DE LANGSTEA&! HEUSDEN WASPIK RAAMSDONK GEERTRUIDENBERG FEUILLETON DE ONTBREKENDE SCHAKEL Leo Lorre helpen Ridder Radbout 6 DE ECHO YAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 21 FEBRUARI 1949 6 •6 W*- - - 3M-4H. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 7). WASPIK. I de resultaten van het afge lopen jaar zeer gunstig wa ren, maar dat men niet al te optimistisch moest zijn; heel spoedig kon een batig saldo een nadelig worden. Na het voorlezen der no tulen deelde de voorz. mede dat het geblokkeerd saldo vrij was en dat nagenoeg alle le den hun beesten hadden la ten inspuiten tegen mond- en klauwzeer. De inkomsten over 1948 hadden bedragen 4650.83, de uitgaven ƒ2229.50, zodat er een batig saldo was van 2421.43. Het vorig jaar bedroegen deze cijfers resp. 5320.10, ƒ4828.75 en ƒ491.35. 266 Koeien waren verze kerd, 138 kalveren en 2 stie ren voor een verzekerd be drag van 181.140.het vo rig jaar waren er 337 beesten verzekerd tegen een bedrag van ƒ137.110.—. Het leden aantal was met twee toege nomen en bedroeg nu 49. De bestuursleden Kuysten en Hoffmans en de schatter v. Heesbeen werden bij ac clamatie herkozen. Een verzoek van de schat ters om salaris-verhoging, werd door hen, na een toe lichting van de voorzitter, ingetrokken. Het salaris van de secretaris werd verhoogd, voornamelijk als waardering van het vele, goede werk dat deze in het belang van de vereniging deed. De voorz. spoorde vervol gens allen aan hun beesten in te laten spuiten tegen t.b.c. en bij eventuele aankoop goed uit te kijken. Men besloot een volgende vergadering een spreker of een film te laten komen. JAARVERGADERING II. K. W. In de slechtbezochte jaar vergadering die de afdeling Waalwijk van de R.K. Han dels-, Kantoor- en Winkelbe- diendenbond Donderdagavond in het café van de Gildenbond hield, sprak de voorzitter de heer Broekhoven in zijn ope ningswoord zijn spijt uit ovei de geringe belangstelling die er niet alleen voor de verga deringen, maar ook voor het gehele werk van de Bond be stond, over het wanbegrip dat er heerste omtrent doel en werkwijze. Het ging niet zo zeer om salarisverhoging, als wel om de rechtspositie van het lid. Als deze laksheid niet ophield te bestaan, zouden er niet veel C.A.O.'s voor de kantoorbedienden komen en evenmin zou ae P.B.O. iets uithalen. Ieder moest daarom propagandist zijn. Hij sprak nog een speciaal woord van welkom aan de heer Nuyts, de districtsbe stuurder. Uit het jaarverslag van ae secretaris bleek dat er mo menteel 162 leden waren, 13 minder dan vorig jaar. De boeken kenden een sal do van 134.51. De voorz. lichtte vervolgens de W.M. nog nader toe en deelde mede, dat er getracht was op de Mij. Noord-Braband een C.A.O. in te voeren, na dat door de zeer geringe me dewerking van de werkge vers een landelijke C.A.O. m het verzekeringsbedrijf on mogelijk was gebleken, even als in het schoenenbe- drijf; bij de Nöord-Braband zou het binnenkort zijn be slag wel krijgen, maar voor JÊs Bij de motor aangekomenzei Leo: Nu gaan we zó hard rijdenals we nog nooit gereden hebben. Je zult eens zien hoe vlug we dat spook achter ons la ten." 1 „Dat weet ik nog nietmerkte Lorre op, die witjassen kunnen zich heel vlug voortbewegen.. Maar we zullen wel zien als we eerst maar weg zijn uit de buurt van