DE L&NGSim: ffiïïEÜVEL SPRANG CAPELLE WASPIK m DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 10 JANUARI 1949 Mgr, Dr P. J. M van Gils 80 jaar Een gevoelig verlies R. K. J. B. G J T de Bruijn van Oploo ca. Vertrokken J Hubbers en echtg naar Den Bosch H J Hubbers naar Den Bosch M A C Dumoulin naar Den Bosch J van Dongen naar Amsterdam. ERNSTIGE AANRIJDING. Vrijdagmiddag omstreeks 13.40 uur had op de Baily- brug te v.m. Baardwijk een ernstige aanrijding plaats. Een grote vierwielige vracht wagen van Van Gend Loos, bestuurd door de heer D., be vond zich al op de brug toen de 81-jarige P. v. d. L. die van Haarsteeg op de fiets naar Waalwijk kwam eveneens de brug opreed, met het gevolg dat hij tegen de wagen reed en zodanig tegen de zij-wand van de brug kwam te vallen, dat hij met een gapende won de over z'n hoofd in het zie kenhuis te Waalwijk moest worden opgenomen, waar hij terstond werd bediend. Momenteel is zijn toestand naar omstandigheden' heel goed. ONTPLOFFING. Zondagavond werd er een ontploffing en brand gemeld in het chemische fabriekje aan de Floris V-laan, dat mo menteel in gebruik is bij de firma la Banne, likeurstoke rij. De brandweer werd ge alarmeerd en verdween full speed in de richting van v.m. Besoijen. Er bleek echter geen brand te zijn; alleen een ont ploffing van de ketel had plaats gehad. Het bovenstuk wan de ketel was door 't golf platen-dak naar buiten gevlo gen en kwam op een stuk weiland terecht. De binnen- ketel was geheel in elkaar ge drukt. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Mededeling Gem. Licht- en Waterbedrijven WAALWIJK. Gasprijsverhoging In verband met de kotenprijsver hoging van fl. 7 80 per ton en in aansluiting op de berichten in de Dagbladen wordt de gasverbruikers medegedeeld dat met ingang van de meteropneming over December 1948 de gasprijzen met 2 ct. per i3 worden verhoogd. m De Directeur P. Jvan Vliet SCHILLEN. De politie maakt het publiek er op attent dat het de laatste tijd nog al eens voorkomt dat personen schillen en ander af val ophalen, zonder hiertoe bevoegd te zijn. Streng zal hier op worden gelet. „GEZELLIGHEID" BESOIJEN. Tot voorzitter van de Socië teit „Gezelligheid" te v.m. Besoijen, is in de plaats van de heer Roxs gekozen dhr. A. A. Teurlings. ARKA-NIEUWS. Uit de afdeling Waalwijk van de ARKA is een groep gemeente-ambtenaren opge richt, waarvan het bestuur wordt gevormd door C. F. Couwenbergh, voorz.; J. P. A. v. d. Vijver, seer, en J. A. M. Kees, penningmeester. In de vergadering die de af deling Waalwijk van de AR KA onlangs hield, werd de heer W. Spitters als bestuurs lid herbenoemd, terwijl in de vacature J. v. N'unen werd gekozen de heer A. Klijberg. door het comité ook de plaatse lijke verenigingen worden inge schakeld, b.v. voor lectuurverza- meling enz. De heer P. Schiedon, die hier plaatselijk reeds veel werk voor het P.I.T. heeft ver richt, ziet spr. als spil voor het plaatselijk werk alhier. Na bespreking werd besloten een plaatselijk comité Sprang- Capelle te vormen, waartoe ver schillende aanwezigen zich be schikbaar stellen en waarvan Ds. de Bruijn op verzoek het voorzit terschap aanvaard, terwijl meer dere personen zullen worden aan gezocht hierin zitting te nemen. De heer P. Schiedon is secreta ris en de heer Wagenvoort ,penn. Door dit comité zal getracht wor den in de andere gemeenten tus sen ,Heusden—Waspik—'s-Grave- rnoer contact op te nemen met predikanten en andere belangstel lenden, om zo ook daar te ko men tot vorming van plaatselijke comité's, opdat daaruit dan verder een district-comité kan worden gevormd. - Ds. de Bruijn deed tenslotte nog een beroep op de plaatselijke verenigingen tot daadwerkelijke medewerking, opdat dit werk on der Gods zegen mag slagen. Deze medewerking