Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Brabant kantoor waalwijk Waalwijkse en Langstraatse Courant I Ut de wijde REDE 25 JAAR AAN DE Glas in Lood OM INDONESIË Indrukwekkend PROTEST van 35 diplomaten DE HEER L. A. VAN DER LINDEN DOCEERDE De ,,Ghesellen van de Speleweiluis terden het feest op. W. v. d. Heijden Zonen Waalwijk. Tel. 443. MAANDAG 21 FEBRUARI 1949 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Redacteur-Verslaggever W. v. d. MEE Jr. 72e JAARGANG No. 16. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Na gewezen te hebben op de zegenrijke regeringsperiode van Koningin Wilhelmina en de uit. bundige begroeting van Koningin Juliana in 1948, gaat de voorzit ter verder In mijn jaaroverzicht over 1947 stelde ik een aantal problemen in het licht, van welker oplossing een verbetering van de economi sche positie van Nederland in ho ge mate afhankelijk is. Helaas moet ik dit jaar wederom aan dacht voor die problemen vragen, omdat zij al moge hier en daar een verandering ten goede zijn waar te nemen nog steeds on veranderd het economisch' beeld van ons vaderland in zo hoge mate beheersen. Als eerste noemde ik het vorig jaar het tekort op onze handels balans. Ik noemde U toen het ab solute tekort van 2.4 milliard gul den in 1948 (het nauwkeurig cijfer is nog niet bekend) zal dit tekort wederom ongeveer 2.3 mil liard gulden bedragen. Hoewel hier van geen vermindering kan worden gesproken, mogen wij niet uit het oog verliezen, dat met het geven van louter absolute cijfers tekort wordt gedaan aan de ver betering, welke hier ongetwijfeld te bespeuren valt. Immers bedroeg in 1938 het tekort op onze han delsbalans, uitgedrukt in percen tage van de invoer (d.i. het ge deelte dat niet door uitvoer wordt gedekt), 27% en was dit in 1946: 63% en in 1947: 57%; voor het jaar 1948 mag dit tekort vermoe delijk gesteld worden op 47% van de invoer. Stemt deze procentuele teruggang van het tekort tot te vredenheid, toch mogen wij niet vergeten dat .eerst dan, wanneer de invoer volledig door uitvoer gedekt wordt, ons land in staat zal zijn zich volledig te handha ven. Immers we mogen daarbij voorlopig niet zoals voorheen re kenen op zodanige reserves aan vorderingen uit buitenlandse be leggingen, dat wij daarmede het invoeroverschot kunnen opvan gen. Ook uitbreiding en verbete ring van onze handelsvloot door grotere deelname aan het interna tionale vervoer en het verlenen van andere diensten al mogen wij deze in genen dele verwaar lozen zullen aan de inkrimping van het tekort op onze handels balans, gezien de grootte van het absolute cijfer van dit tekort, niet in zodanige mate kunnen mede werken, dat hierdoor dat tekort zal kunnen worden weggewerkt. Deze overweging voert naar de enige mogelijkheid, welke reëele verbetering brengen kan, n.l. uit. breiding en stimuering van be staande industrieën en vestiging van nieuwe, welker producten in het buitenland afzet zullen kun nen vinden. Wel wordt naarstig gewerkt om onze export op te voeren, wat uit de boven gegeven cijfers ook blijkt, toch zal nog gro te inspanning worden gevergd en vooral wijs beleid gevraagd wor den om het beoogde doel te be reiken. Hoofdvereisten toch voor uitbreiding en handhaving van ex port zijn het produceren van kwa liteitsproducten en de mogelijk heid om deze tegen een concur rerende prijs op de internationale markt aan te bieden. Het voldoen aan het eerste is niet mogelijk zonder geschoolde arbeidskrachten en het beschik baar zijn van goede grondstoffen, het tweede vereiste dwingt tot goedkopere productie-methoden. Voor de scholing van arbeids