KfifilSHEUVEL 2 2 De Provinciale Staten vergaderen GEMEENTERAAD LOONOPZAND De heer v. Beijnen vond het jammer dat het uitbreidingsplan niet doorgetrokken was tot de Baardwijksestraat. Een Baardwij- ker die wilde gaan bouwen bleef liefst in dezelfde parochie wonen. De stratenaanleg, aldus de voor zitter, was zeer kostbaar, de stra ten moesten dus zo rendabel mo gelijk zijn. Bovendien was het planologisch niet verantwoord om aan de uiteinden van de gemeente weer dergelijke uitlopen aan te leggen zoals in het verleden in geheel Waalwijk was gebeurd. Maar men ging langzamerhand in Baardwijkse richting. Op een vraag van de heer v. Nooy deelde de voorzitter mede dat het woonwagenkamp zeer binnenkort op een andere plaats zou worden gezet. De heer v. Nooy wenste bo vendien het vuile water voortaan uit de polders te houden. Maar dit was zeer moeilijk, meende de voorzitter, hier was het gehele rioleringsstelsel mee gemoeid. Men liet echter nieuwe plannen maken, maar het was niet zeker of deze al spoedig zouden worden uitge voerd. Het hoofdstuk van de Vlees" keuringsdienst gaf geen aanleiding tot opmerkingen. En hiermede was de bedrijfs- begroting geheel behandeld. Nadat de heren een kopje kof fie hadden geconsumeerd, werd de vergadering weer voortgezet met de behandeling van de GEMEENTEBEGROTING. De eerste hoofdstukken deden behoudens enkele kleine op- en aanmerkingen niet veel stof op waaien. Bij hoofdstuk 6 betreffen de Openbare werken bracht de heer v. Heeswijk de belasting verlaging ter sprake. Belastingverlaging? De heer v. Heeswijk wilde en kel de mensen tevreden stellen. Het behoefde niet zo'n groot be drag te zijn, mogelijk zou men de straatbelasting kunnen halveren, of anders met 25% verlagen; bo vendien zou dit misschien een aansporing zijn om^te bouwen. De voorzitter merkte o.m. op dat de gemeente Waalwijk reeds 21.907.minder aan belasting inde, dan normaal was, boven dien was daar nog het boetebe ding, waardoor de extra korting van het Rijk aan de gemeente bij belastingverlaging kwam te ver vallen. Momenteel dreef de gemeente voor een aanzienlijk gedeelte op de ondernemingsbelasting en wan neer hier verandering in kwam, zouden de gevolgen minder pret tig zijn. In vergelijking met de andere gemeenten was Waalwijk zeer aan de lage kant wat de belasting betrof, terwijl daarentegen het „boete" bedrag steeds groter werd. Mogelijk boette men het ko mend jaar weer 25000 in. De heer v. Heeswijk vroeg wel ke belastingen er nog verlaagd konden worden en de voorzitter antwoordde hem, de opcenten op de personele belasting, de grond belasting, het schoolgeld, de, ver makelijkheidsbelasting, maar ze vielen allemaal onder het boete beding, dat de gemeente over 1949 een nadeel van 6680.bezorg de. De heer van Loon merkte nog op dat het gemeentehuishouden n ten den z vertoonde van steeds ho gere uitgaven, men moest zeer voorzichtig zijn met de financie ring. DE KERMIS. Naar aanleiding van de kermis gelden, die lager geraamd waren, wees de heer v. d. Hoven er op hoe een mogelijke verplaatsing en verkorting van de kermis geen noodzakelijke vermindering van inkomsten inhield. Hij vond 4 da gen kermis genoeg. De voorzitter vond het niet op portuun hierover te reppen. Het was niet juist dat de raad die dit jaar zou aftreden, een besluit ging nemen, dat zo diep ingreep en waar de volgende raad aan gebonden zou zijn. Regeren is vooruit zien, zei de heer v. d. Hoven. Maar wanneer het nu niet aan de orde kon ko men, dan moest het in elk geval een van de eerste taken van de nieuwe raad zijn. Het was een gevoelige kwestie. De voorzitter