WAÜLWYK Waalwijkse en Langstraatse Courant W-ot kiest Uiipmm LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL OF V.G.l.O. In de EENHEID ligt ONZE KRACHT V Er zullen weer klokken luiden. Er wordt een rioleringsplan gemaakt. Er zal opgebouwd worden. De 100ste sterfdag van Koning Willem II o MAANDAG 14 MAART 1949 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTGON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Redacteur-Verslaggever W. v. d. MEE Jr. DE ECHO m HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 22. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTE STRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Er zijn nog al enkele belangrijke dingen besproken in de vergadering van Vlijmens Raad op Donder dag 10 Maart j.l. Zo is allereerst het vraagstuk ter sprake geweest, wat de voorkeur verdient V.G.L.O. met vak V, of een Landbouwhuishoudschool. Men zal de zaak ernstig bestuderen. Dan werd er be sloten de Katholieke kerk een nieuwe klok te gepen. Na enkele tegenwerpingen werd besloten een rioleringsplan te laten maken, terwijl tot slot, nadat de openbare vergadering geschorst was, het opbouwplan van Vlijmen en Nieuwkuijk breed voerig werd besproken en vastgesteld. KIEZEN OF DELEN. Toen men bij de ingeko men stukken gekomen was en men kennis nam van een rapport van het Ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting, inzake de afwik keling van het wederopbouw- bureau, waarin de visie van de gemeente dat het volko men een zaak van het Rijk was werd onderschreven, meende de heer v. d. Meren- donk o.m. te moeten opmer ken, dat het toch geen pracht - zaak was geweest. De regeling bij het bureau was allesbe halve goed, men bezat geen verantwoordelij kheidsgevoel t.a.v. betalingen e.d. en boven dien was er nooit een deug delijke administratie gevoerd. Een adres van het bestuur der R. IC. Meisjesschool te Haarsteeg om gelden beschik baar te stellen voor uitbrei ding van het onderwijs met een 7e en 8e leerjaar, stelden B. en W. voor even te ver dagen. Want eerlijk gezegd wist men er geen goede raad mee. Tot tweemaal toe had de raad de noodzakelijkheid van een landbouwhuishoudschool bepleit, terwijl men daar tegenover ook in de richting ging van' het Voortgezet La ger Onderwijs met vak V (huishoudkunde). Uitbreiding van het Lagere Onderwijs tot Voortgezet Lager Onderwijs zou mogelijk wel een 30.000 kosten, terwijl in de kosten van een Landbouwhuishoud school het Rijk voor maxi maal 75% financierde. Wan neer men een Landbouwhuis houdschool wilde inrichten, dan moest men de garantie geven dat het minimaal aan tal leerlingen aanwezig zou zijn en dit kon men niet als er V.G.L.O. was. De voorzit ter zag in beide scholen con currenten. De heer v. d. Meerendonk geloofde niet dat de concur rentie zo groot zou zijn, im mers, er zouden meest oude ren naar de huishoudschool gaan. Het grote voordeel van V.G.L.O. noemde hij, dat het verplicht zou worden en dat alle meisjes, van alle rangen en standen, het zouden moe ten volgen. De voorzitter merkte echter op, dat beide scholen totaal parallel liepen wat de pro gramma's betrof, dus dat 'de leerlingen van de huishoud school niet beslist ouder be hoefden te zijn. Dan nog bleef, aldus de heer v. d. Meerendonk, 't gro te voordeel bestaan, dat het V.G.L.O. verplicht was. Wanneer het 7e en 8e leer jaar toch komt, betoogde de heer Wijkmans, dan was het veel beter dat er dan ook huishoudkunde onderwezen werd, anders moesten deze meisjes, die