet het geschik te type voor. Dan mogen we H. Kolsteren noemen in zijn rol als de Vader, die de stug hatende boer voortreffelijk uitbeeldde en bleef spelen, ook al was hij niet in het spel betrokken. In tegenstelling met Mej. M. v. Wezenbeek, die zich hier tegen Wel eens bezondigde. Maar dit is ook het enige be zwaar dat wij tegen haar zeer doorvoeld spel hebben, J. Didden speelde Wolter. Een beter type zou men hier moeilijk voor kunnen vinden. Maar, misschien door een ge brek aan vaardigheid of een zich niet geheel durven geven, in de ogenblikken van opge wondenheid had zijn spel iets mats, iets onnatuurlijks. Rond deze spelers groepeer den zich de anderen tot een volkomen aanvaardbaar en semble, waarmee nog veel te bereiken is. Wanneer Baardwijks Gem. Toneel in deze richting blijft doorgaan, dan kunnen wij voor de toekomst het beste verwachten. 40 JAREN ZANGER. Vandaag viert het zangkoor van de Parochie St. Jan het traditionele Cecilia-feest. Het hiervoor gevormde feest comité heeft deze gelegenheid aangegrepen om de alom be kende zanger Tom Burmanje te huldigen. Het is namelijk 40 jaren geleden dat deze zijn zangersloopbaan begon als korist in de Parochie van St. Clemens, terwijl hij geduren de 25 jaren zijn beste krach ten geeft aan de opluistering van de ere-dienst in de kerk van St. Jan Baptist. Wij ko men hierop nader terug. HISTORISCH. Dezer dagen lieten een tweetal bezoekers hun rijwiel onbeheerd en niet-afgesloten voor een café hier ter plaatse staan. De politie constateerde deze overtreding en nam de fiet sen mee naar het politie-bu\ reau. Toen de bezoekers bui ten kwamen vermistten zij natuurlijk hun rijwiel en to gen naar de politie waar het corpus delicti hen wachtte, maar volgens de verordening ook een proces verbaal. Hoe is uw naam, zo klonk het. H n P s, geboren te Baardwijk 26 December 1908. No. 2. Hn P s, geboren te Baardwijk 26 December 1908. Tableau: Geen wonder dat de politie meende een beetje voor het lapje te worden gehouden. Het is dan ook een zeldzaam toeval dat twee personen, die precies dezelfde naam dragen, beiden op dezelfde datum te Baardwijk zijn geboren, te gelijk in hetzelfde café warén, waar beider fiets tegelijk door de politie werd meegenomen en tegelijk een verbaal kregen voor dezelfde overtreding. WEGVERBETERING. De bewoners en de vele ge bruikers van de Noorder-Pa rallelweg zullen weldra van een grote misère verlost zijn. De zeer slechte ;weg zal wel dra voorzien worden van een klinker-dek, met trottoir en fietspad, waarmee men reeds is aangevangen. Een prachtige verbetering, ook voor het grote verkeer. WERKMEESTERS. De werkmeesters-vereniging St. Jan hield Zaterdagavond met hunne dames een gezel lige bijeenkomst in Hotel de Twee Kolommen, waar het aan een goed verzorgde dis zeer prettig toeging. PROPAGANDA- VERGADERING TE v.m. BESOIJEN. De Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, Afdeling Langstraat (Oost), komt Don derdag 25 Nov. a.s. om half 8 in het gebouw Chr. Belangen Besoijensestraat Waalwijk bij een tot het houden van een propaganda-vergadering. Als spreker hoopt op te treden de Bondsvöorzitter, de heer Kapinga, met het onder werp: „Het Chr. Overheids personeel in de zorg en span ningen van deze tijd". JUBILERENDE KORISTEN. Het kerkkoor der St. Cle- mens-parochie viert morgen, Dinsdag, het jaarlijkse feest der zangers-patrones. Deze feestdag draagt ditmaal een bijzonder karakter, doordat dien dag ook een