WIE De Begroting van Vlijmen FEUILLETON HET DUISTERE VERLEDEN NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING. en het oordeel van de Gemeenteraad. ,,Leo en Lorre helpen ridder Radbout' Prov. Opb. org. N.B. 84. Stierenver. Drunen-Elsh. 400. R.K.J.B. Drunen 30.— 20.— 876.37 543.— 25.- 54.- 50.- 25.- R.K.J.B. Elshout Landb.huish. cursus Fok- en Controlever. te Drunen en Elshout a 1 p. koe Vreemdelingenverkeer Middenst.borgst. fonds Blindenzorg A.V.O. Aan het verlenen van subsidies aan de muziek- en zangver. zou een voorwaarde gesteld kunnen worden dat men per jaar tenmin ste één gratis concert geeft. Verder werd de begroting on veranderd vastgesteld. Aan de orde was verder het voorstel tot toekennen van een tijdelijke bijslag aan daarvoor in aanmerking komend gemeenteper- soneel. Het betrof hier de toeslag van 4.50 voor maandloners en 1.- voor weekloners, dit in verband met de verhoogde kosten voor le vensonderhoud. Dit voorstel, als mede het voorstel tot toekennen van een loontoelage (verhoogde kindertoelage) aan gemeenteper- soneel, werd z. h. st. goedge keurd. Punt 9 der agenda hield in het voorstel tot vaststellen van een verordening tot heffen van leges voor het verstrekken van inlich tingen uit het bevolkingsregister. Het betrof hier slechts een her nieuwde vaststelling van de ver ordening van 1943. Goedgekeurd en vastgesteld werden verder de vijfjaarlijkse af rekening der bijzondere lagere scholen over de jaren 1943 toten met 1947. Aan de orde was verder het voorstel tot toewijzing van en kele percelen gemeentegrond vol gens prae-adveis. Het betrof hier de percelen a. Op de Korte Heide toege kend aan J. v. Esch. b. In het Nieuw Ingenomen aan H. Koks. c. In de Voorste Oudheusden Weiden aan Adr. Merkx. Hierbij kwam ook ter sprake de verpachting van het voetbal terrein. De mening als zou de voetbalvereniging door de veld- wisseling van de laatste tijd grote stroppen hebben gehad werd zon neklaar weerlegd. DVC- had, al dus B. en W., over de behande- lin, welke haar ten deel is geval len, zeer zeker niet te klagen en zal dit ook niet doen. Zij hebben nu twee terreinen voor weinig geld. De heer v. d. Wiel zag gaarne verbetering in de kleedgelegen- heid op het genoemde terrein. De voorzitter hoopte spoedig met concrete voorstellen dienaan gaande voor de dag te komen. Hij noemde de toestand zoals die thans is, onhoudbaar. Het voorstel van B. en W. in zake het toewijzen van de perce len gemeentegrond werd goedge keurd. Aan de orde was verder het toekennen van een premie voor woningverbetering ten behoeve van het pand Grotestraat 7, eige naar N. Merkx. Ingevolge de premieregeling woningverbetering en splitsing is het mogelijk van overheidswege premie toegekend te krijgen bij verbetering van woningen. Niet alle verbeteringen vallen hieron der, want men moet voldoen aan bepaalde normen. De bouwkosten mogen het totaal bedrag o.a. van 4000.^ niet overschrijden. De overheidspremie die bij ver betering kan worden toegekend, narissen) door de raad en niet door B. en W. Het had de voor zitter verwonderd bij ''het kennis nemen van dit raadsbesluit, dat de raad deze bevoegdheid aan zich had gehouden. Het lag in 't geheel niet in spr.'s bedoeling de bevoegdheid van de raad in deze te beknotten, integendeel, spreker was van mening dat de raad het medezeggenschap in veel grotere en gewichtiger aangelegenheden dikwijls was ontzegd. Een aange legenheid als het benoemen van gewoon gemeentepersoneel achtte spr. echter meer in de lijn liggen van het College van B. en W. Het dagelijks bestuur heeft het meeste met die mensen te maken en het is van groot nut dat de ge- schikste wordt gekozen. De vraag rijst, aldus de voorzitter, wie de geschiktheid van de candidaten 't best kan beoordelen. Spr. was van mening dat dit bij het College van B. en W. thuis hoorde, daar de raad over het algemeen maar algemene en globale indruk heeft van de candidaten. Nogmaals z'n bijdrage of advertentie wil geplaatst zien, in ONS EERSTE NUMMER OP GROOT FORMAAT en in nieuwe aankle- vrtsnHH» ding, zende een en ander fen spoedigste in bedraagt 60%. De rijkspremie van 60 wordt slechts toege kend, indien de gemeente bereid is 20% bij te dragen. De raad stemde met dit voor stel gaarne in en men sprak de hoop uit dat er spoedig nog meer dere zullen volgen. Ook de voor zitter juichte het particulier ini tiatief in deze toe. Bij een vol gende vergadering