al enkele jaren langer op school hadden ge gaan, dan nu, nog eens. enkele jaren naar de huishoudschool. De voorzitter stelde de raad voor de keus: één van de twee, het één schakelde het ander uit en omgekeerd. Het was moeilijk hier ineens in te beslissen. Uit financiëel oog punt zou de huishoudschool aanmerkelijk voordeliger zijn, want drie V.G.L.O. zouden veel geld kosten. Men zou binnenkort met de verschillende schoolbesturen besprekingen voeren en een volgende maal met meer re- ele gegevens komen. Punt vier van de agenda be helsde een begrotingswijzi ging die bijna een begroting op zich was, zoals de heer v. d. Meerendonk het noem de. Hij had bovendien nog 'n aantal opmerkingen op diver se posten; zo merkte hij naar aanleiding van de post reis- en verblijfkosten voor 1948, die bijna 2000.te laag ge raamd was, op, dat deze post voor 1949 wel zeer aan de la ge kant was. Maar de voorzitter stelde hem gerust; het zou dit jaar met het „reizen en verblij ven" lang zo'n vaart niet lo pen. Gekomen bij een post be treffende het consumenten- crediet, luchtte de heer v. d. Meerendonk nog even zijn verontwaardiging over de be ruchte post, die bij de begro ting ook al besproken is en die verdeeld was over alle ambtenaren. Geenszins ging hij hiermee accoord; dit geld kwam toe aan degeen die voor het consumentencriediet had gezorgd en niet aan alle amb tenaren de secretaris incluis. Hij was het er geenszins mee eens en wilde graag de me ning van G. S. eens horen. Nog verschillende andere posten werden aan enkele bemerkingen onderworpen. De verordening waarbij het maximaal aantal vergunnin gen van sterke drank werd bepaald, werd opgeheven om economische motieven, terwijl eveneens zonder aanmerkin gen besloten werd een crediet beschikbaar te stellen voor verbetering van een woning. Voorstel 7 ging eveneens betrekkelijk vlot onder de hamer door. EEN RIOLERINGSPLAN. Daar steeds meer het gemis werd gevoeld van een dege lijk rioleringsplan, had het ge meentebestuur zich gewend tot 't technisch adviesbureau van de Ver. v. Ned. Gemeen ten te Amersfoort, die voor 4000 een plan zouden ma ken, dat in de toekomst bo vendien wellicht dienst kon doen als werkobject bij een mogelijke werkloosheid. De heer v. d. Meerendonk was het er roerend mee eens, .in tegenstelling met de heer Dekkers, die zich afvroeg of het ogenblik uit financiëel oogpunt wel bijzonder ge schikt was, en of riolering wel noodzakelijk was voor een plattelandsgemeente. In antwoord hierop zei de heer v. d. Ven dat de finan ciering wel mee zou vallen; wanneer het plan tenminste als werkobject bij werkloos heid werd gebruikt, dan kreeg immers de gemeente subsidie van het Rijk. De heer Wijkmans noemde de riolering noodzakelijk. Dhr. Dekkers meende nog dat er de eerste 10 jaar geen gevaar voor werkloosheid be stond, maar verschillende heren overtuigden hem van 't tegendeel. Hij sprak nogmaals zijn mening uit dat het nog niet zo dringend noodzakelijk was. Maar de voorz. wees er op hoe het in de bedoeling lag met partiële uitvoeringen te beginnen. Men moest boven dien aan de toekomst denken; wanneer er werkloosheid kwam moest men een plan hebben, een plan dat ook over 100 jaar nog uitvoerbaar was. Tenslotte werd na enkele opmerkingen besloten 't plan te doen vaststellen. „HOE HELDER KLINKT DE KLOKKETAAL Er hebben steeds in de to ren van de Katholieke kerk in Vlijmen drie klokken ge hangen van 500, 700 en 1200 kilogram, waarvan de laatste, de zwaarste, door