KSSESHEUVEL RAAMSDONK GEERTRUIDENBERG F DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 7 FEBRUARI 1949 cv»». PASTOOR GOOSSENS TE DRUNEN OP EEN GROOTSE WIJZE GEHULDIGD R.K. Boerinnenveren. opgericht. Dinsdagmiddag zijn de Raams- donkse boerinnen in hotel „Kop- pelpaarden" in vergadering bijeen geweest, teneinde een boerinnen- vereniging in het leven te roepen en dit is inderdaad ook gelukt. Om dit initiatief te ondersteunen waren o.m. aanwezig de Zeer- Eerw. Heer Pastoor van Herpt, mevr. Boezelaars, voorzitster van de N.B. R.K. Boerinnenbond en het bestuur van de R.K. Boeren bond te Raamsdonk. Een kort openingswoord sprak de WelEd. Heer G. G. de Bont, voorzitter van laatstgenoemde vereniging. Hierna sprak mevr. Boezelaars een propagandawoord, drukte het de Raamsdonkse boe rinnen op het hart, dat het nuttig en nodig is dat ook zij georgani seerd 'zijn. Het nut hiervan, zo ging zij verder, is het contact houden van de boerinnen onder ling, het geven van verschillende cursussen, enz. Ook wees mevr. Boezelaars op de mogelijkheid, hieruit een zang- en- gymnastiek vereniging op te richten en bij diverse gelegenheden volksdansen te organiseren. Na mevr. Boezelaars' betoog ging men over tot ledenwerving, dat het verrassende resultaat van 52 leden opbracht. Ook werd een voorlopig bestuur gekozen, n.l. mevr. Rovers-Schoenmakers, me vr. Langewerf-Wouters, mevr. Kuijsters-v. Strien en de dames J. de Wit en Johanna de Bont. De Z.E. Heer Pastoor v. Herpt bood zijn geestelijk advies aan, wat dankbaar aanvaard werd. Verder werden er woorden van dank gesproken en deze eerste succesvolle vergadering gesloten, in de hoop dat deze Raamsdonkse Boerinnenbond tot groei en bloei mag komen. R.K. Middenstandsver. opgericht. In hotel Koppelpaarden is op 1 Febr. jl. bovenstaande vereni ging opgericht, watr weer 'n stap in de goede richting betekent. De heer v. Dorst, vertegen woordiger van het diocesaan hoofdbestuur van de Midden standsbond in 't bisdom 's-Bosch hield een spreekbeurt om te ko men tot oprichting van een afde ling in ons dorp. 24 middenstan ders waren op deze eerste verga dering aanwezig. Spr. bracht de noodzaak van deze organisatie naar voren, daar de middenstand weer op de drempel van 'n zware strijd staat en welke strijd niet anders bestreden kan worden dan door steeds met elkaar verschil lende moeilijkheden te bespreken. Men kan alleen, aldus pr., door goede samenwerking en 't Steeds contact houden resultaten berei ken. De pastoor onderstreepte het grote nut van een middenstands vereniging en legde vooral het zwaartepunt op het geetelijk ge bied. Op deze bijeenkomst gaven 13 leden zich op. Het voorlopig bestuur werd als volgt samengesteld J. Hen- selmans, voorzitter; P. Leijten, Chr. Schapers, C. Nieuwenhui- zen en Frans de Bont, bestuurs leden. Aanbesteding. Op de gehouden aanbesteding van Buitenwijk gem. Hank werd het onder profiel brengen en be straten gegund aan de firma Els- hout-de Bont alhier. Op initiatief van de K. A. B. werd Zondagmiddag voor de R.K. Kerk, onder auspiciën van alle Katholieke verenigingen een pro testmeeting gehouden tegen de ont- erende en rechteloze procesvoe ring tegen Kardinaal Mindzenthy. Als spreker trad op de Zeer Eerw. heer Pastoor van de Velde uit Tilburg, die in het openings woord door de voorzitter van de K.A.B., de heer de Voogt, wel kom werd geheten, en dank ge bracht, omdat hij nog tijd had weten te vinden om aan deze uit nodiging gehoor te geven. Hierna trad de Zeereerw. heet Ppstoor van de Velde voor de microfoon, die met het spreekge stoelte, geflankeerd door de Pau selijke en nationale vlag op een verhoging was aangebracht. De enorme massa, die was sa mengestroomd, stond ingetogen en in adembenemende stilte ce luiste ren naar een duidelijke uiteenzet ting, welke met welgekozen woor den, de schandelijke en onterende procesvoering in Hongarije weer gaf. De spreker begon met een