UIT DS LANGSTRAAT UIT BINNEN- EN BUITENLAND REGERING NOG IN BERAAD. STAAKT HET VUREN. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. BOEKBESPREKING DRUNEN. Zang en Vriendschap. De Zangvereniging Zang en Vriendschap gaf Tweede Kerst dag haar eerste winteruitvoering voor leden en donateurs. De verschillende zangnummers werden verdienstelijk uitgevoerd. Het Bossche amusementsgezel schap Johnny Border probeerde de verdere avond gezelligheid en sfeer te scheppen, waarin men zeer goed slaagde. Het was voor de zangvereni ging een geslaagde en voor de aanwezigen een genotvolle avond. Uitslagen Biljartcompetitie Drunen~-Elshout. EEBC 1—Nooit Gedacht 1 8—2. 3e klas. EEBC 3—Prins Bernhard 2 6—4. Eindstand. 2e klas. gsp. pt. gein. Nooit Gedacht 3 8 52 3.40 OOO 1 8 50 3.61 DVP 1 8 48 3.38 OOO 2. 8 33 2.87 EEBC 2 8 17 2.61 3e klas. DVP 2 8 54 2.20 OOO 3 8 44 2.11 EEBC 3 8 41 1.98 Nooit Gedacht 3 8 40 1.92 Prins Bernhard 2 8 21 1.58 Gevallen voor het vaderland. In de avond van de 2c Kerstdag bereikte de familie A. v. Delft, Kleiuestraat 47, het droeve be richt dat hun zoon Cees daags voor Kerstmis bij de actie op Ja va was gesneuveld. Cees v. Delft was 21 jaqr en reeds 2 jaren in Indië als soldaat-hospik. De om standigheden van zijn al te vroe ge dood zijn niet bekend, waar schijnlijk zal deze opgewekte Ro de Kruis-soldaat gevallen zijn bij de uitoefening van zijn plicht. Wanneer menselijke woorden enige troost vermochten te bren gen, dan zouden wij willen zeg gen hoe Cees zijn leven heeft mo gen geven voor een goede zaak. hoe hij zijn jonge leven heeft mo gen offeren voor de vrijheid van een onderdrukt volk en hoe schoon het steeds is voor het va derland sterven. Doch menselijke woorden van troost zullen de droefheid van de familie niet lenigen dit kan alleen het weten dat Cees zijn kerstmis ging vieren bij het kerstkind zelf, dat hem de eeuwige rust moge geven en zijn ouders, broers en zusjes de kracht dit grote offer te brengen. VLIJMEN. Geslaagd. Voor het op 24 Aug. en 21 December gehouden examen M.O. Economie slaagde onze dorpsge noot H. M. Kuijs. K.A.B. afd. Vlijmen. De K.A.B. afd. Vlijmen organi- seerd op Maandag 3 Jan. a.s. des avonds om 7.30 uur in 't patro naat een ontwikkelingsavond voor haar leden en alle belangstellen den. Als spreker treedt op de Z.E. Pater Peters, bekend uit de voor oorlogse vastenpreek, met als on derwerp „De mens in de fabriek". De muzikale omlijsting zal wor den verzorgd door het knapen koor der Eerw. Fraters, onder de alom bekende leiding van Frater Egbert. Het bestuur verwacht een grote opkomst, zeker van zijn leden, maar ook van geheel Vlijmen; de zaal moet ditmaal te klein zijn. Allen vrije toegang. SPRANG. Begrafenis W. M, Dalmaijer. Onder grote belangstelling had alhier Woensdagmiddag de ter aardebestelling plaats van 't stof felijk overschot van wijlen de heer W. M. Dalmaijer. Aan huis werd de rouwdienst geleid door ouderling A. C. Fijan, die naar aanleiding van Hebr. 4 wees op de noodzakelijkheid van het geloof in Jezus Christus, als voorwaarde om te kunnen ingaan in de eeuwige rust die overblijft voor Gods volk en troostwoorden richtte tot de familie. De lijkbaar werd grafwaarts gedragen door oud-leden van de afdeling van Patrimonium alhier, waarvan de overledene mede-op richter was en gedurende ca. 30 jaar secretaris. j Nadat de kist in de groeve was neergelaten werd het woord ge- voerd door de heer Fijan, die her- innerde aan het vele werk op so- j ciaal en politiek terrein door de overledene verricht, maar ook i kon getuigen van zijn geloof in Hem, Die gezegd heeft: die in j Mij gelooft zal leven, al ware hij ook gestorven. De heer Fijan besloot met het uitspreken van de Apostolische Geloofsbelijdenis. De heer M. Paardebek uit Haarlem herinnerde met dank baarheid aan de tijdens de bezet ting gedurende enige jaren geno ten gastvrijheid in het gezin van de overledene. De oudste zoon, de heer B. Dalmaijer, dankte voor de belang stelling, in het bijzonder de oud leden van Patrimonium voor de liefde die zijn vader in het ver enigingsleven van hen mocht on