BMSHEUVEL LODN-OP-ZAND Waalwijkse en LangsCourant VOETBAL Wielerwedstrijd Etten DONDERDAG 21 APRIL 1949 Uitgever Waalwijksc Stoomdrukkerij ANTOON XIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Redacteur-Verslaggever W. v. d. MEE Jr. DE ECHO \W! 72e JAARGANG No. 33. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES: „ECHO". Zaterdag 23 April: NederlandFrankrijk. Programma voor Zondag 24 April KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. NOAD-BVV AGOVVVSV De stand is: VSV 4 3 0 1 6 AGOVV 3 2 0 1 4 BW 3 1 2 0 4 SVV 3 1 1 1 3 Heerenveen 4 1 0 3 2 NOAD 3 0 1 2 1 Promotie 2e klasse. District IV. HelmondRBC De SpechtenTOP De stand is: RBC 4 3 10 7 De Spechten 4 12 14 TOP 4 112 3 Helmond 4 10 3 2 District VI. De Valk—LONGA De BaronieChevremont De stand is: LONGA 3 2 10 5 Chevremont 3 1113 De Baronie 3 10 2 2 De Valk 3 10 2 2 3e Klasse ODC—Mulo Scheidsr.: W. Boere. Grensrechters: v. Duimen en Jacobs. TivoliWSC Scheidsr.: C. v. Eist. Grensrechters: Sallaerts en H. Verburg De stand is: RKC ODC WSC Mulo Tivoli 4 2 4 2 4 2 0 4 0 3 4 1 1 1 1 1 1 5 5 2 4 1 3 2 3 4e Klasse. OSSVlijm. Boys Scheidsr.: H. Machiels. Grensrechters: Allertz en v. Drunen. De stand is: Vlijm. Boys 5 3 117 Uno Animo 5 3 117 OSS 5 2 2 16 Zaltbommel 5 0 0 5 0 PROMOTIE 3e KLAS. 1 Mei R.K.C.—O.D.C. MuloTivoli 8 Mei TivoliR.K.C. W.S.C.—Mulo 15 Mei O.D.C.Tivoli R.K.C.W.S.C. 22 Mei W.S.C.—O.D.C. Mulo—R.K.C. NEDERLAND—FRANKRIJK. A.s. Zaterdag heeft de eer ste na-oorlogse ontmoeting in Holland plaats van Nederland Frankrijk. Het vorige tref fen had plaats in 1947 in Pa rijs, waar we een flinke ne derlaag kregen te slikken, n.l. met 4—0. Voor onze voetballers zal 't ongetwijfeld een leerzame wedstrijd worden, want hoe de uitslag Zaterdag ook mag zijn, vast staat en zeker is het dat onze jongens er wat van zullen leren. Hun techniek, snelheid en positie-spel zal on getwijfeld beter zijn. Daarmee willen wij niet zeggen dat de gasten ons op alle punten de baas zullen zijn; wat schotvaardigheid be treft is het in Frankrijk ook niet altijd bevredigend ge steld: het koele overleg en 't safety-first ontbreekt bij hen wel eens. Maar Nederland zal goed moeten spelen om partij te kunnen geven aan deze Fran se ploeg, en bijzonder goed moeten spelen om van deze Franse ploeg te kunnen win nen. U kunt zich misschien nog wel herinneren de laatste ontmoeting in Mei 1947 in het Colombes Stadion in Parijs, waar ons Oranje-team vrijwel roemloos ten onder ging tegen een Frans Nationaal team dat met 40 won, zonder op vol le kracht te spelen. Nu is het echter zo, dat Nederland sindsdien enkele spelers heeft opgesteld die het elftal zullen versterken. Daarbij zijn de laatste resultaten van de Franse Nationale ploeg ook niet bepaald enorm te noemen. Dit wordt de 9e ontmoeting tegen Frankrijk, de 2e in Rot terdam en de 5e in Neder land. Als men het onderstaande lijstje bekijkt, zal men zien dat in het verre verleden de Nederlandse meerderheid on betwist was, maar dat lang zamerhand de kansen zijn gaan keren. 1908 Nederl.Frankrijk 41 1921 FrankrijkNederl. 05 1923 Nederl.Frankrijk 81 1931 FrankrijkNederl. 34 1934 Nederl.Frankrijk 45 1936 FrankrijkNederl. 16 1.937 Nederl.Frankrijk 23 1947 FrankrijkNederl. 40 Promotie-wedstrijd Juliana 2Roosendaal 2 Voor de promotie-competi tie is voor Zondag a.s. weder om een thuiswedstrijd vastge steld. Dan ontvangen de Sportparkreserves de dito's yan Roosendaal. Een totaal* onbekende tegenstander. Af gaande op de behaalde resul taten en de gezegden van hen die deze ploeg reeds ontmoet ten, beschikken zij over een uitstekend team. Vorige week sloegen zij Schijndel met niet minder dan 30. Een uitslag die voldoende zegt. Mede door dit resultaat en de zege van de Geel-Zwarten op SET 2, is de spanning wel uitermate ge stegen. Alle vier ploegen be zitten nu twee punten uit even zoveel matches. Van al les is dus nog mogelijk. De ontmoeting van