KAATSHEUVEL VERENIGING VOOR HEEMKUNDE UW Ei Marche Funèbre DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 19 APRIL 1949 LANGSTRAAT E.O. WAALWIJK Gemeente gaat DE SCHOEN 1949 steunen. 24 duplexwoningen worden gebouwd. DE „ECHO" OOK BLAD BOEKBESPREKING VOLKSKUNDE. Inleiding. Zoals 't woord reeds zegt is de Volkskunde de kennis van een volk, dat bepaalde eigenschappen heeft, die kenmerkend zijn voor de cultuur van dat volk. De Volkskunde heeft dezelfde betekenis als Folklore, alhoewel folklore meer het spel, de kunst is en de volkskunde betrekking heeft op de kennis daarvan. De vermenging van de bevol king in de steden, is het gevolg van de vermindering van deze cultuur; weinig is er nog van overgebleven, doch op t platte land is de volkskunde nog dage lijks in gebruik, op bewuste of on bewuste wijze. Over het algemeen beschouwt men de volkskunde als een eigen lijke boeren- of plattelandscultuur. Waar de volkskunde zich mee bezig houdt? Wel, het woord zegt het zelf reeds: met de kennis, de beschaving, de gewoonten en ze den van de Boer, Mijnwerker, Visser, Ambachtsman, Turfgra ver e.d., maar ook met de hogere cultures. De aard van het volk komt naar boven, uit het lagere. Men kan hier dus zeggen, dat deze cul tuur ontstaan is bij de lagere be volkingsgroepen, zoals de land bouwers én de bewoners van dor pen en streken, waar de invloed van buiten geen vat gehad heeft op de genoemde lieden en hun omgeving. Voor de bestudering van de Nederlandse Volkskunde is te Arnhem het Rijksmuseum voor Volkscultuur, vroeger geheten: „Openlucht Museum, De Water berg", opgericht door Dr. Fr. A. Hoefer. In 't Noorden hier bedoeld de Skandinavische landen heeft men de culturele levensbasis ge stimuleerd, door de volkscultures te conserveren in de openlucht musea, zoals het „Skansen" mu seum te Stokholm, waar Dr. B. Salin de directeur is. Alles wat in het verleden dreig de verloren te gaan is daar bijeen gebracht, o.a. gebouwen, interi eurs, gebruiksvoorwerpen e.d. Beschouwt men zo'n museum dan zal het tentoongestelde ons de volkskunde van ons land illustre ren. Men krijgt daardoor een be ter inzicht van het leven in Lim burg, Oost-Brabant, Gelderland, Twente, alsmede van de andere typische delen van ons land: Zee land, Friesland en Holland. De Bodem. Beschouwen wij het uitgangs punt van dé volkskunde, dan moe ten We even stil staan bij de Bo dem, die rijk of arm kan zijn. Is de bodem arm, dan zijn ook even redig de mensen en hun bebou wing, in de betekenis van huis of boerderij, arm. Is de grond daar entegen rijk, dan is 't omgekeerde 't geval. Zo ook kan door een goede ontginning de „arme"- streek, de bebouwing, dus de volkscultuur beter worden. De opbrengst van de bodem be- invloedt nu de bouw van de wo ning c.q. de boerderij. We zien de ontwikkeling van de boederij op de droge, zandige grond van Bra bant; op de moer-achtige grond van de Peel; op de heuvelachtige grond van Limburg; op de uit gestrekte polderlandschappen in Friesland. Respectievelijk zullen wij ze nader beschouwen. Op de droge, zandige Brabant se grond was destijds de op brengst van landbouwproducten laag, zodat geen grote boerderij behoefde te worden gebouwd. Een klein gebouw was reeds voldoen de. Hier in Brabant verrees reeds vroeg het kenmerkende Franki- sche-boerderij-type, alhoewel de grens der Frankische volkeren veel zuidelijker lag. (Thans heeft de stam-theorie afgedaan). In dit ty pe is de bouw lang/smal gehou den. Men spreekt dan ook van het langgevel-type. Bij deze indeling liggen woonhuis, stal en schuur met deel achter elkaar. De lange zijde lag langs de weg. Het Frankische Boerderij-type. Lang-gevel type. 1. woonkeuken. 