mnb.DE zon ¥.&h£U#uliii$&n.. Gemeente Waalwijk BONNENLIJST kreeg vriendelijker gezicht een Handnaaimachine NIEUWJAARSREDE FEUILLETON HET DUISTERE VERLEDEN een net R.K. Neisje MONTEIRS voor Schoenmachines VUURWERKERS voor Stammessen W'llen Dekens 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 6 JANUARI 1949 6 DIRECTEUR-GENERAAL DER P. T. T. Overzicht van de loop der bevolking in het jaar 1948 1948 bracht distributie-patiënt aanmerkelijk vooruit Nederland kan weer drinken. TE KOOP Brabantse kachel TE KOOP GEVRAAG»: BANKWERKERS Fa. F. van Vees Zn. Machine- en Stazmessenfabriek Waalwijk Een VOOROORLOGSE sortering Dames en Kinder- CONFECTIE Voor rectme PRACHT GiLOEHD Wollen deken zeer grote aaf, voor I 23.16 Is er weer nieuwe groei, dan wat meer water toedienen, zo mo gelijk ook wat nieuwe aarde ge ven. Bezit men een tuin, dan brengt men uitgebloeide cyclamen in de maand Mei naar buiten, waar deze dan op een halfbeschaduwd plekje wordt ingegraven. Tot October kan deze dan bui ten blijven, daarna wordt ze lang zaam in een hogere temperatuur gebracht. Een venster met een morgenzonnetje is in die tijd de meest geschikte standplaats, ook dan weer geregeld water geven en ook weer de wekelijkse bemes ting. Denk er om nooit koud water geven. Wij weten niet of het een model F, L of D 5 is, de veldtelefoon op onze schrijftafel, maar als we de hoorn opnemen en we slinge ren even aan, dan klinkt er aan de%ndere kant van de lijn „Cen trale W-Brigade". De eigenaar van die stem heeft vroeger misschien zaken gedaan, op een kantoorkruk gezeten of achter een draaibank gestaan, nu zwaait hij de scepter op de plaats - waar ze U verbinden met Batavia of Semarang; en als U het Rode Kruis wilt opbellen, om een af spraakje te maken met dat bijzon der aardige verpleegstertje, is hij het die U met dezelfde ijver en bescheidenheid verbindt als gold het een belangrijk dienstgesprek. De Legerverbindgsdienst is waar lijk niet het minst belangrijke on derdeel van een modern leger als het onze. Wij zouden het kunnen vergelijken met het zenuwstelsel in het menselijk lichaam. Wij als leek, wij stonden al te duizelen toen we een verstolen blik wierpen in het Heilige der Heiligen van het telefoonpeleton. Wij hebben ons bij het aanschou wen van al die stoppen, stekkers en kabels vast voorgenomen nim mer meer te foeteren of minder oirbare dingen te zeggen als de centralist ons onderbreekt met de vraag of we nog wel spreken. Hij kan het tenslotte ook niet helpen dat de centrale versleten is en niet meer aangeeft wanneer een ge sprek is afgelopen. Het is niet zo eenvoudig al die mensen aan het spreken te houden. Dag aan dag zwerven de lijnp'loegen over de weg om oude lijnen te controleren en nieuwe aan te leggen. Op het moment is de telefoon wel een van de belangrijkste le- gerverbindingsmiddelen, maar dat is niet altijd zo geweest. In tijden van actie, en die heeft de W- Brigade misschien meer gekend dan vele andere brigades, komt het radiopeleton in het veld. De verbindingsmensen onderhouden met hun sets het contact tussen de voorste stootpeletons en de stad die de actie leidt. Wij zien ze dan zeulen met een W.S. 18, door de sawah's ploeteren, de koptelefoon om de pelopperpet geklemd, de microfoon in de hand of tegen de stembanden gedrukt. Waar we ook komen, bij de Artillerie de Infanterie of de Vechtwagens, overal achtervol gen ons de zwiepende staafanten- nes, het teken dat de verbindings dienst in actie is. Als we een bezoek