0Auft daevm f Wijde WereldJ Burgemeester DEKKERS WAAROM HERSTELT een oude traditie'! UIT DE 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 31 MAART 1949 2 IN MEMORIAM eBh Jeugdconcerten DE ACTIVITEIT DER Waspik zal hem niet gemakkelijk vergeten. Zondag overleed de heer P. N. Dekkers, de 69-jarige oud burgemeester van Waspik. Hoewel zijn gezondheidstoe stand de laatste tijd minder goed was, kwam zijn dood toch nog onverwacht, zoals de dood steeds onverwacht komt en te vroeg, zeker voor een goed mens als oud-burgemeester Dekkers was. Wanneer wij hier enkele woorden aan de figuur van burgemeester Dekkers wijden, dan is dit niet omdat hij een man was van groot formaat, omdat hij Waspik groot maak te en zijn dorp gestoten heeft in de grote stroom van de ont wikkeling, niet omdat hij in Waspik iets groots tot stand gebracht zou hebben, neen, wanneer wij over burgemees ter Dekkers schrijven is dit enkel omdat hij een goed bur gemeester was, omdat hij goed was voor zijn gemeente en zijn bevolking, omdat hij be hulpzaam was en vriendelijk tegen iedereen. We kunnen een burgemees ter van vroeger niet gaan ver gelijken met een burgemees ter van thans, nu hij volledig ambtenaar is geworden, nu zijn plaats op het gemeente huis is, nu iedere gemeente moet vechten om een behoor lijk kwantum woningen, nu iedere gemeente alle moeite doet industrie te krijgen. Vroeger was de burge meester de kalme be stuurder, van wie wel iswaar grote gaven van verstand en hart 'wer den gevraagd, maar die overigens geen ambte naar was. Het best be naderen we het ver schil wanneer we zeg gen dat nu een burge meester bestuurder ambtenaar is, terwijl hij vroeger enkel be stuurder was. We mogen een bur gemeester van 'n land bouwende gemeente als Waspik ook niet gaan vergelijken met de ma gistraat van een grote industrie-gemeente. Er is in Waspik gedurende de veertig jaren dat burgemeester Dekkers de gemeente leidde, niet zo heel veel veranderd. „Er gebeurde vroeger niet veel, en zeker niet in 'n dorp als Waspik"-verzekerde ons de oud-secretaris de heer B. van Schijndel. Waspik is steeds de welvarende gemeente ge bleven, niet meer en niet min der. Waspik had geen mach tige uitbreidingsplannen, Was pik heeft geen rijke industrie- en binnen haar kom gehaald, de bevolking is er door ves tiging weinig of niets toege nomen. Waspik was tevreden met wat was Waspik had een zekere mate van welstand be reikt, de mensen hadden hun bestaan, en waarom, zo rede neerde men vroeger, zou men nog trachten iets meer te be reiken als het nu goed was? Met het gevolg dat Waspik, Waspik bleef. Neen, burgemeester Dek kers was geen man die men een standbeeld zou geven, maar wellicht is de vorm, waarin hij nu voortleeft in de herinnering van zijn gemeen tenaren, en waarin hij zal blij ven voortleven van geslacht op geslacht in de herinnering van de komende generaties, misschien is deze vorm duur zamer dan het brons waaruit het relief is gegoten dat in 't nieuwe gemeentehuis staat. Burgemeester Dekkers was 'n eenvoudig man, die gemoede lijk met de Waspikse mensen omging, die vriendelijk was voor iedereen, die hielp waar hij kon, die steun gaf aan de verenigingen en instellingen die zijn steun waard waren; hij was een goed burgemees ter ook, goed voor de gemeen tenaren, goed voor zijn per soneel. Hij wist zich aan te passen aan de Waspikse be volking en 't Waspikse leven, al was hij niet afkomstig van Waspik. Want hij werd in Kaats- ftuvel op 2 Maart 1880 gebo ren en spoedig trok hem het leven op het raadhuis blijk baar aan. Hij genoot zijn eerste oplei ding bij wijlen secretaris van Liempt te Waalwijk. Van 1 Juli 1901 tot 5 Jan. 1904 was hij eerste klerk ter secretarie in Den Bosch; van 16 Jan. tot 18 Dec. 1904 was hij ambte naar ter secretarie te Tegelen; van daar trok hij naar Zeven bergen, waar hij van 1 Jan. 1905 tot 5 Nov. 1905 eveneens ambtenaar was. Op 8 Nov. 1905 volgde toen zijn benoeming