WaalwxK DE LM {j.o,ciaaê-€coM.o.tnisc(l Hoekje. NIEUWKU1K DRUNEN T VLIJMEN HEUSDEN SPRANG CAPELLE FEUILLETON HET DUISTERE VERLEDEN 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 30 DECEMBER 1948. 6 Bevel van Veiligheidsraad ZONDAGSDIENST 2 Januari 1949. Doktoren Dr. H. G. Langemeyer Apotheek: 114 Januari Nijman NED. HERV. KERK WAALWIJK. Vrijdag 31 December: Oude j aarsavond Des avonds 7.30 uur: Ds. van Burgeler. Zondag Z Januari: De heer van der Made (Theol. Cand. te Raams- donksveer). De kerkeraad van v.m. Baard wijk heeft herkozen tot ouderling de heer H. Nieuwenhuijzen en tot diaken de heer H. Greve. In de vacatu-e van wijlen de heer H. van Herwijnen is gekozen de heer A. Koogje. BENOEMINGEN. De heer Drs. Wim Klijberg te Heerlen is benoemd tot chef afdeling Personeelszaken aan de Staatsmijnen, in op volging van de heer Mr. F. M. J. Jansen, die met ingang van 3 Januari is benoemd tot directeur. COLLECTE. De collecte ten bate der St. Vincentius-vereniging, op Eerste Kerstdag in de kerk van St. Jan gehouden, heeft ongeveer 500.- opgebracht. ZILVEREN DIENSTJBILEUM. Wederom was de Timtur- schoenfabriek getuige van 't zilveren dienstjubileum van één harer getrouwen. Dhr. Frans van den Eekert herdacht dit feit 1.1. Dinsdag onder grote belangstelling. Hii werd eerst in de snijderij toegesproken door de bedrijfs leider de heer P. Treffers, die hem een vulpen en een bloe menhulde aanbood. Namens de chefs offreerde de heer Hoevenaars hem een rook tafel. Op 't privé-kantoor huldig de de directeur de heer Jos. Klijberg, deze ijverige wer ker, die thans de vertrouwens volle functie van leder-inko per vervult. Hij bood hem naast woorden van waar dering een geschenk onder couvert aan. TONEEL-ACTIVITEIT. Nu alle Waalwijkse toneel clubs hun eerste Winteruit- voering hebben gegeven, is de aandacht weer gericht op het volgende stuk. D.V.S.V. heeft in studie genomen „Dorp in Onrust" van Kees Spierings en Baardwijks R.K. Gemengd Toneel „De Huistyran" van Godfried Bomans. Ook O.O.G. wil met een goed blijspel ko men, maar deze zijn niet dicht gezaaid, zodat men nog geen keus heeft kunnen ma ken. RUITERSPORT. Er zal een propaganda-avond voor de ruitersport gehouden worden in de binnenmanege van de familie Timmermans, georga niseerd door Waalwijkse ruiters, op Donderdag 30 December a.s. Er zullen o.a. enkele individu ele dressuurnummers en een cam pagnenummer verreden worden. Na afloop wordt een vergade ring gehouden om tot definitieve oprichting van een ruitervereni- ging over te gaan. INWISSELING VERVALLEN MUNTSTUKKEN. De Directeur van het Post kantoor deelt mede, dat halve centen, halve stuivers (bron zen en zinken) en halve gul dens uiterlijk tot en met 31 December a.s. aan de loketten van het Postkantoor ter in wisseling worden aangeno men. Na die datum worden be doelde geldstukken niet meer aangenomen. BIOSCOOPPROGRAMMA. Musis Sacrum. In dit theater keert Vrijdag, Zaterdag en Zondag een onver getelijke film terugGoodbye, Mr. Chips, waarin Robert Donat, Greer Garson, Paul Henreid e.a. de eenvoudige oprechte geschie denis vertellen van een man die heel veel vrienden had. Het blijkt dat deze film nog niets aan artis tieke en vormende waarde' heeft ingeboet. Voor eenieder is het 'n weldaad hem te zien. Maandag en Woensdag ver toont Musis een paar spannende sensatiefilms „De vrouw die te rug kwam" en „Pelsrovers". LUXOR. j Zaterdag en Zondag spelen in Luxor Gene Tierney, Cor