Waalwijkse en Langstraatse Courant Katholiek Thuisfront Een belangrijk Concert Wal deed de Waalwijkse K. A. B. in 1948 Behangselpapier Waarom geen subsidie aan H. VAN ENGELEN. HET BRABANTSE LANDSCHAP. MAANDAG 11 APRIL 1949 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Redacteur-Verslaggever W. v. d. MEE Jr. DE ECHOW 72e JAARGANG No. 30. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". OOK WASPIK KREEG GEEN GOEDKEURING. „Waarom Katholiek Thuisfront niet en de NIWIN wel" vroeg de burgemeester van Waspik zich af, toen hij moest mededelen, dat de Ged. St. bezwaar maakten te gen de subsidie aan het Kath. Thuisfront, zoals zij ook reeds in Waalwijk hadden gedaan. „Waar blijft de au tonomie van de gemeente, die financieel volkomen onaf hankelijk is", aldus de voorzitter en hij stelde de Raad voor namens B. en W., de subsidie te handhaven en zo de band tussen de jongens en de gemeente te versterken, wat de jongens zelf, getuige de brieven die er reeds bin nengekomen waren, zeer op prijs stelden. Maar met der gelijke factoren mag een financieel beheerder, en zeker de overheid, zich niet b ezig houden, nietwaar Ged. St. Oud-burgemeester Dekkers herdacht. Alvorens tot de agenda van de vergadering, die de raad van Waspik Donderdag j.l. hield, over te gaan herdacht burgemees ter Couwenberg oud-burgemeester j Dekkers in een kort woord. De heer Dekkers was 40 jaren burgemeester geweest en hoewel de taak van burgemeester van toen en nu geheel verschillend is, was er toch alle reden om post- huum erkentelijk te zijn voor alles wat hij in zijn ambtsperiode voor Waspik heeft gedaan. De gemeenteraad besloot hier na Mevr. Dekkers een brief van rouwbeklag te zenden. „Moge God haar de kracht geven deze zware slag te dragen", aldus dé voorzitter. De heer Brokx was wegens 'n zware operatie verhinderd deze vergadering bij te wonen. Zijn toestand was nu vooruitgaande en de voorz. hoopte dat hij weer spoedig aan de beraadslagingen van de raad kon deelnemen. Dan deelde de voorz. mede dat er reeds een viertal brieven van militairen in Indië binnengekomen -waren, waarin de jongens hun dankbaarheid uitspraken voor de subsidie die aan Kath. Thuisfront was toegekend. Hierna werd besloten de 38 woningwetwoningen, die nu nog in eigendom toebehoorden aan de gemeente, over te dragen aan de Bouwvereniging „Volksbelang", die 9 woningen onder haar be heer had en die een bestuur had van ter zake kundige personen. Geen van de .leden had hiertegen enig bezwaar. In het bouwplan '46 waren 8 woningen aanbesteed, waarbij men echter uitkwam boven de M3-inhoudprijs, zodat er op ver schillende werkzaamheden bezui nigd moest worden, zo ook op 't binnenverfwerk, met het gevolg dat deze huizen van binnen nog steeds in de grondverf stonden. Hierin diende spoedig verandering te komen. Daarom stelen B. en W. voor een crediet van 2000 beschikbaar te stellen. Eigenlijk moest dit bekostigd worden uit het reservefonds, maar daarvoor was het bedrag te hoog. Daarom zou men in .5 jaar deze kosten afschrijven. Ook hiertegen had niemand be zwaar. Subsidie Thuisfront. Bij de aanmerkingen die G. S. maakten op de gemeentebegroting 1949 en die grotendeels van ad ministratieve aard waren, was echter ook de beruchte opmer king betreffende de subsidie aan Katholiek Thuisfront. Ged. Sta ten konden dit niet goedkeuren, omdat de steun aan Kath. Thuis front een taak was van het par ticulier initiatief. Vanzelfsprekend waren ook B. en W. van Waspik het hier niet mee eens. Voor hoeveel duizenden gul dens subsidieerde het Rijk niet de NIWIN, die toch ook grotendeels een particuliere