merkte nog op dat deze kwestie te diep in het verleden greep. De heer Verdoorn echter zei dat men toch ook besloot tot de bouw van een badhuis, van een industrienest etc., welke kwesties toch even diep ingrepen als de beperking van de duur van de kermis. Hij vond 't geen bezwaar om nu een besluit te nemen. Er waren massa's mensen die er naar uit zagen en vele factoren waren er voor. Zo was er sedert vele jaren een grote slapte gedurende verschillende dagen van de week. dan was er de toenemende ar moede onder de bevolking, terwij! de gesitueerden de kermis ont vluchtten. Ook de exploitanten, de kasteleins etc., gaven de voorkeur aan een kortere kermis, het geld kwam toch wel op. Wanneer men b.v. de kermis van Donderdag tot Zaterdag hield, dan konden de mensen 2Yi snipperdag nemen en in Augus tus hun hele week vacantle, tege lijk met de scholen, zodat men 'n prettige gezinsvacantie zou krij gen. Noqmaals zeide de voorzitter dat dit geen geschikte taak was voor een college dat ging ver trekken. Bovendien was deze kwestie niet te vergelijken mei aanleg van straten e.d. de bevol king had daarenboven het recni, zij het op indirecte wijze, invloed uit te oefenen op dit vraagstuk, bij de verkiezingen. De heer Verdoorn zag niet in dat deze kwestie verschilde van de andere besluiten die men ge nomen had. De tijd toen er bijna geen ontspanning was en toen ker mis en vacantie identiek waren, is voorbij. Waarom zou men een jaar wachten, wanneer het groot ste gedeelte van de bevolking het toejuichte. De heer Brouwer vond dat het practisch onmogelijk was nu de kermis nog te verkorten. De heer van Seters kon zich met een mogelijke verplaatsing van de kermis verenigen, terwijl hij wat de verkorting betreft de opmerking van de voorzitter voor een groot gedeelte kon onderstre pen. Met een badhuis was de be volking direct meer mee gediend. Inderdaad gingen er stemmen op dat de kermis te lang en zodoen de te duur was, het kermisver maak was inderdaad teruggelo pen. Maar n.a.v. deze bespreking kon de bevolking horen wat er gaande was in de raad, terwijl dan de nieuwe raad kon uitmaken hoe men er tegenover stond. Mo gelijk kon het al of niet verkor ten van de kermis een program ma-punt uitmaken bij de a.s. ver kiezingen. De heer Mombers noemde de 8- dagen kermis een bestaand iets in de geschiedenis van Waalwijk, dat men niet a la minute moest veranderen. De heer v^jt Heeswijk vond het ook practisch* ondoenlijk ineens te beslissen. De opmerking van de heer Verdoorn dat het geld toch wel in 4 dagen op gemaakt kon worden, vond hij geen motief, de uitgave van het geld moest min der worden. Vroeger was het ooit 4 dagen kermis geweest in de maand Augustus, dit was een vol komen fiasco geworden. De verslapping werd boven dien niet groter, dit was al jaren zo geweest. Bovendien moest men het aantal mensen die aan de tra ditie vasthouden niet onderschat ten. De nestor van de raad, de heer van Beijnen, vond ook dat het nu eenmaal een traditie was. Het pu bliek zou echter wel reageren en op deze reacties kon men dan vol gend jaar afgaan. Persoonlijk was hij tegen de lange kermis, omwille van de tra ditie nog niet. En hiermede had deze kwestie voorlopig weer afgedaan. Bij hoofdstuk zeven vroeg de heer v. Nooy bij de houthak ook de boeren een kans te geven. Deze kwestie had men niet in eigen hand, hier moest vergun ning voor afgegeven worden, al dus de burgemeester. Bovendien had de gemeente zelf nogal hout nodig, terwijl zij vaak nog tekort kwam, zodat het niet mogelijk was hiervan ook de boeren nog te laten profiteren. Bij de behandeling van