V DE SPAR EEN PRIMA OVERLEERSNIJDER. Uns kommt ein schift gefahren" NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING. Sciiapendonk's brood FEUILLETON HET DUISTERE VERLEDEN Opgübare aanbesteding. loÊfMSÉm ■MÊÊ DAMES! DAMESHOEDEN MAISON LIBELLE Dames, M illl Htll SO AD UIT DE WIJDE WERELD. GEVRAAGD VOOR DIRECT: Schoenfabriek „Princess' WAALWIJK. Modevakschool R. VERHOEVEN Wolfshoek 63 ELSHOUT (N.-Br Dit is de treffende beginregel van een Adventslied, dat Zaterdagavond 11 Dec. na 't Lof gehouden ter gelegen heid van de aankomst van 't eerste schip voor Keulen in de schipperskerk „Sankta Maria" te Keulen werd gezongen. Ongetwijfeld heeft dit lied in deze bizondere omstandigheden een grote indruk gemaakt op de velen die in deze kerk waren samengestroomd. De overdracht. Mej. Jopie v. d. Heuvel alhier heeft deze overdracht meege maakt en tegelijkertijd van de ge legenheid gebruik gemaakt om enige dagen in Duitsland, hoofd zakelijk in een vluchtelingenkamp door te brengen. Van wat ze in die dagen heeft gezien en meege maakt, heeft ze ons het een en als symbool van het hele schip, ander verteld. Over de plechtigheid, waarbij een boekje van het Nieuwe Tes tament, geschonken door een vaandrig van de verkenners die in de Klokkenberg ligt, aan kar dinaal Frlngs werd ter hand ge steld en vooral over de mooie toespraak van de kardinaal was Mej. v. d. Heuvel zeer te spre ken. Ze had de schenker van dit boekje, de eerste gave die was binnengekomen, telefonisch ge sproken om hem te vertellen, dat zijn geschenk deze bizondere be stemming zou krijgen. Ook met de schipper Willem van Grozen heeft zij een praatje, gemaakt. Zijn reis was niet helemaal zon der stoornis verlopen. Bij Düssel- dorf maakte hij te veel diep gang, maar later was het toch weer meegevallen. Na de plechtigheid was er een bijeenkomst geweest in het Ca- ritas-gebouw, waar het werk van deze organisatie werd besproken. De Hollandse gasten moesten te kenen in een gastenboek, waarin o.a. ook kardinael Frings zijn handtekening had geplaatst. Van een gelegenheid als deze moest men gebruik maken om ook eens verder een kijkje in Duitsland te nemen, vooral op het gebied waar deze mensen van Jeugdwerk en Caritasmissie hun bizondere interesse hebben. Zo trokken dan verschillenden, onder wie onze plaatsgenote, naar Al- tenberg, een plaatsje 12 km. van Keulen, dat niets van de oorlog heeft geleden. Hier werden de Hollanders op de hoofdzetel van de katholiek jeugd in Duitsland hartelijk ontvangen. Hier heeft men de zorg over de Heimstatte, tehuizen voor verwaarloosde kin_ deren. Eigenaardig is dat de dom gebruikt wordt om de beurt door Katholieken en Protestanten. Men heeft er voedsel gegeten dat Z. H. de Paus heeft gezonden, zo dat men b.v. aan „vlees van de paus" zat. Vluchtelingenkamp. De Zondag besteedden de 6 Hollanders die nog geen zin had den om naar huis terug te gaan aan een bezoek aan het vluchte lingenkamp Maria in der Drucht" bij Duisburg. Aan het hoofd staat hier Herr Grundman, een oud scheepsbouwingenieur, die op 34-jarige leeftijd priester werd. Een man met een blijkbaar bewonderenswaardig organisatie talent, die er in slaagde om van een onvoltooid Lager een zeer menswaardig verblijf te maken. Met de hulp van vluchtelingen, vooral uit Oost-Duitsland, is hij aan het huisjes bauwen, heeft hij een ziekenhuis gebouwd en ba- rakken voor besmettelijke ziek een, een school, heeft hij centrale j verwarming aangelegd en ge- zorgd voor electriciteit. De vluchtelingen kunnen ook door i middel van een boerderij zichzelf bedruipen met aardappelen, 1 groenten en dergelijke. En behal- jve zijn functie in dit kamp heeft [Herr Grundmann nog veel socia. 