KANTOORRUIMTE Schependonk's brood een bekwame Fabrieks- of Thuisstikster, SNIJDERS en STIKSTERS ERVAREN STIKSTERS EN OMBOEKSTERS UiT DE LANGSTRAAT aa FEUILLETON HET DUISTERE VERLEDEN Boerenleenbank Waar voor wordt deze ruimte bestemd. TH AS N.V. TH. EN A. SCHAPENDONK JONGENS en MEISJES 2 Hakkenschuurders 1 Overledersnijder TE HUUR IN WAALWIJK. SMITZen GOIJAERTS Notaris VAN HAM KAATSHEUVEL. Vanaf 1 tot en met 8 Jan. is de Boerenleen bank GESLOTEN. ATTENTIE! ATTENTIE BOERENLEENBANK DRUNEN. Schoenfabriek Fa. H. GREVE ZONEN vraagt GEVRAAGD VOOR DIRECT 1 e Zeine Oost - WAALWIJK VRAAGT: en om opgeleid te worden in het leder- warenvak PRETTIGE WERKKRING. HOOG LOON. GEVRAAGD Fa. M. J. VESTERS Gasthuisstraat 14 KAATSHEUVEL. HANDELSKANTOOR VRAAGT (1 OF 2 KAMERS) paiaies-frites kraam heb geopend kom je vol trots de Mess bin nenstappen met een tros pi sangs waar ze 2.50 voor vroegen en "ctie je voor ƒ1. hebt weten te bemachtigen. (De baboe komt later met een nog veel grotere tros en daar heeft ze twee kwartjes voor betaald). Dit tawarren of af dwingen is hier zo ingebur gerd dat je het overal doet, in de sjiekste Europese zaken evengoed als in het beroerd ste inlandse toko'tje, want ie dereen begint hier nu een maal met overvragen. Zoals ik al vertelde, zit ik bij de hygiënische afdeling van de C-divisie; wij zijn met twee artsen bij deze afdeling en hebben onder ons een 20- tal inspecteurs-hygiënisten (korporaals en sergeanten). Het werk bestaat uit 't regel matig inspecteren van de kampementen, legeringen en posten van alle troepen op West-Java, dat wil zeggen van het gebied dat ligt tussen de S.Q.-lijn ten Westen van Ba-, tavia en de lijn Cheribon Tjilatjap. Over .dit gebied is n.l. de gèhele C-divisie uitge smeerd in talrijke grotere en kleinere posten in steden, dessa's en kampongs; de pos ten variëren in grootte van enkele honderden manschap pen tot 4 of 5 man. Het werk op zichzelf is vrij eentonig, je moet controleren of de voor geschreven malaria-propluy- laxe wordt nagekomen, of de watervoorziening van 't kamp goed is, of het water steeds gekookt wordt, of de keukens hygiënisch ingericht zijn, of er voldoende legeringsruimte is per man, of de latrines goed gebouwd zijn, of alle af- voérgoten goed functioneren, of het contact met de baboe's niet al te intiem is of wordt, of er ongedierte-plagen zijn (ratten, wantluizen, muskie ten), of de voeding voldoende vitamine-rijk is en genoeg ca lorieën levert, en meer van dergelijk fraais. Het kan wel dankbaar werk zijn, want door de adviezen die je geeft en de veranderingen die je laat aanbrengen kun je in derdaad veel ziekten voorko men, maar dan moet je dik wijls ook rigoureus te werk gaan en steeds maar blijven hameren op de dikwijls har de hoofden van de hele troep die dikwijls blijk geeft van een onbegrijpelijke dom heid en kortzichtigheid, voor al op het gebied van de hy giëne. Waar nog bij komt dat deze troepen al twee jaar hier zitten, „al een jarenlange tropen-ervaring hebben" (zo als ze zelf zeggen) en dus van zo'n baroe die pas komt kij ken maar heel moeilijk kun nen accepteren dat hun ma nier toch niet de juiste is. Maar wat het vooral zo aardig maakt is het feit, dat ik constant op de weg zit en heel West-Java rondtrek en op deze manier ontzaglijk veel van het land en zijn be volking zie en het leven mee maak van de soldaten op de meest afgelegen posten. Dit land is werkelijk heel mooi en vol afwisseling. De ene week zit ik b.v. rond Kra- wang of Cheribon, aan de Noordkust dus, een grote vlakte van alsmaar sawah's, vrijwel geen bomen behalve in de talloze grotere en klei nere kampongs, de hele dag onder de moordende hitte van de zon; de volgende week t.vek ik rond in het