tot burgemees ter van Waspik, welke func tie hij on-onderbroken tot de pensioengerechtigde leeftijd heeft waargenomen. Ook tij dens de bezetting, toen zijn gezondheidstoestand het hem bijna niet meer mogelijk maakte, bleef hij in 't belang van zijn gemeente op zijn post Bij Koninklijk Besluit van 28 April 1945 werd hem eer vol ontslag verleend. Goed gezond is burgemees ter Dekkers sindsdien niet meer geweest; steeds heeft hij gesukkeld tot dat de dood plotseling een einde maakte aan dit werkzame leven hier op aarde, dat voor eeuwig be loond ging worden. Moge hij rusten in vrede. Wij leven in een tijd van vervlakking. Niemand die ook maar enigszins een open oog heeft voor het leven om hem heen, zal dit kunnen ontken nen. Het enthousiasme voor sportgebeurtenissen van veler lei aard heeft proporties aan genomen, die de ernstige mens met bezorgdheid vervullen. Wij zijn zelf een grote voor stander van een gezonde wijze van sportbeoefening, omdat de sport niet alleen het lichaam, maar ook de geest en het ka rakter kan sterk maken. Ex cessen echter zullen in het al gemeen het tegendeel bewer ken wij zien dat dagelijks om ons heen en wij moe ten bekennen, dat wij zo nu en dan met een zekere angst gadeslaan, dat excessen op 't gebied van de sport schering en inslag worden. De invloed van de jasz zo karakteristiek voor dit labiele tijdsgewricht is groot en de jeugd mist in doorsnee de ga ve om de goede van de slech te uitingen op dit gebied te onderscheiden. Wij willen de goede jasz als tijdsverschijn sel niet negeren, maar weten dat ook op dit terrein veel beunhazerij is. Men behoeft slechts de knop van zijn ra dio-toestel om te draaien om de waarheid van deze stelling te ervaren, terwijl de aanblik van een zaal vol jeugdige jasz-enthousiasten bij de uit voering van een populaire „band" ons met vrees kan vervullen. Dat deze verschijnselen voornamelijk in de grote ste den kunnen worden geconsta teerd, vervult ons met de hoop dat het voor ons Gewest nog tijd is om tegenmaatregelen te nemen. Het beste wapen is om de groeiende mens in aanraking te brengen met het schone, dat de verschillende kunsten bieden. De moeilijkheid echter is de wijze, waarop dit moet ge schieden. Een „te veel" zou averechts werken. Langs lij nen van geleidelijkheid moet het kind ontwikkeld worden tot het besef van de waarde der kunst in het leven van de mens en op deze weg moet 't geleid worden door iemand, die nauwkeurig aanvoelt wat de muzikale belangstelling van het kind gaande maakt. De „mentor" moet een idealist zijn, maar een practische idea list, die teleurstellingen zal moeten kunnen verdragen en die telkens opnieuw met het zelfde enthousiasme zijn zen ding zal moeten kunnen ver vullen. Het succes, dat de concerten door het Residentie-Orkest voor de leerlingen van de middelbare scholen hebben, is in hoge mate hoopgevend. Na een aanvankelijk schuch ter begin, een goede 20 jaren geleden, hebben de jeugdcon- certen zich ontwikkeld tot 'n instituut, welks waarde niet hoog genoeg aangeslagen kan worden. Niet het minst is dit te danken aan de wijze, waar op de toenmalige dirigent van het Residentie Orkest Dr. Peter van Anrooy de jeugd- concerten leidde. Bezield met een buitengewone geestdrift, gepaard aan een grote kennis der materie, wist hij telken male zijn jeugdig gehoor te boeien en belangstelling in te boezemen voor de scheppin gen van de grote componisten. Het resultaat is, dat er nu jaarlijks tien jeugdconcerten gegeven worden in de grote zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, die 2000 toehoorders kan her bergen. Wij geven U de ver zekering, dat deze zaal bij ie der der concerten totaal uit verkocht is. Voeg daarbij de jeugdconcerten, die door zeer bekende kunstenaars in vele instellingen voor middelbaar Onderwijs worden gegeven, de z.g. „En uur muziek"-concer- ten en gij ziet, dat niets on beproefd wordt gelaten om de opgroeiende jeugd de