AJTleijrmg Jongens en Stiksters. Schapendonk's brood FEUILLETON HET DUISTERE VERLEDEN NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING. UIT DE WIJDE WERELD Geen goede Sint De Echo ook UW Blad. Terry en Berry in: DE WITTE ELAND. GEVRAAGD voor direct ANTOON BERGMANS N.V. Grotestraat 153 WAALWIJK Telefoon 231 aankomende JONGENS N.V. Schoenfabriek v/h J. C. STOKKERMANS - KAATSHEUVEL. GEVRAAGD voor direct EEN PRIMA ZWIKKER EEN EERSTE KLAS THUISSTIKSTER Speelgoed afdeling. li Moge de toekomst onder het bestuur van Burgemeester Snels even zonnig zijn als op de twee dagen van feest die achter ons liggen. Tot slot spreken wij nogmaals onze beste wensen uit voor de nieuwe burgemeester en voor de gemeente Drunen, die ook voor ons nog steeds een bijzondere verbon denheid heeft, waar de stichter van ons blad in Drunen werd ge boren en diens vader aldaar meer dan veertig jaren geneesheer was. En als ik dan enkele punten noemen mag die onze vreugde hierover meer in het bijzonder rechtvaardigen, dan heeft dit geer. ander doel, dan duidelijk in het licht te stellen de grote betekenis die Uw eminente voorganger, Mr. v. d. Heijden, voor deze gemeen te heeft gehad. Een betekenis die in hem vooral tot uiting komt als de schepper van nieuwe levens kansen, als de cultivator van al wat aan idiële en materiële waar den in onze dorpsgemeenschap historisch is gegroeid, als de mi litante strijder tegen vervlakking van de geest en morele decaden tie, maar bovenal als de man van diepgelovige en consequente le venshouding. Het zal J bekend zijn, Edel achtbare, dat het grondgebied van de gemeente door de natuur werd begenadigd met een oord waar talloos velen uit den lande telken jare verpozing komen zoeken. Door het uitermate belangrijke wetenschappelijke werk van» wijlen Dominee v. d. Vlugt werd dit ge bied ook uit archeologisch oog punt van groot belang. In het zo juist voorbij getrok ken défilé vindt men een weer spiegeling van het rijk geschak- keerde organisatieleven. Dat daar in de jeugd zo'n belangrijke plaats inneemt houdt rijke beloften in voor de toekomst. De handeldrijvende Middenstand ontplooit reeds een steeds toene mende activiteit naar de mate waarin zij hun bedrijven weten los te werken 'uit het keurslijf der overheidsbemoeiing. De vaklui hebben bij het her stel der door de oorlog aange richte verwoestingen, hun bijdrage op voortreffelijke wijze geleverd en doen dit nog steeds. Het boerenvolk dat door zijn steeds groeiend getal en het ge brek aan grond wordt terug ge dreven op een als maar kleiner oppervlakte heeft zich tijdig uit gerust met de wapenen van de gèest waaruit een bedrijfsvorm is voortgesproten die uniek is voor heel Nederland. De vakbekwaamheid van de arbeiders heeft waardering gévon- den tot in het Koninklijk Paleis en Neerlands maritieme roem wordt uitgerust met producten van zijn hand. De ondernemers heb ben de naam en de faam van de Gemeente uitgedragen ver over de grenzen van ons gewest, ja ver over de grenzen van ons konin krijk. Daarvan getuigen die voe ten die verre landen betreden en de schepen die op de zeeën va ren. Het onderwijs, eens de trots van de inspectie, vergruisd onder het puin van de oorlogsverwoes ting, is wederom in snel tempo op weg naar zijn oude roem. En wanneer wij dan dit alles mogen zien, met als achtergrond een geestelijke rijkdom, die zich manifesteert in de ontroerende eenvoud van diepe geloofsbele ving, een geloofsbeleving die cul mineert in de devote verering van de Wonderbare Moeder van Els- hout en de Sacraments-processiën, een geestelijke rijkdom die zich manifesteert in de blijde offer vaardigheid wanneer het er om gaat de glorie van hun geestelijk erfdeel meer-luister bij te zetten, een geestelijke