de gemeen te in 1871 aan het kerkbestuur was geschonken. Deze klok ken waren echter zoals ontel bare in het land, tijdens de bezetting door de Duitsers geroofd. Nu richtte zich het R.K. Kerkbestuur weer tot het gemeentebestuur met het verzoek weer een zelfde klok aan de kerk te schenken. De fa. Petit en Fritsen in Aarle- Rixtel hadden zich bereid verklaard dezelfde klokken met dezelfde klank weer te gieten voor totaal 11.900. hiervan zou men ƒ4050.als schadevergoeding van 't Rijk ontvangen. De gemeente zou dan een crediet beschikbaar moeten stellen van 6400. voor aankoop van de zware klok. Men zou trachten alle klokken die in Vlijmen kwa men te hangen, ook die in de toren van de Grote Kerk, te harmoniseren tot een schoon klinkend accoord. B. en W. stelden dus voor te besluiten een crediet van 6400 beschikbaar te stellen voor een klok van 1200 Kg. De heer v. Engelen was het er in beginsel wel mee eens, maar 11000 was geen klein bedrag en er kon zoveel an ders mee gebeuren. De voorz. was echter van mening dat men iets aan het nageslacht moest geven dat blijvend en mooi was. Het be hoefde echter niet direct te gebeuren. De heer Dekkers daaren tegen was het er volkomen mee eens. Op een vraag van de heer Klerks of het niet gevaarlijk werd dat nu ook Nieuwkuijk zou komen, antwoordde de voorz., dat ze dat gerust kon den doen; daar was sprake van oorlogsschade. De heer v. d. Meerendonk was werkelijk benieuwd wat G. S. er van zouden zeggen, of ze er bezwaren tegen zou den hebben. De voorz. wilde aan dit ge val de autonomie van de ge meente eens toetsen. Geen van de leden maakte verdere bezwaren, zodat hiertoe werd besloten. Hierna werd de openbare vergadering geschorst en gaf Ir. v. Oyen een toelichting op de opbouwplannen Vlijmen en Nieuwkuijk. Vele bezwa ren rezen er, maar ze werden allemaal weerlegd, zodat ten slotte met algemene stemmen de beide opbouwplannen wer den aangenomen. Bij de rondvraag informeer de hét lid v. Bokhoven naar de aanvrage om drinkwater leiding in de Kromstraat. Deze was, aldus de voorz., om advies naar Den Bosch. De heer Wijkmans bracht nog even de lichtvoorziening in Haarsteeg ter sprake. Hierna werd omstreeks half twaalf deze vergadering ge sloten. Wij zullen in dit overz icht niet .gewagen van Indonesië, van dit vraagstuk vindt u elders een samenvatting. Wij willen enkel dit problee m stellen tegenover enkele an dere feiten die de afgel open week hebben plaats gehad. Tegenover het Atlantisc h Pact, dat steeds concreter vor men gaat aannemen en tegenover de Beneluxconferentie. Het treft ons, en u waarschijn lijk ook, dat landen die zich het ene ogenblik voordoen als kam pioenen van verbonden, federa ties en pacten van een Westers verdedigingsbloc, op een ander ogenblik iedere constructieve po litiek onmogelijk maken. Wij doelen hier specia»! op Amerika, dat zich enerzijds beij verd heeft voor de totstandko ming van het Atlantisch Pact, dat in Washington zijn „thuis" zal hebben en anderzijds een con structieve politiek van de Neder landse regering met betrekking tot Indonesië totaal onmogelijk maakt. Daar doet men alle moeite het communisme té weren, het een halt toe te rqepen, terwijl men het hier door de achterdeur bin nenhaalt. Bij Amerika is politiek eigen belang schijnbaarmen is er in alle opzichten bereid het goede voor te staan en zich op te wer pen als beschermer van de we reldvrede, maar zodra eigen be langen in het spel komen, zodra men ziet aankomen, dat de heren kooplui