hoopt spr. het Tweede Kamerlid de heer van Vliet, directeur van de Centrale Wonir.gbouwver. uit Eindhoven, aanwezig te zien om na afloop van de vergadering een toelich ting te geven op het particulier bouwen met rijkssteun. Het voorstel tot wijziging der gmeentebegroting 1948 werd z. h. st. goedgekeurd. Wie benoemt het gemeentepersoneel? Aan de orde was verder het voorstel van B. en W. tot herzie ning van het besluit van de raad van d.d. 29 Oct. j.l. in verband met de benoeming van gemeente personeel (ook de lagere functio- wees spr. er op dat het in het ge heel de bedoeling niet was om de raad medezeggenschap te ontne men. Het verwonderde de heer v. d. Wiel dat B. en W. op een een maal genomen besluit van de raad nog eens terugkwamen temeer nog daar het besluit door de raad eenparig werd genomen. Spr. was van oordeel dat de lagere functionarissen tmisschien nog beter door de raad gekozen konden worden dan de hogere. Niemand beter dan de raad zou, aldus spr., het werk van de solli citanten kunnen beoordelen, beter nog dan van de hogere ambtena ren, waar de raad slechts zou moeten afgaan op de voorlichting van anderen. Dit waren ook de meningen van de heren Maas en Verhulst. En wanneer het ging om de beoordeling van het werk, vooral boerenwerk, zou in het College van B. en W. aldus de heer v. d. Wiel, alleen maar kun nen beoordelen de heer Ploegma kers, zo men tenminste aanneemt dat het in de raad iemand die met boerenwerk niet op de hoogte is, ook niet zou kunnen. Als ik de heer Ploegmakers was, zou ik die verantwoording niet willen dra gen, aldus de heer v. d. Wiel. Na het beknotten van de be voegdheden van de raad .gehe keld te hebben, besloot spreker zijn repliek met de wens uit te spreken dat de raad zijn een maal genomen besluit zou hand haven. Over deze kwestie ontspon zich een vrij lang debat. De heren Maas, Verhulst en v. d. Wiel be pleitten het benoemen door de raad in allerlei toonaarden. Ook de heer Pijnenburg was daarvoor. Wel waren zij het eens met de voorzitter dat eerst voor een jaar proef zou worden benoemd en daarna pas definitief. De heer v. Wezel zeide op 29 Oct. wel voor het raadsbesluit te hebben gestemd maar spr. had daarna nog in het College van B. en W. gezeten en de moeilijkhe den gezien bij een dergelijke be noeming en vooral de grote ver antwoordelijkheid welke men daarvoor dragen moet. Spr. was van mening dat de raad blij zou moeten zijn dat zij die verant woordelijkheid van zich kon af schuiven. De heer v. d. Wiel maakte tenslotte een voorstel, waarin be. paald werd dat de raad het ge meentepersoneel benoemd eerst met een proeftijd van 1 jaar cn daarna aan de hand van 'n prae- advies voor vast. Het voorstel kwam in stem ming, waarbij de stemmen staak ten met 5 voor en 5 tegen. Het punt wordt voor stemming tot de volgende vergadering aangehou den. Hierna ging de raad tot ver trouwelijke zitting over. In deze zitting werd behandeld het wederopbouwplan voor onze gemeente. Aan het slot van deze langdurige zitting deelde de voor zitter aan de pers nog mede dat de raad het uitbreidingsplan vol gens een concept van de planolo gische dienst had goedgekeurd. Het betroF hier de uitbreiding aan de Oostzijde van de Stationsstr. en aan de Noordzijde van de Achterstraat. ,#Hierna werd de vergadering gesloten. In de mening dat het gauw gebeurd zou zijn zetten wij ons Woensdagavond achter de perstafel in de raadszaal van Vlijmen, want voor de openbare vergadering had men reeds een uur over de Begroting 1949 gesproken. Dit bleek echter niet genoeg, want tijdens de openbare vergadering heeft men nog ruim twee uren doorgeborduurd op ditzelfde pa troon. Vooral de belastingverlaging had de aandacht, maar ondanks de becijferingen van de heer v. d. Ve;ii, meende de voorzitter nog niet het tijdstip gekomen om hidrtoe over te gaan. Men kwam weer tot de conclusie dat Vlijmen ver keerd geclassificeerd was. dat de grondslag niet juist was Zo heeft iedere gemeente een stokpaardje. ABONNEERT U OP DE ECHO VAN HET ZUIDEN De begroting onder de loupe. Nadat de notulen met een klei ne aanmerking van de heer v. d. Meerendonk waren vastgesteld en enkele ingekomen stukken, waar onder zich een adres bevond van de heer J. Willemsen e.a. om aan sluiting aan het waterleidingsnet, dat echter even aangehouden zou worden, voor kennisgeving waren aangenomen, hamerde de voorzit ter vlot de eerste 7 punten er door. De leden