deze ellendige herberg Leo startte zijn motorLorre sprong achterop en rrrttt, daar vlogen de twee vrienden langs de smalle weg. Venvelend hè, dat die wegen in dit land zo akelig 'smal zijn" ratelde Lorre terwijl hij steeds loerend achterom keek. „Hier, daar heb je wat te eten" suste Leo, terwijl hij een banaan uit zijn zak haalde. „Dan houdt-ie tenminste even zijn snavel'J dacht hij, „dat beest zou me zenuwachtig maken." Doch Lorre had zijn banaan al vlug op en riep toen uit: „Kijk, het spook komt uit de schoorsteen." Rook uit de schoorsteen? Dan zal het spook een vuurtje aan het stoken zijn." „Neen, het spook komt uit de schoor steen" herhaalde Lorre luid. Nu keek ook Leo even achterom en zag juist dat het spook hevig met zijn arm zwaaide. „We moeten nog harderschreeuwde Lorre, „want hij komt op ons af." Ter wijl Leo nog meer gas gafhield Lorre- al omkijkend het spook in de gaten, dat met grote snelheid achter de twee vrien den aanzweefde. Leo tuurde strak voor zich uit en ontweek handig de vele gaten en kuilen, die de weg haast on berijdbaar maakten. Terwijl Lorre zijn vriend voortdurend aanspoorde om harder te gaan rijden, zag Leo ineens in de verte een hooi wagen, die langzaamaan voortwiebelde op zijn krakende wielen en de hele breedte van de weg besloeg. Al vlug had Leo bekeken, dat hij er niet langs kon. Tegelijkertijd gaf Lorre een seintjedat het spook op hen inhaalde. De toestand werd gevaarlijk! ((Wordt vervolg'dfy^ i de schoenfabrieken zou er door de geringe belangstel- j ling van het daar werkend kantoorpersoneel wel niet i veel van komen. De heren Fait en v. Zon werden als bestuursleden her kozen en de kascommissie werd samengesteld uit de he ren Adriaansen, Schapen donk en de Leijer. Vervolgens sprak de heer Nuyts nog een opwekkend woord en lichtte hij verschil lende problemen en vraag stukken, die de aandacht van de Bond hadden, nader toe. BONTE AVOND „DE STICHT". Donderdagavond kwamen de leden van de buurtvereniging de Sticht weer eens in Thalia bij elkaar, om daar in een Bonte Avond enkele uren van zorgen- vergetende vrolijkheid door te brengen. Het was een groot ge zelschap dat het best onder el kaar eens was. De gezelligheid van het samen zijn werd echter nog verhoogd door het optreden van de Pech vogels en de HIBA's, die met hun vrolijke muziek en zang de aardige, komische schetsjes af wisselden. De stemming bereikte echter pas haar hoogtepunt toen om streeks kwart over elf de tafels en stoelen aan de kant en de be nen van de grond gingen; te gauw moest deze gezelligheid af gebroken worden. Onder de pauze werd door de voorzitter o.m. meegedeeld, dat de jongens in Indië de pakketten ontvangen hadden, 5 van de 9 jongens hadden reeds terugge schreven. Ten bate van deze jongens, maar ook van jongens uit een wijdere kring, die in Indië ver toefden, zou op 2, 3 en 4 April een Fancy-fair gehouden worden. De vasten was hierbij om het goede doel geen bezwaar. Zo werd, waar men het zei) goed had en gezellig ook nog ge dacht aan de jongens in Indië, die men op een dergelijke ma nier ook wil laten meeleven. JAARVERGADERING K.A.J. Heden (Maandag) avond om half acht houdt de K.A.J. haar jaarvergadering. De vergadering wordt gehouden in de Gilden bond. VASTENAVOND-VIERING VAN DE K.A.B. Zondag 27 Februari en