Wat de Gemeentewerken van Waalwijk in 1948 tot stand brachten wftfllWYR PAST OP Geestelijke balans over 1948. WAALWIJK 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 4 JANUARI 1949 2 in vergelijking met andere omliggende ge meenten bereikte Waalwijk zeer gunstige resultaten betreffende de woningbouw. Mond- en Klauwzeer! „De Gelderlander" 100 jaar. Gemeenteraad stanties bezwaren rezen zou het vanzelfsprekend niet doorgaan.. Hij wees er ook nog op hoe de gemeente, wanneer het plan door ging weer twee woongelegenheden rijker werd, temeer was dit dus een mooie gelegenheid omdat het bouwvolume over 1949 zeer mi niem zou zijn. De heer Dekkers informeerde nog of het in het kader van het uitbreidingsplan "in de bedoeling lag het gehele pand weg te bre ken. Oorspronkelijk wel, ant woordde de voorzitter, maar nu zou er niet veel kans meer toe bestaan, omdat het pand op de monumentenlijst staat. Het voorstel van de heer Dek kers om tegen het voorstel van B. en W. te stemmen werd niet gesteund. Dan wilde de heer Dek kers voorstellen om pas te beslui ten als alle adviezen binnen wa ren. Maar dit was onmogelijk, al dus de voorzitter, omdat per 31 December de termijn verstreken was. Z. h. st. werd het voorstel van B. en W. tenslotte aangeno men. Het verzoek van A. Nieuw koop om een strook grond aan hem te verkopen werd ingewil ligd, voorts werd besloten een le ning aan te gaan van 72359,16 voor woningbouw urgentieplan 1946. Het verzoek van de heer Buys om tegemoetkoming in vervoers- en studiekosten voor een kind dat de kweekschool bezoekt werd af gewezen; een verzoek van dezelf de voor een kind aan de Middel bare nijverheidsschool werd toe gewezen. Het verzoek van de R.K. Ver eniging voor kinderbescherming om supplering in de kosten van verpleging van een kind werd af gewezen, terwijl een verzoek van de R.K. Lagere landbouwschool te Vlijmen om subsidie werd inge willigd. De heer Dekkers kon hieraan zijn goedkeuring hechten mits B. en W. toezegging deden dat er, indien er om gevraagd werd, insgelijks wérd gehandeld met de Chr. Landbouwschool te Andel. Hiertegen was geen enkel bezwaar van de zijde van B. en W. omdat zij zich steeds op een algemeen standpunt plaatsten. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur die sloot met een na delig slot van 436.32 werd op advies van de commissie van on derzoek goedgekeurd. Hierna sloot de voorzitter de openbare vergadering, waarna in besloten vergadering een aantal reclames schoolgeld en straatbe lasting werden behandeld. WONINGNOOD NOG GROOT Na de bevrijding zijn in Waal wijk in totaal 196 woningen ge bouwd, verdeeld als volgt: 145 permanente woningen, 36 maycre- te-woningen (Korte Driessen, dr. Rcngerstraat)terwijl er nog 15 in aanbouw zijn, die binnen af zienbare tijd ook voltooid zullen zijn. Wanneer men deze cijfers gaat vergelijken met die der andere omliggende gemeenten, dan spant Waalwijk relatief ongetwijfeld de kroon en dan komt men tot de overtuiging dat er hard is gewerkt aan een object, met betrekking waartoe men niet voortvarend ge noeg kan zijn. Zijn de resultaten na de bevrij ding dus zeer bevredigend, dit neemt niet weg, dat de woning nood ook in Waalwijk nog zeer groot is. Vooral door de vele aan vragen van mensen buiten Waal wijk die zich in verband met de industrie hier ter plaatse in Waal wijk willenvestigen. Hopelijk is deze woningnood binnen 10 jaar opgeheven. Dan immers verwacht men 't uitbrei dingsplan verwezenlijkt te hebben en dat voorziet in 1100 woningen. Laten we