dervinden. Chr. Gymnastiek vereniging „Pro Patria", Sprang-Capelle. A.s. Woensdag 29 Dec. houdt de Chr. Gymnastiek-vereniging „Pro Patria" voor Sprang-Capelle haar jaarlijkse algemene ledenver gadering in het gebouw van de Chr. Volksbond. Aanvang half 8. Behalve de jaarverslagen van secretaris en penningmeester zijn er nog enige belangrijke punten te bespreken, die verband houden met de viering van het 12j/2-jarig bestaan der vereniging in Mei '49, welk feit op waardige wijze zal worden herdacht. De leden wor den daarom verzocht allen op tijd aanwezig te zijn. Kerstfeest. I Eerste Kerstdag werd des mid dags in de Ned. Herv. Kerk al hier Kerstfeest gehouden met de kinderen der Ned. Herv. Zondag- schoolvereniging. Door Ds. de I Bruijn werd op voor de kleinen i begrijpelijke wijze het Kerstevan- gelie gebracht, waarna door de kinderen op het Kerstfeit betrek- king hebbende vragen werden be antwoord, terwijl door ouderling Spuij broek een keurige kerstver telling werd gegeven. Onder lei ding van de leider der Zondag school dhr. G. de Vries werd door de kinderen een prachtige Kerstcantate uitgevoerd. De kinderen ontvingen tracta- ties en geschenken in de vorm van boekjes enz. Van de zijde der ouders was er veel belangstelling. Padvinders. De Chr. Verkennersgroep „Jan de Rooij" hield Vrijdagavond in het hoofdkwartier een Kerstvie ring onder leiding van vaandrig J. Bogers, die het Kerstevangelie uit Lukas 2 voorlas en vervolgens een Kerstverhaal gaf. Door de verkenners werden enkele mooie kerstgedichten ten beste gegeven en werden Kerstliederen gezongen. Bij afwisseling werden tractaties rondgedeeld. De Chr. Padvind- sters hielden op gelijke wijze in hun hoofdkwartier een Kerst avond. Uitvoering „Excelsior". De Chr. Gemengde Zangver eniging „Excelsior" gaf Zaterdag avond (le Kerstdag) in het Ned. Herv. Kerkgebouw met medewer king van het Kinderkoor Klein- Excelsior" haar jaarlijkse uitvoe ring, waarvoor veel belangstelling bestond; het ruime kerkgebouw was goed bezet. De ere-voorzitter Ds. J. W. de Bruijn opende de samenkomst met een kort wel komstwoord, waarna de vereni ging onder leiding van haar emi nente directeur de heer Jac. Groen het rijke programma op keurige wijze uitvoerde. Geonend werd door het Ge mengd koor, met „Komt allen te zamen" van F. Pijlman, Ps. 116 van A. Teljeur en „O Herder ïs- raëls" van Bartnian^ky, welke nummers verdienstelijk werden uitnevoerd. Hm Kinderkoor Klein-Excelsior bracht vervolaens een Kers'can- tate van Tan Zwart ten nehore, en dat on een wiize dm ieders be wondering afdwong. Onder deze jeurHige zanners en zanneressen schuilen nrv>de stemmen, die onder kundine leidinq voor'de toekomst een nood» steun voor de vereni ging belnven te worden, j Het n-mennd koor zona vervol- j gens „Gloria in Excelsis Deo" van F. Pijlman, Psalm 84 12 en 13 en „Lof Gods" van Julius Rönt gen, waarvan de beide laatstge noemde nummers vooral bijzonde re vermelding verdienen. Het hoogtepunt van de avond was echter wel het nummer waar mede na de pauze werd heropend en dat niet op het programma vermeld stond, n.l. „Het graf on der de meidoorn", woorden van W. J. Hofdijk en muziek van H. C. Helleman, dat door het dames- trio M. Kruijff, sopraan en S. Mo- legraaf en S. Bouman, alten, op sublieme wijze werd vertolkt, daarbij op uitstekende wijze geac compagneerd door de heer Z. Mo- legraaf. Over het algemeen mag gezegd worden dat deze dames ieder voor zich hierin op zeer correcte wijze en met veel gevoel zongen, hoewel we de sopraan nog een extra pluimpje zouden willen geven. Het publiek heeft deze avond bijzonder kunnen ge nieten en stelde zulks dan ook zeer op prijs, gezien de aandacht waarmede werd geluisterd. Ook het gemengd koor voerde na de pauze nog een nummer uit dat zeer bijzondere vermelding verdient, n.l. ,,'t Geuzenvendel op de thuisraars" van H. W. de Wolf, dat op keurige wijze werd uitgevoerd en zeer in de smaak viel. „Hallelujah, eeuwig dank en ere" vormde een waardig slot van deze wel bijzonder schitterend geslaagde uitvoering, waarvoor de directeur en dhr. Groen Jr., die de meeste nummers