brengen aan de L.T.D. Verbindingswerkplaats, kunnen we niet anders dan met een zekere schroom binnentreden in deze lichte miniatuur-montage hal. Hier herstelt een tiental mon teurs alle mogelijke en onmogelijke defecten aan telefoons, centrales en vele andere toestellen, waarvan wij de naam niet eens konden onthouden. We werden er voor gesteld aan een, op het eerste ge zicht onbetrouwbaar, radio-zend- en-ontvangtoestel. Het bleek een nieuwe Amerikaanse set te zijn, lijdend aan verschillende kinder ziekten... voorlopig is dit type nog niet geschikt om in het veld gebruikt te worden. Een der grootste problemen is wel dat der batterijen. „Als we die niet hebben, kunnen we wel uitscheiden", maar we mogen alle bei onze handen dichtknijpen als van een nieuw aangekomen zen ding 5 te gebruiken is. Op het achtererf staat het zogenaamde „G in-palace" en de rijdende re paratiewerkplaats, die, wanneer de brigade mobiel is, niet te ont beren valt. In de ruine van een van de bij gebouwen ontdekken we een vreemd gevaarte dat te keer gaat als een ware helse machine. Het is een zelfgebouwde laad-aggre- gaat, dat slechts door één man bediend kan worden; niemand an ders weet er weg mee. Zo wandelen we verder, de handen op onze rug; we hebben nog lang niet alles gezien. Bij de verbindingspost wordt een telegram aangeboden: Zeer Geheim. In de codekamer zit een jongeman, hij vercijfert telegram men: „Je hebt soms wel een uur nodig om er wijs uit te worden, vooral als het verminkt is overge nomen." Een stille gebogen figuur achter een schrijftafel. „Streng verboden toegang" staat er op de deur. Een telegrafist zit schijnbaar achteloos voor een ontvangtoe stel.. Zijn koptelefoon op het hoofd, een hand rust in de buurt van de seinsleutel. Ingespannen luistert hij naar vreemde lettercombinaties die zijn collega op een andere plaats de aether inzendt. Een motorordonnans stuift weg in de nacht. Aan weerszijden van de weg tovert de felwitte lichtko- gel van de koplamp grillige scha duwbeelden, die steeds sneller op hem toekomen, om flitsend achter hem te verdwijnen in de gapende donkerte. De weg is slecht en eenzaam. In de stad, achter, hem, draait een nieuwe film, daar klokt de koele limonade in kristalheldere glazen. In zijn tas steekt een brief met „zeer dringend" er op, een wit blauwe band siert zijn valhelm. We hebben onzedagelijkse avondwandeling gemaakt. In de stad zagen we steeds weer de ge stalten van militairen uitsteken boven de kleuriggeklede Inheemse bevolking. Het valt ons op hoe stil het is bij het plantsoen. Een enkele ster priemt door het wol kendek. In de tuin voor een van de gebouwen langs de weg, schijnt het witte licht van een booglamp op de uiting van een kunstzinnig mens, op het geschilderde wapen van de Legerverbindingsdienst, een helm met uitschietende blik semschichten. In - de can tine van 't nieuwe gebouw van het Hoofdbestuur der P.T.T. heeft de Directeur- Generaal, de heer T. v. Hou- welingen, zijn Nieuwjaarsrede uitgesproken voor de verte genwoordigers uit alle rangen en standen van het P.T.T. - personeel, waarbij o.m. aan wezig waren de oud-Directeur- generaal, dr. ir. M. H. Damme en de Gedelegeerde van het Opperbestuur in Indonesië, de heer L. Neher. Nadat de heer van Houwe- lingen allen, die het Staats bedrijf der P.T.T. door de dood ontvallen waren, had herdacht, gaf hij een over zicht van de gebeurtenissen en ontwikkelingen, zoals die zich in 1948 hadden voorge daan. Het internationale con tact van het P.T.T.