tweetal zeer verdienstelijke leden zullen jubileren. De heer Fr. Schilders, oud directeur, viert zijn 50-jarig jubileum als kerkzanger en de heer L. v.d. Geld zijn 25- jarig jubileum als penning meester van het koor. Beide jubilarissen zal mor gen door het koor een wel verdiende hulde worden ge bracht. VAN DE WAL IN DE SLOOT. Pl.m. half 8 reed Woensdag op de weg naar Sprang, juist over de overweg een vracht auto, bestuurd door v. M. uit Tilburg, door een stopteken. Een verderop gelost waar schuwingsschot vermocht de wagen evenmin tot stilstand te brengen. De sloot langs de weg bleek hiertoe beter in staat. De bestuurder was ken nelijk onder invloed van ster ke drank, zodat de politie proces verbaal opmaakte. Ook de C.C.D. deed zulks, omdat men 4 schapen vervoerde zon der vergunning. ROTTERDAMS SCHOUWTONEEL. Wegens gebrek aan belang stelling ging ;e Instelling van „De man mlnnikspij" door het Rottevd;! Schouw toneel Zondagavo niet door. SCHAR] Zaterdagmiddag ipeelde 't eerste tiental v^j ie Waal wij kse schaakcty een com petitiewedstrijd J geif Phi lips ii te Eindhij n. Waal wijk won als vdi S. Visser M. C. Gou'j ;rg Vz—Vz J. de Bruijnj P- H. w jsten 01 H. van Overhagfl - J. Illens 01 P. van der Lee-I F. A. v. Ti&oven 01 W. ter HennepeJ L Vader'1 P. v. d. Bult- I C. SlagJlen Vz—Vz Th. de Jong— A. Hooft v. HuijcBiijnen 01 P. Tapper P. van denïfven VzVz C. v. OoijencAorn VzVz J: v. EedenG.aits VzVz |k 1Vz—1Vz wedstrij - gende par- It een be- in Hooft v. tnolen ver- In, Vader- [ïeeft Kuijs- 5 punten Philips IIWaalv In de onderli den kwamen de' tijen in groep I slissing: Kuijsten wint Huijsduijnen, Sli liest van Kuijs Pullens remise, In deze groepen ten de leiding uit 6 partijen. argenAse HUIDENLWORT. In 1948 bijna ylrdubbeld. In cle eerste Stïifiandén van 1948 was de hutden-export van Argentinië pet. groter dan in dezelfaejleriode van het vorig jaar. OS uitvoer in Augustus j.l. hlrèeg volgens gegevens in hetantern. Sta tistisch Bureau fflö.OQO stuks huiden, hetgeea tweemaal zo veel was als in Augustus 1947. Engeland biijffce grootste afnemer en caving 40 pet. van de export inj Augustus. Hoewel de Ardjjnse expor ten veel groteren dan het vorige jaar, zijdje voor En geland besterdB zendingen kleiner dan incizelfde perio de van 194/7 J Deze v-cimiiiÉring werd echter meer danroedgemaakt door een scherfl stijging in de afleveringenjlian Frank rijk, Duitsland, ffsjecho Slo wakije, Zuid-Sla®, Roemenië en Polen. Daar voor de Jankoop van huizen door de Inden van 't plan-Martshall pen gelden door de E.C.A. Ijn toegewe zen, hebben de «st-Europese landen deze huiBn door mid del van ruiloAeenkomsten of met behuli van eigen fondsen gekochl Prijs nogleds te hoog. Volgens de laflltc schattin gen zijn de Aimtijnse voor raden 3 a 3,5 iillioen stuks groot. Op de ba van de ex porten in de e< ;te 8 maan den van dit jaai zou dit vol doende zijn voi de uitvoer van nogmaals i f maanden. Het lijkt waa :hijnlijk dat het Argentijnse Jureau voor de Buitenlandse landel er de voorkeur aan z geven een groot gedeelte m de rest naar de Ver. St: en of in het kader van lie: E.C.A.