2. „mooie" kamer. 3. bijkeuken. 4. koestal. 5. potstal. 6. tasruimte. 7. deel. 8. paardenstal Het bedrijfje was oorspronkelijk klein, want zoals gezegd, was er maar weinig in te bergen. Als de heidevlakten door de mens wor den bewerkt en er dus meer bouwgrond bij z'n bedrijf komt, groeit natuurlijk ook de boerderij. In de Peel, waar vroeger de mens in een „plaggenhut" woon de als vertolking van de veen arbeider was het niet anders gesteld. Deze mensen waren arm, want hun bodem gaf hun bijna niets. Later werd dit anders door de ontginningen. Steeds ging men zich meer op de landbouw toeleg gen en er verrezen kleine boerde rijtjes. Het land bracht ook iets op, een andere cultuur werd er ge bracht. Zo werden op de Kempen de stallen der boerderijen weer iets groter dan in het overige deel van Brabant, doordat er schapen op de heidevlakten werden gehou den. Evenzo was het in Drenthe, doch daar is 't een ander type dat de streek kenmerkt. In Limburg vindt men in de bouw van de boerderij het Ro meinse type terug. De gebouwen zijn hoek-vormig tegen elkaar ge bouwd en vormen een vierkante afsluiting. Door een inrijpoort komt men op 't erf. Als voor naamste oorzaak voor deze bouw vorm vindt men, de gesteldheid van de bodem. Een langgeveltype is hier zeer ondoelmatig, het kan op dat terrein Ook niet gebouwd worden. Hier moést men zich be perken tot het terrein, waaróver men de beschikking heeft. De boerderij wordt geplaatst, waar zij kan staan. In dit gebied speelt nog een andere factor een grote rol. In de Peel en Drenthe wer den de hutten van plaggen of hei- de-zoden opgebouwd, die het land voortbracht. Zo ook in Z.-Lim- burg, waar het mergel dient voor de bouwstof. (Men denke hier aan de grotwoningen). De bewoners gebruikten dus de materialen, die de bodem voortbracht. Het Limburgse typei (Romeins). 1. binnenplaats en mestvaalt 2. portaal 3. woonkeuken 4. „mooie" kamer. 5. kamer 6. spoelkeuken 7. kalverenstal 8. paardenstal. 9. koestal 10. tasruimte 11. wagenloods 12. varkensstal 13. inrijpoort. De Bodemgesteldheid speelde hier een grote rol, eveneens de opbrengst van de producten. Het vruchtbare Limburg had rijke op brengsten, dus waren ook weer de Hoeven rijker. De betere land bouwers bouwden hun hoeve naar 't kasteel-model, dat is voortgeko men uit de ridderschap in het Fe odale tijdvak, of nog vroeger, uit de Romeinse tijd. De bouw van boerderijen in Friesland en Noord-Holland (W.- Frieslandheeft een geheel ander aspect. De ruime polders en lan derijen geven een rijk aanzien aan de cultuur van het volksleven door de bodemgesteldheid. De ruime opbrengst vereiste ruimere opslagplaatsen. Het Friese-type is de z.g. stjelp of stelp-hoeve, een ruim gebouw. Het grondplan is vierkant, terwijl het dak puntig groot, lang gebouw, waar- toeloopt. De bergruimte voor graan en hooi is zo hoog moge lijk gehouden, onder het puntige dak. Het Friese type (West-Friesland) „Stjelp". 1hooitas. 2. koestal. 3. melkvee. 4. jongvee. 5. paardenstal 6. deel. 7. woonhuis. 8. karnkamer. In Twenthe en Drenthe komt weer een ander type van boerde rij-bouwvorm voor, n.h. het Sak sische type. De Saksische boerderij is een groot lang gebouw, waar van de breedte bijna gelijk is aan de lengte. De korte zijde van het gebouw grensde gewoonlijk aan de weg-zijde. In de korte zijde is ook de hoofdingang, waardoor men meteen in de huiskamer staat. Het Saksische type. 1. woonkamer 2. slaapkamer 3. deel 4. veestal m 5. spoelkamer 6. paardenstal x. schouw. Het „Los-Hoes". 