-bedrijf is zeer bevredigend geweest. Spreker wees o.a. op het feit, dat aan Nederland goede golflengten werden toege wezen voor de omroep, n.l. de 402 M. voor Hilversum I; 297 voor Hilversum II en de 188 M. voor de hulp-omroep- zenders. Hierna besprak de heer v. Houwelingen de gang van zaken bij de hoofdafdelingen, waarbij hij vermeldde, dat de leuze; ,,'s Avonds gepost, 's mor gens besteld" weer geheel in ere is hersteld, ja zelfs dat, zij het met enige beperkingen, een nieuwe leuze kan worden aangeheven: ,,'s Morgens vroeg gepost, 's middags besteld". Ook de Hoofdafdeling Tele grafie, Telefonie, Radio staat er goed voor. Waren in 1947 de 19 telefoondistricten onder ling automatisch te bereiken door 103 koppelingen, in de loop van 1948 werd dit aantal tot 115 uitgebreid. In het af- 1 OO n<\ i kabel gelegd. Een belangrijke beslissing viel in October j.l., toen tussen Nederland en De nemarken een overeenkomst werd gesloten voor het leggen van een zèekabel tussen beide landen. Aan een Engelse fa briek werd reeds de opdracht gegeven tot levering van de daarvoor benodigde coaxiale kabel, welke met draaggolf- apparatuur uiteindelijk over 2 dubbeladers 72 kanalen, waarover gesprekken kunnen worden gevoerd, zal leveren. Ook schetste de Directeur- Generaal de moeilijkheden, die bestaan bij het kopen en bestellen van apparatuur en hoe in 1948, ondanks alle moeilijkheden en het zeer ge ringe bouwvolume, dat aan P.T.T. is toegewezen, toch 17 nieuwe telefoon-centrales in dienst konden worden gesteld, 4 telefooncentrales van hun oorlogsschade konden worden hersteld en 21 centrales een uitbreiding ondergingen met 'n totaal van 16.000 nummers. We zijn aardig ingelopen, zo zeide de heer van Houwelin gen, want einde 1947 stonden er 82.000 mensen op de wacht lijst voor een telefoon-aanslui ting en eind 1948 was dit aan tal nog 68.000; in totaal wer den rond 38.000 nieuwe aan sluitingen gemaakt. Verder kondigde de heer v. Houwelingen aan, dat er een Koninklijk Besluit in bewer king is, met betrekking tot de wijziging van de interlocale telefoontarieven, waarbij het aantal tariefzones van 5 tot 3 wordt ingekrompen, mede in verband met het feit, dat de huidige tarieven niet meer in overeenstemming zijn met een juiste kostprijsberekening en vooral ook omdat de nu gel dende tariefszone-indeling 'n foon-apparatuur vereist, dat de industrie daaraan niet meer kan voldoen. In de toekomst zal geen re kening meer gehouden wor den met de onderlinge afstand van de kantoren, maar met de afstand van de knooppuntcen trales en zal de duur van de gesprekken niet meer per 3 minuten, maar per minuut, per minuut en zelfs per 10 seconden worden berekend. De tariefsbedragen zijn zo ge steld, dat de opbrengst in to taal )practisch niet zal ver schillen van de tegenwoor dige, maar het publiek zal met merkbare verschuivingen re kening moet enhouden. Het radio-verkeer, zo zeide spr., neemt zienderogen toe, voor al het scheepsverkeer, waar van de ontvangsten in 2 jaar bijna zijn verdubbeld. Sprekende over de hoofd afdeling Personeel, schilderde de heer van Houwelingen de technische salarisherziening als de „topic of the day", waarbij vooral de nieuwe rangbevorderingsregeling en de daaraan verbonden salaris herziening heilzaam kunnen kunnen zijn, zowel voor het personeel, als voor het be drijf. Tenslotte vroeg de Direc teur-Generaal speciale aan dacht voor de handwerkers, waarvan, zoals spreker dat uitdrukte, „Jan