het hoofdstuk betreffende Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vond de heer Verdoorn de subsidie van 600.aan de Oranjeverenigin gen niet erg hoog, hij wilde deze graag verdubbeld zien. Deze sub sidie was reeds verdubbeld en wel in overleg met de diverse oranje verenigingen, deelde de voorzitter hem mede. Op een vraag van de heer van Seters deelde de voorzitter mede, dat hij met genoegen zijn handte kening zou zetten onder het man daat dat ook de Oranjevereni ging in de Antoniusparochie een subsidie zou toekennen. Verschillende heren informeer den nog naar diverse instellingen, waaraan ook een subsidie was toegekend; deze bleken allen safe te zijn. De heer Kemperman vond de subsidie van 1000,aan de speeltuin te hoog, er werd immers maar een zeer miniem gebruik van gemaakt. De voorzitter zeide dat het no dig was, daar men anders de be groting niet kloppend kreeg. De wijze waarop de speeltuin wordt i geleid, had echter niet de instem- J ming van B. en W. Zij hadden dan ook geweifeld een subsidie i toe te kennen. Maar tenslotte had- den zij ze verleend, echter met de restrictie, dat de tuin behoorlijk moest worden ingericht, dit ter beoordeling door B. en W. Mo menteel was men bezig met een drastische reorganisatie. Bij het Hoofdstuk Landbouw vroeg de heer v. Nooy of het be spuiten van aardappelvelden te gen coloradokevers, dit jaar niet kon gebeuren door iemand die be ter op de hoogte was van land- opmeting, want vele boeren had den een briefje thuisgekregen met geheel foutieve afmetingen er op. Dit was de voorzitter niet bekend en hij dankte de heer v. Nooy voor zijn opmerking. Nadat de heer v. Seters nog dank had gebracht voor de 1000 subsidie die aan de Thuisfronten was toegekend, ging men over tot behandeling van de kapitaaldienst, waarbij geen enkele opmerking werd gemaakt. Ook de begrotingen van de burgerlijke armbesturen uit Waal wijk, Baardwijk en Besoijen, ga ven geen aanleiding tot opmer kingen. Aldus werden alle begrotingen z.h.st. vastgesteld resp. goedge keurd en kon de voorzitter te ca. kwart voor elf de belangrijke ver gadering sluiten. JSSPfiiV" GESLAAGD. Heden slaagden voor het te Tilburg gehouden examen Stenographie „Grote" Neder lands, de heren W. Lambooy te Drunen en Fr .v. d. Gouw alhier. Beiden genoten hun oplei ding bij de heer L. v. d. Leur, Grotestraat 232 B, Waalwijk. NIJVERHEIDSSCHOOL. Dezer dagen heeft de in schrijving plaats gehad be treffende de centrale verwar- mings-installatie in 't nieuwe gebouw der Nijverheidsschool te Waalwijk. Het laagst is ingeschreven door de fa. Visser en v. d. Giessen te Dordrecht voor een prijs van 84.950. Het schilderwerk der rib- benbuizen, ketels, radiatoren voor 2600 aan de fa. v. d. Waals te Capelle, die ook het glas- en verfwerk voor de bouw zelf heeft aangenomen. EEN CHRISTELIJKE SCHOOL VOOR WAALWIJK. Wij lezen in „Contact", het Mededelingenblad der Her vormde Gemeente te Waal wijk; Rekening houden met de groei van Waalwijk en dus ziende in de toekomst, over woog de kerkeraad reeds ge ruime tijd of het niet nood zakelijk was een christelijke lagere school in Waalwijk te stichten en wel op een ter rein, gelegen tussen de Put straat en de Stationsstraat. Enige tijd geleden deed het Schoolbestuur te Besoijen een voorstel tot samenwerking. Het was bereid zijn school te verplaatsen naar een terrein, gelegen tussen de Mr. van Coothstraat en de Kerkstraat en wilde tevens bestuursze tels aan Waalwijk afstaan. Op basis van dit voorstel werd een vergadering gehouden van de kerkeraden van Baard wijk en Waalwijk met het schoolbestuur te Besoijen. Hier