1woongedeelte 2. Bedsteden 3. stookplaats 4. hallen 5. stallen Hetzelfde gebouw komt nog in Twenthe voor, maar slechts zeld zaam. Het is de oudste vorm van het Saksische type. Het bevat alles onder één dak, zonder tussenmuren. De woonge legenheid, de stal en de opslag plaats voor graan e.d., ziet men in één blik. Het is het z.g. „Los- hoes". De stookplaats in het woongedeelte is in een kuil in de grond. In dit type ziet men dui delijk de eenvoud van de land bouwer die op schrale of arme gronden woonde. De mens heeft zich hier nog 't sterkste moeten aanpassen bij de bodemgesteld heid van zijn heem. Elke vorm van boerderij-bouw heeft dus behoefte aan de mens, die zich één gevoelt met het land schap om zich heen. Naast de besproken typen treft men nog andere modellen aan, b.v. 't Groningse, het Zeeuwse en het Halsgeveltype, dat uit 3 delen be staat, o.a. huis (kop), bijkeuken (hals) en stal met schuur (romp). (Slot volgt). school van genoemde stichting be zoekt te verhogen tot 150. In afwijking van de tot dusver gevolgde gedragslijn stellen B. en W. voor, vanaf 1 Jan. 1949 150 subsidie te verlenen voor elke leerling uit deze gemeente die he'< St. Odulphus Lyceum te Tilburg bezoekt, op grond van de over-' weging, dat een deel onzer ge meente met name meer speciaal Loonopzand, op genoemd Lyceum te Tilburg is aangewezen voor 't volgen van de lessen voor Middel baar- en voorbereidend Hoger Onderwijs. 7. Voorstel tot aankoop van 't perceel sectie B nr. 3407, Hoofd straat 242, van C. Meeuwissen te Kaatsheuvel. PRAEADVIEZEN. Op Woensdag 20 April a.s. komt om 7 uur de gemeenteraad van Loon-op-Zand bijeen om ver schillende punten, waaronder heel belangrijke, te bespreken, waar- j van li hier volgens de praeadvie- zen kunt lezen. 1. Vaststelling openstaande no tulen, 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot wijziging van de verordening op de hondenbelas ting. Praeadvies: Gedep. Staten hebben bij schrij ven van 26 Jan. 1949, G. Nr. 2029 namens de Minister van Bin nenlandse Zaken het verzoek ge richt te willen bevorderen, dat de verordening op de hondenbelas ting wordt gewijzigd, zoals bij ge meld schrijven is aangegeven. De voorgestelde wijzigingen zijn slechts van zeer ondergeschikt be lang en zijn terug te brengen tot het uit de bestaande verordening lichten van enige bepalingen wel ke als overbodig zijn te beschou wen. 4. Voorstel tot het invoeren van een .Hypotheekregeling woning bouw gemeente Loon-op-Zand". 5. Voorstel tot toepassing van artikel 49, lid 2, van het „Amb tenarenreglement" ten aanzien van de heer I. Teunissen, direc teur van het gemeentelijk gasbe drijf. Praeadvies: De heer Teunissen bereikte in de loop der maand Maart de 65- jarige leeftijd. Ingevolge lid 1 van artikel 49 van het ambtenarenreglement zou hij derhalve worden ontslagen per 30 April a.s. In bijzondere gevallen kan even wel het gezag dat heeft bonoemd i.e. de raad deze bepaling buiten toepassing laten, doch niet langer, dan totdat de ambtenaar zijn 70e levensjaar heeft vol bracht. In verband met de onlangs plaats gehad hebbende omschake ling van het bedrijf achten B. en W. bijzondere omstandigheden aanwezig, zodat zij voorstellen genoemde bepaling voor de heer Teunissen buiten toepassing te laten tot 31 Dec. 1949. 6. Verzoek van het bestuur der stichting St. Odulphus lyceum te Tilburg om het subsidie van 100.per jaar voor elke leer ling uit deze gemeente die de Praeadvies: Bedoeld perceel wordt door de eigenaar de heer C. Meeuwis sen aan de gemeente te koop aangeboden tegen een prijs, vast te stellen door twee deskundigen, waarvan een door eigenaar en een door koper aan te wijzen. Deze twee deskundigen hebben het perceel geschat op 5067. waarmede de eigenaar zich ac- coord verklaarde. B. en W. achten de prijs alles zins redelijk en stellen dan ook voor tot aankoop te besluiten. 