waarschuwende stem te laten ho ren dat wij op onze hoede moesten zijn om straks niet aan de lijve te ondervinden, wat thans daar gebeurt. De maat van het on recht is vol, het ene land na hel andere valt daaraan ten prooi. Hierna schilderde hij de kardi naal, die thans als een gebroken man voor het volksgerecht staat, Spreker trok verder een treffen de aelijkenis met onze Kardinaal de Tong, die tijdens de oorlogs- en bezettingsjaren voor ons allen een steun geweest is, en waarnaar wij allen luisterden. Met stem verheffing stelde hij de vraag: Was onze Kardinaal dan geen goede vaderlander? En deed hii niet hetzelfde wat door Kardinaal Mindzenthy is gedaan? Verder vroeg hij zich af waar om alles zo geheimzinnig werd behandeld. Als 't eerlijk is, waar voor dan die geheimzinnigheid. Waarom werden alle buitenlandse journalisten geweerd? Verder wees spreker op gepleegde moord. Een moord van het lichaam is af schuwelijk, doch de hier gepleeg de moord van de geest, het ver stand en bewustzijn is duivels, sa tanisch en erger dan het eerste. Er zal gebeden worden riep spreker hartstochtelijk uit, voor de Kardinaal en zijn gezellen, voor de duizende priesters en leken die in Öe concentratiekampen zuchten,, doch als Christenen zullen wij ook bidden voor de beulen. Tot slot wees spreker er op, dat Kardinaal Mintzenthy in zijn verdediging ons nog twee din gen heeft geleerd en wel dat ons leven gaat langs de vaste! begin selen, en het gebed. Geef vrede Heer in deze onze dagen, waar aan spreker toevoegde: „Geef vre de door de bloedgetuige Kardinaal Mindzenthy die wij beminnen.". Hierna sprak de voorzitter van de K.A.B. de heer de Voogt, een dankwoord tot Pastoor van de Velden, en las de protestbrief voor, die naar de Bisschop en de aardsbisschop Kardinaal de Jong zullen worden gezonden. Met het gezamenlijk zingen van „Roomse, dat zijn wij", werd de ze protestmeeting gesloten, waar na de kerk volstroomde, om het plechtige lof, ter zelfde intentie, bij te wonen. Vragen en meningen van onze lezers Enige bewoners van de Kloos ter weg zeggen met genoegen ge lezen te hebben, dat in 1949 de straatverlichting weer normaal zal functioneren. Zij hopen dat dit ook op de Kloosterweg 't geval zal zijn. Zij weten wel dat er 't vorig jaar een paar lantaarns zijn bijgeplaatst, maar er heei'st nog zulk een Egyptische duisternis dat men z'n huis haast niet kan vin den. Ja, waarde lezers, die hun me ning gaven over de troosteloze gasvoorziening in onze gemeente, wij zijn het volkomen met u eens, maar wat schieten we er mee op aanhoudend uw klachten op te nemen. LI hebt de mededelingen in ons blad gelezen en daaruit blijkt, en ook dagelijks ondervindt u het, dat er niet op beterschap voorlopig valt te hopen. Ze dachten terecht dat we met de ellende van 't vorig jaar, toen de nieuwe oven gebouwd werd, er af waren, maar 't is niet zo ABONNEERT U OP DE ECHO VAN HET ZUIDEN AGENTSCHAP. G. van Boxtel, Schoolstraat 11. Tel. 66. CORRESPONDENTSCHAP t J. Tue rlings, Schoolstraat 4 B. Tel. 105. De Boeren in Jaarvergadering. De Jaarvergadering van de N. C. B. is een specifiek boerendag, die vooral voor de katholieke Brabantse boer zijn bijzondere be tekenis heeft en hem in de sfeer van waarderend zelfvertrouwen brengt, 't Is nagenoeg de ënige dag van 't jaar, dat hij al zijn collega's uit eigen kring ontmoet en ook buiten de officiële versla gen van secretaris en penning meester, uit de gesprekken rond de zaalkachel de wederwaardig heden van ieders bedrijf opneemt. Natuurlijk werd de dag met een H. Mis begonnen in de parochie kerk van St. Jan en opgedragen door de geest, adviseur, kapelaan v. d. Heuvel. Om 4 uur begon de zaal van de Gildenbond vol te stromen, doch het was bijna vijf, toen voorzitter in 't Groen met de chr. groet en een Zalig Nieuw jaar met een korte speech de ver gadering opende. Hierop volgden de notulen van de laatste algeme ne vergadering en sprak de