bleek echter dat de leden der schoolvereniging te Be soijen een chauvinistische dorpspolitiek hadden geprefe reerd en weinig of geen oog hadden voor het algemeen christelijk belang. Daarom be sloot de kerkeraad van Waal wijk om thans zelfstandig op te treden. Intussen verzocht hij het gemeentebestuur reeds om van dit Bestuur een ter rein te mogen aankopen, ge legen tussen de Putstraat en de Stationsstraat, groot 3000 M2. De bedoeling is om op deze plaats een lagere school, een jeugdgebouw en een kleuterschool te bouwen. Keulen en Aken zijn echter niet op één dag gebouwd. Het spreekt vanzelf dat er nog wel enkele jaren voorbij zullen gaan eer alles gereed is. Ver blijdend was het dat onze ker keraad reeds een aanbod tot samenwerking ontving van de kerkeraad der Gereformeerde Kerk te SprangWaalwijk, terwijl wij hopen dat Besoijen alsnog haar houding zal her zien. Het ligt natuurlijk niet in de bedoeling van de kerke raad om in Waalwijk een schoolstrijd te ontketenen pro- of contra openbaar on derwijs. Een iegelijk zij in eigen gemoed ten volle ver zekerd. Maar de tegenwoor dige en toekomstige bevolking van Waalwijk heeft er recht op een keuze te kunnen doen tussen christelijk en openbaar onderwijs en die keuze is er niet, wanneer hier alleen maar een openbare school is Mogelijk zal iemand tegen werpen: „er is toch een chris telijke school te Besoijen!" Deze school ligt echter zeer ongunstig ;met name voor de bewoners van Waalwijk-Oost Denk hierbij ook vooral aan Baardwijk! En ook aan de nieuwe woonwijk van Waal wijk-centrum! Waalwijk is niet meer de dwerggemeente uit vroeger jaren en behoort dus ook niet meer tegen andere gemeenten aan te leunen en leentje-buur te spelen. Wij hopen eerlijk, recht door zee te gaan, ieder vrijlatend en niemand iets op dringend. De Vrijheid die wij anderen gaarne gunnen, worde echter ook aan ons vergund! VERGADERING R.K. MIDDENSTAND. Donderdag vergaderde de R.K. Middenstand afd. Waal wijk in hotel De Twee Kolom men. In zijn kort openingswoord verwelkomde de voorzitter de heer Meys de niet talrijke aanwezigen en wenste hij hen een Zalig Nieuwjaar en een jaar dat voorspoedig zou zijn voor hun bedrijf. Hij deelde mede dat er bin nenkort een filmavond ge geven zou worden door de Vereniging Ned. Fabrikaat, hetgeen de instemming had van alle aanwezigen. Voor de loterij ten bate van het Dr. v. Beurden-huis te Den Bosch, werd een commis sie van drie leden aangesteld die, aangevuld met enkele K.J.M.V.-ers, de organisatie van deze loterij in Waalwijk ter hand zou nemen. Dan besprak de penning meester de heer v. Os, de nieuwe centrale contributie regeling aan de hand van een aantal vragen, die hem door de vergadering gesteld wer den. De heer v. Well sprak ver volgens over „Middenstands allerlei", waarbij hij de aan wezigen niet alleen aangename dingen zei, maar hun ook op de tekortkomingen wees in hun stand. Hij sprak over de werkne- mende middenstand en over het nut van een voortdurend contact hiermee. Hij besprak de middenstandpolitiek die te negatief was; de Middenstand moest op de eerste plaats zich zelf helpen, zelf het bedrijf rationeler maken door b.v. inkoopcombinaties, het vrij willig filiaalbedrijf, zelf-be- dieningswinkels etc., tot wel ke middelen men naar zijn vaste overtuiging vroeg of laat zou moeten overgaan, wilde men de concurrentie met het groot-winkelbedrijf kunnen volhouden. Hij wees nog op het grote nut van de sociale avond school, die ook in verband met de P.B.O. van groot be lang was. De Middenstanders moesten immers op de hoogte zijn van de sociale en economische vraagstukken. Ook de gewo ne Handelsavondschool, die dit jaar 25 jaar bestaat en ook onder beheer staat van de Middenstand, kon hier veel toe bijdragen. DE JUBILEA BIJ DE GREEFF-VERWIEL. Dinsdag a.s., zoals wij reeds schreven, zullen bij de kleer makerij de Greeff-Verwiel di verse, zaak- zowel als per soonlijke, jubilea gevierd worden, bij welke festiviteit het accent zal liggen op de persoonlijke jubilea van een aantal leden van het perso neel. 