8. Voorstel tot het doen sa menstellen van een rapport be treffende de economische toestand en betekenis der gemeente, door het Economisch Technologisch Instituut voor Noord-Brabant. Praeadvies: Reeds meermalen is de behoef te gevoeld aan een gedocumen teerd rapport van de economische betekenis van de gemeente, sa mengesteld door een erkend en terzake kundig instituut. Een der gelijk rapport zou zijn diensten kunnen bewijzen daar waar de gemeente nog niet voldoende be kendheid geniet op economisch en industrieel gebied. Ook om de noodzakelijkheid van woningbouw te beklemtonen zou een zodanig rapport nuttig kunnen blijken. Het Economisch Technologisch Instituut voor Noord-Brabant, ge vestigd te Tilburg, wil zich met de samenstelling van dit rapport belasten en zou dit in de loop van de maand Juli van dit jaar kunnen leveren. De kosten daar van zullen ca. 2500.— bedra gen. „DE SCHOEN" 1949. 9. Voorstel tot het verlenen van medewerking aan de Indus trie- en Handelstentoonstelling „De Schoen" 1949. Praeadvies: Namens het daartoe in het le ven geroepen comité werd B. en W. medegedeeld, dat er plannen bestaan om van 23 t.m. 27 Juli 1949 een tentoonstelling van in dustrie en handel der gemeente Loonopzand te organiseren onder de naam „De Schoen" 1949. Bedoeld comité verzoekt de fi nanciële medewerking der ge meente, teneinde deze tentoonstel ling te doen beantwoorden aan 't doel waarvoor zij wordt opgezet, n.l. het geven van meer bekend heid aan de gemeente als cen trum van handel en industrie. B. en W. houden zich overtuigd, dat ook door 't college het belang van een dergelijke tentoonstelling ten volle wordt ingezien en zij achten het alleszins verantwoord dat daaraan financiële medewer king wordt verleend, temeer nu door het comité een begroting is opgemaakt welke blijk geeft van een reële financiële opzet. Oorspronkelijk lag het in de be doeling dat van de gemeente be schikbaarstelling van een terrein zou worden gevraagd. Wijl de ge meente evenwel niet over een dergelijk terrein beschikt, is daar omtrent overeenstemming bereikt met het R.K. Sport- en Wandel park, en wordt van de gemeente gevraagd de aanleg van dit ter rein te willen verzorgen. Daar voor zal pl.m. 2000.beno digd zijn, welke evenwel door op brengst van belastingen ongeveer zullen worden gedekt. In dit verband hebben B. en W. gemeend ter plaatse uitvoering te moeten geven aan het uitbrei dingsplan, door aanleg van de weg welke is geprojecteerd van de Tramlaannaar het Sportpark. Daarmede zou niet alleen deze tentoonsteling zijn gediend, doch wordt bovendien voorzien in de behoefte aan bouwterreinen wel ke men in de naaste toekomst voor woningbouw zal nodig hebben. De totale kosten van aanleg van deze weg, met inbegrip van aan koop van de benodigde grond voor weg en bouwterreinen, en rekening houdend met aanleg van riool, gas, water en electriciteit, worden begroot op 60.500. Tevens verzoekt het comité het welslagen der tentoonstelling te willen bevorderen door het ver lenen van een garantie tót een be drag van 13.500,—. In overeen stemming met de richtlijnen welke daaromtrent door het Ministerie van Economische Zaken zijn ge geven, is deze garantie bepaald op 50% van de - geraamde op brengst aan standhuur en entree gelden. Tenslotte zal een bedrag beno digd zijn voor deelneming van de gemeente aan de tentoonstelling, door het huren en inrichten van een stand. Het ligt in de bedoe ling één of meer maquettes te doen vervaardigen van de uitbrei dingsplannen der gemeente, ten einde het publiek daarmede in kennis te stellen en aldus belang stelling te kweken voor de toe- komst-planen der gemeente. De kosten hiervan worden ge schat op 2.