nel Wilde en Jeanne Crain de hoofdrollen in Giftige Lippen, de sensationele titel voor een film „van hartstocht en haat", zoals het heet. Het is het verhaal van een be toverende vrouw, die gelijk op de press-sheet staat van de Zeven Zonden de zwaarste beging. Een film die we niet o royaal aan kunnen bevelen en die zeker niet geschikt is mor personen beneden de 18 jaar. Maandag en Woensdag wordt het tweede gedeelte vertoond van „Captain America", dat ons de ontmaskering zal bren gen van de grote misdadiger en de overwinning van Cap tain America. NIEUWJAARS-RECEPTIE. De Commissaris der Konin gin en Mevrouw de Quay zijn /oornemens Zaterdag 1 Jan. 1949 ten Gouvernementshuize, Verwerstraat 41 te ontvangen van 3 tot 5 uur. FEESTAVOND. Gisteravond werd, zoals aange kondigd, aan 't personeel der N.V. itoomschoen fabriek A. H. van Schijndel, in 't kader der gevier de jubilea in dit bedrijf, een feest avond aangeboden in hotel „de Twee Kolommen". Na de nodige verversingen en een koffietafel, werd in Musis Sacrum een cabaretavond gege ven door 't ensemble Seykens uit Helmond. Daarna kwam men we derom in de Twee Kolommen bij een om de avond verder gezellig te passeren met zang en voor dracht en waarbij een feestlied van een personeelslid, de heer Ja cob Bakkers, veel opgang deed. VRIJLATING SOEKARNO c.B. Binnen 24 uur rapport aan de Raad. De Veiligheidsraad heeft Dinsdag aan Nederland het bevel gegeven, de Indone sische president Soekarno en de andere politieke ge vangenen „onmiddellijk" vrij te laten en bimien 24 uur aan de Raad te rap porteren, dat de vrijlating is geschied. De hiertoe strekkende resolutie was ingediend door China en kreeg acht stemmen vóór, terwijl drie leden, Enge land, Fra.nkrijk en België zich van stemming onthiel den. Voorts werd een door Columbia ingediende reso lutie, waarin de consulaire vertegenwoordigers in Ba tavia verzocht wordt on middellijk rapport uit te brengen aan de Veilig heidsraad, met 9 stemmen vóór en twee onthoudingen (Rusland en de Oekraïne) aangenomen. De heer Van Royen deelde mee, dat hij heden in staat zal zijn de Raad de gevraagde inlich tingen te verschaffen. leden en donateurs hebben kun nen genieten van deze gezellige avond. In zijn sluitingswoord dankte de voorzitter allen, zonder uitzonde ring, die tot het welslagen van deze avond hadden medegewerkt. Tot de aanwezigen zei hij: wij zullen blijven voortwerken, om U telkenjare een genoegelijke avond te kunnen bieden. Maar een spreekwoord zegt: „voor wat, hoort wat"; steunt daarom onze vereniging. De zangvereniging kan terugzien op een zeer goed ge slaagde uitvoering. Ook wat be treft K. T. heeft zij een mooie daad gesteld. Zouden ook ande re verenigingen dit mooie voor beeld niet kunnen volgen. Laat ons devies zijn: 't Is hier in Elshout Oké, want allen werken mee, vobr onze jongens overzeel!?? K. A. B.-nieuws. De leden van de toneelvereni ging worden er beleefd aan her innerd, dat Donderdagavond 30 December des avonds te half 8 de repetities zullen beginnen voor het toneelspel in drie bedrijven: „Moeders geloof". Men neme hier goede nota van en op tijd precent, want de tijd is kostbaar. Mocht een speler verhinderd zijn, hij ge ve hiervan tijdig kennis aan de leider. Degenen die medespelen om de oudersavond op 10 Jan. te ver zorgen, worden Donderdagavond verwacht té kwart over zes, in 't jongenspatronaat. Ook op 30 De. cember allen present? Ja zeker! MEN VERLOOR EN