hopen dat het geen on vervulbare wens blijft, OOK IN 1948 GOEDE RESULTATEN. Ook in 1948 boekte men goede resultaten, de 129 woningen van het bouwvolume van 1947 zijn al le gereed gekomen, terwijl de 15 woningen van 1948, waaronder 5 winkels, hun voltooiing naderen. De straten in het uitbreidings plan tussen Putstraat en Stations straat zijn voor 75 klaar. Ten Oosten van de Huishoudschool komt een verhard plein van 135 x 95 met 'n dubbele rij bomen, er om heen; ook hier is men al mee bezig. Op dit plein zal misschien in de toekomst de kermis gehou den worden, maar een traditie kan men niet ongestraft breken. Ten Zuiden van dit plein is de nijverheidsschool in aanbouw, waarmee men al zover gevorderd is, dat de fundamenten nagenoeg gelegd zijn. De Parallelweg die we ook in dit plan kunnen betrekken is reeds voor de helft klaar, een mooie verbetering zal dit beteke nen. In tegenstelling met geruch ten als zou de omlegging van het verkeer over de parallelweg geen doorgang vinden, verzekerde men ons dat deze plannen mogelijk nog dit jaar zullen worden verwezen lijkt. De beste oplossing blijft na tuurlijk de grote weg door de pol der, die naar men verwachtte, niet meer dan 5 a 6 jaar op zich zal laten wachten. Gelijke tred met deze uitbrei dingen en verbeteringen houden ook de werkzaamheden tot ver fraaiing van de gemeente. Zo is men in de nieuwe wijken reeds begonnen met het planten van bomen, om wat afwisseling te brengen in de dode conformiteit der huizen. Voeg hierbij het bre de profiel der straten en ondanks de gebondenheid aan een volume en aan een standaardtype zal men er toch in slagen deze nieuwe wijken een mooi aanzien te ge ven. Een verfraaiing en verbetering tevens is ook het verbreden van de uitrit van de Mr. van Cooth- straat op het Stationsplein en de vernieuwing van het rijwielpad in de Grotestraat. Andere objecten Van Gemeen tewerken in het afgelopen jaar waren o.m. de bouw van een mooie nieuwe brandweergarage, de bouw van verschillende trans formatorhuisjes. Verder heeft men dit jaar de haven en het zuider kanaal uitgebaggerd; laten we ho pen dat het wees. een tijdje helpt. Met de materie uit de haven heeft men ten westen van de haven ge legen industrieterrein opgespoten. Dit terrein is grotendeels reeds verkocht, zodat de participeren met bouwen kunnen beginnen. En dan zijn er die tientallen jaarlijks terugkerende dingen, de vele dagelijks terugkerende werk zaamheden, die steeds normaal doorgang vonden en goed werden uitgevoerd en die een woord van waardering ten volle verdienen. PLANNEN VOOR 1949. Voor de meeste plannen voor dit jaar zullen we moeten wach ten tot de gemeentebegroting ge reed is. Maar enkele kunnen we toch al even aanstippen. Zo zul len er in 1949 52 montagewonin- j gen worden gebouwd in het uit- breidingsplan ten Oosten van de Putstraat, deze woningen worden verdeeld over drie nieuwe stra ten. Alle werkzaamheden in het uitbreidingsplan tussen Stations straat en Putstraat zullen voor zo ver mogelijk worden voltooid en de Wilhelminastraat zal dit jaai worden doorgetrokken naar de Grotestraat. De weg die vanaf de Grotestraat weer in Noordelijke richting is geprojecteerd zal wel moeten wachten op de grote ver keersweg door de polder. Betreffende het Zwembad zijn er twee mogelijkheden. Ofwel er wordt een nieuw zwembad aange legd in de buurt van de andere sportgelegenheden, ofwel het be staande zwembad wordt verbe terd en uitgebreid, door o.a. mis schien het gedeelte waar zich nu de kleedhokjes etc. bevinden