rijkdom die zich manifesteert in de ongeveinsde eerbied voor het gezag en in de heilige vreze voor het van God geschonken leven. Die zich mani festeert in de eindeloze reeks da den van barmhartigheid verricht in onze kloosters van Zusters en Broeders, Die zich manifesteert ten slotte in het zegenrijke werk der Charitatieve verenigingen en niet het minst in het Instituut der Gezinszorg, een nieuwe vorm van apostolaat die in deze plaats zulk een enthousiaste beoefening vindt. Van dit alles waart Gij Mr. v. d. Heijden de waakzame behoe der, de zorgzame stuwer en altijd ijverige bevorderaar, doch dat niet alleen, Gij hebt dit alles door Uw voorbeeldige persoonlijke le venshouding de grootste luister bijgezet. Grote dank zijn wij U voor dit alles verschuldigd en bij deze ge legenheid brengen wij die dan ook gaarne. Zeer bijzonder stellen wij het op prijs daarin tevens te betrek ken Uwe Echtgenote, Mr. v. d. Heijden. Veel heeft zij zeker ge leden om de hoge opvatting van Uw taak. Wie zal beschrijven haar doorwaakte nachten toen Gij in het aanschijn van de dood de gijzeling verkoost boven Nazido- nische besmetting. Ook voor haar werk op sociaal charitatief gebied brenken wij haar gaarne bij deze onze dank. Edelachtbare, toen Uw benoe- ming tot Burgemeester van deze gemeente bekend werd, hebben wij ons zelf daarmede geluk ge wenst. Namens de bevolking moge ik U thans van harte geluk wensen. Als vanzelf gaan daarbij onze gedachten uit naar Uwe echtge note Mevr. Snels en Uw schoon gezin. Gaarne betrekken wij ook hen in onze gelukwensen, wetende dat zij deze ten volle hebben ver diend. En hiermede, Edelachtbare, hoop ik mijn taak als tolk van de gevoelens onzer gemeentenaren te hebben verricht. Ik moge dan besluiten met de bede dat Gods zegen rijkelijk Uw deel moge zijn bij de uitoefening van Uw schone maar zeer verant woordelijke functie. Ik heb gezegd. Dankwoord burgemeester. Burgemeester Snels dankte hier na voor de hulde welke hem en zijn gezin werd gebracht en welke deze dag tot een onvergetelijke had gemaakt. Hij bracht dank aan het ge meentebestuur, de loco-Burgemees' ter, de jeugd en tenslotte de ge hele bevolking, voor de wijze waarop men hem tegemoet getre den is. Het verheugde spr. ook de jeugd in zo'n grote getale vertegenwoor digt te zien in de diverse vereni gingen, welke daardoor een rijke belofte inhouden voor de toe komst. Spr. hoopte ook spoedig zich met zijn gezin in Drunen te kunnen vestigen. Spr. wenste veel voor Drunen te kunnen doen en deed een beroep op allen, arm en rijk, om naar vermogen mede te werken aan de opbouw, uitbouw en culturele verheffing van de ge meente. Hij riep Gods zegen af over zijn werk en hoopte dat Dru nen nog eenmaal zal worden een schone parel aan de kroon van onze provincie Noord-Brabant. Met het zingen van het Wil helmus en een driewerf hoera voor H. M. de Koningin, voor1 de ge meente Drunen en voor Burge meester Snels en zijn gezin, werd het officiële van deze dag beslo ten. Des avonds was er gelegenheid tot dansen. Zondagmiddag maakte Burge meester Snels met zijn gezin een rondrit door de gemeente, daarbij gevolgd door het gemeentebestuur en het feestcomité. Burgemeester Snels maakte bij deze gelegenheid nog eens nader kennis met de be volking van'de gemeente door zijn bezoek aan de diverse buurtschap pen. Overal werdeA bloemen aan geboden, toespraken gehouden etc. Het zou ons te vér voeren al de plaatsen waar men de Burgemees ter en zijn gezin verwelkomde en huldigde te vermelden, laat staan de wijze te beschrijven waarop dit alles geschiedde en wij mogen volstaan met te schrijven dat dit een zeer goede en een zeer harte lijke kennismaking was tussen de bewoners en hun nieuwe Burger vader. „Nu wil