krachten, zelfs voor de reeds lang gevestigde industrie, ontbre ken nog steeds in voldoende mate ambachtsscholen, al wordt hieraan de laatste tijd gelukkig meer aan dacht besteed. Vermelding ver dient in dit verband het uitstekend gedocumenteerde rapport dat on. langs door de Stichting „Tech nisch Hoger Onderwijs in het Zui den" werd uitgebracht. Het be schikbaar zijn van goede grond stoffen zal voor ons in dit opzicht wel zeer arme land een zeer grote moeilijkheid blijven, daar wij hiervoor grotendeels afhankelijk zijn van het buitenland, zowel ten opzichte van de kwaliteit als van de prijs van die grondstoffen^ Dit brengt met zich dat het produce ren zelf zo goedkoop mogelijk zal moeten geschieden, wil die inge voerde grondstof als eindproduc- tie buiten ons land afzetgebied vinden. En ook bij het produce ren zelf zijn wij wederom in grote mate van het buitenland afhanke. lijk, omdat ook de productiemid delen van het buitenland moeten worden betrokken. Vanzelf voert dit tot 'n ander probleem, dat de ook voor de nationale markt wer kende industrie sterk beïnvloedt, n.l. de beperkte kapitaalpositie van vele bedrijven, mede tenge volge van de door de regering gevoerde prijspolitiek. Vervanging van versleten en verouderde ma chines en aanschaffing van nieu we machines voor uitbreiding, stellen zulke hoge kapitaaleisen, dat vele bedrijven noodgedwon gen tot inkrimping van hun pro ductie-apparaat zullen moeten overgaan of zich niet zullen kun nen aanpassen aan de nieuwste eisen, welke aan de afgewerkte producten worden gesteld. Wordt de prijspolitiek niet grondig gewijzigd en op de ver vangingswaarde van de produc tiemiddelen ingesteld, dan blijft er voor velen slechts het alternatief van een omvangrijke en kostbare financiering door de overheid met een onvermijdelijke toekom stige socialisering van ons be drijfsleven. Immers kapitaalvoor ziening 'door het publiek is bij de huidige abnormaal hoge belastin gen, waardoor werkelijk sparen tot de practische onmogelijkheden gaat behoren, niet in betekenende mate te verwachten. Het is toch zo, dat bij de enor me stijging van de lonen en van de prijzen voor grondstoffen, ge. bouwen, machines, het benodigde kapitaal bij een normale bedrijfs- gang, een veelvoud zal moeten zijn van dat van voor de oorlog. Een dergelijke kapitaalvorming wordt door de tegenwoordige prijs- en belastingpolitiek onmo gelijk gemaakt. van de Voorzitter, de heer J. W. van Heesbeen, uitgesproken in de verga dering van de Raad van Bijstand van de Kamer van Koophandel en Fabriekeh voor Noordbrabant, kan toor Waalwijk, op Don derdag 17 Februari 1949. Wij vrezen dat straits, wanneer de achterstallige belastingen zul len zijn geïnd en in de door de oorlog opgehoopte behoefte aan vele consumptiegoederen groten deels zal zijn voorzien, een nor male voorraad en debiteurenvor ming, het aan vele bedrijven on mogelijk zal maken hun zaken te financieren. Wij kunnen slechts hopen dat men in Den Haag, nu het mis schien nog tijd is, inziet welke consequenties voor het herstel en het behoud van onze welvaart, aan dit probleem vastzitten. Daar komt nog bij dat het verbruik van sommige niet-noodzakelijke con sumptiegoederen enorm gestegen is. Wij behoeven daarbij slechts te denken aan het verbruik van tabaksartikelen, alcohol en snoep goed. De spaarsaldi zijn in 1948 verder teruggelopen. Indien Nederland zijn groeien de bevolking een bestaan wil ver schaffen, zal dat alleen kunnen geschieden door het scheppen van arbeid in Handel, Industrie en Landbouw en deze kunnen alleen uit besparingen gehandhaafd en uitgebreid worden. Een