Dins- dag 1 Maart zal de toneelver eniging van de K.A.B. haar tra ditionele vastenavonduitvoering geven voor donateurs en leden. Ditmaal heeft men gegrepen naar het toneelstuk dat Kees Spierings bekend maakte „Dorp in onrust", een stuk dat, mits goed gespeeld, de volle aandacht van de aanwezigen zal hebben en i meer dan dat. Maandag 28 Februari wordt deze uitvoering voor het publiek gegeven. AANBESTEDING KERMIS. Woensdagmorgen had ten ge meentehuize de aanbesteding plaats voor de kermis-vermake- lijkheden van dit jaar. De belangstelling was zeer groot, er waren zo ongeveer een 150-tal liefhebbers, te veel om ze alle hier te vermelden. Na gun ning zullen wij de gelukkigen meedelen, maar hopen intussen dat er onder dit groot aantal ook veel. goeds zit, zodat we weer eens een ouderwetse Waalwijkse kermis krijgen wat de bezetting der staanplaatsen betreft en niet zoals in 't afgelopen jaar, toen was 't maar echt dunnetjes! BURGERLIJKE STAND. Geboorten t Petronella J dv J J van Hoof- van de Leur Jan zv A H Schaap-Meulman Jacoba C A dv J A de Waal-Blom Maria dv H Schaf er-Treffers Mari- nus P J zv J M van Haren-Cou- wenberg Maria E G dv A L Dumoulin-Krol Jacoba V/ J M dv H F L van Well-van Dru- nen. Overlijden! Antonia van Loon 85 j wed. J van der Wiel Maria A C Somers 62 j wed L W J C Christ Hendrik Maas 76 j wedn J Vervoort - Adriana de Nijs 88 i jaar. I Huwelijks-aangiften! W A Broeders 24 j te Loon- op-Zand en M A Klerks 26 jaar te Waalwijk. Huwelijken A Ver voort 34 j en C J van Daalen 38 j beiden te Waalwijk. Ingekomen: T M C en C A M P van Bladel van Veldhoven GE M van Kessel van Tilburg M H Lainbermont van Vught W P Keijlard van Amsterdam J J Herbrink van Zwolle N P J de Vries van Utrecht J C P M Hakkenberg van Gaasbeek van Veendam. Vertrokken t A H F Lambooij naar Vaals M. Schwarz en gezin naar Haarlem E C Kleijssen naar Loonopzand. SCHAKEN. Woensdagavond speelde het tweede team van de Waalwijkse Schaakclub een competitiewed strijd tegen Max Euwe II uit Den Bosch. Waalwijk wist deze wedstrijd op het kantje af te winnen. De volledige uitslag is J. de JongG. Smits YY. J. MeijerE. de Vries YiYt. H. SchoonenbergE. Blanken 01 Th. BaxP. van Nieuw- stadt 10 J. VordragerW. van Pruijssen 01 C. DriessenG. Veltman 01 H. NieuwhardtMevr. Vader YiYl H. PiluskiA. Nijholt 10 Max Euwe IIWaalwijk II DIALECTEN-, VOLKSKUNDE EN NAMENONDERZOEK. Voor een aantal plaatsen in on ze omgeving, waar nog steeds geen of niet voldoende medewer- i kers zijn, zoekt de Centrale Com missie voor Onderzoek van het Nederlandse Volkseigen, Klove niersburgwal 29 te Amsterdam, personen die bereid zijn de vra genlijsten in te vullen, die ten behoeve van haar onderzoek eens per jaar worden uitgezon den. Deze plaatsen zijn: Drimmelen, Geertruidenberg, Heistraat, Heikant, Hooge-Ham, Hooge-Zwaluwe, Kapelle, Klein- Dongen, Lage-Zwaluwe, Loon- sche-Dijk, Made, Oosteind, Raamsdonksveer, Sprang, Ter- heide, Vaart, Waalwijk, Wagen berg, Waspik, Zevenbergsche- Hoek. Gaarne wekken wij onze lezers uit deze plaatsen, die zich in staat achten de lijsten van de Commissie in te vullen op, om op deze wijze dit bij uitstek na tionale en voor de wetenschap zo belangrijke werk te steunen. Jaarvergadering Varkens- en Kalveren-ver zekering. V/oensdagavond hield in café Joh. Siegers