's Morgens om 9 uur is er een H. Mis en hierna wordt 't personeel bij de patroon ver wacht, waar zij verder de ge hele dag de gast zullen zijn. Een huldiging zal er plaats hebben, een diner zal worden aangeboden en het cabaret gezelschap v. Engelen zal de gezelligheid, zo het mogelijk is, nog verhogen. VERENIGING VOOR HEEMKUNDE. Lezing over Volkskunde. Voor een tamelijk druk be zochte vergadering van Heem- kundevereniging-leden sprak Woensdagavond de heer dr. Win. Roukens, directeur van het Rijksmuseum voor Volks kunde te Arnhem over Volks kunde, nadat de heer V. Tim mermans de vergadering ge opend en allen verwelkomd had. Dr. Roukens heeft zich tot taak gesteld door het gehele land contact te leggen met het Rijksmuseum, dat de volks kunde wil conserveren, die de basis is voor alle cultuur en zich daarom niet alleen on ledig houdt met de beneden cultuur, maar ook met de bo- ven-cultuur in zo verre dat er elementen uit de beneden- cultuur in voorkomen. Naast museum is het Rijks museum ook een studiecen trum en ofschoon de persoon die het Rijksmuseum in 1912 oprichtte een Limburger was is er toch weinig uit Limburg en Brabant te zien. Dr. Rou kens stelt alles in het werk om deze fatale achterstand in te lopen. Aan de hand van lichtbeel den toonde de heer Roukens het museum, zoals het was en zoals het werkte, terwijl hij daarna op- bepaalde onder delen van de volkskunde die per in ging, o.a. besprak hij op zeer interessante wijze boerderijen, volksgewoonten volkstypen enz. Ook het debat bracht nog vele aspecten van dit veelzij dig onderwerp aan het licht, Namens de aanwezigen dank te de heer V. Timmermans de heer dr. Roukens voor zijn mooie, nuttige lezing. JUBILEUM BIJ TIMTUR Donderdagavond werd in de cantine van de schoenfabriek TIMTUR de heer K. v. Zeist, die zijn 25-jarig jubileum vierde, gehuldigd. Namens zijn mede-arbeiders werd hem een lamp aangeboden, terwijl hij van de directie een ge schenk onder couvert ontving. ZIEKENKAS DER KATH. ARBEIDERS BEWEGING. Bovengenoemde instelling hield Donderdag j.l. een alge mene vergadering, die zeer slecht bezocht was. De voorzitter de heer A. Kerkhof, opende de vergade ring met de Chr. groet, drukte zijn spijt uit over de slechte opkomst en betreurde het dat zo weinigen belangstelling toonden voor het werk, dat de Ziekenkas verricht. De notulen der vorige ver gadering werden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Daarna bracht de penning meester de heer J. van Loon, een keurig verzorgd jaarver slag uit, dat sloot met een ba tig saldo van 461.34. De voorzitter bracht dan ook dank aan de penning meester voor zijn beleid en wees de vergadering op het grote belang van een goede beheerder der Ziekenkas-gel- den. De heer J. de Jong bracht namens de controleurs verslag uit van hun bevindingen, be tuigde zijn dank voor 't accu raat beheer en sprak de wens uit dat de penningmeester nog tal van jaren zijn functie zou uitoefenen. Daar voor de aftredende be stuursleden geen candidaten- lijsten waren ingekomen, wer- de de heren J. van Loon en C. Hamers weer herkozen. In de vacature in de con trole-commissie werd gekozen de