bergland schap ten Z. van Bandoeng in het Preangerse, waar je op sommige punten echt in het oerwoud zit, ver van alle be schaving, maar even later draait de weg rond een of an dere bergtop en heb je een fantastisch weids uitzicht over kilometers ontgonnen berg hellingen die nu eens vrij stijl, dan weer zacht glooiend om laag voeren en één grote op pervlakte vormen van sawah's die trapsgewijze zijn aange legd en via een zeer inge nieus en toch ook weer simpel bouwsel van gootjes en ka naaltjes van het steeds nodi ge water voorzien worden. Al deze rijstvelden zijn be volkt met de boer en zijn ge hele familie, plantend, wie dend of oogstend, een grote hoed van fijn gespleten bam boe gevlochten op hun hoofd, zodat ze geheel in de scha duw werken, intussen tot bo ven hun knieën in de blubber rondsjouwend. Soms doet het landschap lieflijker aan dan b.v. Zuid-Limburg, dan weer is het ruiger en woester dan waar ook in de Dolomieten. Het is allemaal zo heel an ders dan in Europa en er ligt zo'n totaal andere sfeer over het geheei, dat je het bijna niet vergelijken kunt. Boven dien leef en reis je hier wel onder iets andere omstandig heden. Als ik rondtrek, wat meestal per jeep gebeurt of in een gepantserde weapon- carrier als ik in een speciaal onrustig gebied zit dan puilt de jeep bij wijze van spreken uit van alle mogelij ke gevaarlijke schietdingen. Naast de chauffeur zit een vent met een bren; ik heb 'n pistool en een stengun, de twee andere passagiers (we zijn altijd minstens met vier man) hebben geweren en stenguns, terwijl ik ook nog steeds een paar handgranaten in reserve heb om eventueel al te brutale peloppers op de gewenste afstand te houden. Niet dat het degelijk werk is om wat met die dingen te gooien, maar als je hier bui ten de steden bent moet je steeds op alle eventualiteiten voorbereid zijn. Dit zijn zo van die bijkomstigheden dié het genieten van alle moois hier 'minder aantrekkelijk maken, al zijn er juist hopen kerels die zich pas lekker voelen als ze zich kunnen vol hangen met allerlei schiet wapenen en patronengordels. Overigens ontmoet je dit slag mensen meer in de steden dan in de rimboe. En nu heb ik waarachtig nog niets verteld van de vis serij hier; eerlijk gezegd weet ik er ook niet veel van. Ik heb (in visvijvers) wel eens goud vissen zien vangen met de werpzak, maar dat is ook het enigste. Er wordt hier wel gevist met 'n hëngeltje, maar toch weinig. In^ieder geval is er weinig opwindends aan. Het is veel interessanter om op de wilde zwijnen-jacht te gaan. Het krioelt hier van die beesten en de bevolking is bovendien dankbaar dat je ze opruimt, want ze vérnielen, hun rijstvelden. Zij vinden als Mohamedaan het varken bo- vëndien een onrein dier, zo dat ze eventueel zelf buitge maakte exemplaren ook nog afleveren en wij dus aan ver se carbonaden e.d. geen ge breken hebben. Verder zijn er nog meer opwindende mogelijkheden, zoals panter- en krokodillen- jacht, maar daar heb ik nog geen. kans voor gehad om aan mee te doen, daar deze sport maar in enkele streken be oefend kan worden, en juist daar waar ik nog niet ge weest ben. ELSHOUT. Konijnententoonstelling. Op Zaterdag 18 en Zondag 19 December organiseerde de Konij nen- en Pluimveefokvereniging „Elshout en Omstreken" een Wintertentoonstelling in het pand van de heer Th. v. Son te Els- hout. Er waren een 40-tal dieren aangevoerd. Hieronder waren zeer veel goede dieren. Zelfs wist de heer W. v. Wijk met zijn witte Vlaamse raus (voedster) de hoogste onderscheiding die maar mogelijk is, te behalen. Dit was zo'n goed dier dat de keurmeester de heer de Cock uit Tilburg niet behoefde te twijfelen om hem de hoogste onderscheiding hiervoor toe te kennen, n.l. uitmuntend. Nog