ik niets meer horen van de jeugddienst. De dominé heeft er mij niets van gezegd, dus heef ik daar niets voor te doen." „Neen, het was ook niet mijn plan, daarop terug te komen. Al leen wilde ik er nog eens bij je op aandringen, dat je er toch vooral op let, die viooltjes uit de tuin te bannen." „Ja, dat is gemakkelijk gezegd. Ze schieten overal te voorschijn en dat is ook geen wonder, want jongeheer Arthur heeft ze inder tijd overal laten zetten. Hij was toen net zo dol op die dingen als hij ze nu verafschuwt. Jan Wil- lemsen, mijn voorganger, heeft ze overal moeten planten. En waar om Omdat ze de lievelingsbloe men waren van juffrouw Marie. Ik moet niks hebben van de vrou wen. Als zij er niet waren ge weest, zouden we allemaal nog rustig in de tuin van het Paradijs zijn." Ferving lachte eens en vroeg „Wie was die juffrouw Marie? Ik heb nog nooit van haar ge hoord." „Het zou nog wel zo goed zijn geweest voor de dominé als hij ook nooit van haar gehoord had, want een slechte vrouw was zij, die heel wat kwaad heeft gedaan. Spreek alsjeblieft haar naam niet uit tegénover de dominé, want u zoudt hem de dood aandoen." Fersing keek Daan eens scherp aan en zei ,,Het is vandaag niet voor het eerst, Daan, dat het bij mij op komt, hoe je zeker meer af weet dan iemand anders van die ge heimzinnige ziekte van de domi né." „Ik heb hem in het bos gevon den", mompelde de oude, en sloot toen de mond, met zo'n hoorbaar Hoewel men in Nederland niet tot stakingen overgaat is men er toch geenszins tevreden zoals U o.m. kunt lezen in het eerste be richt: STAKINGSSCHADE MOET WORDEN UITBETAALD. De Bond „St. Raphaël" van Spoor- en Tramwegpersoneel, hield te Utrecht een vergadering van de Raad van afgevaardigden. De voorzitter, de heer Blommers, was van oordeel, dat het de aller hoogste tijd wordt, dat de K.A.B. vaste voet aan de grond krijgt bij het Burgerlijk Luchtvaartper- soneel (11.000 man, waarvan zeer veel katholieken). I Daarna herinnerae hij aan de door de Regering in Londen afge legde belofte, volgens welke alle stakingsschade zou worden ver goed: deze belofte is niet inge lost. „Wij voelen ons door de Regering bedrogen en wij eisen vergoeding van de schade op ba sis van verzetsschade, want de staking was een verzetsdaad van groot formaat", aldus de heer Blommers. Het volgende bericht zal echter geen reden tot ontevredenheid ge ven: KINDERBIJSLAG WORDT 24 CENT HOGER. Thans is bij de Tweede Kamer het wetsontwerp tot wijziging van de kinderbijslag ingediend, dat noodzakelijk was geworden door de subsidieverlagingen en daaruit voortvloeiende prijsverhogingen. Teneinde de verhoging van de kinderbijslag evenredig te maken aan de loonbijslag van één gul den voor een gezin van vier per sonen, is deze op 24 cent per week per kind gesteld. ZAL MEN IN FRANKRIJK NOG OOIT RUST GENIETEN? Nog steeds is er geen einde aan de onrust, al is er weliswaar een kleine ontspanning ingetre den: C.G.T. stelde havenstaking uit. Troepen hebben zich van de haven van Duinkerken meester gemaakt. •Vrachtauto's met Franse solda ten en staatspolitie drongen de havenwijk binnen en de stakers opeenklemmen van de kaken, dat Fersing dan ook wel degelijk be greep dat hij verder niets uit hem zou kunnen krijgen. Er klonk wielgeratel. De jon geman nam de hoed af en een jongedame boog vanaf haar plaats in het rijtuig dat getrokken werd door een paar prachtige paarden. Het was een knap meisje, maar zij had iets opzichtigs over zich. Even later reed er een dogcar voorbij met drie personen er in, de heer Eduard van Dalen, de nieuwe directeur en een man van middelbare leeftijd, die allesbe halve opgewekt keek. „Wie is die jongeman?" vroeg Daan. „De nieuwe directeur, de heer van den Heuvel. Hoe kom je