BE LI 1SH0ÜT SPRANG VERF OWEN 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 14 MAART 1949 2 W. v. d. Heijden en Zonen Spannende wedstrijd met sensationele momenten. 2. De Radio-P.T.T. met haar droadloze verbindingen met de stnepen op alle zeeën. bi i xet i eleroonverkeer Neder landZwitserland, een tnm niet alieen op het gebied van voor limiting, doen ook voorzeker wat culturele waarde betrett op zeer hoog peil staande. Ue prachtige natuuropname en muzikale om lijsting van deze rolprent waren oog en oor een streling. Tot slot voigde n tekenlilmpje v. George Pal. Voorzitter Pleijs, bracht terecht namens allen een woord van dank aan de f. i'.T., die deze avond verzorgde en een blik achter de schermen toeliet van „Tante Pos". Hierdoor is een gelegenheid geboden het P.T.T. bedrijl te le ren kennen als een instelling van zeer hoge waarde voor de samen leving, het bedrijf, dat het con tact onderhoud met Oost en West en de stein van Nederland in alic uithoeken der wereld laat horen. Spreker restte nog een woord van dank aan het adres van de heer Litjens, directeur van het P.T.T.- kantoor alhier, door wiens bemid deling deze avond geboden werd, doch, die wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn. Met de jeugdgroet sloot de voorzitter de ze zeer goed geslaagde en hoogst ontwikkelende avond. Agenda. Maandag 14 Maart 8 u. n.m. repetitie harm. Apollo. Dinsdag 15 Maart 7 u. n.m. repetitie R.K. Par. Zangkoor. Woensdag 16 Maart 8 u. n.m. Apollo-Theater: Complot in Que bec. Toegang 18 jaar. Woensdag 16 Maart 8 u. n.m. Rep. Kon. Muz. Gez. Euphonia. Tragisch. Zaterdagnamiddag werd aan de Efteling hangend aan een boom het lijk gevonden van M. R., sinds ongeveer een jaar verpleeg de in het Gasthuis der Eerw. Zus ters te Berkdijk. De 72-jarige man was de laatste tijd malende. Het stoffelijk overschot is onder poli- tie-toezicht overgebracht naar Kaatsheuvel. Minder drukte in de schoenindustrie. De grootste drukte in de schoen industrie is aan 't luwen. Zowel Waalwijk. Tel 443 in Kaatsheuvel als elders konten de orders reeds schaarser binnen. Zaterdag werden ook in Kaats heuvel reeds een kleine honderd ontslagen aangezegd. Zoals in ve le andere bedrijven is de tijd van hoogconjunctuur voorbij. Ronde van Kaatsheuvel. Naar we vernemen heeft de wielerclub Kaatsheuvel het plan om op 30 April, Koninginnedag, een grote wegwedstrijd te orga niseren rond Kaatsheuvel. De aanvragen om vergunning hiervoor zijn reeds ingediend bij de Burgemeester onzer gemeente en bij de Gedeputeerde Staten. Het Brabantse Ronde Comité heeft in haar vergadering de da tum van de Ronde van Kaatsheu vel definitief goedgekeurd. Dit wil zeggen dat op die dag in de omgeving niemand toestemming krijgt om een wedstrijd voor Ama teurs en Nieuwelingen in te rich ten behalve Kaatsheuvel. Als de vergunningen door bo vengenoemde instanties dus wor den verleend, is de wielerclub te Kaatsheuvel verzekerd van de deelname van de beste amateurs en nieuwelingen van Nederland. We hopen dat geheel Kaats heuvel zal medewerken om deze eerste onde van Kaatsheuvel te doen slagen, wat zeer zeker de „neringdoenden" van onze plaats ten goede zal komen. Agenda K.A.J. Maandag 14 Maart 7.30 uur Kajottersgroep Patronaat Berkdijk en K.A.J.-zaal Gildenbond. Dinsdag 15 Maart 7.30 uur Pi- oniersgroep K.A.J.-zaal Gildenb. Woensdag 16 Maart 7.30 uur Kajottersgroep K.A.J.