de varkens- en kal veren-verzekering haar algemene jaarvergadering. Na 't openings woord van de voorzitter, de heer H. van Drunen, gaf de secreta ris, dhr. Th. Mostermans een uit gebreid jaarverslag. Hieraan ont lenen we 't volgende; De totalp inkomsten van de varkensverze kering bedroegen 778.66, de uitgaven 717.05, batig saldo van 61.61. Het totale bezit bedroeg in 1948 476.99, in 1949 was dit bezit 638.60. De uitkeringspremie werd vast gesteld op 60 cent per pond bru to gewicht. De aftredende bestuursleden A. van Bokhoven en Ivo van Buul werden herkozen. Van de Slachtvee-verzekering waren de tot. inkomsten 56.02 de uitgaven 9.20, batig saldo 46.82. Hiervan bedroeg het to tale bezit per 1 Jan. '49 532.60. De premie werd vastgesteld op 1.per varken en de uitkering op ƒ1.per pond slachtge- wicht. Hierna volgde verslag van de kalveren-verzekering. De totale inkomsten hiervan bedroegen 201.23. De uitgaven 202.97, nadelig saldo 1.74. Het totale bezit dezer verzekering bedroeg per 1 Jan. 1949 112.58. De uit keringspremie werd vastgesteld op 75 cent voor kalfkoeien en 50 cent voor fokkalveren per mnd. De uitkering bedraagt voor kalveren tot 9 dagen 18 cent per pond, van 9 tot 100 tfegen 19 ct„ van 101 tot 150 dagen 20 cent, boven de 150 dagen 21 cent. Voor stierkalveren tot 9 dagen 14 cent, van 9 tot 100 dagen 16 cent, van 101 tot 150 dagen 17 cent, boven de 150 dagen 19 cent. De aftredende bestuursleden A. van Son en Ivo van Buul wer den herkozen. Met een dankwoord aan de secretaris voor diens keurig en accuraat beheer, sloot de voor zitter de vergadering. Vissers Geduld. In een gehouden vergadering van de Visclub „Vissers Geduld werden tot bestuursleden gekozen de heren H. Blankers en Th. Ver hoeven. De in deze vergadering gehouden collecte ten bate van Kath. Thuisfront bracht 17.19 op. Culturele Kring „Onsenoort". Als vierde in de serie „Cultu rele avonden", georganiseerd door bovenstaande kring, spreekt a.s. Zondag 20 Febr. des avonds om 7 uur precies Dr. Paul Juliën, over het „Leven der Pygmeën in Aequatoriaal Afrika", toegelicht door film. Voor de meeste Radio-luiste raars is Dr. Juliën geen onbeken de en worden zijn lezingen voor de radio dan ook door velen ge regeld met interesse gevolgd. Deze avond, die uiteraard nog- Toen zij de brief van Bernard ontvangen had, verspilde ze geen tijd met schrijven, maar zond de tuinman naar het telegraafkantoor vijf mijlen van haar woning ge legen, met het bericht „Kom onverwijld hier." Bernard, die de zaak maar het liefst zo gauw mogelijk achter de rug had, gaf onmiddellijk gevolg aan die oproep. Nu volgde een allerhelftigst on derhoud. Maar, ofschoon het de jongeman waarlijk leed deed zijn moeder teleur te stellen, verklaar de hij vastbesloten, niet op zijn besluit terug te kunnen komen, er was immers te veel tijd overheen gegaan om enig suc-ces te hebben. Toen sprak mrs. Sancuary in eens doodkalm „Er zit iets achter, Bernard. Wat het is weet ik niet en het kan mij ook niet schelen. Bedenk wel dat het je berouwen zal. De moordenaar van je broer zal toch ontdekt worden, dat is mijn innige overtuiging, alleen had ik gedacht dat jij degene zou zijn door wie de misdaad aan het licht zou ko men. Had je je nu maar van je plicht gekweten ook al was je niet geslaagd dan zou ik