AARDOLIE Waalwijkse en Langstraatse Köningm Jujiana sprak r Geen volledig Europees herstel Het WEL en WEE van WAALWIJK in 1946 IN HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA De staatkundige ont wikkeling in Indonesië V Seismografen wekken vermoedens. -J na beëindiging E.C.A.-hulp. Truman ontvouwt program. NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER Belangrijke gegevens over Industrie en Woningbouw. ZEVEN Niwin-Filmjeeps MAANDAG 10 JANUARI 1949 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Redacteur-Verslaggever W. v. d. MEE Jr. DE ECHO \M HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 4 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTE STRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Binnen weinige weken instel ling van federale regering, H. M. de Koningin heeft Donderdagmiddag om 13.15 u. voor de radio de volgende rede uitgesproken Reeds in 1942 sprak mijn Moeder de hoop uit, dat Indo nesië en Nederland, na de ge meenschappelijke overwinning op de vijand, vrijwillig en in vrijheid en gelijkwaardigheid zouden samenwerken tot her krijging van vrede en geluk. Haar woorden gaven toen niet alleen uitdrukking aan een ver wachting, maar hielden ook een belofte in. In Februari 1948 herhaalde mijn Moeder die belofte.!Zij verklaarde toen, onder herinne ring aan de woorden van de grote vrijheidsstrijder Roose velt, dat het gemeenschappelij ke streven ver behoort uit te gaan boven het verkrijgen van onafhankelijkheid, doch mede gericht moet zijn op de ver werkelijking van de vrijheid van geloof, de vrijheid van het woord, en vrijwaring van vrees en gebrek. In wederzijds ver trouwen zou een nieuwe sa menwerking moeten groeien ter vestiging van een vrij en souverein Indonesië, in gelijk waardig deelgenootschap met Nederland verbonden in de Nederlands-Indonesische Unie. Zij besloot toen met de woor den: „Zowel Nederland als Indonesië zien uit naar de dag, dat de Verenigde Staten van Indonesië, op voordracht van Nederland, de hun toekomende plaats zullen innemen temidden van de Verenigde Volkeren." Van de aanvang van mijn regering af is mijn streven er op gericht geweest, de belofte, door mijn Moeder gegeven, ten volle ten uitvoer te leggen en mee te werken om aan de volken van Indonesië vrede, geluk en welvaart in een eigen souverein staatsbestel te ver zekeren. Met vreugde heb ik mogen vaststellen, dat grote delen van Indonesië bereid waren aan dit doel mee te werken. Helaas bleken in an dere delen krachten, die ge weld en wanorde verkozen boven een ordelijke samenwer king, de overhand te hebben over de ook daar aanwezige personen, die in goede ver standhouding met Nederland de nieuwe rechtsorde wilden opbouwen. Daardoor werd een militaire actie ten laatste on vermijdelijk. Het doel daarvan was geens zins terug te komen op het woord, dat door mijn Moeder en door het Nederlandse volk als geheel met betrekking tot Indonesië plechtig is gegeven. Het doel daarvan was uitslui tend de mogelijkheden te ope nen, om nu eindelijk aan In donesië orde, welvaart, vrij heid, zelfstandigheid en sou- vereiniteit te kunnen geven in een federale rechtsstaat. Thans is, door de afkondi ging van het besluit „Bewind Indonesië in Overgangstijd", een belangrijke schrede gezet op de weg naar de vestiging van een eigen Indonesisch staatsbestel. Het is mijn oprechte wens, dat binnen weinige weken een Indonesische federale re gering wordt ingesteld, die de verantwoordelijkheden en plichten, welke zijn verbonden aan een democratisch bestel, zal uitoefenen en vervullen. Deze federale regering zal on verwijld ingevolge de haar toekomende bevoegdheden ver dere voorbereidingen treffen tot de overgang naar en de vestiging van de nieuwe rechts orde. Zo zal zij zodra de omstandigheden