Waalwijkse en Langs Courant GEMEENTERAAD I LOON OP ZAND t Ut de wijde. W-e-Keéd GELUK. Dertig-Jarenplan van de Woningbouw. „Bekentenis". MAANDAG 24 JANUARI 1949 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Redacteur-Verslaggever W. v. d. MEE Jr. DE ECHO \M HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 8 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Openbare vergadering van de Raad der gemeente Loon op Zand, te houden op Dins dag 25 Januari 1949, 's avonds om 7 uur ten gemeentehuize. Agenda: 1. Vaststelling openstaande notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het aangaan van eeft rekening-courant overeenkomst voor 't jaar 1949 met de N.V. Incasso- bank te Kaatsheuvel. Prae-advies: De gemeente heeft voor het jaar 1949 behoefte aan kas geld, waarvan het maximaal waarover op een bepaald tijd stip moet kunnen worden beschikt, is becijferd op 200.000.—. 4. Voorstel tot vaststelling der begrotingen van het gasbedrijf en de exploita tie der drainagevelden, alsmede van de gemeente begroting voor het jaar 1949. 5. Benoeming lid van het Algemeen of Burgerlijk Armbestuur dezer ge meente wegens periodieke aftreding. Prae-advies: Aan de beurt van aftreden is de heer C. Snoeren, die door het Armbestuur voor herbenoeming wordt aanbe volen. Als tweede candidaat moge op de daarvoor nodige aanbe veling de heer A. J. P. Dek kers worden vermeld. 6. Uitbreiding straatverlich ting. Prae-advies: De straatverlichting in deze gemeente, die onmiddellijk na de bevrijding zo goed als ver dwenen was, is in de loop der na-oorlogse jaren geleidelijk hersteld. Er blijkt thans ech ter, vooral te Kaatsheuvel, 'n achterstand te bestaan op dit gebied. Sommige straten zijn in het geheel niet, andere zeer schaars van verlichting voor zien. De achterstand, die thans geconstateerd wordt, is dus het gevolg van het ach terwege blijven van voorzie ningen, welke in normale tij den zouden zijn uitgevoerd. In het belang van de open bare orde, zedelijkheid en veiligheid achten B. en W. een behoorlijke straatverlichting noodzakelijk. De directeur van het gas bedrijf heeft een plan ont worpen, waarbij 55 lichtpun ten, verdeeld over diverse straten van Kaatsheuvel, wor den aangebracht. De kosten zijn begroot op 9.000.Met het oog op de niet ongunstige positie der ge- meente-financiën zouden B. en W. deze kosten zo spoedig mogelijk willen amortiseren. Zij menen dat het verant woord is om hiervoor de ge wone dienst van de gemeente- begroting gedurende 2 jaren te belasten met 4500. 7. Aanleg van rioleringswer ken. Verwezen wordt naar het prae-advies dat de leden reeds werd toegezonden. 8. Verzoek van het bestuur van de R.K. Bijzondere Jongensschool te Loon op Zand om gelden beschik baar te stellen voor diver se objecten ingevolge ar tikel 72 der lager onder wijswet 1920. Prae-advies: Door het Bestuur van de R.K. Bijzondere Jongensschool te Loon op Zand is een aan vraag ingediend om ingevolge artikel 72 der lager onderwijs wet 1920 medewerking te ver lenen voor de volgende ob jecten: a. het plaatsen van twee nieu we urinoirs; b. het invoeren van een nieu we rekenmethode. De kosten van de invoering van de nieuwe methode worden begroot op ƒ700.53; c. het invoeren van de nieu we Katechismus wordt door het Bestuur als zeer be langrijk aangemerkt. De kosten hiervan worden ge raamd op 180. De Inspecteur van het lager onderwijs verklaart, dat de eisen, te stellen aan 't geven van lager onderwijs, niet wor den overschreden. Ook B. en W. zijn van mening dat bij een gunstige beslissing van 't college het onderwijs in deze gemeente gebaat zal zijn en stellen dan ook voor de ge vraagde medewerking te ver lenen. 