toefden waar schijnlijk met hun gedachten nog bij de begroting, want toen de vaststelling hiervan aan de orde kwam, kwamen de monden los. Als eerste spreker dankte de heer v. d. Meerendonk zoals ge bruikelijk is de samenstellers van de begroting en gaf hij enkele administratieve tips, die het na kijken en bestuderen zouden ver gemakkelijken. Na er op gewezen te hebben dat er in de begroting van het burgerlijk Armbestuur een verschil was van 3000 tussen raming en werkelijke uitgaven, vestigde hij de aandacht op de post voor brandkranen waarvoor 875.was uitgetrokken en in dit verband vroeg hij of het niet wenselijk zou zijn jaarlijks hier voor een post disponibel te stel len om geleidelijk aan de gehele gemeente van brandputten te kun nen voorzien zoals in Nieuwkuijk was gebeurd. Bij de post 1800.voor kin deruitzending stelde hij de vraag aan wie en op welke wijze dit be drag werd uitgekeerd. Hij meende dat dit geen taak voor de gemeen te was, maar meer voor het par ticulier initiatief met name van de Wit-Gele Kruisverenigingen. Daarom vond hij het beter dat de gemeente alleen maar de hel pende hand zou bieden .wanneer deze verenigingen tekort kwamen. Op de post landerijen was slechts een netto winst van 8365.59. Wanneer men dit zo bezag zou men tot de conclusie komen dat de landerijen een zeer VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 13). „Heel wel. Ze laat u hartelijK groeten en hoopt u gauw eens op te zoeken, maar op het ogenblik is zij nogal gebonden, want de dominé voelt zich niet goed. Zulk een man behoeft verbazend veel zorg en Lenie is nog te jong voo1- zo'n verantwoordelijke taak. „Fersing zal er haar wel b'j helpen. Ik heb haar gisteren ont moet. Ze zei, dat ze in het Bos had zitten schetsen". „Ja, ik heb haar daar ge zien en ik heb er een vondst gedaan: een gouden ring met het wapen van de Velthuisens er op. Die lag op het gras vlak bij de mijnschacht. Hoe lang zou die daar al gelegen hebben? Ik geloof dat hij oor spronkelijk heeft behoord aan Erik Velthuis, de man, op wie ik zoveel lijken moet!" Ze keek hem aan met een blik vol verschrikking. „Wie zegt, dat je zoveel op hem lijkt? Waarom zou ie mand je naam in één adem noemen met.die van die man. „Ja, waarom?Toch is het juist ook één van de grie ven van de ontevredenen te gen mij en er valt dan ook een grote gelijkenis waar te nemen, als ik er het portret eens op aankijk. Het kan een toevalligheid zijn, maar ik heb mij de laatste tijd al meer dan ééns afgevraagd of wij soms niet in verre graad ver want zijn aan de Velthuisen?" Tot nog toe had van den Heuvel zich niets bekommerd om zijn familie-geschiedenis, maar sinds Lenie in zijn le ven kftvam, was dat anders geworden. „Mijn familie, de familie van mijn vader, was niet ver want aan de Velthuisen". „Maar de familie van mijn vader?" „Daar kan ik je niets van vertellen." „Had zij, inplaats van dit „kan", niet „wil" moeten zeg gen?" dacht Arthur. Ineens rees mevrouw van den Heuvel overeind en riep met een uitdrukking van wa re verschrikking op 't gelaat: „Arthur, u zult toch niet de Zwarte Mijn heropenen? Je beseft niet wat je doet, als je dit begint! Wat weet je van het verleden?Ik smeek je!Ik waarschuw je, die niet te heropenen!" „Ik begrijp u niet, Moeder! Wat kan het schelen of ik de Zwarte Mijn heropen? Als u mij nu een reden kunt ge ven voor uw verzoek?" „Een reden geef ik niet". „Maar waaromDat doet mij denken dat mijn vage vermoedens toch reden van bestaan hebben en dat u niet zo'n vreemde bent in Beyrt- land, als u dit wel voorgaf. Waartoe toch al die geheim zinnigheid. Ik ben geen kind meer, dat u mij zöudt kunnen afschepen met een los daar heen geworpen gezegde. Ik ben bereid uw geheim te eer biedigen. Ik heb mij nooit in uw vertrouwen willen drin gen, maar nü hebt u te veel gezegd". „Denk je, dat, terwijl ik zó lang gezwegen heb, ik nu in eens zal spreken en op bevel van mijn zoon; mijn zoon, die het sprekend evenbeeld is van de man die mijn leven verwoest heeft „U bent dus niet van plan te spreken?Nu, als u het niet zeggen wilt, dan zal ik het zelf wel uitvinden. Dit geheim zal ik oplossen, ook al zou het mijn ondergang be duiden. Maar ik wil geen vrouw een bezoedelde naam bieden!" HOOFDSTUK IX. Maandag was hét altijd een drukke dag voor de directeur, maar ofschoon van den Heu vel zijn uiterste best deed om zijn eigen aangelegenheden uit het hoofd te zetten, lukte dit