werd uit de verga dering spontaan toegezegd. De heer Schiedon dankte Ds. de Bruijn voor de ondervonden medewerking bij de voorbereiding dezer bijeenkomst en voor de lei ding dezer vergadering, waarna Ds. de Bruijn voorging in dank gebed. Gisteren herdacht Mgr. Dr. P. J. M. van Gils te Roer mond zijn tachtigste verjaar dag. Hij werd geboren te Waal wijk op 9 Januari 1869 als zoon van de apotheker Jan Baptist van Gils en heeft z'n geboorteplaats nooit vergeten. Hij bracht er talrijke malen z'n vacantie door, of op de pastorie van St. Antonius, öf bij z'n familielid de heer J. van Iersel-Holtus. Maar ook op ander gebied bleef hij onze plaats trouw. Hij toch was de grote stimu lans dat Waalwijk de eerste R.K. Handelsschool kreeg van 't mede op zijn initiatief ge stichte Ons Middelbaar On derwijs in Noord-Brabant. Maar ook op ander terrein is hij vele inwoners van dienst geweest en ook ons blad had steeds zijn grote belangstel ling. Wij bieden Mgr. van Gils, de arbeidzame priester, de grote onderwij s-man, de voor treffelijke Nederlander onze hartelijke gelukwensen en moge hem nog vele gelukkige jaren beschoren zijn. Twee en twintig jaar lang (van 1917—1939) bekleedde de hoogbejaarde jubilaris de functie van Bisschoppelijke Inspecteur van het R.K. On derwijs in het bisdom Roer mond, gedurende welke ambts vervulling vooral hij zich al gemene bekendheid en ach ting verwierf, niet alleen in het diocees, maar over geheel ons land. Want tevens was dr. van Gils voorzitter van de R.K. Schoolraad en der 2e afdeling van de Rijksonder wijsraad. Te voren had Z.Eerw. van zijn priesterwijding in 1893 af tot 1917 reeds als docent van Rolduc dé aandacht op zich getrokken. Na zijn studies te Amsterdam en Rome voltooid te hebben, promoveerde hij 20 September 1903 aan de ge meentelijke universiteit der hoofdstad tot doctor in de klassieke letteren. Hij was de grote voorvechter van 't ka tholiek onderwijs en de gelijk stelling, en de oprichting van de R.K. Leergangen en O.M.O. in Nrd.-Brabant zijn mede aan z'n onvermoeide werkkracht te danken. Behalve vele publicaties in tijdschriften en dagbladen, verscheen van Mgr. van Gils 'n bundel reisindrukken „Een lente in Italië en Hellas", ter wijl hij voorts o.a. een biogra fische schets schwef van Mgr. C. C. Prinsen. Wegens zijn uitnemende ver diensten werd dr. van Gils in 1933 door Z.H. de Paus tot Ge heim Kamerheer verheven. H.M. de Koningin honoreerde hem door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw en tot Com mandeur in die van Oranje- Nassau. igt-S Terug uit 'Indië. Donderdagavond ruim 8 uur arriveerde na een verblijf van ca. 3 jaar in Indië, sold. v. d. Sijde, hoek Dijkstraat alhier, die dien dag met de Grote Beer in het va derland was aangekomen, weer in de ouderlijke woning. De buurt had voor een pas sende ontvangst gezorgd en aan de woning een aardige versiering aangebracht. Van der Syde, die in goede welstand verkeert, werd hartelijk begroet door familie, vrienden en bekenden, terwijl de harmonie Marijke spoedig aanwe zig was om hem met de vrolijke tonen van een mars te begroeten. De voorzitter de heer W. Tim mermans sprak daarbij enige wel gemeende woorden. Van verschil lende zijden mocht de gerepatri eerde blijken van belangstelling en medeleven ontvangen met zijn be houden thuiskomst. Ook wij feli citeren hem van harte met dit feit. P. I. T. Vrijdagavond werd in de Con sistoriekamer der Néd. Herv. Kerk alhier' een vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een plaatselijk comité van het Protestants Interkerkelijk Thuis front en een centraal comité voor de streek. De bijeenkomst die slechts be zocht werd door belangstellenden en afgevaardigden van verschil lende plaatselijke verenigingen uit de gemeente