Ö00.— Resumerende stellen B. en W. voor: I. medewerking te verlenen aan de Industrie- en Handelstentoon stelling „De Schoen" 1949 door a. aanleg van het tentoonstel lingsterrein, waarvan de kos ten 2.000.zulen bedra gen; b. het verlenen van een garantie tot een bedrag van 13.500. II. Crediet te verlenen voor 't uitkomen op genoemde tentoon stelling, tot een bedrag van 60.500.—. III. Crediet te verlenen voor aanleg van de weg van Tramlaan naar Sportpark tot een bedrag van 60.500. 10. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening, groot 100.000.als bijdrage in de kosten der gastransportleidingen en aansluitleiding voor de levering van mijngas. 11. Voorstel omtrent de ex ploitatie van het nieuwe vuilnis terrein der gemeente. Prae-advies: In een vorige vergadering werd besloten tot het aangaan van een grondruil met het R.K. Sport- en Wandelpark, waardoor het be staande vuilnisterrein aan 't Sport park zou worden afgestaan en daartegenover een nieuw terrein aan de Heikant zou worden ver kregen. Voor dit nieuwe terrein zal een afscheiding en een beplanting dienen te worden aangebracht, terwijl de toegangsweg zal wor den verbeterd. De totale kosten van een en ander zijn begroot op 6050.—, welk bedrag bij verkoop van het uit te graven zand a 0.20 per kubieke meter, geheel zal worden terugontvangen. B. en W. stellen voor, tot deze voorzieningen te besluiten. 12. Voorstel tot verbetering van: - a. de Loonsedijk; b. de Stationstraat; c. de Kattensteeg. Prae-advies: a. Het ligt in de bedoeling de Loonsedijk van een asfalt-wegdek te voorzien van het gedeelte dat aansluit aan het deel dat in 1948 werd verbeterd. De voorgenomen verbetering strekt zich uit over een lengte van 375 M. tot aan de Dijk- baansesteeg. De kosten hiervan worden ge raamd op 11.008.25. b. Mede in verband met de onder c. genoemde verbetering van de Kattensteeg, is 't gewenst dat de verharding van de Station straat wordt herzien. Het gedeelte vanaf de gasfa briek in Zuidelijke richting tot aan de bebouwing dient van een asfalt-betondek te worden voor zien, opgesloten door twee klin kerrijwielpaden. Het overige gedeelte tot aan de Hoofdstraat zou moeten worden verbreed tot 6.50 M. keibestrating waarlangs twee rijwielstroken van 0.75 M. De totale wegbreedte wordt dan 8 M„ met aan weerszijden 4 M. trottoir. Voor deze beide delen van de Stationstraat worden de kosten geraamd op 30.183.43. c. De toestand van de Katten steeg, gelegen in de gemeente Sprang-Capelle en in onderhoud bij de gemeente Loon op Zand, is dermate slecht, dat van een ver binding tussen Kaatsheuvel en Sprang langs deze wég nauwe lijks kan worden gesproken. In samenwerking met het gemeente bestuur van Sprang-Capele zijn voorbereidingen getroffen om deze weg te voorzien van een asfalt- dek, ter breedte van 5 M„ met aan weerszijden klinker-rijwiel paden van 0.60 M. Omtrent de kosten is met het gemeentebestuur van Sprang-Ca pelle overeengekomen, dat deze voor 5/8 door onze gemeente, en voor 3/8 door Sprang-Capelle zullen worden gedragen, waarbij tevens werd bepaald dat daar mede de onderhoudsplicht dezer gemeente vooe deze weg is afge kocht. WONINGBOUW. 