BEDRIJFSRUIMTE BLIJFT VRIJ. DAMPO Waalwijksche en Langstraatsche Courant verschijnt Dinsdag en Donderdag Oude vorderingen kunnen worden herzien. C R I T I E K. WOONRUIMTE Verkoudheid SPORT. De Echo ook Blad. MEUBELSTOFFEERDER!) WONINGINRICHTING „E. L. E. M." H. d. Heuvel, Groteslr. 267 WAALWIJK. In ST. NICOLAAS GESCHENKEN ERRES. RADIO SERVICE DONDERDAG 25 NOVEMBER 1948. LOSSE NUMMERS 10 CENT. 71e JAARGANG No. 95 C-N, WETGEVER EN V J Oude schoonheid wordt hersteld Drunen huldigde zijn nieuwe burgervader hetwelk met gröen en bloemen getooid was en waarbij de mooie spreuken niet ontbraken. Om 10 uur werd in de kapel van het klooster een plechtige H. Mis van dankbaarheid opgedra gen door de ZeerEerw. Heer Pas toor Schoenmakers. Van 12-1 uur werd een druk bezochte receptie gehouden, waar aan schier alle inwoners deelna men, wat wel een bewijs van gro te sympathie voor deze stoeren en stille werker betekende. Ook van buiten de gemeente en zeker niet te vergeten de geestelijken uit de omgeving kwamen de jubilaris hun gelukwensen aanbieden. Ook in de R.K. Kweekschool te 's-Bosch werd Donderdag een spontane hulde gebracht door zijn oud-leerlingen, welke in geheel 't land verspreid zijn, en hun kunde en goede opleiding aan hem te danken hebben. Het feest is In alle opzichten op buitengewone wijze geslaagd en dit komt Frater Monulfus dan ook zeker toe. Ook wij wensen de stoere werker nog vele en gezon de jaren van vruchtbare arbeid toe. UITSLAGEN. DISTRICT VI. Eerste klasse. MauritsEindhoven BleijerheideLonga Derde klasse C. SartoKorvel ODCOns Vios Vierde klasse C. OpijnenBerghem Sp. 0—0 5—0 2—1 4—2 1—1 gest. Vierde klasse D. Uno AnimoRaamsdonk 21 SPRANG. N.E.O. N.E.O.N.A.C.-veteranen 4-0. Zaterdagmiddag had alhier de belangrijke ontmoeting plaats tus sen N.E.O. en N.A.C. uit Breda. Daar de N.A.C.-veteranen nog steeds mee toonaangevend zijn en over een ploeg geroutineerde spe lers beschikken, werd deze wed strijd met belangstelling tegemoet gezien. Het was dan ook eigenlijk geen wonder dat 't een half uur duurde voor de N.E.O.-spelers hun zenuwen meester waren, daar de N.A.C.-veteranen allen zeer grote en stoere voetballers waren. Het eerste half uur was N.A.C. dan ook het meest in de aanval en was het nogal eens gevaarlijk voor 't N.E.O.-doel, doch daarna kwamen de N.E.O.-lui los en werd de druk naar de N.A.C.' veste verplaatst. Tot doelpunten kwam het echter niet en de rust ging in met. dubbel blanke stand. Na"*«de rust kregen we een snel op en neergaand spel te zien met vele gevaarlijke N.E.O.-aanvallen. Na ongeveer 15 min. werd het eerste doelpunt geboren, toen de N.A.C.-doelman de bal niet goed onder controle kreeg en de Neo- midvoor de bal in 't doel wipte. Het tweede doelpunt ontstohd niet lang daarna uit een vrije trap die keurig genomen werd en door de midhalf onhoudbaar werd inge kopt. Toch liet N.A.C. zich niet door deze achterstand ontmoedigen, maar deed er nog een schepje op en 't tempo werd nog opgevoerd, maar onze verdediging was paraat en wist alle aanvallen resoluut ai te slaan en met verre trappen de voorhoede aan het werk te zetten, welke dan ook steeds gevaarlijk op het N.A.C.-doel afstormde en spoedig het derde doelpunt wist te scoren. Vlak voor 't einde wist onze rechtsbinnen door te breken en met een laag hard schot de Nac-, doelman het nakijken te geven voor de vierde en laatste *naal, daar scheidsrechter Timmers, die de wedstrijd uitstekend leidde, het einde floot van deze sportieve en mooie match. N.E.O. Ill—S.D.O. II. Het 3de elftal van N.E.O. speel de een uitwedstrijd naar S.D.O. II en zag hier de laatste minuut de overwinning voor hun neus weg glippen, daar S.D.O. nog kans zag de doelman van N.E.O. te passeren en de stand gelijk te maken, 11. Het is dan ook een pracht-prestatie geweest van on ze jongens om de gehele wedstrijd door de leiding te houden en alzo de tegenstander te tonen dat ook, zij nog wel wat in hun mare heb ben. Programma Zaterdag 27 Nov. S.D.O. I—N.E.O. I. SDarta 2—N.E.O. 2. N.E.O. 3—S.D.O. 2. VKIJH.