in eens zo opgewonden, Daan Ken je hem „Neen, volstrekt niet. Maar hij doet mij denken aan een man die al lang voordat u hier kwam, dood en begraven was." HOOFDSTUK III. SEr werden die volgende mor gen in de kerk vele nieuwsgierige blikken de kant uitgeworpen waar de nieuwe directeur alleen zat. Er hing immers zo veel af van diens optreden, dat het niet te verwonderen was, hoe zijn ver schijnen zulk een belangstelling had gewekt. De indruk scheen over het al gemeen gunstig te wezen en ook was men het er over eens dat het rijk van Veegens nu uit was, maar dat er op diens tegenwer king te rekenen viel. Arthur van den Heuvel had al heel gauw opgemerkt dat hij vanaf zijn plaats juffrouw Kr.uis kon waarnemen. Zij zag er dood- trokken zich terug zonder tegen stand. De haveninstallaties konden anderhalf uur later in werking worden gesteld. De algemene staking in een aantal Franse havens, die door de bij de C.G.T. aangesloten Bond van havenarbeiders tegen Maan dag werd aangekondigd, werd Zaterdagavond door de bond af gelast, m.h.o. op de lopende on derhandelingen.. In Bordeaux en Marseille stoort men zich hier echter niet aan. De communisten in Italië vol gen blijkbaar hun franse broers wordt modern, hygiënisch en vak kundig bereid. Een waarborg voor regelmaat in kwaliteit. Onder Rijkscontrole van Wageningen. Telef. 421. Grotestr. 38. WINTEROFFENSIEF IN ITALIË. De Italiaanse Communisten zijn naar men verneemt met hun „Winteroffensief" begonnen. Overal in het land worden sta kingen gehouden naar het franse voorbeeld. De productie is nage noeg voor de helft stilgelegd. De communisten staan op hun ach terste benen, omdat de Gasperi sprak over een mogelijk toetreden van Italië tot de W.-Europese Unie. Zo in Italië. In Parijs wordt men het praten nog niet moe. Hier volgen een desbetreffend hoopgevend en teleurstellend be richt: BINNEN DRIE WEKEN OPLOSSING „BERLIJN" MOGELIJK. Dr. Herbert Evatt, voorzitter van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, heeft ver klaard, dat er een „redelijke kans" bestaat, dat de Berlijnse kwestie in de eerstvolgende drie weken tot een oplossing wordt gebracht. In een radio-intervieuw ver klaarde Evatt, dat het geschil punt tussen Rusland aan de ene en de V. S., Groot Brittannië en eenvoudig uit, dus in treffende te genstelling met de opzichtig ge klede dames in de bank tegen over de zijne. Zodra de dominé de kansel be treden had, kreeg van den Heuvel al de indruk, dat dit geen gewone predikant was, zo meeslepend sprak hij in zijn bezieling. Bij het verlaten van de kerk werd hij aan de uitgang staande gehouden door de dames Duive- land. Met uitgestrékte hand trad de moeder op hem toe en zei met luide stem „Laat ik u welkom mogen he ten in Beurtland, mijnheer van den Heuvel. Ik hoop dat het u hier onder ons zal bevallen Mag ik' u voorstellen aan mijn dochter juffrouw Duiveland. De dames schenen geheel op de hoogte van al wat hem betrof, althans, ze wisten de kleinste bij zonderheden van zijn aankomst en zijn bezoek aan de fabriek, on der geleide van de heer v., Balen terwijl ze ook schenen te weten, dat zijn moeder ziekelijk was. Wie haar dit alles ingeblazen had was hem een raadsel, in ieder geval deed die „alwetendheid" hem niet aangenaam aan. „U moet ons maar eens gauw komen opzoeken, mijnheer van den Heuvel zonder eerst te wach ten tot mijn man bij u komt. Ik kan er hem nooit toe krijgen om een bezoek te brengen," „Wat heeft dominé Berlingen weer mooi gepreekt hè", vroeg Clara. Jammer dat bij in het ge wone leven zo vreemd is. En Le- nie is al haast even eigenaardig als haar oom. U zult wel eens gauw met haar kennis maken." Wordt vervolgd. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 4). Ijlings overdekte Daan de arme bloempjes met een spade vol aar de en Fersing stak zijn arm door die van de dominé en gaf de oude heer een heilzame afleiding, door hem te raadplegen over iets uit de Schrift: want de dominé was een groot schriftgeleerde. In de studeerkamer en op de kansel was hij op zijn plaats: maar in het da gelijks leven was hij hoogst on praktisch en leed aan droomge zichten die misschien een pijnlijke herinnering waren aan vroeger doorgemaakte ellende. In stille waardering zat Fersing te luisteren naar hetgeen de oude heer nu sprak; toch dwaalden zijn gedachten af en overlegde hij, bij zichzelf „Het zal mij benieu wen, of die van den Heuvel vol doet aan de verwachtingen! Vee gens zal het hem anders niet mak kelijk maken". Hij bleef nog ongeveer een uur bij de dominé en ging toen eens kijken waar Lenie was. Zij 'was bezig, de tafel te dekken. „Blijf je niet lunchen?" vroeg ze. „Neen, dank je!" antwoordde hij. „Ik heb een huwelijks-inze gening, om half drie". „Is Oom nu weer goed? Wat een eigenaardig iets, die afkeer van hem van viooltjes! En de he le tuin staat er vol van. We kun nen ze onmogelijk in eens uit roeien. Telkens komen er weer hier of daar te voorschijn". „Ja, eigenaardig is het! Ik denk dat er enig verband bestaat tussen die viooltjes en zijn ziektegeval, maar dat hij zich de ware toe dracht niet meer te binnen kan brengen". „Vind je ook niet, dat hij te genwoordig veel meer van die „afdwalingen des geestes" heeft? Zo vroeg hij mij laatst op een avond, wie ik was. En toen ik het hem zei, keek hij uiterst ver baasd". „Ik geloof, dat hij zich enkel nog maar zijn jeugd-vrienden her innert". „Maar hij heeft immers met Vader gestudeerd? En me dunkt, ze moeten nogal heel goede vrien den zijn geweest, dat Vader hem zijn dochtertje zond! Eigenlijk helpt het niet veel, of ik mij daar al in verdiep, want niemand weet de waarheid dan Oom alleen: en die... heeft ze vergeten!" „Heeft iemand dan enige twij fel te kennen gegeven Mocht dito zo wezen, zend ze dan maar naar mij. Je bent de dochter van Hen drik Kruis. Ik heb zelf het deel van de brief gezien, dat je bij je had toen je hier kwam, dit waren nagenoeg de enige woorden die nog te ontcijferen waren, want de rest van de brief was verbrand. Zeker heeft w Duiveland Wjeer haar boze tong geroerd. Ik dacht dat je toch te verstandig was om te luisteren naar haar ja loerse praat." „De opmerkingen van Clara Duiveland zijn als een anonieme brief, je stoort je er niet aan maar toch blijven ze je bij. Ja, het is ook dwaas van mij, dat geef ik toe." Een ogenblik later haalde Fer sing op weg naar huis Daan in. Niet zodra werd de oude man hem gewaar, of hij begon: Frankrijk aan de anere kant een „kwestie van tijd i/en niet van principe!" DE PALESTIJNSE KWESTIE. In het Chai!lo[-paleis was andermaal de Palesijnse kwestie aan de orde et de gede legeerden hebben n: eindelijk, de lang verwachte vrklaring van Amerika vernomerj betreffende Washingtons stand]int, waarom trent de gissingen verscheiden waren, de laatste t d. Dit stand - punt komt hierop i er, dat Ame- riKa Bernadotte's pin in principe goedkeurc, doch bflpaalde wijzi gingen wenst, \va betreft de daarin voorgesteldf grenzen. De Sovjet-Unie heeft echter weer roet in 't eten' gegooid door de voorstellen van I :rnadotte van de hand te wijzen. De ontwikkeling in het land van Franco, ook en Europees zorgenkindje is niet zonder bete kenis voor de toek >mst;daarom het volgende bericht SPAAN E GEMEENTE AADS- VERKIEZF GEN. De Spaanse Min ter van Bin nenlandse Zaken, Bias Perez, heeft Zondagavon pedegedeeid, dat de binnengek uitslagen van de in Span) /houden ge- meenteraadsverkie: len de eerste sedert zev e.n jaar wezen op een ak de overwin ning van