1 le functies. Trouwens ook in Noord-Limburg is hij geen onbe kende, want toen men vandaar onder de oorlog moest evacueren naar Friesland, heeft hij de men sen op hun tocht door Duitsland met alle mogelijke middelen ge holpen. In „Maria in der Drucht" hebben de gasten nog de repetitie bijgewoond van een Kerststuk, dat de daar aanwezige kinderen van klein tot groot instudeerden om rond Kerstmis in plaatsen in de omgeving op te voeren. Wat is er te koop? Maandag hebben de Hollanders een bezoek gebracht aan Duis burg en Diisseldorf, waar ze een indruk kregen van wat er in W. Duitsland allemaal te koop is, terwijl de mensen het toch niet kunnen kopen wegens geldgebrek. Mej. v. d. Heuvel heeft ons het een en ander opgenoemd, zoals porcelein en kristal. De prijzen zijn in Hollands geld omgerekend ongeveer gelijk aan de onze. Maar een Weihnachtsbrood kost b.v. ongeveer 7.50, terwijl de huis moeder dan nog boter, suiker en bloem mag inleveren. Een paar slechte schoenen kosten 50. En dan, heren, de sigaren kosten ge middeld 3.Desondanks ston den honderden mensen voor een winkel te wachten om een sigaar te bemachtigen. Overigens is er weinig te roken, slecht en duur. Merkwaardig is dat men in Keulen het puin overal laat lig gen, zodat het er dikwijls nog uitziet als vlak na de oorlog, ter wijl in deze plaatsen al veel is opgeruimd. Zo had men in Duis burg kans gezien om in een .week tijd een winkel te bouwen, die dan werd geopend, terwijl men de bovenverdieping nog moest af werken. In deze plaatsen lopen de mensen ook veel beter gekleed dan in Keulen. Zo had men zich van het een en ander op de hoogte gesteld, een goed werk gedaan en een mooi uitstapje gemaakt, waarvan wij onze lezers hierboven vertel den, wat wij van een van de reizigsters hoorden. Tot slot vertelde Mej. v. d. Heuvel nog wat men tot heden toe aan bonnen en geld had binnenge kregen: 300000 bonnen, 4000 tex tielpunten en 100.000.—. Voorwaar een mooi voorbeeld van christelijke naastenliefde dat Nederland gaf! AANTAL INCIDENTEN BLIJFT STIJGEN. Terwijl nagenoeg de gehele we reld in spanning afwacht hoe de toestand in Indië zich zal ont wikkelen, meldt men vanuit Indië dat in de weeljr-'yan 8 t.m. 15 De cember in het grensgebied en de federale gebieden 330 incidenteu hebben plaats gehad, waarvan 100 in de bestandsgebieden. Deze incidenten zijn veroorzaakt door het optreden van republikeinse benden, die voortdurend pogen te infiltreren. De terreur richt zich in toenemende mate op de bevol king, waarbij 255 incidenten wer den gemeld. Op Indonesische amb tenaren en burgers werden 67 moordaanslagen gepleegd. Het hoogste aantal incidenten per week bedroeg tot nu toe 307. HET 29e RUSSISCHE VETO. In de Veiligheidsraad heeft de Sovjet-Unie vorige week voor de tweede maal haar veto uitgespro ken tegen de toelating van Cey lon tot de organisatie van de V. N Dit was de 29ste keer, dat Rusland het veto-wapen hanteer de. Reeds dertien keer heeft de Sovjet-Unie de toelating van nieuwe leden in de V. N. onmo gelijk gemaakt. COMPROMIS INZAKE ROERGEBIED. Inzake het Roergebied is er een compromis mogelijk gebleken tus sen Engeland en Amerika ener zijds en Frankrijk anderzijds, zo dat deze week de conferentie ge sloten zal kunnen worden. Een dreigende tweespalt in het blok der Westerse mogendheden is dus voorkomen. HET CONFLICT DER BELGI SCHE GRENSARBEIDERS. In verband met het conflict dei- grensarbeiders heeft Spaak de ge delegeerden der verschillende syn dicaten ontvangen en hun mede gedeeld dat het zijn bedoeling is zich andermaal naar Parijs te be geven om te trachten een gunstige oplossing van dit probleem te be komen. Hij heeft zich hierbij doen vergezellen van gedelegeerden der syndicaten van de grensarbeiders. PRINS CHARLES OF EDINBURGH GEDOOPT. De doop van prins Charles, do zoon van prinses Elisabeth, heeft vorige week plaats gehad in een van de staatsiezalen in Bucking ham Palace, daar de koninklijke kapel, waar zijn moeder gedoopt werd, nog niet gereed is vóór ge bruik na de zware schade in het najaar van 1940 door een Duits bombardement aangericht. Onge veer 50 personen woonden de plechtigheid bij, afgezien nog van de^ geestelijken en de jongens van het koor der koninklijke kapel. De koning is weer zover her steld, dat ook hij deze plechtig heid kon bijwonen. DE TOESTAND IN CHINA. Steeds verder dringen de com munistische troepen de nationale iegers in China terug. Vorige week namen zij de stad Peking. 