de Besteller" en de technische werkers door hun durf, behendigheid en nauwkeurigheid zeer belang rijke raderen zijn in 't grote raderwerk, dat P.T.T. is. Het personeel dankende voor hun plichtsbetrachting en hun toewijding, zeide dhr. van Houwelingen, dat dit de laatste maal zou zijn, dat hij als Directeur-Generaal een Nieuwjaarsrede zou uitspre ken en dat hij nog maar kor te tijd in het bedrijf werk zaam zou zijn. NED. COMITé VOOR HET HEILIG JAAR. Naar wordt vernomen heeft het Nederlandse Episcopaat een Nationaal Comité voor 't H. Jaar benoemd. Voorzitter is Kanunnik J. J. F. Ingendael, Deken en Pas toor te Maastricht, vice-voor- zitter: Kanunnik Dr. Th. van de Bom, deken en pastoor van Etten; Secretaris: Pastoor H. J. A. M. Eras, Taaistraat 51, Vught (N.-B.). Correspondent te Rome is Mgr. Drs. J. W. L. Damen, vice rector van het Neder lands College te Rome, Via Ercole Rosa 1 Rome (147). Zo als bekend is, zal de officiële opening van het H. Jaar 1950 geschieden op 23 December 1949. BILJARTEN. EUROPEES KAMPIOEN SCHAP 47/2. Ook Kees de Ruyter deelnemer. Aan de wedstrijden om het Europese biliartkampioer.- schap 47/2, dat van 6 tot en met 9 Januari a.s. in het Scheveningse Kurhaus gehou den wordt, nemen deel: Nederland: P. J. v. d. Pol, H. Metz en C. de Ruyter. België: C. van Hassel en R. Gabriëls. Frankrijk: J. Galmiche en R. Dufetelle. Zwitserland: C. Nussberger. Daar de Oostenrijker Rei- cher verstek moet laten gaan, is een tweede Franse speler M. V. Totaal Bevolkingscijfer 1 Jan. 1948 6636 6542 13178 V ermeerdering door s Geboorte 193 176 369 Vestiging 302 352 654 7131 7070 14201 Vermindering door Overlijden 47 43 90 7084 7027 14111 Vertrek 242 268 510 Bevolkingscijfer per 31 Dec. 1948 6842 6759 13601 Bevolkingscijfer 1 Jan. 1948: 13178 31 Dec. 1948 13601 Vermeerdering 1948 423 toegelaten, Roger Dufetelle. Nederland heeft onder de ge geven omstandigheden recht op drie deelnemers, zodat een plaats open is gekomen voor Kees de Ruyter, die bij het jongste Nederlandse kampi oenschap als derde eindigde. ABONNEERT U OP DE ECHO VAN HET ZUIDEN Reeds negen jaar vindt de le zer in zijn krant op gezette tijden de bonnenlijst. Zij begon in Oc tober 1939 heel bescheiden met een simpele aankondiging van het suikerrantsoen en dijde in de oor logsjaren uit tot een overzicht van respectabele omvang, dat gretiger gelezen werd dan voorheet^ de beursberichten Nog altijd bestudeert de huis vrouw iedere Donderdag de nieu we rantsoenen en nog altijd wordt de distributie verfoeid, maar dit is voor eenieder duidelijk: de pa tiënt is aan de beterhand 1948 bracht ons land een aanmerkelij ke vooruitgang in de voorziening van de eerste levensbehoeften. Op 10 Februari was, dat de eerste grote distributie-verrassing uit de lucht kwam vallen: fietsen, banden en serviesgoed vrij! In October van dit jaar volgden de autobanden. In de tweede week van Mei trokken wij naar de schoenwinkels om voor het eerst na lange tijd weer bonloos te kopen; in begin December gaf het ministerie van Economische Zaken na lang uit geoefende aandrang eindelijk zijn zegen aan de bonvrije zeep. Vele malen hebben wij ons in. het afgelopen jaar druk gemaakt voor vertogen uit het bedrijfsle ven, dat dit en dat artikel niet langer gerantsoeneerd behoefde te worden. De distributie-autoritei ten oordeelden vaak, dat voor zichtigheid geboden bleef, maar spraken tenslotte toch het grote v/oord: in Mei voor aardappel meel en maizena, op 1 Juli voor de