Sprang-Capelle, stond onder leiding van de Weleerw. Heer Ds. J. W. de Bruijn, Ned. Herv. predikant alhier. rende wijze steunden, dezer dagen vanuit lnc.ië ontvingen. Feestavond. De afdeling Sprapg-Caoelle van de Nel. Bond van Plattelands vrouwen houdt Dinsdag !t Jan. des avonds half acht in de zaal van de beer Ant. van Dijk aan het Bruggetje te Vrijh. Capelle haar jaarlijkse feestavond voor de leden met één introducé. .Het eer ste gedeelte van deze avond 2al gewijd zijn aan Australië, terwijl na de pauze hersengymnastiek volgt. Rui ter a vonden. De Landelijke Rij vereniging De Margneti uiters zal in de tweede helft dizer maand, spe.aa' voor donateurs met één huisgenote, een tweetal ruiteravonden in de zaal van de beet Ant. van Dijk aan i Bruggetje organiseren. Het belo ven weer, evenals het vorige jaar, een paar gezellige, vol afwisse ling zijnde, avonden te worden. Zanguitvoering De gemengde zangvereniging 't Rozeknopje, die de operette „Marijke van Scheveningen" in studie Jieeft, is voornemens Dins dag 25 en Woensdag 26 Jan. e.k. in de zaal van de heer P. Pruijs- sers haar winteruitvoerirfcj te ge ven. A.s. Vrijdag 14 Januari hoopt voor de Chr. Geref. Kerk alhier op te treaen Ds. M. Baan van Dordrecht. Aanvang half 8. Haven verkeer. Gedurende het jaar 1948 be droeg het aantal binnenkomende schepen in de beide havens 80 met een totaal-inhoud van 775:5 ton. Hiervan kwamen in de Ca- pelse haven binnen 34 schepen, totaal inhoud 3752 ton, waaron der niet begrepen de wekelijks in- en uitvarende beurtschepen Avan- ti van schipper Wolst en De Hoop van N.V. A. L. Sneep Co., en in de Labbegatse haven 46 sche pen, totaal inhoud 4003 ton. Bevolkingsloop Sprang-Capelle. December'1948. Geboren: Clasina J M dv J L Treffors-Roomer Hanneke L dv C H K Winterwerp-Koedijk Cornelia dv H Klaasse-Versteeg Willemina T dv B L van Pelt- de Roon Catharina A dv H A van der Schans-Braspenning. Overleden: J M Nieuwenhuij- zen 71 j wed v G voor de Poorte P Snijders 64 j echtg v P van Oversteeg J C Ros 81 j wed v H. Snijders D Rosenbrand 88 j wedn v C Heurter W M Dalmeijer 63 j echtg v G P van Oosterhout. Gevestigd: M Kovalicek van Touligny Fr. II Camplin en gezin van Loonopzand J D de Rooij van Kerkrade. Vertrokken: J. Bogers naar Ou de Tonge H W A van der Bijl naar Oss L de Reijger naar Leusden M G van der Sluis naar Breda C M Mande- makers naar Waalwijk. Opbrengst Zendingscollecte. De in de Ned. Herv. Kerk ge houden collecte voor de Bond van Inwendige Zending heeft 123.7 opgebracht. Dank voor medeleven. Dat onze jongens over zee het medeleven van de Nederlandschc bevolking waarderen, blijkt uit de hartelijke dankbetuigingen die tal ,n ingezetenen, welke de dit jaar in onze gemeente geveerde N.I.W.I.N.-actie op zo'n schitte- Na opening der samenkomst heette Ds. de Bruijn de aanwezi gen welkom en sprak er zijn te leurstelling over uit dat van bui ten geen vertegenwoordigers wa ren opgekomen; het was de be doeling geweest hier voor de streek het werk van het P.I.T. te organiseren, opdat dan verder, plaatselijke comité's zouden kun nen worden opgericht. Als protestanten zijn wij nog steeds ver achter gebleven in de verzorging van onze militairen in Indië, aldus Ds. de Bruijn. Wij moeten dat werk doen, omdat God ons daartoe roept; als we dat verstaan, zal men de kracht vinden om dat werk naar beho ren te doen. De militairen hebben onze aandacht noeftg en zijn onze aandacht ook waard, want zij zijn daar ook voor ons. Het is onze taak te zorgen dat de Veldpredi kers daar hun werk naar beho ren kunnen doen. De bedoeling is niet het werk van Kerkeraden enz. te doen ophouden, het is al leen nodig het werk meer centraal te organiseren. Ds. de Bruijn geeft een korte toelichting omtrent het doel en de werkwijze van de