niet best. De klerk, die met de ver zorging was belast van de brieven die in aanmerking kwamen voor een persoonlijk beantwoorden van de direc teur, zei: „Beets schijnt zich al geheel thuis te voelen, tenminste hij doet de ronde, of hij hier heel zijn leven geweest is. Ik denk dat u een goede ruil hebt ge daan." „Ja, dat geloof ik ook. A propos Heering, laat één van de mannen Vegens waar schuwen, dat ik niet langer duld hoe hij mij steeds ach tervolgt. Onder geen enkel voorwendsel mag hij het hek weer binnenkomen". „Ik zal Smit de boodschap overbrengen, mijnheer. Bent u gisteravond ook in de kerk geweest? De dominé hield een hoogst-eigenaardige preek!" „Ik was niet in een stem ming om naar de kerk te gaan. Zijn preken zijn anders wel de moeite waard!" „Ja, maar de rede van gis teren was toch wel wat al te vreemd! Hij had de dood van Abel tot tekst genomen en beschreef een moord, zó le vendig, dat ieder er van onder de indruk kwam. Dit was het punt waarop hij vooral het licht liét vallen, dat Caïn niet besefte wat de uitwerking van zijn slag met de knots zou zijn; dat hij slechts had ge handeld over de ingeving van het ogenblik, namelijk om zijn eigen belangen te hoeden. Maar het was aangrijpend. Geen wonder dat er mensen waren die zeiden, dat de do miné zelf wel een moord kon hebben begaan! In ieder ge val maakte de preek op velen een hoogst-eigenaardige in druk en ik geloof niet dat mijnheer Fersing er mee in genomen was. Dan was er nog ifets anders dat de men sen praten deed. De dominé beschreef het bos van Kamp. Ik ben in geen jaren bij die Zwarte Mijn geweest, maar ik kende de plek dadelijk aan de beschrijving, en de ande ren, natuurlijk, ook!" Deze mededeling had van den Heuvel ten zeerste ge troffen. Eén ding ging, al thans, bij hem vaststaan: zijn moeder was geen vreemde in Beurtland! Hij zag op tegen onthul lingen, maar hij voelde zich tegenover Lenie en zichzelf verplicht alles in het werk te stellen om tot die oplossing te geraken. „Heering", ging hij recht op zijn doel af, „jij bent een ver standig, bezadigd man. Wat weet jij van het geheim van de Zwarte Mijn?Waarop berust die legende van dat het „er spoken zou" en zo voort?" „Ik heb er nooit van ge hoord dat er, in waarheid, enige grond voor zou bestaan, mijnheer; alleen dat, toen ze in de Zwarte Mijn waren, er een man in de schacht zou ge dood zijn. Daardoor kreeg de mijn allereerst een slechte naam. En toen, nu jaren later, de heer Bedingen en de heer Velthuis beiden zo geheimzin nig verdwenen en de dominé in het Bos gevonden werd en daarna nooit meer de oude is geweest, gingen er van aller lei geruchten de ronde doen. Ik weet niet in hoeverre daar enige waarheid achter school. Ik denk, dat het Daan was, die ze uitgestrooid heeft; en het eind van het lied was, dat de mensen het er voor hielden hoe er een moord zou zijn be dreven; vandaar, dat de Zw. Mijn in zo'n slechte reuk kwam te staan". „En wat werd er nu alge meen aangenomen? Dat de beidemannen elkaar ver moord hadden en dat de do miné een geheime begrafenis plechtigheid had voltrokken?" (Wordt wervolgd). slechte bron van iofyimsten vorm den. De oorzaak vaji deze minie me inkomsten was èphter gelegen in het feit, dat er óp deze post te veel salarissen waren gebracht, tot een totaal zelfs van 8553,96; terwijl het werk door een arbeider gedurende het gehele jaar gedaan kon worden. Hij vond het juister een deel vavi deze salarissen b.v. over te brengen naar onderhoud wegen etc. Naar aanleiding (Van de post m 700 kosten cons urnen ten- crediet, verzocht hij iet college de verdeling niet te do n geschieden zoals vorig jaar. Hij bracht zijn daik aan Burg. en Wethouders voor de subsidie die was toegekend aan de Rij- vereniging. Betreffende de voetbalvereni ging zou hij zelf wel eens komen praten, over een bïtere terrein afsluiting, kleedkamers, grasmat, die vooral door de je ugd veel had geleden. In dit verband wees hij ook op het gebrek aan voldoende speelruimte voor de jeugd. Wan neer het voetbalveld eenmaal in goede staat verkeerde, wilde hij graag eens de mogelijkheid onder ogen zien om de jeugd daarop te laten voetballen oneer toezicht. De volgende spreker de heer Wijkmans vond de post van de gemeentearts te hoog. Hij deed practisch niets; zijn werkzaam heden beperkten zich tot eens in het jaar inenten. Hij' wilde voor stellen de arts op wachtgeld te zetten en de inenting te doen ge schieden