-CAPELLE. SpartaVobba 32. Sparta speelde Zaterdag 'n wedstrijd voor de competitie tegen Vobba uit Breda. Zel den hebben wij zo'n spannen de en prachtige wedstrijd op het Sparta-veld gezien. Het begin was voor Sparta niet erg hoopvol, want er waren ongeveer 10 minuten gespeeld toen Vobba de leiding nam. Onze jongens lieten de moed niet zakken en telkens zagen wij prachtig opgebouwde aan vallen van onze voorhoede. Sparta kwam er steeds beter in, maar doelpunten bleven uit; het succes kwam van de andere zijde, want 10 minuten voor half-time wist Vobba de stand op 02 te brengen. Ie dereen dacht: dat wordt een verloren partij, maar onze jongens dachten er anders over. Na de thee kwam Sparta geweldig opzetten en een goed opgezette aanval werd be loond met een doelpunt, 12. Vobba trok zich terug in de verdediging en dit werd haar noodlottig, want al spoedig werd de* stand 22. De span ning op het terrein steeg met de minuut en iedereen vroeg zich af: wie zal deze spannen de ontmoeting winnen? Onge veer 10 minuten voor 't einde kreeg Sparta een corner te nemen, deze goed voor 't doel geplaatst, de Meter zette er zijn hoofd onder en de stand was 32. Hiermee kwam het einde van deze spannende wedstrijd. De leiding was bij de heer Jansen in goede han den. Sparta 2 verloor met 50 van JPS, Tilburg. De junioren speelden met 11 gelijk tegen Waspik; zeer zeker een mooi resultaat. RERNDIJK. R.X.V.V. „Berndijk". Het eerste elftal zet zijn op mars onafgebroken voort. Zondag ontmoette het één van zijn grootste concurren ten, n.l. Gudok 3, op het ter rein van Gudok. Ofschoon het niet zo gemakkelijk ging als bij vorige wedstrijden, waar bij ook zeker de gladheid van veld en bal 'n woordje friee- jsprak, wist Berndijk toch met 2 de 'baas te blijven, on danks de dikwijls rare beslis singen van de scheidsrechter. Het 2e elftal speelde een goede thuiswedstrijd tegen White-Boys 2 en haalde ook weer 2 punten binnen. De uitslag was» 2.0 Het 3e elftal bracht het er niet zo goed af en verloor in eigen huis met 31 van RKC 5. Dan deden het onze jeugd- elftalien beter. Het A-elftal kon op het Desk-terrein een gelijk spel forceren 11 en 't B-elftal maakte dubbele cij fers tegen Zwart-Wit uit Ca- pelle en stuurde hen met liefst 120 naar huis. Goed zo! HOCKEY. Warande 1Wahlwijk2 10 DESK 1—Waalwijk 1 1—1 Warande 1Waalwijk 1 54 ELSIfOUT. Vergadering Pluimvee- en Konij- Eenfokvereniging „Elshout en Omstreken''. Zaterdag 27 Nov. a.s. houdt bovengenoemde vereniging een al gemene,. ledenvergadering bij M. v. Huiten. Aan de orde is de be handeling van de op 18 en 19 De cember te houden tentoonstelling. Hiervoor worden inschrijvingsfor mulieren uitgereikt op deze ver gadering. Zij die dit willen, kun nen de nummers van hun dieren op een papier noteren, om dan Zaterdagavond reeds het inschrij vingsformulier te kunnen invul len. In verband met de installatie van onze nieuwe burgemeester is deze vergadering 8 dagen uitge steld moeten worden, zodat het hoog tijd wordt dat de inschrij vingen bekend zijn. Algemene ledenvergadering KAB. Donderdag hield de KAB afd. Elshout een algemene ledenverga dering in het patronaatsgebouw. In zijn openingswoord sprak de voorzitter er zijn diepe teleurstel ling over uit dat zo weinig leden deze belangrijke vergadering bij woonden. Tot de aanwezige leden sprak hij de hoop uit, dat zij toch