plaatselijke- en streek-comité's van het Protes- tans Interkerkelijk Thuisfront. El ke streek, district, heeft b.v. ook te zorgen voor de uitrusting van een Veldprediker. Betreffende de financiële zijde van het werk, ligt het in de be doeling dat de kerken in Maart een collecte voor P.I.T. zullen houden bestemd voor de lande lijke actie, terwijl het de bedoeling is in September een huiscollecte te organiseren voor de plaatselijke werkzaamheden. Bij het plaatselijk Werk moeten Propaganda-vergadering. Donderdagavond 30 Dec. werd alhier de propaganda-vergadering voor het Chr. Nationaal Vakver bond gehouden, onder leiding van de heer A. v. d. Broek, voorzit ter van de Chr. Besturenbond, die de vergadering opende en een woord van welkom sprak. Hierna kreeg de heer C. Bras penning bet woord, de spreker voor deze avond, die het onder werp behandelde „Gij zijt Be- drijrsgenoot", welk onderwerp met grote aandacht werd gevolgd. In de pauze .werd een tracta- tie rondgediend, 'waarna de heer Braspenning verschillende vragen' die uit de vergadering werden ge steld betreffende het behandelde onderwerp, naar ieders tevreden heid werden beantwoord. In zijn slotwoord herdacht de voorzitter het overlijden van vr. Bolder, lid van de Chr. Metaal bewerkersbond, waarna de heer Braspenning in dankgebed voor ging- Ongeval. Woensdag sprong van E. uit de nog niet tot stilstand gekomen trein van 6 uur. Hij kwam hier door te vallen' en werd vrij ern stig aan zijn hoofd gewond. Voor. hem en vele anderen mag dit een waarschuwing zijn om in het vervolg bij het uitstappen meer voorzichtigheid te betrach- vrolijke stemming in. Wederom, deed de voorzitter van de Markt straat zijn woord met de opmer king, dat de Marktstraat meeleeft met alle jongens overzee. De at tentie van de Marktstraat werd door de familie zeer geaprécieerd. Het R.K. Thuisfront gaf ook hier. acte de presence en bood bloemen aan. Teruggekeerd in de Markt straat werd het corps een naam gegeven. „De INDONA S zullen bij elke gelegenheid welke zich presenteert op hun post zijn en de naam van de Marktstraat hoog houden. BOND VAN HUISEIGENAREN De Bond van Huiseigenaren liet onder zijne leden een circu laire rondgaan, waarin deze in stelling zich richt tot de huurders in verband met de steeds stijgen de kosten van de exploitatie van de huurwoningen. In zeer vele ge vallen zijn de huurders niet of slechts gedeeltelijk op de hoogte „n de verplichtingen, die ook hun deel zijn bij het aanvaarden van een woning. Deze verplich tingen spruiten voor bet aller grootste deel voort uit de wet. De Minister "van Openbare Werken en Wederopbouw richtte zich in verband hiermede op 24 April 1946 reeds tot de gemeente besturen, met de opdracht de be woners van huurwoningen er mede van in kennis te stellen, dat voor een goede exploitatie nodig is, dat ook de huurder zijn ver plichtingen wat betreft het Onder houd en reparatie nakomt. Er volgt dan in de circulaire een op gave van de verplichtingen die voor rekening van de huurder ko men, volgens de bepalingen in de wet vervat. Uitvoering. Op 19 en 20 Februari zullen de spelers van de toneelvereniging St. Bavo weer voor het voetlicht verschijnen. Het stuk dat opge voerd zal worden, is getiteld „Mensen in botsing", toneelspel in drie bedrijven door Ben. v. d. Holst. Dit spannende en aangrij pende stuk verdient wel belang stelling en we spreken de wens uit dat het aan deze belangstel ling niet zal ontbreken en dat de toneelvereniging een dankbaar succes moge oogsten. Ji::- ff S2Sii KAK AGENTSCHAP s G. van Boxtel CORRESPONDENTSCHAP J. Tuerlings Terug uit Indië. Weer arriveerden Donderdag j.l twee jongens van Kaatsheuvel uit' Indië, n.l. sold. v. d. Broek uit de Marktstraat en sold. Ha mers uit de Mgr. Völkerstraat. Vooral het comité dat de ont vangst in de Marktstraat te ver zorgen had, heeft eer van zijn werk gehad. Reeds dagen van te voren was begonnen met de ver siering van de woning zo in- als uitwendig, 't Zag er keurig uit in en buiten huis. Groen en bloe men, guirlandes en. schijnwerpers zetten de ouderlijke woning in de Marktstraat in een feestelijk kleed. De belangstelling begon reeds vroeg in de namiddag, want de berichten waren binnen gekomen, dat „De Grote Beer om 10 uur v.m. was gedebarkeerd. 