volk dat niet spaart, snijdt de slagader van zijn welvaart af. De buitenlandse politiek %van de U.S.A. schept door de Marshall hulp zonder twijfel voor enige ja. ren mogelijkheden, Welke mits er een goed en weloverwogen ge bruik van wordt gemaakt ons enig soulaas zullen brengen. Toch moeten wij ons wachten, hierin meer te zien dan een zwakke brug welke de kloof die ons land van de status van selfsupporting scheidt, overbrugt. Alleen door hard werken en spaarzaamheid zullen wij in staat zijn die brug zodanig te versterken, dat zij na het wegvallen van de Marshall hulp voor ons een blijvende ver binding met de welvaart kan be tekenen. Wil het economisch leven van ons volk zich zodanig ontwikke len, dat het gerechtvaardigd stre ven naar welvaart blijvend met succes wordt bekroond, dan zal ook op het terrein van de staats financiën, mede gezien de nood zaak van verlichting van 'n do dende belastingdruk, een andere weg moeten worden bewandeld. De tekorten op de landsbegroting moeten niet alleen verdwijnen, ook uitgaven voor niet alleszins gerechtvaardigde overheidsbemoei ing zullen bovendien ernstig moe ten worden beknot, zo mogelijk geschrapt. Immers niet een slui tende begroting alleen mag het doel zijn, er moet tevens perspec tief geopend worden op verlich ting van de zwaar drukkende las ten en op vergroting van het par ticulier initiatief. Gelukkig is er althans een ten- denz waar te nemen, dat de weg van belemmerende overheidsbe. moeringen, van grote begrotings tekorten en van onverantwoorde staatsuitgaven niet verder zal worden opgegaan. Er is getracht een sluitende of alhans ongeveer sluitende staatsbegroting vast te stellen, het ambenarencorps wordt enigermate ingekrompen, over heidssubsidies op' eerste levensbe hoeften, die ons welvaartspeil kunstmatig verhoogden, worden aanmerkeijk verminderd, allerlei distributiebepalingen werden op geheven. Het is nog lang niet voldoende, doch het is een begin dat hoop geeft, mits op de nieuw ingeslagen weg wordt voortge gaan. Intussen mogen wij constateren dat de productie en personeelsbe zetting in het afgelopen jaar over het geheel genomen die van het voorafgaande jaar, zelfs die van 1938, aanmerkelijk heeft over troffen, al werd in 1948 de voor oorlogse arbeidsproductiviteit nog slechts voor rond 80% bereikt. Zonder twijfel drukt, wat het laatste betref, zeer zwaar 't grote tekort aan huisvestingsmogelijk heid van de bevolking. Naast de grote morele gevaren, welke dit probleem voor ons volk met zich brengt, remt dit zonder twijfel in belangrijke mate de arbeidslust van de werknemer. Vermoeienis en ontbering door tè grote af standen van de plaats waar ge werkt moet worden en psychische ontwrichting van de arbeider, die geen vrij eigen tehuis heeft voor zich en zijn groeiend of nog te vormen gezin, spelen daarbij een grote rol. Het is dan ook niet bemoedi gend, dat de regering niet meer bliik geeft van besef van de wer kelijke noodtoestand van ons volk door er ernstig naar te streven dit probleem in sneller tempo op te lossen. Zonder twijfel zal ook dit onderwerp van huidige over heidsbemoeiingen sterk worden beïnvloed door de voor ons be schikbare deviezenpot, maar men mag toch niet uit het oog verlie zen dat voor de zedelijke en li chamelijke gezondheid van ons volk zowel als voor de arbeids. productiviteit een goede huisves- eing een eerste vereiste is. Gezien het voor 1949 beschikbaar gestel de woningbouwvolume, moet ge sproken worden van een schriel heid, waarbij zelfs niet aan mi nimale behoeften op dit gebied wordt tegemoet gekomen. Boven dien wordt het vertrouwen in het