't Wankele regiem van Tsjang- Kai-Sjek schijnt niet meer in staat de toestand te redden, temeer daar mevr. Tsjang-Kai-Sjek er niet in geslaagd is krachtiger steun van de V. S. te krijgen. En het communisme vordert steeds HET ONDERWIJS IN DE KAMER. Bij de debatten over de begro ting v. O. K. en W. in de Twee de Kamer heeft Min. Rutten mee gedeeld, te verwachten, dat een financieel hogere waardering van het leraarswerk binnen niet al te lange tijd tot stand zal komen. Betreffende het Nijverheidson derwijs zeide de minister dat in 1949 11 bijzondere en 7 neutrale scholen worden gebouwd. Alle aanvragen om rijkssubsidie zijn toegewezen. De kwestie van een tweede Technische Hogeschool, waarvoor het Zuiden zo warm op de bres staat, is aangeroerd door de Ka merleder? Weiter en Schermer- horn. dertoeslag aan kleine zelfstandi gen. GEEN UITKERING KERSTGRATIFICATIE. Min. Joekes heeft verklaard dat met het oog op de nog zeer zwak- i ke economische en financiële toe- stand van het land, hij niet be- j reid is te bewerkstelligen, dat aan J het personeel in overheids- en rijksdienst een Kersttoeslag zai worden gegeven en dat aan de ondernemers van cié particuliere bedrijven zal worden toegestaan een Kerstgratificatie aan hun per soneel te verlenen. Noch zal aan hen, die uitkering krachtens de noodwet Ouderdomsvoorziening genieten, pensioentrekkers, hen, dit- een uitkering ontvangen op grond van de sociale verzekering, in de D.U.W. werkzaam zijn of onder de overbruggingsregeling vallen, eeen Kerstgratificatie wor den verleend. BESCHULDIGING E.C.A. TEGENGESPROKEN. Naar aanleiding van een aan 't adres van Nederland geuite be schuldiging op een persconferentie van Howard Bruce, plaatsvervan gend administrateur van het ECA te Washington, heeft een officiële Nederlandse woordvoerder mede gedeeld dat een onderzoek heeft uitgewezen dat geen enkele ex port van lood en aluminium, ver kregen onder het Marshall-plan, naar de Ver. Staten heeft plaats gevonden. Een hoge ambtenaar van het ECA in Nederland heeft de uitslag van dit onderzoek be vestigd. wordt modern, hygiënisch en vak kundig bereid. Een waarborg voor regelmaat in kwaliteit. Onder Rijkscontrole vanXWageningen. Telel. 421. Grotestr. 38. Volgens, de heer Weiter moet niet aan een Tweede Technische Hogeschool gedacht worden voor die te Delft goed is ingericht. Is Delft eenmaal goed uitgerust, dan kan men over een tweede waar die ook zou moeten komen gaan denken. Uitvoerig is de heer Schermer- horn de plannen voor Delft na gegaan. Heeft men zich wel eens afgevraagd, of het nuttig zou zijn elders een copie te stichten vraagt hij. En hij vindt dat Delft in ie der geval uitstekend geoutilleerd moet zijn. SOCIALE ZAKEN IN DE TWEEDE KAMER. Betreffende de behandeling van de begroting van Sociale Zaken in de Tweede Kamer kunnen wij mededelen dat men subsidie heelt gevraagd voor de bijzondere be roepskeuze, terwijl ook geageerd werd tegen het niet toekennen van de loontoeslag aan gehuwden onder 23 jaar. Verschillende le den, waaronder K.V.P. afgevaar digden, wensten een positiever ge luid van de Minister inzake het brandende vraagstuk van de kin- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 11) Het hinderde haar, toen zij de onvriendelijke blikken zag waar mee men hem allerwege begroet te, want ze haatte onrecht. Ook was zij bang dat dit misnoegen soms in openlijk verzet mocht overga'an. De schrik sloeg haar om het hart, toen ze langs het huis van Veegens gingen, de man zelf naar buiten trad en hen van enige afstand volgde. „Ging hij hier maar weg fluisterde zij, terwijl van den Heuvel met alle aandacht keek naar een man, die in de richting var. de ijzergieterij liep. ,,Ik hoop niet dat er iets met de nieuwe oven niet in orde is", zei hij. „Wie dat is?... Het moet Beets zijn." Lenie keek nu ook met veel be langstelling naar de naderende man. Hij was lang en mager, had een eigenaardige, vlugge, lichte gang en wierp af en