13. Voorstel betreffende de uitvoering van de woningbouw voor het jaar 1949. Prae-advies: Aan deze gemeente was 7267 kubieke meter bouwvolume toe gewezen voor de bouw van ten minste 24 woningen. Hierin wa5 begrepen de extra-toewijzing van 6000 M3 voor huisvesting van ge- repatriëerden. B. en W. meenden dat de bouw door particulieren zo goed als uit geschakeld moest worden, omdat het aantal woningen bij particu- lierene bouw geringer zou zijn en niet aan de categorie, waarbij de behoefte het grootst is, ten goede zou komen. Slechts in één geval hebben B. en W. gemeend een uitzondering te moeten maken, n.l. voor C. ozenbrand, Hoq*~ Zandschel te Kaatsheuvel. Di; geval betrof een verwoest woon huis, annex bakkerij. Met 't oog op de grote belangen welke voor betrokkene in het herbouwen van zijn pand zijn gelegen, hebben B. en W. hem uit het gemeente-con tingent 291 M3 ter beschikking gesteld. Door omstandigheden buiten de schuld van B. en W. om, is het ook niet mogelijk geweest de her bouw van de woningen der bouw vereniging „Volksbelang" in 1948 te verwerkelijken en daarom heb ben B. en W. de reeds in ont werp zijnde plannen bij het bouw plan 1949 ingeschakeld. In overleg met de Provinciale Directie der Volkshuisvesting, is besloten het gehele bouwvolume, dat de gemeente zal realiseren, voor de bouw van duplex-wonin- gen te bezigen. In het geheel zul len 24 van deze woningen wor den gebouwd, waardoor dus woon ruimte voor 48 kleinere gezinnen zal worden geschapen. Hoewel wij er van overtuigd zijn dat er moet worden gestreefd naar de bouw van woningen, die meer zijn aangepast aan de als regel grotere gezinnen in deze ge meente, menen B. en W. toch dat het thans gewenst is deze duplex woningen te bouwen. Hierin kan een aantal kleine gezinnen wor den gehuisvest, waarbij de moge lijkheid aanwezig is dat door ver schuiving elders woonruimte voor grotere gezinnen beschikbaar komt. B. en W. wensen de te bouwen duplex-woningen als volgt over de gemeente te verdelen: Kaatsheuvel! 11 stuks aan de Westzijde van de Julianastraat; 5 stuks aan de hoek Leostraat- Prins Hendrikstraat, waaronder 1 winkelpand; 2 stuk aan de Loonsedijk. Loon op Zands 6 stuks aan de Gasthuisstraat. Bij deze verdeling hebben B. en W. rekening gehouden met: a. het aantal na de oorlog ge bouwde woningen in deze ge deelten; b. de woningnood in deze ge deelten c. de beschikbare bouwgrond. In Kaatsheuvel worden de Ju lianastraat aan de Westzijde en de hoek Leostraat-Prins Hendrik straat geheel bebouwd. Aan de Loonsedijk wordt, aan sluitend aan de aldaar reeds ge bouwde woningen van het bouw plan 1947, de bebouwing voort gezet. In Loon op Zand wordt een begin gemaakt met de bebouwing van het onbebouwde gedeelte van de Gasthuisstraat. 14. Voorstel tot het aangaan van 'n gasbergings-overeenkomst met de Staatsmijnen te Heerlen, benevens tot het treffen van voor zieningen aan gashouder I van 't gemeentelijk gasdistributie-bedrijf. Prae-advies: De grootste dag-afgifte van het gasbedrijf beloopt 4200 M3, de aanwezige gasbergruimte 2000 M3 De gemeente zou derhalve een nieuwe gashouder moeten bouwen Staatsmijnen is echter bereid van genoemde verplichting ont heffing te verlenen, indien daar toe een overeenkomst met Staats mijnen wordt aangegaan. Volgens de concept-overeen komst zou bij de huidige om standigheden een vergoeding moeten worden betaald van 1600.per jaar. Na ingewonnen advies van de bedrijfs-directeur stellen B. en W. dan ook voor daartoe te besluiten. Daarnaast wordt door de Di recteur geadviseerd om over te gaan tot vernieuwing van 't stelp dak van gashouder I, dat dermate is versleten, dat telkens lekkages optreden. De kosten hiervan zijn te ramen op 8800. 