de can jjiten, die het regiem van Fran. If steunen. Tot slot iets ovM DE TOESTANDÏN CHINA. Volgens een berjrt van Chi nese zijde, maken al communisti sche strijdkrachtenllzich gereed om door de Grote h ur te breken en naar het Zuide uit te stro men in steeds grot e aantallen, daarbij de tactiek in het „toe slaan en zich terug Heken" prijs gevend. Volgens dit beric is een nieu we phase van de si om Noord- China aan het he inzetten. In Tientsin komen betichten binnen, dat regeringstroepen e legers van de communistische^ |eneraal Lin Piso tén Oosten Toengtsjou, ongeveer 16 ka an Peiping, hebben aangevallen gedwongen zich op Sanho n de Grote Muur terug te trel n. DE MIDDE TAND ROEPT 01 1ULP. Ruim vijf-en-i intig-honderd over deze aangelegenheid wordt door de Minister afgewezen. JHR. MR. C. J. A. DE RANITZ, BURGEMEESTER VAN UTRECHT. Maandag werd bekend, dat tot' burgemeester van Utrecht is be noemd Jhr. mr. C. J. A. de Ra- nitz, administrateur, chef der afd. Hoger Onderwijs van het Depar tement van O., K. en W. voor een vrouw of meisje, wanneer ze als geschenk niet een tube Hamea Gelei heeft ontvangen. Middenstanders trc j.l. naar den Haag protestmeeting meningen kenbaar trent het na-oorloc leid ten opzichte denstand. De dit tot deze spoed-me jongste maatregel bied van lonen ei druppel vormden deed overlopen. V feit dat de loonl die met sociale wordt niet mag rekend, was de <j De lasten die schatkist droeg, wenteld op de leen. Als directe men: opvanging vi de kosten door aequivalent bedrag of onderneming; tweede doorberekf ig van loon bijslag en als derdi s stelde men de kinderbijslag gen, wat dit laats men op korte t^ijn noodregeling. Men protesteert!: jervolgens te gen (de beperking lichting en besloo: minister te verzoeken dispens e van deze bepaling te verier Nicolaas- en Kerf Ook met de bi satorische toestak en kleinondernea niet accoord; in die van landbou* werd deze onbevredigend g£ ad. Maandag or een grote in zij hun laakten om- regeringsb'e- an de Mid- aanleiding ïg waren de op het ge- jijzen, die de de emmer •namelijk het van 1. hsten 1.30 [den doorbe- [eiding. oorheen de len nu afge- denstand al- egelen eiste de verhoog- rek van een a inkomsten- asting, ten zelfstandi- betrof vroeg een voor de St. periode, inde organi- oor midden- ging men lelijking met en werkne- stand totaal GEEN SCHOENP ZEN. De Vakgroep Schoenen heeft malen met de M'1 ®r van Eco nomische Zaken0 over opheffing vi schrift van sd :n. Blijkens een thans bij de komen ministeriel dedeling zal het prijsvborsclih" de eerstko mende tijd in gf :val worden opgeheven. Ven!1 >amenspraak GELDIGHEID WEEKKAARTEN N. S. IN DE BESPARINGSWEKEN. In verband met het feit, dat ar beiders van buiten na 8.u. v.m. niet meer op hun weekkaarten N.S. kunnen reizen, heeft de Fa brikantenkring Langstraat bij de Ned. Spoorwegen aangevraagd, om dit tijdstip gedurende de zgn. besparingsweken (29 Nov.4 Dec.; 27 Dec.1 Jan.: en 24 Jan. 29 Jan.) een uur later te stel len, daar de werktijd gedurende die weken om 9 uur aanvangt. Op dit verzoek is nog geen beslis sing ontvangen, maar weLis be kend gewprden, dat dergelijke aanvragen uit andere delen der provincie zijn afgewezen. Even tueel zal nog getracht worden, via de PNEM een gunstige be slissing te verkrijgen. Voor de werknemers, die per B.B.A. reizen, levert de nieuwe regeling der werktijden geen moei lijkheden op, daar de B.B.A.