begeleidde, zeker een woord van dank toe komen. Terecht kon Ds. de Bruijn in zijn slotwoord concluderen dat Sprang trots mag zijn op zulk een vereniging. De beschermheer, de Edelachtbare Heer Burgemeester A. Smit liet door zijn aanwezig heid van zijn belangstelling blij ken. Proces-verbaal. Tegen een der caféhouders in de gemeente werd j.l. Zaterdag (Eerste Kerstdag) door de Rijks politie proces-verbaal opgemaakt, wegens het geopend houden van zijn inrichting, wat bij politie verordening der gemeente is ver boden. N. E. O. Daar de Zaterdagmiddag-com petitie voorlopig enkele weken stil ligt en men nu bijna de helft van de competitie achter de rug heeft, willen we de standenlijst van de afdeling waarin het eerste elftal van N.E.O. speelt eens publiceren. Zoals men ziet staat N.E.O. thans aan de kop door het beter doelgemiddelde; VOBBA heeft echter evenveel punten als Neo. NEO 9 8 0 1 16 43—10 Vobba 9 8 0 1 16 34—13 Seolto 10 7 1 2 15 32 13 Longa 9 7 0 2 14 38-10 Sparta 9 7 0 2 14 29-14 SDO 11 5 0 6 10 21—22 NAC 11 4 1 6 9 32—38 Rosd.B. 10 2 1 7 5 22—47 SBO 11 2 0 9 4 17—50 Juvovia 7 1 0 6 2 1331 PCP 10 0 1 9 1 9—52 CAPELLE. Muziekuitvoering. Dinsdagavond uitsluitend voor donateurs en- honoraire leden met huisgenoten en Woensdagavond d.a.v. tevens voor niet-leden, gaf de Muziekvcr. „Kunst na Arbeid" in het café Cové-van der Haart aan de Nieuwcvaart haar eerste uitvoering deze winter. Zowel de eerste avond, waarop o.m. de Edelachtb. heer Burgemeester A. Smit van zijn belangstelling blijk gaf, als de tweede avond, was de belangstelling niet die, welke de uitvoeringen van de muziekver. de laatste jaren kenmerkten. Dat was wel jammer, want èn de afwer king van het muzikale gedeelte van het programma èn het optre den van de toneelvereniging „De Komeet" uit 's-Bosch onder regie van de "heer Leo Kurvers verdien- I den groter belangstelling. Beide avonden sprak de voor zitter, de heer v, Nieuwenhuijzen, een kort openingswoord, waarna de muziekvereniging onder leiding van de heer Jos Dankers uit Loonopzand het programma open de met „Engelandvaarders", mars van W. Schild. Vervolgens wer den uitgevoerd „L'Aurore", ou verture van Aug. Fribs, „Een mooie Herfstdag", legende van P. B. Bisselink, „Herinnering aan Napels" van A. M. van Leest en „Carpe Diern", ouverture van S, P. v. Leeuwen. Kunst na Arbeid besloöt haar optreden, waarvoor niets dan lof, met „Jubelklange" van Ernst Uebel. Het gehele pro gramma werd vlot afgewerkt en gaf blijk, dat Kunst na Arbeid onder leiding van haar ijverige directeur, die zich geheel voor zijn vereniging geeft, weer op de goe de weg is. Na afwerkng van het muzikale gedeelte bracht de toneelvereni ging „De Komeet" het blijspel „Robbedoes" van Christien van Bommel-Kouw en Henk Bakker voor het voetlicht. Dit drie be drijven omvattende toneelstuk, dat speelt in een Gelders dorp op de Veluwe in de villa van de heer Louis Terlaa, werd op sublieme wijze vertolkt en gaf duidelijk blijk van het kunnen der mede spelenden. Met aandacht werd 't spel gevolgd en na ieder bedrijf uitten de aanwezigen hun voldoe ning in een hartelijk welverdiend applaus. Al is de belangstelling voor deze beide avonden niet zo groot geweest, toch kan de muziekvere niging op een goed geslaagde uit voering terugzien. Zilveren beugel terecht. Tijdens de feestelijkheden van deze zomer werd op het feestter rein aan de Niuwevaart een zil veren beugel van een damestas verloren. Hoewel het toen enkele malen werd omgeroepen had dit geen succes. Thans blijkt deze beugel terecht, te zijn en is deze terug te bekomen bij de voorzitter van de Oranjevereniging, de heer L. Poldervaart. Collecte Chr. Zendingsbond. De tijdens de spreekbeurt van Ds. Cuper.us uit Doornspijk in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte ten bate van het werk van de Geref. Zendingsbond bracht 196.