dit zullen toe laten in overeenstemming met de hoge vertegenwoordi ger van de Kroon, vrije ver kiezingen in Indonesië doen houden. Aldus zullen, naar ik hoop, spoedig de souvereine Staten van Indonesië werkelijkheid worden. Indonesië en Neder land zullen dan, in de Unie verenigd, in een harmonisch samengaan al hun krachten kunnen geven aan een goede en gezonde ontwikkeling van beide landen en aan het toe nemen van de welvaart in de wereld. Dan zal zoals mijn Moeder het wenste een be tere en gelukkiger toekomst gegrondvest zijn. Analyse van economisch Europa. Na het beëindigen van de Mar shall-hulp in 1952 zullen de aan deze hulp deelnemende landen nog te kampen hebben met een deficit van naar schatting 3 mil liard dollar, zo deelt de Raad van de Organisatie voor Europe se Economische Samenwerking in haar eerste rapport over het ge zamenlijk programma op lange termijn mede. Voorspeld werd, dat de levens standaard in de verschillende West-Europese landen zal moeten dalen met 10 a 25 procent en om op een zodanig verlaagd peil te blijven, zal gemiddeld 15 procent harder gewerkt moeten worden om de exporten op peil te houden. Het rapport werd gepubliceerd nadat elk van de 19 Marshall- landen een afzonderlijk rapport over het eigen herstelplan-op-lan- ge-termijn had ingediend. Verklarende, dat de nationale programma's tezamen genomen geen oplossing verschaffen voor de economische problemen van West-Europa, wijst het rapport er op, dat ieder land bij het voor bereiden van zijn programma niet op de hoogte was van de plannen, die door de andere landen wer den uitgewerkt en dat een lange periode van samenwerking nood zakelijk zal zijn, alvorens een vol ledig inzicht kan worden verkre gen in de met het herstel samen hangende problemen en in de wij ze, waarop deze problemen moe ten worden opgelost. Ten aanzien van het inflatie probleem merkt het rapport op, dat de inflatie een redelijk even wicht in West-Europa onmogelijk heeft gemaakt, welk evenwicht bereikt moet worden alvorens een grotere vrijheid in het inter-Euro- oese handels- en betalingsverkeer kan worden toegestaan. Het voegt hier aan toe, dat tot vele van de maatregelen, die in de komende SJ/J jaar moeten worden genomen, moeilijk kan worden overgegaan, zolang de inflatoire druk niet is bedwongen. Bij een zo krachtig mogelijk streven naar opvoering van de export, aldus het rapport, zal het waarschijnlijk noodzakelijk zijn om de voor 1952/'53 voorgenomen in voer van West-Europa uit de landen buiten dit gebied met naar raming 10 a 15 te verminde ren. De betalingen aan Noord- Amerika zullen vermoedelijk de grootste moeilijkheid vormen. Het ziet er naar uit, dat West- Europa slechts ongeveer 75 pCt. zal kunnen betalen van zijn voor genomen invoer uit Noord-Ame- rika. Een nog grotere beperking van de invoer uit de landen bui ten West-Europa, en in het bij zonder uit Noord-Amerika, zal in 1952/'53 noodzakelijk zijn, indien zich een ernstige wereld-depressie en een achteruitgang in de Euro pese export zouden ontwikkelen. Het langzame tempo van het herstel van de West-Europese ex port vormt volgens het rapport een der voornaamste moeilijkhe den, waarmede West-Europa se dert de oorlog te kampen heeft. Zelfs in 1948/'49 zal West-Euro pa zijn invoer slechts voor 10 kunnen financieren uit zijn eigen inkomsten aan buitenlandse be taalmiddelen. Het is waarschijnlijk, dat er ge durende de komende 3Yi jaar en vermoedelijk nog langer tekorten zullen blijven bestaan aan grond stoffen en energie, in het bijzon der aan non-ferro-metalen en hout. Ook aan staal, cokes, wol en kunstmeststoffen zullen er waarschijnlijk in vele landen ge durende zekere tijd tekorten be staan. NIWIN-ARTISTEN TREKKEN ACHTER DE TROEPEN AAN. i De door de NIWIN naar Indo- nesië uitgezonden