nog geen woord van verwijt gespro ken hebben, maar pas in de aan vang geef je het op en ik verze ker je dat je eens dit besluit be treuren zult. Nu kan ik ook aan nemen wat er van je gefluisterd wordt betreffende je houding je gens Enid. Je hebt je vermoorde broeder begraven en je hebt ie liefde verraden. Zoals je zaait, zul je ook maaien. Zelf zal je dus ook verraden worden." „Moeder, moeder", riep hij, half en half vrezende dat de te leurstelling haar het verstand had doen verliezen. „Noem mij nooit meer moeder. Ik heb nu mijn beide zoons ver loren. Van heden af ben jij me •niet meer dan een vreemde." „Ik heb u teleurgesteld en nu is u verontwaardigd. U zult wel tot bedaren komen en inzien dat ik niet verdien hetgeen u zei. Raadpleeg wie u wilt, uw zaak waarnemer, uw beste vrienden, ze zullen allen zeggen dat ik gelijk heb. Ik ben naar Scotland Yard geweest en daar lachten ze mij uit. Er is alles gedaan wat er aan gedaan kon worden, toen 't nog tijd was. Nu is het te laat. Het is een grote dwaasheid om 't anders te menen. Wat miss Enid Cher- chefelle betreft, ik erken dat ik haar, toen ik pas hier kwam, gro te bewondering toedroeg, en mis schien heb ik van dit gevoelen gesproken, wat u dan zeker deed besluiten, dat er iets tussen ons zou bestaan hebben, maar dat is niet zo en zal ook nooit zo wor den. Maar nu zal ik voor een tijd bij u weggaan. Misschien dat ik u dan later iets heb mede te de len betreffende mijzelf, dat maakt dat u het mij vergeven zult. La ten wij althans als goede vrien den scheiden." Met een stijve buiging sprak mrs. Santuary: „Weet wel Sir, dat niets, u betreffende, mij meer belangstelling inboezemt." ,,Een benauwd half uurtje was dat", mompelde Bernard in zich zelf, toen hij de woning van zijn moeder verliet, „Arme moeder, zij was heel onredelijk. Maar ik zal haar tijd laten om te bekomen en dan ga ik gewoon weer naar haar toe. Het zal mij benieuwen wat zij wel zeggen za als En nu ging hij zich verdiepen in de schitterende vooruitzichten van de stralende toekomst die hij voor zich zag. Ofschoon Avice zich dus voor genomen had om haar trots te overwinnen, waar het Enid gold, verliep er ook nog enige tijd eer zij er zich toe brengen kon om tegenover haar stiefmoeder met haar beroep te voorschijn te ko men. Een paar dagen na dat bewus te onderhoud van Bernard en zijn moeder waar Avice niets van bekend was kreeg zij weer ruimschoots stof tot ergernis. Dit was bij gelegenheid van een ont vangdag van haar ladyschap. La dy Cherchefelle was bijzonder lusteloos en terwijl ze haar plich ten als gastvrouw hoofdzakelijk aan Avice overliet, lag ze achter, over geleund in haar stoel en sprak nauwelijks een woord tot Bernard, die als een schildknaap steeds vlak naast haar stond. Enid hield zich of zij er niets van merkte en flirtte met n man die allesbehalve goed aangeschre ven stond, terwijl zij Sir Lysart Manley, iemand van een onberis pelijk karakter, niet de minste aandacht schonk. Terwijl Avice de thee rond diende, had zij alle gelegenheid om opmerkingen te horen die haat deden blozen van schaamte. Zelfs al was het niet om Enid geweest, dan had zij zich nu nog aan de eer van haar vader verplicht ge acht, om eens met haar stiefmoe der te spreken. Onmiddellijk na het vertrek van de gasten ging zij dan