melk. De 5e November 1948 begon de zegetocht van de bon- vrije snoep, tegelijkertijd verdwe nen brood, bloem en suiker uit de bonnenlijst. Sedert enkele dagen is bovendien hij, die bonloos eie ren koopt, niet meer in overtre ding. Bij de meeste dezer distributie afschaffingen speelden 'n belang rijke rol de drie letters, die U vrij wel iedere dag in de krant kunt terugvinden: E.R.P. Wanneer er dan ook data genoemd worden, VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 17). Zwijgend reikte ze hem een vel letje briefpapier over, precies door midden gescheurd. De andere helft had hij al eerder gezien, toen hij de studeerkamer was binnenge gaan en daar de dominé op de grond had gevonden, terwijl Le- nie, in tranen, er bij stond. Dit was dus de ontbrekende helft, de ondertekening, op de laatste let ters na, was blijven staan. Het gedeelte dat Fersing nu op het ogenblik in de hand had, was van de volgende inhoud „Ik ging vond en in de mijn een jongen stierf, toen Lenie Zij is mijn wettig en geliefd kind. Ik zend haar jou en een verzoening Ik weet, dat je als voor je eigen nichtje. Erik Velthui Hij keerde het velletje om, maar ontdekte slechts een deel van het adres: 143, fornie V. St." en de datum, de datum, waar op Lenie Amerika had verlaten! „Twijfel je er nu nóg aan?" vroeg zij. „O, lieve kind, had ik je dit maar kunnen besparen-" ,,'t Is een straf voor mijn trots! ken; ook kan ik niet luisteren naar enige troost, want hier is geen troost! Daarom zal ik niet wee klagen. Ik zal mijn lot dragen. Dat moet ik wel doen. Maar ik vraag je één ding... laat mij hem niet weer hoeven zien!" Fersing aarzelde. „Er moet toch enige verklaring voor hem zijn, Lenie? Hij heeft ook geen lichte last te dragen en Hij zag, dat het beter was, op het ogenblik niet verder daarop door te gaan en begaf zich naar de slaapkamer van de dominé. De patiënt lag in een soort verdo ving, die op de opgewondenheid van de Zondagavond gevolgd was. Als er iemand bij hem kwam die tot hem sprak, antwoordde hij onmiddellijk op wat er tegen hem gezegd werd; maar Fersing wist niet, of hij zelfs hèm herkende! Een gediplomeerde zuster, die zeer bekwaam was in het verple gen van patiënten met afdwalin gen des geestes, kon van dit ge val toch geen diagnose opmaken. Fersing ging naar beneden en daar kwam Lenie uit de eetkamer. Ofschoon ze tranen in de ogen had, deed ze toch haar best om te glimlachen: „Ik zou graag hebben, dat je 't hem vertelde". „Ik wil voor je doen al wat ik kan, lieve kind." Bij het verlaten van de pastorie kwam hij Clara tegen, die zich juist daarheen begaf. Beslist sprak hij ,,Ik geloof dat ik u een onnodige tocht besparen kan, juffrouw Duiveland. Lenie zit bij de dominé en zal daar niet kunnen weggaan, eer de zuster terug is van haar wandeling." „Mag ik dan met u terugkeren naar het dorp mag zeker de 26ste April niet overgeslagen worden: aankomst van het eerste Marshall-schip in ons land. Met de rantsoenen van vetten en vlees bleef het echter ook dit jaar nog magertjes. Bij de distri- butiepolitiek ten aanzien van laatstgenoemd artikel scheen het een ogenblik, dat minister Mans- holt het voorgoed bij de Neder landse huisvrouw verkorven had. Rijst zagen wij dit jaar weer; olie, zuidvruchten en zelfs pinda kaas. Met de tabak is het evenwel nog verre van ideaal, al brachten de Volksherstel-sigaretten voor sommigen uitkomst. Misschien is er reden voor een weinig opti misme. In de textielsector doet zich nog altijd het