artisten, hebben in de afgelopen weken een zeer grote activiteit aan de dag ge legd. Enkele dagen na de bezet ting van Djocja door de Neder landse troepen, waren het De Zingende Zusjes (uit Venlo) met de accordeonnist Richard Schwei tzer en de kleinkunstenaars Ria Sphmitz en Han Verne, die daar voor de troepen optraden. In Ban tam treedt momenteel op het op 20ó December iut Nederland ver trokken ensemble „De Kleine Operette" o.l.v. Pim de la Fuente. Het Miller Sextet tourneert in West Java en zal over enige tijd naar Oost Java vertrekken. Op Zuid Sumatra tenslotte, tourneert het ensemble Octavo van Aer- schot. Wat er te verbeteren valt. President Truman heeft voor 't Amerikaanse congres een rege ringsprogram ontvouwd, dat zo wel in omvang als inhoud de „New Deal" van wijlen president Roosevelt overtreft. Truman heeft het Congres het volgende gevraagd: bestrijding van de inflatie door prijscontrole, een toewijzingsstel sel voor schaarse grondstoffen en het financieren van de vervaardi ging van schaarse materialen: vermindering van de staats schuld door verhoging der belas tingen met 4 milliard dollar per jaar; herroeping van de „arbeidswet Taft-Hartley" en terugkeer tot de liberale Wagnerwet; handhaving van beperking van het stakings recht; verhoging van de ouderdoms pensioenen, voorts werkloosheids-, ziekte-, en invaliditeitsverzekerin gen- meer staatssteun aan het onder wijs; het bouwen van volkswoningen met lage huren;,- verbod van discriminaties tegen negers en andere rassenminderhe- den; verlenging van de bevoegdheid, overeenkomsten inzake verlaging van douanetarieven aan te gaan en opheffing van de beperkingen inzake de toelating van verplaats te personen in de V. S. Op de buitenlandse politiek ging hij slechts schetsmatig in en hij maakte in het geheel geen ge wag van het Noord-Atlantische pact, een militair hulpprogram voor West-Europa, of aanvul lende fondsen voor het plan-Mar shall. Wel zeide hij, dat hij in de loop van deze zitting van het congres „de gelegenheid zal heb ben, het congres te verzoeken, verschillende maatregelen in over weging te nemen op het gebied van de buitenlandse politiek". Hij verklaarde, dat het Ameri kaanse volk bij de laatste presi dentsverkiezingen „de in discre- diet geraakte theorie, dat het lot van de natie moest liggen in de handen van enkele begunstigden, heeft afgewezen". Wanneer ik een overzicht mag geven van hetgeen onze gemeen te in het afgelopen jaar is weder varen, dan meen ik, dat er bij zondere gebeurtenissen hebben plaats gehad, die het jaar 1948 tot een merkwaardig jaar hebben gekenmerkt; immers, wat is voor een ingezetene van een land, die enigg interesse heeft voor de wij ze waarop het land en dus hij met de m^de ingezetenen wordt be stuurd, belangrijker, dan de figuur van de persoon, die aan het hoofd van de staat is gesteld, mits deze figuur door opvatting van taak en gedrag de natie op goede wijze vertegenwoordigt en zijn stempel drukt op de betreffende regerings periode? Wij als Nederlanders, graag trots op ons klein landje, hebben een gloriejaar gekend, nu onze toenmalige Koningin Wil- helmina Haar gouden regerings jubileum vierde en in het gevoel van diepe verantwoordelijkheid voor Haar taak het in wijs beleid noodzakelijk achtte de Kroon aan jongere en vertrouwde handen over te dragen. De jubileum- en kroningsfeesten zijn niet alleen in den lande goed verlopen, maar zij zijn gevierd op een wijze zo spon taan en zo stijlvol en in een de>- gelijk vertrouwen in de aanhan kelijkheid van het volk, dat heel de wereld, hierover met lof heeft gesproken, en velen uit het bui tenland verklaren, dat zulks al leen in Nederland nog mogelijk was. God geve, dat aan prinses Wil- helmina een rustige levensavond wordt gegeven en dat Haar waar