9. Voorstel tot het aangaan van een gemeenschappe lijke regeling omtrent de toelating van kinderen uit deze gemeente op de openbare scholen voor ge woon lager onderwijs en de openbare scholen voor uitgebreid lager onderwijs in de gemeente Tilburg. Prae-advies: Regelmatig wordt door kin deren afkomstig uit deze ge meente openbaar lager- en openbaar U.L.O. onderwijs in de gemeente Tilburg gevolgd. B. en W. van Tilburg ach ten het in verband hiermede gewenst, dat een regeling wordt getroffen omtrent de toelating van kinderen uit deze gemeente op openbare scholen in de gemeente Til burg. Van geval tot geval zal door B. en W. van Tilburg de school worden aangewezen waar de kinderen uit deze ge meente zullen worden ge plaatst, indien na plaatsing van de Tilburgse leerlingen nog plaatsruimte beschikbaar is. De vergoeding wordt ge steld op het bedrag dat vol gens de gemeenterekening ge middeld per leerling over enig jaar ten laste van de ge meente Tilburg is gebleven. Op de door deze gemeente te betalen vergoeding zal ui teraard in mindering worden gebracht de opbrengst van 't schoolgeld dat voor kinderen uit deze gemeente wordt ge heven. B. en W. stellen voor tot 't aangaan dezer gemeenschap pelijke regeling te besluiten. 10. Opheffing openbare lagere school aan de Loonsedijk. Prae-advies: In de openbare vergadering van de Raad dezer gemeente van 30 Januari 1948 werd o.m. besloten, dat de instandhou ding van de openbare lagere school aan de Loonsedijk te Kaatsheuvel niet werd gevor derd. Ingevolge de daaromtrent bestaande voorschriften werd dit besluit aan Gedeputeerde Staten dezer provincie ter goedkeuring ingezonden, doch hierop werd door laatstge noemd college nog geen be slissing genomen. Waar nog steeds dezelfde motieven aanwezig zijn wel ke op 30 Januari 1948 tot het nemen van vorengenoemd be sluit hebben geleid, stellen B en W. voor wederom een be sluit te nemen, dat de in standhouding van de open bare lagere school aan de Loonsedijk te Kaatsheuvel niet wordt gevorderd. 11. Aanwijzing als tak van dienst van het woningbe drijf, met vaststelling der beheersverordening en be paling van het boekjaar. B. en W. stellen voor: 1. Het woningbedrijf aan te wijzen als tak van dienst als bedoeld in artikel 252 der gemeentewet. 2. Voor deze tak van dienst vast te stellen de beheers verordening, welke in ont werp is toegezonden. 3. Tot de Kroon het verzoek te richten om toestemming te verlenen de balans van het woningbedrijf, als be doeld in het le lid van ge noemd artikel, op te doen maken per 25 Juli. 12. Voorstel tot het aangaan van een ruiling van grond met het R.K- Sportpark te- Kaatsheuvel. Prae-advies: De thans in gebruik zijnde vuilnisstortplaats voldoet door haar ligging niet meer aan de eisen welke daaraan redelij kerwijze moeten worden ge steld. Door de bouw der nieu we woningen aan de Tram laan, alsmede door de uitbrei ding van de terreinen van de stichting R.K. Sportpark tot aan 't vuilnisterrein, is deze plaats uit het oogpunt van volksgezondheid minder ge wenst, terwijl zij een ontsie ring vormt van de omgeving. In het raam van het in ont werp zijnde uitbreidingsplan werd, in overleg met de ont werper hiervan, uitgezien naar een geschikte plaats voor het storten van vuilnis. Als het meest geschikt wer