heer Ant. Maas. Bij de rondvraag werden nog enkele huishoudelijke aangelegenheden besproken, waarna de vergadering met de Chr. groet gesloten werd. OPERETTE-NIEUWS. „Eine Nacht in Venedig". Het „Tilburgs Gemengd Koor" dat met zoveel succes op het Internationale Con cours in het Gooiland-Theater te Hilversum optrad, komt ook naar Waalwijk. Op dit grote Zondagfestijn in Radiostad, werd 't hoogste aantal punten behaald met lof der Jury. Kort vóór bovengenoemd succes werd door „Tilburgs Gemengd Koor." de schitte rende Strauss-operette „Een Nacht in Venetië" opgevoerd. De telkens uitverkochte Metro'pole-Schouwburg te Til burg was hierover enthou siast. De dames-costuums werden speciaal voor deze gelegen heid vervaardigd door mevr. Hurkmans-Thieme. Voor de overige costumering en Bal- Iets zorgde de firma Booms- ma te Groningen. De bekende kunstschilder Gé Hurkmans is de ontwerper van het décor. Solisten, Koor en Orkest tellen tezamen 120 medewer kenden. En bovenal: het is een „Strauss-operette Deze „Koning der Walsmu ziek" zal U drie uren van zijn onvergetelijke melodieën doen genieten. De uitvoering heeft plaats Dinsdag 1 Februari in de zaal van Theater „Musis Sacrum". BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Arie D., zv. A. Schaap-de Greeff Johannes J., zv. E. J. Heij-den Hollan der Huberdina W. M., dv. J. van de Water-de Jong Cornelis N. J., zv. N. J. M. van Loon-Steenhuis Catha- rina H. M., dv. P. C. Klerks- Kuijten Nacolai W., zv. C. P. Moonen-Odowenko Pau- lus T. G. ,zv. L. J. van Hulten- Janssen te Drunen Marij ke, dv. A. T. van Gerit-van Tuinen Hendrikus A. C., zv. A. C. van Haren-v. Hees Antonie J. M., zv, H. N. Kuijpers-Kasztanovics te Dru nen. Overleden: Geen. Huw.-aangiften: Geen. Gehuwd: H. P. Mulders 23 jaar en C. M. Maas 25«jaar, beiden te Waalwijk. Ingekomen: E. L. C. J. Ver- wiel van Oisterwijk J. F. Schapendonk van Drunen J. Oversberg van Duitsland A. J. M. van Hilst van Til burg H. J. Verwiel van Den Haag W. H. Heijstee van Valkenswaard A. J. Smits van Drunen W. P. Nabben van Viersen (D.) Vertrokken: G. P. Vugts naar Sprang-Capelle C. D. Voogd naar Hoorn F. Kan- ters naar Rotterdam. De boodschap aan de Hongaarse regering, waarin Ierland voor zijn gezant te Boedapest toestemming ver zocht om in de gevangenis een bezoek te brengen aan Kard. Mindszenty, is afwijzend be antwoord. BRABANT BIJ DE WONINGVERDELING MISDEELD. Woerisdag en Donderdag zijn de leden van de Prov. Staten van Noord-Brabant weer bijeengekomen om een lijvige agenda af te werken. Bij enkele voorzieningen in J ontstane vacatures werd o.m. de heer J. v. Woerden uit Raamsdonk als lid toegelaten. Vele subsidie-aanvragen werden, de één minder uit voerig dan de ander, behan deld en enkele belangrijke vraagstukken kwamen hier bij aan de orde. Zo het vraagstuk van de woningbouw, waarbij werd opgemerkt dat in Brabant 16.500 gezinnen het met een noodbehuizing moeten doen, zodat men tot de conclusie kwam dat, aangenomen dat de gezinnen hier groter zijn dan elders, Brabant bij de verdeling van het bouwvolu me stiefmoederlijk was be deeld. Verder overwoog men de mogelijkheid van een studie fonds voor begaafde, maar minder gesitueerde jongelui. Nadat aan deze stroom van subsidie-aanvragen een einde was gekomen, zag men de eer ste dag nog kans even de be groting ter sprake te brengen, met de verdere behandeling waarvan men de volgende dag verder ging. Toen werd er voornamelijk gepraat over de opcenten op de grondbelasting die 55% bedroegen, in verband waar mede verschillende leden be zwaar maakten tegen de fi nanciële toestand van de