-zaal Gil denbond. Donderdag 17 Maart 7.30' uur Kajottersgroep K.A.J.-zaal Gilden bond. 8 uur Bestuursvergadering. 9 uur Leidersronde. Zaterdag 19 Maart 7.30 uur Ontspanningsavond K.A.J.-zaal Gildenbond. Zondag 20 Maart 11.30 uur Studiekring K.A.J.-zaal Gilden bond. Maandag 21 Maart Géén groe pen. 7.30 uur Avondwake in de ka pel v. d. Eerw. Zusters. 8 uur Maandelijkse algemene bijeenkomst. AMERIKAANSE SCHOENENPRODUCTIE. Ds productie van schoenen in Januari bedroeg in totaal 33.750.000 p. tegen 35.470.000 in- December en 40.731.000 paar in Januari 1948. Fabrieksarbeidersbond. De R.K. Fabrieksarbeidersbond hield dezer dagen haar jaarverga dering. Na de gebruikelijke ope ning door de voorziter en het voorlezen der notulen kwam aan de orde het jaarverslag. Hieruit bleek dat het ledental in het af gelopen jaar was toegenomen met 8 leden. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat er een batig saldo was van 193. De begroting werd onveranderd ■goedgekeurd. De periodiek aftre dende bestuursleden, de heren L. v. Wezel en Th. Leijtens werden bij acclamatie herkozen. De spreker van deze avond, de heer Schoormans, sprak een alge meen propagandistisch woord, waarin spr. ook wees op de grote verantwoordelijkheid welke ook de arbeider zal hebben wan neer de P.B.O. werkelijkheid zal zijn geworden. - Tot slot werden nog enkele fraaie prijzen verloot. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt. K.AB.-nieuws. Op de Dinsdag 15 Maart a.s. te houden jaarvergadering van de K.A.B. afd. Drunen is ook aan de orde het periodiek aftreden van twee bestuursleden n.l. H. Maas en L. v. Wezel. Naar ons bekend is, zijn twee tegencandi- daten gesteld, n.l. W. van Gorp en A. de Wit. Zoals bekend is ook aan de orde het kiezen van een voorzitter. enig deel in deze grote loterij heeft gehad, in het bijzonder de Z.E. Heer Pastoor, die direct zijn steun toezegde, alsook de notaris die bereid bleek deze verloting zonder kosten te doen plaats vin den. Een bijzonder woord van dank bracht Z.E. aan alle loten- verkopers die meer dan 100 lo ten aan de man brachten. Ten slotte aan de leden der Congre gatie, die in zo'n korte tijd 5000 loten plaatsten, waardoor de ver loting ruim drie maanden vroeger kon plaats hebben dan aanvan kelijk de bedoeling was. De notaris bracht hulde aan hen die deze verloting hadden verzorgd en voor de wijze waar op alles zo'n vlot verloop had. Hij wenste de missionaris een goede reis en, eenmaal in zijn missiegebied aangekomen, een ge zegende missiearbeid. Algemene Jaarvergadering van de O. L. V. Schuts in haar stamcafé Op Woensdag 16 Maart e.k. avonds te 7.30 uur precies houdt de O. L. V. Schuts haar algeme ne leden-, tevens jaarvergadering, 't Bestuur doet 'n beroep op alle leden om op tijd aanwezig te zijn. De agenda is belangrijk, vooral punt 10: de voorzitter wil zijn plaats overgeven aan een ander. Het bestuur heeft een en ander goed overwogen en wil daarom de man die zoveel voor de vere niging gedaan heeft, deze avond huldigen. Dit verdient hij zeker. Hier volgt de agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Contributie-inning. 4. Jaarverslagen secretaris en penningmeester. 5. Mededeling betreffende de teeravond. 6. Bestuursverkiezing. Aftre dend zijn A. Veltman, C. Klerks en J. v. d. Wiel. Allen zijn her kiesbaar. 7. Vaststelling contributie voor 1949. 1 8.Vaststelling entreegelden en diverse boeten. 