dige opvolgster de vreugde ral mogen genieten van een hei rij zend Nederland, waarin orde en rust als typisch Nederlandse ex ponenten naar voren komen. Ook in deze gemeente zijn de feesten waardig en prettig ge vierd en zijn besloten met een openluchtspel, dat bij velen nóg lang in het geheugen zal liggen. Een tweede belangrijke gebeur tenis in 1948 moge ik stellig noe men de in Mei gehouden tentoon stelling Waalwijk 1948; gedurfd in haar opzet, immers beperkt tot de Waalwijkse industrie en han del, is zij een eclatant succes ge worden, zowel economisch als fi nancieel, maar vooral als een de monstratie van wat hier in deze gemeente wordt geproduceerd en verhandeld. Ik ben de organisa toren nog steeds dankbaar voor 't initiatief en voor de wijze waar op deze tentoonstelling is opgezet. Meer in engere gemeentelijke kringen, doch met sympathie be groet en met belangstelling ge volgd door de bevolking, vierde onze Vrijwillige Brandweer haar gouden jubileum, waarbij de vroe gere commandant de heer de Hoop, tevens onze directeur van Gemeentewerken, node werd ge mist en diens naam in die dagen op vele lippen heeft gelegen. De gemeente werd ter gelegenheid van dat feest verrijkt met een mo derne brandweerkazerne en een up to date motor-brandspuit die in de korte praktijk reeds heeft be wezen uitmuntend te voldoen. Waar deze gemeente in de toe komst als steun-gemeente voor rayonale brandweervoorziening zal worden aangewezen, was het ook van groot belang dat de tech nische outillage niet overdreven, maar tot de vereiste hoogte werd opgevoerd. DE WONINGBOUW.' Wanneer een gemeentelijk be stuurder spreekt over zijn gemeen te, dan is wel een van de eerste punten, die op tafel worden ge legd het huisvestingsprobleem al daar en zeer zeker verdient die aangelegenheid ook hier als eer ste der gemeentelijke zorgen te worden aangeroerd. Het is LI be kend, dat de gemeente in 1947 is over kunnen gaan tot de bouw van 129 nieuwe woningen die in tussen, zo nu en dan met enige stagnatie veroorzaakt door mate- riaalschaarste en personeelsmoei- lijkheden, zijn bewoond geworden. De vooruitzichten, die ons voor 1948 werden geopend zijn helaas nog ongunstiger geworden dan aanvankelijk zich liet aanzien. Wij werden toch in de gelegenheid gesteld om 13 huizen te bouwen en voor 64 plannen te maken. Het resultaat is geweest, dat wij slechts 15 huizen hebben mogen bouwen, waaronder 5 winkelpan den, die in de eerste helft van 1949 zullen klaar komen. Dat hiermede voor de huisvestingsmo gelijkheden in 1949 een lelijke streep door de rekening is gezet, behoef ik U verder niet te ver tellen. Het is U ook bekend, dat het Brabantse bouwvolume voor 1949 niet alleen absoluut maar ook relatief erg is tegen gevallen en ik ben er verheugd over, dat reeds enige maanden vóór 1 Jan. 1949 aan ons een kwantum mon tage-woningen is toegewezen. Het aantal is bepaald op 52, waarvan er 24 zullen worden gebouwd als duplex-woningen en waardoor dus 76 geheel nieuwe mogelijkheden worden geschapen, waarbij een 12-tal voor grote gezinnen. In de vergadering van heden vindt U op de agenda een voorstel tot het treffen van die maatregelen, die een betere huisvesting in die wo ningen mogelijk maakt, deels ge dragen door de gemeente, deels gedragen door belanghebbenden. Ik hoop, dat nu toch zeer binnen kort de eerste spade in de grond zal kunnen worden gezet en dat op het einde van het jaar deze woningen zullen kunnen worden betrokken. Voor de mogelijkheid voor het bouwen van woningen is grond nodig en het verheugt mij, dat tot dusver de daartoe opnieuw beno digde grond in der minne is kan nen worden aangekocht. In totaal toch is door de raad in het jaar 1948 besloten tot aankoop van ruim 6,5 hectare grond. Ik heb reeds meer gezegd, dat deze ge meente