een gemakkelijke zaken relatie zullen gaan verliezen, heb ben al deze goede bedoelingen af gedaan en volgt men de weg die het eigen belang aangeeft, 't Spijt ons, een andère indruk hebben wij momenteel niet van onze Amerikaanse vrienden. Met bovenstaande willen wij geenszins beweren dat wij geen voorstanders zouden zijn van 'n Atlantisch Pact. Integendeel, wij zijn verheugd cjat er blijkbaar zo'n goede vordéririgen worden ge maakt, dat ook Italië er hoogst waarschijnlijk deel van zal uit maken. Dergelijke verdragen moe ten zoveel mogelijk staten omvat ten, willen ze deugdelijk zijn en hun doel bereiken. Het zou echter jammer zijn als de Noord-atlanti- sche landen et niet aan zouden deelnemen, want juist zij hebben dunkt ons 't meeste belang bij de zaak; zij mogen zich niet laten intimideren door andere staten. Zo is er de laatste tijd in de wereld een stréven merkbaar zich te wapenen voor komende tijden, niet alleen met de materiële vuur wapens, maar vooral met de wa pens van eensgezindheid en van saamhorigheid, van wederzijdse bijstand en onderlinge hulpverle ning. In een groot bloc, dat hecht is en dat door geen zwakke plek ken in zijn hechtheid wordt be dreigd, heeft men o. i, de beste waarborg voor een wereldvrede. En wat betekenen dan de kleine eigen belangen die ieder prijs zal moeten geven, wat betekent dat kleine deel van zijn zelfstandig heid dat men heet te verliezen Als onderdeel van dit grote anti-Oosterse bloc is de Benelux een van de eerste kernen geweest waaromheen zich de rest heeft gegroepeerd, snaar ook in belang rijkheid en model-organisatie neemt de Benelux een van de eer ste plaatsen in. Op het eind van vorige week is de Benelux-conferentie in Den Haag door minister Drees geo pend en om bovenstaande te sta ven, halen wij aan wat de minis terpresident in zijn openingsi-ede zeiDe verantwoording welke op onze schouders rust, kan nauwe lijks worden overschat. Het ware een misvatting, indien men de Be nelux een zaak zou noemen wel ke alleen de volkeren Van Bel gië, Luxemburg en Nederland aangaat. Men beschouwt de Be nelux als de toeststeen voor de W.-Europese economische sa menwerking. Tot zover dr. Drees en in en kele woorden wordt hier 'n pluim gestoken op de hoeden van de Benelux-landen, drie kleine lan den, die echter de kern zullen vormen van een W.-Europese samenwerking. Is er in de wijde wereld niets anders te doen geweest!! Ja na tuurlijk. Maar u moogt van ons niet verwachten dat we aan de gang blijven. Daar is China nog, enkele Staten in Zuid-Oost Azië die d'r gemak niet houden, daar is de koude oorlog waaraan de Russen misschien hun vingers nog wel eens zullen branden, er is zo veel minder prettig binnen- en buitenlands nieuws. Er is echter ook iets prettigs. Kan er iets pret tigs zijn zonder dat het de distri butie betreft. DISTRIBUTIEPRET. De conferentie van' de Benelux- landen in Den Haag zal van grote invloed zijn op de distribu tie, zegt men. Maar zeer waar schijnlijk is het dat nog dit jaar de distributie tot het verleden zal behoren. Boter, vlees en kaas ko men vrijwel zeker vrij. terwijl voor de koffievoorziening ook 'n regeling zal worden getroffen. In tussen zal de beste koffie met 1.12 per kilogram worden ver hoogd. Laat dit echter uw vreug de niet beïnvoeden. Dan is er bekend gemaakt dat er meer cacao zal komen, zodat waarschijnlijk de helft van de vooroorlogse import bereikt zal worden. En tot slot wordt medegedeeld dat ingaande 1 April de toeslag op Volksherstelsigaretten, te we ten op Oriëntsigaretten, van ƒ1.