geest, adviseur een propagandistisch woordje, waarbij hij het retraite- bezoek Warm aanbeval, want de mens leeft niet van brood alleen. In een zeer goed gedocumen teerd verslag gaf de secretaris de heer J. Roeien, een beeld van de N.C.B. met al haar instellingen en onderafdelingen. Dat het pakhuis met reuzenschreden blijft voort gaan in omzet, blijkt wel uit de cijfers, die de heer Roeien hier omtrent gaf De omzet bedroeg Aan veevoer 293.274 ko. waar de 72.787.30. Aan kunstmest 653.620 ko. waarde 73.196.30. Aan zaaigraan, pootgoed enz. 103.954 ko. waarde 24.702.32 Aan fouragef steenkool en be- drijfdg. 393.577 ko. waarde 42.045.58, Er werd gemalen 187. 201 ko. maalloon 2.259.40. Totaal 1.631.706 ko. waarde 241.990.90. Bij de boerenleenbank zijn mo menteel 146 leden aangesloten. Er werd in 1948 in totaal inge legd 273.740.23 en terugbetaald 296.370.32. Aan voorschotten werd 30,900. verstekt, terwijl de totaal omzet 2.800.000 bedroeg. De stierhouderij telt 100 leden met 550 koeien. Bij de in Capelle gehouden keuring behaalden twee stieren der ver. een eerste prijs. De Controlevereniging telt 54 leden met 346 koeien. De kosten bedagen pl.m. 4.— per dier. waarvoor een subsidie ontvangen wordt van 1.per koei en uit het melkveefonds een subsidie van 500.Deze steun van over heidswege is wel een bewijs dat men van die zijde het grote be lang van deze instelling waar deert, waartegen een alzijdige aansluiting va." alle veehouders moest kunnen verwacht worden. De Veeverzekering omvat 109 leden met 698 runderen, verze kerd tegen een bedrag van 340.225. Aan premie werd 3408.25 betaald. Er werden 17 runderen afgekeurd, waarvoor ontvangen werd 2812.22, ter wijl aan schade werd uitgekeerd 6740.82. In de N.V.B. Brandverzekering waen 184 panden verzekerd tegen een bedrag van 1.783.105. Aan premie werd 4817.85 betaald en aan schade wed 584.— uit gekeerd. Bij de bestuursverkiezing wer den met nagenoeg algemene stem. men de heren C. v. Rooij, J. Ha mers en C. Nouwens herkozen. De heer Roeien mocht een wel verdiend warm applaus voor zijn zakelijk beheer en keurige ver slagen incasseren. Na afhandeling van de huis houdelijke zaken kreeg de heer Spanjers het woord over de vee houderijcentrale. Spr. zette 't ont staan de werking van deze in. stelling als een groot boerenbe- lang uiteen en wist de vergade ring te overtuigen, dat alleen de centrale het mogelijk maakt dat de producent zijn volle waarde voor zijn product verkrijgt. Dat deze uiteenzetting de grote belangstelling der boeren trok, werd wel bewezen uit het grote aantal vragen, dat door de ver gadering omtrent de centrale, de levering etc. gesteld werden. Hierop kreeg de heer Roeien nog gelegenheid de belangstelling der boeren op verschillende pun ten te bevredigen, daar op zeer utigebreid gebied vragen omtrent diverse punten van meer of min der belang gesf.-ld werden, te be antwoorden. Het was een practische bóeren- vergadering, waarvan allen tevre den huiswaarts keerden, doch niet dan nadat het sluitingsuur er een einde aan maakte. De Indische gaat draaien. „De Indische gaat draaien" zo luidt de aanhef van een artikeltje in „Contacthet orgaan van R.K. Thuisfront in Kaatsheuvel. „De Indische gaat draaien", d.w.z. de grote verloting ten bate van R.K. Thuisfront, mogelijk gemaakt door vrijwillige giften van de jongens uit Indonesië, zal dezer dagen worden ingezet. Er is heel wat werk moeten verricht worden eer het zo ver is kunnen komen. Er was begonnen met een beroep te doen op de jongens, die vanuit Indonesië geregeld in contact zijn gebleven met Thuisfront. Het be roep op hen gedaan is niet vruch teloos geweest. Met dankbaar ge baar hebben ze royaal beantwoord aan de oproep en, zo lezen we in „Contactvanmorgen kwam weer een pakket met prachtige inhoud binnen, en „een golf van artikelen is uit Indonesië bij ons binnenge stroomd". Nu is dit natuurlijk niet het hoofddoel geweest. Het