heemkuide Onze JCa- Waalwijkse en Langsiraaise Courant KORTE BERICHTEN yne.Kpic.Hte n> DeJithangtekens in Waalwijk. 2 20 47-22 20 31-18 16 33-28 13 32-23 17 20-17 16 25-16 16 27-17 16 25-18 15 26-21 15 25-21 14 23-15 14 28-29 6 21-37 5 21-51 DONDERDAG 6 JANUARI 1949 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Redacteur-Verslaggever W. v. d. MEE Jr. OPGERICHT 1878. 72e JAARGANG No. 3 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Menige inwoner van Waal wijk en niet minder de vreemdeling heeft wel eens stil gestaan voor 't huis van de fam. v. Bladel, Grotestraat 286, waar die mooie en be tekenisvolle Ossekop aan de voorgevel prijkt. Hoe dikwijls is men er ondoordacht langs gekomen? Toch houdt hij voor ons een herinnering van 't verleden in zich. Dit uithangteken is één van de weinige die Waalwijk thans nog bezit, en waarop wij U thans willen wijzen. In 't volksleven zijn stro mingen, die zi'ch uiten en zo doende een bijdrage vormen voor de volkshistorie. Elk van die stromingen is even be langrijk. Hier hebben wij er één, n.l. die van 't uithang teken in 't Volksleven, dat we even nader beschouwen, niet alleen omdat het een dank baar onderwerp is, maar om dat het in de Heemkunde het volksleven illustreert. De ge schiedenis van het uithang teken gaat gepaard met de op komst, bloei en welstand van de beroepen (gilden) en met de ontwikkeling van de be schaving. Neem b.v. 't cen trum van Amsterdam, of dichter in de buurt Den Bosch, Woudrichem, Gorkum of Heusden; deze plaatsen zeggen U. als men langs de straten wandelt, wie er in zo'n bepaald huis woonde, wat er in werd gedaan, of welk bedrijf er werd uitgeoefend en of dat ook bloeide, wat er werd gekweekt of zelfs wat er werd gedacht. Op de luifels en gevels ziet men wat zo'n plaats heeft groot gemaakt, want de uit hangtekens, geschilderde bor den, gehouwen stenen, figu ren e.d. vertellen U dit met of zonder de nodige bij- en opschriften. Aan deze tekens kent men de gewoonten, de klederdrachten, het huisraad, de gedachte, gevoelens, vroom heid en niet zelden de ondeu gende spotternijen van de be volking. Kan men zich een stad in denken, waarin deze uithang tekens en opschriften zijn? Men vindt er gezelligheid, eensgezindheid en gemoede lijkheid, het drijven van han del en het zoeken naar ver beteringen. Zichtbaar is de getuigenis van leven en wer ken,reven en denken van de lolking. Inis land zijn de uithang- teke ingevoerd door de Ro- meii, die deze lieten aan- brem op de markt (Fora) ten hoeve van de kooplui. Lat< werden zij overgeno- menvan de adel, waar- vanle Heraldische Leeuw, de Jisen en de Helm de vooiamste figuren waren. Zo 2 men de Gouden Leeuw (Wsvijk), de Vergulde HelfDen Bosch), de Gou- denngel (Woudrichem) en de drieskruisen veelvuldig gebkt. Overal zag men ze, zoaïan gevels van herber- genüert), brouwerijen, ta bakken (Moriaan), smede rij eE.d. V:dat de huisnummer mg wei ingevoerd was in de Mideeuwen 't uithangteken de res-aanduiding. Zls boven gezegd, zijn de uithgtekens overgenomen uit; heraldiek, hetgeen op- meïlijk is aan de kleur. De mee kleuren zijn niet na- tuujk. Onnatuurlijk is b.v. eeiRode Leeuw, een Witte Ariï. De Kroon is eveneens eerritvloeisel van de heral dic (b.v. de gekroonde ga pe Van invloed is ook de sti der