— op. Zitplaatsenverburing. De jaarlijkse verhuring van .zjC plaatsen in de Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse zal plaats hebben Donderdag 30 dezer des morgens 10 uur. Woningstichting. In de vacature ontstaan door het overlijden van de heer C. B. Timmermans, is tot lid van het algemeen bestuur van de woning stichting Sprang-Capelle benoemd de heer W. J. van Willigenburg, terwijl in verband met uitbreiding van het bestuur als nieuw lid werd benoemd de heer J. van den Bos, gemeentesecretaris, die tevens werd benoemd tot voorzitter dei- stichting. Postduivententocnstelling. In het café Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart hield de al daar gevestigde postduivenvereni ging „De Luchtvaart" onder veel belangstelling, zowel van in als buiten de gemeente, haar jaarlijk se clnbten toonstelling, waarvoor een 250-tal duiven was ingekorfd. De keurmeester, de heer C. L. de Groot uit Dordrecht, kende de volgende bekroningen toe Klasse I, oude doffers B. Pols 1, 12; J. van Doornik 2; H. van Kampen 3, 9; C. Groeneveld 4; Adr. Klootwijk 5; H. Vos 6, 14; Gebr. van Onzenoort 7, 8; St. v. Peer 10, 15, 16; C. Broeks 11 en M. van Peer 13. Klasse II, oude duivinnen J. van Oosterhout 1B. Pols 2; G. Treffers 3, 4; J. Zwart 5; C. Groeneveld 6; St. van Peer 7, 8; H. Verduin 9; W. Versteeg 10: H. .van Kampen 11 en Gebr. van Onzenoort 12. Klasse III. jonge doffersC. Groeneveld 1; J. v. Oosterhout 2; B. Pols 3; H. Vos 4; C. Broeks 5. 10; J. de Meter 6; Gebr. van Onzenoort 7; C. Smits 8, 12; G. Treffers 9; H. Verdui 11; P. Nieuwenhuizen 13; H. v. Kampen 14 en J. van Drongelen 15. Klasse IV, jonge duivinnen B. Pols 1J. van Doornik 2, 9 Adr. de Jong 3: St. van Peer 4; G. Treffers 5. 7, 8, 12, 13; H. v. Kampen 6; C. Smits 10: J. de Meter 11; C. Broeks 12 en P. Nieuwenhuizen 15. Klasse V, late jongen Gebr. van Onzenoort 1; J. Zwart 2; Adr. Klootwijk 3 en G. Tref fers 4. De ere-prijs, een beker, aange_ boden door de Amstel-brouwerij, werd behaald door B. Pols. Oud-predikant ontving beroep. Na het bedanken voor de ver schillende in de laatste tijd op hem uitgebrachte beroepen ont ving de vroegere predikant der Ned. Herv. Gem. alhier Ds. J. R. Cuperus te Doornspijk, thans een beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Nijkerk. Nutsbibliotheek. De Nutsbibliotheek van de on derafdeling Capelle van de Mij. tot Nut van 't Algemeen heeft een flinke uitbreiding gekregen, waaronder een aantal romans, die de laatste jaren zijn verschenen. In verband hiermede zal thans 'n catalogus worden gedrukt, welke tegen kostprijs zal zijn te beko men. Het uitlenen van boeken, dat geregeld op Donderdag plaats heeft, zal vanaf 1 Jan. geschieden op Zaterdagmiddag van half vijf tot half zes in een der lokalen van de Koningin Julianaschool in de Kom. Na Donderdag 30 Decem ber is dus de eerstvolgende uit reiking op Zaterdag 8 Jan. 1949. Heden ontvingen wij het droevige bericht uit Indië, dat onze Zoon en Broer CEES sneuvelde voor het Vader land op 24 December in de leeftijd van bijna 22 jaar. De Uitvaart-mis zal gehou den worden op Donderdag 30 December om 9.30 uur in de Noodkerk van de H. Lam- bertus te Drunen. Uit aller naam De familie VAN DELFT-v. SPIJK Kleine Straat 47 DRUNEN Officieel werd Zondagavond medegedeeld, dat tie Neder landse regering ten aanzien van de beslissing van de Vei ligheidsraad van Vrijdag j.l. nog in beraad is, mede in ver band met het overleg met Ba tavia. Verklaringen, waaruit de indruk zou kunnen wor den verkregen, als zou dé re gering reeds enigerlei stand punt hebben bepaald, zijn ten enenmale ongegrond. C. v. G. D. BERICHT VEILIGHEIDSRAAD. De Commissie voor Goede Diensten heeft de Veiligheids raad laten weten, dat zij zal trachten na te gaan of beide partijen zich in Indonesië hou den aan het door de Veilig heidsraad gegeven bevel: „staakt het vuren" en dat zij zal trachten hierover rapport uit te brengen. ALLE GROTE STEDEN EN VERBINDINGSWEGEN OP JAVA BEZET. Op Java zijn alle grote ste den en belangrijke verbin dingswegen in handen van de Nederlandse troepen. De een heden, die op Midden- en Oost-Java van verschillende zijden het republikeinse ge bied binnenrukten, hebben op verscheidene punten contact met elkaar. Madioen en Ke- diri werden bezet. Op West- Java begonnen de Nederlan ders op 23 December de op mars. De hoofdstad