't Was echter wachten en t bleef wach ten. 't Werd vijf, zes, zeven uur en nog kwamen de lang verwach ten niet aan. Eindelijk, half negen arriveerde de bus en nog steeds stonden honderden rond de wo ning in de Marktstraat reikhalzend uit^te zien naar de jongens. Er ging een hoera op, toen v. d. Broek, fris en gezond uit de bus stapte en direct was het comité met de buurtharmonie klaar om hem te verwelkomen. Pittig klonk de muziek door de straten en de voorzitter van het wijkcomité, de heer M. v. Wanrooij hield voor v. d. Broek en zijn familie een hartelijke speech, waarin hij de gevoelens van de buurt keurig wist te vertolken.Sold. v. d. Broek Schoolstraat 11 Tel. 66. Schoolstraat 4 B, Tel. 105. antwoordde in goed gekozen woorden ook namens familie en verloofde, dankte voor de mooie cadeaux en dc keurige versiering van de buurt ontvangen en sprak de hoop uit bij een volgende thuiskomst van jongens uit de Marktstraat ook zijn diensten aan een hartelijke ontvangst te kun nen bieden. Opnieuw klonk de muziek op, waarna comité en mu zikanten binnen hartelijk en gul wérden ontvangen. Nauwelijks was dit eerste wel kom gesproken of het R.K. Thuis front verscheen om bij monde van de voorz. de heer A. Frederiks woorden van welkom te doen ho ren. Reeds "waren bloemen van het R.K. Thuisfront en van vele vrienden en kennissen aangedra gen. Op het Thuisfront volgde de zangvereniging Bel Canto, die eveneens zijn opwachting maakte, waar het hier een werkend lid gold uit een f^ezin, waarvan Bel Canto vief leden telt. Na een welkomstgroet volgde een speech vpn de voorzitter en een toast van het koor waarna de gerepa trieerde zijn rust kon gaan vinden in de eigen familiekring. De harmonie van de Markt straat was intussen opgerukt naar de Mgr. Völkerstraat, waar sol daat Hamers eveneens in een keu rig versierd huis, door een harte lijke buurtcommissie was ontvan gen. 't Was daar niet minder feest dan in de Marktstraat, doch dé komst van de Marktstraat muzikanten bracht er ojSfiieuw de Duivententooristelling. Zoals we reeds meldden wordt door de duivenvereniging „Ons Genoegen' op 15 en 16 Januari a.s. een tentoonstelling georgani seerd in het café van dhr. C. van Wanrooy. Kleurige affiches nodigen de duivenliefhebbers tot een bezoek uit, dat ongetwijfeld zeer groot zal zijn. Duivenver. Onder Ons. Op 22 en 23 Januari a.s. wordt door de duivenvereniging Onder Ons in de- Gildenbond een duiven- tentoonstelling georganiseerd. We komen hierop nog nader terug. Sportavond. Het is het bestuur van de wie lerclub Kaatsheuvel gelukt home trainerswedstrijden te organise ren tussen de wielerclub van de Made en Kaatsheuvel. De wedstrijden bestaan uit sprint, eigen kracht 3 km. en tijd rijden. Bij de ''Made nemen o.a. deel de bekende wegrenner Kees Jco- sen, die elk seizoen één van de regelmatigste en beste wegren ners is van Nederland en de be kende amateur van Elshout, die tot de 4 besten behoort van ons land en jammer genoeg wegens ziekte het vorig seizoen zijn kans niet kon verdedigen bij de selec tiewedstrijd voor de Olympische spelen te Londen. Voor Kaatsheuvel rijden o.a. André v .d. Ven, André van Box tel e.a. Er zal getracht worden Steen bakkers te engageren. Het gehele programma zal in ons blad van Donderdag 'worden