wapenschilden ge- w<t in de loop der opeen- vcende periodes, op de vorm deuithangborden schel- p( bogen, catouches en demlijstingen van de gevel sten. rdere behandeling van dit onrwerp zou te veel plaats- rute in beslag nemen, daar- or gaan we naar ons uit- gajspunt terug. ien omstreeks 1800 de lotrijen in de Langstraat be- gaien op te komen en de stjk nieuw leven gaf, sticht - tein 1830 de heer Norb. Ggtmans aan 't Hoekeinde zij bedrijfje in het genoem- dóand. De looierij lag aan cté-oint of Lunt en geuikte het water dat daar dc heen stroomde. Dit wa- tr was door z'n bijzondere genschappen zeer geschikt 0 de huiden te looien. De raste van de thans nog be- sande en vroegere looierijen trden gebouwd aan deze lint, ten Zuiden van de Gro- ttraat. lenoemde Norb. Gragtmans 1 1894) looide in de Napo- Jntische tijd op last van de lanse legers voor de Russen, e het goede leer van de kngstraat prefereerden. Dat de looierijen van die jd nog primitief waren, is te egrijpen, want zo werd er winters hard gewerkt in erband met het vochtig hou- ,en van de huiden, doch i zomers daarentegen lagen leze bedrijven stil. De afge- verkte run (eikenschors) werd dan gedroogd en als brandstof verkocht. Opgemerkt dient te worden dat in die tijd de arbeiders verwend waren, want elke morgen om half elf werd naar oud gebruik een borreltje ter versterking geschonken. Dit laatste was bij meerdere be drijven het geval, zodac het wel eens voorkwam dat de ar beiders van de ene naar de andere baas gingen, omdat men elders een „betere" bor rel kreeg. Na de dood van de Stichter (grootvader van de huidige firmant van fa. Gragtmans Wiesman) ging het huis in verschillende handen over met de daaraan verbonden Osse kop, die de stichter als ken merk van het looiers-ambacht liet aanbrengen. De leerlooiers, huiden (ver)- kopers en schoenmakers orga niseerden zich in één gilde, dat tot symbool de genoemde Ossekop had. De hier bedoel de kop heeft een krans van bladeren en bloemen orn de hals, dat ons aan de gilde-os herinnert, terwijl die krans nog de voortreffelijkheid van het leer moest aanduiden. Naast de Ossekop treft men nog algemeen de Osse-huid aan. Soms hing bij 'n schoen maker de osse-huid uit met een els er boven (ook wel eens een gekroonde els), zoals te Amsterdam in de St. Annen- straat. De „Gelaarsde Os" hing uit bij een schoenmaker, met deze opheldering: „Den os geeft den schoen maker het leêr, daar hij schoenen van maakt om te verslijten", „Ik heb den os weer tot dank gelaarst en gespoort doen conterfijten". Dat de osse- of koeienkop bij slagers thuishoort in 't vroe gere beenhouwersgilde, be hoeft geen betoog. Zo stond op den Weelderingen Os, a.d. Sclieveningseweg „Den os in 't velt zeer rus tig leeft" „En na zijn dood ons voed sel geeft". 't Volgende opschrift stond op een herberg tussen Haar lem en Leiden: „Hier in den Os wonen 2 waarden, dat 's een zwier „De één verkoopt den wijn, d'ander borrel en bier". Tot slot nog een opschrift bij de Ossekop van een leer- koper, dat door alle tijden heen de juiste waarheid zal bevatten: „Ik draag hoornen, dat ie dereen 't ziet „Maar menig' dragen hoor nen en weten 't niet". VOETBAL. Ie Klas District 4. Limburgia 12 9 1 2 19 NAC 13 8 2 3 18 BW 11 8 1 2 17 VVV 12 6 1 5 13 TSC 12 3 6 3 12 Willem II 13 5 2 6 12 Brabantia 12 4 3 5 11 MVV 11 3 3 5 g Juliana 10 3 1 6 7 Helmond 12 2 3 7 7 Spechten 12 2 1 9 i B.V.V.