door de plaatselijke dok toren. Hij kon aan/dit punt zijn goedkeuring ni'et gejl^en, evenmin als de heer v. Over lijk. De heer v. d. Ven trad vervol gens op als kampioe i voor de be lastingverlaging. Vorig jaar was Jt ook reeds geprobeerd, maar teen bleek het niet mogelijk te zi n. Nu waren zijns inziens de toes :anden enigs zins anders. Aan de hand van een circulaire van de Ver. voor Nederl. Ge meenten becijferde hij toen met theoretische opbrenc st, procenten, aftrekkingen etc.' de mogelijkheid tot verlaging van d opcenten op de personele belasti :g. De heer v. Engel in vroeg naar aanleiding van een subsidie van f 10.voor de Bcijd v. Openb. leeszalen of het nie nuttiger zou zijn de plaatselijke Ljjbliotheken te subsidiëren. Het antwca'rd van de Burgemeester. Dan kwam de voorzitter aan het woord om de vragen 'te be antwoorden, de opmerkingen te weerleggen of te onderstrepen. De kwestie van de brandkranen, aldus de voorzitter in zijn ant woord aan de heer v. d. Meeren donk, had reeds langer een punt van bespreking uitgtmaakt. Nog maals zou men 't vrj lagstuk over wegen en de raad o ptrent de kos ten inlichten. De kinderuitzend ng moest in derdaad in handen zijn van het particulier initiatief. Het Wit-Ge le Kruis had dezi mooie taak steeds voorbeeldig uitgevoerd, daarvoor bracht hi dank. Maar ook van overheids^ ege moest er iets gedaan worden om dit werk te stimuleren. Daa om zou men overleg plegen met de organisa ties om het bedrag met hen nut tig te maken. Wat de kwestie an de lande rijen betreft, was et inderdaad mogelijk een bepaalt gedeelte van 't salaris over te bre 'gen naar een andere post, maar per saldo bleef de begroting natuurlijk hetzelfde. De heer v. d. Meerendonk trad even in dupliek en wees er op dat de begroting dan toch in elk geval kwalitatief zou veranderen. Hij raadde vervolgens aan een werkprogram op te stellen voor gemeentewerken. Met de subsidies die de diverse Wit Gele Kruisverenigingen wa ren toegekend was hij het niet eens. Hier was met twee maten gemeten. Het was aanmerkelijk beter om een subsidie te geven van 1.50 per lid, om te voor komen dat men allerlei rare en valse begrotingen kreeg. Hij stelde voor bij Ged. Staten op wijziging van de subsidiering aan te dringen. De voorzitter was het hier vol komen mee eens. Na een kleine opmerking van de heer Wijkmans om bij het be drag voor de kinderuitzending toch vooral niet de kinderuitzen ding van det K.A.B. te vergeten, ging de voorzitter verder met zijn repliek en antwoordde de heer Wijkmans dat men een gemeente arts alleen op wachtgeld kon zet ten wanneer hij zijn functie niet meer uitoefende. In dit geval was het volkomen onmogelijk. „Ja, ja, een heel leuk betoog", vond de voorzitter de uiteenzet ting van de heer v. d. Ven met betrekking tot de belastingverla ging. Maar B. en W. achtten het juiste, uur nog niet gekomen. Men stond voor niet geringe kapitaals uitgaven (woningbouw o.a.). Men moest eerst het plaatselijke belastinggebied totaal „ausnützen" voordat men de opcenten op 's Rijks heffingen ging verlagen. Bovendien vond hij de perso nele belasting hiervoor niet het meest geschikt, omdat de groten hierdoor naar zijn mening relatief meer bevoorrecht werden. De heer v. Engelbn, die ook had gevraagd waarom na de ver hoging van de vermakelijkheids belasting, deze post van inkom sten toch hetzelfde was gebleven, antwoordde hij dat desondanks de vermakelijkheidsbelasting toch om' laag zou gaan. De opmerking met betrekking tot de subsidie aan de openbare leeszalen, weerlegde hij met de op merking dat hier geen sprake was van bibliotheken. Naar aanleiding van een op merking betreffende de bewaar scholen, meende de heer v. d. Meerendonk dat hierin verbete ring moest komen, hij was ge schrokken van de rapporten van de inspecteur. Minister Rutten was aldus de voorzitter bezig met een nieuwe regeling omtrent het Voor bereidend Lager Onderwijs. In 't vervolg zou er alleen subsidie mo gen worden toegekend als de krachten aan die scholen ook wer kelijk bevoegd waren. De inspecteur deed ook het voorstel om 5.per leerling te subsidiëren; het commentaar hier op was „Ja, dank je de koekoek!" De heer v. d. Meerendonk ver schilde met de voorzitter van me ning wat betreft het feit dat de personele belasting niet geschikt zou zijn voor een mogelijke ver laging. Juist met deze belasting kon men iedereen treffen, hetgeen met de andere belastingen