nooit is dit voorgekomen in het bestaan van de Konijnen- en Pluimveefokvereniging E. en O. als clubtentoonstelliug. Een on derscheiding die zelfs op vele kringtentoonstellingen nog niet wordt toegekend. De vereniging kan er' trots op zijn, thans een fokker te bezitten die zulk materiaal heeft. Op een heel klein foutje na had dezelfde fokker bijna succes met zijn klem zilver. Deze had aan de neus een ietwat donkere afwijking, die al leen maar te zien was door een vakmansoog, anders had hij daar mede ook het praedicaat uitmun tend behaald. Nu echter kreeg hij ZZG toegewezen. Een praedicaat dat ook 'zeer begerenswaardig is. De keurmeester was verrast hier, zoveel goed materiaal aan te treffen. Na afloop der keuring fe liciteerde hij de betrokkenen met hun respectievelijke successen. Om al de beoordelingen hier neer te schrijven, zou te veel tijd en ruimte in beslag nemen; daarom zullen wij dan ook volstaan met de toegekende praedicaten voor de eigenaars en de dieren. Alleen de U. zouden we wel even willen belichten. Deze bekroning is als volgtVlaamse reus, wit, voed ster, gewicht 13 pond, oren lang 17]/i cM., zeer goede bouw, goe de kop en poten, zeer goedé pels en prima conditie. Bekroningen. W. v. Wijk, Elshout, voedster, Vlaamse reus, wit, G.G.; W. van Wijk, Elshout, idem, U.; M. Ver hoeven, Elshout, v, witte Weeoê'r G.; Th. Elshout, Drunen, v. klein zilver, v. G.; W. v. Wijk, Els hout, v. klein zilver, G.; Gode- fridüs Elshout, Drunen, v. klein zilver, Z.G.; idem G.G.; idem G. idem G.Godefriaus Elshout, Drunen. ram, klein zilver G.; idem Z.G.; idem v. G.C. Pulles Elshout ram Vlaamse reus konijn grijs Z.Z.G.; W. v. d. Wiel, Haarsteeg, ram witte Weener Z.G.; idem G.M. v. Huiten Elshout, ram Vlaamse reus ko nijngrijs v. G.W. v. d. Wiel, Haarsteeg, ram, witte Weener Z.G.; A. van Logten, Elshout, voedster, Vlaamse reus konijn grijs G.L. van Oosterhout Dru nen, voedster witte Weener G.; Th. Elshout, Drunen, voedster klein zilver G.; A. v. Logten Els hout ram Vlaamse reus wit G.G.; idem Z.G.; C. Pulies, Elshout. ram Vlaamse reus wit G.G.idem konijngrijs Z.G.; W. van Wijk. Elshout, ram Vlaamse reus ko nijngrijs v. G.W. v. d. Wiel, Haarsteeg, ram witte Weener G.G.; M. Verhoeven, Elshout, ram witte Weener Z.G.; Th. Els hout, Drunen, ram klein zilver v. G.; idem Z.G.; idem v. G.; W. v. Wijk, Elshout, ram klein zilver Z.Z.G.; idem G.Th. van Gestel, Haarsteeg, voedst. Vlaam se reus wit G.; idem G.G. Met genoegen en waardering kan de konijnen-fokvereniging terugzien op een in alle opzich ten geslaagde tentoonstelling. Als dé fokkers blijven voort gaan dah zal Elshout en omstre ken veel, zelfs zeer veel goede dieren bezitten. De grondslag hiervoor is voldoende aanwezig. De fokkers zij hiermede veel suc ces toegewenst. 17 DODEN IN NEW-YORK. Tengevolge van de hevige sneeuwstorm te New-York en de omliggende staten in het afgelo pen week-end, zijn tenminste 17 personen om he leven gekomen. In New-York alleen kwamen vijf personen om. Er viel 50 cm. sneeuw en de sneeuwstorm was op twee na de hevigste in de geschiedenis van de stad. De bedrijvigheid vond echter voortgang. De arbeiders van buiten de binnens ad kwamen op het werk, hoewel verlaat. Het zal dagen duren voordat de sneeuw geruimd is en het ziet er naar ui dat New-York een witte Kerstmis en een wit Oud en Nieuw zal hebben. Ruwe huid, Schrale lippen, PUROL verzacht en geneest! VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 12). „En jij hebt er juist nooit ge lukkiger uitgezien. Heb je een to venaar gesproken daar ginds bij de schacht van de Zwarte Mijn Fersing ontmoette in die dagen veel onverklaarbaars. Hij had 'n oude man daar in de streek on dervraagd en was zo tot de ont