- gebracht zal worden op 0.10. Zijn ze dan nog duur genoeg Ja, maar u moet nou niet alles in eens willen hebben ONTHULLINGEN. Lord Vansittart heeft in het Engelse Hogerhuis verklaard dat grote hoeveelheden nagemaakte juwelen door diplomaten uit Praag naar Londen waren gesmokkeld ter financiering van de communistische propaganda in het land. De legaties en tref punten van Oost-Èuropese mo gendheden in Londen noemde Lord Vansittart broeinesten van communisme. ONTWERPTEKST ATLANTISCH PACT. Maandag heeft men te Was hington besloten de ontwerp-tekst van het Atlantisch Verdrag on middellijk aan dé regeringen van de V. S„ Engeland, Canada, Frankrijk en de BeNeLuxlanden voor te leggen, aldus wordt uit gezaghebbende bron te Londen vernomen. De uiteindelijke tekst zal pas vastgesteld kunnen worden wan neer de zeven regeringen hun goedkeuring aan het ontwerp heb ben gehecht. De publicatie van de ontwerp-tekst kan waarschijnlijk niet voor 't begin van deze week verwacht worden. Volgens Reuters diplomatieke medewerker behelst het ontwerp een inleiding en 11 artikelen, waarvan de eerste 5 luiden 1. Erkenning van het beginsel van een vreedzame regeling van internationale geschillen. 2. De ondertekenaars zijn ver plicht tot samenwerking op eco nomisch, politiek en militair ge bied. 3 en 4. Algemeen beginsel, dat de ondertekenaars elkaar zullen bijstaan en tezamen zullen over leggen. 5. De ondertekenaars worden verplicht een aanval op één als een aanval op allen te beschou wen en onmiddellijk tot actie over te gaan, apart of collectief, voor het handhaven of het herstel van de veiligheid. DE TOESTAND IN PALESTINA. Terwijl de berichten over de onderhandelingen op Rodos gun stig zijn, melden andere berichten weer, dat er gevechten tussen Is raëlitische en Transjordaanse troepen aan dé gang zouden zijn, nadat de Israëlitische troepen aanvallen gedaan zouden hebben op een Transjordaanse haven plaats. Andere ontkennen dit weer. Hoe het ook zij, koek en ei is het er nog niet. EUCHARISTISCH CONGRES. Het Internationaal Eucharis tisch Congres wordt dit jaar van 5 tot 10 Juli in Nancy gehouden. Nancy treft thans voorbereidin gen om de te verwachten 50.000 gelovigen onder dak te brengen. Het laatste Internationaal Eucha ristisch Congres werd in 1938 in Boedapest gehouden. WAT DOET MOLOTOF? Er zijn veranderingen aange bracht in het Russische kernkabi net van landsverdediging onder directe leiding van Molotof. Men verneemt dat de ex-mi nister van Buitenlandse Zaken belast is met de coördinatie op lange termijn van het industriële en militaire potentieel der Sov jet-Unie en haar bondgenoten in Oost-Europa. KOUDE OORLOG. De uitgebreide manoeuvres die het Russische leger binnenkort in Oost-Duitsland gaat houden moe ten ongetwijfeld beschouwd wor den als een onderdeel van de koude oorlog. Vele tienduizenden zijn de laatste tijd naar de Oos telijke zone verplaatst en in to taal zullen ruim driehonderddui zend man aan de oefeningen deel nemen. Naar verluidt zal ook de Duitse militie aan de oefeningen deelnemen. Nationale herdenking te Tilburg. Ter gelegenheid van de 100e sterfdag van Z. M. Koning Wil lem II, die zoals bekend, valt op 17 Maart 1949, organiseert de stichting Koning Willem II-her- denking te Tilburg een nationale herdenking. Er werd een ere-comité ge vormd, waarin o.m. zitting namen alle ministers van het kabinet, de voorzitters der beide Kamers, mr. dr. J. Donner, president