van Ban tam, Sèrang, werd bezet, evenals verscheidene plaatsen aan de West- en Zuidkust. KERSTBOODSCHAP VAN Z. H. DE PAUS. De geschiedenis der Kerk bewijst dat Zij steeds de voor vechtster en de moeder is ge weest van alle goede en ver nieuwende krachten, aldus Paus Pius XII in zijn Kerst boodschap aan het College van Kardinalen. Het is de duidelijke plicht van de ge lovige mens, alles in het 'werk te stellen om in het sociale leven te komen tot de oplos sing van de problemen, die vooral liggen op het terrein van de sociale rechtvaardig heid,. evenzeer als op dat van Vrijdagmiddag heeft de Veiligheidsraad met 7 stemmen vóór en 4 blanco de onderstaande gewijzigde Amerikaanse resolutie aan vaard. De uiteindelijke tekst der resolutie luidt thans „De Veiligheidsraad neemt met bezorgdheid kennis van de her vatting der vijandelijkheden in Indonesië en nota genomen hebben de van de rapporten der C. v. G. D. a. roept de partijen op, de vijandelijkheden onmiddellijk te sta ken; b. de president der Indonesische republiek en de overige poli tieke gevangenen, gearresteerd sedert 18 December j.l. vrij -te laten; c. draagt de C. v. G. D. op volledig en dringend telegrafisch een rapport aan de Veiligheidsraad uit te brengen over de gebeurtenissen, welke sedert 12 December 1948 in Indonesië zijn voorgekomen; d. geeft de C. v. G. D. opdracht ter plaatse te observeren en rapport uit te brengen aan de Veiligheidsraad over de uit voering van het onder de paragrafen a en b geëiste". Blanco stemden Frankrijk, België, de Sovjet-Unie en de Oekraine De raad heeft de passage in de Amerikaanse resolutie, die terug trekking der troepen op de vroegere posities eiste, verworpen met 5 stemmen vóór en 6 stemmen blanco. Vóór stemden de Verenig de Staten, Columbia, Syrië, Engeland en China. De eis tot het stopzetten der vijandelijkheden werd aangenomen met 7 stemmen en 4 blanco (Frankrijk, België, de Oekraine en Rusland). het internationale recht en van de vrede. MIJNRAMP IN HET SAARBEKKEN. In de Duhamel-mijn bij Ensdorf in het Saargebied zijn tengevolge van een mijnbrand 20 mijnwerkers om het leven gekomen, zo wordt officieel medegedeeld. Theaters en bioscopen in het gehele Saar- bekken waren op Kerstmis wegens rouw geslotën. De Re gering heeft besloten open bare melding te maken van de naam van de 20-jarige Ed- mond Veher, die het leven verloor bij een poging om 'n kameraad te redden. HANDELEN IN CONSUMP TIE-AARDAPPELEN MET PERSONEN ZONDER ERKENNING. Het blijkt, dat er nog steeds te lers van aardappelen zijn, welke hun consumptie-aardappelen ver kopen aan handelaren, welke niet in het bezit zijn van een erken ning. Ook zijn er telers, welke voor de verkoop van hun con sumptie-aardappelen gebruik ma ken van een niet-erkend tussen persoon. De handel in consumptie-aard appelen is echter gebonden aan de Aardappelverordeing 1947, volgens welke verordening alleen die personen als handelaar of tus senpersoon mogen optreden wel ke als zodanig erkend zijn Hoewel tot dusver bij het con stateren van overtredingen soepel is opgetreden zodat in vele ge vallen slechts waarschuwingen ge geven zijn, zal in het vervolg bij •overtredingen streng worden op getreden. Indien nu wordt gecon stateerd dat handel in consump tie-aardappelen met een niet-er kend persoon wordt gedaan zal zowel tegen de teler als tegen de niet-erkende handelaar of tussen persoon proces-verbaal worden opgemaakt. Beroep op onbekendheid met de Aardappel verordening 1947 zal niet meer kunnen baten, aan gezien thans algemene bekend heid met deze Aardappelverorde ning kan worden verwacht. In dien men dus zijn aardappelen wil verkopen aan een handelaar en men is er niet zeker van of deze persoon in het bezit is van een erkenning, dient men allereerst de erkenningskaart van de han delaar te vragen, alvorens tot 'n transactie wordt overgegaan. Men zij dus gewaarschuwd MIDDENSTANDSWETTEN IN VOORBEREIDING. Het voorontwerp Winkelslui tingswet, dat nu aan de Economi sche Raad om advies gezonden is, houdt in hoofdzaak 't volgende in; Alle winkels moeten gesloten zijn op Zondag en