altijd de vergadering trouw zou den blijven bezoeken, opdat zij dan hun steun konden geven aan het bestuur. Punt 1 van de agenda was meer een vraag dan een medede ling. De voorzitter stelde de ver gadering de vraag of deze bereid was, naar aanleiding van een ze kere tegenwerking, die ondervon den werd, het bestuur het volle vertrouwen te schenken, om deze zaak tot een goede oplossing te brengen. Vanzelfsprekend gaf de ze vraag aanleiding tot allerlei an dere vragen, zodat tenslotte naar voren kwam dat de tegenwerking niet kv.am van de leden, maar van een bepaald bestuurslid. En dat dit juist van een bestuurs lid komt, maakt de zaak nog er ger. Overtuigd als hij was dat men voor een goede zaak vocht, vroeg de voorzitter aller vertrou wen. Zonder één tegenstemmer werd dit vertrouwen ten volle gegeven. Punt. 2. St. Nicolaas kinder feest. Gevraagd werd of de leden enig voorstel hadden hoe het dit jaar zou moeten geschieden. Uit de vergadering gingen stem men op, dat men elk jaar al vol doende tevreden was geweest over het werk, in deze door het bestuur verricht. Men gaf de hele zaak aan het bestuur ter afdoe ning over. Dan werd de feestavond be sproken. Het bestuur had zich een en an der anders voorgesteld dan an dere jaren. Werden deze avon den altijd door eigen krachten ver zorgd, dit jaar \yenste men er een komische avond van te maken met muziek, die men wilde laten komen. De eigen krachten zijn fe drukbezet om deze avond hun medewerking te kunnen geven en deze hebben ook pas een uitvoe ring achter de rug. Behalve dit, moest nog gezorgd worden voor de inwendige mens. Dit werd geheel aan het bestuur overgelaten, - aangezien dit vorig jaar ook goed verzorgd was. Tenslotte werd van bestuurs zijde nog een langs gebroken voor Het toneel. Zij die nog interesse hebben om zich voor onze toneel groep op te geven, zijn van h-.rte welkom. Één lid gaf zich hier voor wederom op. Van de rondvraag werd weinig gebruik gemaakt, zodat de voor zitter onder dankzegging öp de gebruikelijke wijze deze vegade- ring sloot. KORTE BERICHTEN In de Peel zal, als in 1950 de aanleg er van klaar ife, Neder lands grootste soldaten-kerkhof zijn. Ruim 35.000 gesneuvelde Duitse soldaten, waarvan er al 15.000 zijn overgebracht, zullen er dan hun laatste rustplaats hebben gevonden. De stichting Graven dienst heeft de aanleg in handen. Het Kamerdebat over de gratie-verleningen in België heeft Vrijdag, ondanks het pleidooi van premier Spaak voor zijn mi nister van Justitie, geleid tot het aftreden van min. Struye. In een spoedzitting van het kabinet is de gehele regering afgetreden. Marie Jose, ex-koningin van Italië en zuster van koning Leo pold, wordt, zoals bekend, sinds twee jaar bedreigd met volslagen blindheid tengevolge van een bloedtransfusie, welke operatie geschiedde te Lissabon naar aan leiding van een ernstige bloeduit storting, nadien bleek, dat men zich vergist had in de bloed groep. Te Maastricht heeft een 44- jarige bakker z'n 41-jarige vrouw met een bijl doodgeslagen; Te Enkhuizen heeft een 15- jarige H.B.S.-er een 16-jarig meis je met een dolkmes vermdord. DE NED. DELAGATIE NAAR INDONESIË. Gisteravond vertrokken van Schiphol de Ministers Sassen en Stikker en de heer Neher voor het voeren van rechtstreekse onder handelingen met de republ. rege ring naar Indonesië. De kamer leden, die als waarnemers zullen worden aangewezen zullen waar schijnlijk over enkele dagen ver trekken. Als waarnemers worden ge noemd: prof» Romme, Tilanus, prof. Molenaar, Jhr. v. d. Goes van Naters en Meijerink. Dienaangaande werd Zaterdag o.m. uit Den Haag gemeld: Dc Nederlandse Regering heeft een uitvoerige en diepgaande stu die gemaakt van het door Minis