Zondag belooft daarom nog des te spannender te worden. Facto ren te over dus om er het bes te van te verwachten. SLECHTE BEURT. Rijvers is niet herkozen in het Nederlandse Elftal en nie mand, die eerlijk en onper soonlijk weet te oordelen, zal durven beweren, dat de Keu ze Commissie met deze elimi natie over één nacht ijs is ge gaan. Rijvers is op het ogen blik niet in een conditie, wel- j ke het mogelijk maakt hem te handhaven. Dat is trouwens al tè lang gebeurd. Toen ervaren en bezadigde commentatoren al enige tijd tot de conclusie waren gekomen dat het nodig was een plaatsvervanger voor Rijvers te zoeken, wilde de Keuze Commissie nog van geen afscheid weten en hand haafde hem met een verbeten heid, waarvan men bijna kon zeggen, dat ze tegen-beter weten-in ging. De K.C. heeft de kleine Bredanaar daarmee een zeer slechte dienst be wezen, daar zij hem immers dwong keer op keer zijn wer kelijk verminderde mogelijk heden te demonstreren en hem bovendien bloot stelde aan soms bijna ongepast felle, soms wat bezadigder, maar al tijd ondubbelzinnige slech te critieken. Mét de Keuze Commissie bleef het grote pu bliek de kwieke NAC-speler 't langst trouw. Het schepte oprecht behagen in zijn goo chelen en dribbelen en was gemakkelijk geneigd het aan een ander te wijten, wanneer 'n dergelijke, luid toegejuich te escapade ergens op 't mid denveld, tenslotte tóch niets opleverde. Maar in de wedstrijd, welke het Nederlandse proefelftal vorige week tegen de Rode Duivels speelde, heeft datzelf de publiek hem trouweloos en wreed verraden. Rijvers kreeg als rechtsbuiten nu wer kelijk zijn laatste kans. Maar doordat Clavan spoedig ge wond raakte, werd de NAC-er al gauw naar de linkervleugel gedirigeerd, waar zijn opstel ling natuurlijk geen enkele betekenis meer had. Wij kun nen ons levendig indenken, dat dit Rijvers niet meer ver mocht te inspireren en dat hij steeds slechter ging spelen. Maar het publiek, dat kort geleden nog bereid was zijn hemdsmouwen op te stropen en in al zijn grimmigheid los te branden tegen eenieder, die ook maar iets tèn nadele van de „kwikzilverige" linksbin nen durfde te beweren, zag nu in elke gemiste pass, trap of voorzet een gerede aanleiding zijn vroegere favoriet met ge- jouw en hoongelach te bespot ten. Terwijl het kort tevoren nog had gegrinnikt om de elastische adjectieven, welke de schrijfmachine-acrobaten van 't sportjournalistieke gil de ter ere van de Kleine Kam pioen uit hun toetsenbord rik ketikten, kende het nu maar één woord: fout! Maar één begrip: leedvermaak. Wij weten dat het monster Massa wreed is en harteloos en mogelijk dragen wij uilen naar Athene^ wanneer we hier nog eens op de slechte beurt van het publiek te Rotterdam niet van het Rotterdamse publiek dus! terug komen. Maar om wille van hetgeen in de sport nog goed en zuiver is en een veredelende invloed heeft, willen wij dit monster nóg eens en nadrukkelijk stempelen met het brandmerk van zijn jammerlijke onspor- tiviteit. Cr. „De Tijd". HONDENSPORT. Zondag a.s., aanvang half tien, wordt er op het terrein van het landgoed van de heer P. van Schijndel nabij de Roestelberg een onderlinge oefendag gehouden, uitgaande van de Onderlinge Samenwer kende Politiehonden- en Dres- seurs-verenigingen, Kring „KaatsheuvelWaalwijk". In verband met de komende keuring en bekerwedstrijd zullen de honden speciaal óp het manwerk worden gepro beerd. Voor sportliefhebbers is dus Zondagmorgen n^feij de Roes telberg veel te genieten. KA AT SHEU VEL. Tafeltennis. 