VOND. Verloren: Enkele handschoenen, por- temonnaie met inhoud, loon zakje inhoud. Gevonden: Blauwe shawl, heren-porte- monnaie, heren- en dames handschoen, versnaperings- kaart, nummerbord auto. Uitvoering Jongenscongregatie. De harmonie en toneelvereni ging der Jongenscongregatie ga ven op 26 en 27 Dec. j.l. een uit voering. In verband met de ziekte van de dirigent moest het concert van de harmonie enigszins ver vallen en moest dit gezelschap zich tot enige marsen bepalen. De toneelvereniging kwam voor het voetlicht met een toneelspel van J. Grosfeld, getiteld „De Geldduivel". Het stuk werd vrij goed gespeeld en men oogstte na elk bedrijf een dankbaar applaus. Het was voor de aanwezigen een genotvolle avond. Uitvoering Zangvereniging Uitspanning door Inspanning. In de zaal van de heer M. van Huiten gaf bovengenoemde zang vereniging op 26, 27 en 28 De cember een uitvoering voor hare leden, ereleden en donateurs. De voorzitter de heer Joh. van Venrooij sprak 'n openingswoord waarin hij de vele aanwezigen verwelkomde, wier opkomst hij zag als een blijk ^an grote be langstelling. Dinsdagavond was er ook nog een uitvoering. De opbrengst hier van kwam geheel ten goede aan de kas van Katholiek Thuisfront. Hij deed daarom een beroep op alle aanwezigen opdat wanneer zij straks tevreden zouden zijn over .dit spel, zij dit zouden aanbevelen aan vrienden en kennissen. Hierna werd opgevoerd 't blij spel „Een probaat middel". Teleurgesteld heeft het spel niet. Bepaalde zeer zwakke plekken waren er niet. De spelers stuk voor stuk na te gaan zou teveel plaatsruimte vragen. Er kan ge rust gezegd worden dat er vlot gespeeld werd. Er waren zeer goe de krachten in, die heel veel be loven voor de toekomst. Dit kan nu juist niet van alle spelers ge. zegd worden. De heer van de ar beidsinspectie zal zeker meer moeten oefenen om zijn zenuwen in bedwang te hopden en zijn schuchterheid wat meer af te leggen. Dat zal zeker aan zijn spel ten goede komen. Aan de goede krachten een compliment voor hun keurig spel. Zij beloven veel voor de toekomst der zang en toneelvereniging van Uitspan ning door Inspanning. De rollen waren heel goed in gestudeerd, waarvoor de heer W. Klerks, regisseur, een woord van dank toekomt. Dat het spel goed in de smaak viel bewijst het applaus en de lachsalvo's, die de zaal deden schudden. Het publiek, d.w.z. leden, ere- Grote Kerstuitvoering. Zondag, 2e Kerstdag, gaf de gemengde zangvereniging O.B.K. haar eerste grote winteruitvoering. Ditmaal werd het alom bekende toneelspel opgevoerd „En waar de ster bleef stille staan" van Fe lix Timmermans onder regie van de heer T. Nicols. De muzikale omlijsting door gemengd dames- en kinderkoor werd verzorgd door de directeur, de heer Michel van Heivoort. De opvoering dezer le gende van de Vlaamse meester verdiende het praedicaat zeer goed en was een toneeldaad van betekenis. In welk een doodse stilte en gespannen aandacht volgde de stampvolle zaal dit Kerstspel en waren allen onder de indruk van het knappe spel van Suskewiet, Pitje Vogel en Schrobberbeek. Verder o.m. de scène van de drie koningen bij de foorwagen, waar het samen spel der hoofdfiguren zijn hoogte punt bereikte, de sterfscène van Suskewiet, enz. In één woord, 't geheel getuigde van een kunst, die het publiek in begeestering bracht. De regie was in goede handen en bewees ons hoe het moet. De muzikale omlijsting van de kinderzing Bij de kribbe en Stille Nacht