ter Stikker gedaan verslag van de door hem in Indonesië gevoerde besprekingen. Het Kabinet is daarbij tot de conclusie gekomen, dat er wel licht nog mogelijkheden zijn om op de grondslag van de gedrags lijn welke door de Regering is vastgesteld, op korte termijn de geschilpunten tussen de Regering van het Koninkrijk en de Rege ring van de Republiek langs de weg der onderhandelingen op te lossen. HET AARDAPPELVRAAG- STUK. -Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot bestrij ding. van aardappelmoeheid. Hoewel het in de bedoeling ligt, terwille van de belanghebbenden, in gebieden waar dit nodig is een soepele overgangstijd in acht te nemen, zodat de wettelijke maat regelen in '49 nog slechts gedeel telijk tot uitvoering zullen worden gebracht, biedt de voorgestelde regeling toch alle mogelijkheden tot doeltreffend ingrijpen. Voor de moeilijk te controleren zeer kleine oppervlakte, zoals volkstuinen, 13 voorgesteld, dat jaarlijks niet meer dan een derde van de totale oppervlakte met aardappelen geteeld mag worden. De teelt van aardappelen eri to maten op reeds besmette terreinen zal voorlopig echter geheel moe ten worden gestaakt, teneinde de desbetreffende grond de nodige rust te gunnen. Tot extra bescherming van de export is voorts bepaald, dat de teelt van aardappelen en toma ten ook verboden kan worden in overwegend voor de export wer kende gebieden, derhalve ook zon der 'dat er aardappelmoeheid is aangetoond. In dit wetsontwerp is voorge steld, de vruchtwisseling t.a.v. de aardappelteelt verplicht te stellen en siechts eens in de drie jaar aardappeiverbouw toe te staan. Dit geldt voor alle gronden, ook die, waar geen aardappelmoeheid kon worden geconstateerd. ESSS&SKE1 HET BRABANTS ORKEST. Parade der uitverkorenen. De examens voor het Kamer- muziekensemble van het Brabants Orkest zijn afgelopen. In de socië teitszaal van het Casino aan de Parade te 's-Hertogenbosch zitten niet meer achter de groene tafel de mannen, wier namen muzikaal Nederland met ontzag vervullen met gefronste wenkbrauwen te luisteren naar jonge musici, die met angstzweet op het klamme voorhoofd, strijden voor een plaats in het Brabants Orkest. Niet langer worden er door de ernstige mannen notitie gemaakt op het voor hen liggende papier, notities, die kunnen beslissen over de carrière van de vrouw of man, die achter een lessenaar met hor ten en stotende adem door een rietje blaast ofwel haar bf zijn vingers over de snaren van een strijkinstrument laat dwalen, welks toets plotseling een vijandig ge bied geworden éfc, vol dreigende gevaren en onbekendheden. De spanning in de zaal, die de commissaris der Koningin'tijdens een bezoek deed zeggen: „Je kunt beter een academisch examen doen dan een examen voor het Bra bants Orkest", is geweken. De ernstige mannen zijn weer naar hun haardsteden vertrokken met onder de arm" de Bossche Koek, die de secretaris van de Stichting „Vrienden van het Brabants Or kest" ir. K. Bouman, hun op zo'n joyeuss wijze na afloop der laat ste zitting aanbood en met in hun hart het gevoel „Jonge jonge, wat zijn de Brabanders hartelijk en wat vechten ze voor hun eigen Orkest." En nu zijn de eerste tien leden, de beste onder de jongere Neder landse muciSi, benoemd, d.w.z. i eigenlijk zijn het er pas acht. Geen i der op het examen onderzochte j fagottisten en contra-bassisten j voldeed aan de zeer hoge eisen, J die terecht gesteld werden, j Heeft Brabant niet recht op het beste van het beste? j Deze besten zijn: de violist Si- mon Kooke, de 2e violiste Hetty I Knibbeler, de alt-violiste Eldik j 'l'hieme, de cellisten Michel Busch en Piet Molenaar, de fluitist Dick Mooy, de hoboist Evert v. Tright, dcClarinettist