- weekkaarten ook na 8.u. hun geldigheid behouden. CURSUS E.H.B.O. De Fabrikantenkring Langstraat is in overleg getreden met de plaatselijke afdelingen van Wit- Gele Kruis en Groene Kruis, ten einde te. voorzien in de lacune, die ontstaan is door het ophou-1 den der van rijkswege, gegeven cursussen „Eerste Hulp bij Be drijfsongevallen", terwijl niette min de wettelijke verplichting t. a. v. het zgn. Eenheidsdiploma'' is gehandhaafd." DE KORISTEN VAN ST. JAN VIERDEN FEEST. Maandag hebben de koorzan gers van de parochie St. Jan „de jaarfeest van de maagd Cecilia" gevierd. En naast de H. Cecilia was de bekende zanger Tom Bur- m,anje het object van de feest vreugde. Hij heeft dan ook tal rijke felicitaties in ontvangst moe ten nemen. Hij werd gehuldigd door het feestcomité en de Zeer- Eerw. Heer Pastoor. Mooie woor den werden gewijd aan zijn grote verdiensten als zanger, die met zijn talent de eredienst meer luis ter bijzette. Namens het koor werd hem een mooie vulpen aangebo den. terwijl een geschenk van 't kerkbestuur in het vooruitzicht werd gesteld. Vermelden wij nog als bijzon derheid dat hij ook een gelukwens telegram ontving van de Ijeer knoop uit Dongen onder wiens directie Tom ook veel gezongen heeft. 's Morgens om 9 uur werd de feestdag ingezet met een gezon gen H. Mis. Hierna zat men aan aan een goed verzorgd ontbijt bij het lid de heer Sars. Een deel vertrok dan naar Til burg waar het bitteruurtje werd verdeeld over verschillende café's, men wilde over den Bosch terug gaan, maar dat is er niet meer van gekomen. Om 5 uur was het gehele ge zelschap in de Kolommen ver enigd, waar men de tijd kortte met een barakconcours. Om 7 u. serveerde de heer Winterink een uitstekend verzorgd diner, en hier na bleef men in grote gezellig heid tot laat in de nacht bijeen, terwijl het feestcomité alles deed om het de feestende koristen zo aangenaam mogelijk te maken. Hier zijn ze dan ook volkomen in geslaagd. Bij het 25-jarig jubileum van de vensmoe en wanhopig, de zeden verwilderen, men leeft in angst voor een derde wereldoorlóg, men ziet geen uitweg meer. En de oorzaak van dit alles: men heeft het venster gesloten, dat uitzicht gaf op God. Want waar het geloof in God weggaat, komt wanhoop en liefdeloosheid. De mensheid moet terug naar God en weer op Hem gaan ver trouwen in plaats van op zich zelf. Wij moeten ons houden aan de goddelijke wetten die niet on ze vrijheid belemmeren, maar ons gemakkelijker en veiliger doen le ven. God moet mee gaan spre ken bij conferenties en congres sen. Want wij zijn in Gods hand en zonder Hem gebeurt er niets alles bestuurt hij, alles regelt hij. Hij blijft. Velen hebben getracht Hem en Zijn Kerk uit de wereld te bannen, beiden blijven en God zorgt voor ons en op Hem kun nen we vertrouwen. Als alle systemen hebben afge- heer Toon Burmanje, als koorzan- daan dan s'aat de rots van petms ger van St. Jan, dat zoals uit bo venstaand verslag blijkt, naaf waarde is gevierd, hebben wij een ongezochte gelegenheid om eens te wijzen op de belangrijke ver diensten die de heer Burmanje, met z'n nog steeds prachtig ba ritongeluid, op 't gebied der vo cale kunst heeft gehad in z'n lan ge 40-jarige zangersloopbaan voor plaats en streek. Z'n eerste lessen als kind ont ving hij van de heer Lambert van Cromvoirt en later was hij lid van^ „Tot Bloei der Toonkunst" en 't kerkkoor van St. Clemens. Toen hij naar Dongen verhuis de was hij ook daar lid van 't kerkkoor van St. Jozef en richtte er de zangvereniging Wilhelmus op, waarvan hij jaren voorzitter was en welke vereniging hij voer de van de vierde klas naar de ere-afdeling. In Waalwijk teruggekeerd ging hij weer over naar 't kerkkoor van St. Jan, de liedertafel „Oefe ning en Vermaak" en 't roemrijk T.A.V.E.N.U., dat ons zulke schitterende operetten bracht, waarin hij steeds een der hoofd rollen vervulde: ook in de grote koorwerken der liedertafel nam hij met z'n mooi bariton-geluid de soli mede pp zich en ook in 't duo -Hentorn kwamen z'n gaven tot uiting, speciaal in z'n mooie levensliedjes. Ook in