gepubliceerd. Voor wielerliefhebbers een mooie avond om te genieten van sport, spanning en sensatie. R.K. Thuisfront. Zaterdagavond waren de ouders der jongens in Indië uitgenodigd in de zaal van de R.K. Gilden bond voor een contact-avond, waarbij de zangers der St. Jozef kerk hun reeds 4 maal vertoond Kerstspel te genieten gaven. De voorzitter van Thuisfront opende met een welkom en een woord van dank aan de zanger tjes en zangers der St. Josephkerk voor de bereidwilligheid om deze avond te bieden. Spreker wees op het grote belang, vooral nu con tact met de jongens te houden tevens wees hij op de grote kos ten die steeds op Thuisfront druk ken en op de noodzakelijke steun die* moet blijven aanhouden, wil de instelling haar werk kunnen volhouden. Hij deed een beroep op Kaatsheuvel om met enthousi1 asme de komende verloting te steunen, waarvan de prijen voor een groot deel geschonken zijn door de jongens in Indië zelf. De ze verloting moet en zal slagen, als iedereen de leuze huldigtwij leven mee met de jongens over zee. Over wat de zangers en zan gertjes van de St. Josephkerk bo den "niets dan lof. Een waardig spel, goed verzorgde zang, een rijke costumering, een in stijl ge houden decor, 't was alles bijeen een uitvoering, die stemming bracht en waarvan de moderator van Thuisfront met recht getuig de dat het de Kerstijd verheffings- vol uitbeeldde en de juiste sfeer schiep deze te beleven. De woor. den van dank en hulde aan de spelers en zangers gebracht, wa ren welverdiend. Een speciaal woord van lof mag in deze niet onthouden worden aan de regie en directie in handen van de Eerw. Broeders Jonathus en Si mon, die eer van hun zwaar werk hebben gehad. „Ons Genoegen". De biljartvereniging Ons Ge noegen, gevestigd in café De Ef- teling, herdacht Zaterdag in eigen kring haar 10-jarig bestaan. In 'n onderlinge wedstrijd met n feest avond, waarop ook de 'dames der leden waren genodigd, werd het jubileum herdacht. De winnaar van de wedstrijd was de speler, die in de bij loting vastgestelde ontmoetingen zijn vastgesteld ge middelde het verst overschreed. De prijzen waren door de leden zelf beschikbaar gesteld. Bij de uitreiking huldigde de voorzitter, de heer M. v. Wanrooij, in keu rige taal de 'leden, die tevens hun tweede of eerste lustrum vierden. Een speciaal welverdiend woord wijdde hij aan dé seöretaris, dhr. Lucas, die reeds 10 jaar zijn func- tié met veel ambitie en opoffering waarnam. Hij stelde hem als voor beeld aan de leden en deed het voorstel, waar de heer Lucas niet aan de wedstrijd kon deelnemen wegens handblessure, om hem a's dank voor zijn werkzaamheden de eerste keuze te laten uit de ge schonken prijzen, daarin gaarne werd toegestemd. Dan deelde de voorzitter mede dat het hem wegens overdrukke werkzaamheden niet meer moge lijk was om nog langer het voor zitterschap te blijven waarnemen. Hij stelde zijn functie daarom be schikbaar in de hoop dat dezelfde verenigingsgeest onder Ons Ge noegen zo.u blijven heersen. De heer Lucas dankte de voor zitter voor de tot hem gerichte woorden en voor hetgeen de heer v. Wanrooij tot bloei van de ver. eniging gedaan had. Hij sprak de hoop ,uit dat het hem ook in zijn nieuwe functie van caféhouder goed zou gaan. Met algemene stemmen werd de heer Th. Kwanten als voorzit ter gekozen. De heer Kwanten nam onder dankbetuiging voor 't in hem gestelde vertrouwen zijn functie aan, in de hoop dat hij in staat zou blijken de voetsporen van zijn voorganger tot bloei der vereniging te kunnen volgen. De hospes zorgde voor 'n goed maal en de accordeonist J. Kem- meren met het duo P. v. Rijswijk en de humorist M. Dingemans hielden er tot sluitingsuur de goe de stemming in. Huldiging T.O.K, In café A. Netten in de Berk dijk had Zaterdagmiddag de hul diging plaats van de biljartclub i'.