beleid van de overheid op dit ter rein wel zeer geschokt door het herhaaldelijk wijzigen van plan ningen en toezeggingen met be trekking tot de uiteindelijke vol ledige voorziening in de woning behoefte. Het is een gelukkig verschijnsel voor ons economisch herstel dat de handel met onze Oosterburen langzaamaan begint te herleven. Vorig jaar kon het eerste handels- accoord worden gesloten. Over de uitvoeringen lopen de menin gen uiteen. Er zijn nog vele pro blemen op te lossen. Het wil ons voorkomen dat de Nederlandse zakenmensen zich behoren in te spannen om het normale handels verkeer met Duitsland te doen te rugkeren. Over beide grenzen zijn vele toestanden gewijzigd en een heroriëntatie zal in vele gevallen noodzakelijk zijn. Tenslotte memoreer ik de Be nelux, niet om in den brede uit te weiden over het wel en wee, dat deze economische Unie met de lage landen" van Noordwest- Europa zonder twijfel brengen zal. maar om mijn verwondering uit te spreken, dat er bij beide partners nog zo weinig overtui ging heerst van de belangrijkheid van dit voor de politieke en eco nomische ontwikkeling van West* Europa zo belangrijk gebeuren. Zowel hier te lande als in België hoort men in het bedrijfsleven slechts bezorgdheid om de offers, die men zelf wellicht zal moeten brengen, en acht men de aan staande economische Unie slechts van belang voor de andere part ner. Ik ben van oordeel dat wil deze Benelux het gestelde doel werkelijk bereiken 't niet vol doende is dat de regeringen van de landen regelingen tot stand brengen en invoeren. Allen, wie de nieuwe toestand aangaat en niet het minst het bedrijfsleven, zullen met terzijdestelling van ei gen belang door een juist begrip van het grote goed voor het al gemeen welzijn moeten bijdragen tot het slagen van een opzet, die wel eens het prototype van de toekomstige staten van Europa zou kunnen zijn. Wordt vervolgd. Zoals bekend, is dr. Beel Woensdagmiddag op Schip hol aangekomen. Hij ver klaarde dat hij tot nader overleg naar Nederland was gekomen; als hij plannen had. om af te treden, zou zulks overbodig geweest zijn. Ondertussen was de Ka merzitting aan de gang, waar in dr. Drees de minister-pre- sident en Mr. van Maarse- veen, minister van O. G. ad interim het woord voerden en duidelijk maakten dat de Ned. regering zal samenwer ken met de Veiligheidsraad, zover dit haar mogelijk is en de souvereiniteit toelaat, zo als dr. v. Roijen in de Vei ligheidsraad heeft uiteenge zet. Dit is alles heel duidelijk, maar we wisten daarmee nog niet wat er gebeuren gaat. Ondertussen is men in In- dië opgelucht en ook Sultan Hamid door 't feit, dat de re solutie niet zonder meer wordt aanvaard, maar de Ne derlandse pers was niet zo bijzonder .enthousiast over deze rede. Voorts is op voorstel der Commissie der V. N. de da tum dat de Interim-regering gereed moet zijn, verplaatst van 15 Februari naar 1 Maart en wil een Amerikaans sena tor vastleggen, dat landen die dé opdrachten of bevelen der Ver. Naties niet opvolgen, uitgesloten worden van „Marshall-hulp" en zo gaat 't maar verder. Vrijdagmiddag legde minis ter van Maarseveen een ver klaring af, waaruit bleek dat de plannen van de regering en dr. Beel volkomen accoord gingen. Daarna begon het debat, dat werd ingezet door dr. Prof. Romme (K.V.P.). Over een en ander zal men nader elders lezen. Uit naam van 34 bij 't Va- ticaan geaccrediteerde diplo maten heeft de ambassadeur van Columbia, Carlo Arango Velez, aan Paus Pius XII een officiëel protest doen toeko men tegen de berechting van Kardinaal Mindszenty. Arango Velez verklaarde: „Wij delen respectvol