Tilburg, Dongen, Kaats heuvel trad hij meermalen met groot succes op. Uit deze summiere opsomming ziet men wat Tom Burmanje be tekent heeft in het muzikale le ven van plaats en streek en wij wensen hem gaarne geluk met dit jubileum. GODSVERTROUWEN. De wereld is een bende omdat zij een te groot zelfvertrouwen heeft gezet tegenover het Gods vertrouwen, aldus Pater Chrysos- tomus op de tweede ontwikke lingsavond van de K.A.B. De wereld van vandaag is ge lijk aan het oude Babel, zij is dronken van overmoed en eigen waan, zij zoekt haar geluk in de stof en komt uit bij het grofste materialisme. Men zocht het in de wetenschap en in de techniek, op allerlei gebied was vooruit gang, fabelachtige vooruitgang, maar werd de mens beter en ge lukkiger? Er is ellende gekomen, de mens heid heeft zich vèstgesponnen in een net waaruit geen ontkomen meer mogelijk is. De mens is le- nog, dan nog blijft God een Va der. Jammer genoeg waren de aan wezigen bij deze lezing niet tal rijk. De voorzitter de heer Smolders deelde nog mede dat op 13 Dec. de diocesane voorzitter de heer Piet Vriends een lezing zal hou den, waarbij de Harmonie St. Crispijn haar medewerking zal verlenen. Op 24 Jan. komt de secretaris de heer Dré de Wolf, welke avond de jeugdige liedertafel van de K.A.B. die meer dan 70 leden' telt, zal opluisteren. Maandagavond zorgden de sympathieke Yellow Cowboys voor een aardige omlijsting. BIOSCOOPPROGRAMMA. Musis Sacrum In „Geef hun Muziek", die van Vrijdag t.m. Zondag in dit thea ter wordt vertoond, spelen de Manhattan straatjongens, het kin- der-symphonie-orkest van Cali- fornië en de wereldberoemde vio list Jascha Heifetz de hoofdrollen; zij maken deze rolprent niet al leen tot een goede muziekfilm, maar ook tot een spannende speelfilm. Klokslag Twaalf (Maandag en Woensdag) is een spannende sensatiefilm, waarin een vrouw die een grote liefde koestert voor een schurk vecht tegen het nood lot. Luxor Een spannende film over de geallieerde contra-spionnage is de film „13 Rue Madeleine", waar in James Cagney en een aantal andere acteurs van naam de ge schiedenis vertolken van een spi- onnagegroep in Frankrijk en Hol land. Men tracht hun de gehei men van de invasie te ontfutse len, zij bewaren deze echter ook al verliezen zij hun leven. „De Herberg in de Vallei" heet de film die Maandag en Woens dag draait en zich afspeelt in een Zwitsers dorpje tussen de bergen, waar een franse jongen zijn pleeg moeder gelukkig tracht te maken. Wanneer haar man verongelukt gebeurt dit dan ook. JE ailhandel in b meerdere 'eg gepleegd :t Prij&voor- Qroep inge- 114. Doordat Satan ergens bleef ha ken, brak het touw waarmede hij aan zijn tegenstander Wolk ver bonden was geweest. Het paard bleef een ogenblik versuft zitten kijken, alsof 'alles hem niet meer aan ging. Toen ontdekte Satan, dat hij vrij was. Verwonderlijk vlug was hij op- de been. „Dit is Satans ellendigste dag nog niet, dacht het paard en het beende zo snel weg, dat het al uit het gezicht was voor iemand op het idee was gekomen om het achterna te gaan. De mensen ke ken namelijk naar iets anders: uit het wrak van 't limonadestalletje kwamen drie hoofden te voor schijn. Eerst dat van Wolk, met zijn sneeuwwitte gewei, daarop de half ontstelde, half vrolijke ge zichten van Terry en Berry. „Het ging goed met de hoorn, Berry", zei Terry, alsof zijn broertje het zelf niet gemerkt had. VOOR GOEDE VAKMENSEN en van 14 tot 16 jaar is er altijd werk bij t en Adres: J. A. WILMONT Co., Westeinde 38 WAAL WIJ K. Na 6 uur Besoijenschestraat 49. De kinderen kijken hun ogen uii in onze 't is prettig winkelen in Het hu is dep 1000Ém KLEINE DINQENF* GCHAPENMARKT 1-3 TEL. 72/5 -S-BOSW.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2