-pro gramma naar E 'opa te ver zenden, daar Ar{ entinië drin gend dollars na g heeft. De prijs blij t echter zo hoog, dat grot leveringen aan de Ver. S! en onmoge lijk blijven, ff< dt tenslotte in het rapport het bureau gezegd. SPRANG. Buurtfeest Gouden Bruiloft. echt! In verband met loft van het horst-van der Sch; dag j.l., werd Don' het gebouw van bond voor de b#rt avond gehouden, geslaagd mag gouden paar en woordig waren. Bij aankomst w paar met het zin9' passelijk weikon I hete' gouden brui- ar Bast. Op- s, op Woens dagavond in Chr. Volks een feest- zeer góed :n waarbij het familie tegen- d het gouden van een toe lied begroet, waarna de voorzitter van het buurtcomité dhr. Kerkhof, het gouden paar en de familie een hartelijk welkom toeriep en de hoop uitsprak dat de buurt hier een prettige avond onder elkaar zou doorbrengen. Nadat dhr. Maijers een zelf ver vaardigd gedicht aan het gouden paar had opgedragen en enkele dames een nummertje hadden ge zongen, werd de avond op aange name wijze gevuld met voordracht en zang door „de Optimisten", de vier gebr. Ramstein, die er met hun vrolijke liedjes en aardige moppen de gehele avond de st^fn- ming wisten in te houden, evenals de accordeonist Braspenning, die bij afwisseling voor muziek zorg de wat zeer op prijs werd gesteld. Door" de dienende Martha's werden de aanwezigen ruim schoots bediend van koffie met koek en gebak, worstenbroodjes, verschillende dranken enz. Na een dankwoord door de voorzitter' ging de buurt eerst te pl.m half twee voldaan huis waarts. De feesten bij gelegenheid van deze gouden bruiloft hebben een bijzonder goed verloop gehad en het is werkelijk feest voor de ge hele buurt geweest. Daarvoor komt in de eerste plaats het buurt comité een hartelijk woord van dank toe. De wijze waarop dit comité haar taak heeft opgevat, zowel wat betreft versiering enz. als de feestavond voor de buurt, is boven alle lof verheven, waar voor wij het comité hier gaarne namens de gehele buurt dank zeg gen. Winterlezing. Donderdagavond half 8 hoopt in het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier voor het comité voor win- terlezingen uit de Ned. Herv. verenigingen als spreker op te treden Ds. Bartelema uit Zeist, met het onderwerp: Van het oecu menisch streven der kerken' Brandweer. J.l. Vrijdagavond is in de Brandweergarage in de Heistraat te Capelle onder een goede op komst de cursus voor de vrijwil lige brandweer onzer gemeente begonnen. Bij deze eerste lesavond waren o.a. aanwezig Majoor Vlaming van de Brandweer te Tilburg, Lui tenant Kortes van de Rijksinspec tie van het Brandweerwezen uit Breda en Burgemeester Smit. Allereerst werd het woord ge voerd door de Commandant van de Vrijwillige Brandweer Sprang- Capelie, dhr. W. van Willigen- burg, die een woord van welkom richtte tot autoriteiten en leden, waarna Majoor Vlaming 't woord voerde en daarin zijn medeleven uitsprak met de brandweer in onze gemeente en met lof sprak over de mooie autospuit, daarbij de brandweer nog feliciteerde met het voor kort behaalde succes bij de wedstrijden te Waalwijk en ver volgens mededeelde dat tot in structeur voor de cursus, was aan gewezen de commandant van Til burg dhr. van Poppel, die hiei niet onbekend was. Hij wenste verder een prettige samenwerking op de cursus toe. Vervolgens sprak de heer Kor tes, Luitenant van de Rijksinspec tie van het Brandweerwezen, die de bedoeling van de cursus, die 15 lessen omvat, in grote trekken toelichtte en daarna de leiding gaf aan de instructeur dhr. v. Poppel. Alvorens deze met de les een aanvang nam, sprak Burgemeester Smit woorden van dank namens de vrijwillige brandweer van Sprang-Capelle voor de bereid willigheid tot het bijwonen van deze eerste les; ook sprak de bur gemeester er zijn blijdschap over