Dinsdagmiddag na 1 uur. Joden en Zevende-dag- A'dventisten kunnen een aanvrage indienen om Dinsdagmiddag hun winkels geopend te houden. De sluitingsuren zijn gesteld op Maandag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag om 19 uur; op Dinsdag om 13 uur; op Donderdag om 21 uur. Venten na winkelsluitingstijd is verboden behalve op Dinsdag voor zacht fruit, ijs, patates-frites en kranten. Als Dinsdag marktdag is kan in overleg met B. en W. de vrije middag op Donderdag gesteld worden. B. en W. krijgen het recht om I gedurende 21 dagen van het jaar uitzondering toe te staan. Dus voor het geval van kermis, fees telijkheden, enz. Voor het winkelpersoneel zal het totaal aantal werkuren niet groter mogen zijn dan het momen teel bedraagt. Nog .twee andere voorontwer pen zijn in behandeling, een wijzi ging van de Vestigingswet, waar door het voor winkelers ten plat- telande in geval van plaatselijke behoefte kan worden toegestaan naast de branche, waarvoor ze bevoegd zijn, een andere tak van winkelbedrijf uit te oefenen. Het behoefte-element wordt overigens in dit ontwerp niet in geschakeld. Alleen in bijzondere gevallen kan dit bij K. B. geschie den. Het tweede wetsontwerp be treft 't cadeau-stelsel. Dit laat slechts het geven van geschenken van weinig waarde toe. Een com missie zal over deze toelaatbaar heid oordelen. DISTRIBUTIENIEUWS. GOOI UW BRANDSTOFFEN- KAART NIET WEG. Zoals gemeld, ligt het niet in het voornemen de brandstoffen- distributie in de loop van dit stookseizoen op te heffen. Even min is het mogelijk reeds thans te beslissen, of in het volgende Stookseizoen de brandstoffen kun nen worden vrijgegeven. In ver band hiermede vestigt het C.D.K. er de aandacht op, dat de brand stof fenkaarten TA 8806 en TB 806 met de daarop nog voorko mende bonnen zorgvuldig moeten worden bewaard. Comité Marktstraat. De Marktstraat hield een ver gadering om de mogelijkheid van een goede ontvangst te bereiden aan soldaat Jac. v. d. Broek, die volgende week uit Indonesië repa trieert. Spontaan verklaarden allen zich bereid mede te werken tot 'n ontvangst zoals destijds ook aan G. de Nijs bereid was. De heren J. van Rijk, A. IJpelaar, H. de Nijs Gzn. namens het werk van de collecte op zich. Na ampele bespreking werd de vergadering het er over eens, dat ook de Marktstraat een vast comité moest hebben, om bij eventuele moge lijkheden de leiding in handen te nemen. Bovengenoemde heren wa ren bereid zitting in het comité te nemen, terwijl de heer M. van Wanrooij voor de aandrang zwichtte en het voorzitterschap accepteerde. Besloten werd tot 't organiseren van een buurtavond I een maandelijkse vrijwillige con tributie vast te stellen en aan alle feestelijkheden ter plaatse mede werking te verlenen. De operette in het Patronaat. In ons vorig nummer plaatsten we een bericht over de vermoe delijke uitvoerinq van de Strauss Operette: Een Nacht in Venetië, door het Tilburgs Gemengd Koor, SPORT. JAN DERKSEN EERSTE IN ANTWERPEN. In het Antwerpse Sportpa leis toonde onze Derksen zijn kunnen in een intern, omnium door de Belgen Gosselin en Van Looveren alsmede de En gelsman Harris te slaan. In de sprint werd Jan derde, in de 500 meter tegen het uur werk tweede, maar hij won de puntenrit en de achtervol ging over 3 k.m. Zodoende kreeg Derksen de eerste prijs. SCHULTE—BOEYEN TWEEDE IN ZURICH. In het Hallen-Stadion te Oerlikon (Zürich) wonnen de Zwitsers Schaer en Roth een 100 km. koppel wedstrijd met SchulteBoeyen op de twee de plaats. Na onze landgeno ten volgden CarraraGous- sot, LapébieBouvard en NoetzliGillen. PetersPel- lenaars werden zevende. NAWEEëN VAN RONDE VAN NEDERLAND. De Ronde van Nederland 1948 is nog. steeds niet beslist. Hangende de protesten heb ben de renners de gewonnen geldprijzen nog niet uitge keerd gekregen. Zoals bekend, protesteerde eerst België te gen de toekenning van de eerste plaats aan de Luxem burger Goldschmidt. Dit pro test werd toegewezen en de nummers één en twee (Gold schmidt en Vooren) duikelden naar de 10e en 12e plaats. De eerste plaatsen kwamen aan de Belg Rogiers en onze lands man André de Korver. Thans heeft de Luxemburg se Wielerbond bij de U.C.I. 