af te graven, zodat de ligging wordt van West naar Oost in tegenstel ling met de huidige toestand. Naar alle waarschijnlijkheid zal men het laatste plan kiezen, maar het is niet zeer waarschijnlijk dat men nog dit jaar tot uitvoering van dit plan zal overgaan. Het is dunkt ons echter wel nodig. De mijngasvoorziening waar voor de leiding gereed is brengt geen ingrijpende verandering mee. Er behoeft slechts een ontvangst- I station te worden gebouwd, waar- S voor de aparaten echter nog niet aanwezig zijn; is dit klaar dan is de mijngasvoorziening spoedig een feit. DE BRANDWEER. De brandweer die we eigenlijk toch ook wel annex aan de ge meentewerken kunnen beschou wen heeft een belangrijk jaar ach ter de rug. We herinneren aan de viering van het jubileum, ge paard met grote wedstrijden; aan de grote uitbreiding die het ma- teriaal heeft ondergaan, aan de nieuwe garage, de nieuwe unifor- men. Het ingrijpen van de brandweer j in het afgelopen jaar heeft zich beperkt tot enkele kleinere bran- den, niettemin heeft men regelma- j tig geoefend en aan wedstrijden deelgenomen. Momenteel bestaat het groot j materiaal uit: 2 pompen groot ver- mogen, 2 pompen klein vermogen en een schuimkanon, terwijl het slangenmateriaal aanmerkelijk uit gebreid zal worden. Dit waren enkele grepen, uit het werk dat de technische dienst van Waalwijk het afgelopen jaar ver richtte en het komende jaar hoopt te verrichten. 1948 is voor gemeentewerken een zeer bevredigend jaar ge weest, dat echter een grote droef heid bracht in het overlijden van de onvergetelijke architect de heer de Hoop, die weliswaar een be kwaam opvolger kreeg in de heer Kobbe, maar die toch zoveel voor Waalwijk heeft gedaan, dat men hem niet gemakkelijk zal verge ten. Met dit korte woord van waar derende herinnering mogen we dit overzicht besluiten. In verband met het zich uit breiden van het mond- en klauw- zee'r in Friesland wijst de inspec teur van de Vee-artsenijkundige Dienst er op, dat het van het grootste belang voor de veestapel is, dat de enting tegen deze ziek te op korte termijn in uitgebreide mate wordt toegepast. Het aantak dieren in Friesland, dat geënt is, is nog veel te laag om het mond en klauwzeer 'te stuiten, terwijl toch de ervaring heeft geleerd, dat geen weldenkend landbouwer het risico behoeft te lopen de ziekte in zijn bedrijf te krijgen. Men wachte echter niet langer, want dan loopt men grote kans, dat het bedrijf besmet is vóórdat er veertien dagen na de enting zijn verlopen -en de dieren dus nog niet onvatbaar zijn. EEN MILLIOEN VOOR ROULETTE. Naar wij vernemen, heeft een Nederlandse groep zakenlieden een millioen gulden bijeengebracht ten behoeve van de exploitatie van roulette te Scheveningen en Zandvoort. Dit geld wordt ge stort bij de Rotterdamse Bank N.V. en blijft daar disponibel tot 1 Augustus 1949. Men hoopt, dat voordien een wetswijziging tot stand is gekomen, welke exploi tatie van een of twee Nederland se -casino's, zij het in strikt gere glementeerde zin, zal mogelijk maken. Het openstellen van deze moge lijkheid wordt dringend noodzake lijk geacht, in verband met de concurrentie tussen Belgische en Nederlandse badplaatsen, die zich, naar men stellig verwacht, na het tot stand komen van de Econo mische Unie, zal openbaren. Bo vendien wordt gereglementeerde roulette, die fair geëxploiteerd wordt, in verhouding tot de thans toegelaten totalisator bij paarden rennen, een niet zo sterk kans spel, omdat bijkomstige factoren van technische aard, alsmede het gebruik van „levend materiaal" bij roulette zijn uitgesloten. Men hoopt op een spoedige indiening van een wetsontwerp en ver wacht, dat binnenkort in de 2e Kamer vragen over roulette-mo gelijkheden aan de minister van Justitie zullen worden gesteld. 