uit dat dhr. van Poppel was aan gewezen tot instructeur, waarbij hij er nog op wees dat het aan diens toedoen te danken was dat de prijs in Waalwijk werd be haald. Tot slot wenste Burgemees ter Smit een prettige en gezellig samenwerking bij de cursus toe. De heer van Poppel dan de lei ding nemende, dankt voor het in hem gestelde vertrouwen, waarna met de eerste les een aanvang ge maakt wordt die onder een gezel lig en leerzaam gebabbel tot 10 uur duurde, waarna allen met een theorie-les van 4 pagina's huis waarts keerden. CAPELLE. Jan P. Strijbos sprak voor het N utsuepar teruent In de zaai van de heer Pruijs- sers bij het station Uapelle-iNieu- wevaart trad j.l. Woensdagavond op uitnodiging van het i^ept. Ue tangstraat van de ivnj. tot iNut van c Algemeen als spreker op de aigemeen oekende vogelkenner en natuuronderzoeker, de heer Jan P. otrijoos uit naarlein, die voor een tot op de laatste plaats be zette zaal, waaronder tal van niet- iNutsleden, een lezing hield over üe tocht van de Willem üarendsz ter Walvisvaart naar de Luidelij- xe IJszee." Up onderhoudende, vaak gees tige wijze wist de spreker, die de ze toch medegemaakt en daarvan opnamen gemaakt heelt, met zijn voordracht de belangstellenden van het begin tot Jjft einde- te ooeien. Een uit drie delen be staande film, waarvan het laatste gedeelte kieureniihn, gar een over zichtelijk beeld van de reis en het leven en werken aan boord van een Walvisvaarder, alsmede van een bezoek, dat de heer Strijbos op de terugreis gebracht had aan enkele vogeleilanden bij de Zuid- Atrikaanse kust. Het was een mooie avond en begrijpelijk was het, dat hel dank woord, dat de heer Poldervaart aan het einde van de avond na mens het iNutsbestuur tot de spre ker richtte, met een klaterend ap plaus werd bekrachtigd. Lezing voor de Jongeren. Daartoe uitgenodigd door de Ned. Herv. Jeugdverenigingen op Ueref. grondslag trad j.l. Woens dagavond hair acht in de Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse als spreker op Ds. A. de Harfcogh uit Scherpenzeel, die voor de vele aanwezigen, waaronder ook tal van ouderen sprak over „De Jeugd in de Branding Beroep uitgebracht. De kerkeraad van de Ned. Herv. Ke»k a. d. Loonsedijk heeft tot predikant beroepen Ds. A. G. Ha ring te Lage Vuursche. Z.Eerw. hoopt a.s. Woensdag een bezoek aan deze gemeente te brengen en zal dan 's avonds 7 uur in hel kerkgebouw een kerkdienst leiden. Ouderavond. In een der lokalen van de Ko ningin Julianaschool voor Open baar Lager Onderwijs zal Woens dag 24 dezer des avonds half 8 een Ouderavond worden gehou den. Behalve enkele huishoude lijke aangelegenheden, w.o. ver kiezing van een tweetal nieuwe leden der Oudercommissie ter aanvulling van de vacatures A. H. Kerst en H. Mouthaan, zullen er mededelingen gedaan worden in zake het St. Nicolaasfeest, de feestelijke ouderavond, het Ou- derlonds en het schoolreisje 1949, terwijl het hoofd der - school, de heer Poldervaart, een lezing zal houden over „Onderwïjsvernieu- .wing in hét algemeen, in de prac- tijk en hoe getracht zal worden deze in de school toe te passen. „Sirena". Donderdag 10 Nov. 1.1. kwam het bestuur van het Fanfarecorps Sirena in d^ zaal van dhr. Ant. van Dijk aan het Bruggetje in vergadering bijeen. Na opening kwam o.m. ter sprake de oprich ting van een toneelvereniging uit de leden; de grootste moeilijkheid hiervoor was echter geschikte da mes te vinden. Men was evenwel van mening dat bij voldoende