toe schich tig een blik over de schouder. Hij had heldere, levendige ogen, waarin een glimuach verscheen toen hij van den Heuvel herken de. „Ga nu niet verder mee, zei ze met grote nadruk, zodat ze dan ook afscheid namen enkel met de blik waarop van den Heuvel de meesterknecht tege moet ging. De begroeting was zeer kort en zakelijk, alleen trof het de directeur dat Beets onder het voortlopen onwillekeurig even omkeek naar Lenie en hij zei „Ik vrees dat ik u gestoord heb. Ik ben ook al bij u aan huis geweest." Andermaal wierp hij een blik over de schouder en onwillekeu rig volgde van den 'Heuvel zijn voorbeeld. Het geluid van wiel- geratel had zijn aandacht getrok ken en hij zag nu, dat Lenie stil stond bij het rijtuig van zijn moe der, die zeker terugkeerde van haar dagelijkse rit, terwijl op eni ge afstand de schitterende equi page van de D.uinlands in zicht kwam. „Mijn moeder en juffrouw Kruis een nichtje van de dominé", zei van den Heuvel. Beets liet een kreunend geluid horen. Hij was zeer bleek gewor_ den en in zijn ogen schitterde een vreemd licht. „Ken je haar vroeg van den Heuvel. Met raadselachtige glimlach antwoordde Beets „Ik weet iets af van haar en van de dominé. Ik heb eens een man gekend, die hier vele jaren gewoond heeft. Hij was zeer ge hecht aan de plaats en als wij sa men waren, placht hij mij lange verhalen te doen van zijn verblijf hier. En ik heb nu eenmaal een goed geheugen voor die soort dingen." „Het zou mij niets verwonderd hebb.en als je persoonlijk Beurt- land had gekend. Je schijnt im mers de hele wereld rond te zijn geweest „Ja, ik was een zwerver, mijn leven lang. Ik heb een gevoel of ik hier mijn bestemming vervullen zal en dan ook geen ander tehuis zal kennen." Van den Heuvel keek hem 'ns van terzijde aan. Beets was altijd wat vreemd geweest, maar uit stekend voor zijn werk en dat was hoofdzaak. Met Jan Beets als zijn rechterhand zou hij niet veel meer te duchten hebben van Vee gens en diens bedreigingen. Bij het grote hek van de fabriek hield hij nog even stil en keek de weg op ofschoon zijn verstand hem wel zei, dat er niet de min ste kans meer was om Lenie te zien. De equipage van de Duive- lands zag hij wel en tot zijn ver bazing stond het rijtuig stil en zag hij dat mevrouw Duiveland sprak met een man, in wien hij Veegens herkende. Dit deed hem onaange naam aan, waarom wist hij zelf niet. Intussen wilde hem dit voor valletje maar niet uit het geheu- en allerlei zakelijke bespre- gen, terwijl hij met Beets rondliep kingen hield. Lenie begreep zichzelve niet, zo'n heerlijk luchtig en gelukkig gevoel had zij over zich. „O, ik zal er nooit meer naar verlangen, vrij te zijn. Hem heb ik lief en verder komt niets ter wereld er op aan." Ineens werd zij uit haar dro merijen gewekt door de stem van mevrouw van den Heuvel. Die zag er niet best uit. Op die stil le, weinig bezochte weg had zij haar voile teruggeslagen, zo dat niet alleen het bewuste litte ken zo duidelijk te zien was, maar ook de donkere kringen om haar ogen. „Ik vrees, dat Beurtland u geen goed doet", zei Lenie. „Och, ik verlang enkel naar rust, maar die schijnt voor mij niet weggelegd te zijn. Ja, de plaats bevalt mij niet. Ik zal er moeten weg gaan, anders wordt ik waar lijk nog ziek. En toen ineens, te der de hand van het jonge meisje in de hare vattend, ging ze voort: „O lieve kind, ik hoop toch dat het leven jou veel schoons brengt. Je ziet er zo jong en zo stralend uit, of de gouden poorten van het geluk zich wijd voor je heb ben geopend. Ik was achttien, toen ze zich al voor goed voor mij sloten." „Maar u heeft uw zoon. Die is u toch een hele troost „Een troostlachte mevrouw van den Heuvel schamper. Als hij mij met iedere blik, met iedere bewqging herinnert aan Er werd ineens een onderdrukte kreet gehoord en daar zagen de dames de equipage van de Dui- velands voorbij rijden, terwijl me vrouw Duiveland zich geheel voorover boog en mevrouw van den Heuvel recht in het gelaat staarde met onbeschaamde nieuws gierigheid. Enkele seconden ke