dekking'gekomen, dat, hetgeen de dominé had gezegd, toch juist was de Hendrik Kruis, die hij al tijd voor Lenie's vader had ge houden, was al acht a tien jaar dood voor haar geboorte. Die ontdekking had hem ten zeerste ontsteld, omwille van Lenie. Heel voorzichtig had hij de do- miné nog eens gepolst, maar hier door was hij niets wijzer gewor den. Die had hem enkel weer ge_ sproken van Marie Leigraaf, die zulk een noodlottige invloed had gehad op zijn leven. Steeds meer maakte Fersing zich bezorgd over Lenie, terwijl hij naast haar over de weide liep en haast voor hij het zelve wist, waren de woorden hem van de lippen, die hij eigenlijk gemeend had nooit meer te zeggen Zij kreeg een kleur en haar ogen stonden vol tranen, terwij! ze beleed dat er iemand anders was Gedurende een ogenblik voerde Fersing een harde innerlijke strijd, maar toen hij weer sprak, was zijn stem even kalm en onbewo gen en zijn glimlach was opge wekt en vriendelijk. „Je zult toch niet de handen van mij aftrekken vroeg zij op sme kende toon. „Want ik behoef je steun meer dan ooit." ,,Ja, ik blijf je onder mijn hoede nemen, tot die gelukkige je als de zijne kan opeisen. Zou je mij ook willen zeggen,wie hij is?" Toen ze hem de naam noemde kon hij zijn verrassing niet ver- bergep. „Van den Heuvel Ik had juist altijd de indruk gekregen dat je hem niet best lijden mocht, of schoon hij een bijzonder goede man is." Thuis komende, vond Fersing een brief van mevrouw Duive- land, waarin zij hem verzocht die volgende Maandag eens aan te komen, daar zij hem, éen belang rijke mededeling had te doen. HOOFDSTUK VIII. Van den Heuvel had vanaf z n plaats in de kerk prachtig het ge zicht op Lenie's profiel, terwijl hij nu misschien niet al te aan dachtig zat te luisteren naar de preek van Fersing. Clara Duiveland kreeg een kleur van ergernis, want zij was Arthur van den Heuvel als haar speciaal eigendom gaan beschou wen. Het was een teleurstelling voor Lenie, zowel als voor van den Heuvel, toen ze bij het verlaten avn de kerk de Duivelands nog in de portiek zagen staan. Het was namelijk wat gaan regenen en geen van hen had een para- pluie bij zich. „Hoe maakt uw moeder het, mijnheer van den Heuvel vroeg mevrouw Duiveland. „Wij reden elkaar gisteren voorbij. Misschien heeft zij 't u wel gezegd." Zij vroeg dit op veelbetekenen de toon en Lenie, die zich de scène van de vorige dag herin nerde, kreeg een kleur van ver ontwaardiging, terwijl van den. Heuvel antwoordde, dat zijn moe der hem er niet over gesproken had. „De regen is nu, geloof ik, op gehouden", besloot hij. „Mag ik met u meegaan tot aan 't hek van de pastorie,, juffrouw-Kruis Ik heb een boodschap voor de do- miné." Het viertal begaf zich op weg, de beide jongemeisjes vooruit en mevrouw Duiveland met van den Heuvel achteraan. Hét was geen lange wandeling, maar twee van het gezelschap scheen ze toch eindeloos te duren. Clara keek het tweetal na en i „Dit staat vastik haat Lenie Kruis „Ze zal hem niet hebben" ant woordde mevrouw Duiveland be slist. „De dominé zal niet zijn toe stemming geven, tenminste als hij nog enigszins toerekenbaar is." „In 's hemelsnaam, moeder, spreek uit wat u te zeggen hebt of houd uw mond." „Je mocht wel met wat meer eerbied tegen je moeder spreken, Clara. Want ik mag dan al niet zo hoog in de wapens, zijn, ik heb mij altijd fatsoenlijk gedragen en dat is meer, dan er van menigeen uit de grote wereld gezegd kan worden." Toen het hek achter van den Heuvel dicht ging, zei hij lachend tot Lenie „Ik ben in het kruisvuur ge weest, mevrouw Duiveland heeft mij ten strengste ondervraagd naar mijn verleden en mijn familie. Denk je dat ze soms een oogje op mij heeft als aanstaande schoonzoon." „Mogelijk wel. Maar wat voor boodschap heb je nu voor oom „Daar moet ik mij nog eens op bezinnen, want, eerlijk gezegd, was het enkel een excuusje om jé thuis te brengen." Toen hij afscheid van haar ge nomen had bij de tuindeur, ging hij zacht neuriënd naar huis. 