den aangewezen de percelen: Sectie B. 2527, groot 0.87.10 ha., eigendom van H. van Woensel; Sectie I. 1421, groot 1.24.80 ha., eigendom van de Wed. H. v. Noije. Totaal 2.11.90 ha., gelegen aan de weg van de Heikant naar de Eftelingsestraat. Ondertussen wendde boven genoemde stichting zich tot B. en W. met het verzoek om het huidige vuilnisterrein aan haar te verkopen en verklaar de zich bereid te pogen om de terreinen, welke de gemeente nodig heeft voor de aanleg van een nieuw vuilnisterrein, aan te kopen en aan deze gemeen te ter beschikking te stellen in ruil voor het thans in ge bruik zijnde vuilnisterrein. Deze transactie lijkt B. en W. volkomen verantwoord. Dë geringere grootte van het terrein der gemeente wordt gecompenseerd door de betere ligging. B. en W. stellen voor te besluiten tot vorenbedoelde grondruil, welke zal worden uitgevoerd zodra de stichting R.K. Sportpark de grond, wel ke zij daarvoor nodig heeft, van de huidige eigenaren (H. van Woensel en Wed. H. van Noije) heeft overgenomen. 13. Voorstel tot het verlenen van medewerking aan de „Premie-regeling woning verbetering en -splitsing". 14. Voorstel tot vaststelling van de 12e wijziging der gemeentebegroting 1948. 15. Wijziging verordening be zoldiging ambtelijk per soneel in dienst der ge meente Loon op Zand. Prae-advies: Gedeputeerde Staten maken bezwaar tegen de bezoldiging van de administrateur van 't gasbedrijf. Zoals uit de inder tijd toegezonden ontwerp verordening zal blijken, werd deze functionaris gelijkgesteld met een commissie-chef ter secretarie. Nu de door hem te verrichten werkzaamheden en te dragen verantwoordelijk heid deze vergelijking, ten ten volle wettigen, menen B. en W. aan de bezoldiging voor deze functionaris te moeten vasthouden. Tevens achten Ged. Staten het salaris van de boekhouder van het woningbedrijf te hoog. Bij nadere overweging heb ben B. en W. gemeend deze bezoldiging niet in een vast bedrag te moeten uitdrukken, doch in een formule waarbij diverse factoren gelden. Op deze wijze komt men tot een bezoldiging van pl.m. 1700.per jaar. Wordt de functie bekleed door een amb tenaar die tevens aan de sa laris-verordening recht op salaris ontleent, dan wordt de bezoldiging van boekhouder van het woningbedrijf met 50 procent verminderd. De overige bemei'kingen be treffen slechts kleine redac tie-verbeteringen. 16. Voorstel tot onderhandse aankoop van de percelen Sectie B nr. 4997 en nr. 4916, plaatselijk gemerkt Vaartstraat 108. Prae-advies: Dit perceel, gelegen aan de z.g. Oude Omdraaijer, wordt door de eigenaars, de wed. Muskens-de Kort en kinderen te Elshout te koop aangebo den. In verband met plannen tot verbreding en verbetering van de weg ter plaatse, is 't van belang dat de gemeente over dit perceel de beschik king krijgt, te meer waar dit het enige bebouwde perceel is dat een verbreding van de weg zou kunnen tegenhouden. De prijs welke door de eige naars wordt gevraagd, be draagt 3500.Rekening houdend met de grootte van het perceel, welke 1500 M2 bedraagt, en met de omstan digheden dat het hier per celen betreft welke ook vanaf de Vaartstraat als bouwter rein zijn te beschouwen, lijkt B. en W. dit bedrag verant woord. B. en W. stellen voor tot onderhandse aankoop van deze percelen te besluiten. 