in het leed en de gemoedsbewegin gen, welke u zijn aangedaan door de misdaad tegen de godsdienstige, persoonlijke en politieke vrijheid, waarvan kardinaal Mindszenty het slachtoffer is geworden". Z. H. de Paus antwoordde: „Deze historische audiëntie is 'n getrouwe afspiegeling van de gevoelens en aspiraties van verreweg het grootste en het dieper voelende deel van het mensdom". „Zij geeft blijk van de re actie, niet slechts van het christelijk, doch zelfs van het zuiver menselijk geweten, op alle verdrukking en despotis me, op elk onrecht en elke bedreiging van deze rechten en heilige principes, welker handhaving noodzakelijk is tot eerbied voor een bevei liging van de essentiële waarden". Alle leden van het corps diplomatique ten Vaticane waren aanwezig .behalve de vertegenwoordigers van Gua temala, Panama, Monaco en Joego-Slavië. Franklin Gowen woonde de audiëntie bij als plaatsver vanger van Truman's per soonlijke gezant, Myron Tay lor, die zich in de V.S. be vindt. HENRI DE GREEVE SCHRIJFT NAAR HONGAARSE REGERING. Henri de Greeve heeft dezer dagen de Hongaarse regering een telegram gezon den, waarin hij de regering verzoekt Kardinaal Minds zenty naar Nederland te la ten komen om hier zijn nieu we inzichten uiteen te zetten; van de zijde der Hongaarse regering kan hiertegen geen bezwaar bestaan, aangezien de Kardinaal heeft verklaard geheel accoord te gaan met de uitspraak van het Volks gerecht. Voor hen zou dit een prachtige propaganda zijn. Hij heeft ook een schrijven gericht aan het hoofdbestuur van de C.P.N. om alle invloed aan te wenden, en zo de' kar dinaal mocht komen, hem alle hulp te verlenen, omdat dit voor hen een prachtige pro paganda in Nederland zou vormen. Het schrijven aan de Hon gaarse regering besluit: Wij vertrouwen een gunstig ant woord te zullen ontvangen. Daarna zullen wij de Kardi naal persoonlijk uitnodigen, tiet is uitgesloten dat de Kar dinaal zal weigeren, daar be keerlingen altijd de vurigste propagandisten zijn. EEN MINISTER VERGISTE ZICH. Woningen, jenever en tabak. Tijdens de behandeling van de begroting van het Minis terie van Wederopbouw en Volkshuisvesting in de Twee de Kamer heeft minister In 't Veld, sprekende over de deviezenmoeilijkheden, die de materiaal aankoop voor bouwnijverheid belemmeren, gezegd, dat een vermindering van het jeneververbruik de deviezenpositie voor de bouw nijverheid zou kunnen ver beteren. Een nadere bestudering van de cijiers heelt deze opvat ting van de minister niet be vestigd, zo deelt het ministe rie van Wederopbouw en Volkshuisvesting thans mede. Daar voor de bereiding van gedistilleerde dranken prac- tisch [geen grondstoffen in gevoerd behoeven te worden, zou een beperking van hqt jeneververbruik geen devie- zenbesparing van enige be tekenis met zich brengen. De minister stelt er daarom prijs op te verklaren, dat zijn des betreffende mededeling niet juist is gebleken. In tegenstelling tot hét je neververbruik heeft het ta baksverbruik wel een na delige invloed op de positie van de bouwmaterialen, al mag deze invloed niet te hoog worden aangeslagen. Minder roken zou echter inderdaad kunnen betekenen: meer hui zen bouwen. ALLE TABAK MET JULI VRIJ? Industrie moet zelf voor grondstof zorgen. Het ligt in de bedoeling per .1 Juli a.s. de distributie van tabaksartikelen geheel op te heffen, zo verneemt men uit welingelichte bron. Om dit mogelijk te maken zal ongeveer 40 procent meer tabak moeten worden ver werkt dan thans het geval is. Voor de aankoop van de hier voor nodige tabakken kan de overheid geen ponden, dol lars of Belgische francs be schikbaar stellen, maar de overheid wil de tabaksver- werkende industrieën de hel pende hand bieden bij 't ver krijgen van de nodige grond stoffen (door ruiling in het kader der handelsverdragen. Hierbij wordt vooral gedacht aan de mogelijkheid om Oriënt-tabakken in te voeren. Wanneer blijkt, dat de in dustrie er inderdaad in kan slagen zich de benodigde grondstoffen te /verschaffen, dan zal de opheffing der dis tributie op 1 Juli een feit worden. Als het nu maar waar blijkt. 