aller voornaamste en het eigenlijke doel is: een lotenverkoop, die alle voorgaande moet overtreffen. Op de contact-verg adering, de vorige week gehouden, niet van R.K. Thuisfront, doch door de K. J. M. V., deed de voorzitter van R.K. Thuisfront een beroep op de jonge middenstanders, om zich voor de verkoop disponibel te stellen. Spontaan werd aan de op roep gevolg gegeven bij monde van voorzitter R. Heijs, die over tuigd was in de geest van Thuis front .te werken, als hij de actie mede over zou dragen aan de or ganisatie „Wij Jongeren", waar door mede de K.A.J. en de R.K. J. St. bereikt werd. Kaatsheuvel kan zich voorbereiden op de aan val. Wij weten zeker, dat de ont vangst sympathiek zal zijn. De Vredesduif. De Vredesduif, een groep post- duivenliefhebbers van de K. C. G. thuis in Euphonia, sluit de rij van tentoonstellingen van deze win ter. In de concertzaal van Eupho nia is Zaterdag en Zondag onder zeer veel belangstelling, zo van in als buiten Kaatsheuvel ,een show gehouden, voorafgegaan door een beoordeling op punten door de Haagse keurmeester Soor- loos, die zich uitstekend en naar aller genoegen van zijn zware taak kweet en zijn bewondering uitsprak over het prima materiaal waarover Kaatsheuvel en de le den van „De Vredesduif" beschik' ken. De uitslag der keuring was: Oude doffers: aantal 56; 1, 3, 8, 9 Jos Schraauwers, 2 J. van Heeswijk, 4 G. v. d. Linden, 5 D. Matijsen, 6 W. Aussems, 7 Fr. v. d. Linden. Oude Duiven: aantal 55; 1, 3 Jos Schraauwers, 2 J. v. Heeswijk, 4 J. Vloemans, 5, 6 G. v. d. Lin den, 7 D. Matijsen, 8 B. Vesters, 9 J. Muizelaar. jonge doffers: aantal 42; 1, 3, 4, 8 Jos Schraauwers, 2 B. Vesters, 5 J. Vloemans, 6, 7 J. v. d. Lin den. Jonge duiven; aantal 45; 1, 3 D. Matijsen, 2, 6 Fr. v. d. Linden, 4 Jos Schrauwers, 5 B. Vesters, 7 G. v. d. Linden, 8 J. v. Hees wijk. Mooiste vogel der tentoon stelling: Oude dofter Jos Schraau wers; Eereprijs F. v. d. Linden. De reorganisatie der brandweer. „De eerste klap is een daalder waard", was het besluit van Kring-Cdt. Flameling, Cdt. der Gemeente-Beroepsbrandweer in Tilburg, toen hij Zaterdagmiddag bij de inleiding van de excursie van de Vrijwillige Brandweer van Kaatsheuvel, Loon-op-Zand en de Moer naar Tilburg, de maatrege len toejuichte, die elk bedrijf voor de eerste bestrijding van brand treffen kan. Geldt dit voor een bedrijf, dan toch zeer zeker voor een gemeente van enige betekenis, nog veel meer voor een industrie gemeente. We mogen het dan ook toejuichen, dat bij de vele reorga nisaties, die noodzakelijk zijn ge bleken, de hervorming der brand weer een der eerste zaken is, die de aandacht van ons gemeentebe stuur gehad hebben. De reorganisatie is begonnen met te trachten het vrijwillige per soneel die- kennis bij te brengen, die noodzakelijk is om bij even tueel voorkomende brandgevallen op practische wijze de bestrijding zo intensief mogelijk uit te voe ren. Te dien einde is zowel vcor het lager als hoger personeel een cursus geopend. Reeds zijn 9 les sen van de 155 genoten, zowel in Kaatsheuvel, als Loonopzand en de Moer voor het lager personeel, terwijl het leidend personeel in Den Bosch een cursus volgt. In het raam van deze cursus lag ook de excursie, die de gezamenlijke cursisten Zaterdagmiddag naar de goed geoutilèerde Brandweerka zerne in Tilburg maa'kte, waar Cdt. Flameling en de Brandweer- meester v. Boxtel, tevens de sym pathieke cursusleider in onze ge meente, de cursisten en de pers ontvingen. Na een voorbespreking werd de gehele kazerne met al het mate riaal bezichtigd en de werking en het gebruik besproken. Tilburg kan er trots op zijn zich dc eer te zien toegekend van een der aller best ingerichte en georganiseerde brandweren te zijn uit geheel ons land. Het moet een ieder, die het geluk krijgt kennis te nemen van de inrichting aan de Capucijnen- straat direct opvallen, dat hier een organisatie heerst en een training gevolgd