be kendmaking van dit plan het da mesprobleem geen bezwaar zou opleveren. Besloten werd met het nemen van een definitieve beslis sing nog even te wachten. Door de voorzitter werd mede gedeeld, dat het plaatselijk Oran jecomité Centrum zich niet onbe tuigd heeft gelaten voor de door de muziekvereniging verleende medewerking bij de gehouden feesten. Een bedrag van 75. was hem hiervoor door het Co mité ter hand gesteld, hetwelk in dank werd aanvaard. Ten slotte maakte de vice-voor- zitter dhr. Christ de opbrengst be kend van de door hem gevoerde actie ten behoeve van het Fonds tot aankoop en restauratie van de muziektent, staande op het ter rein naast het gemeentehuis. Het resultaat van zijn bemoeiingen was meer dan bevredigend, zodat een woord van dank aan de talrij ke ingezetenen, die op zo'n spon tane wijze blijk hebben gegeven van hun belangstelling voor 'eD hun medeleven met het plaatselijk muziekcorps, zeker niet misplaatst is. De Vrije Pion. Voor de competitie van de N. B. Schaakbond speelde de schaak ver. de Vrije Pion j.l. Zaterdag middag in het Stationskoffiehuis van dhr. Pruijssers haar eerste wedstrijd in dit seizoen en wel tegen de schaakver. uit St. Mi chielsgestel, waarvan met lYiVi werd gewonnen. De onderlinge uit slagen waren als volgt: CapelleSt. M.-gestel C. Quirijns—Westerlaken 1—0 L. SteinSpooren S. OerlemansG. Prince 1 0 J. BenschopG. v. d. Brugge 10 R. v. DalenJ. Staats 10 C. Hoe venaarsB. Kapteijn 10 J. RosenbrandH. v. Nieien 10 P. DekkersJanssen 10 Totaal lYi-Yi Ook met flinke cijfers gewonnen. Voor de le kl. Brab. Voetbal bond speelde de voetbalver. Wit- Zwart j.l. Zaterdagmiddag een thuiswedstrijd op het sportterrein aan de Willem van Gentsvaart tegen W.S.C. III uit Waalwijk, waarvan met 8-1 werd gewonnen. Opdracht. Aan Gebr. van der Waals te dezer plaatse is onderhands opge dragen het glas- en verfwerk van een nieuw te bouwen Ambachts school te Waalwijk, alsmede het glas- en verfwerk van een nieuw te bouwen schoenfabriek aldaar voor rekening van de fa. van Bla- del. Uitvoering. De Chr. gemengde Zangver eniging Hallelujah is voornemens a.s. Zaterdag'27 dezer des avonds half 8 met medewerking van het Chr. Jeugdkoor Hallelujah, onder leiding van haar directeurJde heer M. C. Rijken, een uitvoering te geven in de Ned. Herv. Kerk al hier. Weer in functie. Mej. J. H. van Dongen, onder wijzeres aan de Koningin Juliana school, die geruime tijd door ziek te verhinderd was haar betrek king waar te nemen, is thans zo verre hersteld, dat zij 1 Dec. a.s. weer in functie hoopt te treden Collecte-opbrengst dankdienst. De in de Ned. Herv. Kerk tij dens de dankdienst voor het ge was gehouden collecten hebben in totaal 237.08 opgebracht. RAAMSDONKSVEER. De grote revue van Herman Stassar, uitgevoerd door de amu sementsvereniging „De Schone Fanten" beleefde Zaterdag haar première in „De Witte Leeuw". Het is een bonte mengeling van kluchten, songs, attracties, dans, muziek en had een volledig suc ces, wat ook de verdere avonden (want 't loopt vier avonden) wel 't -geval zal zijn. Er is dan ook een grote balangstelling voor deze echt-Veerse revue. VLIJMEN. Benoeming Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts, Bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft benoemd tot: Geestelijk Adviseur van de Afd. Vlijmen van de R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphaël de Zeereerw. Heer Pas toor J. Heesakkers, O. Praera. te