instelling was, en zou de gemeente dan niet mee mogen helpen de band tussen de gemeente en de gemeentenaren in Indië zo sterk mogelijk te maken. Waar blijft de autonomie van de gemeente, die toch financieel volkomen onafhankelijk is. Natuurlijk had geen van de le den bezwaar tegen het voorstel van B. en W. om de subsidie te handhaven. Op een opmerking op de 6e begrotingswijziging 1948 betref fende het geschenk bij het 25-ja- rig feest van de heer Brokx be sloot men niet in te gaan. Een verzoek om verhoging van subsidie van het St. Odulphus- Lyceum te Tilburg tot 150.—, werd afgewezen, omdat men Ons Middelbaar Onderwijs ook maar 100.—- subsidie per leerling gaf. Subsidie Wit-Gele Kruis. Tot heden had men het Wit- Gele Kruis een vaste subsidie toegekend van 350.— per jaar. Maar een vast bedrag was eigen lijk niet juist, ook al niet omdat dan de stimulans ontbrak om de vereniging hoger op te voeren. B. en W, vonden daarom een meer labiele subsidiëring meer ge wenst. Zij stelden voor voortaan een bepaald percentage van de contributiegelden te subsidiëren, welk percentage verband hield met het nadelig slot. In 1948 had den dë contributiegelden 2100.- bedragen, er was een nadelig slot van 2322.50. B. en W. stelden voor voor dit jaar een subsidie toe te kennen van 40% van de contributiegelden. Hiertegen had niemand enig bezwaar. Subsidie Chr. Zangvereniging. De Chr. Zangveren. „O.K.K." had een subsidie gevraagd van 100.ter dekking van het ge raamde begrotingstekort. Niet. zonder enige verwondering had de voorzitter van deze aanvrage kennis genomen, want in 1948 bij de subsidiebehandeling in de raad was hem medegedeeld dat slechts één keer een aanvraag zau wor den ingediend. De contributiegel den bedroegen 1.per lid, dit was veel te weinig. Eerst moest men zelf alle mogelijke, middelen hebben aangewend om de inkom sten op te voeren, alvorens men om subsidie kon komen vragen. Wanneer men b.v. de contributie verhoogde tot 2.dan zou men zelfs een voordelig slot heb ben. Men mocht alleen subsidie geven aan verenigingen, die een cultureel of sociaal doel of een doel van algemeen belang na streefden, en die blijk gaven dat zij alle middelen hadden aange wend om hun kasverschll te ni velleren. De heer v. d. Broek had het vorig jaar bij de behandeling ge zegd, toen men hem vroeg of dit voor een jaar zou zijn, dat nie mand in de toekomst kon zien en dat de vereniging, wanneer zij een ander minder zwaar belast gebouw had, misschien geen sub sidie nodig had. Alle dames had men huis voor huis rond laten gaan om dona teurs, maar het succes was wel heel pover. Een contributieverho ging zou een averechtse uitwer king hebben. Men kon een fancy- fair houden, maar met een nade lig kasverschil durfde men daar niet goed aan beginnen. De voorz. merkte op, dat het geenszins vast stond, dat de con tributie terug zou lopen. De ver eniging moet eerst proberen haar contributie en donateursgelden te verhogen; zou dit mislukken, dan had men een motief. De heer v. d. Broek verlangde stemming en de uitslag was dat de heren v. Gorp, Zijlmans, Tim- mers, v. d. Broek, Kamp en Ver- duyn tegen het voorstel van B. en W., om afwijzend te beschik ken, stemden, 64. Voor stemden de heren Gijsman, de Geus en de beide wethouders. Subsidie Landbouwcursus. Deze cursus kende 'n geraamd tekort van 15.