provincie. Deze hoge opcen ten werden echter o.m. ver oorzaakt door de belangrijke werken die op het programma staan, zoals de watervrij-ma king van de Biesbosch, ont sluiting van Peel en Kempen, de nieuwe verkeersweg door het land van Heusden en Al- tena, waaraan zo spoedig mo gelijk zou worden begonnen. Ook de woningtoewijzing werd wederom ter sprake ge bracht en wederom werd ge wezen op de stiefmoederlijke bedeling van Brabant. Ged. Staten hadden echter reeds stappen ondernomen en het Ministerie van Wederopbouw had erkend dat men inder daad een verkeerd standpunt had ingenomen en dat met de bouwcapaciteit van Brabant niet genoeg rekening was ge houden. In Mei e.k. zou de situatie nogmaals herzien worden en waarschijnlijk kwam er dan een wijziging in de toewijzing. Tenslotte werd de begro ting 1949 en de grondbelasting z.h.st. goedgekeurd. (Vervolg) Dhr. M. v. Nieuwstadt bracht als oudste raadslid de voorzitter dank vooi het gesprokene, de hoop uitsprekend, dat zijne woor den in vervulling zouden gaan, hem wederzijds de beste wensen voor zijn gezin toewensend en de hoop uitsprekend, dat hij dit jaar in de gemeente zijn intrek mocht nemen. Bij de vaststelling der notulen vraagt de heer van Kuijk hoe het gesteld is met de mogelijk gewij zigde boombeplanting in de ge meente. De voorzitter deelt mede, dat de bemerking aangaande de ziekte in de canadabomen overge bracht is aan de adviseur voor de aanplanting, waarop is besloten, dat daar waar ziekte gevreesd wordt, zal over worden gegaan tot aanplanting van Amerikaanse eik inplaats van Canada. Het is echter te voorzien, dat de aan planting bij gemis aan voldoende materiaal niet geheel zah kunnen worden uitgevoerd. De ingekomen stukken vermeld in de agenda en aangevuld met meerdere andere, hoofdzakelijk betrekking hebbend op goedkeu ring van raadsbesluiten tot vast stelling van wijzigingen der be grotingen, worden voor kennisge ving aangenomen. Het voorstel tot het aangaan van een rekening-courant-over eenkomst voor het jaar 1949 met de N.V. Incasso-bank te Kaats heuvel tot een maximum van 200.000.wordt zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. De begrotingen van het gas bedrijf en de exploitatie der drai- nagevelden, alsmede de gemeente begroting voor het jaar 1949 zijn in twee commissies de gehele raad omvattend in meerdere vergade ringen besproken, waarop aan het college van B. en W. een cen traal rapport van het verhandel de in de vergaderingen is ver strekt. In een memorie van antwoord is daarop door B. en W. van ant woord gediend op de bemerkin gen door de commissie gemaakt, zodat de begroting niét punt voor punt besproken werd in de ver gadering. Verschillende sprekers kwamen echter met hunne be zwaren voor de dag. De heer v. d. Heuvel opperde twijfel of de post onvoorziene uit gave mogelijk niet het voordelig saldo aanzienlijk zou gaan druk ken. Als hij o.m. nu ziet, dat het vastgestelde bedrag per leerling door Ged, Staten is verhoogd van 11.53 tot 17.16 voor gewoon lager onderwijs en van 12.50 tot 19.66 voor U.L.O. onder wijs, dan vreest hij, dat de uit komsten wel eens beduidend lager kunnen liggen. Wat betreft de brandweervoor- ziening, kan hij een goed inge richte brandweer wel toejuichen, doch hij schrikt ook daar voor de kosten, die aanschaffing van nieuw materiaal zal meebrengen, waarnaast hij het in twijfel trekt, als er goed materiaal is, of er dan ook bij 't uitbreken van brand een waarborg zal zijn, dat de aange wezen mannen te bereiken zijn. Zou er niet een beroep kunnen worden gedaan op Tilburg, waai het personeel steeds paraat