ken de vrouwen elkaar aan en op beider gelaat stond een herkennen te lezen. Toen leunde mevrouw Duiveland weer achterover met triomfantelijke blik en mevrouw van den Heuvel sloeg haar voile neer. „Voelt u zich niet wel" vroeg Lenie deelnemend. „O, wat een verschrikkelijke vrouw." „Neen, ik voel mij niet ziek. Maar dit ishet begin van het einde en het kan mij niet schelen hoe gauw dat nu komt. Veel meer kan ik toch niet dragen." Die woorden zelf en vooral ook de toon, waarop ze geuit werden, bleven Lenie steeds bij en wier pen een schaduw op haar geluk. Waarom sprak zij over het geheel zo geheimzinnig In gepeins verdiept, liep Lenie langs de kerk en langs het her bergje, dat een eind verderop aan de andere kant van de weg stond en een dikkè vrouw riep haar aan „O juffrouw Lenie, zo slecht heeft Daan het nu nog nooit ge maakt. En dat op een Zaterdag. Maar Veegens haalt hem hoe lan ger hoe meer tot de drank over." „Ja, Daan's gedrag laat steeds meer te wensen over. Als mijn heer Fersing niet eens met hem spreekt, dan zal ik het doen." „Zoals hij nu is, zou het u niets baten, juffrouw. Ik zou niet graag hebben, dat u hem zo zag. En toch is hij een beste man voor mij geweest. Verder kon Lenie de gedach- tengang van de vrouw niet goed volgen, want zij sprak van „Jeze bel" en scheen hiermee mevrouw van den Heuvel te bedoelen, en van een geheim, waar de dominé ook op de een of andere wijze in betrokken zou zijn. Ze dacht er al aan om te vluchten, toen Fer sing ineens ten tonele verscheen en onmiddellijk aangeklampt werd door de jammerende echtgenote. Hij overzag ineens de toestand en in minder dan vijf minuien ging Daan gedwee met z'n vrouw naar huis, al was hij nu ook wat wankel op.de benen. Hierop ondernamen de jonge lui kalm de terugtocht en Fersing begon „Wat beduidde toch dat geba zel van „Martha" Lenie vertelde wat zij gehoord had en hij luisterde aandachtig. „Als hij nu zijn roes uitgesla pen heeft, zal ik eens met hem gaan praten." „Je lijkt me niet heel opgewekt. Is er iets niet in orde (Wordt vervolgd). WAALWIJK INDIË. Dat men in Indië, Waalwijk niet alleen om zijn soldaten, maar ook om zijn betekenis voor de schoen industrie schijnt te kennen, blijkt uit het volgend bericht, dat stond in „de Locomotief", de Semarang- se Courant van 9 December j.l. Beurs in Waalwijk. In het Waalwijkse gemeente huis vergaderden Maandag de j mensen van de Scheen- en Leder industrie. Men was het er over eens, dat de jaarbeurs in Utrecht minder geschikt was en besloot een eigen groepsbeurs in te stel len. Deze beurs moet op een ook voor onze Zuidelijke buren ge makkelijk gelegen plaats gehou den worden. Een geschikt terrein om een permanent beursgebouw op te zet ten bij Waalwijk is reeds uitge zocht. PRIESTER-JUBILEA in 1949. Op 27 Mei herdenkt de Zeer- eerwaarde heer P. Kluijtmans, pastoor van Liempde en oud-ka pelaan van de p '^hie St. Jan zijn 50-jarig priesterschap. Op 14 Juni de ZeerEerw. heer L. N. van Delft, pastoor te Groot Linden en de Z.E. heer v. Herpt, pastoor te Raamsdpnk, hun 25- jarig priesterfeest. De Weleerw. heer J. Verwiel is 12Yi jaar priester. De Hoogeerw. heer pastoor-de ken P. Th. Goossens te Drunen, herdenkt zijn 25-jarig pastoraat. OPERA-AVOND T.B.V. KATHOLIEK THUISFRONT. Woensdag en Donderdagavond j.l. gaven de leerlingen van Mu- ziekstudio van Boort een Opera- programma in Musis Sacrum ten bate van 't Katholiek Thuisfront. Beide avonden was de zaal vol, hetgeen vooral de belangstelling demonstreert die Muziekstudio v. Boort geniet, en wij zullen de laat ste zijn om te ontkennen dat deze belangstelling ten volle ver diend is en tevens dat men mee leeft met het werk van t Thuis front. i Men had ons deze avonden een uitstekend programma voorgezet, maar bij de moeite die men wel licht gedaan heeft; om dit pro gramma te bieden heeft men naar het ons voorkwam de capaciteiten en de kwaliteiten -nn het voor handen zijnde steijimenmateriaal wel enigszins overschat. Men kan dilettanten, zoals alle optredenden waren niet alles laten