110.000 DUITSERS IN S OVJETKAMPEN OM GEKOMEN. In verband met de verklaring van de Amerikaanse minister voor het leger, Kenneth Royal, Maan dag gedaan, schreef de „Neue Zei' tung" (Amerikaanse supervisie) dat er van de 280,000 Duit sers in de Russische concentratie kampen sedert 1945 110.000 van honger om het leven waren geko men. Het blad zei verder, dat slechts 22.000 personen uit de kampen ontslagen zijn. 70.000 werden naar de Sovjet-Unie overgebracht, 50.000 werden overgebracht naar gevangenissen in de Sovjet-zone en 30.000 bevinden zich nog in de kampen. Volgens het blad hadden de Russen tegen het einde van de oorlog 13 kampen in hun zone in gebruik, 11 hiervan zijn thans gesloten, en slechts Buchenwald en Sachsenhausen bestaan nog. ---1 Het artikel in de Neue Zeitung besluit, dat van iedere achtste fa milie in de Russische zone. ten minste één lid na arrestatie door de geheime politie zonder een spoor achter te laten is verdwe nen. Op 2 Januari herdacht de Gelderlander te Nijmegen, het ka tholieke dagblad van de stad Nij megen met verre omgeving, dat verschijnt in 6 kopbladen, zijn 100-jarig bestaan. Het werd gesticht als klein weekblaadje dat eenmaal per week verscheen, maar breidde zich spoe dig uit tot twee- en driemaal ver schijnend en dagblad. Bekwame mannen als dr. Be rende, v. d. Luun, v. Kalian, dr. Titus Brandsma, werkten er aan mee, en het mag genoemd worden een der beste en meest gelezen gewestelijke dagbladen. Alle hulde aan de tegenwoor dige hoofdredacteur de heer L. G. Frequin en de heer G. H. J. Bo domes, directeur der „Gelderlan derpers", die een belangrijke re organisatie tot stand bracht door de verschillende kopbladen als af zonderlijke bladen te doen ver schijnen en een groot aantal uit gaven aan z'n bedrijf wist te verbinden. Mgr. Mutsaers droeg op 2 Janu ari zelf een pontificale H. Mis op en er was een receptie en groot feest voor 't personeel. KAPELAAN v. d. HEUVEL. Naar wij vernemen zal de Weleerw. Heer Kapelaan v. d. Heuvel van de parochie van St. Jan, die een rustkuur on derging, a.s! week in de pa rochie terugkeren. BELANGRIJKE VERGADERING N.C.B. De afdeling Waalwijk van de N.C.B. houdt a.s. Woens dagavond om 7 uur in café Frans van Helvoirt een be langrijke vergadering, waarop de advocaat van de N.C.B. Mr. v. d. Vleuten zal spreken over Pacht- en Onteigeningskwes ties", welk onderwerp de be langstelling zal hebben van veel Waalwijkse boeren. NIEUWE KLOKKEN. Pastoor Ras van de parochie van St. Jan heeft Nieuwjaars ochtend afgekondigd dat het Kerkbestuur besloten heeft over te gaan tot het aanschaf fen van drie nieuwe luid- klokken ter vervanging der door de Duitsers geroofde. Het is de bedoeling dat deze klokken het dubbele gewicht zullen hebben der vorige, n.l. in totaal 2500 kg. (tegen vroeger 1250). De kosten daarvan zullen pl.m. f 15000 bedragen. Daar voor de ge stolen klokken een restitutie wordt gegeven en er reeds 'n klokkenfonds bestond, welke beide pl.m. 5000 zullen op brengen, zullen nog ongeveer 10.000 moeten worden bij een gebracht, waarvoor elke le Zondag van de maand met open schaal wordt gecollec teerd. i Mogen de parochianen het Kerkbestuur in staat stellen ten spoedigste tot aanschaf fing over te gaan. WILLEM HENS 70 JAAR. Een verdienstelijk