9. Benoeming van de Schiet- commissie. 10. Benoeming nieuwe voor zitter. 11Rondvraag. 12. Sluiting. Zoals op de laatste vergade ring werd vastgesteld, is deze jaarvergadering op boete van ƒ1.- verplichtend. Gezien de be langrijkheid van deze agenda wordt ieder verwacht Parochiële Ontwikkelingsavond. Maandagavond te 8 uur zal de heer Nico Schu-urmans, secretaris van de K.A.B. Bisdom 's-Bosch, :ijn reeds lang aangekondigde spreekbeurt komen vervullen. De ze avond is voor ieder toeganke lijk en men hoopt dat de zaal vol zal zijn. De heer Schuurmans is voor Elshout geen onbekende. Als onderwerp heeft spr.: De P.B.O. Publiekrechtelijke Bedrij fsorgani- satie). De lezing vangt aan om uur. Allen zijn welkom in de Jongenscongregatie. Aanbesteding. Bij de gehouden aanbesteding te 's-Bosch voor het bouwen van een boerderij voor de heer A. J. Gelen was de uitslag als volgt Aarts Waalwijk 24.000.' v. Hoorn, Herpt 22.887. L. Kooien, Waalwijk 23.900. Rozenburg ƒ21630 Schapendonk Drunen ƒ21.424. J. v. d. Loo Zn. Elshout 21377. De Grouw 20635. Fitters, Waspik 20675. Pepping, Kaatsheuvel 19.857.. Oversteeg Vrijh.Cap. 19.524. Verhagen Vrijh.-Cap. 19.527 Laagste inschrijver Oversteeg Vrijh.-Capelle voor 19.524.—. llislag Missieverloting. Zaterdag 12 Maart is de grote verloting ten bate van de Missie van de ZeerEerw. heer R. van Engelen ten overstaan van Nota ris Schreurs uit Drunen .uitge speeld. Hiervoor bestond veel belangstelling. De Z.E. Heer pas toor opende als voorzitter van 't bestuur der verlotingscommissie deze avond. Hierop las notaris Schreurs de notariële acte, waar op de trekking een aanvang pam. Na de trekking dankte de mis sionaris, de Z.E. Heer v. Enge len, allen zonder uitzondering die Ongeval. Donderdagmiddag, toen de hr. P. Bruurmijn, Wolput, enkele pannen op het dak van zijn huis wilde leggen, viel hij van 't dak. Geneeskundige hulp werd inge roepen en was spoedig ter plaat se en constateerde inwendige kneuzingen. Buurtver. Juliana Bernhard-club. Op de jaarvergadering, die de ze week werd gehouden in het café van L. Prinsen, was flink bezoek. De secretaris gaf 'n ver slag over het afgelopen jaar en de penningmeester had een batig saldo, waarvoor een dankwoord van de voorzitter volgde. Een en ander werd besproken en de gou den bruiloft van de heer en me vrouw Weijers-Blom op 25 April a.s. had de volle aandacht van het bestuur. Er werd besloten bij die gelegenheid een optocht te houden, waarvoor men zich kan opgeven bij de heer B. Oremans. Na verschillende plannen voor 1949 te hebben besproken, werd besloten voor "He kinderen 'n reis je te organiseren naar de omge ving van Oosterhout. Het actieve bestuur, met aan het hoofd me vrouw v. Hout, die deze verga dering bijwoonde, zal alles in het werk stellen om het allen zo aan genaam mogelijk te maken. Biljarten. Donderdag speelden de Stoot troepen een vriendschappelijke wedstrijd tegen de biljartclub KOT in Hotel Concordia. De uit slag was: Stoottroepen 393 pun ten, KOT 447 punten. 