onder leiding van v. Heivoort droeg veel bij tot wel slagen dezer uitvoering. Het was een avond van genot en kunst, waarvoor het publiek zeer dank baar was. Op 2 en 9 Januari wordt deze uitvoering herhaald. Uitvoering. Zondag 26 Dec. (2e Kerstdag) en Maandag 27 December pre senteerden de Verenigde Spelers V.G.T. het gecostumeerd toneel, spel in drie bedrijven „Marjatta's Kerst", in de zaal van café Toon kunst van Joh. Peijnenborg. Telkens om 8 uur opende de voorzitter deze avonden met een welkomstwoord tot het aanwezige publiek, waaronder de Edelachtb. Heer Burgemeester van Hout en mevr. van Hout. Na etn korte uitleg over de inhoud, van 't stuk nam het spel een aanvang. Wat het toneelstuk betreft heeft de re gisseur Wim Rozen een goede keuze gedaan om dit stuk juist nu te brengen, nu allen nog in volle Kerststemming zijn, welke stem ming voor dit stuk vereist werd. Jammer dat er zoveel jeugdige personen in de zaal waren, die weinig of niets van de inhoud be- gren en andere bezoekers door hun praten en spelen tot last zijn. Door een middagvoorstelling te geven uitsluitend voor de jeugd, was hier misschien een einde aan te maken en het bezoek van de groteren zou daardoor .toenemen. Wat de prestaties van de spe lers en speelsters betreft, mag Marjatta zeker het eerst worden genoemd. Deze zware rol, die met veel wisselend spel gespeeld moet worden, werd zeer goed weerge geven. De overige spelers gaven zeer goed spel, wat we van hen gewend zijn, doch een extra ver melding verdient de man van Marjatta, evenals diens tegenspe ler voor zijn geniepig spel. Het jeugdige speelstertje zal onder goede leiding nog wel meer van zich doen spreken. De nieuwelin gen waren nu en dan aan hun spel kenbaar, doch daar zit toe komst in. Alles bij elkaar een ge slaagde uitvoering, waarop VGT met genoegen kan terugzien. Een kleine opmerking zouden wij willen maken, n.I. deze, dat veel moois van het stuk verloren gaat door het laten spelen van 'n dubbele rol. Wanneer verder ge durende de eerste twee bedrijven enkele spelers wat vlotter spel te zien geven, zal bij heropvoering het succes nog groter zijn. Film. Zondag 26 Dec. (2e Kerstdag) en Maandag 27 Dec. draaide in het Patronaat de film van de kroningsfeesten van H. M. de Ko ningin met nog enkle bijfilms. Jammer dat de koude vele lief hebbers (sters) heeft thuis gehou den, want het programma was ze ker de moeite waard. Met een uitvoering en een filmvertoning op dezelfde dag kan men echter geen volle zalen verwachten. Waar er zoveel Zondagen zijn dat er in Vlijmen niets te doen is, was een filmvertoning zeker aan te bevelen. Men hield het volk in Vlijmen en men was er van over tuigd dat er een passende ont spanning werd geboden. Wie neemt het initiatief, het zal niet tegenvallen. Vlijm. Boys IBaardwijk I. Zondag spelen de Vlijmense Boys een thuiswedstrijd tegen Baardwijk. Het zal wel onnodig zijn hierover een voorspelling te maken. De vooruitzichten zijn niet gunstig voor voetbal. Indien de wedstrijd toch zou doorgaan is een gelijk spel te behalen. Vlijmen IIIWilhelmina IV. De reserves spelen om 12 uur een wedstrijd tegen Wilhelmina. Bij doorgang is de kans voor bei de puntjes zeer groot. IJspret. Eigenlijk is dit bovenstaande voor Vlijmen niet van toepassing. Maar welop zoek naar ijs. Vele liefhebbers zoeken naar een stukje ijs, om de schaatsen, gekregen van de Goede Sint te gebruiken. Veel ijs is er door de lage waterstanden niet te vinden. Daar er in de laatstgehouden ver gadering van de Gemeenteraad over een speeltuin is gesproken, zou het ook mogelijk zijn een speeltuin te maken die geschikt is in de winter om te zetten in een ijsbaan. De kosten worden daar zeker mee betaald. Wie durft dit punt aan te pakken. Mijn mening wil ik gaarne toelichten. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 14). „Dat durf ik niet precies te zeggen, maar het was békend dat er kwaad bloed zat tussen de beide heren, dat de heer Velthuis niemand en niets vreesde, zodat het heel best mogelijk was hoe hij de heer Berlingen uit de weg had ge ruimd en dat hij daarmee de dominé een weergaloze schrik had bezorgd, die deze nooit te boven gekomen is. De heer Velthuis wilde de heer Ber lingen eenmaal uit de weg hebben en iedereen hield het er voor dat hij 't gedaan had en dat hij zioh nu zo lang schuil hield tot de zaak zou zijn doodgebloed. Maar er werd nooit meer iets van hem vernomen en zo raakte men hoe langer hoe meer overtuigd dat hij toch wel iets op zijn gewetenmoest hebben, daar hij in het geheel niet durfde terugkeren. Eigenlijk is de ge schiedenis nagenoeg in 't ver geetboek geraakt tot „....ik hier kwam!" vulde van den Heuvel in. „Je hoeft mijn gevoelens niet te sparen" man. Ik hoor van alle kanten dat ik zo lijk op die hoogst onaangename Velthuis!" „Ik kan ook niet ontkennen dat u wel wat van hem weg heeft. Er is heel wat over gepraat en Daan heeft er een zetje aan ge geven als hij wat beneveld was door de drank, «c Veegens heeft zijn best gedaan om de zaak niet in een gunstig licht te plaatsen voor u. Die preek nu van de do- miné gaf al weer stof tot praten en sommigen menen dat de goede man wel degelijk weet wat een van beiden van dat verdwenen tweetal overkomen is en dat de schok daarvan hem juist zo zon derling heeft gemaakt." „In ieder geval schuilt er er gens een geheim en de gemoede ren zullen niet tot rust komen eer dit is opgelost." „Ik ben blij dat er met 't werk aan de Zware Mijn al begonnen is, want de lui die er bezig zijn, zullen toch wel kunnen getuigen dat het er althans niet spookt". Enige verkwikking was het van den Heuvel, toen hij op ^ijn weg naar huis Lenie tegen kwam. Haar oom maakte het in het ge heel niet goed, zei ze, hij had Zondagavond na afloop van de dienst een inzinking gehad en was nog in bed. De preek was wat „ongelukkig gekozen", had zij al leen gezegd. Die avond zou van den Heuvel naar de pastorie gaan en haar ronduit vertellen wat hem zo hin derde. „Had ik die preek maar ge hoord", zette de jongeman zijn ge- dachtengang voort. „Ik zol wel eens willen weten wat de dominé in waarheid bekend is van het be wuste geheim en in hoever moe der er bij betrokken is." Toen hij die middag uit de fa briek kwam, doolde Veegéns daar weer in de nabijheid rond. Hij hield zich of hij hem niet zag, maar, zodra de man hem een grof beledigend woord nariep, 'keerde hij zich om en zei met onheilspel lende kalmte „Pas op, Ik waarschuw je. Zorg dat "je weg komt of ik zal 't hier te benauwd voor je ma ken," „Waarom kom je er niet regel recht voor uit wie je bent inplaats van voor te geven dat je een vreemde zou zijn. Velthuis is je naam, als je over het geheel al 'n naam hèbt „Laat ik je even waarschuwen dat laster .bij de wet strafbaar is en dat ik geeh reden heb om. je te ontzien." „Of ik er mij iets van aantrek wat je doet of laat. Ik hoef mij tenminste niet te schamen over mijn