17. Rondvraag. Een verrassende vondst te Djokja was een grote hoeveel heid ruwe en zuivere opium, die in een loods werd aange troffen. De totale hoeveelheid omvatte 114.000 tubes regie opium en vele kisten ruwe opium, In 1958 zijn er huizen genoeg. Minister In 't Veld stelt het tekort over 1947 op 300.000 woningen. Door herbouw en herstel van boerderijen komt men tot een totaal-vermeerdering van de woningvoorraad 1948 met 37.000. Het evenwichtspunt is daarmede bereikt. Van ver dere achteruitgang is geen sprake. Voor 1949 garandeerde de minister een woningproductie van ten minste 35.000. Enkele duizenden zullen als duplex- woningen worden ingericht en verwacht wordt dat er 2000 splitsingen zullen geschieden. In 1949 zal er dus een begin met een bescheiden inhaling van de achterstand komen. Voor 1950 verwacht de mi nister de bouw van meer dan 40.000 woningen, telkens op lopend met 5000, zodat in 1953 het jaarcijfer 55.000 zal zijn. In 1958 zal zo het woningte kort zijn opgeheven. In 9 jaren zullen er 195.000 duplex-woningen zijn. Met 60.000 woningen per jaar door werkend zal het nog 10 jaar düren om van deze duplex- woningen af te komen en te beginnen met de vorming ener reserve. Een en ander resulteert in een dertig-jaren-plan op een niveau van 55 a 60.000 per jaar. POST VOOR DE „EVERTSEN". Van 2931 Januari zal Hr. Ms. torpedojager „Evertsen" in Dur ban vertoeven. De opvarenden kunnen daar post ontvangen mits deze niet la ter dan 23 Januari a.s. in de brie venbussen zit. ZEEPOST. Met de hieronder volgende sche pen kan zeepost naar de Overzee se Gebiedsdelen worden verzon den. De datum, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes achter de namen der schepen. Naar Indonesië 2 Februari s.s. „Grote Beer'- (27-1-49). Naar Suriname 25 Januari a.s. s.s. „Cottica" (22-1- 49) Naar Nederlandse Antillen 3 Fe bruari a.s. M.s. „Haarlem" (31 Januari). NOG DIT JAAR DE TABAK VAN DE BON. Het besluit om de distributie van tabaksproducten zo spoedig mogelijk on te heffen zal zeker geen jaren meer op zich laten wachten. Integendeel. „Distribu tie is uit de tijd gaf de heer A. Polak, directeur van het Rijks bureau voor Tabak en Tabaks producten als zijn mening in een interview, dat Het Brab. Nwsbl. met hem had. Op de vraag of reeds spoedig tot opheffing zal kunnen worden besloten, antwoordde hij dat dit afhankelijk is van de mate waar in Marshall-dollars ter beschik king komen en verder van de hoeveelheden Orient-tabakken, die aangekocht kunnen worden. Wanneer er omtrent deze zaken zekerheid is. gekregen zal eerst een rantsoenverhoging worden gege ven. Later zal dan de gehele dis tributie worden afgeschaft. De heer Polak gaf als zijn me ning te kennen, dat dit in ieder geval zal zijn vóór het tijdstip waarop de Economische Unie met België en Luxemburg tot stand zal komen. Dat zal dus zijn vóór 1 Janu ari 1950. Deze datum is echter zeer aan de veilige kant gekozen. Het ligt in de bedoeling reeds eerder tot opheffing van de dis tributie over te gaan. HET TIENDUIZENDSTE NIWIN-K.L.M. GESCHENK PAKKET. Met de K.L.M.-vliegtuigen die in de afgelopen week uit Indonesië in Nederland zijn aangekomen, arri veerden 3.514 kg. NIWIN-K.L.M. geschenkpakketten. In totaal zijn thans reeds meer dan tienduizend geschenkpakketten van militairen in Indonesië in Nederland aange komen. In Batavia liggen thans nog on geveer 100 kg. geschenkpakketten opgeslagen. Getracht zal worden deze pakketten zo spoedig moge lijk naar Nederland te vervoeren. NEDERLANDSE NIWIN- KERSTPAKKETTEN SCHENKERS STERS) Namens alle Indonesische mili tairen van onze le en 2e Veilig heidsbataljons West-Java, waar van pl.m. 80 van 2400 strijd krachten de