23 Maart wordt in Centraal de wedstrijd gespeeld DESStoottroepen. Om de KNVB-bekerl Het programma om de KNVB- beker is voor Heusden als volgt: Wilhelmina 1Heusden; Heus denKorvel; Raamsdonk-Heus- den, Heusden—Haarsteeg. Onderscheiding. De oorlogsvrijwilliger S. Barg- hoorn en de dienstplichtige sol daat E. Nieuwkoop werden door de betreffende instanties begif tigd met de onderscheiding voor Vrede en Orde. Dammen, Bij de Damclub werden de on derlinge matches voortgezet met de partijen SchaapJonker 2—0. KlarenBax 20. Culturele Avond, Klooster Mariënkroon ontving weer de leden van de culturele afdeling van de Heemkundekring „Onsenoort", die bijeen kwamen voor de vijfde spreekbeurt in de serie van ontwikkelingsavonden, door de bekende letterkundige Bernard Verhoeven uit Amster dam over Guido Gezelle, zijn le ven en werken. Niet alle leden waren opgekomen, doch die aan wezig waren, hebben genoten van een boeiende en briljante voor dracht over deze priesterdichter. In de spreekbeurt van ongeveer twee uur kon een en ander uiter aard slechts vluchtig worden aan geduid, maar door goede keus van stof wist spr. toch een afge rond geheel te vormen en sterke indrukken mede te delen, hoe de verschillende perioden in Gezel- le's leven te onderscheiden waren en hoe deze hun neerslag hadden op zijn uitingen. De muzikaliteit van de voorgedragen gedichten kwam tot goede vertolking onder streept als zij bovendien werd door een bezield gebaar. Wel onnodig te zeggen dat de spreker een aandachtig gehoor had met aan 't eind een hartelijk opplaus. Voor de kunstminnenden was de ze avond, tesamen met die door Jhr. Pieter van der Meer de Wal cheren, wel het hoogtepunt van de vijf culturele avonden, waar naast geconstateerd moet worden dat het „grote publiek", gezien de opkomst, de voorkeur geeft aan avonden met film, zoals b.v. over dé Wilem Barendsz of van Dr. Paul Julien. Pater Rector, die spr. ook had ingeleid, dankte na afloop voor de buitengewoon interessante en leerzame avond en sprak de hoop uit dat het door blijvende steun en belangstelling der leden moge lijk zou zijn op de ingeslagen weg door te gaan. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. W. de Bruijn, Ned. Herv. predikant alhier heeft voor het beroep naar Putten bedankt. Geref. Kerk. Candidaat Griffioen te Utrecht heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier. Bazar P. I. T. Vrijdagavond werd in de ga rage van de expediteurs v. Caem alhier de bazar geopend ten bate van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront. Er was veel belang stelling. Van de verschillende spelen, als: sjoelen, schieten, bal len werpen, enz. enz., werd de hele avond druk gebruik gemaakt en werden vele prijzen in de vorm van koek, flessen wijn, e.d. ge wonnen. Zaterdagavond was de belangstelling nog groter, zodat we kunnen verwachten dat er voor 't plaatselijk comité Sprang- Capelle van P.I.T. een flink be drag zal overschieten. Naast de leden van het plaatselijk' comité, maakten de verkenners en gidsen zich verdienstelijk door hun hulp aan de bazar. Motorspoitvereniging „Marijke" hield ledenvergadering. Onder leiding van haar voor zitter, de heer G. A. van Achter berg, kwam de motorsportvereni ging „Marijke j.l. Dinsdagavond 8 ,uur in haar clublokaal, café Cové-van der Haart aan de Nieuwevaarf in een goed bezoch te ledenvergadering bijeen. In zijn openingswoord heette de voorz. de aanwezigen harte lijk welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat zoveel le den aan de oproep van de secre taris tot bijwoning dezer verga dering gehoor hadden gegeven. De notulen van de vorige ver gadering werden goedgekeurd, evenals het verslag van de secre taris de heer H. Michaël efl het financieel overzicht van de pen ningmeester, dhr. Ant, Rempt. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, de heren G. A. van Achterberg, Dr. N. L. Gerlach, Adr. Covê er. A, Rempt werden met algemene stemmen herkozen en namén ondér dank zegging voor het in hen gestelde vertrouwen h.un benoeming aan, zij de voorzitter, die om gezond heidsredenen als bestuurslid wilde bedanken, pas, nadat de leden zich unaniem tegen zijn voorne men hadden verklaard. Door de voorz. werd medede ling gedaan van het binnenkomen ener uitnodiging van de Bredase Motorclub tot deelname aan de door haar te organiseren Voor- jaarsrit. Na bespreking dezer uit nodiging bleek bij verschillende leden interesse voor dit sporteve nement te bestaan, zodat meer deren zich voor déelname opga ven. Nadat de voorz. nogmaals een woord van dank had gebracht voor het in hem gestelde vertrou wen en voor het pas ingetreden verenigingsjaar de volle medewer king van alle leden had gevraagd sloot hij déze geanimeerde ver gadering. Jaarvergadering Chr. Schoolvere niging aan de Loónse'dijk. In een der lokalen van de Chr. School aan de Loonsedijk hield de Chr. Schoolvereniging Don derdag 10 Maart 1.1. des avonds half 8 haar jaarlijkse algemene ledenvergadering, welke tamelijk goed bezocht was. Deze bijeenkomst, die stond on der leidipg van de heer B. Ver hoeven, werd geopend met het zingen van Psalm 25 vers 2, het lezen van Psalm 25 (onberijmd) en gebed, waarna de voorzitter een welkomstwoord richtte tot de aanwezigen. De secretaris las de notulen der vorige algemene vergadering voor en gaf vervolgens een keurig ver zorgd verslag over de toestand der vereniging gedurende het af gelopen verenigingsjaar, waarin o.m. werd gewezen op het vertrek ven het hoofd der school, de heer M. de Kruis, naar Overschie, en het in functie treden van 't nieu we hoofd, de heer P. Busink, overgekomen uit Dordrecht. No tulen en jaarverslag werden on der dankzegging aan de samen steller goedgekeurd, evenals het financieel verslag van de pen ningmeester. Blijkens het verslag van de kascommissie, waarin zitting had den de heren W. A. M. Heijmans en A. de Jong en welk verslag bij monde van de heer Heijmans werd uitgebracht, waren de reke ning en verantwoording in orde en keurig verzorgd. Met algeme ne stemmen werd de penning meester van zijn verantwoording over het afgesloten dienstjaar ontheven. De aftredende bestuursleden de heren Jac. Haverhals, J. van den Hoek en A, van der Schans wer den herkozen. Onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrou wen lieten de herbenoemden zich hun verkiezing welgevallen. In plaats van het aftredend lid van de kascommissie, de heer A. de Jong, die niet herkiesbaar was, we: d benoemd dhr. C. D. Rempt. Het hoofd der school, de heer P. Busink, hield een interessante lezing over „De godsdienstige op voeding thuis en in de school en daarmee in verband het vak Bij belse geschiedenis". Op deze in leiding voigde een geanimeerde, leerzame bespreking, waaraan door verschillende leden werd deelgenomen. In aansluiting aan deze lezing zal het hoofd dei- school op de binnenkort te hou den jaarlijkse Oudersavond be handelen ,,Uit de Schoolkeuken". Na de rondvraag werd de bij eenkomst na het zingen van Ps. 75 vers 1 en dankgebed van het hoofd der school gesloten. Beroepen predikant bezocht Ned Herv, Gem. aan de Loonsedijk. Ds. J. T. Doornenbal te Oene bracht een dezer dagen een be zoek aan de Ned. Herv. Gem. aan