'n protest ingediend tegen deze nieuwe uitslag. VAN VLIET EN.' SCHULTE WONNEN IN GENT. In een intern, omniumrace te Gent was Gerrit Schulte eens niet gekoppeld aan de kleine Boeyen, maar aan Arie van Vliet. Niet alleen dat bei de wereldkampioenen deze omnium wonnen, de manier echter waarop onze mannen triomfeerden, mag werkelijk schitterend worden genoemd. Alle nummers brachten zij op hun naam. Van Vliet klopte in de sprint Scherens, Senfft- leben en Plattner. Schulte sloeg in een achtervolgings race Gerardin, Gillen en Van Steenbergen. Samen wonnen zij een puntenrit en de kilo meter tegen het horloge. Met als totaal-resultaat: 1 Van VlietSchulte 4 pnt.; 2 Sche rensv. Steenbergen 10 pnt.; 3 GerardinSenfftleben en PlattnerGillen 13 pnt. Een uurs-koppelWedstrijd was voor de Belgen Adriaens- sens-Bruyland vóór De Kuys- scherRijckaart en v. Vliet Schulte. waarbij we de opmerking maak ten, dat Kaatsheuvel nog nooit een operette had zien opvoeren. We waren daarbij niet geheel juist, daar reeds een 15 jaren geleden in Euphonia de vereniging „Pro Arte" uit Antwerpen optrad met Die Lustiqe Witwe, Die Czard^s- furstin, Ein Walzertraum, de Dol larprinses etc. Wel waren dit geen operettes met een aantal mede werkende als het Tilburgs Ge mengd koor biedt, doch het waren mooie avonden, waarvan Kaats heuvel heeft genoten. Biljart. Het tweede viertal van K.O.T. speelde een competitiewedstrijd te gen Altijd Raak en won weer met 71 punten. De uitslag was: K.O.T. II: Smit 100 23 22 Soeterboek 100 20 19 Aussems 75 26 10 v. Gastel 75 24 9 Altijd Raak: Hendriks 98 23 18 Mosselveld 31 20 6 Kleijssên 75 26 19 Boogaert 58 24 10 Duivensport. Weer krijgen we een grote dui- vententoonstelling in café C. van Wanrooij in de Mgr. Volkerstr. Op 15 en 16 Jan. zal de vereni ging Ons Genoegen er een show organiseren, waar een keuring door een zeer bevoegd kenner aan zal voorafgaan. Concert Bel Canto. Door omstandigheden is het tra ditioneel Kerstconcert van de Zangvereniging Bel Canto dit jaar niet doorgegaan. Thans is echter een concert vastgesteld op Zon dag 16 Januari a.s., waarop het bekende dubbelmannenkwartet Si ne Nomime uit Tilburg, het acht tal dat op het laatst gehouden concours van Bel- Canto, het hoog ste aantal punten van alle deel nemende kwartetten behaalde, on der leiding van de heer Josef van Gestel, zijn medewerking zal ver lenen. Bel Canto heeft weer enige nieuwe werken op zijn repertoire w.o. het mooie vijfstemmige mot- tet van Joh. Sweelinck .Hodie Natus est Christus" een der mooi ste kerstwerken die er ge^threven zijn. De Kerstmis. Dat de Kerstviering zich voor een groot deel demonstreert in 'n spontaan bezoek aan de nachtmis is een bekend feit, doch de gewel dige drukte, die de parochie St. Jan de laatste jaren ten deel valt is opmerkelijk. Nagenoeg de ge hele kerk was bezet met meege brachte stoelen, waarbij zich nog honderden met een staanplaats moesten tevreden stellen. Er was een roep over het goed verzorgde programma, dat het koor ver sterkt met jongenskoor uitvoerde, vooral de duetten van Jan Mul voor jongenskoor trokken de aan dacht. Toneelgezelschap Crescendo". Na het succes dat Crescendo met het toneelspel „Verschroeide Aarde" heeft mogen boeken, is dit gezelschap begonnen met het in studeren van het mooie toneelspel in drie bedrijven van Cor Hermus getiteld „Een Moeder", hetwelk nog in dit seizoen zal opgevoerd worden. Dit mooie, maar moeilij ke toneelspel is een greep uit het boerenleven. Het behandelt de strijd van een moeder tegen haar kinderen. Een strijd voor hun welzijn, welke ze niet kunnen of niet willen begrijpen. Een strijd, haar door haar man bij zijn ster ven opgelegd. Een strijd welke ze alleen moet voeren met als enige troost de aanhankelijkheid van een achterlijke jongen. Een strijd welke zij verliest. Het is geen gemakkelijke op gave om dit mooie en hoogstaan de toneelspel met zijn goede en slechte karakters uit te beelden, maar gezien de krachten van Crescendo en haar successen, kunnen we straks weer op een mooie