burger bereikte Zondag 2 Januari de leeftijd der sterken. De heer Willem Hens werd 70 jaar en als we dit feit vermelden, dan blijkt daaruit voldoende dat hij voor de gemeenschap bij tal van gelegenheden vele verdiensten heeft gehad. We denken hier vooral aan de talrijke feestelijkheden, op tochten, die hij door z'n smaakvolle opvattingen heeft weten op te luisteren. Nooit werd tevergeefs op hem een beroep gedaan voor straat- en gevelversieringen, voor 't ont werpen en uitvoeren van praalwagens, 't was steeds Hens en nog eens Hens. Wij herinneren aan de prach tige fontein die hij op het Raadhuisplein ontwierp, aan de talrijke smaakvolle en ori ginele stands die hij voor de „Tentoonstelling Waalwijk 1948" daarstelde. Dhr. Hens kwam als schil ders-jongmaatje naar Waal wijk; maar al is hij dit vak trouw gebleven, al spoedig ging z'n liefde uit naar het ontwerpen van huis- en kan toor-interieurs, waarvan hij er vele met smaak ontwierp hier en elders. Wij wensen de kranige zeventiger van harte proficiat en nog vele gezonde jaren met veel ambitie. WAALWIJKSE RIJ- EN JACHTVERENIGING OPGERICHT. Donderdagavond hadden een aantal Waalwijkse Ruiters een manegeavond georganiseerd in de binnenmanége van de heer Tim mermans, waarvoor een zeer be hoorlijke belangstelling bestond. Nadat de heer J. Janssen uit Kaatsheuvel met een enkel woord de bijeenkomst geopend had, gaf de heer J. van Dommelen een in dividueel dressuurnummer. Na een carousselnummer vertoonde Joost Timmermans een kranig staaltje van vrijheidsdressuur. Het „Jeu de Rose" had aller belang stelling evenals het individuele dressuurnummer van Flip Tim mermans, een springconcoursje dat gewonnen werd door Ivo v. Haren besloot de manege-avond, waarvan alle aanwezigen ten zeerste hadden genoten en die te vens aller bewondering wegdroeg te meer daar de tijd van voor bereiding kort was geweest. Hierna had in Hotel Verwiel een vergadering plaats om tot op richting te komen van een Waal wijkse Rij- en Jachtvereniging, welke oprichting dan ook een feit werd. Ruim 20 leden gaven zich reeds staande de vergadering op, ter wijl het bestuur als volgt werd gekozen: J. Janssen, Kaatsheuvel, voorzitter, Mr. Verhoeven, vice- voorzitter, Mej. A. van Loon, secretaresse, Mej. M. Timmer mans en Jacq. Gragtmans, leden. Men besloot voorts nog in de komende week enkele dagritten te organiseren en kleine clubjes te vormen voor individuele dressuur, springen etc. Zo neemt de beoefening van de ruitersport in Waalwijk en omge ving steeds vaster vormen aan en met de jeugdige vereniging hopen wij. dat deze beoefening ook steeds succesvoller zal worden. „VISSERSLUST'. De laatste algemene verga dering in 1948 besloeg twee avonden. 29 December werd de slot zitting gehouden. De opkomst in beide vergaderingen was zeer bevredigend en stemt hoopvol voor de toekomst. De belangrijkste besluiten zijn: In plaats van de vertrokken heer v. Meeuwen, werd geko zen de heer J. Kneepkens, die tot de algemene vergadering waarnemend voorzitter zal zijn. Ten aanzien van de strope rijen in het Oude Maasje en de veelvuldige klachten daar over van onze leden, is bij 'n gehouden onderzoek gebleken dat deze plaats konden vinden doordat de heer v. Meeuwen, wederrechtelijk, vergunning verleende aan de beroepsvis ser de heer Kievits, te Dus- sen, waardoor deze het Oude Maasje voor een gedeelte mocht afvissen met alle ge oorloofde vistuigen (sic), ter wijl slechts vergunning kon worden verleend om de aal visserij daarin uit te oefenen. In 1949 wordt