P. Antonietti en de hoornist G. J. Odink. Vanaf heden GEVESTIGD THEO MUSKENS - Gsdipiorneerd Meubelstoffeerder Gasthuisstraat 174 KAATSHEUVEL. UW adres voor eleclrische LICHT-, KRACNÏ- GELUIDSINSTALLATIES is een ruime keuze, o. a.: Philips-scheerapparaten, stofzuigers, strijkijzers, boenmachines kachels, broodroosters, infra-phillampen, electr. verwarmings kussens en dekens, platenwisselaars, pick-ups, schemerlampen enz. enz. PHILIPS. Alle motoren uit voorraad leverbaar zonder ver gunning, ook Irictie-moïoren. De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur-Uitgever: JAN TIELEN Abonnementsprijs: 15 cent per week, ƒ1.95 per kwartaal Drukker: Waalwijkse Stoomdrukkerij Ant. Tielen Hoewel de titel misschien sen satie doet vermoeden, moeten wij U toch teleurstellen, want dit ar tikeltje zal slechts handelen over het onderwerp critiek in het alge meen. Misschien dat er iets sen sationeels gelegen is in de slechte kant van dit onderwerp, die we in het bijzonder even zullen be lichten. Critiek is a.h.w. een vox media, een woord dat zowel in de goede als in de slechte zin kan worden gebezigd. Er is goede en slechte critiek: misschien mogen we zeg gen er is critiek en goede critiek of er is critiek en slechte critiek, al naar gelang men de critiek als iets overwegend slechts of als iets overwegend goeds wil zien. Critiek moet er zijn, goede cri tiek wel te verstaan. Alle ontwik keling zou stop staan als er geen critiek was, als men niets aan te merken had op wat er is. Goede critiek komt voort uit belangstel ling, uit liefde voor iets, waarvan men wil dat het beter wordt en mooier. Dit noemt men opbouwen de critiek. Afrekende critiek daarentegen komt voort uit liefdeloosheid of zoals ook vaak het geval is uit onverstand. We leven in een zeer critische tijd en het pleit niet voor die tijd dat de critiek vaak afbrekend is. Niets laat men meer heel, niets kan de mens voldoening schenken en ongenadig moeten de objecten van zijn onvoldaanheid het dan ontgelden. Heeft een minister een maatregel noodzakelijk geacht die voor de brave burger misschien niet direct voordelig is, dan wor den èn minister èn maatregel on barmhartig becritiseerd. Afbraak in een tijd van opbouw! Heeft Mevr. X. een mantel, die Mevr. Y. ook zo graag een zou willen hebben, de afgunst uit zich in een critiek, in een afkammen die de hele mantel aan flarden scheurt. De oorzaak van deze overmaat aan afbrekende critiek is gelegen in een gebrek aan zelfcritiek van de egoistische mens, die zich zelf als norm stelt en naar die norm zijn critiek levert. Een van de uitwassen der af brekende critiek is het roddelen, waartegen Pater de Greeve on langs een actie begon. Als een verderfelijk kankerge zwel heeft deze kwaal onze gees telijke volksgezondheid aangevre ten. Menige goede daad wordt niet voltooid uit angst voor het geroddel, voor de kwaadsprekerij, voor de horretjes- en naaikrans- jes'mentaliteit. Iedereen wordt over de tong gehaald op alles behalve verhef fende wijze. Verwonderlijk is hel hoe vlug iemands kwaad over ge heel de plaats is verspreid, ter wijl men zwijgt over het goede dat iemand doet, en soms vindt ook hierin de kwaadsprekerij nog voedsel. Mógelijk wekken wij de indruk, dat we afbrekende critiek, gerod del, en kwaadsprekerij dooreen- halen; maar wij, zien deze begrip pen liever als gradaties van een hoofdbegrip, van een woord dat spoedig van alle betekenis moet worden ontdaan, wil ons volk geestelijk gezond worden; want hiervoor is het roddelen met al zijn gevolgen een ernstige belem mering. Wij zouden willen dat de actie van Pater de Greeve een groot succes werd. Dit zou een wel daad zijn voor de mensheid en een grote