Nederlandse taal noch kunnen lezen dan wel schrijven, ben ik als hun Welzijns-Verzor- gings-Officier zo vrij, hun grote dankbaarheid langs deze weg over te brengen. Al zijn deze Indonesi sche militairen van het K.N.I.L. niet in staat U allen persoonlijk hun dank over te brengen voor de NIWIN-Kerstpakketten, U kunt er verzekerd van zijn, dat hun dankbaarheid voor Uw gulle gave zeker even groot is geweest als van de andere Europese mili tairen, hetgeen wel tot uiting kwam door het enthousiaste ap plaus na de toespraak in het Ma leis vóór de uitreiking van de Kerstpakketten op de eerste Kerst dag. „Nederlanders", wier spreuk, „Ons hart is bij U" ook voor de ze militairen geldt, namens alle Indonesische strijdkrachten van onze beide Bataljons, onze welge meende hartelijke dank. (w.g.) H. J. BAJETTO. le Lt. K. L. De „Bekentenis" van Kardinaal Mindszenty is er. De Hongaarse regering heeft ze gepubliceerd in een geelboek, waarvan Reuter lange uittreksels rondseint. Het heeft geen zin al die verhalen over plannen „tot omverwerping van de Hongaarse republiek" en over „contacten met de Amerikaanse legatie" uitvoerig weer te geven. We kennen de wijs en we kennen de tekst en we kennen ook de heren auteurs. De Kardinaal heeft het vlak voor zijn arrestatie reeds voor zien. Denk er om, zo schreef hij aan zijn medebisschoppen, als men een bekentenis met mijn handteke ning er onder publiceert, dan is die van nul en gener waarde. mxsim KINDSHEIDSDAG. Op Zaterdag 5 Februari a.s. wordt te Waalwijk een Kindsheid dag georganiseerd. Deze dag be gint met een plechtige H. Mis, waarna de Kinderzegen zal wor den gegeven. Des middags wordt er in het K.A.B.-gebouw voor de kinderen een missiefilm gedraaid, terwijl de kinderen dan tevens 'n tractatie zullen ontvangen. Voor de volwassenen wordt des avonds in het K.A.B.-gebouw de nieuwe grote missiefilm: „Sortilège Exo- tique" vertoond. GESLAAGD. Voor het op 14 en 15 Dec. gehouden practijkexamen slaagden de heren Michel van Herpt alhier, A. Kuitman te Drongelen en Tini Kuijpers te Drunen. Geslaagden genoten hun op leiding bij de heren H. van Well en v. Hooff van Huys- duynen. JUBILEUM. De heer J. G. IJzermans, pro curatiehouder bij de N.V. Schoen fabriek voorh, A. Pulles van Ger- wen en Co., vierde zijn 25-jarig dienstjubileum. DE OPGEDIEPTE GOUDSTAVEN. De enige jaren geleden in de Nieuwe Waterweg opgebaggerde goudstaven, afkomstig van de loodsboot, die in de Meidagen van 1940 nog wilde trachten een be langrijke zending Nederlands goud naar Engeland in veiligheid te brengen, maar voor dat zij zee bereikte op een magnetische mijn liep en in de lucht vloog, hebben al heel wat beroering verwekt. Meer dan honderd baren goud kwamen via de zandzuiger, die er werkte, aan de oppervlakte en dus ook weer in de kluis van de Nederlandse Bank. Maar nog al tijd waren er enige staven zoek en er liepen daarover allerlei zonder linge geruchten. Thans zijn enige gestolen staven achterhaald en zijn enige personen gearresteerd. TEXTIEL VRIJ OP 1 JULI De regering zou thans overwe gen, de textieldistributie per 1 Ju li volledig op te heffen, zo ver neemt het Parool. Reeds eerder werd als vaststaand aangenomen, dat de rantsoenering einde 1949 zou moeten verdwijnen in verband met de verwezenlijking van de Benelux. Het laat zich thans ech ter aanzien, dat het niet nodig zal zijn zolang te wachten. De le Juli is althans vastgesteld als „streefdatum". Door directie en personeel werd hij op hartelijke