ernstig mededeelt in de 2500 hectaren, die jaarlijks in Ne- Boortoren moet in April klaar zijn. De Nederlandse Aardolie Maat schappij (B.P.M. Bataafse Pe troleum Maatschappij)) heeft op grond van uitgebreide onderzoe kingen naar de structuur van de dieper liggende aardlagen in het land van Heusden en AltenS be sloten tot een zogenaamde ver kenningsboring op de Neer-An- delse Steeg onder de gemeente Andel. De B.P.M. heeft voor de aankoop van dit terrein van een halve hectare, waarop waarschijn lijk nog in Januari met de bouw van een boortoren begonnen kan worden, reeds de eerste stappen gedaan. Volgens de plannen moet de boortoren begin April gereed komen. Reeds in de nazomer van vorig jaar hebben de oliedeskundigen van de B.P.M., zoals in andere delen van Nederland, ook in het land van Heusden en Altena met behulp van seismografen en grafi- meters een onderzoek ingesteld naar de gesteldheid van onder grondse bodemvormen. Onder de gemeente Andel werd een geschikt punt gevonden. De verkennings boring moet eventueel de beves tiging opleveren van de vermoe dens, die het seismografisch on derzoek heeft opgeleverd. Een proefboring blijft altijd een gokje. Het aanboren van een on dergrondse welving in de aard laag, waaronder een groot olie reservoir zit, is natuurlijk ideaal. Hoewel de aanwezigheid van aardolie in het land van Heusden en Altena niet onmogelijk is, mo gen de verwachtingen toch niet te hoog worden gespannen. Ook op het IJselmeer, in Delft, Schipluiden, Hazerswoude, Odijk, Zaandam, Ilpendam, Bleiswijk, Benthuizen en ten Westen van Coevorden zijn deze verkennings boringen gedaan. In Delft werden inderdaad oliesporen aangetroffen. Ze voorspelden echter weinig goeds voor een lonende exploita tie. De boringen in Delft gingen al vrij diep 1000 meter), in ver gelijking met de olievelden in Schoonebeek, waar de aardolie van 850 meter wordt opgepompt. Ten Westen van Coevorden zijn ook proefboringen verricht. Tot nu toe hebben de verkenningsbo ringen in Nederland echter nog geen resultaten opgeleverd. Pot voor Andel? - Hebben we olie? Dit is de vraag die de gemoederen in Giessen, Andel en Rijswijk, vredige boe- rendorpjes, Verscholen achter de hoge Maasdijk van het land van Maas en Waal, in beroering brengt. De dorpsnotabelen wegen bij voorbaat de voor- en nadelen van deze olievlek in het boeren land af. „Pot voor Andel" is de ligging van de hoorplaats op pl.m. een kilometer van de Maas. De olie zou dus vrijwel onmiddellijk per schip vervoerd kunnen wor den. Burgemeester mr. Bax, de vroe de vader van deze drie dorpen, is gelukkig een nuchter man. Alles verkeert nog in embryonale toe stand, zegt hij. Als er ooit olie gevonden wórdt, praten we ver der. Zo denkt ook de eenvoudige landman er over. Op ons gezegde: „Jullie krijgen olie hier", gaf een van die ruige polderknapen leutig ten antwoord: „Och kom, we heb ben hier nog niet eens sla-olie." (Volkskrant). naar Indonesië Nadat met het s.s. „Utrecht" onlangs de door de firma's De Kuyper, Kwatta en Van Nelle geadopteerde filmjeeps werden verscheept, vertrok op 1 Januari het m.s. „Johan van Oldenbarne- veldt" naar Indonesië met de NI- WIN-filmjeeps die door de fir ma's Zanenberg-I.C.H.V.R., de Britisch American Tobacco Cie., de Coca Cola fabrieken en Het Vrije Volk werden aangeboden. Door de uitbreiding van het aantal zelfstandige posten, zullen deze jeeps zeer welkom zijn bij onze militairen. derland aan cultuurgrond of woes te grond worden onttrokken voor bebouwingsdoeleinden. Dat hier mede aan onze plaatselijke land bouwers nadeel wordt toege bracht, besef ik volkomen en be treur ik, doch het is onvermijde lijk. Gelukkig is er zo nu en dan een mogelijkheid om de in ver houding zeer zwaar benadeelden enige compensatie te geven door aangename