vooruitgang in de ont wikkeling van een algehele daad werkelijke naastenliefde. Laten wij er voor zorgen dat deze vaak huichelachtig verbloem de kwaadsprekerij ons niet kan worden aangerekend en' dat wij aldus ~>,de apotheose van alle cri tiek" onbevreesd kunnen zien na deren. V. Tenslotte zeer in het kort nog iets over de nog bestaande vor deringen, die reeds zijn gedaan onder hét vroegere Vorderings- besluit Woonruimte, dus vóór October 1947, speciaal over voor bewoning gevorderde ruimten in winkelpanden enz. Art. 33 der wet zegt, dat de vorderingen, ge schied krachtens genoemd besluit, van kracht blijven en voor wat betreft haar rechtsgevolgen na het in werking treden der Woonruim- tewet 1947, geacht worden uit kracht van deze wet te zijn ge schied. Geheel duidelijk is die overgangsbepaling zeker niet, doch klaarblijkelijk heeft men om utiliteitsredenen willen voorko men, dat met ingang van 1 Octo ber 1947 eensklaps alle bestaan de vorderingen haar basis en daarmee haar kracht zouden ver liezen, hetgeen de meest verwar rende gevolgen zou hebben ge had. Anderzijds heeft men ook niet willen goedvinden, dat vor deringen, die onder de nieuwe wet niet zouden kunnen worden gedaan, nu desondanks zonder meer zouden mogen blijven'vige ren. Ware hpt anders, dan zoude een dubbel voorrecht zijn ont staan voor hen, die, minder of meer toevallig wellicht, tot 1 Oc tober 1947 verschoond bleven van vordering en van wie nadien niet meer gevorderd kón worden, te genover anderen, die reeds vóór die datum een thans onmogelijk geworden vordering hebben ge kregen en dus de lasten daarvan al hebben moeten dragen en deze Om 3 uur óacr een groot défilé plaats, waaraan alle verenigingen uit de gemeente Drunen deelna men, Ook de duivenliefhebbers lieten geen verstek gaan en tij dens dit défilé werden op 't raad huisplein een groot aantal duiven gelost. Na dit défilé, dat werd afgeno men van het bordes van het ge meentehuis, verzamelden alle ver enigingen zrch op het Raadhuis plein, waar door harmonieën en zangverenigingen ieder afzonder lijk verschillende nummers wer den uitgevoerd. Namens de schoolkinderen wer den bloemen aangeboden. Rede voorzitter feestcommissie. De voorzitter van het comité sprak hierna de volgende rede uit: Edelacht. heer Burgemeester, Mevrouw, overige familie leden, Dames en Heren, Nu de bevolking van deze ge meente zich rondom U heeft g- schaard, om U als het nieuw be noemde Hoofd te huldigen, moge ik van de gelegenheid gebruik maken een enkel woord tot u te spreken. Ik doe dit als voorzitter van het door de inwoners be noemde installatie-comité, en in deze kwaliteit wilde ik trachten thans zouden moeten blijven dra gen. Dat kan toch zeker niet de bedoeling van de wetgever zijn geweest. Men kan redelijkerwijze niet tot een andere conclusie ko men dan dat vorderingen, geba seerd op 't inmiddels vervallen Vorderingsbesluit Woonruimte, slechts dan en in zover en zolang haar kracht behouden, wanneer en in zover en zolang zij zich verdragen met de nieuwe voor schriften, dus wanneer en in zo ver en zolang zij ook onder de werking der Woonruimte wet 1947 zouden kunnen worden gedaan en bestaan. En nu komen wij tot de prak tische kant. Reeds onder het Vor deringsbesluit waren de meesten van oordeel, dat, hoewel niet po sitief verboden, het vorderen van woonruimten voor derden in win-' kei- en andere bedrijfspanden bui ten de bedoeling lag: vrijwel ner gens dan ook werd het gedaan. Er waren echter ook burgemees ters, die er geen bezwaar in za gen en die bedoelde panden bij hun vorderingen niet voorbij gin gen. Thans is het vorderen var, woonruimte als bedoeld vrijwel uitgesloten, zeker als die woon ruimten binnenshuis