uitvoering rekenen. Uitvoering „Kunst en Vermaak." In hun clubhuis, de R.K. Gil denbond, gaf bovengenoemde to neelvereniging haar eerste winter uitvoering onder regie van de heer H. v. d. Bosch. Voor een goed gevulde zaal werd het stuk, ge schreven door Jaap v. d. Poll „Er staat geschreven" ten tonele ge bracht. Er is goed spel geleverd,- vooral door de hoofdfiguren, die werkelijk blijk gaven van toneel speler te zijn. Het publiek heeft ten volle kunnen genieten van wat hier geboden werd, al had den wij graag gezien dat men het einde van het stuk meer had doen uitkomen. De grime, verzorgd door de heer A. v. Trier, door stond alle critiek, terwijl het de cor zeer keurig verzorgd was en blijk gaf van goede smaak. Wij wensen „Kunst en Ver maak" van harte proficiat met deze goed geslaagde uitvoering en zijn reeds overtuigd van suc ces bij een volgende uitvoering. Tijdschrift „Ons Gezin". December-nummer. Uitg.: H. v. d. Marck's Uitgevers Mij. N.V., Roermond. Zij die „Ons Gezin" kennen (en dat zijn er velen in Ne derland) zullen aangenaam verrast zijn door de verfraai ing die het uiterlijk van dit tijdschrift heeft ondergaan. Ingaande het December-num mer wordt dit Maandblad uit gevoerd in koperdiepdruk, waardoor de talrijke illustra ties beter tot haar recht ko men. Bovendien is het for maat vergroot en de omvang met 8 pagina's uitgebreid. Hierdoor heeft de redactie, meer nog dan in het verleden, de gelegenheid haar deskun dige voorlichting op welhaast ieder terrein dat voor het ge zin van belang is, als daar zijn de opvoeding, huishoudkunde, naaien en knippen en breien, handwerk, koken enz. in in structieve artikelen die dit tijdschrift bijzonder kenmer ken, te verwerken. Juist in deze tijd kan dit maandblad, dat in deze uitvoering de toets van iedere kritiek kan door staan, er veel toe bijdragen het leven gemakkelijker en goedkoper te maken. De abonnementsprijs be draagt 2.90 per jaar. Methode voor Piano-Accordeon. De Central Muziekschool te Rotterdam heeft een „Theo retische en Practische Metho de voor Piano-Accordeon" uit gegeven. Het studieboek is verzorgd door P. J. v. d. Valk, de directeur, en geeft zeer elementair onderricht in de eerste beginselen van de mu ziek en speciaal van het be spelen van het populaire mu ziekinstrument de accordeon. Naast theoretische lessen staan oefeningen en achterin het boek treft men enkele wijsjes aan, eenvoudig getoon zet, die de beginnelingen na enige tijd reeds kunnen spe len. Voorlopig verscheen het eerste deel. De Zilveren A.V.R.O. Herinneringsboek. De A.V.R.O. heeft het af gelopen jaar haar zilveren ju bileum met grote festiviteiten gevierd. Een verslag van al deze fes tiviteiten vindt U in het keu rig uitgegeven Herinnerings boek dat dezer dagen ver scheen. Keurige foto's illus treren het geschrevene op voortreffelijke wijze. Over de persconferentie, de jubileum- uitvoering en het jubileum- de receptie, over alle gebeur- concert, de feestvergadering, tenissen vindt U een verslag en enkele foto's, zodat dit boek een blijvend aandenken is aan dit grote feest en een samenvatting van 25 jaren A.V.R.O.-activiteit. Het boek is niet in de han del. BEKRONINGEN Pluimvee- en Kanarie tentoonstelling. Grote Hoenders. ZG 1 A. J. v. Gorcum EP 20. Twentse Grijzen. ZG 1 J. B. Verwiel. Brakcis. Zilverhaan oudt ZG 1 J. van Heesch. Zilver hen jong ZG 1 NM J. van Heesch. Amerik. Standaard. Wit haan oud: ZG 1 G. L. Berkelmans. Wit hen oud: ZG 1 G. L. Berkelmans. Wit haan jong: ZG 1 A. C. Roelands. Zwart haan oud: ZG 1 H. M. Bijnen ZG 1 Kelder Mandjes. Zwart hen jong: ZG 1 NM H. M. Bijnen. ZG. Fr. Elshout Patrijs haan oud: 1 ZG M G v d Leur EP 42. 1 ZG M. G. v. d. Leur. 1 ZG NM M. G. v. d. Leur. Minorea's. Hen oud: 1 ZG L. de Brouwer. Haan jong: 1 ZG L. de Brouwer. Hen jong: 1 ZZG Fr. Elshout EP 3 19. Wyandotte Patrijs. 1 ZG Fr. D. Baeten. Wyandotte Columbia. Hen oud: 1 ZG M. M. Aerts. Wyandotte Zwart. Hen oud: ZG Chr. H. v. Beers. Wyandotte Wit i Haan jong ZG H. Stokwielder. Hen jong: 1 ZG H. Stokwielder. 2 ZG M. M. Aerts.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 4