weg te wijzen naar wat hoog en edel is in het leven. De musici van het Brabants Orkest werpen zich met en thousiasme op hun taak, in de hoop dat de Brabantse jeugd en haar leiders hun streven op prijs zullen stellen en er belangstelling voor zullen to nen. Moge de jeugd van ons Ge west zich innerlijk verrijken. W.B. JOS ZEEGERS, de voorzitter van de N. C. B„ sprak behartenswaardige woorden. Blijkens ons verslag van de jaarvergadering der lN.C.B. afd. Drunen-Elshout vervulde de alg. voorz. van de N.C.B., dhr. Zee- gers, op deze vergadering een spreekbeurt. Hieraan ontlenen wij het vol gende Spr. had als onderwerp „De boer en zijn organisatie" en begon met te verklaren dat hij zou trach ten de leden duidelijk te maken, voor welke doeleinden de contri butie, welke de leden voor hun standsorganisatie betalen, wordt gebruikt. Het doel van de N.C.B. is, al dus spr., de geestelijke en materi ele verheffing van de boeren stand. De omschrijving van dit doel heeft thans echter een heel andere klank gekregen dan voor 50 jaar, toen vele boeren nog vrij wel ongeletterd waren. Spr. vertelt dan van de kin derjaren van de N.C.B., toen het wantrouwen van de boer ten aan zien van die personen welke door oprichting van de N.C.B. orde trachtten te scheppen in de chaos en gehoor wilden geven aan de roepstem van Rome, nog bestond. Het is tenslotte een priester ge weest, die dank zij de grote steun welke hij van vele zijden mocht ontvangen, er in geslaagd is het vertrouwen van de Bra bantse boeren te winnen. Dank zij het feit dat de boer van het goe de Brabantse land zijn geloof en vertrouwen in de priesters nog niet verloren had, kon een pries ter als pater v. d. Elzen de grote stoot geven naar het doel: de organisatie, en door de organisa tie de culturele en materiele ver heffing van de boerenstand. Dan vertelt spr. van de vei- houdingen, de geest en de sfeer in de eerste jaren der organisatie, toen de boer meestal nog niet in staat was zelf zijn eigen organi satie te leiden. De leiding van de N.C.B. deed echter haar greep naar de jonge ren, omdat zij wel begreep dat men alleen door deze te ontwik kelen tot het doel kon komen. Het is regel dat de goede vorming van de mens parallel loopt met zijn ontwikkeling. Welnu laat dan de jonge boer door de ontwikke ling gevormd worden voor de strijd welke hem wacht. Spr. bepleitte dan enthousiast het werk van de R.K.J.B., die de steun van de ouders niet genoeg kan hebben. De post van 70.000 gulden voor de ontwikkeling van onze jonge boeren noemde spr. zeer verantwoord. Dank zij de jarenlange voor lichting en het onderwijs door de N.C.B. aan haar leden gegeven, is men thans niet alleen zover dat men zijn eigen organisatie kan leiden, maar in vele andere open bare lichamen zoals gemeenteraad, gedeputeerde staten en generale staten laat de boer zijn stem ho ren. Dan behandeld spr. uitvoerig de wijze, hoe en waarover men onderwijs en voorlichting heeft gegeven. De N.C.B. kent thans na jarenlange strijd 31 lagere land bouwscholen en een middelbare landbouwschool. Over allerlei on derwerpen en op allerlei gebied werden door de N.C.B. cursussen gehouden en georganiseerd. In gloedvolle bewoordingen bepleit te spr, nogmaals het nut van de R.K.J.B., welke hij noemde het vormings-instituut voor de jonge boer. Niet alleen de boer, maar ook de boerin heeft, aldus spr., ontwikkeling nodig en spr. kwam een lans breken voor de boerin- nenbond, welk werk hij zeer nut tig en in het kader van de orga nisatie der N.C.B. onmisbaar noemde. Spr. wees op het nut van de talrijke cursussen, maar bracht vooral onder de aandacht het nut van het huishoudonder- wijs. Spr. toonde zich zelfs een voorstander van een wettelijke re geling van het huishoudonderwijs. De finantiele zijde van het ge val belichtende, moest spr. tot de conclusie komen, dat de subsidies van de N.C.B. aan dit onderwijs met het doel de boerenstand op hoger peil te brengen, volkomen