niet 't geval was. De voorzitter bleef echter op zijn standpunt staan, de personele belasting was een luxe belasting. De heer v.,d. Ven was het hier evenmin mee eens. De rijkste mens v^n Vlijmen kon slechts een huis bewonen. De voorzitter hield echter vol dat de groten er het meeste voor deel bij zouden hebben en de he ren v. d. Ven en v. d. Meeren donk bleven bij hun mening dat men alleen'met deze belasting te verlagen iedereen liet profiteren. De voorzitter zei dat hij overi gens zeer sympathiek 'stond te genover het streven naar* belas tingverlaging, maar het ogenblik leek hem niet juist. Rijkdom ver delen was heel gemakkelijk, maar een mogelijke armoede te verde len zou niet zo meevallen. Men wist nog zo weinig van de inven taris van de oorlogsschade. Tenslotte sprak de heer v. d. Meerendonk het Sesam dat heel het vraagstuk in zijn juiste ver houding liet zien. De klassificatie deugde niet, de grondslag van de personele belasting voor Vlijmen was fout. Deze moest men ver laagd zien te krijgen, verschillen den zouden dan bovendien vrijge steld worden. Men besloot de re gering het idee bij te brengen dat de klassificatie van Vlijmen niet deuqde. De heer v. d. Ven vond dat de sociale werkster op het ogenblik geen sociaal werkster was. Vol gens hem moest zo iemand op pad zijn en naar de gezinnen gaan en niet op kantoor zitten. De voorzitter wees er op dat Het had de aandacht van B. en W. Nog even terugkomend op de het ,geen gezinsverzorgster was, sportbeoefening door de jeugd, zij had nu ander werk, dat ook wees de heer v. Engelen er op van directe sociale betekenis was. hoe een grote behoefte er bestond De heer v. d. Meerendonk vond aan een speeltuin. Hij beval dit het evenmin goed dat een sociaal punt zeer in de aandacht van het werkster telefoniste van gemeen- i gemeentebestuur aan. tewerken was. Bovendien zat zij Het zou bestudeerd worden, daar niet goed, zij moest op het zei de voorzitter, maar men moest gemeentehuis een aparte kamer even geduld hebben, want er wa- hebben. De voorzitter vond dat het zo het beste was. Momenteel was er voor haar geen volle dag taak. Sprekend over het raadhuis, waar geen plaats was voor de sociale verzorgster, zei de heer v. d. Meerendonk dat het ook niet juist was dat het cachot daarirf was ondergebracht, ge scheiden van het politiebureau, waar bovendien 's nachte nog geen bewaker was, zoals het was voorgekomen. Wanneer er eens brand kwam, was het zeer ge vaarlijk voor iemand die daar zat opgesloten. Dit is een zaak van het Rijk, meende de voorzitter, ik neem geen cent verantwoording. Na deze kleine uitweiding ging de behandeling van de begroting weer verder. De heer v. Engelen had het antwoord wat betreft de vermakelijkheidsbelasting, niet ge heel bevredigd. Wanneer de op brengst inderdaad niet groter was dan geraamd, dan moest hij uit drukking geven aan zijn teleur stelling over deze rampzalige ges te, die de verenigingen zeer du peerde. De voorzitter stelde een herziening van de belasting in 't vooruitzicht. WEDEROPBOUW. De heer Werther informeerde toen naar het wederopbouwplan, waarvoor de voorzitter verwees naar de notulen van de vorige vergadering. De heer Werther meende dat het tijd werd, want de mensen die wilden bouwen moesten nu wachten op de planologische dienst. „Laat ze maar met voorstellen komen, die weggebombardeerd is, heeft in elk geval voorrang op zijn eigen grond" zei de voorzit ter. Dit natuurlijk voor zover de beschikbare grond het toeliet (men sprak hier speciaal over 't plein), terwijl winkels en zaken op hun beurt weer voorrang heb ben. Verschillende leden waren van mening dat de mensen niet wisten dat ze konden bouwen. „Duivels goed", aldus de voor zitter en de architecten ook. Laat ze maar gerust komen, het zal heus niet storm lopen. Maar de wethouders en raads leden waren de mening toegedaan dat het allemaal zo mooi niet zou gaan. Sommigen vroegen zich af waar gebouwd moest worden, an deren of er wel genoeg grond was en er niet onteigend zou moeten worden etc. Tenslotte gaf de burgemeester de aspirant bouwers de raad zich maar met hun plannen, concrete plannen bij B. en W. te vervoe gen. Toen was men wel ongeveer over de begroting uitgepraat en z. h. st. werd ze aangenomen. Als laatste punt werd besloten de opcenten op de personele be lasting op het maximum van 150 te handhaven onder de voorwaar de dat men bij Ged. Staten zou aandringen op