wereldtekort aan katoe nen garens gevoelen. De cijfers van de verwerkte grondstoffen wijzen uit, dat de kunstzijdespin nerijen een productie van 120 bereikten, vergeleken bij voor de oorlog, de wolspinnerijen zelfs 180 maar de katoenspinnerijen slechts 85 Export, export is hier het wachtwoord, doch dit is niet de enige reden waarom de binnenlandse voorziening zo po ver bleef: er is een enorme ach terstand in te halen en de hoofd moeilijkheden zijn, dat uit Enge land niet geïmporteerd kan wor den, omdat dit land zelf een te kort heeft en dat het ons aan de viezen ontbreekt om in België te kopen. Ondanks dit alles kon toch nog de verstrekking bij huwelijk van 50 op 150 punten gebracht worden en wordt ook voor ge boorten thans een ruimere toewij zing gegeven. Met de brandstoffen blijft zui nigheid geboden; het rantsoen werd gehandhaafd op dat van het vorig jaar en alle geruchten om trent een opheffing van deze dis tributie, staan, zo deelt men ons van officiële zijde mede, los van de werkelijkheid. In vogelvlucht gaande over de distributie ziet men, dat voor en kele artikelen de situatie nog te wensen overlaat, doch over het geheel genomen geeft het afgelo pen jaar reden tot tevredenheid Zij was vol sympathie voor Lenie, maar begon al heel gauw over het onderwerp van de dag. „Het lijkt mij zo vreemd dat de heer van den Heuvel verwant zou zijn aan de heer Erik Velthuis. Hoe denkt Lenie over dit alles Zij is zeker veel te trots om zich nu meer te bemoeien met de fa milie van den Heuvel „Zij is juist verloofd met Ar thur." „Wat Ik wist niet dat het al zo ver was." v „Wij wisten het al enige tijd." „Ik heb altijd gedacht dat u de uiverkorene zou zijn." „Ik ben innig dankbaar dat zij althans een beter man zal hebben dan ik ooit ben geweest", ant woordde hij. Even later ging hij op de fa briek aan, maar de klerk zei dat er een moeilijkheid in de Zwarte Mijn was gerezen en dat de di recteur daar bij was gehaald. De schrik sloeg Fersing om het hart. Maar het bleek dat er iets met de machinerieën niet in orde was. „Ik zal een briefje voor de heer van den Heuvel achterlaten" zei hij, „want ik heb geen tijd om vanavond bij hem thuis aan te komen." Toen hij de pen in de hand hield, draalde hij even met schrij ven. Het was hem onmogelijk om dus was de inhoud geheel ver- Arthur alle geluk te ontnemen, schillend van wat hij zich voor genomen had te schrijven. l I „Waarde van den Heuvel, Ik ben op de pastorie ge weest en heb Lenie gesproken. De dominé schijnt er slecht aan toe te wezen en zij kan hem op en mogen wij vergeleken met vele andere landen, zeker niet klagen. Tenslotte kan Nederland weer drinken. Dit is geen toespeling op het vrijkomen van gedistilleerd, maar op een ander onderwerp: uit de statistieken over de eerste negen maanden van 1948 lezen wij, dat er bijna vijf miloen kop jes en schotels geproduceerd zijn en ook nog ruim drie millioen losse koppen. Per hoofl van de bevolking derhalve één kop. Nederland heeft weer vtedsel en kan weer dringen („D Tijd"). VOOR DIRECT GEVIAAGD: voord en n.in gezin met kl.Linderen. Hoog loon, huiselijk verker, goede behandeling. Aan te meldenSTATIONSSTR. I5A WAALWIJK. JONGEMAN metRijksvakschooldiplima'sen enige jaren practlsche trvaring STIKMEESTER MODILLEUR wenst van betrekking te veranderen. Brieven onder No. 2717 aan het Bureau van dit blad. Aan alle klanten, vrienden en kennissen ZALIG NIEUWJAAR. P. DE HAAN—SCHILDERS Expediteur Kloosterwerf 23 WAALWIJK Dpi. soldaat W J. v. d. WIEL Legerno. 