5e BON AANGEWEZEN VOOR SINAASAPPELEN. Uiterlijk 26 Februari moet het publiek de bonnen 008 en 016 algemeen inleveren bij de groente- of fruithandelaar. Bon 008 algemeen (op de A- en B-kaarten) geeft recht op het kopen van 500 gram, bon 016 algemeen (op de -kaart) op het kopen van 1 kilogram sinaasappelen. De snelle aan voer van het fruit maakt deze vijfde bon-aanwijzing, zo kort reeds na de vierde, noodza kelijk. VOLGENDE MAAND WAARSCHIJNLIJK WEER 400 GRAM VLEES. Het vleesrantsoen zal op 12 Maart waarschijnlijk weer op 400 gram per persoon wor den gebracht. Zes weken lang heeft het slechts 300 gram be dragen, omdat er een tekort bestond aan binnenlands rundvlees en omdat de im port van Deens en Argentijns vlees beneden de verwach tingen bleef. Dat het rant soen op het vroegere gewicht kan worden teruggebracht is voornamelijk te danken aan de uitbreiding van de Neder landse varkensstapel. RUILHANDEL MET POLEN VOOR 58 MILLIOEN. Nederland en Polen zullen vólgens een pas afgesloten handelsovereenkomst goede ren uitwisselen tot een be drag van 58 millioen gulden. Dat is tweemaal zoveel als het yorige jaar. Donderdag j.l. werd op de H.B.S. en de M.M.S. feest gevierd, omdat de heer L. A. v. d. Linden 25 jaar les gaf in Nederlandse Taal en Ge schiedenis. Nadat om half negen in de parochiekerk van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen de mo derator de Weleer w. Heer Stevens een H. Mis uit dank baarheid had opgedragen, zou omstreeks half tien de hul digingsbijeenkomst in Musis Sacrum plaats vinden. Maar het werd wat later. Onder tussen echter hield het band je van de H.B.S. en de scho lieren zelf op luide wijze zich zelf en de aanwezigen bezig met het zingen van de mo dernste schlagers, totdat om kwart over tien ongeveer de jubilerende leraar en zijn fa milie onder luide toejuichin gen de zaal binnen kwamen. Na 'n kort inleidend woord van Moderator Stevens, sprak ais wnd. voorzitter van het plaatselijk bestuur en als ver tegenwoordiger van 't hoofd bestuur van O.M.O. de heer J. Tielen, de jubilaris toe. Hij complimenteerde hem harte- j lijk met dit jubileum en deed ook vooral de dank blijken van plaatselijk- en hoofdbe stuur, niet alleen door woor den, maar ook door enige fraai boekwerken, die hij de jubilaris aanbood met een schriftelijke felicitatie van 't hoofdbestuur. De directeur van de school drs. de Vries, bracht eerst de gelukwensen over van de In specteur die verhinderd was aanwezig te zijn en sprak dan een rede uit, waarin hij o.m. wees op de belangrijke plaats die het vak Taal en Letter kunde temidden van de an dere vakken innam en op de belangrijke plaats die de Moedertaal in de samenle ving was toebedeeld. En dit wezenlijk aspect van de ge meenschap had de heer v. d. Linden 25 jaar reeds onder wezen. De meeste aanwezi gen zouden niet beseffen wat een 25-jarige periode bete kende. Drs. de Vries drukte ook de erkentelijkheid van directeur en leraren uit en als blijk hiervan overhandigde hij de jubilaris namens leraren, congierges en de „gediensti ge" enkele kunstvoorwerpen, een schilderij van een stil plekje in Waalwijk, geschil derd door de