familie. Mijn vader heeft niet zijn vriend verraden en zijn ge liefde opgestookt om van ver loofde te veranderen. Mijn moe der was een fatsoenlijke vrouw, 'die niet haar verloofde verraadde en hem aan een moordenaar in handen speelde. „Mevrouw van den Heuvel!' Jawel! Geen won der dat zij zich schuil hield. Het verbaast mij nog dat zij de bru taliteit bezat om hier terug te ko men om haar zoon, die geheel 't gelaat van zijn vader heeft, nogal naar het huis van Steven Berlin gen te brengen. „Mevrouw van den HeuvelMarie Leigraaf heet zij. En Martha Duinland, daarginds in dat grote huis, kan je wel vertellen, hoe ze aan dat litteken op haar gezicht kwam. Een door en door slechte vrouw was die Marie Leigraaf. Slechter nog dan wij het van haar gedacht hadden, nu Erik Velthuis je va der is," „Het is een leugen", riep van den Heuvel. „Het is geen leugen. Ik heb haar onmiddellijk herkend en Martha Duiveland ook. Ik had verkering met Martha, toen zij nog dienstbode was bij de oude héér Leigraaf in Wensveeldal en telkens hebben we Marie door 't bos zien sluipen voor een ontmoe ting met de heer Velthuis. Een trots en hooghartig nest was zij, te goed voor de heer Steven Ber- linger, maar ze had zich tevreden moeten stellen met de heer Velt huis. Maar die heeft haar in de stsek gelaten, omdat hij haar moe was." „Jou schurk Met tomeloze drift deed van den Heuvel een uitval naar Vee gens, die van de been raakte en met bet hoofd tegen de rand van de stoep viel. Een ogenblik bleef hij roerloos liggen en in*Üie tijd kwam van den Heuvel weer wat tot zichzelf. Of het verhaal van Veegens nu juist was of niet, de eer, de goede naam van zijn moe der moest de jonge man bescher men. Toen er een paar vrouwen uit de naburige huisjes kwamen toe geschoten, krabbelde Veegens langzaam op en riep „Dat zal ik je betaald zetten. Ik zou nog gezwegen hebben, maar nu zal ik ieder laten weten wie en wat je bent, een onecht kind, wiens vader zijn vriend ver moord heeft. Ouwe Daan kan het getuigen, want die heeft het ge zien en de dominé ook; dat is juist de aanleiding geweest dat de man zo idioot werd. Maar in ie der geval weet hij de waarheid." Van den Heuvel wendde zich tot de vrouwen, die op enigen af stand stonden „Ik heb Veegens afgestraft om dat hij tot mij sprak op een ma nier, die ik van geen mens zou dulden. Waarschijnlijk zal hij 'n andere lezing geven van het ge val, maar dat gaat mij niet aan. Ik zal mijn eigen belangen hoe- XIII. PUBLIEKRECHTELIJKE BEDRIJFSORGANISATIE. Een vraag, die eveneens veel vuldig gesteld is, luidtWat wil men nou eigenlijk met die be drijfsorganisatie bereiken Waar om laat men niet alles zoals het is Het gaat toch goed De vra gen waren soins in andere woor den gesteld, maar de meeste er van kwamen daarop neer. Nu betwijfelen we sterk of het goed gaat als alles blijft zoals het is, We zitten in onze maatschap pij nog altijd vol met strijd en die strijd komt misschien het meest op economisch gebied voor. Er mag natuurlijk gerust strijd zijn, dat is zelfs zeer goed. Zo moet er een gezonde concurrentie blijven en men vergete niet dat dit strijd is. Die strijd mag echter niet uitlopen op een algemene moordpartij, waarbij van één of hoogstens van enkele overwinnaars sprake is. Door de P.B.O. denkt men nu op de duur een samenwerking tussen de ondernemingen te be reiken, waarbij echter wel een ge zonde concurrentie mag en moet blijven bestaan. Als. men er ech ter de