15. Voorstel tot terugkoop van grond aan de Gasthuisstraat te Loon op Zand. Prae-advies: In de jaren 1943 en 1944 ver kocht deze gemeente aan diverse particulieren bouwgrond, gelegen aan de Gasthuisstraat te Loon op Zand. Bij deze verkoop werdén o.a. de volgende voorwaarden gesteld: 1. de koper is verplicht ter plaatse een (of meer) woning (en) te bouwen of te doen bouwen, welke voltooid moeten zijn vóór 1 Januari 1945, behoudens voor het geval van overmacht ,als wan neer deze termijn op verzoek kan worden verlengd; 2. de koper is niet gerechtigd het bij dit besluit verkochte per ceel te verkopen, dan nadat vol ledige bebouwing heeft plaats ge had; 3. de koper verplicht zich het verkochte tegen de in dit besluit vermelde koopprijs aan de ge meente terug te geven, indien de bouw niet vóór 1 Januari 1945 zal zijn tot stand gekomen, tenzij overmacht hem mocht beletten deze bouw vóórdien tot stand te brengen. Overmacht heeft de kopers be let aan de voorwaarde sub 1 te voldoen: de voorwaarde sub 2 sloot verkoop uit, zodat de grond noodgedwongen renteloos moest blijven liggen. Ook als bouwland was deze grond ongeschikt en is ook vroeger, toen hij eigendom van de gemeente was, nooit als zodanig gebruikt. In verband met de bouw van nieuwe woningen heeft de ge meente thans deze grond weer no dig en wenst deze van de tegen woordige eigenaars terug te ko pen. Toepassing van de voor waarde hierboven sub 3 vermeld, kan nauwelijks geschieden omdat een beroep op overmacht door de koper zeer waarschijnlijk als steekhoudend zal moeten worden aangemerkt. De eigenaars zijn bereid be doelde grond" weer aan de ge meente 'e verkopen, tegen de prijs waarvoor zij indertijd van de ge meente hebben gekocht, vermeer derd met de samengestelde inte rest a 3% over de periode gedu rende welke de grond in hun be zit is geweest. B. en W. stellen daarom voor tot deze terugkoop te besluiten. De totale oppervlakte beloopt 74,33 ha. Indertijd werd deze grond verkocht voor 10.457.81. Dit bedrag zou wegens interest moeten worden verhoogd met f 1924.85, zodat de aankoopprijs thans 12.382.66 zou bedragen. 16. Voorstel tot het toekennen van presentiegeld aan de leden der commisie woonruimtewet. Prae-advies: B. en W. achten het billijk, dat aan de leden der adviescommissie ingevolge de woonruimtewet een vergoeding wordt toegekend in de vorm van presentiegeld. B. en W. stellen voor deze te bepalen op het bedrag dat ook voor het bijwonen der raadsver gaderingen wordt uitgegeven, n.l. 5.-per vergadering en per lid en dit presentiegeld met terugwer kende kracht te verlenen vanaf het tijdstip dat bedoelde commis sie haar werkzaamheden is be gonnen. 17. Rondvraag. Burgemeester Dr. Sweens is door Z. H. de Paus benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Groote, we gens zijn grote verdienste voor het Seminarie IJpelaar, voor welks herstel de katho lieken van Dongen 100.000 bijdroegen. De militaire uitgaven voor België zijn voor de pe riode 1 Juli 1949 tot 1 Juli 1950 tengevolge van het At lantisch Pact verhoogd met een milliard francs. „De Stem van Amerika" kost aan exploitatie evenveel (9 millioen dollar) als de 18 storingzenders, waarmee de Sovjets de Amerikaanse zen der proberen te „verdrinken". Hoeveel zullen de Sovjets dan wel niet uitgeven om Radio Vaticana te storen? Voor kinderen van 1014 jaar schreef Truida Kok, pseu doniem door de onlangs 80 jaar geworden Mevr. Wilbrink Hoirsema-Kok, een aardig boek dat tot titel draagt: „Dinie neemt de leiding". Hierin beschrijft zij de hui selijke avonturen van dok terskinderen, wier vader voor iy2 jaar naar Indië gaat. Zij heeft een frisse, vlotte vertel trant. Het boek werd uitgegeven door Kluitman in Alkmaar.