—M.V.V. T.S.C.Brabantia. Willem IIJuliana. LimburgiaHelmond de SpechtenN.A.C. Ie Klas District 6. Kerkrade 13 5 2 6 Sitt. Boys 13 4 4 5 Sp. Emma 12 4 3 4 Maurits 11 3 4 4 Bar. DNL 10 4 1 5 Longa 11 3 2 6 de BaronieBleijerheide. KerkradeLonga. HelmondiaMauri ts. NoadSpel. Emma. Sitt. Boys-Eindhoven. RKC—Cone. SVD. DeskW ilhelmlna RK TVV—Zwaluw. SchijndelKolping. Top—W.S.C. 3e Klasse C. Sarto 14 8 5 1 21 ODC 13 8 3 2 19 Baardwijk 13 7 4 2 18 Gilze 14 5 3 6 13 Ons Vios 14 5 2 7 12 Haarsteeg 13 5 2 6 12 Korvel 15 5 1 9 11 Vlijm. Boys 15 4 - 3 8 11 Gudok 12 3 3 6 9 Zaltbommel 13 4 0 9 8 ODCSarto. GilzeOns Vios. BaardwijkKorvel. HaarsteegGudok. Bleijerheide 14 7 3 4 Eindhoven 12 4 7 1 Noad 11 5 3 3 Helmondia 12 4 5 3 P.S.V. 13 5 2 6 2e Klasse A. Top 13 11 1 1 23 Zwaluw 14 7 4 3 18 Desk 13 6 4 3 16 Set 14 4 6 4 14 Conc. S VD 13 4 5 4 13 Kolping 13 6 1 6 13 Wilhelmina 13 4 3 6 11 Schijndel 13 3 4 6 10 RK TVV 14 4 2 8 10 RKC 12 3 3 6 9 WSC 12 3 1 8 7 4e Klas C. OpijnenOss. HeusdenRK DVC. Nooit GedachtDVG. 4e Klasse D. Voab—RWB. Uno AnimoNevelo. RaamsdonkW aspik. VelocitasVeerse Boys. Uitslagen van Zondag 2.1,1949. Res. 3e Klasi Willem II 4—PSV 4 1—1 Res. 2e Klas C: Noad 3—WSC 2 2—2 RKC 2—Sarto' 2 0—5 4e Klas Ds RWBRaamsdonk 2—1 VelocitasRight Oh 32 RKFSV—Waspik 1—0 Veerse B.U. Animo Afg. Standenlijstjes. PSV 4 13 8 3 2 19 45-19 Mulo 2 11 6 5 0 17 30-17 Findh. 4 12 7 0 5 14 26-22 ESV 2 12 7 0 5 14 24-25 Willemll 4 13 4 4 5 12 27-26 BW 4 13 4 2 7 10 25-30 RWB 2 13 3 2 8 8 20-44 Spechten 3 13 2 2 9 6 22-36 14 12 13 9 Sarto 2 Longa 3 RKTVV 2 14 Noad 3 13 Willemll 3 12 WSC 2 13 Taxandr. 2 13 RKC 2 14 Desk 2 13 RAC 2 13 RKFSC 15 Waspik 13 Veerse B. 13 RWB 14 Velocitas 13 VOAB 13 U. Animo 11 Raamsd. 15 Right Oh 13 Nevelo 14 1 2 4 2 3 3 3 0 3 2 5 2 4 6 1 3 2 2 4 5 1 25 51-11 9 21-31 9 10 4 4 3 3 5 4 3 7 16-41 17-39 19-33 17-37 Reserve 2e Klas C. W.S.C. 2Taxandria 2. RAC 2Desk 2. Sarto 2Longa 3. Noad 3—Willem II 3. JULIANA—KORVEL. Met de ontmoeting van Zondag a.s. tegen Korvel besluit de Waal wijkse ploeg dit seizoen haar thuiswedstrijden. Al is het dan wel wat te vroeg, een interessan ter slot was nauwelijks te denken. In de korte tijd dat deze Tilbur- genaren in de derde klasse uitko men, hebben zij toch reeds een zekere bekendheid verworven. Hun behaalde resultaten zijn weliswaar iets minder dan in de vorige competitie, feit blijft, dat ze voor iedereen gevaarlijke, niet te onderschatten tegenstanders zijn. Zeker nu de rode lantaarn nog angstig dicht in hun buurt is. Het wordt dan ook oppassen voor de Geel-Zwarten. De uitstekende positie die de Waalwijkers op de ranglijst innemen is zelfs nog te verbeteren. In de strijd om de ere titel is nog van alles mogelijk. Zaak is clan echter dat Korvel niet als spelbreker op mag treden. Deze wetenschap zal Juliana doen grijpen naar hun beste kunnen. Vergissen we ons niet dan zal er Zondag op het Sportpark te ge nieten zijn van een hoogstaande partij voetbal. De laatste gelegen heid om Baardwijk thuis aan het werk te zien zal men niet willen missen. R. W. B. Zondag a.s. gaat RWB op be zoek bij Voab in Goirle. Dit is voor onze jongens de laatste doch ook tevens een