—. Over 1948 echter had men een voordelig slot en dit kon toch aangewend worden om het nadelige verschil dat men over 1949 geraamd had, te nivelleren. Bovendien was er 100.uitgetrokken voor on voorziene uitgaven. En nu vroeg men toch een subsidie van 75. Bovendien betaalden de leden van deze organisatie naar verhouding veel minder contributie dan b.v. een lid van de K.A.B, Ook G. S. zouden zeker bezwaar maken, meende de voorz., daarom meen den B. en W. afwijzend hierop te moeten beschikken. De heer Zijlmans wees op de verhoogde contributies voor het t.b.c.-fonds, voor het vakblad, voor de H.A. land, die de boeren allemaal al moesten betalen. Daarom wilde juist het bestuur van de cursus de subsidie hier voor verlagen, vooral met het oog op de kleine boeren. De voorz. bleef bij zijn mening dat hier geen aanleiding was tot subsidie, de vereniging had vol doende geld, waarmee het tekort gedekt kon worden. Bovendien zou de subsidie dan dienen om 't reservepotje aan te vullen, het geen niet de bedoeling van de subsidiëring was. De heer Zijlmans verlangde eveneens stemming, hij had min der succes en het voorstel van B. en W. om op dit verzoek af wijzend te beschikken, werd met 6 stemmen voor en 4 tegen aan genomen. Voor stemden de wet houders v. d. Broek, de Glas, Timmers en Gijsman. Tegen; de heren v. Gorp, Zijlmans, Kamp en Verduijn. Men besloot nog een stuk grond van de heer Tabbers aan het Sta tion in het uitbreidingsplan Dorp, welk stuk grond 1050 M2 groot was, te ruilen tegen een daarnaast gelegen stuk van de gemeente, omdat over het terrein waarop de heer Tabbers wilde bouwen, een weg geprojecteerd was. Men besloot tenslotte nog een leerling ambtenaar aan te stellen op arbeidscontract en niet in vas ten dienst, waartegen G. S. be zwaar maakten. Zijn salaris zou berekend worden aan de regeling voor leerling ambtenaren en zou niet 600.— bedragen, zoals G. S. dat wilden. Hierna werd de openbare ver gadering gesloten. overal en bij ieder lid aanwezig is, heeft Credo Pugno nog te werken. VEELZIJDIGE WERKZAAMHEID. Een uitgebreide standsorganisatie met bloeiende onderafdelingen. „Het vergelijken van de ver schillende gegevens leidt tot tevredenheid, omdat er vol doening mag bestaan ten op zichte van de groei, tot uit drukking komend in een nog voortdurend stijgend leden tal, resultaat van een inspan ning van hen, die hiervoor heel veel van hun vrije tijd beschikbaar stellen. De waar dering daarvoor dient dan ook vooral te worden gericht tot onze Credo Pugno-man- nen, wie hiervoor geen moei te te veel is." Aldus schrijft de secretaris van de K.A.B. in het jaarverslag dat dezer dagen verscheen. Het zijn echter niet allemaal optimistische geluiden zo is daar b.v. het slechte renderen van het café o.a., maar over het algemeen ademt het verslag toch wel een geest van zelfbewustzijn, van een trots zijn op de grote beweging die de K.A.B.-afdeling Waalwijk is geworden. En met recht en re den kan men daarop trots zijn. GROEIEND LEDENTAL. De K.A.B, telt momenteel 1133 leden, verdeeld over 15 vakbon den, waarvan de Fabrieksarbei- dersbond verreweg het grootste aandeel heeft. 96 vrouwelijke le den zijn bij dit getal, dat vorig jaar 1036 was, ingesloten. Daar naast noemen we dan nog een bloeiende K.A.J. met een ledental van 215, de K.A.V, met 130 le den en de V.K.A.J., een afdeling die zich ook in een stijgende lijn voortbeweegt. Bij het vermelden van deze groei laten we direct enkele woorden aansluiten over de be weging, die deze groei groten deels veroorzaaktede Credo Pugno-club. De Keurtroepen, de Stoottroe pen van de K.A.B., 21 mannen die 250 huisbezoeken per jaar af leggen, die propaganda maken in alle mogelijke vorm mannen ook die zichzelf trachten te vormen en te ontwikkelen, die het Kanunnik van Schaikfonds verzorgen en met succes. Ook besteden zij reeds aan dacht aan het vormen van apos- tolaatskernen op de fabrieken, om daar de christelijke geest te pro pageren. Hier vinden wij de liefde voor de beweging, die we, vergeef het ons, maar het is zo, bij lang niet alle leden van de beweging aan treffen. En zolang die liefde niet Alle onderafdelingen, alle ac ties etc. van de K.A.B. met enke le woorden aan te stippen, zou zeer veel plaats vergen (het ver slag is 'n boekje van 8 pagina's). Laat ons slechts even, als het niet te onbescheiden is, rondneuzen in het K.A.B.