niets ontziende concurren tiestrijd, waarin alle andere on dernemingen moéten wijken om wille van de winst en het „groot- worden" van één of enkele onder nemingen, wanneer dat soort strijd er mee uit de wereld geholpen kan worden, is reeds zeer veel goeds bereikt. Maar niet alleen deze strijd hoopt men te kunen wegwerken, men hoopt ook op 'n beëindiging van de z.g. klassenstrijd. Het is immers in onze maatschappij zó, dat de ene klas die van de be zitlozen alleen door strijd iets denkt te kunnen bereiken van de andere klas de bezitters. Deze instelling, die socialistisch is, is bovendien fout. Door zo'n strijd kan alleen ernstig nadeel ontstaan voor beide partijen. In plaats van strijd zijn ze aangewezen op sa menwerking met elkaar. Die sa menwerking, kan plaats hebben in de bedrijfsorganisaties. Daar leert men elkander niet alleen per soonlijk kennen en waarderen, maar daar leert men ook oog heb ben voor elkanders belangen en elkanders standpunt. Dat dit alles geen utopie is leren ons de na oorlogse verhoudingen in Neder land. Wanneer bij ons na 1945 een opvallende bedrijfsvrede be staat danken we dat op de eerste plaats aan de samenwerking van de partijen in de Stichting van de Arbeid. Waarom zou zo'n zelfde samenwerking niet kunnen plaats hebben in de Sociaal-Economische Raad en in de bestuurslichamen van de bedrijfs- en productschap pen En waarom daar niet met een even gelukkig gevolg Een ander voordeel van de P.B.O. is de ontheffing 'van het staatsgezag van verschillende za ken waarmee zij niet in de eerste plaats te maken heeft. Vooral op economisch gebied is de macht van de Staat ontstellend gegroeid. Niet alleen moeten nu deze zaken opgelost worden door ambtenaren maar bovendien kan de Staat zijn reusachtige taak niet meer aan. Heel veel dingen kunnen beter gedaan worden door de belang hebbenden zelf dan door de over heid. Deze kan zich bezig houden met de zaken die van algemeen belang zijn. Wat van belang is voor speciale bedrijven, kan aan de belanghebbenden zelf worden overgelaten. Dit kan dan gebeu ren in de bedrijfschappen. Hiermede menen we in het kort de voordelen te hebben aangege ven die van de bedrijfsorganisatie worden verwacht. Daarmee zijn we aan het eind gekomen van on ze bespreking over de P.B.O. We zullen nu iets gaan zeggen over de Ondernemingsraden. Mochten er nog vragen tornen over de P. B.O., dan zullen we die tussen tijds beantwoorden. K. H. Winteruitvoering. De harmonie „De Eendracht" hoopt op 2 Januari 1949 'n grote winteruitvoering te geven in café Verhoeven met medewerking van de toneelvereniging „De Rederij kers". Opgevoerd zal worden het toneelwerk „De Verschoppeling" Van A. Boere. De Eendracht zal uitvoeren een mars van Muller: Ijzer en Staal; Gouden Bruiloft, Wals-selectie, arr. Meijns; Strike de Lire, kwartet door de heren J. de Hart, Co Verhoeven, D. v. d. Broek en A. Verhoeven. Prot. Thuisfront. Door Prot. Thuisfront is aan alle militairen uit Heusden een gramofoonplaat verzonden met een Kerstboodschap. Verjaardagfonds. De opbrengst voor het verjaar dagfonds bedroeg over Augustus- September 66.78, Oct.