'Juist zag hij Beets van het kerkhof ko men, waar hij'zeker aan 't pein zen was geweest tussen de gra ven. „Ik heb daar eens rondgeke ken", zei hij na een kore, eerbie dige groet. „Het is wel geen op gewekte plaats, maar „Ben je in de kerk geweest „Ik ga nooit naar de kerk. Waar dient dat eigenlijk voor, als toch voor iedereen de levens weg precies afgebakend is Daar om ben ik wel - een ogenblik op de galerij geweest, want ik wilde juffrouw Kruis eens zien." „Ze is het waard antwoord de van den Heuvel. „Is u verloofd met haar?" „Ja, ik hoop eens het haar e trouwen." „U zult gelukkig met haarwor-' den. Zij is een knappe verschij ning en draagt het hoofdje fier omhoog." „Je schijnt dan wel veel belang in haar te stellen." „Ja, ik stel belang in u beiden. Ik ben een eenzame man, zonder enige banden des bloeds en sta als het ware buiten de wereld door een ondoorgrondelijke be schikking van de voorzienigheid. Maar er, is een tijd geweest, dat ik, zo goed als ieder ander, mijn toekomstdromen had." Het was voor het eerst dat van den Heuvel Beets had horen spre ken van zijn persoonlijke gevoe lens. Hij praatte met buitengewo ne levendigheid en het trdf de jonge directeur, zo veel als hij al opgemerkt had van de plaats zel ve en van de mensen. Toen. hij daarover zijn voldoening uitsprak, zei Beets „Ja, ik geloof wel dat het kier gaan zal.en ik twijfel er niet aan of u zult deze plaats weer maken tot wat zij vroeger is geweest, vóór Hier draalde hij, maar van 'den Heuvel vulde zelve in Vóór de naargeestige scha duw van Erik Velthuis er op viel." „Juist." „Heb je dan van hem ge hoord „Wie zou nu bij die oude lui in de kost kunnen zijn zonder daar van gehoord te hebben Een eindje verder scheidden zich hun wegen, ging Beels terug naar zijn oksthuis en van den Heuvel naar zijn eenzame lunch in de grote eetzaal. Daarna klopte hij bij zijn moe der aan, trad door het ruime ver trek naar het open venster, waar zij lusteloos op haar rustbank naar buiten zat te turen. „O, ik ben al weer veel beter", zei ze mat. Hij schoof zijn stoel naar de bank en zat een ogenblik over allerlei gewone dingen te spreken. „Ja, mevrouw Duiveland schijnt dan wel heel veel belangstelling voor ,u te voelen", zei hij lachen de. „Misschien is dit een soort van verontschuldiging voor haar onbeschaamde nieuwsgierigheid." „En is Lenie wel (Wordt vervolgd). NIEUWKUIJK. Dr. Melchior met de Willem Barendsfilm. Als derde in de reeks cultu rele avonden zal op Zondag 23 Januari a.s. in de aula van het Cisterciënserkloostcr Mariënkroon alhier gegeven worden de Wil lem Barendsfilm, waarbij Dr. Melchior persoonlijk aanwezig zal zijn om deze te bespreken. Gezien de grote belangstelling die voor deze eminente gelegen heid bestaat en het kleine aantal nog beschikbare plaatsen, raden wij eenieder ten sterkste aan zich nu nog van kaarten te voorzien bij de bekende adressen verkrijg baar, om teleurstelling te voor komen. Mariëkroon in de aether. .Op Zondag 26 December (2e Kerstdag) a.s. zal op uitnodiging van de K.R.O. het Cisterciënser klooster Mariënkroon alhier de vespers uitzenden op de gebrui kelijke tijd, 16.25 uur. En ver volgens op Zaterdag 1 Januari a.s. des voormiddags om 8.30 uur de plechtige Hoogmis, even eens uit hetzelfde klooster doen uitzenden. De gezangen worden uitgevoerd volgens het Cister ciënser graduale. Kerstcantate. Onder leiding van de direc teur-organist, de heer M. van Heivoort, zal ons parochie-zang koor met