- Dezer dagen verschenen de brochures 2 en 3 van de reeks „prae-adviezen inzake een Welvaartsplan" voor de Pro vincie Noord-Brabant. De eerste handelt over het vraagstuk der industrie-sprei ding en de tweede handelt over het vraagstuk van de overgang naar industrie-ar beid. Op degelijke wijze zijn hiér o.a. door de „Provinciale Raad voor de Welvaart", door drs. Verdijk van het Prov. Op- bouworgaan, door dr. J. Snij ders en Mr. Koning de ver schillende aspecten van de te behandelen onderwerpen be licht. En aldus vormen deze bró- chuurtjes die nog door meer dere gevolgd zullen worden, gedegen studiemateriaal voor allen die bij de ontwikkeling van Brabant meer recht streeks betrokken zijn. Onder boekbespreking mo gen we misschien ook wel even vermelden „ons eigen „look", periodiek van eigen werk der R.K.M.M.S. te Waal wijk, zoals de ondertitel luidt. Reeds twee afleveringen ver schenen, hoewel het geen tijd schrift is, maar een van-tij d- tot-tijd-schrift, dat een eigen blad wil zijn voor de M.M.S., niet actueel, in zoverre ac tueel bestaat in het vermelden van gebeurtenissen en een bundeling geeft van hetgeen literair en kunstzinnig door de meisjes zelf wordt gelevérd. Het verscheen bescheiden vah vorm, verlucht met eigen te keningen, maar met een in houd die veel geeft, en wat hij nog niet geeft in elk geval belooft. Het geschrift geeft het be wijs van de goede resultaten van het onderwijs der R.K. Middelbare Meisjesschool niet alleen, maar van de reeds vergevorderde algemene ont wikkeling der jeugdige schrijf sters. Honderd man, staat er in de voorschriften, achter het Stoffe lijk overschot van een subaltern officier, en vijftig man achter een onderofficier. Misschien waren 't er minder, maar men kreeg de in druk, dat er veel waren, die volg den in de stille stoet naar 't Ere- veld. Ontroerend défilé de och tend straalde van zonneluister en sawah's glansden in een teer groene verwachting. Een luwe wind ritselde in de bloemkransen op de wapen-carriers en streek langs de kogelgaten in de radia- te,ur. Er kwetterden vogels in de bomen en een hagedisje schar relde langs de slootrand. „De jongens zeidenwe hebben wel eens knijp gezeten,, maar als de luit er bij was, dan klopte het wel", sprak de domi nee. Maar nu lag er een klewang op de driekleur, die de kist van de luit in wijde plooien dekte. En de jongens wisten niet goed of ze hun baret zouden afzetten of op houden, „En wie zal zeggen wat het verlies van die andere kameraad betekent voor zijn familie, zijn vrienden en zijn collega's", ging de veldprediker door. En achter vele strakke gezichten doemde het beeld op van een blonde knaap, lopend over de met zon bevlekte laan, die langs het Stafkwartiér in Pekalongan leidde. Familie, die hen misschien al half en half thuis zag komen. Maar nu lag de aarde op hem te wachten, met 'n open muil vol rode vochtigheid. „Ze zijn gevallen als hel den", zei de kolonel, „met het wapen in de vuist en het front naar de vijand. Als helden; wan neer wordt een mens held Men zit op te snijden tegen zijn be kenden, men drinkt een borrel of rolt een sigaret, maar men blijft die men is. Iemand maakt plan nen, voert berekeningen uit en nog steeds treedt de heroiek zijn bestaan niet binnen. Maar eens klaps komt het moment, dat men zegt tegen een gewonde makker: „Neem die bren en maak dat je weg komt, want ik ben nu toch verloren". En de dood is geko men als een dief in de nacht. Het aureool volgt pas later. Er ritse len bloemen op de baar en in Hol land bijt een vrouw, een moeder op haar betraande lippen. Als helden zijn ze gevallen....... Een vuursalvo scheurt de zon nige stilte. Een blanke reiger met oranje borst zeilt in waardige ontsteltenis weg door blauwe luchten.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2