der zwaarste uit wedstrijden van deze competitie. Voab heeft getoond, vooral op eigen terrein zeer moeilijk te klop pen te zijn. Ook tijdens de reeds gespeelde thuiswedstrijd bleek dat ze niet met zich laten spotten en zodoende zal elke speler er wel van doordrongen zijn dat, wil men succes behalen, er hard, zeer hard aangepakt behoort te wor den. Jongens, speel daarom met meer vuur dan ge de laatste twee wedstrijden gedaan hebt, probeer vooral de ballen zuiver en snel te plaatsen en houdt toch vooral je vleugelspelers aan 't werk. Deze worden nog steeds te weinig in 't spel betrokken en dan alleen zal de voorhoede in staat zijn goals te maken. Vergeet ook niet op tijd te schieten, want ook dit wordt nog te veel verwaarloost. RWB 2 gaat bij PSV 4 op be zoek. Dit zijn de leiders hunner afdeling, maar als jullie je ook tot het uiterste geven, is succes niet uitgesloten. RWB 4 ontvangt om 12 uur DESK 7. Ook jullie kunnen de punten in Besoijen houden. RWB'ers, veel succes. Supporters, die de reis naar Goirle willen meemaken, kunnen zich t.m. Zaterdag opgeven bij de bekende adressen. KAATSHEUVEL D.E.S.—R.K.C. Ruim 3000 toeschouwers hebben kunnen genieten van deze span nende, harde en vooral van Des zijde hoogstaande wedstrijd, die jammer genoeg door een zwakke scheidsrechterlijke beslissing, in de 31ste minuut van de tweede helft zijn einde vond. D.E.S. wint de toss en speelt voor de rust met wind voordeel. R.K.C. wordt direct in de verde diging gedrongen. De voorhoede van D.E.S. combineert uitstekend en schiet re»ds sooedig enkele g»- vaarlijke „vuurpijlen" af op het heiligdom van Span, die zijn doel met talent verdedigt. R.K.C. komt dan goed weg als van Gemert een schot van van Nieuwstadt uit het doel kopt. De aanvallen van D.E.S. wor den steeds gevaarlijker, waarbij de kanthaifs van Es en v. Boxtel de grote bezielers zijn en met de links- en rechtsbinnen van D.E.S. het „magische vierkant" vormen, op een wijze, waardoor zij het ge hele middenveld beheersen. R.K.C. kon hiertegen geen af doend wapen vinden en heeft de handen vol om zich de Des-aan vallers van het lijf te houden. Zij bepalen zich dan ook meest om door gevaarlijke uitvallen ver warring in de Des-verdediging te stichten. Dit lukt hun echter niet want de Des-verdedigers stoppen alles goed af, terwijl als laatste instantie doelman de Nijs een vei lige indruk maakt. De vele Des-aanvallen, waarbij van uitstekende combinaties te genieten valt, blijven echter niet zonder succes. In de 30ste mi nuut laat de R.K.C.-verdediging een steek vallen. Uit een hierdoor ontstane corner wordt Span met een formidabele kopstoot van de Des-midvoor J. Balvers geslagen, 1—0. Weer komen de Dessers terug en nogmaals is het de gevaarlijke en bewegelijke J. Balvers, die uit een aangegeven pass hard in- knalt, 20. Dit schijnt de R.K.C.