medewerking van de zijde van de landbouwconsulent. Het zal U niet onverschillig zijn te vernemen, dat in het af gelopen jaar aan 266 gezinnen een nieuwe of betere behuizing is kunnen worden gegeven. Dit beeld zal in 1949 niet zo gunstig kun nen zijn, ofschoon, en ik meen te weten dat Uw raad dit oordeel deelt, van de zijde van het colle ge van B. en W. steeds de nodi ge diligentie wordt betracht om het aantal nieuw te bouwen hui zen zo hoog mogelijk op te voe ren. Door de aanzienlijke woning bouw sinds de bevrijding is thans het aantal gemeentewoningen in clusief die der Bouwverenigingen opgevoerd tot 442 en zal dit op het einde van het jaar 494 be dragen. Dit heeft mede noodzake lijk gemaakt een reorganisatie van de wijze van onderhoud, vermits anders ten nadele van de huur ders aan dit onderhoud aanzien lijk mindere zorgen zouden moe ten worden besteed, gezien de vrij lage bedragen, die ingevolge Rijksbepaling voor het onderhoud van woningwetwoningen mogen worden gespendeerd. Doorsprekende over de afdeling gemeentewerken, vermeld ik nog de verschillende werken, die in 1948 zijn uitgevoerd of waartoe is besloten en waarbij ik zeer in het bijzonder denk aan straataanleg op vrij grote schaal, vernieuwing van bestrating, uitvoeriger ver zorging van plantsoenen en par ken en verdere maatregelen tot de noodzakelijke verfraaiing van on ze gemeente, waaraan het college zich voorstelt ook in de verdere toekomst zorg te besteden. Mis schien komt bij een Uwer wel eens de opmerking naar voren of in verhouding tot andere gemeenten hieraan niet te veel wordt ge spendeerd, doch ik moge als mijn uitdrukkelijke mening naar voren brengen, dat een centrum-gemeen te als deze bijzondere verplichtin gen heeft en als verzorgingsge meente voor een groot rayon de plicht heeft om diensten, waarvan niet alleen de eigen gemeente maar ook de omgeving profiteert, zo gunstig en zo goed mogelijk te verzorgen, zelfs al zou dit rela tief hoge kosten voor die cen trum-gemeente met zich brengen. Bij dit laatste denk ik ook zeer zeker aan de ongetwijfeld hoge kosten die het Middelbaar en vooral het Vakonderwijs voor on ze gemeente met zich brengt. In het kader van de .gemeente lijke verfraaiing wil ik ook nog Wijzen op de betere toestand waarin de straatverlichting thans verkeert en die in 1949 zijn vol einding zal vinden, waarbij dus consequent het centrum verlicht wordt met gas en de wijken Be- soijen, Baardwijk en de St. Anto- niusparochie electrisch. Op het gebied van gemeente-verfraaiing mag ook nog gememoreerd wor den Uw besluit tot de aanleg van het nieuwe woonwagenkamp, waardoor een rommelig entree uit het noorden aanzienlijk wordt verbeterd en welk besluit intus sen door Ged. Staten is goedge keurd. GAS EN ELECT RICITEIT. Sprekende over gas en electrici- teit stel ik er prijs op om hier te memoreren het belangrijke besluit tot opheffing van het gemeentelijk gasproductiebedrijf en tot aanslui ting bij het in Limburg en Bra bant uitgelegde mijngasnet. Wij mogen verwachten dat binnen \]A a 2 maanden 't mijngas door onze buizen zal stromenen laat ons ho pen, dat opmerkingen die hier en daar thans nog worden gemaakt over deze voorziening, aan deze gemeente zullen bespaard blijven. Het zal U interesseren enkele cijfers te vernemen omtrent de productie van gas, water en elec- triciteit en zulks in verhouding tot de pijfers in 1947. Het is verheugend dat, ofschoon 1947 op dit gebied de schaarste nog in tens is, de nieuw-bouw practisch geheel is kunnen worden voorzien van gas-, electriciteit- en water meters, terwijl ons buizen en ka belareaal het uitbreidingsplan ge heel heeft kunnen bijhouden. BEVOLKING. De bevolking bedroeg op 1 Jan. 1948: 13178 zielen. Het aantal geboorten bedraagt 369; het aan tal sterfgevallen 90, er