-Nov. 75.82. Vergadering uitgesteld. De uitgeschreven vergadering van Heusden's Belang op 22 De cember is wegens te geringe be langstelling uitgesteld tot medio Januari. den." Zonder 'n woord meer schreed hij voort met fier opgericht hoofd. Thuis gekomen begaf hij zich on middellijk naar het vertrek V3n zijn moeder. Geruisloos ging de deur open en een bekende stem riep op beschaamd smekende toon „Het is waar. Ik wist dat zij zich niet stil zou houden, maar ik bid u, laat mijn zoon niet weten van de schande van zijn moeder." De stem van Fersing antwoord de „Ik zal doen al wat ik kan om u te helpen, maar ik denk dat u zich vergist. Arthur's genegenheid voor u gaat te diep dan dat hij zich enkel over u schamen zou." Op dat ogenblik trad van den Heuvel naderbij en riep „De ene geheimzinnigheid volgt op de an dere." „In hemelsnaam, Arthur, doe haar geen verwijten. Zij heeft al zo veel te dragen gehad." „Wat zou ik kunnen zeggen Ik ben totaal in onwetendheid ge houden. Maar nu verkies ik niet langer geblinddoekt te blijven." „Het is waar, Arthur", zei z'n moeder. „Je vader was Erik Velt huis en ik was niet zijn vrouw. Het was een onwettig huwelijk." Op plechtige toon zei Fersing: „Haar, die veel heeft liefgehad, zal veel vergeven worden." „O, Arthur, vóór je mij veroor deelt, hoor mij eerst aan" pleitte zijn moeder. „Ik heb de ogen niet gesloten voor de zonde, maar als je alles wist, dan geloof ik dat je medelijden voor mij zou voelen. (Wordt vervolgd). Kerkdiensten. In de Ned. Herv. Kerk hoopt op Oudejaarsavond 7.30 uur en Nieuwjaarsmorgen half tien in de dienst des Woords voor te gaan Ds. J. W. de Bruijn. Nieuwjaars morgen bevestiging van nieuwe ambtsdragers. In de Geref. Kerk zal a.s. Vrijdag (Oude jaar) des avonds om 7 uur in de dienst des Woords voorgaan Ds. Gilhuis van Eind hoven. Op Nieuwjaarsmorgen hoopt voor te gaan Ds. Fanooy uit Eind hoven (Bevestiging nieuwe ambts dragers). Terug uit Indië. Met de Grote Beer, die vermoe delijk op 6 Jan. aankomt, komt de oorlogsvrijwilliger M. v. d. Syde alhier, na een verblijf van ca. 3 jaar uit Indië naar huis. Zoals gebruikelijk zal de buurt hem een passend welkom bereiden. De militair Molegraaf Jac.zn. vertrok gisteren naar Indië. Jubileum. Zaterdag 8 Januari 1949 zal t 25 jaar geleden zijn dat W. van Ham te_ Sprang als machinist in dienst trad op Labbegat te Ca- pelle bij de N.V. Oerlemans en Zonen. Moge hij nog vele jaren als voorheen plichtsgetrouw zijn ambt vervullen. Kerstfeestvieringen. Nadat j.l. Donderdagavond met de leerlingen der Chr. School en de kinderen v. d. Zondagschool vereniging aan de Loonsedijk in de Ned. Herv. Kerk aldaar onder grote belangstelling van de oude ren het Kerstfeest Werd gevierd, had in de Ned. Herv. Kerk te de zer plaatse le Kerstdag 's namid dags om 2 uur onder leiding van Ds. A. Wisgerhof de Kerstfeest viering met de kinderen van de Ned. Herv. Zondagschoolvereni. ging „De Zaaier" plaats. Ook hier was de belangstelling van de ouders en anderen groot. Diaken benoemd. Tot diaken bij de Ned. Herv. Gem. aan de Loonsedijk is be noemd de heer S. Kruijf. Naar Indonesië. Met de „Oranje", welke Dins dag 28 dezer vanuit Amsterdam vertrokken is, is onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. Quirijns Jzn., die gedurende enige jaren verbonden is geweest aan een MULO school te Almelo, naar Indonesië vertrokken met bestem ming Batavia, om op Java bij het onderwijs te werk te worden ge steld. Nieuwe voorzitter. De heer M. van der Hoeven alhier is benoemd toe voorzitter van de Ned. Herv. Jongelingsver eniging „Gideon" aan de Loon sedijk. Uitslag aanbesteding. Ten gemeentehuize van Sprang- Capelle ha^.. de aanbesteding plaats van de verbouwing aan de

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 6