wijze gehuldigd, waarbij hij verschillende cadeaux en vele bloemstukken in ontvangst mocht nemen. Ten huize van de jubilaris werd deze bijzondere ge beurtenis in tegenwoordigheid van Directie, Werkmeesters en Kan toorpersoneel feestelijk herdacht. DE VERGISSING VAN „DE TIJD". In ons vorig nummer heb ben we met voldoening de rectificatie van „De Tijd" op genomen terzake de klei nerende wijze waarop in haar artikel over Mgr. van Gils over Waalwijk werd gespro ken. Daarmee is deze aangelegen heid dus af. We willen alleen maar even vastleggen hoe snel en fel de reactie op deze passage in bewust artikel door de Waalwijkers is geweest. Ver schillenden hebben direct bij de redactie met klem gepro testeerd; één van hen heeft daarbij enige namen genoemd als Mgr. Dr. Jos. van Gils, Mgr. Dr. Jan Witlox, Dr. le Blanc, Mr. Frans van Wijck, Drie Britten hebben Dins dag in het Casino te Can nes met het baccaratspel de bank doen springen door 60 millioen francs te winnen, zo meldt de cor respondent te Cannes van de „Daily Express". Daar na hebben de Britten zich naar Nice begeven, alwaar zij in het „Palais de la Me- diterranée" nog 12 millioen francs hebben gewonnen. EEN DODE EN VIER ZWAAR GEWONDEN MET SMOK- KEL-AUTO. Ten gevolge van een overigens niet belangrijke smokkelaffaire is op de Rielseweg nabij Tilburg een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij een persoon werd gedood en vier andere zwaar gewond. Toen een Tilburgse taxi over de Rielseweg in de richting van Til burg reed, sommeerden douane beambten de wagen te stoppen. In plaats van hieraan te voldoen gaf de bestuurder vol gas en suisde de wagen met een snelheid van meer dan 100 km. over de weg. Een der douaniers zond de wagen enige schoten achterna, doch de auto stopte niet. De Rielseweg die een onderdeel vormt van de weg TilburgBaarle-Nassau telt vele bochten. Bij een dezer bochten reed de auto met een geweldige klap tegen een boom. Enkele in zittenden werden hierbij uit de auto geslingerd. Als gevolg van de botsing werd de heer C. Adri- aansen uit Goirle op slag gedood. De vier overige inzittenden, waaronder twee dames, afkomstig uit Tilburg en Goirle en twee Tilburgers, waaronder de taxi chauffeur werden zwaar gewond. Hun toestand was redelijk wel. Er werden in de wagen vier Belgi sche tapijten gevonden, zodat men voor deze geringe smokkellading heel wat riskeerde. Andreas Zijlmans e.m.a. Tenslotte mogen we nog even er aan herinneren dat „de Tijd" zelf op de pastorie te Waalwijk werd gesticht, nu ruim honderd jaren geleden door wijlen kapelaan Judocus Smits. Wat wil men nog meer! KINDERPOSTZEGELS. De verkoop der zegels is dit jaar buitengewoon goed ge slaagd. Door bemiddeling van het plaatselijk comité werden verkocht: 22.118 zegels ter waarde van 2366.2175 ansichten ter waarde van 249. In het geheel werden door 't postkantoor in dit rayon ver kocht: 40.262 zegels ter waarde van 4107.25. Men ziet hierdoor, dat vele kleintjes één groot maken, en wij danken, ook namens het hoofdcomité in Den Haag, iedere koper voor zijn medewerking. Door dit mooie resultaat kan aan menig kindertehuis een extra bijdrage gegeven worden. NEDERL. KATHOLIEKE ARBEIDERSBEWEGING Afdeling Waalwijk. Op de 4e Ontwikkelings avond die hedenavond (Maan dag) om 8 uur zal worden ge houden, zal als spreker op treden Dré de Wolf, secretaris van de Ned. Kath. Arbeiders beweging te Utrecht, die als onderwerp zal behandelen: Fabrieksbemoeiïng en Perso- neelvereniging, terwijl de jongste Ontspanningsvereni ging, de Gemengde Zangver eniging, als haar eerste op treden de omlijsting verzorgt. ZIEKENKAS VAN DE K.A.B., WAALWIJK. Algemene vergadering op Donderdag 27 Januari a.s. des avonds half acht, in de Café zaal van de K.A.B. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen vorige vergade ring. 3. Verslag penningmeester. 4. Rapport controleurs. 5. Verkiezing van 2 bestuurs leden wegens periodieke af treding van J. v. Loon en C. Hamers. 6. Verkiezing van 2 contro leurs. 7. Rondvraag Sluiting. Afdeling Waalwijk der NED. CHRISTELIJKE BOUWVAKARBEIDERS- BOND. Op Donderdag 27 Januari des avonds 8 uur zal in het gebouw voor Chr. Belangen een vergadering gehouden worden voor de Afd. Waal wijk van de N.C.B. De Districts-Bestuurder in het Zuiden van voornoemde Bond de heer Koetsveld, zal Spreken over de nieuwe loon regeling in het komende Collectief Contract voor de Bouwbedrijven. Waalwijks Gemengd Koor gaf EEN UITVOERING MET TEGENSTELLINGEN. De uitvoering die Waal wijks Gemengd Koor o.l.v. Mevr. Verhoeven-van Gent Donderdag gaf, had iets twee slachtigs: voor de pauze ram melde het van alle kanten, terwijl we na de pauze, toen zich een ongunstige indruk in ons had vastgezzet, meerma len verrast werden door een zingen, dat lijnrecht in tegen stelling stond met wat we vóór de pauze hoorden. We zullen aan dit gedeelte niet veel woorden verspillen; het spijt ons dat we 't moeten zeggen, maar het was slecht te noemen; over het geheel lag een matheid, een slordig heid, een onmuzikaliteit; alles, koor, solisten en begeleiding, deelden in deze malaise. Men zong Bach, en 't begon al met een slordige inzet, met schreeuwerige tenoren; dan de solisten, een bas die waar schijnlijk hees was, een tenor die niet deugde voor deze mu ziek en een alt, die we veel beter hoorden, en er evenmin in slaagde van Mozarts Reci tatief en Rondo een juiste vertolking te geven, al was zij hier de beste. Na Bach en Mozart zong men Vor der Klosterpforte van Grieg; van de combinatie zullen we niets zeggen, maar in dit laatste werk zou Mevr. Verhey de sopraan Corry Bijster vervangen en na wat we van Mevr. Verhey hoor den, moeten we tot de con clusie komen dat zij hier niet in is geslaagd. Dat wat betreft het gedeel te voor de pauze; voor 't koor zou men als verontschuldi ging aan kunnen voeren dat het zong zonder directie, hoe wel Mevr. Verhoeven het be stond in Grieg's werk, zowel directie als begeleiding te ver zorgen. Voor de pauze leed men, alle goede bedoelingen en pogingen ten spijt, schip breuk. En na de pauze leed men ook schipbreuk, maar met hoe een grote eer ging men toen onder in het kolkende lawaai van Joh. Wagenaars composi tie „De Schipbreuk", de mees terlijke parodie van al wat in die tijd aan opera en toneel werd gepleegd. In dit werk kwam het koor los, de tenor ontpopte zich als een vol maakt humorist, de bas, die zijn mooi geluid herkregen had, deed niet voor hem on der, de sopraan zette haar bes te beentje voor en Johanna Wagenaar, de dochter van de componist, begeleidde zeer goed. Wat voor de pauze mat was kreeg hier glans, de slor digheid maakte plaats voor een over het algemeen gedis ciplineerd zingen en de „scha- blonenhafte" composities wer den harmonisch weergegeven. Dit werk, dat één grote pa rodie is, werd als zodanig ook aangevoeld en weergegeven en men bereikte dan ook vol komen de gewenste humoris tische effecten. I

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5