in verbin ding staan met bedrijfsruimten, zoals op het platteland en in de (Slot). in enkele gedachten weer te ge ven de gevoelens die Uw offici ële ambtsaanvaarding zo levendig heeft gewekt. Het heeft ons diep getroffen, Edelachtbare, dat gij niet voor 't forum van het hier verzamelde volk hebt willen treden, alvorens uw opwachting te hebben ge maakt bij Hem, van wie alle macht en gezag uitgaat. Gij hebt daarmede uw officiële installatie als burgemeester ge plaatst, op dat verheven plan, van waaruit voor deze gemeente, God dank nog zo'n enorme invloed uit gaat. En met U hebben wij de Almachtige gesmeekt, dat zijn Eeuwige Wijsheid de Bron mag zijn die Uw toekomstig beleid bij voortduring moge bevruchten. Een aangrijpende ontroering heeft zich van ons meester ge maakt, toen Gij als officiële Au toriteit, Uw eerste schreden hebt gericht naar die kleine plek ge wijde grond, waaraan niet alleen werden toevertrouwd zij wier kostbaar leven met ontzetting werd uiteen gereten, door een bar baars ontketend oorlogsgeweld, maar waar ook tot in lengte van dagen zal worden getuigd dat in het hoogste wat een mens aan edelmoedige heldhaftigheid ver mag op te brengen, deze gemeente kleinere steden bijna altijd het geval is. Waar het in een enkel uitzonderingsgeval misschien nog wél zou kunnen, zullen B. en W. zich wel tweemaal bedenken, eer zij ertoe overgaan, aangezien het wegens de te betalen schadever goeding een dure geschiedenis kan worden voor de gemeente. De minister heeft hiertegen de ge- meente besturen in een circulaire j ernstig gewaarschuwd, j - Veilig kan dus over het alge meen worden aangenomen, dat 't vorderen van woonruimte in win kel- en andere bedrijfspanden nu 'niet meer kan. Vooropgezet na tuurlijk, dat er geen camouflage in het spel is, dus dat de bedrijfs ruimten bona fide nodig zijn en bij voortduring in normaal gebruik waren en zijn voor de rechtmatige uitoefening van het bedrijf. Als men daaromtrent een verklaring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken kan krijgen, is men voor vordering gevrijwaard. En wat de reeds van vóór 1 October 1947 bestaande vorderingen van woonruimte in winkelpanden enz. betreft, deze zullen, voorzover niet reeds vervallen of ingetrok ken, dus aan de Woonruimtewet 1947,moeten worden getoetst. Als daarbij blijkt dat zij thans niet meer zouden kunnen worden ge daan en dit zal in 99 van de 100 gevallen zijn dan eisen recht, redelijkheid en billijkheid, dat zij met bekwame speed door B. en W. worden be&ndigd. A. F. M. yAN HAAREN Oud-Gemeente-secretaris Venray. zijn aandeel heeft gehad. Gij hebt een krans gelegd op hun graf. Dat was niet alleen een daad van vro me piëteit, dat was niet alleen een daad van fijn gevoelde hulde, pos tuum gebracht, maar dat was eerst en vooral een daad van de meest eenvoudige rechtvaardig heid. Zij hadden er recht op dc eersten te zijn en zij alleen. En met nadruk wil ik in deze gedachtensfeer betrekken, hem die als slachtoffer van het verzet el ders in de vaderlandse bodem ligt begraven, alsmede hen, die, hetzij in dienst van het Vaderland, het zij onder de hiel van een Oost- Aziatisch fanatisme bezweken, en hun laatste rustplaats hebben ge vonden onder de eeuwig ruisende palmen aan de evenaar. Het zal U niet verwonderen, Edelachtbare, dat deze dag bij onze bevolking ook gevoelens heeft gewekt van grote vreugde. Wij weten ons in U geschonken een man van edele beginselen, met een hoge opvatting van Uw ver antwoordelijke taak. Een man met een brede visie op personen en toestanden, met gedegen kennis van zaken, doorwrocht in de pro blemen van deze tijd. Wij weten ons met U onder de hoede van een man, die bezield is met de ernstige