verantwoord zijn. Spr. ging ook dieper in op de principiële zijde van het geval, want dat het land en tuinbouwonderwijs instellingen bezit op katholieke grondslag is een niet te versmaden bezit. Nadat de voorzitter van de N. C. B. zo de algemene ont wikkelingsgang van de N.C.B. uitvoerig de revue had laten pas- 1 seren, behandelde hij nog ver schillende actuele onderwerpen uit het naaste verleden, de hui dige tijd en de toekomst. Vrij uitvoerig schetste hij de organisatorische opbouw van de boeren-organisaties en de Stichting van de Landbouw, alsmede de strijd die er na de oorlog gevoerd moest worden om weer te komen tot de vrije organisaties, om niet te worden ondergebracht in een neutrale publiekrechtelijke organi satie. Thans is men, aldus spr., zover dat de Stichting van de Land bouw met zijn vele afdelingen als fundament heeft de vrije organi saties. Sprekende over de sociale wet geving voor de kleine zelfstandi gen, motiveerde de heer Zeegers de reden, die hem en velen met hem er toe gebracht heeft tegen de Pensioenwet voor kleine zelf standigen te stemmen. Eerst, al dus spr., en dit is ook de wil van alle leden van de N.C.B. en vele anderen, eerst kinderbijslag voor kleine zelfstandigen en dan de pensioenwet. Spr. vertelde uitvoerig over het politieke spel dat aan de compen satie toeslag voor kleine boeren voorafging. Sprekende over emigratie zeide hij dat de N.C.B. het volgende standpunt huldigt. De jonge boe ren welke emigreren, maken hier plaats voor anderen en op grond daarvan hebben zij recht op onze steun en hulp. Momenteel is de N.C.B. reeds zover dat zij in het buitenland ten behoeve van de emigranten vertegenwoordigers heeft ,die hen op alle gebied kun nen voorlichten. Verder besprak spr. nog tal van andere actuele onderwerpen op de N.C.B. of zijn leden betrek king hebbende en beantwoordde tot slot nog verschillende vragen Uit het gehele betoog bleek overduidelijk dat de contributie der leden de bestemming heeft die zij moet hebben. Ruim 2 uur had spr. zijn ge hoor weten te boeien. De voorzitter dankte de heer Zeegers voor zijn duidelijke uit eenzetting. Van de rondvraag werd op de ze vergadering nog vrij druk ge bruik gemaakt. Ter sprake kwam de jachtver- pachting en uit de vergadering ging verschillende stemmen op, om in verband met de soms on sympathieke behandeling, het op zeggen der pacht in overweging te nemen. De voorzitter zegde toe het geval met het bestuur te be studeren. Op verschillende vragen over subsidies voor het inzaaien van gras en de bouw van silo's, ant woordde de assistent landbouw- consulent dhr. Arendonck. Opga ve van bovengenoemden worden tot 1 April a.s. bij hem inge wacht. Ter sprake kwamen ook nog de analyses van het gondonderzoek. De heer Kamp antwoordde dat deze nog niet waren aangekomen en verwachte ook niet meer dat zij alle nog binnen zouden komen om voor dit seizoen nog bruikbaar te zijn. Spr. kon het alleen maar betreuren dat de betreffende in stanties dit niet hadden voorzien. Gevraagd werd verder nog om in verband met de uitbreiding ook hier ter plaatse een land bouwkundige een spreekbeurt te laten vervullen. Tot slot sprak de geestelijk ad viseur, Kapelaan Simons, nog een algemeen opwekkend woord. Spr. sloot zich aan bij de woor den van de heer Zeegers en con cludeerde dat er in de R.K.J.B. alhier een gcede studiegeest heer ste, de speciale studieavonden zijn hiervan getuigen. Met de beste wensen voor de boer, zijn bedrijf en zijn gezin, besloot spr. zijn toespraak. Hierna dankte de voorzitter al len voor hun aanwezigheid, in 't bijzonder de heer Zeegers en sloot de vergadering op de gebruike lijke wijze. Het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de voormalige leider van de NS NAP, dr. E. H. Ridder van Rappard, conform de eis ter dood veroordeeld. ELSHOUT O. L. VROUWE SCHUTS werd in volle eer hersteld Zoals uit de agenda bleek was de vergadering van de O. L. Vr. Schuts