zingen, ook al schuilen er onder die dilettanten buitengewoon be gaafde talenten. Nemen wij b.v. de Aria van Figaro uit der Bar bier von Sevilla van Rossini of het duet Rosine en Figaro uit de zelfde opera, t zijn prachtige stuk jes muziek en wij hebben van de vertolking kunnen genieten. Maar dit neemt niet weg dat deze aria en dit duet een techniek vragen, die men van geen enkele dilettant kan en mag eisen en daarom was de weergave niet zoals ze zijn moest. Wanneer men iets brengt, onverschillig of hei» een toneel stuk, een opera, een oratorium of wat ook is, dan moét men op de eerste plaats in staht zijn het te brengen, het goed <in naar beho ren op te voeren. De schoonheid vim een kunst werk is niet betrel^elijk, in zo verre het wordt vertolkt door een dillettant of- een berfcepsartist. Het is niet zo, dat men {en zelfde wij- j ze van vertolken bij een dilettant i wel mooi vindt en bij een zanger I of toneelspeler ex professo niet. Daarom kan meri beter iets een voudigs goed voordragen, dan iets „zwaars" onvolmaakt, in zo verre men bij een weergave van volmaakt kan spreken. Bovendien de schoonheid schuilt niet in het moeilijke! Men mag niet iedereen tot solist promoveren, wat al te gemakke lijk heeft men zangers en zange ressen als solist laten optreden, wat ook heel dikwijls elders ge woonte is. Dit alles neemt echter niet weg dat er heel veel moois te genieten was. Daar waren soli en duetten van de dames J. de Kort, N. Du- pont, A. v. Boort, R. v. d. Broek en Mevr. Mombers-Romen, die over het algemeen veel beter vol deden dan de heren, al bereikte niemand van hen de hoogte die H. Vesters wist te bereiken. Het hoogtepunt van deze avond was echter de enscènering van het eerste bedrijf van de opera De Wapensmid van Worms van Lortzing, die ons naar de gehele opera deed verlangen. In een bui tengewoon mooi decor van dhr. H. Stokwielder hebben we van een stukje opera kunnen genieten, van een dergelijke souplesse, van een dergelijke muzikale kwa liteit, dat we er grote bewonde ring voor hebben. Naast een voortreffelijk acte ren wij wijzen op het keurige, levendige en goed volgehouden spel van Mej. R. v. d. Broek als huishoudster gaven ons de solisten een duidelijk blijk van hun kunnen. Deze opera ligt een dilet tant zeer goed. Harry Vesters was een moeilijk te verbeteren wapensmid, de overheersende fi guur, met een forse bariton; Nel Dupont zong zeer gemakkelijk en zeer goed de rol van de dochter, haar stem is soepel en muzikaal; de bas, Kees van lersel uit Was pik, beschikt over een vol geluid, waarvan het volume echter te gering is voor een opera-partij; Jetty de Kort zong vlot en vro lijk de rol van smidsleerling en bewees hiermede evenals met haar optreden voor de pauze haar recht op een goede naam in de Waalwijkse zangwereld; Mej. v. d. Broek wier spel we al prezen, zong eveneens zeer verdienstelijk, al is haar stem in het hogere re gister minder sterk en minder mooi. Tenslotte, allen die aan deze scène medewerkten, voldeden zo wel wat spel als wat zingen be treft en enkele mooie koortjes be wezen dit laatste. Met de finale van de Opera Martha werd het programma be sloten. Aan het slot was er een dank woord van de heer C. Witlox en bioemen voor mej. v. Boort, Mej. d. Kort, Mej. Dupont, Mej. v. d. Broek en de heer Fr. Wil- mont, die met de dames Joke v. Helvoirt en Jetty de Kort op te roemen wijze zorg droeg voor de begeleiding. De heer Stokwielder werd een attentie aangeboden voor zijn mooie decor. De Hoofd-aalmoezenier van Kronenburg, die Donderdagavond deze uitvoering bijwoonde, bracht in een enthousiaste toespraak hulde voor hetgeen hier in Waal wijk ten bate van R.K. Thuis front, dus voor de jongens in In dië, werd gepresteerd. Spr. had de laatste tijd door het gehele land zeer veel Thuisfront-avon den bijgewoond, bijna alle vol gens hetzelfde recept: veel wee moedige, sentimentele liedjes en melodieën, die de Indië-sfeer moesten imiteren, ontroering en tranen, maar met zulke kunstzin nige avonden als deze stond Waalwijk