dit door ons teniet gedaan, waardoor veel „ellende" wordt voorkomen. Sportvissers buiten Waal wijk kunnen nu lid worden van „Visserslust", volgens be sluit van de algemene verga dering. Dit betreft niet de ge meente Tilburg. Alle aanmel dingen zullen echter „op zich" beoordeeld worden. Tien topeindjes, beschik baar gesteld door onze mili taire leden in Indië en ons van daaruit toegezonden, wer den gratis verloot. Een zeer gewaardeerde tegenprestatie, voor de hun door ons geboden attentie's. Medegedeeld werd dat „de Vrolijke Vissers" te Besoijen (Waalwijk) niet tot Bondslid van de A.H.B. is toegelaten. Oplossen in de bestaande Hengelsportverenigingen in Waalwijk, is de juiste weg. Nog beter ware „één grote hengelsportver. in Waalwijk". Traditie's staan hier o.i. alleen in de weg, en persoonlijke verschillen, „begraven". Kan van Waalwijk de victorie be ginnen? Met het komende nieuwe pachtbesluit ware hier over ernstig te denken. Pacht „Drongelse Kanaal" is voor „Visserslust" verzekerd. Het „Jubileum" zal op een voudiger wijze worden her dacht. Hoe? Wachten wij het pro gramma van de feestcommis sie af. Staande de vergadering ga ven diverse leden blijk van medeleven en kunnen, door het beschikbaar stellen van waardevolle prijzen. Daartoe is de gelegenheid nog open. Trots „sensatie", heftigheid" gaan we voorwaarts. De „he vige winden" sloegen 't.don kere wolkendek stuk, ver dreven deze en lossen zich op. Werke daaraan ieder mee. Tot heil van V.V.V. EXCURSIE 4e KLAS BANKW. NIJVERHEIDSSCHOOL. Een dezer dagen maakten de jongens van de 4e klas bankwer- ken een excursie naar Amsterdam onder leiding van de heer Koogje, naar de Artillerie-inrichtingen en de Ford-fabrieken. Doch daar de artillerie-inrichtingen zoveel te zien gaven, is er geen tijd overge schoten om de Ford-fabriek te be zoeken. Om half acht vertrokken we met een der laatste luxe tourwa gens van Mulders-Sars uit de Stationsstraat. Aangezien 't koud en mistig was, moest de chauffeur tussen Utrecht en Amsterdam ver schillende malen de voorruit ijs vrij maken, doch tientallen wagens hadden daar last van en vele ma len passeerden we files die alle maal de voorruit aan het oppoet sen waren vanwege de ijsvorining. Doch zodra we binnen .Amster dam waren was dit euvel voorbij en arriveerden we zonder onge lukken aan de Hemurug. i_/aar werden we rongeieid door het hootu van de beurijtsschool, maar daar er zoveel te zien is, neten we deze school links liggen en togen we de gereedschapmake- nj in. riier stonden we verbaasd over de vele werktuigen van al lerlei soort. Stempels van allerlei vorm en tiaizen die ze aan het slijpen waren en overal waar we ook keken, werkten ze met een meetklok en moest het werk tot op een honderdste mm zuiver zijn. Verschillende onderdelen vooi draaibanken, boorbanken enz. za gen we maken en in een tempo dat wij ons niet konden indenken. Een smeedwerkstukje waar wij in de smederij een paar uur over doen, gaat daar onder de stoom hamer in ongeveer 30 a 35 sec. Geweldig snel gaat daar alles. Ook werktuigen voor lartd- en tuinbouw zagen we fabriceren. Draaibanken met lengte van 10 m, en grote schaafbanken, welke banken een snee van 1 cm dikte afhaalden trokken onze aandacht. iNa rondgang van een gedeelte van de fabriek, mochten we een kijkje nemen in de controlekamers Hier stonden apparaten opgesteld waarmee men tot op 1/1U00 mm alles kan opmeten. In deze ka mers heerst een constante tempe ratuur van 20° C. Dit is nodig voor de uitzetting der materialen, zei onze