wordt, alles in de goede geest van voorkomende kame raadschap, die als gevolg heeft, dat de meeste correctheid en het hoogst opgevoerde tempo bij voor komende gevallen bereikt wordt. Tijden van slechts 40 seconden tussen alarm en uitrukken in te nue zijn dan ook geen zeldzaam heden. En dan, de verzorging van het materiaal, ondanks ouderdom we zagen er brandweerwagens van 30 jaren oud alles volko men bedrijfsklaar en in de beste conditie. Toen dan ook Cdt. Fla meling de excursisten in zijn slot woord meende een beeld gegeven te hebben van wat een goed inge richte brandweer is en voor een gemeente betekent, bracht Cdt. Hopman uit Kaatsheuvel met recht dank aan de heer Flameling en de heer v. Boxtel voor de voorko mendheid, waarmede de cursisten ontvangen waren en hebben kun nen genieten van de practische les hun hier geboden. Deze week gaan de lessen in de gratis beschikbaar gestelde school lokalen van de Moer, van de Ew. Fraters in Loonopzand en van de Eerw. Zusters en Broeders in Kaatsheuvel weer door, terwijl iedere Dinsdag het geleerde in 'n practische les in beoefening wordt gebracht. De samenwerking is werkelijk prettig en het ligt in de bedoeling binnenkort tot het hou den van onderlinge wedstrijden over te gaan. Ook wordt er hard gewerkt aan het rapport voor de reorganisatie, waarbij vooral de bluswatervoorziening en de alar mering, naast goed materiaal en geoefend personeel, als uitgangs punt wordt beschouwd. Bij het laatste mag met vreugde worden opgemerkt, dat over het algemeen de lessen goed worden bezocht. Fancy-Fair. Zaterdag werd in de Gilden bond een driedaags Fancy-Fair geopend ten bate van de Missie van de Zeereerw. Pater J. v. Beek die deze maand, na een verblijf van ongeveer acht maanden, weer naar zijne missie in Midden Java vertrekt. Opgezet door enige vrienden van Pater van Beek, met volledige medewerking van de K. A. B. was dit Fancy-Fair in de twee eerste dagen een succes. 't Zag er zeer aantrekkelijk uit in de zaal en omgeving en de ge luidsinstallatie door de firma Beekmans aangelegd, kreeg in de enthousiaste jonge koster der St. Josephkerk een keurige bediening. Als het resultaat niet mocht zijn wat men er van verwachtte, dan is dit zeker niet aan hem te dan ken. De Hoogeerw. Heer Deken v. d. Brekel opende met een zeer sympathieke speech deze liefda- digheidsdagen, waarin Kaatsheu vel gelegenheid geboden wordt zijn bekende vrijgevigheid voor de Missie te tonen. We geloven, dat de initiatiefnemers niet zullen te klagen hebben. Geslaagd. Voor het examen Erkenning Vakbekwaamheid Bouwbedrijf slaagde te 's-Gravenhage o.m. de heer L. van Geel, alhier, geves tigd in Hoofdstraat 133, als tim merman-aannemer. Om een Troon. In de zaal van de heer Jan van Dun treedt momenteel een toneel groep van de St. Jansschool op met een kindertoneel van de in Kaatsheuvel bekende onderwijzer Br. Lucas, onder de titel „Om een Troon". Zaterdag werd voor de meis jes, Zondag voor de burgerij en a.s. Woensdag en Donderdag wordt voor de jongens en andere genodigden gespeeld.Wie weer eens van enthousiast jongensspel genieten wil, moet deze gelegen heid niet laten passeren. Vrij, on gedwongen spel, het uitleven van een kind in zijn enthousiasme, dal biedt ook thans weer dit toneel werk, al kan het een „Radeske" of „Polleke Prik" niet benaderen in rijkdom aan fantasie en uitbeel ding in decor en costumering. Als men echter de jongensziel wil be grijpen, dan is er ook hier veel te genieten. Laètitia. De onlangs opgerichte to neelvereniging Laetitia heeft besloten met de a.s. Vasten- avonddagen in de zaal van de heer Jan v. Dun het zeer ge roemde toneelwerk van Ant. Coolen „Klokkengieter" 0P te voeren. Waar we de capaci teiten der acteurs kennen, mogen we van deze opvoering iets goeds Verwachten. Armenconcert. Lag het oorspronkelijk in de bedoeling op Zondag Vas tenavond een Armenconcert te geven, thans is vastgesteld, dat de