de Loonsedijk, bij welke ge meente Z. Eerw. onlangs beroe pen werd. Na kennismaking met ieden van het kerkbestuur en de kerkeraad, werd onder leiding van deze heren een bezoek ter bezichtiging aan de pastorie en het kerkgebouw gebracht. In de avonduren trad de beroepen pre dikant in het kerkgebouw voor de gemeentenaren op, welke dienst door velen werd bijgewoond. Na beëindiging van de kerkdienst maakten verschillenden gebruik van de gelegenheid tot kennisma king met de beroepen predikant. Met belangsteling wordt uitgezien naar de beslissing, welke Ds. Doornenbal in deze nemen zal. Benoeming. Mej. C. Bommeljé, onderwijze res aan de Chr. School aan de Loonsedijk, is benoemd tot onder wijzeres bij het Chr. onderwijs te Woerden. Directeur Muziekvereniging. Naar we vernemen is onze dorpsgenoot, de heer P. Christ Azn., benoemd tot directeur van de Chr. Muziekveren. „Crescen do" te 's Gravenmoer. Viering Koninginnedag. Het bestuur van de Oranje vereniging „Wilhelmina" heeft zich in zijn dezer dagen gehouden vergadering beraden over de vie ring van Koninginnedag. Een voorlopig programma voor Za terdag 30 April a.s., welk pro gramma kinderspelen, volksspelen en een avondconcert omvat, werd ontworpen en zal nader worden uitgewerkt. -y Vroege groenten. Nadat een dag of tien geleden de eerste spinazie van het tuin bouwgebied aan de Vaartkant door de tuinder Adr. Dekkers naar de veiling werd verzonden, leverde de kweker P. Spuijbroek eind vorige week de eerste sla van dit seizoen aan de veiling af. Nogmaals de uitvoering van de Toneelclub Onderling Genoegen. Het blijkt dat bij diverse dona teurs van de muziekvereniging de mening bestaat dat de uitvoering, welke^a.s. Woensdag 16 Maart wordt gegeven in de zaal Cové- van der Haart aan de Nieuwe- vaart, door „Kunst na Arbeid" georganiseerd wordt en zij dus evenals op de najaarsuitvoering in December vrije toegang heb ben. Dit is evenwel niet zo. Niet de muziekvereniging organiseert deze uitvoering, doch de door enige dames en heren gevormde toneelvereniging „Onderling Ge noegen welke deze uitvoering geeft ten bate van het instrumen tenfonds van onze muziekvereni ging, die zich door vernieuwing en uitbreiding van haar instru- mentenbezit voor grote financiële moeilijkheden geplaatst ziet. De opvoering van de speelse comedie „Excuseerik ben mijn zus" van Wim Dumontmoet dus gezien worden als een actie tot steun van de muziekvereni ging, zodat de toneelvereniging hoopt en vertrouwt, dat velen haar poging tot stijving van de kas van „Kunst na Arbeid" door het bezoeken van deze uitvoering zullen steunen. Zuster Constanza. -J Donderdag is om 12 uur vrij plotseling, nog tijdig voorzien van de H. Sacramenten der Sterven den, de Eerw. Zuster Constanza overleden. Zuster Constanza vierde pl.m. 3 weken geleden, op 20 Februari haar gouden kloosterjubliuem on der enorme belangstelling. Sinds 1901 is zij reeds in het klooster alhier en was zij de aangewezen persoon voor het geven van les in handwerken, 't opleiden van bruidjes en misdienaars en voor de kleine en plechtige H. Com- jnie. St. Vincentiusvereniging. Donderdag j.l. werden op de vergadering der St. Vincentius- vereniging alhier onder presidi um van dhr. Hub. v. Iersel, dhr. C. J. Berkelmans gekozen tot ma gazijnmeester en dhr. Rich, van Dongen tot penningmeester. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. Vraag en Aanbod. Worden gevraagd Landbouwers voor Nieuw-Zee- land. Een bijtuiger voor een schoen fabriek. Enige aankomende snijders voor handschoenenfabriek. Een schilder, leerling of half was. Een mannelijke jongste kantoor bediende. Een effectenbediende voor bank bedrijf. Een mannelijke administratieve kracht, pl.m. 17 jaar, voor over heidsdienst, Mulo of gelijkw. opl. Een machinenaaister voor con- fectieindustrie. Enige nette meisjes voor leder- warenfabriek. Enige goede machinestiksters voor lederwarenfabriek. Enige goede schoenfabriekstik- sters. Een werkster voor hotel, café- en restaurantbedrijf. Een vrouwelijke administratieve kracht, 25 jaar, Mulo-opleiding. Bieden zich aan Een electriciën. Een timmerman. Een betontimmerman. Enige opperlieden. Enige metselaars. Een banketbakker. Een ervaren chauffeur. Een leerling auto-monteur. Een aankomend reparatie-bank werker. Enige handschoenmakers. Een zwikmeester. Een modelleur-ontwerper. Een ervaren magazijnmeester voor schoenfabriek. Een boekhouder-correspondent. Een reclame-ontwerper-tekenaar Een vertegenwoordiger in bak kerij-artikelen. Een assistent-accountant. Een jeugdige magazijnbediende voor schoen- of lederwarenfabriek Enige thuisstiksters (met ma chine). Enige leerling verkoopsters. Aanmelden dagelijks tussen 9- 12 uur v.m. op het Arbeidsbureau Grotestraat 39 te Waalwijk. Tel. nr. 63. Deze bekendmaking is gel dig van 10 t.m. 17 Maart 1949. EDESLAND-BELGIE 3-3 Er heeft gistermiddag in de huiskamers en vooral in het ei-volle Olympische Stadion een bijna ondragelijke span ning' geheerst. Eerst was er een machteloos zich verbijten geweest om de 20 voor sprong waarmee de Belgische voorhoede de slappe, zon der verband spelende Neder landse achterhoede bestrafte, dan kwarn de spanning in de tweede helft toen Clavan 12 maakte, Brandes 22; de spanning werd ten top ge voerd en uitte zich in hyste rische kreten toen Abe Len stra Nederland een 32 voor sprong bezorgde. Het begin was allesbehalve rooskleurig; hopeloos werd er vaak door onze achterhoede geknoeid; ze konden geen vat krijgen op het voortreffelijke uiterst snelle en uiterst be heerste spel der Belgische voorhoede. Doelpunten kon den niet uitblijven, al was 't eerste er nog een van Neder lands hoofd, want Möring die lang nog niet de Möring van Antwerpen was, kon de door Coppens in het doelgebied ge kopte bal geen richting geven en bezorgde België zodoende een gemakkelijke voorsprong. Neen, de paar brillante voetbalstaaltjes van de phe- nomenen Wilkes en Lenstra vermochten het verkillende Nederlandse voetbalhart niet meer te verwarmen en het bleek bovendien dat zelfs 2 virtuozen zoals er op het hele veld geen te vinden waren, met z'n tweeën ook heel wei nig kunnen doen, vooral als ze voor een niemandsland opereren, waar de stuwende kracht van een Möhring had moeten opereren. In de 22e minuut van de eerste helft bereikte de de pressie boven Nederland zijn dieptepunt en in het Belgi sche kamp begonde zon van een overwinning eindelijk na zoveel jaren te dagen, toen de middenvoor Mermans zich resoluut aan de verdediging onttrok en kansloos Kraak passeerde; 02. Eén man was er die in deze lgemene malaise Nederlands voetbaleer hoog hield. Piet Kraak, de Stormvogel uit IJ- muiden. Hij speelde de wed strijd van zijn leven en voor al zijn meesterlijk timen be wees hoe hij de situatie over zag en het Nederlandse doel gebied