-huishouden, dat voor- treffeijk bestuurd en geregeld wordt door het dagelijks bestuur, dat 23 maal, bijna twee keer per maand, vergaderde. De krant, die we bij de meeste K.A.B.-families (naast dé Echo natuurlijk) op tafel zien liggen is de Volkskrant, die in Waalwijk 793 abonné's heeft. Naast de Volkskrant zijn er de ontwikkelingsavonden, die de ar beiders op de hoogte moeten stel len van alles wat er reilt en zeilt in de grote wereld. Vijf van deze avonden werden er het afgelopen jaar gehouden, maar jammer ge noeg was de belangstelling niet bijster groot. De kinderen tellen ook mee, zij kregen met St. Nicolaas 'n mooie middag. De T.B.C.-leden worden ge steund door het prachtige werk van Herwonnen Levenskracht dat in Waalwijk 635 donateurs telt. Het opkomende mannelijk ge slacht is ondergebracht in de K.A.J.230 jongens, verdeeld over de parochiële afdelingen, die in eigen kring of met de grote hoop zich bekwamen, vooral op gees telijk gebied, want zij willen hun doel bereiken De verchristelij- king van de maatschappij en het behartigen van de geestelijke en stoffelijke belangen van de jonge arbeiders. Een programma dat er zijn mag. De K.A.J, treedt niet zo heel vaak naar buiten op, maar voor een goed werk zijn zij altijd te vinden. De Kajotsters staan nog in hun kinderschoenen (de afdeling als zodanig natuurlijk wel te ver staan) maar ook zij komen er, want hun beweging voorziet in een schrikbarende behoefte. Hoe meer Waalwijk industriegemeente gaat worden, des te groter wordt de taak van dergelijke verenigin gen, maar ook des te mooier. Waar de man gaat, zal de vrouw volgen, en hoewel dit ook in de K.A.B. niet helemaal waar blijkt, zijn er toch 130 vrouwen georganiseerd in de K.A.V. en ze zijn zeer actief. Retraites, uit stapjes, moederdagen, bijeenkom sten, vergaderingen, toneelavon den, ziekenbezoeken, het is een bonte rij van werkzaamheden, waarmede deze vrouwen zichzelf en elkaar vormen om ook de ar beidersvrouw die mooie plaats te geven waarop zij het volste recht heeft. Ook het culturele element in het verenigingsleven wordt dooi de K.A.B. niet verwaarloosd. We kennen de toneelvereniging D. V. S. V., die het afgelopen jaar een groot toneelconcours organiseer de; de harmonie St. Crispijn, die bij alle gelegenheden gaarne haar medewrking verleent en het jon ge, maar veelbelovende Gemengd Koor. Finantiën. Vanzelfsprekend komt er bij een dergelijke veelzijdige activi teit ook geld te pas, en evenmin als voor vele andere verenigingen valt het ook voor de K..B. niet mee de eindjes steeds aan elkaar te knopen. Toch zijn ze hier wat de bondskas betreft wel in ge slaagd; 6497.83 aan ontvang sten, 6544,51 aan uitgaven, dat geeft een nadelig verschil van 46.68. Erger is het gesteld met de exploitatie-rekening die f 11910.63 aan ontvangsten tel len ,maar 12808.15 aan uitga ven, zodat het nadelig saldo hier 2072.62 bedraagt. Wij mogen dit kort overzicht besluiten met wat de secretaris in zijn verslag schrijft: Dit ver slag zal de indruk versterken, dat nog veel is te bereiken, nog veel uit te bouwen. Het zal moeten stimuleren tot een