ook naar de kamer van lady Cherchefele, klopte aan, hoorde een geluid, dat zij hield voor een uitnodiging om binnen te komen en deed toen zachtjes de deur open, maar schrok van de hou ding, waarin zij haar ladyschap vondze lag geknield over een lage rustbank, in een ware wan- hoopspositie. Heel haar lichaam trilde en af en toe uitte zij een kreunende snik. Door het dikke tapijt had zij natuurlijk niets van Avice's bin nentreden vernomen en met grote tact trok die zich weer even ge ruisloos terug, zich intussen afvra gend, wat haar ladyschap zo be droeven kon. Toen lady Cherchefelle onge veer een half uur later haar plaats innam in het rijtuig want de dames zouden die middag bui tenshuis dineren en even kalm en onbewogen was als altijd, was Avice haast geneigd om te den ken dat zij die scène en in het boudoir dan zeker gedroomd had. Maar toch bleef ze bij haar voor nemen, daar Bernard die avond ook tot de gasten behoorde en meer lady Cherchefelle's slaaf was dan ooit. Het werd haar onverwacht ge. makkelijk gemaakt, want die vol gende morgen al heel gauw na 't ontbijt, liet haar ladyschap door haar kamenier de boodschap overbrengen of het miss Avice ook schikken zou om even met haar te praten. Enid keek op en vroeg enigs zins bitter „Zou ze nu soms vertellen dat ze hertrouwen gaat Dit kon ze mij dan ook wel eerst hebben me degedeeld, want jij mag dan de oudste zijn, ik ben altijd meer haar vriendin geweest." „Het zal wel niets van dien aard zijn. Niemand heeft haar de laatste tijd zo speciale attentie be wezen, tenzij Bernard dan, maar die hoort haast tot de familie." „Vertel eens even Avice, waar om keek je mij gisteren zo ver stoord aan Wat had ik misdre ven „Wel, je moedigde die Casimir veel te veel aan. Ik zie je niet graag zo intiem met die man." „O, ik vind hem ook verschrik, kelijk. Maar ik was zo boos, dat ik iemand ergernis moest bezor gen, en omdat ik meende dat ik er haar ladyschap mee hinderde, flirtte ik met hem. Jij verdient niet dat ik je ongelukkig maak. Ga nu maar gauw en als ze je vertelt dat ze van plan is te trou wen, zeg haar dan dat ik het al lang vermoed heb en dat ik haar van harte het beste wens." Avice vond haar stiefmoeder kalm bezig de krant te lezen. Ze zat in dezelfde kamer die de vo rige dag getuige was geweest van haar wanhoop. „Ik heb u toch niet laten waèh- ten vroeg ze beleefd. „Zeker niet. Ik mag eerder wel excuus vragen dat ik je verzocht heb hier te komen. Maar wat la. ter op de dag zou er misschien geen gelegenheid meer voor zijn. Het is over Enid dat ik je spre ken wilde. Wordt vervolgd. al extra kosten met zich mede brengt, is georganiseerd op uit drukkelijk verzoek van meerdere vooraanstaande personen uit on ze gemeente. Verwacht mag dan ook wor den, dat deze avond nog drukker bezocht zal worden, dan die van Dr. Melchior, die ook reeds een talrijk aantal belangstellenden trok. CROMVOIRT. Oudste Inwoonster 100 jaar. Vandaag wordt de oudste in woonster van de gemeente Vught, de Wed. v. Berkel te Cromvoirt 100 jaar. Daarom is er feest natuurlijk. Vanmorgen was er om 9 uur een H. Mis en van 121 uur een drukke receptie. Vanmiddag werd door de schoolkinderen een zang- hulde gebracht. Morgen en overmorgen is er in de zaal van A. v. Son voor de inwoners van Cromvoirt een ca baret. Gemeenteraad. Openbare vergadering van de Raad der gemeente Heusden op 24 Februari 1949, des avonds 8 uur. Agenda 1. Opening. 