harmonie Apollo op Zondag 27 Febr. een concert zal geven in Loonopzand, in samenwerking met de harmo nie Concordia aldaar. Repetitie-avond Bel Canto. Waar in de Bel Canto-zaal op Donderdagavond een to neeluitvoering wordt gegeven door het Schooltoneel der St. Jansschool, zal de repetitie van het Dameskoor en Ge mengd Koor van Bel Canto niet op Donderdagavond, doch op Woensdagavond plaats hebben. Tevens zal die avond een bespreking worden ge houden over de te houden feestvergadering van Bel Canto. Agenda. Maandag 7 Febr. 8 u. n.m: Bioscoopvoorstelling Apollo- Theater. insdag 8 Febr. 7.30 u. n.m. repetitie R.K. Par. Zangkoor St. Janskerk, waarna be stuursvergadering. Woensdag 9 Febr. 7.30 uur n.m. repetitie dameskoor Bel Canto. Woensdag 9 Febr. 8.30 uur n.m. repetitie Gemengd Koor Bel Canto, met algemene ver gadering. Woensdag 9 Febr. 8 u. n.m. repetitie Harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia. Kajotters-Agenda. Maandag 7 Febr. 7.30 u. n.m. Kajottersgroep in het Patro naat te Berndijk en K.A.J.- zaal Gildenbond. Dinsdag 8 Febr. 7.30 u. n.m. Pioniersgroep K.A.J.-zaal Gil denbond. Woensdag 9 Febr. 7.30 uur n.m.' Kajottersgroep K.A.J.- zaal Gildenbond. Donderdag 10 Febr. 7.30 n.m. Kajottersgroep K.A.J.- zaal Gildenbond. 8 uur n.m. Bestuursvergade ring. 9 uur n.m. Leiderskring. Vrijdag 11 Febr. 7.30 u. n.m. Repetitie-avond toneelgroep K.A.J.-zaal Gildenbond. Zaterdag 12 Febr. 7.30 u. Ontspanningsavond KAJ-zaal Gildenbond. Zondag 13 Febr. 11.30 uur v.m. Studiekring i. d. K.A.J.- zaal v. d. Gildenbond. R.K. E.H.B.O. St. Rafaël. Onlangs hield de R.K. Vereni ging voor Eerste Hulp bij Ongc. lukken St. Rafaël twee vergade ringen onder voorzitterschap van de heer J. Toorians. De eerste vergadering werd gehouden in de zaal van café Wijtvliet. Na de opening door de voorzitter wens te hij alle leden alsnog een Zalig Nieuwjaar. Deze eerste vergade ring in 1949 was een feestverga dering, waarbij allen vertegen woordigd waren en waarin onze penningmeesteresse Mej. Liza de Bont, die sedert 1943 deze func tie bekleedt, aftrad. De voorzitter dankte namens het bestuur en le den de scheidende penningmees teresse voor de moeite die zij zich getroost heeft voor onze ver eniging. Sinds het bestaan, yan de vereniging, 1939, is zij trouw lid geweest en bewees zij de EHBO vele diensten. Bij de heroprichting van de vereniging in 1943 toen de bezetter van tevoren alle ma terialen had afgenomen en waar na de vereniging totaal stil lag heeft ook zij haar beste krachten gegeven voor de instelling van EHBO-posten voor het naderen de oorlogsgevaar vanuit de lucht en de latere naderende bevrij dingstroepen uit het Zuiden. Eni ge feiten werden naar voren ge bracht wat betreft haar werk. De geest, adviseur, de Zeer- Eerw. Heer Pastaar Schoenma kers, zond bericht van verhinde ring, doch verzocht het bestuur Mej. de Bont zijn dank over te brengen. Hij betuigde zijn waar dering voor het vele wat zij met een bewonderenswaardige ijver gedaan heeft voor onze EHBO en stelde haar als voorbeeld van een model EHBO-ster. De docent, Dr. Smals, dankte haar eveneens voor haar vlijtig werk als Eerste Helpster. Steeds stond zij klaar voor elke hulpver lening en met kalmte wist zij de slachtoffers te helpen. Bij de cur. susgeving, waar zij als leidster de docent hielp, evenals bij de oefe ningen, mag zij gerust als een voorbeeld gesteld worden voor ons geheel EHBO-corps. Steeds heeft zij zich voor het werk geïn teresseerd, hetgeen ook gewaar deerd werd. Na deze toespraken werd de bestuursverkiezing gehouden voor aanvulling van de vacature van Mej. de Bont. Door stemming werd aangenomen dat Mej. Anny Toorians de functie van penning meesteresse aanvaarden zou. Zij heeft dit aangenomen en zei even eens al het mogelijke te doen voor de vereniging, zowel naar binnen als naar buiten. Mej. Toorians is eveneens lid vanaf de oprichting in 1939 en heeft ook de leiding