-ers te veel. Enkele door hen opgezette felle doorbraken brengen echter geen succes, temeer daar hun snelle midvoor Duquesnooy te veel in zijn spel alleen staat om dat de binnenspelers te veel te rugblijven. De referee blaast dan rusten en D.E.S. heeft een veilge 20- voorsprong die zij volkomen ver dienen door hun technische supe rioriteit. Na de thee is R.K.C. agressie ver. Keper de Nijs moet enkele malen zijn kunnen tonen, doch 't gaat hem goed af, geassisteerd door beide backs en stopper v. d. Ven. De periode waarin R.K.C, de achterstand had kunnen ver kleinen verdwijnt en het is weer de beurt aan D.E.S., die met ge raffineerde combinaties de R.K.C. verdediging uit elkaar speelt. We noteren een pracht schietkans van A. v. d. Ven, waarbij de bal hoog over gaat. De sportparkbewoners komen echter herhaaldelijk terug, waarbij vooral van Nieuwstad keurige voorzetten geeft, die veel ver warring stichten bij de R.K.C. achterhoede. Bij een van deze situaties krijgt de Des-midvoor, die deze middag met „vlijmscherpe wapens' ope reert, weer zijn kans en nr. 3 ligt in de touwen. De Des-aanvallen blijven steeds maar aanrollen en de R.K.C.-ver- dedigers worden voor moeilijke problemen gesteld, waarbij vooral het technisch beheerste spel van C. Soeterboek te duchten is. Eenmaal probeert R.K.C. nog eens een gevaarlijke tegenstoot, doch het schot van de linksbuiten gaat juist over. Des neemt dan het heft weer in handen en een snelle aanval volgt. J. Balvers probeert de bal te bemachtigen, doch wordt op 't beslissende moment in het be ruchte gebied tegen de vlakte ge- werk. De scheidsrechter wijst naar de witte stippenalty. J. v.an Nieuwstadt plaatst zich achter de bal en met een harde schuiver in de rechter benedenhoek krijgt Span geen kans en is het 40 voor D.E.S. De R.K.C.-ers zijn het met deze beslissing van scheidsrechter War- tenberg niet eens en drie van hen dreigen met het staken van de wedstrijd. Toen hierover met de scheids rechter gediscusseerd werd, ge beurde er aan de rechterzijde van het speelveld een incident, uitge lokt door een schijnbaar over het „kookpunt" gebrachte R. K. C.- supporter. De scheidsrechter staakt hierop de wedstrijd, 14 minuten voor het einde. Na afloop verklaarde de heer Wartenberg, dat hij van verder spelen afzag, gezien de uitlatin gen van de drie R.K.C. spelers en dat er mogelijk meerdere inciden ten zouden voorvallen, wat hij wenste te voorkomen. We willen hieraan toevoegen dat o.i. het staken van de strijd absoluut niet nodig was geweest, daar de „belhamel" spoedig van het veld was verwijderd en de gemoederen onder de spelers van D.E.S. en R.K.C. na het opont houd eerder kalm dan opwindend waren. Met dit «1 was het jammer dat deze spannende, harde en enerve rende wedstrijd, waarbij D.E.S. zijn kampioensvorm van het vori ge jaar benaderde, zó moest ein digen. Overige uitslagen t DES 3—Weri Di 2 3—2 DES 4—Weri Di 3 6—2 White Rovs 7D"sk 5 O--' Vragen en meningen van onze lezers DE SCHOORSTEENVEGER. Ik ben schoorsteenveger van mijn vak ,dus kom ik op vele daken. Veeg schoorstenen groot en klein. Uit puur nieuwsgierigheid kijk ik door vele ramen. En wat zie ik dan daar Oude kleding toch nog bruikbaar. Kinderkleding, groot en klein, die soms kaal zijn. Laat ieder nou in z'n buurt 'ns kijken, laat ons helpen elkaar. Vele arbeiders gaan zonder jas naar de fabriek; gunt hun zo'n jas, ze zijn er blij mee. Kleuters verkleumd van kou lopen langs de straten. Wanneer U allen even rond kijkt is er nog wel te helpen. Ik dank U bij voorbaat. P. Met stijgende verbazing las en herlas ik het korte verslag van de algemene vergadering van „Vis- serslust" van 29 December j.l„ in IJw blad van Dinsdag. Het leek mij een Aprilgrap, die 3 maanden