beheerste. Wat iedereen hoopte, maar niet durfde verwachten, ge beurde in de tweede speel- helft. Na enkele minuten van een Belgisch overwicht, ge beurde het bijna onmogelijke. Onze voortreffelijke Wilkes speelde de bal naar Clavan, die op de doelman Meert in liep, tegen hem aanschoot en met een meesterlijke beheer sing de bal voor de tweede maal inschoot en nu roos trof; 1—2. Toen bleek' dat het ging, kwam het Nederlands elftal op toeren, toen werkten van Schijndel en ook Möhring de ballen naar de voorhoede, waar Wilkes en Lenstra ui terst nauwkeurig bewaakt, toch keer op keer door de Verdediging drongen. In de 14e minuut sloeg door het Stadion weer een golf van enthousiasme toen Brandes, die tot nu toe weinig was op gevallen, bewees dat de Ne derlandse voorhoede de uit stekende Belgische verdedi ging aan kon. Toen eerst be gon men te voetballen. Voor treffelijk goochelwerk van Lenstra die keer op keer de bal voor doel bracht, rushes van Wilkes op wie Henriët steeds minder vat ging krij gen; het goede verbindings- werk van Rijvers, kortom, 't begon te gaan. Van Schijndel vooral toonde zich de grote, stuwende kracht die meerma len de voorhoede aan 't werk zette. En toch was er nog iets dat niet zo goed lisp, zoals later bleek. Abe voelde dat hij op de rechtsbuitenplaats geen doelpunten kon maken, dat hij binnen thuis hoorde; hij ver wisselde van plaats met Rij vers en toen begonnen de Belgen het waarlijk benauwd te krijgen en er was reden voor, want ondanks de stren ge bewaking goochelde de Fries door de verdediging met de bal aan zijn voeten en een Lenstra-schot gaf Neder land een 32 voorsprong. U kent de reacties. U kent ook de reacties van v. Steenbergen, die in een wanhopige poging om tot ie dere prijs een doelpunt te voorkomen zijn handen ge bruikte, Nederland een pe nalty bezorgde en Nederland gelijk deed" spelen, want hoog boven Kraak, de beste man van de middag, priemde Mer mans de gelijkmaker in het net. Met rode ohofden van op winding tengevolge van de haast ondraaglijke spanning, verlieten de 60.000 toeschou wers het Stadion. DRUNEN. Voetbal. Op uitnodiging van afdeling Waalwijk der R.K.J.B. trok een sterk voetbal-elftal van onze R.K. J. B. naar Waalwijk, -om daar de strijd aan te binden tegen een sterk elftal van eerstgenoemde afdeling. De wedstrijd begon om 12 uur in verband met de interlandwed strijd NederlandBelgië. Voor de rust zien we een sterk Waalwijks overwicht, waarbij de Drunense doelman Jehoel en de beide backs van Noort en Ver hoeven zich bijzonder onderschei den. De doelman wist bijna zeker schijnende doelpunten te voorko men. Na de rust 'n omgekeerd beeld met Drunen sterk in de meerder heid, maar ook de Waalwijkse doelman en de backs bleken uit 't goede hout gesneden te zijn. Over de wedstrijd 't volgende: Waalwijk wint de toss en gaat eerst van wind af. Na ongeveer 20 min. spelen moet de Drunense doelman zwichten voor een lage schuiver onder in de hoek, 10. Tot 'ongeveer 55 min. voor de rust weet Drunen stand te hou den, daarna zet de snelle en goed spelende rechtshalf van Drunen een bal voor doel die door Vis sers onhoudbaar wordt ingescho ten, 11. Hiermede komt de rust. Na de thee zijn de bordjes ver hangen en al wat de klok slaat is Drunen. Succes blijft echter uit tot in de laatste 20 min. v. Loon onhoudbaar doelpunt, 12. Dru-

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2