belangrijk, niet alleen voor de gildebroeders, maar nog meer ten aanzien van het publiek. Voor het publiek, omdat de folklore, die van ouds her dateert, weer in ere wordt hersteld. Hiermede wordt bedoeld de officiële dracht, waarvan het oude reglement spreekt. Dit her ziene oude reglement dateert reeds van 1851. Dit is niet de juiste datum, want zilveren schilden spreken reeds van het jaartal 1811. Met zekerheid is niet te zeggen hoe oud O. L. Vr. Schuts is, doch met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid ligt de oprichtingsdatum echter tussen 't jaar 900 en 1200. Hiernaar zullen navorsingen worden gedaan (de medewerking is reeds toegezegd) in de kerke lijke archieven. Mogelijk is daar de juiste datum van oprichting te vinden, daar de kerk, de toen malige kerk van Oudheusden (thans de kerk te Elshout) reeds vanaf omstreeks 800 bestaat. In 1851 werd het hernieuwde reglement mede ondertekend door de toenmalige pastoor te Oud- reusden. Uit de onderzoekingen, die thans gaande zijn, zal moe ten blijken, hoe oud O. L. Vr. Schuts eigenlijk is. Mogelijk ko men dan nog meer oude traditio nele of folklorische feiten naar voren. Een inleiding op het nieuwe reglement kunnen we in vijf hoofdstukken onderbrengen. Ten eerste wordt dan gespro ken over de inrichting van het Gilde. Ten tweede viering van Ker(k)misdag, ten derde viering teerdag, ten vierde de begrafenis van de gildebroeders en ten vijf de een hoofdstuk wat helemaal los staat van het eigenlijke gilde, het schieten op de concoursen enz.; dit zijn technische bijkom stigheden. De inrichting van het Gilde. Het gilde bestaat uit bescherm heer en hoogwaardigheidsbekle ders. Gildebroeders kunnen zijn zij die van onbesproken gedrag zijn en de leeftijd hebben van 20 jaar. Aspirantleden moeten 18 jaar zijn. Deze mogen de vergaderin gen niet bezoeken en hebben ook geen stemrecht. Het zogenaamde bestuur bestaat uit: Hoofdman, Koning, Kapitein, Vaandrig, 4 Dekenen en Schepenen en de Standaardrijder. De Kapitein wordt gekozen uit de gildebroe ders en is nimmer aftredend zo lang hij zijn positie waardig is. Om de 4 jaar treden de anderen af. De eerste twee jaar de oude Dekenen, die na herkiezing jonge Dekenen worden, waardoor de zittende jonge Dekenen automa tisch oude Dekenen worden en zo vervolgens. De Kapitein heeft de volle zeggingschap over de Gilde broeders en moet dan ook zorgen de goede orde te handhaven of door te voeren. Wanneer een Koning drie ach tereenvolgende jaren de Konings titel voert, wordt hij Keizer. Hier- dopr komt hij in het bezit van al het zilver dat de vereniging be zit. Dit is in te lossen wanneer de Keizer drie zilveren schilden worden aangeboden. De kleding van de hoogwaar digheidsbekleders (z.g. bestuur; isdonker costuum, zijden petje, lichtblauwe sjerp met zilveren draden f losvormig)een wit frontje met zwart strikje. Voor de gildebroedersdonker costuum, lichtblauwe sjerp zonder zilver draden, zwart getikkeld frontje met zwart strikje. Deze sjerpen worden door de H.W.B. over de schouder en dan om de lendenen gegord, terwijl de gewone gilde broeders de sjerp om de lendenen hebben. Deze lichtblauwe sjerp is gelijk aan het kleed van Onze Lieve Vrouw. Men hoopt met de a.s. Ker(k) misviering in deze dracht te kunnen aantreden. Hier mede is dan de eerste stap gezet op weg naar de folkloristische herstelling van het Gilde. Kermisviering. Om 730 uur zal elke gilde- broeder aan het stamcafé aanwe zig moeten zijn. De stoet zal dan in zijn oorspronkelijke vorm wor den opgesteld naar rang en stand van het gilde. Om 8 uur zal dan een H. Mis worden opgedragen. Ongewapend zal men zich ter kerke begeven. In de kerk zullen de eerbewijzen gebracht worden aan het H. Sacrament, daarna aan O. L. Vrouw, waarna de H. Mis een aanvang neemt. Na de H. Mis eenzelfde cere monieel voor het Allerheiligste en O. L. Vrouw, waarna wordt uit getrokken. In dezelfde volgorde trekt men