280822662 le Comp. I pelt, A Cie. 413 Bat. Veldpostkantoor CHERIBON wordt door zijn moeder, broers, zus en zijn meisje een gelukkig en voorspoedig 1949 toegewenst. een in zeer goede staat zijnde Te bevragen bij J. VAN HULTEN Veilingstr. 6 DRUNEN IN WAALWIJK z. g. a. n. Te bevragen Bureau v. d. blad in Wij nakten hiervan een SPEI ALE ETALAGE met EREDUCEERDE PRIJZEN Wij unnen U ook een flinke sorteng vooileggeh tan brengen wij er SPORT. HOCKEY. Zondag 9 Jan.» Dames Waalwijk IIPelikaan II (Roosendaal De Heer en Mevrouw Dr. P. J. v. d. WOUW VAN BOMMEL betuigen hierbij hun harte- lijke dank voor de vele Nieuwjaarswensen, die zij moch ten ontvangen en wensen weder kerig hun patiënten een Gelukkig Nieuwjaar. Drunen, Jan. 1949. het ogenblik niet alleen late zodat zij persoonlijk je nog nt zal kunnen schrijven. Maar weet dat je vooraan staat haar gedachten en ik ben i van overtuigd, dat er weldi een gelukkige tijd voor juli beiden zal aanbreken. Johan Fersing. Hij keek de brief nog eens doe eer hij die bij van den Heuvel o de tafel legde en verbaasde zichzelf over. Op zijn terugweg kwam hij d vrouw van Daan tegen. Met a haar rederijkheid vertelde ze hen dat haar man haar nu toch to\ ware wanhoop had gedreven, want toen zij hem een uur gele den was gaan zoeken en langs het kerkhof was gegaan, had zij hem. daar gevonden, kreunende naast de lage stenen muur, en toen zij er de dokter bij geroepen had, had die verklaard dat de patiënt twee ribben had gebroken en en kele inwendige kneuzingen, en dat hij nu maar doodstil en roerloos lag, zonder een kik te geven. Fersing ging eens kijken en zag dat Daan waarlijk heel ziek was. Zo zou het nog best mogelijk zijn dacht hij, dat de dominé en Zijn koster de enigen die de waar heid wisten betreffende het af schuwelijke geheim nagenoeg tegelijkertijd de eeuwige rust zou den ingaan. HOOFDSTUK XI. Van den Heuvel vond de brief van Fersing en was er zeer mee ingenomen, althans toen hij des avonds naar huis ging, had zijn gelaat een iets opgewekter uit drukking. Hij verlangde er onbe schrijfelijk naar om Lenie eens te zien of te spreken maar in ver bond met de onzekerheid van zijn eigen positie voelde hij zich ver plicht ook niet naar haar toe te gaan. Natuurlijk had hij zijn best gedaan tegenover zijn moeder om zijn gevoelens zoveel mogelijk te verbergen. Maar het leed had hen nader tot elkaar gebracht en Ma rie Leigraaf begon haar zoon be ter te begrijpen en te waarderen. Hij had zich immers zeer goed je gens haar betoond. Ze had zijn leven bedorven maar hij had geen woord van verwijt tot haar ge sproken. Toen hij die avond binnen kwam trof het haar onmiddellijk dat hij er beter uitzag en ze ont ving hem dan ook met de vraag „Heb je goed nieuws, Arthur?" „Ik heb een vriendelijke brief gehad van Fersing, die zo juist op de pastorie was geweest. Hij zegt dat de dominé lang niet in orde is en dat Lenie geheel op gaat in de verpleging." „Ik heb mij al afgevraagd, waarom Lenie mij toch niet eens komt opzoeken." „Ik ben overtuigd dat ze ko men zou als ze kon." Toch voelde van den Heuvel zich die volgende morgen weer alles behalve opgewekt en voor een deel schreef hij dit toe aan de sombere weersgesteldheid die naar onweer dreigde. Toen de klerk zich van de kamer van de direc teur naar het kantoor begaf, kwam hij op de gang Beets tegen en vroeg „Moet je de directeur hebben? Ja, hij is er." (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 6