vertrokken van hier 510 en vestigden zich hier 654 personen, zodat op 1 Ja nuari 1949 het aantal ingezetenen 13601 bedroeg, een recordtoena me van 423 personen. In 1949 zal naar alle waarschijnlijkheid de 14000 worden gepasseerd, hetgeen, en dit ter illustratie van de blij vende zorg voor de woningvoor ziening, wil zeggen, dat bij in ab solute cijfers gelijke toename in 22/9 jaar het aantal inwoners van onze gemeente met 1000 zou toe nemen. Dat niet iedereen van onze ge meentenaren zich door zorgen laat neerdrukken, moge blijken uit de opbrengst van de vermakelijk heidsbelasting, die in het afgelopen jaar 40.499.bedraagt, hetgeen toch wil zeggen dat ongeveer f 222.000.aan vermakelijkheid is uitgegeven. Eerlijkheidshalve moet hier gezegd worden, dat hier ook in is begrepen de vermake lijkheidsbelastingopbrengst ter ge legenheid van de tentoonstelling. HET SLACHTHUIS. Het resultaat van het slachthuis is aanzienlijk minder gunstig dan voor 1947, aangezien het ter slachting aangeboden vers vlees belangrijk is teruggelopen. Enige cijfers mogen dit demonstreren: 1947 1948 Runderen 1151 484 Nuchtere kalveren 2046 662 Varkens 1684 1015 Daar staat tegenover dat de keuringsionen voor ingevoerd vlees aanzienlijk zijn gestegen vanwege het groot aantal kg. in gevoerd rund- en schapenvlees. Hieruit blijkt, dat de slacht- en keurlonen, die in veel plaatsen zijn verhoogd doch in Waalwijk gelijk zijn gebleven, stellig niet kunnen worden verlaagd. De technische outillage van het slachthuis en de vleeskeurings dienst is aanzienlijk verbeterd. Niet alleen zal binnen enkele we ken de weegapparatuur geheel zijn vernieuwd en aan de moderne ei sen aangepast, doch ook zijn de vervoermiddelen aanzienlijk ver beterd. U hebt wellicht dezer da gen de nieuwe kadaverophaalwa gen zien rijden, terwijl de vlees- vervoerauto in Waalwijk en om geving een vertrouwd beeld op de weg is geworden. DE INDUSTRIE. In 1948 vestigden zich in deze gemeente 14 nieuwe bedrijven, waarvan er 1 behoort tot het grootbedrijf, terwijl 7 bedrijven in dit jaar werden opgeheven. Ik wil bij dit punt een korte beschouwing wijden aan de eco nomische omstandigheden van de ingezetenen van deze gemeente, waarbij ik meen te mogen con stateren, dat, ook al ziet men in diverse industrieën in den lande' de ligging van vraag en aanbod verschuiven in de richting van 't aanbod, de industrieën en handels kantoren hier nog een zeer gun stig jaar hebben gehad. Niet alleen vertoonde zich hier momenteel nog geen enkel spoor van werkloosheid of werkvermin- dering, doch ook momenteel is er nog steeds een vraag naar ar beidskrachten zowel mannelijke als vrouwelijke. Wel is opvallend, dat de eisen omtrent vakbe kwaamheid, door de werkgever gesteld, groter worden en dat de streving van de zijde van de in dustrie tot verfijning van hun pro duct naar het oordeel van des kundigen duidelijk is waar te ne men. Dit is op zich verheugend, omdat de stelling, dat in moeilijke tijden alleen zij stand zullen hou den, die in staat zijn hun zaken economisch en technisch goed te drijven, niet voor tegenspraak vatbaar is. Volgens de jongste gegevens werken thans in deze gemeente, zonder nog rekening te houden met de landbouwers, de kleinhan del en de kleinambachtsbedrijven, niet minder dan 3660 mannen en 1303 vrouwen, derhalve in de verschillende bedrijven en in de handel werkzaam 4963 personen. Van deze 4963 zijn er uit an dere gemeenten afkomstig 2175, terwijl dit het vorig jaar 1502 Toename Gasproductie Electriciteit Water 1.482.000 m3 1.799.000 kWh 322.000 m3 1948 1.788.632 m3 2.228.924 kWh 390.652 m3 20.7 23.9 21.2 Het aantal aansluitingen vermeerderde met468, n.I.: Gas Electriciteit Water 136 stuks. 183 stuks 149 stuks. i t

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5