te vroeg gelanceerd werd. Ik zou n.b. aan de beroeps visser Kievits wederrechtelijk ver gunning hebben verleend om met alle geoorloofde vistuigen op een gedeelte van „de Oude Maas" te mogen vissen het had alleen met aalwant mogen zijn. Geachte lezers, de quaestie is zo! Toen in Juli 1936 de pach ter van het Oude Maasje, annex Noorder Afwateringskanaal fail leerde, was L. Kievits uit Hank reeds beroepsvisser op „de Oude Maas" enz. Het Oude Maasje kwam dus vrij. Ik herinner me ue tijd en zeker ook alle oudere le den en bestuursleden als de dag van gisteren. Er werd om de pacht van „de Oule Maas" als 't ware gevochten en verschillen de heren hadden er 500.per jaar voor over, om dat water te pachten. Ondergetekende was de gelukkige voor de vereniging „Visserslust" voor de som van 110.pre jaar. De ontvanger van Werkendam, de heer de Nooijer, eiste bij de overschrij ving van de pacht op de vereni ging, dat L. Kievits als beroeps visser (met alle geoorloofde vis tuigen) zou worden gehandhaafd. Er was niets tegen. Kievits was beroepsvisser, had n groot gezin, was wedumnaar en verdiende op de Oude Maas gedeeltelijk het brood voor zich en de zijnen. Later heeft ondergetekende het voor de vereniging gedaan weten te krijgen, dat 't voorste gedeelte vanaf dijkpaal 54 tot de Brockse Sluis speciaal eigen terrein voor de leden van „Visserslust" werd en Kievits daar niet meer mocht vissen. Kievits heeft inderdaad gedurende al die jaren dat onder getekende secretaris van de ver eniging was, een vergunning van mij gekregen voor alle geoorloof de vistuigen, dus een vergunning, waarop hij recht had. Zit hier iets wederrechtelijks in Er zijn bestuursleden vati „Visserslust" die dit moeten weten en ook alle oudere leden, die reeds in 1936 lid waren, zullen zich de strijd herinneren en mij amende honora ble moeten geven. v. MEEUWEN, Ex-secr. „Visserslust". CAPELLE. Duivensport. De Postduivenvereniging „de Zaterdagvliegers" hield Nieuw jaarsdag haar eerste tentoonstel ling bij E. Cové, Nieuwevaart. De prijzen werden behaald als volgt Oude doffers le prijs J. A. Zwart, 2e M. Hommel, 3e A. Dekkers, 4e van Iersel, 5e A. de Jong, 6e M. van Loon, 7e J. Rosenbrand, 8e H. Verduijn, 9e J. Sprangers, 10e R. Dijkstra, lie M. van Loon. Jonge doffers: le prijs J. Sprangers, ereprijs; 2e R. Dijkstra, 3e van Os, 4e W. Paans, 5e A. Dekkers, 6e W. Nieuwenhuizen, 7e A. Snijders, 8e Joh. de Jong. Jonge duivinnen: le prijs M. Hommel, 2e W. Nieuwenhuizen, 3e W. van Loon, 4e A. de Jong, 5e Gebr. de Jong, 6e M. Hommel, 7e M. Hommel. Oude Duivinnen: le prijs Gebr. de Jong, 2 Piet Versteeg, 3e Gebr. de Jong, 4e W. van Loon, 5e J. Rijken, 6e R. Dijkstra, 7e Gebr. v. Os. Late jonge duivinnen: le prijs M. v. Loon, 2e M. v. Peer, 3e P. Versteeg. Late jonge doffers: le M. Hommel, 2e J. A. Zwart, 3e Piet Versteeg. Naar buitenlandse persbu- reaux gistermorgen meldden, is te Batavia officiéél bekend gemaakt dat Generaal Spoor aan de troepencommandanten op Sumatra in een dagorder het bevel heeft gegeven tot staken van het vuren. Op 16 Januari zal de Aziatische conferentie over Indonesië beginnen. Zeven landen hebben reeds toege zegd te zullen deelnemen. Een grootscheepse ter reuractie in Indonesië, zoals die aanvankelijk op 1 Januari werd verwacht, ging niet