Kerstmis 'a.s. een Kerst cantate van Dobbelsteen doen horen. HEUSDEN. De K.A.B. afd. Heusden hoopt Tweede Kerstdag in café Leijten een Kerstavond te geven. Mede werkenden zijn o.m. de humoris ten v. Wordragen uit Ammer- zoden en de accordeonist J. v. d. Wetering uit Rossum. Voor de kinderen zal 's mid dags een Kerstspel opgevoerd worden onder leiding van zuster Josefien, met medewerking van een jongenskoor onder leiding van J. F. v. d. Broek. Zaterdag wist de rijkspoli tie beslag te leggen op éen partij clandestien geslacht vlees. Naar we vernemen zijn reeds een acht tal arrestaties verricht. De collecte voor het res tauratiefonds in de Ned. Herv. Kerk bracht op 37.63. wordt modern, hygiënisch en vak kundig bereid. Een waarborg voor regelmaat in kwaliteit. Onder Rijkscontrole van Wageningen. Telef. 421. Groiestr. 38. WASPIK. Op Zondag 21 November hield de P.V. De Reisduif haar jaar lijkse tentoonstelling in het club lokaal bij de heer P. Roovers. Als keurmeester fungeerden de Heren J. v. Geloven, G. Staps, Fr. v. Dun, allen uit Tilburg, wel ke naar ieders tevredenheid deze zware keuring verrichtten. De prijzen werden als volgt toegekend Oude doffers. 1. Fr. v. d. Mosselaar 2. E. Montens3, J. Smits 4, 8, 18 W. Zijlmans 5 J. v. Huiten, 6, 13 M. Timmers7 C. Schmitz; 9 D. Langermans 10 Th. v. d. Broek; 11 J. v. Tilburg; 12 C. Smits14, 15 Nico Smits; 16 C. Fitters 17 H. Langermans. Oude duiven. 1 Th. v. d. Broeit2 S. Sel ders 3 C. Fitters 4 L. Fitters 5 W. Donks 6 P. de Graauw 7, 12 Ph. Gijsman 8 J. Timmers; 9, 17 H. Langermans10 P. Kuij- ten 11 Nico Smits 13 W. Zijl- mans 14 M. v. Dongen 15 C. Schellekens 16 M. Timmers. Jonge doffers. 1, 2, 7 W. Zijlraans 3, 8, 11 J. v. Tilburg 4, 22 H. Smits 5 J. de Rooij 6, 21 H. v. d. Hoven9 N. Smits10, 13 S. Selders 12 J. v. Dongen li C. Smits; 15 J. v- d. Vleuten; 16 Th. Smits 17, 23 M. v. Don gen 18 C. Schellekens19 Th. Gijsman .20 D. Langermans. Late doffers 1 P. Schellekens2 Jan Smits 3 M. v. Dongen. Late duivinnen. 1 D. Langermans 2 J. v. Til burg 3 H. v. d. Hoven. Jonge duivinnen 1 J. Timmers 2, 4, 13, 18 J. Selders3 J. v. d. Vleuten 5 J. C. v. d. Hoven 6, 20 Th. v. d. Broek 7, 17 J. v. Tilburg 8, 12 C. Smits 9, 23 S. Selders 10 G. v. Hoofd 11 C. Fitters 14 C. Schellekens 15 Ph. Gijs man 16 E. Montens 19, 21 M. de Rooy22 H. v. d. Hoven 24 W. Zijlmans. De schoonste doffer van de gehele tentoonstelling was het eigendom van de heer W. Zijl mans. LOON-OP-ZAND. Gilde St. Ambrosius. Het aloude gilde St. Ambrosius hetwelk het volgend jaar haar 165-jarig bestaansmeest hoopt te vieren, heeft reeds grootse plan nen voor een waardige viering en reeds de toezegging van het kringbestuur van Maasland deze feesten in de maand Juli te her denken met een groot concours met de daaraan verbonden festi viteiten. Zondag hield bovenge noemd gilde haar eerste leden vergadering in de zaal. Wijtvliet onder presidium van de Over- Deken, de heer B. v. d. Hoven, welke in zijn openingswoord het een en ander op duidelijke wijze heeft toegelicht. Naast het hoofd bestuur, hetwelk bestaat uit de heren Jhr. Mh. Verheyen als hoofdman, B. v. d. Hoven, Over- deken, J. Basters, Secr., P. Ver meer, wnd. secr. en A. Dankers als Hoofdman, werd een werk comité samengesteld als volgt H. v. d. Heuvel, J. v. Dongen, M. v. d. Aa, J. v. d. Velden, J. Toorians, J. v. d. Nieuwenhui- zen, C. v. d. Sanden, A. Spa pens, Fr. Toorians, B. v. Nooye, terwijl het secretariaat berust bij de heer M. v. Opstal. Een en an-' der zal dus voor het gevierde gilde haar grootste aandacht hebben en wij hopen t.z.t. op een en ander nog eens terug te ko men. Wij wensen de heren met hun voorgenomen werkzaamhe den reeds bij voorbaat een goed succes. Plechtige