2. Vaststelling notulen verga dering 30 Dec. 1948. 3. Mededeling van ingekomen stukken. 4. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening tot 'n max. bedrag van 350.000.- 5. Voorstel van B. en W. tot aankoop van de percelen kad. bekend Sectie A 321 t.m. 323, toebehorende aan J. C. v. Laarhoven. 6. Voorstel van B. en W. tol vaststelling gemeenschappe lijke regeling Regionale Brandweer Noord-Oost-Bra bant. 7. Voorstel B. en W. tot vast stelling regeling aangaande het verlenen van een ver goeding bij vrijwillige be schikbaarstelling van woon ruimte. 8. Verzoek van de R.K. Mid delbare Handelsavondteken- school Waalwijk om subsi die met voorstel B. en W. 9. Voorstel van B. en W. tot intrekking raadsbesluit 26 November 1948 en tot her nieuwde vaststelling van het bedrag per leerling voor de openbare lagere school on- derscheidelijk voor gewoon en voor voortgezet lager on derwijs. 10. Verzoek van Th. Kouwen- berg alhier om vergoeding van reiskosten voor het be zoeken van een school te den Bosch door een zijner kinderen. 11. Wijziging begroting Gods huizen 1948. 12. Machtiging verhuringen en verkopingen. 13. Overname 4 Bruynzeel- en 7 Zweedse noodwoningen met voorstel B. en W. 14. Sluiting. Dammen. Onderlinge damcompetitie V. D. Wedstrijden van Maandag j.l. de GraagStruijk 20 SchaapKlaren 20 NieuwkoopG. Jonker 11 Eindstand der onderlinge comp.: A. de Graag 15 pnt. A. Nieuwkoop 15 pnt. C. de JoodS 11 pnt. G. Jonker 8 pnt. C. Schaap 10 pnt. J. Klaren 6 pnt. C. Bax 5 pnt. J. Struik 2 pnt. A. Fitters 0 pnt. Dit is tevens de rangschikking voor het tiental dat uitkomt in de hoofdklasse W. D. B„ het welk aangevuld zal worden met andere, die niet mede speelden in de onderlinge competitie. Concert. 24 en 25 Febr. geeft de Heus- dense Fanfare een concert in 't Wapen van Amsterdam, waar voor een uitgebreid en prachtig programma is samengesteld. Consultatiebureau. Voor onderzoek waren op het Consultatiebureau aanwezig 25 baby's, n.l. Heusden 16, Herpt 4, Oudheusden 2, Hedikhuizen, Els- hout en Rotterdam elk 1. Oranjevereniging. In de gehouden ledenvergade ring der Oranje-vereniging wer den in het bestuur gekozen, C. Verhoeven, voorz., A. Nieuw koop, 2e voorz., D. J. Hus, secr., H. Vink, 2e secr., A. v. Bladel, pennm., Mej. M. Swagemakers, 2e penn., Mevr. Nieuwkoop, C. v. Everdingen, A. M. Verschuur, leden. St. Blasius. Op de gehouden ledenvergade ring der Kon. Erk. Schuts St. Blasius, werd aan enkele leden een onderscheiding uitgereikt; de heer G. van Hemert mocht een lederen tas ontvangen voor de grote werkzaamheden die hij ver richtte voor de schuts, terwijl aan A. de Kort een portefeuille aan geboden werd als blijk van waar dering voor de door hem gele verde presaties om het hoogste aantal punten tijdens het laatste Bondsconcours te behalen. A. van Bladel werd als hoofd man herkozen; verder werden in het bestuur gekozen J. Brouwer, B. Heijkant en P. v. Deursen. Mooie opdracht. Vier van de tien schepen die de Tsjechische regering in Ne derland laat bouwen, zijn opge dragen aan de fa. v.h. P. en A. Ruijtenberg. Twee worden er op de werf in Waspik gebouwd, ter wijl de andere twee in Raams- donk op stapel