door. Wel kwamen incidenten voor, maar deze kwamen niet uit boven de dagelijkse ge beurtenissen. In de week van 19 tot 25 Dec. is het aantal volledig-werk- lozen in België met 9023 gestegen tot 192.829. IJSSPORT. BROEKMAN WINT 3000 M. IN GOEDE TIJD. Zaterdag en Zondag werden bij Hamar nationale wedstrijden in het hardrijden gehouden, waaraan ook een tweetal nummers voor niet-Noren, die momenteel in Ha- mar vertoeven, was toegevoegd. De weersomstandigheden waren verre van gunstig, het dooide en de thermometer stond enkele gra den boven nul. Op de 3000 meter startte Kees Broekman. Onbedreigd werd hij eerste in de, de ongunstige facto ren in aanmerking genomen, uit stekende tijd van 5 min. 9.8 sec. Het is voor de tweede maal dat Broekman een 3000 meter in het buitenland heeft gereden. De eer ste maal geschiedde dat te Stock holm, tijdens de Europese kam pioenschappen in 1947, toen hij 5 min. 13.7 sec. liet noteren. We zitten al weer diep in de winter, en in de bloemenwinkels prijken de cyclamen, een echte winterbloeier, welke zeker de vol le aandacht verdient. De cyclamen is een plant, die we in de meest sombere tijd van het jaar, wanneer de snijbloemen schaars en duur zijn, met vreugde begroeten, daar zij maanden ach tereen haar kleurige vlinderachti ge bloemen te voorschijn brengt. Men ziet deze plant clan ook huis aan huis, maar niet alle exemplaren zien er even goed uit, en er schijnt aan de verzorging nog al eens wat te ontbreken. Wanneer men een bloeiende cyclamen heeft, dan wil men de ze zo lang mogelijk in dezelfde staat houden. In de eerste plaats heeft deze plant licht en lucht no dig, dus bij voorkeur een plaats voor het raam, maar niet in de tocht en ook uit de buurt van de kachel. Warm water geven we dage lijks op een schoteltje, om rotten van de knol te voorkomen. Wan neer men evenwel de aarde 1 cm beneden de potrand weghaalt, zal de cyclamen ook niet gaan rotten als men bovenop water geeft en daarbij krijgt de hele potaarde beter water dan door 't op 'n scho tel te gieten, daar het water niet voldoende optrekt, zodat de bo venste wortels te droog staan en de onderste te nat, wat voor een cyclamen zeer slecht is, dus zo mogelijk bovenop water gaven. Wanneer men te weinig water geeft, dan zullen we spoedig de bladeren slap over de potrand zien hangen. We kunnen dit wel verhelpen door de pot een poos je in lauw water te zetten tot aan de potrand. Geef echter nooit koud water, doch lauw water. Als de bloemen uitgebloeid zijn, nemen we deze met stengel en al vlak boven de knol weg om uit putting te voorkomen, door de steel met een klein rukje los te trekken. Om diezelfde reden en om groei en bloei te bevorderen geven we eens in de week Pokon-kunstmest, het zuivere witte poeder, dat zo snel oplost, totdat de plant totaal is uitgebloeid. Wanneer de plant in dit stadi um is gekomen, breekt de rusttijd aan, en daar zij dan weinig aan trekkelijks biedt, wordt ze maar al te vaak weggegooid, dit is niet nodig, want met een weinig moei te kan deze overgehouden worden, om dan de volgende winter weer in bloei te worden gebracht. Wil men dat bereiken, dan brengen we de uitgebloeide plant in een koele kamer in het volle licht, men geve dan weinig wa ter.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5