Ü.K. I met het behaalde kam pioenschap in de 1ste klasse libre. Het districtsbestuur uit „De Langstraat" van de N.B.B. was vertegenwoordigd door de voor zitter de heer M. v. Wanrooij en de wedstrijdleider de heer C. Els- hout. Ook verschillende plaatse lijke verenigingen waren door een of meer bestuursleden vertegen woordigd. Het clublokaal wa; keurig versierd en een prima jazz band hield "er dé 'stemming"in. Meerdere clubs bewezen hun attentie met bloemen. De districts voorzitter huldigde de kampioenen en mocht dat met recht doen met de bemerking, dat T.O.K. zich de club toont, waar het biljartspel steeds met volle ambitie wordt be oefend en waar de biljartsport bij alle ontmoetingen als doel van de club voorop staat. Hij knoopte aan zijn felicitatie een propagan distisch woordje vast voor de grote organisatie, de N.B.B. De vereniging„Het Centrum uit Loonopzand speelde tegen de kam pioenen een huldigingswedstrijd. Verloting R.K. Thuisfront. Zoals de voorzitter van R.K. Thuisfront op de contact-avond bekend maakte, is door.B. en W. vergunning verleend tot het orga niseren van een grote verloting ten bate van R.K. Thuisfront. Wat R.K. Thuisfront de eer ste plaatselijke vereniging in Ne derland reeds voor onze jon gens in Indië deed, is iedere in woner van Kaatsheuvel bekend. Dat deze actie handen vol geld kost kan iedereen weten, als hij er notitie van neemt, wat reeds voor onze jongens gedaan is. Dat het bestuur vaak met de handen in het haar zit om alles te finan cieren en de opgezette actie vol te houden, kunnen we begrijpen, als we alleen maar het bedrag kennen, dat aan noodzakelijke porti en vrachtkosten horen noe men. Momenteel laat de kas van R.K. Thuisfront weer de bodem zien. Het bestuur is en blijft ech ter actief. Al onze jongens in In dië is gevraagd een steentje bij te dragen om te trachten het idee van een verloting te houden voor deze contact-actie te doen slagen. Zeer vele jongens hebben aan de ze oproep gehoor gegeven en zo doende is het. bestuur er in ge slaagd een keur van prijzen bij een te krijgen van Indische arti kelen, die voor eenieder, die een jongen in de Oost heeft en ook voor allen, die met onze jongens overzee medeleven een welkome attractie moeten zijn, om deze verloting sympathiek te begroe ten en met royale beurs te steu nen. Wat reeds enige tijd werd ge vreesd is werkelijkheid geworden: de hoofdzuster van ons Kaatsheu- velse Wit-Gele Kruis, de Eerw, Zuster Aniceta, is door de Alge mene Overste van het Moeder huis te Schijndel, ervan verwit- tigd dat zij op 1 April a.s. haar taak in Kaatsheuvel zal moeten neerleggen en zich ter beschik king zal moeten houden van het Moederhuis te Schijndel. Het behoeft hier niet te worden gezegd, dat dit een groot verlies betekent voor ons plaatselijk Wit- Gele Kruis. Ruim 13 jaren heeft Zr. Aniceta aan het hoofd gestaan van onze plaatselijke afdeling. Al die tijd heeft zij met voorbeeldige ijver aan de bloei van deze ver eniging gewerkt. Dag in dag uit heelt zij, dikwijls onder de ongun stigste weersomstandigheden onze zieken bezocht en geholpen. Een woord van oprechte dank zij haar namens alle, die ziek of hulp- behoevend waren, van ganser harte gebracht. Wij zien Zr. Aniceta zeer no de vertrekken. Moge het haar. in haar verder leven welgaan! De actie, die zich in de parochie Berkdijk afspeelt rondom dit ver trek is ons onbegrijpelijk. Tiental len leden van het Wit-Gele Kruis namen in deze wijk ontslag, om dat hier de mening heeft post ge- vajt, dat het bestuur-van het W.