is? Dat het coll. van B. en W. er nog niet in is kunnen slagen om een hulp voor de Gem. Arch, te krij gen spijt spreker. Hij dringt in de ze aan op bespoediging, terwijl hij de gelegenheid geopend wil zien om een motorrijwiel of des noods een jeep voor de betrokken ambtenaar ter beschikking te stel len om zich vlugger te kunnen verplaatsen. i I De heer Verhoeven constateert met vreugde verbetering in de straatverlichting, doch hij zou het op prijs stellen, als ook aan de Hoge en Lage Zandschel zou ge dacht worden, waar het bij duis ternis tot ongelukken moet leiden. Hij kan omtrent de schoolart- sendienst niet constateren, dat dit een dienst van betekenis is. De wegenverbetering in de buitenwij ken dient bespoedigd te worden. De Lage en Hoge Zandschel wachten nu al twee jaren op de vervulling van de toegezegde ver betering. De heer v. Kuijk zag gaarne een nauwer contact van de wegen commissie met het college van B. en W. Hij zou mondeling con tact op prijs stellen. Het nadelig saldo van de drainagevelden moet kunnen worden ondervangénr Hij kan niet inzien, dat dit zo moet blijven. Eigen beheer zou te over- wegen zijn. De heer van Nieuwstadt maak te de opmerking, dat de Bouw vereniging voor de woningen in Kaatsheuvel destijds lid was: van de Bond van huiseigenaren; dal er bezwaar bestaat om ook thans tot deze bond toe te treden is hem niet geheel duidelijk. Samen werking is hier van groot belang. Volgens weten is er nog geen rapport ingekomen van de com missie van schooltoezicht. Hij acht het nodig deze commissie eens wakker te schudden. Bij de verzorging van de straatverlich ting vraagt hij opnieuw de aan dacht voor de Sprangsestraat. Hij is niet enthousiast over de acti viteit van de P.N.E.M. Dat ver der dë bewoners -van het Loons Hoekje zelf de kosten moeten dra gen van het omwaaien van de masten van de electrische leiding, vindt hij een ongemotiveerde eis. De voorzitter beantwoordt de verschillende sprekers. Aan de heer v. d. Heuvel merkt hij op, dat deze zich niet behoeft te be angstigen over de post onvoorzie ne uitgaven. Pessimisme is hier niet op zijn plaats. De posten in komen zijn in doorsnee te laag, die van uitgaven te hoog geno men, zodat de uitkomsten wel geen teleurstelling zullen baren. De post schoolgeld is b.v. bij na der onderzoek wel dubbel zo hoog als de raming. Daarbij kan de reserve 1948 nog wel een stoot je opvangen. De verhoging van 't bedrag per leerling is volkomen gewettigd en gerechtvaardigd. Er is vroeger vaak te schriel toebe deeld. In 't Noorden zijn veel scholen met een bedrag van 20 tot 25.per leerling. Spreker weet niet of het zakelijk zou zijn op de brandweerpost te bezuini gen. We moeten er rekening me de houden, dat het verlies van goederen momenteel ook dubbel zwaar weegt. Opschuiving volgens het voorstel brengt aanschaffing van nieuw materiaal voor Kaats heuvel met zich, waarbij ook zal moeten worden uitgezien naar de bouw van een kazerne voor de brandweer, waaromtrent een voor stel de raad zal bereiken. Op hulp van buiten alleen kunnen we ons niet instellen, trouwens, dan zou Tilburg vanzelfsprekend bij ons aankloppen tot bijdrage in de kösten en exploitatie van de Til- burgse brandweer, wat vermoe delijk niet geringer zou zijn. De bediening heeft ook onze bijzon dere aandacht, waarom alle zorg besteed wordt aan de opleiding van het personeel. Wat de hulp aan de gemeente-architect betreft, betreurt het de voorzitter nog niet geslaagd te zijn, doch de juiste kracht hebben we niet kunnen vin den. Het vervoer voor de gem.-

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2