wil, al zijn rijk dom aan gaven van geest en hart in dienst te stellen van de ge meenschap: van een man die met sprankelende energie en ongeëve naarde werkkracht zich beijveren zal voor de culture verheffing en de materiële welvaart van de gehele bevolking. Zeer bijzonder heeft het ons verheugd dat de sfeer van het platteland U zo na aan het hart ligt, en wij twijfelen er niet aan, of U zult hier het geestelijk kli maat vinden, waarin Uwe daden weelderig zullen gedijen. Naast onze vreugde voor wat ons in U werd geschonken, zijn wij ook verheugd over wat thans aan Uw zorgen wordt toevertrouwd. (Vervolg pag. 2). Onze tijd is arm aan grot^ schoonheid. Beheerst door de tech niek en in een verbazingwekken de snelheid voortgedreven naar een steeds verder gaande vervol making, biedt zij weinig gelegen heid meer voor het scheppen van de schoonheid, waarvan een der kenmerken de rust is. Gelukkig wordt dit als een ge mis gevoeld, gelukkig gaat men inzien dat dynamische en vitalis tische factoren alleen de ware schoonheid niet kunnen scheppen. Men wil de bezinning, de rust te midden van de snelle tijd. En dan gaat men terug naar tijden van kalmte en rustige sere niteit: die voortleven in de kunst werken die die tijden schiepen. In de schilderijen van de primi tieven, in de bouwwerken vooral. Men zoekt de plaatsen op waar VOOR BESCHUIT JAC. SARS deze stille schoonheid nog rijkelijk aanwezig is, waar zij nog leeft in de oude nauwe straatjes, waar zij nog zweeft om de trapgevel- tjes, waar zij nog hoorbaar is in de zilveren tonen van een caril lon, waar zijn nog dwaalt en zweeft over grachten en wallen. Zo'n stadje was Heusden tot voor vier jaar. Heusden herberg de nog die stille schoonheid tol het moment dat de explosies die stilte verwoestten, Heusden was geslagen, onherstelbaar getroffen, naar men dacht. Echter niet geheel onherstel baar: er zijn weliswaar monumen ten van schoonheid verwoest die niet meer hersteld zullen kunnen worden; maar er zijn er ook die nog een kleine mogelijkheid open lieten om hen hun oude luister terug te geven. De sfeer was nog niet geheel verdwenen, de tradi tie nog niet geheel gebroken. Zo kende Heusden een schone oude kerk. Ook deze werd ver woest, echter niet grondig ge noeg: met de resten bleef nog de herinnering aan die schoonheid en deze vroeg om hersteld te wor den. Aan deze vraag zal worden voldaan. Monumentenzorg heeft aan de bekende architect B. Jant- zen uit Amsterdam de opdracht gegeven de Ned. Herv. Kerk te restaureren. Het is de bedoeling dat de gehele kerk in haar oude schone stijl zal worden opgetrok ken, dat ook de toren, waarvan de spits eertijds om redenen van be tere bruikbaarheid voor seinpos ten was afgeknot, in zijn oude luister zal worden hersteld. Enorme bedragen worden ge noemd van pl.m. 7 ton, zodat van een gehele restauratie vooralsnog weinig zal komen. Maar wat niet ineens kan, dat moet dan maar bij gedeelten janders loopt men mis schien het gevaar dat er nooit iets meer van zal komen. Voor een bedrag van 180.000 zal er dan gerestaureerd worden hopelijk binnen enkele maanden. Maar Nederland kent nog bu reaux en nog vele formulieren, die een zeer prozaische faze vormen in het herstel van deze schoon heid. Dat men deze keer echter 'ns zijn nuchterheid laat varen en meewerkt om Heusden een deel van zijn oude schoonheid terug te geven, om dat mooie stadje, dat gelijk een parel ligt aan het zilveren snoer van de Maas zijn glans weer te geven. van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met Een ongekend hartelijke ontvangst „Wij weten ons een man ge schonken doorwrocht in de problemen van deze tijd."

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 1