herclassificatie. Bij de rondvraag wees de heer v. Engelen er op hoe de Godshui zen geen grond verpachten dan aan plaatselijke pachters; in die geest wilde hij dat er ook met de gemeentegronden zou geschieden dat er dus aan de gemeentelijke pachters de voorkeur zou worden gegeven. ren grote kosten mee gemoeid De heer v. Bokhoven onder streepte nog eens het adres van de bewoners van de Kromstraat, dat naar B. en W. was gerenvoy- eerd, omdat het laat was binnen gekomen. De voorzitter was voor nemens het naar de Waterleiding mij. Oost-Brabant door te zenden. Nadat de heer v. Mierlo de aandacht van B. en W. er op ge vestigd bad om in Haarsteeg het eerst de brandputten aan te leg gen, omdat het daarhet hardst nodig was, werd de vergadering gesloten. VOOR ONZE LEZERS VAN 8 TOT 80 JAAR. Wij hebben goed nieuws voor onze lezers van 6 tot 80 jaar. Misschien hebt U ons beeldverhaal van Terry en Berry enige tijd gemist. Hoe wel dit vaak een zeer aan trekkelijk onderdeel van de krant-inhoud blijkt te zijn, waren wij niet in staat een volgend beeldverhaal te plaat sen. Wij willen onze lezers iets goeds voorzetten en dat vraagt soms enig zoeken. Wij kunnen echter mededelen dat wij in ons Nieuwjaarsnummer met een nieuwe strip zullen komen „Leo en Lorre helpen ridder Radbout", een aan trekkelijk "beeldverhaal waar van alle lezers, maar speciaal natuurlijk de jongeren zullen profiteren. „DE LINDENBOOM". Het Amsterdams Toneelge zelschap bracht Donderdag avond in Musis Sacrum voor de Kunstkring het spel van Priestley „De Lindenboom". Hoe de belangstelling voor de Kunst en speciaal voor het werk van de Kunstkring aan het tanen is, bleek ook deze avond weer. Zelfs het toneel is niet meer in staat een zaal geheel te vullen, terwijl daar voor een jaar toch nog eerf overgrote belangstelling voor bestond. Laten we het deze keer bij een constateren laten en het jammer vinden. Toch was de avond een gang naar Musis Sacrum ten volle waard. Het Amsterdams To neelgezelschap heeft ons doen genieten van buitengewoon goed verzorgd spel en van een stuk, waarvan het de moeite waard was kennis te nemen. „De Lindenboom" brengt in één familie een aantal le vensbeschouwingen bij elkaar, het cynische en negatieve laissez aller van de zoon Rex, de levensbeschouwing van de dochter Jean die streng we tenschappelijk, verstandelijk en gereglementeerd wil zijn, de on-katholieke levensbe schouwing van de katholieke dochter Marion, de eveneens negatieve en in zekere zin egoïstische levenshouding van de Moeder en tenslotte de levenshouding van de oude, vriendelijke professor en zijn jongste dochter, die, hoe zeer verschillend als gevolg van hun beider leeftijd, toch el kaar op menig punt raken, de oude, wijze man heeft zich door zijn grote ervaring een beschouwing eigen gemaakt die uitgesproken positief is, die het leven pas leven noemt wanneer men zich nuttig maakt en wanneer men z'n bijdrage levert van het her stel van een kapotte wereld die de schrijver ons soms ont stellend duidelijk in de uit latingen en houdingèn van de personen schildert; het kin derlijke meisje heeft de, le vensbeschouwing van 't kind, die vaak de enige juiste is. De auteur wekt niet de in druk dat hij in de conflicten der diverse standpunten te genover het leven een be paalde voorkeur heeft voor één of andere, ook doet hij geen poging een compromis te sluiten tussen deze beschou wingen; hij confronteert ze enkel met elkaar en laat het oordeel aan ons over. De per sonen gelden als typen voor de diverse houdingen; daarom wekt het spel ons de indruk een gewilde opeenhoping te zijn, een samenraapsel, onna tuurlijk en geforceerd aan doend. Verschillende typen zijn ook niet zonder een be paald vooroordeel getekend, zo de figuur van de katholiek geworden dochter, die zo heel weinig heeft van een goede, echte katholiek en wier uit latingen in flagrante tegen stelling zijn met de katholie ke levensbeschouwing, die na de oorlog zich een ruimere baan heeft weten te breken. Het spel van het Amster damse Toneelgezelschap dat onder regie stond van Louis Saalborn, was keurig. Saal- born, die tevens de hoofdrol van professor speelde, deed dit op de juiste wijze; geen tragische figuur, maar ook geen luchtige figuur; hij was de wijze man met veel erva ring, die af en toe en vooral om zijn medemensen het ge val van de optimistische kant bekijkt. Zijn vrouw was Me vrouw Royaards-Sandberg, die veel bijdroeg tot een accen tueren van de verschillende 18 uur. jongens in Indië" voor zichzelf spreekt. Nadere gegevens zullen t.z.t. nog volgen; doch liefhebbers van „rikken": noteer thans reeds de data. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboorten Cornelis J zv G Reuser-Keetels Maria J F D dv J van Drunen- Fijneman Adriana A J dv J A Kouwenberg-Somers Henricus A J zv N A Smits-Brouwer Johanna M dv J J van den Hoek- LincJhout Johannes H W zv W van Baalen-Lejeune. Overlijden Allegonda M Zijlmans 84 j wed van H van Gorp te Loonopzand Adrianus van Zon 68 j echtg van P H Leijtens Huiberdina P de Bont 95 j wed van J A van Schijndel Pieternella IJpelaar 81 j wed van G van Haren. Huwelijks-aangiften Gene. Huwelijken Gene. Ingekomen i Jhoanna M Damen van Loon opzand Carolus M Bouman van Tilburg Cornelia J T van Wezenbeek van Waspik Ja- coba van Rijswijk van Loon-op- zand Gerardus van der Ende én ëchtg van Goes EH van den Elshout en gezin van Lich tenvoorde Adriana C van der Made van Klundert GW van Sleeuwen en echtg van 's-Bosch A J Kleijberg en gezin van L. op-zand Wilhelmina P Bee- rens van Loon-op-zand Johan nes A Roelofs van Eindhoven Johannes E van Bokhoven van Drunen J C van den Heuvel en echtg. van Maasdriel Swie K Han van Amsterdam An- tonia M T van Hooren van Was pik Jesephus J M Veger van Heusden Maria Timmermans van Berlicum H A A Mufc- saers en gezin van Tilburg. Vertrokken A L Zending naar Amsterdam W L van Ertrijk naar De Bilt W P Keijlard naar Amsterdam HEUSDEN. Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering van de raad der gemeente Heusden op 30 December 1948 des avonds om geaardheid van man en vrouw die een wederzijds begrijpen niet gemakkelijk maakte. Rond deze twee figuren schaarden zich een aantal van de andere personen als ver tegenwoordigers van twee verschillend gerichte houdin gen t.o.v. het leven, die onder ling echter weer veel ver schilden. Het Amsterdams Toneelge zelschap heeft een goede ver tolking weten te geven van dit interessante stuk, waarin de schrijver niet tot een op lossing verhiocht te komen. NAAR HUIS! Met het troepentransportschip „Grote Beer" dat vermoedelijk 6 Januari 1949 te Amsterdam voor anker zal gaan, komen de volgen de militairen uit Indië naar huis Sid. J. M. v. d. Broek, Markt straat 17, Kaatsheuvel. Sld. C. A. Hamers, Mgr. Völ- kerstraat 61, Kaatsheuvel. T. Korp. O.V.W. K.V. T. M. v. d. Sijden, Nieuwstraat 296a, Sprang. Stkr. 1, C. Ardon, Grotestraat 72 B, Waalwijk. HET RIK-CONCOURS VAN KATH. THUISFRONT. Van 22 t.m. 24 Januari 1949 gaat Katholiek Thuisfront haar jaarlijks „Rik-concours" organi seren in zaal Thalia, alhier. Voor dit concours zullen prach tige prijzen beschikbaar worden gesteld, terwijl het doel: „Steunt het Thuisfront-werk voor onze Op deze plaats komt: (Een verhaal voor lezers van 8-80 jaar) Agenda 1. Opening. 2. Vaststelling notulen vergade ring 26 November 1948. 3. Mededeling ingekomen stuk ken. 4. Benoeming lid college regen ten Godshuizen wegens periodie ke aftreding van dhr. J. de Kok. Aanbeveling: le candidaat J. de Kok 2e cadidaat D. Kamer man. 5. Benoeming secretaris college regenten Godshuizen. Aanbeveling: le candidaat J. J. v. Bommel 2e candidaat Chr. J. van Herpt. 6. Vaststelling instructie voor de administrateur en voor de huurophaler van het Woningbe drijf. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de heffing van de belasting op vermakelijkheden. Voorstel van B. en W. tot verkoop van enige door iepziekte aangetaste bomen. 9. Verzoek van Mevr. Wed. Chr. Merkx om in aanmerking te komen voor een premie voor wo ningsplitsing ten behoeve van het pand O 141 met voorstel van B. en W. 10. Verzoek van A. F. Nieuw koop, strekkende om aan hem te verkopen een strook grond gele gen tussen rechterzijgevel pand Z 68 en het bouwterrein bekend onder Sectie A 999 met voorstel van B. en W. 11. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een lening groot 72359.16 met de Rijksverzeke ringsbank ter financiering wo ningbouw urgentieplan 1946. 12. Verzoek van A. J. Bbijs B 23, om een tegemoetkoming in de kosten van vervoer en studie voor een kind dat de kweekschool en een dat de Middelbare Nij verheidsschool bezoekt, met voor stel van B. en W. 13. Ve'zoek R.K. Vereniging voor Kinderbescherming 's-Bosch om supplering in de kosten van verpleging van het kind van Spie-

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2