- G. Kruis niet de nodige activiteit heeft betoond om dit vertrek te voorkomen. Dat deze bewering geheel be zijden de waarheid is behoeft ze ker geen betoog. Het bestuur van het W. G. Kruis zou niets liever zien, dan dat alles kon blijven zoals het was. Maar zowel Zr. Aniceta als het Bestuur van het Wit'Gele Kruis hebben zich'neer te leggen bij het besluit van de Algemene Overste van Schijndel. Laten de parochianen van Berkdijk dat vooral bedenken, mogelijk ko men ze dan tot andere gedachten. Woensdag 12 Januari gaat de afdeling Kaatsheuvel R.K.J.B. zijn zilveren jubileum vieren, wat fei telijk reeds in November j.l. ge passeerd is. Ej is alle recht om te feesten, als er op een staat van dienst kan gewezen worden, als waarop de R.K.J.B. kan te rugwijzen. Naast de eigen belan gen is steeds een open oog ge houden op de belangen van an deren zowel op charitatief als so ciaal gebied. Dat daarbij de eigen belangen niet vergeten zijn is vanzelfsprekend. Op technisch ge bied was de R.K.J.B. voor het be drijf baanbrekend. Ook thans nog staat de R.K.J.B. klaar bij elke actie, waar voor haar werk te vinden is. Zo is nog onlangs de grondmonstering uitgevoerd, en wordt een 2-jarige tuinbouwcursus een godsdienstcursus onder houden. Het is interessant nog even terugte zien op de gepas seerde 25 jaren. De oprichters van de bond waren de heren: J. de Jong Mz„ voorz., C. van Rooij, seer.,'A. in 't Groen, J. de Jong Gz„ J. v. Bavel, bestuursleden, met kapelaan Sloots als Adviseur. De verdere adviseurs waren de heren Sanders, Rovers, v. d. Big- gelaar, Swagenmakers, Klijn en v. Roosmalen. De oud-technische adviseurs de heren Leenaarts, v. 'd. Zanden en v. Iersel. De oud-voorzitters: J. de Jong Mz„ J. de Jong Gz„ Jos Verbo- ven, J. Klijn, N. Verschure en A. Sprangers. De oud-secretarissen: C. van Rooij, J. Roeien, J. Hamers en L. Groenendaal. De oud-bestuursleden: A. in 't Groen, A. de Jong Mz„ G. de Jong Mz„ A. Vughts, N. v. Kuijk, J. v. Bavel, J. Verboven, M. van Kuijk, L. van Laarhoven, C. Zwaans, J. Kroot, P. Dingemans, L. Huijbrechts en C. Brekelmans. Het huidige bestuur is samen gesteld uit de heren: geestelijk ad viseur M. Vogels; Techn. Adv. Br. Orontius en H. Sanders; toe gevoegd bestuurslid van de N. C. B. C. v. Rooij; voorz. F. de Kort, vice-voorz. M. Klijn, secr. A. Rombouts, penningm. G. v. Beers, .comm. A. v. Amelsfoort. De feestviering vangt aan met een H. Mis op Woensdag 12 Ja nuari om 8.30 uur in de St. Jans- kerk, opgedragen door de geest- lijke adviseur Kap. Vogels, waar onder algemene H. Communie van alle leden. Om 9.30 uur vangt de feestvergadering aan in de R.K. Gildenbond met een ontbijt en 'n feestrede van de Hoogedelgestr. heer H. v. d. Zanden, lid der 2e Kamer der Staten Generaal. Om 12.30 uur volgt een receptie. Om zes uur n.m. vervolg van de feestviering met een nons-stop- programma, een schets van de R. K. J. B„ reidans van cle Boerinnen en het optreden van de R.K.J.B. uit Moergestel met: Gevechten rond de Evenaar. Fancy-Fair. Het Fancy-Fair voor de Stich ting Kleuterbosch mag in alle op zichten geslaagd genoemd wor den. Op de vorige week gehouden vergadering bleek de netto-op brengst behalve de verloting, waarvan de trekking op 15 Jan. plaats vindt, bijna 1200. te bedragen, wat 'n succes genoemd mag worden, gezien de korte tijd va nvoorbereiding, die het feest vooraf ging. In verband met het verslag, dat we in een onzer vorige nummers plaatsten, moeten we een kleine rectificatie aanbrengen. Verkeerd ingelicht hebben we vermeld, dat de geluidsinstallatie op dit fancy- fair geplaatst was door de firma Bouwers, wat onwaar was. Deze installatie was van de firma H. W. Beekmans te Kaatsheuvel. Ere wien ere toekomt. Agenda. Maandag 10 Jan.: 8 uur n.m. Repetitie Harm. Apollo. Dinsdag 11 Jan.: 7.30 uur n.m. Repetitie R.K. Par. Zang koor 'St. Jan. 8 uur n.m. Bestuursverga dering K.J.M.V. 8 uur n.rp. Ledenvergade-

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2