mede aan de spits. Onze jongens in Indië vragen geen medelijden, maar medeleven. Zij hebben recht op de belang stelling en steun van geheel ons volk. Zij verrichten daar in Indië hun zware taak voor ons. Hoe mooi die taak was, welke lots verbetering zij brachten voor de Indonesische bevolking, met wel ke moeilijkheden zij te kampen hadden, lichamelijke en morele, dat alles schilderde Hoofdaalmoe zenier v. Kronenburg met een boeiende welsprekendheid, en hij spoorde allen aan daarvoor dank baarheid te tonen, door finantiële steun, medeleven en vooral ook door gebed. Spr. memoreerde ook het zeer omvangrijke werk door Kapelaan v. Hoeckel voor R. K. Thuisfront verricht. Deze avonden doen ons nog meer hopen dat de studio van Boort haar verdienstelijk werk in het belang van het actieve Waal wijkse muziekleven met steeds groter succes zal voortzetten. „HALLELUJAH". Op le Kerstdag hoopt de Chr. Gem. Zangvereniging Hallelujah haar jaarlijkse Kerstuitvoering te geven in het Kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Besoijen, onder leiding van de heer H. Nieuwkoop. DE GROEPSBEURS VOOR SCHOEN- EN LEDER INDUS TRIE TE WAALWIJK. De Brabantse redacteur van „De Tijd" had een onderhoud met onze burgemeester over boven staand onderwerp, 't geen in hoofdzaak hetzelfde inhoudt als de onlangs in ons blad versche nen mededeling. Belangwekkend was 't slot van dit interview, n.l. de burgemees ter gaf de volgende verklaring Dat er doorgezet wordt bewijst wel het feit, dat de burgemeester ons thans reeds kon mededelen, dat de eerste internationale groepsbeurs voor de schoen- en lederindustrie en handel 'in Mei 1950 gehouden zal worden, in on middellijke aansluiting dus op het in werking treden van de Bene- lux-overeenkomst. Tevens zullen dan de schoenfabrikanten het feit herdenken, dat zij vijftig jaren verenigd zijn. STREMMING LANDVERKEER De Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in de Di rectie Noord-Brabant maakt be kend, dat de noodbrug over het Oude Maasje te Sprang-Capelle, in verband met het verhogen van deze brug, voor het landverkeer zal zijn gesloten Vanaf Maandag 20 December 1948, zes uur, gedurende 6 weken, of zoveel korter als mogelijk of langer als nodig zal blijken. Het voetgangers- en rijwielverkeer wordt gedurende deze periode van 6 tot 24 uur per roeibootveer on derhouden. BURGERLIJKE STAND. Geboorten Anna Th dv J Holubiak-Wim- mer te Drunen Petrus A M zv N G van der Geld-Knippels Florentina A M dv H van Ark- de Krieger Godefridus C zv C J van Bijnen-Smid Johannes A zv A Th Laros-Stopp te Loon- op-Zand Anna J dv Th Hee- res-Verhoeven. Overlijden Johanna E M Sars 82 j wed G J van Loon Adrianus Schal ken 78 j echtg C Kroot. Huwelijks-aangiften A L Hogenboom 27 j te Naald wijk en A Fijan 24 j te Waalwijk. Huwelijken W van Hemert 26 j. te Heus- den en C M van Zeist 27 j te Waalwijk. Ingekomen Gene. Vertrokken M M van Herwijnen naar Nij megen A M J Verhoeven naar Vlaardingen CM van Zeist naar Heusden C Boots naar Haarlem H de Rooij en gezin naar Chicago LA van Driel en gezin naar Goes M van Driel en echtg naar Goes M A van Oers naar H en L-Zwalu- we G M Schoonheijt en .gezin naar Mook ca. Wed. Snap haan en zoon naar Loonopzand. FLSHOUT. Parochiële ontwikkelingsavond. In het kader der ontwikkelings avonden werd in de zaal van de Jongenscongregaatie een lezing met film gegeven door de Zeer Eerw. heren R. v. Engelen en Vermeer uit de Abdij te Heeswijk over de Missie in Brits-Indië. De zaal was zeer goed bezet, al misten we er zeer veel van de meer gegoede stand. Van de Eer waarde Heren Geestelijken waren aanwezig de ZeerEerw. Heer Rooijackers, Rector bij de Eerw. Broeders, de WelEerw. heer ka pelaan v. d. Berg en de Z.Eerw. heer Herman Jozef, missionaris, die thans zijn vacantie in Elshout bij zijn familie doorbrengt. Ver der waren aanwezig de Eerwaar de Zusters van de Maria-Stich- ting en de Eerw. Broeders van t St. Norbertusgesticht. In zijn openingswoord veront schuldigde Pater v. Engelen de Z.E. Heer Pastoor Versteeg, die