gezet zullen wor den. Men is reeds met het werk begonnen. Tot agent-colporteur van ons blad voor Waspik is aangesteld de heer P. VERVOORT, Benedenkerkstraat 19 te Waspik bij wien ook abonnementen en ad vertenties kunnen worden opge geven. Wij danken der, heer VAN OIJEN, voor z'n goede en trouwe diensten verschillende jaren aan ons blad bewezen. DE ADMINISTRATIE. Uitvoering St. Bavo. Zaterdag- en Zondagavond heeft de toneelvereniging ,,St. Ba vo" een uitvoering gegeven, die naar onze mening als geslaagd is te noemen. Zaterdagavond was de bezetting van de zaal zeer ge ring. Dit was wel mede te dan ken aan het feit, dat het zulk beestachtig weer was, Het stuk dat opgevoerd werd draagt de titel: „Mensen in botsing", to neelspel in 3 bedrijven door Ben v. d. Holst, onder leiding van Jac. Hommel. Het stuk dat a.h.w. een greep uit het leven- is, werd hier werkelijk goed voor het voetlicht gebracht. Een stuk dat in het gewone leven dikwijls har de werkelijkheid is. Hoe een 2e man tegenover zijn vrouw en de kinderen uit het eerste huwe lijk staat. De rol van stiefvader werd op sublieme wijze door J. de Groot vertolkt, ook mevr. Verhagen, zijn vrouw, gespeeld door mej. Speek, werd vrij goed gespeeld. Zij was vrouw en moe der, zoals er zovele zijn, en pro beerde steeds ruzie en onaange naamheden te vermijden, maar kon tenslotte niet verdragen dat haar kinderen geplaagd en ge treiterd werden. Haar zoon, Dirk, gespeeld door J. Boons, die tus sen twee haakjes voor de eerste maal meespeelde, heeft een goed debuut gemaakt. Ook Dirk heeft er genoeg van, hij wil zelf geld verdienen en niet, zoals hij dat telkens van zijn stiefvader moet horen, van zijn geld eten en ge kleed gaan. Maar niemand scheen verlegen om personeel, overal t zelfde liedje: „het spijt ons wel, maar we kunnen je niet gebrui ken". Dirk wordt tenslotte door hem als hond weggejaagd, doch alvorens het pak uit te trekken, dat volgens zijn stiefvader hem niet toebehoord. De spanning stijgt, in ieder bedrijf komt men meer en meer op de hoogte, hoe hij zijn netten maast. Steeds weer draait hij er om heen. Marietje, een klein meisje van ongeveer 8 jaar, bracht bij deze verwikkelin gen het hoogtepunt van zijn on menselijk optreden. Het dochter tje van J.. Hommel speelde dit aardig goed. Dora, de oudste dochter, eveneens uit het eerste huwelijk, gespeeld door Dina de Groot, was o.i. een moeilijke rol, die zij echter tot het laatste op prachtige wijze gespeeld heeft. Verder hadden we nog Hugo v. d. Wall gespeeld door H. Bou- wens, 2 rechercheurs, resp. F. de Bont en D. Kanters en een dok ter. Ook deze rollen werden voortreffelijk gespeeld. Alles bij elkaar is het voor St. Bavo een succes geworden; stof voor de criticus is er natuurlijk altijd, maar critiek is niet erg, moet er zelfs zijn, als het tenminste op bouwend is, en dat zullen we dus maar hopen. In het Hervormde Kerkblad van Breda en Geertruidenberg heeft Ds. Kalmijn zijn dank betuigd na mens de gehele Hervormde Ge meente van Geertruidenberg, aan hen die daadwerkelijk aan de bestrijding van de brand in hun kerk op 13 Febr. 1949 hebben medegewerkt. Ds. Kalmijn spreekt zijn over tuiging daarin uit, dat dank zij hun krachtdadig optreden een ware ramp is voorkomen.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 6