weer vendelend naar 't stamcafé, waar aan een gezamen lijke koffietafel zal worden deel genomen. Verder trekt men naar de Schutsboom. Daar aangeko men, wordt door de Koning drie maal om de boom gelopen, waar na 3 Onze Vaders en 3 Weesge groeten zullen worden gebeden. Dan zal begonnen worden om de boom vrij te maken door een notabel, die buiten gildeverband staat. Hierna wordt een aanvang gemaakt met het Koningschieten. Dit Koningschieten voltrekt zich op een vaste vogel. Vooraleer de gehele vogel inclusief standaard, waarop of waardoor de vogel be vestigd is, niet geheel is afge schoten, is de Koning nog niet bekend. Hij die het laatste gedeel te afschiet, is Koning, zolang hij bij een volgende gelegenheid wordt onttroond, of zelf niet de vogel er af schiet. Teerdag. De oude traditie verhaalt dat er een hele dag voor wordt gebruikt. Deze dag is 9 September, een dag na de geboortedag (naamdag) van O. L. Vrouw. Deze dag zal worden begonnen met een H. Mis voor de overleden leden. Ook nu, evenals met de Ker(k) misviering zal men weer in opstelling ter kerke gaan. De kerk zal dan ge sloten zijn. Wanneer het gilde aan de kerk komt, zal worden ge luid en zullen de deuren ontslo ten worden en zal het gilde de kerk betreden; de gelovigen zul len de kerk pas binnen kunnen gaan, wanneer het gilde binnen is. Dezelfde eerbewijzen aan God in Zijn Sacrament en aan O. L. Vr. zullen weer worden gebracht. Op deze teerdag kunnen nieu we leden onderkomen. Daarvoor worden verschillende ceremoniën verricht, o.a. het verpachten van de trom. De hoogste pachter of hij die de trom pacht, kan na een beoordeling van de H.W.B. tot het gilde worden toegelaten. Ook de standaard kan worden ver pacht. Dit alleen voor de gilde broeders voor het onderkomen van een zwager of ander familie lid. Alleen de zoons van een gil- debroeder kunnen buiten deze verpachting om lid worden. Hier mede wordt een oude traditionele gang in ere hersteld. Alle bestuursleden die Zitting hadden, zijn herkozen, terwijl de heren A. v. Logten en Fr. v. d. Wiel werden toegevoegd om het geheel te completeren. De heer J. v. d. Wiel (Dijk) bleef Hopman. De heer A. Velt- man werd gekozen met bijna al gemene stemmen tot Kapitein om het gilde aan te voeren. Op de verdeling der andere functies ko men we later wel teruq. Ook van de begrafenis der gildebroeders, zowel als de bijkomstige dingen, zoals schieten op de concoursen enz. zal een nadere uitleg komen. Zeer zeker zijn die de moeite waard om door hen die buiten het gilde staan, gelezen te worden. Was de lezing van de heer v. d. Mortel een prachtige bij drage tot meer kennis van het gilde, zeer zeker is het een ver heugend feit, dat door O. L. Vr. Schuts de knoop is doorgehakt en aan de verwezenlijking dezer plannen gewerkt wordt. Met vreugde werd dit dan ook door alle gildebroeders ontvan gen. Dit is een waardevol initia tief, waardoor andere gilden mis schien ook worden geïnspireerd. OP DE LANGE BAAN. Wie verwacht had dat de voorconferentie voor de R.T.C. de lang verwachte oplossing zou brengen, was er weer naast, zoals ieder een die voorspellingen wil doen aangaande de poli tieke ontwikkeling in In donesië er vaak naast zal zijn, omdat men met te veel factoren rekening moet houden bij de beoor deling van de toestand daar, vooral omdat het is uitgegroeid tot één van de meest opzienbarende inter nationale geschillen. In elk geval, de voorconfe rentie is weer verschoven. Op de eerste plaats kon dr. van Royen niet aanwezig zijn, dan heeft de Bijeenkomst Fe deraal Overleg gevraagd, ook als partij toegelaten te mogen worden en de republikeinse leiders op Banka verlangen overleg met de kopstukken in Djokja en zo zijn er nog en kele dingen meer, die de bij eenkomst te Batavia onmoge lijk maken. Nu zou men weer een confe rentie bij elkaar moeten gaan roepen om de mogelijkheden tot het houden van een vóór conferentie te bespreken. Op zo'n manier zouden we