intensievere deelname aan het werk van het bestuur, want van volledige te vredenheid kan slechts sprake zijn, wanneer metterdaad gemeenschap pelijk werk wordt geleverd. Thans is definitief beslo ten dat het proces Mindszenty en dat de Bulgaarse dominee's met volledig debat op de agenda van de V. N. zal wor den geplaatst. Er zijn mensen die tegenover het optreden van krachten uit ei gen omgeving staan met een ze kere hautaine welwillendheid. Ze zijn meestal wel bereid om deze krachten te steunen, door bijv. hun. tegenwoordigheid op 'n con cert, maar ze luisteren vaak toe met de vooropgezette gedachte, dat het toch niet zo veel bijzon ders kan zijn. Dit alles volkomen in overeenstemming met de zegs wijze „Geen profeet is in eigen land geëerd". Toch is deze hou- ding niet juist. Want dit is niet de manier om een echt cultureel leven ter plaatse te stimuleren. Er is wel eens betoogd dat de Kunstkring te veel passief op treedt, maar dat is vooralsnog, gezien de omstandigheden, onver mijdelijk. Daarom is het juist be langrijk dat goede eigen krachten het aandurven om een concert te geven zoals dat hier niet alle ja ren gehoord wordt. Wij achten dit belangrijker dan zoveel to neel- en zanguitvoeringen, die tenslotte op tal van kleinere plaatsen worden gegeven en die men soms inderdaad met bijzon dere welwillendheid tegemoet moet treden om ze te kunnen waarderen, zowel wat betreft het programma als het peil van de uitvoeringen. Het concert dat Lies Weijers en Joh. Verhoeven m.m.v. Sjef Boom Donderdagavond in Musis Sacrum gaven, was zodoende in meer dan een opzicht interessant. Worden werken voor twee kla vieren over het algemeen al niet zo veel gehoord, Waalwijk heeft nu pas voor het eerst sinds 20 jaar de gelegenheid gehad om die te beluisteren. Het is dus een ge lukkige gedachte geweest om vooral het jonge publiek eens in kennis te brengen met dergelijke werken. Voorts hebben de optre denden er in de samenstelling van hun program naar gestreefd om, zonder boven het muzikale bevat tingsvermogen van de doorsnee luisteraar te grijpen, geen al te plat getreden paden te bewande len. Ze zijn daarin uitstekend ge slaagd: namen als van Joh. Chris tian Bach, Caldara, Dvorak, Rei- necke, Debussy en Saint-Saëns verschijnen niet of niet dikwijls op de Waalwijkse concertpro gramma's. Al mogen enkelen dan ook meesters zijn van het tweede plan, in Debussy toonden de uit voerenden ook een eerste rangs meester zo te kunnen vertolken dat ze zelfs een spontaan „open doekje" kregen. Wat de uitvoering zelf betreft, mogen we wel zeggen dat de twee pianisten elkaar uitstekend verstonden. We genoten werke lijk van een samenspel dat, be houdens een enkele kleine onre gelmatigheid, voortreffelijk sa- menklonk en goed gevarieerd was. Wel leek ons Lies Weijers iets forser in haar aanslag tegenover de meer bescheiden van Joh. Ver hoeven. Maar mogelijk was dit het gevolg van de stand der vleu gels, terwijl we de indruk kregen dat de ene vleugel wat voller van klank was. Dit gaf soms een iet wat onevenwichtige verhouding. Wij voor ons hebben wel het meest genoten van Debussy's Pe tite Suite, wiens glashelder klan kenspel nu en dan wat zwaar op de hand, maar over het geheel ook mooi helder werd weergege ven. Die neiging tot zwaarmoe digheid werd in de variaties van Saint-Saës soms min of meer tot matheid, maar verder kreeg ook dit. virtuoze pianostuk een dank bare vertolking. Een lichte sona te van J. C. Bach opende het program, terwijl de speelse Im- provisata van Reinecke over een gavotte van von Gluck ook speels werden uitgevoerd. Het frenetieke applaus