van het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch, generaal H. G. Winkel man, lt. admiraal G. E. L. Helf- rich, lt. generaal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, prof. dr. J. E. de Quay, commissaris der koningin in de provincie Noordbrabant, mej. mr. M. A. Tellegen, directeur van het ka binet der koningin, mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst, burgemeester van Tilburg en ve-e andere autoriteiten. H. M. Koningin Juliana zal zich bij de plechtige herdenking doen vertegenwoordigen door de heren mr. G. C. D. baron v. Harden- broek, grootmeeser en oppercere- moniemeester van het civiele huis van H. M. de Koningin en jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, kamerheer i.b.d. van H. M. de Koningin. Z. E. Kardinaal-Aartsbisschop J. de Jong zal de herdenkings plechtigheid op 17 Maart a.s. ko men bijwonen. Ook de vice-president van de ministerraad mr. J. H. v. Schaik heeft bereids zijn bezoek toege zegd. Programma. He programma voor de natio nale herdenkingsdag luidt als volgt 9.30 uur Pontificale H. Mis in de parochiekerk van het Heike. 11.30 uur herdenkingsplechtig heid en kranslegging met militair eerbetoon bij het gedenkeken, dat is opgericht op de plaats waar 't huis stond waar Zijne Majesteit overleed, gevolgd door een offi ciële ontvangst door 't gemeente bestuur op het paleis-raadhuis. Bezichtiging van de Koning Wilem Il-tentoonstelling in het paleis-raadhuis. 12.00 uur défilé op het Wil lemsplein van onderdelen der Koninklijke Landmacht. De militaire parade belooft een grootse vertoning te worden, om dat niet alleen de hier gekazer neerde troepen, maar ook onder delen van de Kon. Landmacht, gelegerd te Breda, Chaam en Weert en de muziekcorpsen uit deze laatste gemeente en van het regiment Stoottroepen te Vught er aan zullen deelnemen. 15.30 uur herdenkingsbijeen komst in de schouwburg „Metro- pole", Heuvel, Tilburg. Sprekers; generaal-majoor D. A. v. Hilten, hoofd van de sectie krijgsgeschie denis van 't hoofdkwartier van de generale staf. Onderwerp: de militaire figuur van Z. M. Ko ning Willem II. Prof. dr. L. G. J. Verberne, hoogleraar aan de Kath. Econo mische Hogeschool te Tilburg met als onderwerp; Willem II, koning der Nederlanden. De mu zikale omlijsting van deze bijeen komst zal worden verzorgd door de Koninklijke Liedertafel „Sou venir des Montagnards" te Til burg, me medewerking van het Tilburgs Stedelijk Orkest. 20.30 uur herdenkingsrede door re heer Jef de Brouwer op het Heuvelplein bij het standbeeld van Z. M. Koning Willem II. De muzikale omlijsting zal worden verzorgd door de Nieu we Koninklijke Harmonie en de Zangvereniging „St. Caecilia". VERGADERING K.J.M.V. De Donderdagavond gehou den propaganda-vergadering der K.J.M.V. is, hoewel matig bezocht, toch geslaagd te noe men. Na opening en welkomst woord door de voorzitter, hield de Zeereerw. Heer Ka pelaan v. .d Heuvel een toe spraak over: Doel en streven van de vereniging Wij Jon geren, die in Waalwijk een bescheiden aanvang heeft ge maakt met haar werkzaam heden. Spreker betreurde het gebrek aan belangstelling dat bij de jeugd van Waalwijk bleek te bestaan, en om schreef het doel van deze jeugdorganisatie als: de we reld te herstellen in Christus. Aan dit doel werken alle standsorganisaties, tesamen met de Verkenners en Stu denten, samen in de organi satie: „Wij Jongeren". Na deze rede werd de avond genoeglijk doorge bracht met onderlinge oefe ningen in hersengymnastiek, wat een interessant resultaat opleverde, daar partijen uit stekend tegen elkaar bleken op te wegen. De K.J.M.V. hoopt de vol gende keer op een betere op komst te kunnen rekenen. NED. R.K. FABRIEKS ARBEIDERS (STERS) BOND „ST. WILLIBRORDUS" Afdeling Waalwijk. Bovengenoemde afdeling houdt haar jaarvergadering op Maandag 14 Maart a.s. in het gebouw der K.A.B. Aanvang 8 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Bestuursverkiezing. 