leider. De uitzetting der materialen demonstreerde men voor ons. Een werkstukje weri onder het controle-apparaat gezet met een tangetje voorzien van rubberen bekken. Daarna werd 't tussen vinger en duim vastgepakt en men zag de wijzer direct uit slaan; dit kwam door temperatuur verschil van 't lichaam en de ka mer waar de controle-apparaten opgesteld staan. In één woord het was geweldig om te zien en het was dan ook jammer dat het ons verboden was om na de middag de excursie op deze fabriek voort te zetten, daar er per week 25 excursies gehouden worden en des namiddags dus weer anderen een kijkje wilden nemen. Zodoende togen we daarna naar Zaandam, waar we eerst de inwendige mens gingen versterken. Om half 2 re den we naar de" Ned. dok- en Scheepsbouwmaatschappij, waar we ook de werkplaatsen en droog dokken mochten bezichtigen. Jam mer genoeg kunnen we daar niet zo n goede indruk van geven. Hier was alles veel grover en doordat we des voorm. alles zo nauwkeurig zagen bewerken viel dit natuurlijk erg op, maar al met al kunnen wij er nog niet aan tip pen wat ons werk betreft. We kunnen terugzien op een uitstekend geslaagde dag en alle dank voor het organiseren van de ze excursie, in het bijzonder naar hembrug-artillerie-inrichting en de heer Koogje. RECTIFICATIE. In het bericht betreffende het zilveren jubileum van de heer v. Ekert bij de N.V. Timtur staat, dat de heer P. Treffers namens de Snij- derij het woord voerde, dat moet zijn de heer R. Treffers. SCHOORSTENNBRAND. Bij de heer Leijtens aan de Winterdijk te v.m. Baardwijk brak in de middag van 1 Ja nuari een schoorsteenbrand uit, die zich aanvankelijk nog al ernstig liet aanzien, zodat in allerijl de brandweer werd gealarmeerd. Spoedig was deze het vuur meester. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboorten s Fienricus C J G zv H F van Berkum-Kerkhofs Gilles C H za H J V van Mil-van der Oord Cornelia A dv C A Blom- Grootenboer Antonius W E zv A van Boxel-de Ronde - Jo hanna J A dv J A van Heesch- van de Wiel Jacobus C M zv A Maas-Pullens Hendrika dv L van de Peut-Tissen Antonius J M zv A A Timmermans-van de Zande Adrianus W zv W M Klerkx-van der Sluijs. Overlijden Hendrika Koller 70 jaar Ad- riana J M Leijtens 7 mnd. Huwelijks-aangiften s J IJpelaar 27 jaar te Loon-op- Zand en E C Kleijssen 21 jaar te Waalwijk. Zoals gebruikelijk zijn op Nieuwjaarsdag in d^ verschil lende Waalwijkse parochiekerken enkele gegevens mede gedeeld betreffende het kerkelijk leven over het afgelopen jaar. Hieraan ontlenen wij: Parochie St. Jan: in m Doopsels (alleen van 1948 1947 parochianen) 113 135 Huwelijken 41 35 Overleden 35 46 H. Communiën 193000 189000 St. Antonius-parochie: Doopsels 90 80 Huwelijken 20 19 Overleden 9 18 H. Communiën 84000 101000 St. Clemens-parochie: Doopsels 85 105 Huwelijken 22 20 Overleden 18 21 H. Communiën 70000 68000 Parochie O. L. Vrouw: Doopsels 36 38 Huwelijken 13 16 Overleden 10 11 H. Communiën 36000 30000 Huwelijken t Gene. Ingekomen t Maria A Brok van Drunen Joannes C van den Hoven en ge zin van Tilburg J J Heuvel mans van Diessen A L de Louw van Kerkrade M A A Teurlings van 's-Bosch CP van Zijp van Kerkwerve HA M Verwiel van Amsterdam P J Schilders van Breda H Tref fers van 's-Hage A C J A van de Burg van Eindhoven AC van Wijk van Drunen. Vertrokken* AWW Kemps naar Amster dam G van Delft en gezin naar 's-Hage CA van Gijzel naar Rotterdam H E M I Scheffer echtg Hayes naar Soe- rabaya A C J Huijbregts en gezin naar Tilburg C J Hom bergen naar Antwerpen - J Klomp naar Utrecht. DR. J. CASPARIE f Te 's-Hertogenbosch is overle den dr. J. Casparie, een bekend zenuwarts en neuroloog, die zich behalve op medisch terrein ook zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor het muziekleven van Den Bosch en Brabant. BENOEMINGEN BIJ DE RECHTERLIJKE MACHT. Bij K.B. zijn benoemd tot raads heer in het gerechtshof te 's-Her togenbosch mr. J. F. M. Eras, rechtsgeleerd raadsheer in het bij zonder gerechtshof te 's-Hertogen bosch en advocaat en procureur te Tilburg en mr. L. E. H. Rutten, rechter in de arrondissements rechtbank te 's-Hertogenbosch. Agenda en prae-adviezen Op Donderdag 6 Januari 1949, te 19H uur> wordt een openbare vergadering gehouden van de ge meenteraad. Punten van behandeling 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot beschikbaar stelling van gelden overeen komstig artikel 72 der lager onderwijswet aan het bestuur der R.K. Meisjesschool te Waalwijk, Grotestraat 244, voor aanschaffing van beno digdheden voor het geven van gymnastiek-onderwijs (prae-advies nr. 162). 4. Voorstel tot beschikbaarstel ling van gelden overeenkom stig artikel 72 der lager on derwijswet aan het bestuur der Chr. School te Besoijen voor aanschaffing v. school- meubelen (prae-adv. nr. 159) 5. Voorstel tot het toekennen ener reiskostenvergoeding voor u.l.o. schoolbezoek. 6. Voorstel inzake toepassing van de premieregeling voor woningverbetering en -split sing (prae-advies nr. 163). 7. Nader voorstel inzake de bouw van 52 montagewo ningen ten Oosten der Put straat. (prae-advies no. 158) eh de Putstraat, (prae-ad vies no. 164). 8. Voorstel tot aankoop van grond tussen de Stationsstr. en de Putstraat. 9. Voorstel tot verkoop van in dustrieterrein aan de Zomer- dijkweg (prae-adv. nr. 161). 10. Voorlopige vaststelling ge meente- en bedrijf srekenin- gen over 1947 en beslissing omtrent de goedkeuring van de rekeningen der burgerlijke instellingen van weldadig heid over dat jaar. 11Voorstel tot wijziging der be groting 1948. 12. Aanbieding der gemeente- en bedrijfsbegrotingen, alsmede van de begrotingen der bur gerlijke instellingen van wel dadigheid, voor 1949. 13. Benoeming/herbenoeming le den van commissiën, bestu ren instellingen van welda digheid, enz. wegens perio dieke aftreding per 1 Janu ari 1949 of anderszins. Prae-advies nr. 162. Door het bestuur der R.K. meis jesschool Grotestr. 244 te Waal wijk wordt verzocht medewerking te verlenen voor aanschaffing van benodigdheden voor het gym nastiek-onderwijs, aangezien dat onderwijs met de thans voorhan den zijnde middelen niet aan de gestelde eisen voldoet. Het be stuur heeft een in overleg met de consulent voor de lichamelijke op voeding opgemaakte begroting van kosten ingediend tot een be drag van 2007.20. Aangezien blijkens schriftelijke mededeling van de inspecteur van het lager onderwijs door deze aanschaffing van gymnastiekbe- nodigdheden de normale eisen, te stellen aan het geven van lager onderwijs niet worden overschre den, stellen B. en W. voor het verzoek in te willigen. Prae-advies no. 159. De Christelijke Schoolvereniging te Besoijen verzoekt de nodige gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van 3 eenvoudige tafeltjes voor het verrichten Van correcties door de leerkrachten in het schoollokaal. Deze tafeltjes kunnen plaatselijk worden gele verd tegen 18 per stuk. B. en W. stellen voor het ver zoek in te willigen. Prae-advies no. 161. De Chroomlederfabriek „Hol-

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2