opdracht der Maria-Congregatie. Zondag had in onze parochie de plechtige opdracht en hernieu wing der opdracht plaats van de leden der Maria-Congregatie. De dag werd begonnen met 'n plech tige H. Mis, waaronder alle le den ter H. Tafel naderden, ter wijl de gezangen door de con- greganisten werden uitgevoerd en door de Directeur een passende toespraak werd gehouden, waar in deze de grote bloei en de on misbaarheid dezer congregatie schetste. In de namiddag had onder de grootste plechtigheid de opdracht der nieuwe leden plaats, waarbij tevens de hernieuwing der oudere leden. Bij deze gele genheid werden tevens allen ge feliciteerd met hun promotie lid te mogen zijn van de Maria- Congregatie en beloofden allen trouwe leden te blijven en steeds de vergaderingen te zullen bij wonen. Nadat zij waren verrijkt met de versierselen der congre-i gatie werd deze plechtighid be- sloen me de zegen met hét Aller heiligste. LOON-OP-ZAND. Burg. Stand van 1-15 Dec. 1948. Geboorten: Henricus A J zv J Snoeren-Netten. Johannes M M M zv M J Vera-v d Linden. Gerdina J dv A v d Pas- v d Mierden Antonius J M zv P Snoeren-Verhof. Gerardus K M J zv J A Oomis-Schellen. Adriana M J dv J C v Zelst-Ver- hof. Petrus E M zv A Bra- bers-Cleijn. Johanna F M dv A v Boxtel-v Wezenbeek. Christina J dv P Dewaele-Kops. J£uéjle>. de machtige man in Den Bosch tijdens de bezet ting, door velen gevreesd, door anderen gevierd, wordt in Duitsland be recht. Omtrent het heerschap Küthe, die tijdens de bezet ting in Den Bosch en in deze streek een bekend en berucht man was, maar 'die ook an derzijds o.a. hier in Waalwijk enige goede vrienden telde, op mooie Waalwijkse laarzen rondliep en wien verschillen de geschenken werden aange boden, die hier fabrieken be zocht en bij Waalwijkse fa milies op bezoek ging, zijn thans wat nadere bijzonder heden gepubliceerd: In de oorlogsjaren oefende de Dusseldorfer slager Küthe als commandant voor Noord- Brabant van de Sicherheits- dienst een onbeperkte macht uit, maar hij maakte daarvan alleen gebruik wanneer hij er zo weinig mogelijk risico mee liep. Hij zaaide wel, maar liet anderen maaien. De anderen waren sinistere figuren als Wolk, Haase, Hardegen, Raff- lenbeul, Moons en Panrihuis, die heel wat trouwer en radi caler de bevelen uit Den Haag opvolgden. „Aan Küthe hadden wij niets; die zwarthandelde maar!" heeft Pannhuis eens voor het Bossche Gerechtshof verklaard. Wat deed Küthe dan? Hij jaagde graag, reed paard, gaf dure fuiven in zijn gevor derde villa aan de Vughtse- weg om, zodra er storm op til dreigde, wegens Herzleiden naar de Heimat de benen te nemen. Zo was hij „toeval lig" altijd niet in de Wolven- hoek in Den Bosch, waar de S.D. huisde, als er wat ergs ging gebeuren. Toen zijn pro test tegen de executie van de 5 mannen van St. Michiels- Gestel niet baatte zij wer den bij Goirle neergeknald ging Küthe met verlof, om terug te keren toen 't drqma was voltooid. Ondanks alles wist Küthe zich te handhaven. Hij dreef een handel in allerlei goede ren, was gevoelig voor gaven en zond koperen goederen naar Duitsland om ze te la ten verkopen. De man, die eens een gewoon slager in Dusseldorf was, werd een rijk man. Maar eens werd het: es war einmal. Toen de grond onder zijn dikke zolen te warm werd, vluchtte hij uit zijn rijk-inge richte villa en verdween naar onbekende oorden. De neu trale, grijze figuur in zijn Keek uniform vol ere-tekenen was voortvluchtig. Hij werd na maanden zoe ken achterhaald en opgeslo ten m een bunkercel van het kamp Vught. Onlangs is hij daaruit ver wijderd, omdat de geallieerde bezetting zijn uitlevering eis te op grond van de verden king dat Küthe zich als lid der Nazi-partij heeft schuldig gemaakt als