lang zamerhand in de beruchte vi cieuze cirkel terecht zijn ge komen. Het rapport betreffende Djokja is ook verschenen. Ne derland maakt bezwaar tegen de nagenoeg uitgesproken me ning dat de materialen- schaarste eerst na de actie is ingetreden, terwijl de afge vaardigde van Rusland even eens bezwaren tegen het rap port van de UNCI maakt. Wanneer men het twee par tijen naar de zin wil maken, zijn ze beide ontevreden. Ondertussen maar afwach ten wat Indonesië betreft. COMMUNISTISCHE NEDERLAAG IN FRANKRIJK. Hoewel de kantonnale ver kiezingen in Frank«£k op zich zelf eigenlijk van niet zo'n groot belang zijn, zijn ze dit jaar toch belangrijk gewor den door de grote nederlaag die de mannen van Thorez hebben geleden. Van 1508 ze tels krijgen zij er maar 37; in totaal liep hun zetelaantal te rug met 147 plaatsen. Zodoende zijn de Franse provinciale staten ook zo goed als gezuiverd van de rode elementen, zodat nagenoeg 't gehele gezags-apparaat in Frankrijk ontsmet is. Door handig politiek manoevreren, maar vooral door de samen werking der kiezers is voor Frankrijk blijkbaar een groot gedeelte van het rode gevaar geweken. COMMUNISME IN BELGIë. Ook in België heeft men nog al eens last van de „rode rakkers". Zo zijn ze dezer da gen in de Antwerpse havens weer aan het staken geslagen uit protest tegen het Atlan tisch pact. Nu is het aantal communisten wel niet zo groot, groter is het aantal bangerikken die zich niet dur ven verzetten tegen het stel letje raddraaiers, dat op kwa jongensachtige manier de boel in de war probeert te schop pen. GRENSCORRECTIES. In West Duitsland heeft men zich aaneen geschaard om zich gezamenlijk te verzetten te gen de „hoogst onrechtvaar dige" Nederlandse eisen be treffende de grenscorrecties. Allerwege wordt door de Duit sers scherp commentaar hier op geleverd. Wat antwoordt Nederland hierop? Wij geven U het volgende zonder enig commentaar als antwoord: „De Nederlandse Caritas- „missie is er in geslaagd om „50 ton levensmiddelen „voor de gaarkeukens in „Berlijn deze week nog te „vervoeren". GOUDEN PRIESTER FEEST H. VADER. In alle katholieke kerken van Nederland is Zondag een brief voorgelezen die handel de over het gouden priester feest van de H. Vader Paus Pius XII op 3 April a.s. Uiterlijk feestbetoon zal er niet zijn en de viering zal slechts een sober, kerkelijk feest zijn. De Bisschoppen vragen aan alle gelovigen om die dag allen ter H. Tafel te naderen; bovendien heeft de H. Vader toegestaan dat ie dere Priester die dag twee H. Missen leest, één om ver- giffenissen te vragen voor de zonden van de atheïsten en opdat de wereld terugkere tot Christus. Gelijk de brief mededeelde zijn de bisschoppen voorne mens namens katholiek Ne derland de H. Vader een nieuwe radio-zender aan te bieden. STREEKBEURS IN VEGHEL. De MINIJTO '47 heette de bekende Middenstands-Nij verheidstentoonstelling die in 1947 in Veghel gehouden werd en deze heeft zo'n suc ces gehad, dat hieruit een stichting werd geboren die tot doel had streekbeurzen te or ganiseren. En zo wordt van 2126 Mei de tweede MONIJ- TO reeds gehouden, waarop het nijvere Veghel, dat geens zins de minste is onder de plaatsen van Brabant, zijn prestaties en mogelijkheden zal ten toon spreiden. NED. HANDEL Mij. 125 JAAR. Dinsdag j.l. was het 125 jaar geleden dat Koning Willem I de Ned. Handelmij. in 't leven riep, overtuigd als hij was van de noodzakelijkheid van een dergelijke instelling. Voor deze gelegenheid heeft de maatschappij mr. L. J. Plemp van Duiveland de op dracht gegeven een boek te schrijven dat dezer dagen ver scheen en de titel draagt: „Willem Frederik, koning der Nederlanden". In dit boek wordt niet alleen een biogra fie gegeven van de "Koning, maar speciale aandacht wordt begrijpelijkerwijze vooral be steed aan de Koning-koopman die de basis voor Nederlands welvaart voor een groot ge deelte herstelde.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2