wegens ziekte hier niet aanwezig kon zijn om een openingswoord te spreken. Hij wenste hem een spoedig herstel toe. Een hartelijk welkom riep hij de aanwezigen toe, in het bijzonder de congrega. nisten, die met de lotenvërkoop bezig zijn. Het deed hem genoe gen dat deze verkoop goed ging. Bij het uitloten der prijzen zal ge tracht worden om een Missieten toonstelling te -houden. Hij wenste lallen verder 'n genoeglijke avond. Voordat met de eigenlijke mis siefilm werd begonnen, werd een reisfilm afgedraaid als inleiding tot de werkelijke missiefilm. Dit filmpje viel zeer goed in de smaak getuige het applaus dat hierna werd gebracht. Daarna vertoon de men prachtige natuuropnamen, de volkstypen en -gebruiken, de godsdienst, de schitterende tem pels van Brits-Indië. De film die werd vertoond na de uiteenzetting van Pater v. En gelen, bracht de lachspieren nog al eens in beweging. Hiermede is wel een duidelijke kijk gegeven op het werk van de missionaris. VLIJMEN. Gemeenteraadsvergadering Vergadering van de raad der gemeente Vlijmen op Woensdag 22 December 1948 des n.m. 7 uur ten raadhuize der gemeente. Te behandelen onderwerpen 1Notulen der vergadering van 3 December 1948. 2. ingekomen stukken. 3. Voorstel van B. en W. om van G. van Bokhoven alhier voor de tijd van 1 jaar, ingaande 1 Ja nuari 1949, ondershands te huren een strook grond, bestemd tot voetpad. 4. Voorstel van B. en W. tot het verkrijgen van het recht van opstal voor een zestal noodwo ningen. 5. Voorstel van B. en W. om aan een tweetal personen gedeel telijke ontheffing te verlenen tot betaling aanslag hondenbelasting. 6. Voorstel van B. en W. tot het aanvragen, het aanvaarden en het beschikbaar stellen van het nodige crediet ter verbetering van een woning. 7. Voorstel van B. en W. tot bepaling van het bedrag per leer ling voor de openbare lagere school, bedoeld in artikel 55bis der Lager Onderwijswet 1920. 8. Voorstel van B. en W. tot a. goedkeuring van de begro ting van het Burgerlijk Armbe stuur 1949 b. vaststelling van de begroting van het Woningbedrijf 1949 en van die der gemeente, eveneens voor 1949. 9. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het aantal opcen ten, te heffen op de personele be lasting voor het jaar 1949. GEERTRUIDENBERG. Benoemd. Onze stadgenoot de heer H. Starmans, volontair ter secretarie, is per 1 Januari a.s. benoemd tot adjunct-commies 2e klas ter ge meente-secretarie te Nootdorp. Geslaagd. Bij het gehouden examen voor typen slaagden onze stadgenoten M. v. Dalen en Lies Verbrugge, en voor het examen StenoA. Spoelma. De geslaagden genoten hun opleiding bij de Eerw. Zuster FJenriëtte. M A ATC0RSETTEN VANAF 118.50 mot laar bezet f 27.50 met buikband en leer bezet. TEVENS ALLE REPARATIE S Ook aan huis te. ontbieden. Adres uiterlijk Woensdag opgeven aan 2e ZEINE 6 a WAALWIJK IEDERE DONDERDAG van 1 i .30 o 4 uur. Namens liet Gemeentebestuur van Vlijmen zal in het openbaar worden aanbesteed, overeenkomstig het aanbestedingsreglement W.B. HET BOUWEN van 4 arbei derswoningen, op een terrein, gelegen aan het kerkpad te Vlijmen. Bestek en Voorwaarden met te kening verkrijgbaar, bureau Ge meente Werken, Meliestraat 83 te Vlijmen, tegen betaling van f 10. restitutie f5.— De aanbesteding vindt plaats 27 December 1948 des voormiddags om 11 uurten Gemeentehuizete Vlijmen. De Architecten, N. DE BONT, Vi ght A. VAN HULTEN, Waalwijk -liet op de grote reclamekrant, die de Sparkruide- jmérs -verspreiden, waarin U de grote prijsvraag AV0lt: ,(Wie is de beste huisvrouw?" Met f 5000 - •v ^a^nprijzen envele prachtige aanbiedingen! ZELFSTANDIGE KRUIDENIERS H. J. VAN BLADEL Voor de komende KERSTDAGEN hebben wij een prachi colleciie onivangen iegen STERK VERMINDERDE PRIJZEN, Voor hei VERVORMEN en VERNIEUWEN van Uw hoeden is hei aangewezen adres Wilhelminaplein 6 KA ATSHEUVEL. Middag- en avondcurssen voor costumière en coupeuse. De nieuwe cursussen beginnen 4 Januari-1949. Aanmelden dagelijks, vóór 1 Januari.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2