van het pu bliek, dat zo toonde zeer te heb ben genoten, werd beantwoord met een heel mooie Bachbewer- king, terwijl na afloop aan beide pianisten bloemen werden aange boden, waar dames blijkbaar al tijd beter weg mee weten dan he ren. Rest ons nog enige woorden te wijden aan de medewerker Sjef Boom, die voor het eerst sinds enige tijd weer optrad. Was dat de reden dat hij niet helemaal ze ker was? Hij heeft een krachtige bas, die vooral in de lagere re gisters mooi vol klinkt, maar hoog en zacht zingend kan hij zijn stem niet helemaal baas, waar door soms onzuiverheden ont staan. Dit wil niet zeggen dat 't optreden van Sjef Boom deze avond niet zeer werd gewaar deerd. Hij had geen gemakkelijke taak om enerzijds vrij onbekende liederen van Caldara en Dvorak te zingen en anderzijds veelal overbekende liederen van Schu bert. Hij heeft er zich bevredi gend doorheen geslagen. Johan Verhoeven was een consciëntieus begeleider. Het moet voor de optredenden een grote voldoening zijn geweest dat een vrij talrijk publiek hun uitvoering bijwoonde en waar deerde en het zal hen ongetwij feld stimuleren om het niet bij deze keer te laten. Bovendien ge loven wij dat dergelijke concer ten hun waarde hebben voor de muzikale opvoeding, vooral van de jonge generatie. En dat is een niet te onderschatten voordeel. GESLAAGD. De heer W. v. d. Oord al hier, slaagde dezer dagen aan de Economische Hogeschool te Tilburg voor zijn candidaats- examen in de bedrijfs-econo- mische wetenschappen. GOEDE WEEK. De actieve St. Jan's-actie „Leef mee met de kerk" heeft wederom tegen de Goede Week een smaakvol uitge voerd programma bij alie pa rochianen van St. Jan doen bezorgen, waarin vervat is een uitvoerige mededeling van al le plechtigheden op alle dagen der Goede Week, vanaf Palm zondag tot Paas-Zaterdag. Ook Pastoor Kemps van de parochie van O. L. Vrouw On bevlekt Ontvangen te v.m. Besoijen heeft z'n parochia nen een uitnodiging tot bij woning der plechtigheden toe gezonden, met een overzicht daarvan gedurende deze week. Zorgt tijdig voor UWE ADVERTENTIE in 't FAAS- NUMMEIt van dit blad, dat reeds DONDERDAG-oehtend verschijnt. Inzenden tot uiterlijk Woens dag-ochtend 9 uur. VERHUIZEN Mooie ruime nieuwe huizen staan weer voor 't gebruik gereed, Wat wil zeggen voor veel mensen sttakjes minder huiselijk leed. En de aanstaande bewoners vertellen haast aan iedereen, welke dag zij gaan verhuizen en natuurlijk ook waarheen. Jammer, dat men daarbij altijd één instantie haast vergeet, W. v. d. Heijden Zonen Waalwijk. Tel. 443. zo n verhuizing mee te delen en die 't juist zo gaarne weet! Als U straks dus gaat verhuizen, deelt dit dan ook even mee, in 't belang ook van U zelve aan 't kantoor van P.T.T. Geef ons op een simpel briefje, van 't oud en 't nieuw adres bescheid; Ons bespaart het telkens zoeken en U zelf vaak narigheid! Lezing door Jan v. Eijk. Op uitnodiging van de Kring voor Natuurstudie kwam Don derdagavond in Hotel Verwiel de bekende tentoonstellings adviseur en photograaf dhr. Jan van Eyk uit Vlijmen spreken over het Brabantse landschap. Ook de Heemkun- de-vereniging was hierbij uit genodigd en de belangstelling was tamelijk groot. De heer van Eyk, die een goede naam heeft op dit ge bied en wiens kundigheid blijkt uit de orïlangs door hem georganiseerde tentoonstelling „Het Brabants Landschap" te Tilburg ,wist op onderhouden de wijze en aan de hand van talrijke foto's zijn publiek te boeien en tevens te leren. Vrij uitvoerig sprak de heer v. Eyk over de oorsprong van het Brabantse landschap, dat geheel onder invloed stond van de Maas; Hij