Vlijmen. Vergadering Boerenbond. Woensdagavond kwam de Boe renbond afd. Vlijmen in vergade ring bijeen in café H. Boom. De opkomst was groot. Naast ver schillende punten die werden be handeld, kwam aan de orde ver kiezing aftredende bestuursleden. M. v. Wagenberg en A. Boom werden herkozen. Daarna gaf de spreker, de heer Kamp uit Dru nen, leraar Landbouwschool, een leerzame lezing. Door dolle hond gebeten. Dezer dagen ontving de fami lie v. Baardwijk, Heistraat bericht dat hun zoon in Indië door een dolle hond was gebeten. Hij is in Batavia in het ziekenhuis opgeno men. Moge hij spoedig hersteld zijn. Buurtvereniging. Zaterdagavond hi^ld de buurt vereniging „Onze Driekleur" haar jaarlijkse feestavond in café P. van Eggelen. Er heerste een ge zellige drukte en verschillende at tracties verhoogden deze genot volle avond. Visclub „De Hut". Zondag hield bovengenoemde vereniging een onderlinge viswed strijd, waarbij ditmaal uitsluitend op snoek werd gevist. De Ko ning, G. v. d. Hout, was ditmaal weer de gelukkige en ving de grootste snoek, een prachtexem plaar van ongeveer 6 pond. Uitvoering. Zondag gaf de Toneelvereni ging „De Volharding" haar eer ste winteruitvoering in café B. Oremans. Opgevoerd werd „Wat God verbonden heeft". Na het openingswoord van de voorzitter, die speciaal 'n dank woord bracht aan de Eerw. heer kapelaan Coenraadt, nam 't spel een aanvang. Er werd zeer ver dienstelijk gespeeld en de tjok volle zaal leefde,vanaf het begin direct met het spel mee, wel een bewijs dat er goed gespeeld werd en men iets goeds presenteerde. De krachten van ,,De Volhar ding" zijn grotendeels beginnelin gen, waarvan zij nog veel pleizier kan hebben, want ze leven zich goed in hun spel in. Iedere speler of speelster te beoordelen, zou overbodig zijn, daar allen voor hun rol bekwaam waren en zelfs het jeugdig meisje dat meespeelde, deed dit met veel opoffering. Het dankwoord na afloop van de Eerw. Heer Kapelaan Coen raadt (als tolk van de aanwezigen gericht aan regisseur en spelers van „De Volharding") was ze ker op z'n plaats. Hij hoopte dat zij spoedig wederom met zo'n leerzaam stuk voor het voetlicht zouden treden. Daarna werd door de voorzitter van een Waalwijkse toneelvere niging nog enkele hartelijke woor den gesproken. Deze sprak de hoop uit De Volharding spoedig in Waalwijk aan het werk te zul len zien, waarna door Waalwijk een tegenbezoek zal worden ge bracht. Spr. hoopte dat de be langstelling dan even groot zou zijn. MOND- EN KLAUWZEER NEEMT TOE. In October kwamen in Neder land 60 gevallen van mond- en klauwzeer voor. Deze zo gevrees de veeziekte, die in de afgelopen jaren vrijwel niet meer in Ne derland werd geconstateerd, neemt de laatste maanden in 'omvang toe. Hoewel nog niet van een on rustbarende omvang kan worden gesproken, is het gevaar niet denkbeeldig, dat het mond- en klauwzeer zich in de toekomst sterker zal uitbreiden, wat uit eindelijk tot een catastrophe zou kunnen leiden. De veehouders wordt dan ook aangeraden tegen deze ziekte de uiterste voorzorgsmaatregelen te treffen, zoals het tijdig laten en ten der dieren, het beperken van de aankoop, het in aanraking la ten komen van eigen- met vreem de dieren, het afdoende reinigen van veetransportauto's en het di rect opgeven van nieuwe geval len van besmetting. Wanneer hieraan niet wordt voldaan, zal krachtiger worden opgetreden. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK, Vraag en aanbod. Worden gevraagd Een mannelijke jongste kan toorbediende. Twee jeugdige magazijnbed. Een vertegenwoordiger verkoop zegel actie. Twee hulpbestellers P.T.T. Een bezorger. Een loopjongen. Een all-round vertegenwoordi ger. Een leerling goudsmid. Een halfwas kleermaker. Een halfwas of leerling slager. Enige dagmeisjes en werksters. Twee strijksters. Twee meisjes voor opleiding in een wasserij. Een vrouwelijke jongste kan toorbediende. Een telefoniste met Mulo-op leiding. Een aankomende vrouwelijke kantoorbediende. Bieden zich aan Een portier. Een boekhouder. Een magazijnbediende. Een jongeman met Mulo-oplei ding. Een stikmeester. Een leerling etaleur-winkelbe diende. Een ervaren verkoopster voor enige dagen per week. Enige vrouwelijke administra tieve krachten. Enige leerling-verkoopsters. Aanmelden dagelijks tussen 9-12 uur v.m, op het Arbeidsbureau, Grotestraat 339 te Waalwijk, te lefoon nr. 63. Deze bekendmaking is geldig gedurende het tijdvak van 18 t.m. 24 Nov. 1948. BEUL VAN AMERSFOORT. Donderdagochtend werd voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam het proces voort gezet tegen Karl Berg, de la tere commandant van het Concentratiekamp Amersfoort Op ale beschuldigingen werd door deze geraffineerde beul, die zijn gevangenen stenigde en met de kalkput bedreigde, geantwoord: „das weisz ich nicht so^ genau mehr". Door één der getuigen werd o.m. vermeld, hoe Berg aan de gevangenen bevel gaf door de modder en de sneeuw te rollen; ging het niet snel ge noeg, dan gaf hij de gevan genbewakers bevel er met de knuppels op los te slaan. Eén der getuigen werd 25 maal in een beerput gestopt, kreeg 50 slagen met de stok met spijkers, werd tweemaal levend begraven en toen hij zich bij Berg hierover ging beklagen, liet déze hem met een blikhamer een slag in 't gelaat geven. De zaak tegen deze „Uebermensch" wordt nog voortgezet. VERKEERSBEVEILIGING BIJ VEER KOP VAN 'T LAND. De situatie op de weg Dordrecht Kop van 't Land is bij 't pont- veer voor het verkeer niet vol doende overzichtelijk. Op verzoek van de A.N.W.B. zal dan ook ter plaatse een waar schuwingsbord worden geplaatst. BELGIë—NEDERLAND. Het- is de Belgen niet mo gen gelukken om de 7e inter nationale na-oorlogse ontmoe ting tegen de Nederlanders tot een overwinning te bren gen. Bijna was dit wel 't geval geweest, maar door de ver keerde tactiek der Belgen, hebben de Nederlanders toch een gelijk spel weten te be werken. Abe Lenstra, die heel de wedstrijd tot een kwartier voor het einde zwaar bescha duwd werd door de back der Belgen Anoul, wist zich door een omstelling in de voorhoe de vap. z'n bewaker te ont doen. Het was direct al een te leurstelling dat de wedstrijd niet op tijd kon beginnen, doordat het Nederlands elftal te laat in Antwerpen arri veerde. Heeft de Nederlandse regering dan niet genoeg de viezen, dat een Nederlands elftal daags te voren daar naar toe gaat? Verder hadden we nog een zware tegenvaller dat Wilkes door een blessure niet van de partij was en vervangen werd door Schaap van 't Gooi, wat natuurlijk een zeer grote han dicap voor het Nederlandse elftal was. Als scheidsrechter Ling de aanvoerders bij elkaar roept, n.l. Henriët voor België en De Vroet voor Nederland, wordt door de Belgische aan voerder de traditionele vlag aangeboden. De Belgen winnen de toss en Roosenburg brengt de bal aan het rollen. De Belgen zet ten direct een sterk offensief

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 4