heer Zegers, leraar aan de H.B.S., een kruisbeeld en enkele etsen. De Weleerw. Heer Stevens sprak vervolgens enkele woorden en wees als mode rator vooral op de vorming die de heer v. d. Linden zijn leerlingen had bijgebracht, welke vorming hij vooral uit bovennatuurlijk oogpunt be zag. Namens de leerlingen sprak de heer Knippels zijn dank uit voor de vele zorgen en moeiten die de jubilerende leraar zich steeds had moe ten getroosten, voor de pret tige wijze van omgang en als blijvende herinnering bood ook hij hem enkele mooie boeken aan en aan Mevr. v. d. Linden bloemen. Nadat een onlangs uit de leerlingen gevormd zangkoor- „Als de avond daalt" van Pfeil en „Wiegelied" van Brahms, vooral het laatste op te loven wijze, had gezongen, dankte de heer v. d. Linden in welgekozen woorden en gaf hij zijn kijk op de 25-ja- rige periode, terwijl hij ook zei God te danken voor de gunsten die hem in dit tijd vak waren bewezen. Hij vroeg een vrije middag voor de jongens, die de wnd. voorzitter van het plaatselijk bestuur gaarne gaf. De overige tijd van de voor middag werd gevuld met een 3-tai schetsen, gespeeld door de Gheseilen van de Spele wei: „Het meisje van i)om- remy" van Joe Corry, „Peer- ke Kustermans" bew. door G. Pierik en „De Woesteling" van Tsjechov, vertaling Bo- mans. IN a het eerste, dat van ern stige aard was, hebben d"e aanwezigen zich vooral kos telijk geamuseerd met "Peer- ke Kustermans" en zij het in iets mindere mate misschien met „De Woesteling", dig door de Gneseiien op zeer prijzens waardige wijze op ae plan ken werden gezet. Vooral An ton Sweers ais „Peerke" was een meesterlijke creatie, die door zijn spel de tekst relief gaf en zeer in humoristische waarde deed stijgen. Voor de leerlingen was er nog een dankbaar in ont vangst genomen tractacie van de jubilerende leraar, die deze dag niet licht zal ver geten. GEHEIMEN VAN HET WATERLAND. Donderdagmiddag voor de La- gere School, Donderdagavond voor het publiek en Vrijdagmid dag voor de leerlingen van de MULO en de Middelbare scho len, draaide in Musis Sacrum de prachtige natuurhistorische film van Nol Bimsbergen, „Geheimen van het waterland". Niet alleen dat deze film een waardevol do cument vormt uit natuur-histo- risch oogpunt, maar daarnaast was hij tevens een specimen van goed filmwerk, dat ook de han- delloze stof en het dier in zijn natuurlijke omgeving en doen en laten maakt tot een boeiend ge heel in de afwisseling van beel den en de schone opnamen van de camera. De Kring voor Natuur studie heeft zeer goed gedaan de ze film in Waalwijk te vertonen en heeft hiervoor ook de waar dering gehad, al kon de belang stelling nog groter zijn, want niet alleen voor de rechtstreeks geïnteresseerden is dit werk de moeite van het zien waard, ook de leek, ook hij die zich hele maal niet met de natuurhistorie bezig houdt, zal in de film iets vinden dat hem ongemeen be koort en misschien wel aange spoord worden iets meer van ^lat wonderlijke leven in de natuur, meer speciaal in de ongereptheid van het hollandse waterland, trachten te weten te komen. Zelfs de kinderen van de lagere school hebben er Donderdagmiddag van genoten, hoeveel te meer zal dan de volwassen mens er van ge nieten, die achter het uiterlijk waarneembare de machtige hand gaat zien van Hem die dit alles ordende. ONDERLINGE VEE-VERZEKERING WAALWIJK. Onder voorzitterschap van de heer H. Hoffmans Jr., ver gaderde Woensdagavond j.l. in café v. Heesbeen-Ketels de Onderlinge Vee-ver zekering Waalwijk. Na een woord van welkom wees de voorzitter er op dat

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5