sprak over de vele beken, beekjes en vennen als overblijfselen uit die vroegste tijd, toen het ijs- water van Noordelijke stre ken Brabant binnenstroomde. Ook de begroeiing in haar oorspronkelijke vorm ging hij na en veel wetenswaardigs wist hij ook hiervan te ver tellen. Van het natuurlijke landschap is helaas niet veel meer overgebleven. De heide velden werden ontgonnen of bebost, langs de beken en ri vieren kwamen weiden. De menselijke wil om de natuur te beheersen heeft zijn stem pel op het landschap gedrukt. Ook over het boederij en- type kwam hij te spreken, maar daarover hoort U nog wel eens wat meer. Het dorp is in de eerste en de voornaamste plaats van de boer! Tot in het begin van de 19e eeuw bleef het karakter van het Brabants dorp vrij wel onaangetast, maar door de geweldige volkstoename groei den veie dorpen uit tot mon struositeiten, waaraan ook de lintbebouwing veel schuld heeft (b.v. in de Langstraat). In zanddorpen zien we nog 't best het oude karakter be waard. Ook de steden hebben grote invloed uitgeoefend op de ontwikkeling van de om liggende dorpen en de toe nemende industrialisatie zal ook nog veel wijzigingen in 't Brabantse landschap brengen. Gelukkig hebben we nu een planologische dienst die nut tig werk op dit gebied ver richt. In deze geest sprak de heer v. Eyk en de aanwezigen toon den zich zeer erkenteiijk voor de leerzame uren, die deze les voor hen had betekend. FILM-AVOND. Zeer veel belangstelling was er voor de film-avond cue in Hotel Verwiel door de heer J. Mamburg was georgani seerd. WeiKe belangstelling voornamelijk bestond uit per sonen uit ue scnoén- en leer industrie. Mr. Mardy, ingenieur bij de Boston Machinery Co., ver toonde zeer uitvoerige docu- mentatie-fiims over de mo derne fabricagesystemen, waarin vooral een grote piaacs was ingeruimd voor 't Caiifornia-systeem. Voor de insiders was het ongetwijfeld een leerzame en interessante avond; de leer zaamheid werd nog vernoogd door het commentaar in het Duits, waarmee de neer Mar dy zijn rolprenten verduiue- lijkte. De heer Hamburg heeft on- getwijieid veel succes genad met zijn initiatief. VARKENS VERZEKERING OPGERICHT. Daar het reeds geruime tijd wettelijk verpncnt is de var kens, bestemd voor huissiach- ting, te laten keuren, voeiuen de boeren, hoewel men er hier door omstandigheden al een paar jaar van ontneven is, toch aan dat er enig risico aan dat keuren verbonden is. Want moest er om een of an dere reden zo n geslacht var ken afgekeurd worden, dan zou dat voor de betrokkene een ernstige schade post be tekenen. .Daarom kwamen op 6 April* een aantal boeren uit v.m. Baardwijk in café ,,'t Vosje" bijeen, waar door de heer Nic. Kierx, die de vergadering leidde, de zaak uiteen werd gezet en de varkensverzeke ring werd besproken. De aan wezigen verklaarden zich al- len bereid lid te worden van de op te richten verzekering. Het bestuur werd ais votgt samengesteld: Nic. Klerx, voorz.; A. v. Leyden, secr./ penningm. en A. v. Tuyl, lid. Als wijkmeesters zulen fun geren, J ,v. Heesbeen voor 't Hoogeinde en P. Klerx voor het Laageinde. Er werd besloten alle var kens te verzekeren, vanaf de geboorte resp. aankoop, tot de slachting of aflevering. Het bestuur zal een huis houdelijk reglement samen stellen en dit de algemene vergadering ter goedkeuring voorleggen. De datum der inwerking treding van de verzekering werd vastgesteld op de eerste algemene vergadering, die ui terlijk over twee weken zal worden gehouden. Tot die datum kunnen belangstellen den zich nog als lid opgeven.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5