over de damesploeg. Voor de hulpverlening heeft zij ook een groot deel voor zich opgeëist, want in menig geval was zij ook de Eerste Helpster. In haar nieuwe functie veel succes voor de vereniging. Bij het huwelijk van Mej. de Bont zal haar vanwege de vere niging een cadeau worden aange. boden. De docent en de voorzit ter brachten nogmaals dank aan de scheidende penningmeesteresse voor haar werk en wensten haar veel voorspoed voor haar verdere levensstaat. Voorts werd de nieuwe cursus besproken, die in Februari a.s. zal aanvangen. Op de volgende vergadering zou hierover gespro ken worden, wanneer deze defi nitief zal beginnen. .Op 2 Januari j.l. is de Katho lieke Bond voor EHBO opgericht die aangesloten is bij het Wit- Gele Kruis. De plaatselijke afde ling van de EHBO is hiermede zelfstandig geworden. De vereniging heeft een ver- bandpost geplaatst voor de Duik. sehoef en Kraanven. De vergadering werd op de ge bruikelijke wijze gesloten. De tweede vergadering, gehou den in het Parochiehuis, handelde over de nieuwe cursus, die op Dinsdag 1 Febr. zou aanvangen. Het aantal nieuwe cursisten, dat had ingeschreven, was 27. Ver schillende punten omtrent de cur sus werden besproken, o.a. de te volgen 26 lessen met de examens daaraan verbonden, de verplich tingen van de cursisten e.d. Tevens werd het reglement be handeld, met betrekking tot de cursus en huishoudelijke aangele genheden. De opgegeven cursisten hebben zich vrijwillig voor ons mooie werk van hulpverlening opgege ven en daardoor alle verplichtin gen en rechten van de EHBO op zich genomen. Hierna volgde de sluiting. Burg. Stand van 15-31 Jan. 1949. Geboorten Nicolaas Ch J zv J Th v d Hout-Kuijpers. Jo hannes R M zv R E H Raaijmaa- kers-de Bruijn. Antonius C M zv R E H Raaijmaakers-de Brijun Jacobus W M zv J F Brou- wers-Jansen. Maria A C dv L M Ververs-Beekmans. Josephus A M zv P J v Leeuwen-v Dun. Lambertus A L zv H M v d Velden-Hendriks. Paulina A M dv C J v Bijnen-Hoevenaar. - Martinus A J M zv N A de Bie- Maas. Overlijden Adrianus Warten- berg echtgenoot van Petronella v Loon 62 jaar. Maria W Lam- booij echtgenote van Francis Oer- lemans 66 jaar.. Johanna Kops echtgenote van Johannes M van Seters 69 jaar. Johannes van Noye weduwnaar van Johanna M Wouters 76 jaar. Johanna M C Havermans weduwe van Judocus F van Tilborg 75 jaar. Antonia Musters weduwe van Leonardus Vissers 82 jaar. Huwelijksaangiften: Th H Hoch- wald 30 jaar en W A Kolsteren 33 jaar. C Smits 25 jaar en M W Couwenberg 23 jaar. J M Muijzelaar 33 jaar en A M van Zon 33 jaar. - A H van Paapen 27 jaar en G A Greven 25 jaar. HM van Boxtel 29 jaar en M J C avn Dongen 27 jaar. Huwelijken Marinus J v Hei voort 56 jaar en Adriana J Kerst 36 jaar. Adrianus C Marijms. sen 23 jaar en Catharina Nieu- wenhuizen 23 jaar. Franciscus A van Broekhoven 32 jaar en Jo hanna Th Rense 24 jaar. Lu cas M Verschuren 25 jaar en Ge- zina M Heijda 29 jaar. Petrus M v Wel 44 jaar en Anna C van Huiten 31 jaar. Ingekomen personen: G C van Rossum van Amsterdam. J Th van der Meer van 's-Gravenhagc. Cornelia L van Luxemburg van Tilburg. H A A Glaude- mans van Driebergen-Rijsenburg. CA Schellen van Udenhout. Vertrokken personen: M J van Deursen-Smits naar Heusden. MAF Vloemans naar Bruns- sum. -ACM Bergmans naar Tilburg. A J van Engelen naar Waalwijk. CAM Jansen naar Tilburg. CM Couwenberg en Tilburg. W C Appeljan naar gezin naar Amsterdam. -AC v Wel-v Huiten naar Waalwijk. Terwijl in Boedapest een stel misdadigers die zich rechters noe men, de prins der Kerk, Kardinaal Mindzenthy schuldig willen ver klaren en zich klaar maken om het vonnis uit te spreken, dat van tevoren reeds vast stond, terwijl de pers vol staat van dit mon sterproces en de radio ons voor licht over deze tragische comedie, terwijl de eis waarvoor de eis waarvan de hele beschaafde vrije wereld vol ontzetting heeft kennis kunnen nemen, dezer dagen be kend wijerd, is