actief deelnemer aan Jodenprogroms in 't Rijn land, welk feit de geallieer den zeer zwaar plegen aan te rekenen. Ofschoon ten opzichte van Küthe een zwaar dossier kon worden verzameld, kon mén hem niet van zoveel ernstigs beschuldigen als aanvankelijk werd verondersteld. Achteraf is gebleken dat hij het in N. Brabant veel minder erg heeft gemaakt dan zijn collega's in andere delen des lands. Acheraf bezien is het wel licht beter, dat, nu 't Duitse dossier bezwarender voor hem is dan het Nederlandse, hij over de grens wordt berecht en daar gestraft. Maria G I dv M A Damen- Balvers. Overlijden: Johanna M Snoe ren weduwe van M v Wanrooij oud 73 jaren. Helena A Wa- gemakers oud 72 jaren. Huwelijksaangiften: JAM A E J v Loon oud 28 jaren alhier. Buijs oud 29 jaren te Bergeijk en Huwelijken: Martinus M van Kuijk oud 25 jaren te 's-Bosch en Helena A Vermeer oud 25 jaren alhier. Ingekomen personen: P A v Leeuwen van Lisse. A M Janssen van Tilburg. J A v Meer van Sprang-Capelle. A Evers-Zuidweg van Tilburg K Evers-Zuidweg-Abels van Til burg. E C M Dikkers van Til burg. J P Duquesnoy en gezin v. Waalwijk. M. P. R. de Beer van Waalwijk. A T v Mossel veld van Eindhoven. L C M Dingemans van Venló. L J v d Linden van Afrika. A Marzi van Hazerswoude. AC. Du- moulin van Drunen. AL van Dijk van Norg. J Peeters van Heerlen. Vertrokken personen A J M Maas naar Tilburg. J F Groenendaal naar Den Hel der. ML Boelaars naar Vlij men. J H Sperber naar Tilburg M. J. Martens naar Roermond. W Damen naar Rosmalen. M C van Rijswijk naar Vught. P A Kerklaan naar Pijnacker. C J M Schraauwers naar Utrecht C E v Wezenbeek naar Breda J F v Houwelingen naar Dord recht. A'M Bink naar Oister- wijk. A J Kleijberg naar Waal wijk. H Th Wijnen naar Ede. W J J Spapens naar Dongen. II Camplin naar Sprang-Ca pelle. W P Beerens n Waal wijk. MA IJpelaar naar Baar- le-Nassau. A C A IJpelaar naar België. J. van Eeuwijk naar Waalwijk. -A Kuijpers naar Vlijmen. L C M Dinge mans naar 's-Gravenhage. JE Bok naar Vught. NOTARISSEN TILBURG en TE KAATSHEUVEL zullen op Dinsdag 4 Januari 1949 in Café „Euphonia" te Kaatsheuvel nam 7 uur, krachtens art. 1223B.W, in het openbaar provisioi?eël verkopen: HET WOONHUIS MET WERK PLAATS, ERF EN TUIN aan de Sprangsestraat 28 te Kaats heuvel, groot 6.20 aren. voorzien van gas en waterleiding, ver huurd" voor f4.50 p. w„ als bij billetten breder omschreven. Betaling: uiterlijk 1 Maart 1949. Aanv. in gen. huur bij bet. Bezichtiging iederen werkdag. Inlicht, bij genoemde Notarissen. Allo houders van Spaar- Voorschot en lopende reke ning boekjes worden verzocht deze bij de kassier Mgr. Völ- kerstraat 2 in te leveren voor 31 DEC. HET BESTUUR. H.H. Leveranciers en afnemers der WAALWIJKSE MELKINRICHTING W. A. M. I. In verband met het Hoogfeest van Kerstmis zal op 2e KERSTDAG, MELK WORDEN OPGEHAALD EN BEZORGD. Wij verzoeken onze leveranciers en afnemers ons met alle hun ten dienste staande middelen behulpzaam te zijn. BIJ VOORBAAT DANK. Sluiting bedrijf 12 uur v.m. Voor 1 Januari 1949 moeten alle boekjes ter bijschrijving, der rente WORDEN INGELEVERD 'en de verschuldigde voorschot rente worden betaald. De Bank is hiervoor GEOPEND vanaf 27 t,m. 30 December v.m. van negen tot twaalf n.m. van half twee tot half vijf. Met 1 Januari is de Bank behoudens dringende gevallen tot 19 Januari GESLOTEN, HET BESTUUR. MACHINE AANWEZIG. hoog loon, goede sociale verzorging. Lederwarenfabriek SCHUWER EN ZONEN. Aanmelden; KANTOOR le ZEINE 100, WAALWIJK Brieven onder No. 2702 Bureau van dit blad. Hierdoor maak ik het publiek van Kaatsheuvel bekend, dat ik vanaf heden een op het WILHELMINAPLEIN te Kaatsheuvel. A. VAN MEEL.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 4