4. Jaarverslag secretaris. 5. Jaarverslag penningm. 6. Mededelingen. 7. Bespreking van: „Rechten en plichten bij Ontslag". 8. Rondvraag. 9. Sluiting. BILJARTEN. Voor de tweede maal is er bij W.B.C., gevestigd in café C. v. Berkel, een aanvang ge maakt met een onderlinge competitie, met als inzet een wisselbeker, die thans in het bezit is van J. Fillipart. Volop spanning heerst er dan ook hedenavond weer, en elk lid speelt met volle am bitie om de mooie beker in zijn bezit te krijgen. De stand is momenteel na dat 1/3 van de competitie is verspeeld: 1. C. v. Berkel 16 p. 2. L. v. Delft 12 p. 3. W. Lamers 12 p. 4. Jac. Pullens 10 p. 5. L. v. Eeten 10 p. 6. A. Heeffer 9 p. 7. Fillipart 9 p. 8. J. Wijkmans 8 p. 9. P. v. Veldhoven 6 p. 10. A. Hombergen 6 p. 11. M. Slaat» 3 P- 4 p. 4 p. 4 p. 4 p. 4 p. 3 p. 2 p. 2 p. 2 p. 0 p. 12. L. v. Berkel 13. P. van Well 14. Sigenthaler 15. L. Blom 16. H. Pullens 17. Verhofstad 18. v. Engelen 19. M. Vugts 20. H. Spierings 21. W. Pullens Elke speler moet 20 par tijen spelen en wordt elke partij volgens gemiddelde ge speeld, dus met opgaaf. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Elisabeth C. A. M. dv. J. C. v. Riel-Verster te Loonopzand Lijdia G. A. dv. J. M. Vugts-Hollemans Adrianus H. M. zv. J. A. H. de Bont-Smits te Heusden Cornelis W. M. zv. C. H. Did- den-Raaijmakers Josephina A. M. dv. W. Knippels-Vrij- hoeven Bernard J. M. zv. J. A. H. J. Verwiel-Pogge- mann Christiaan E. J. zv. J. v. d. Anker-Franke Cor nelis P. zv. C. A. Wilmont- van den Boom te Loonopzand Josephus C. M. zv. J. B. A. V'erwiel-Pulles. Overleden: Geen. Huw.-aangiften: F. A. van Vught 26 j. te Montfoort en A. J. M. T. Leenheers 23 j. te Waalwijk J. Braspen ning 27 j. te 's-Bosch en M. A. Moonen 25 j. te Waalwijk. Gehuwd: A. Brok 26 j. te Rosmalen en W. H. van Osch 22 j. te Waalwijk. Ingekomen: Geen. Vertrokken: A. A. van der Sluis naar Leiden A. W. E. Mahieu naar 's-Bosch M. B. A. Huisman naar Voorst. DOKTER FREERICKS f Dr. Freericks uit Den Bosch, die in Den Bosch en geheel Brabant een grote naam had als chirurg, is op 84-jarige leeftijd te Brussel overleden. Hij werd geboren te Was pik als zoon van de gemeente arts Dr. Freericks aldaar, en studeerde te Leiden en was na 't arts-examen assistent van prof. Treub. Daarna ves tigde hij zich in Den Bosch, waar hij in het huwelijk trad met de dochter van Mr. E. v. Zinnicq-Bergmann, lid der Eerste Kamer. Dr. Freericks was om z'n capaciteiten en jovialiteit zeer gezien in plaats en streek. KÜTHE IS VERTROKKEN NAAR ZUID-AFRIKA. De commandant van de Si- cherheitsdienst in Noordbra bant tijdens de bezettingsja ren, Küthe, is in Duitsland, waarheen hij was uitgeleverd, op vrije voeten gesteld. Naar „Oost-Brabant" meldt heeft hij verlof gekregen om zich in Zuid-Afrika te vesti gen, waarheen hij bereids met zijn gezin vertrokken is. Het zal misschien z'n oude vrienden genoegen doen te vernemen dat hij tenminste vrij is, al is hij dan ook ver weg!

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5