Zondag j.l. op on dubbelzinnige wijze gebleken, hoe ver men in onze streken nog van een dergelijke mentaliteit af is en hoe men hier de priestert nog eert. De Hoogeerwaarde heer Deken Goossens, 25 jaar Pastoor ie Dru- nen, is op een grootse wijze Zorv ig cj.l. gehuldigd. Op 1 Febr. herdacht Zijn Hoog eerwaarde deze dag, maar dan in stilte. Lang voor dat Drunen ont waakt was, ging een grijze Her der, zoals elke morgen, zijn gang van de verre pastorie naar de noodkerk. In alle eenvoud droeg hij op die bijzondere dag een ge wone stille H. Mis op. Alleen de vele kinderen die daarbij tegen woordig warerf1 konden getuigen dat het geen gewone dag was en meer nog getuigden zij dat, toen allen ter H. Tafel naderden. Maar Zondag j.l. hebben de pa rochianen hun Pastoor, ten spijt van zijn wil zich van alle uiterlijk vertoon te onthouden-, op een grootse wijze gehuldigd. Het kleine noodkerkje ging schuil onder een vracht van groen en bloemen, een eenvoudige, maar desalniettemin kostbare en prach tige versiering met bloemen en vlaggen van de pastorie tot de kerk, gaf het geheel een feestelijk aanzien. Van alle huizen wapper de de Nederlandse driekleur. De jubilaris werd aan de pas torie 's morgens afgehaald door het het Kerkbestuur, het feest-co- mité, de Harmonie der Jongens congregatie en tal van bruidjes. In de noodkerk, die tot de ui terste hoeken gevuld was, droeg de jubilaris, geassiteerd door bei de kapelaans, eeen plechtige H. Mis op. Tal van geestelijke en wereldlijke autoriteiten woonden deze H. Mis bij. De feestpredica- tie werd gehouden door de Eerw. Pater Wilbertus de Wit, O. Cap. priesterzoon van onze parochie. De gewijde spr. sprak over de grootheid en de verhevenheid van het priesterschap en ging dieper in op de grote taken van de pries ter, n.l. het offeren, het zegenen, het leiden en het dopen. Tot slot bracht spr. hulde aan de jubilaris. Het kerkkoor voerde uit de Missa Sanctae Trinitatis van Hub. Cuy- pers voor 4-stemmig mannenkoor. Na de Hoogmis werd uitge voerd de Priestercantate van J. Haagh C.s.s.R. Het „groot zijt gij priester des Heren" had hier mis schien nog wel een grotere en diepere betekenis als men opper, vlakkig zou kunnen denken. Na de Hoogmis (de zon kwam inmiddels het feest verhogen) ging de stoet weer naar de pas torie. De harmonie der Jongens- congregatie bracht bij aankomst- aldaar nog een aubade. Om 1 uur had in het prachtig versierde gymnastieklokaal een huldiging plaats. Bij deze huldi ging merkten wij op het voltallig gemeentebestuur, burgem. Snels en mevr. Snels, alsmede de oud burgemeester mr. v. d. Heijden en mevrouw, Notaris Schreurs, deh eer Lips, dr. v. d. Wouw, dé heer Kamp en vele anderen. Van de geestelijkheid merkten wij op rector Schellekens en Mutsaerts, Pastoor Pijnenborg, Pastoor van Groesbeek, oud-Drunenaar, Pas toor v. Kessel, eveneens oud- Drunenaar, rector v. Dal en kap. IJzeldijk. Kap. v. Erp opende deze bij eenkomst. Hij sprak zijn leedwe zen uit tegenover de jubilaris dat men wegens plaatsgebrek slechts een beperkt aantal parochianen bij deze huldiging kon uitnodigen. Spr. gaf hierna direct 't woord aan de secretaris van het Kerk bestuur, de heer C. Pijnenburg, die in een korte speech het co- deau van de parochie aanbood. De heer Peijnenborg sprak als volgt: Hoogeerwaarde Heer Deken, Nu wij in feestelijke bijeenkomst hier bij elkaar zijn, valt mij de eer te beurt, om namens het Kerk bestuur de rij te openen van hen, die in verschillende toonaarden U zullen danken en huldigen. Indachtig het spreekwoord „Eenvoud is het kenmerk van het ware", zal ik niet trachten in een breed opgezet betoog de gevoe lens weer te geven die mij op dit ogenblik bezielen, maar wil ik U uit het diepst van mijn gemoed dank zeggen voor al het vele en goede, dat door U voor ons in de voorbije 25 jaren is geschied en LI geluk wensen met het bij-

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 3