2de Paasdag werd door de he ren v. Nieuwstadt en v. Over steeg van K. T. C. deelgenomen aan het Zilveren tafeltournooi in de Veehallen te 's-Bosch, georga niseerd door de tafeltennisvereni ging Cor du Buy. H. v. Nieuwstad wist de 3de plaats in het Herenenkelspel 3de klas te bereiken. Voorwaar een uitstekend resultaat uit de meer dan 60 deelnemers. In het herendubbelspel werd door beide bovengenoemde heren eveneens een zeer eervolle 3de plaats bereikt. Voor a.s. Zondag staat op het programma de Brabantse kampi oenschappen te Eindhoven. Vertrek van de bus voor deel nemers en supporters om 9.30 pre cies vanaf de markt. Veel succes en zorgt a'lten op tijd te zijn. ati' AGENTSCHAP» G. van Boxtel, Schoolstraat 11. Tel. 66. CORRESPONDENTSCHAP t J. Tuerlings, Schoolstraat 4 B. Tel. 105. Koninginnedag. Het ligt in de bedoeling Konin ginnedag, dit jaar voor het eerst op 30 April a.s., zeker niet on opgemerkt te laten voorbijgaan. Reeds worden onderhandelingen gevoerd met diverse sportvereni gingen om te- trachten op Zater dag een sportmiddag te organise ren. Verenigingen, die bereid zijn daaraan mede te werken en met wie nog niet is onderhandeld, kunnen zich bij het bestuur van K. B. meldep. Zoals steeds staan natuurlijk onze muziekgezelschap pen klaar om te muciseren, doch nog wordt gewacht op een presentabele kiosk, ons muzikaal leven waardig. Kegelronde. Dinsdagavond is op de banen van Euphonia de Kegelronde van de Tilburgse bond begonnen met het bezoek van een drietal Til burgse verenigingen. Er werd reeds verwoed geke geld, te meer daar dé Kaatsheu- velse verenigingen in de twee ge passeerde kegelweken in Tilburg veel hout gegooid hebben en in eigen huis menen de beste papie ren te bezitten. We vertrouwen echter dat de onzen zullen tonen baas in eigen huis té willen blij ven. Aan stemming ontbrak het natuurlijk bij de kegelaars, waar van er nog nooit een van verdriet of chagrijn gestorven is, niet en even werd deze uitgezongen, toen uitlekte, dat Jan Kemmèren, het bestuurslid van de Tilburgse Bond op Woensdag 20 April Abraham gaat ontmoeten. Welgemeend en welverdiend werd een toast op hem uitgebracht. Zakenjubileum 16 Mei a.s. herdenkt de firma J. de Gouw en Zn. het feit dat het 30 jaar zal geleden zijn, dat met de fabricage van het artikel, dat nu zo'n klinkende naam heeft, werd begonnen. Vader de Gouw, begon in alle eenvoud en stilte, doch had zich de eis gesteld al leen zijn werkkracht te zullen ge ven aan iets goeds. Zijn kennis en vakmanschap wgs bekend en dat hij daarnaast ook de nodige koopmanschap bezit en een oog en hart heeft voor zijn werknemer heeft als resultaat gehad, dat thans de naam Dégé in het ge hele land Kaatsheuvel eer aan doet. Geslaagd. Te Utrecht slaagde voor het vakdiploma „Slager" de heer Theo v. d. Ven alhier. Geopend. Onder architectuur van de heer Hub Prins werd door de firma Savelkous uit Waspik het win kelpand van de heer G. Witlox in de Hoofdstraat geheel ver bouwd en zowel in exterieur als interieur aan de eisen van onze tijd aangepast. Zowel architect als aannemer hebben eer van hun werk. Ook deze winkel mag een aanwinst voor de plaats genoemd worden. Grote Nationale Hondenwedstrijd. Het ligt in de bedoeling van de Hondensportvereniging Onze Ver dedigers op 15 Mei a.s. een grote Nationale wedstrijd voor gecerti ficeerde politiehonden te organi seren. Aan deze wedstrijd, waarvoor allerwege grote belangstelling be staat, zowel uit het Zuiden van het land als boven de rivieren, zullen de beste honden van Ne derland deelnemen. Opnieuw komt Kaatsheuvel in het middelpunt van de belangstel ling staan, daar aan alle erkende verenigingen, welke lid zijn van de K.N.P.V., waarvan H. M. dè Koningin Beschermvrouwe is, een programmaboekje zal worden toe gezonden. Kaatsheuvel heeft ook op het gebied van hondensport een naam die tot in het buiten land bekend is, zodat we mogen verwachten, dat ook deze plan nen een goed succes tegemoet gaan. Zondag 24 Aprjl met deelname van Amateurs van Wielerclub Kaatsheuvel. Vertrek per bus 12 uur. Supporters kunnen zich opgeven bij Rijwieltnagazijn „LINCO" en A. v. d. VËN, Dongenseweg. Apollo-Theater. In het Apollo-thater draait te beginnen met Zaterdag 23 April de spannende twee-weekse serie film „Zorro's zwarte zweep". De Zoro films zijn ware pu- bliektrekkers. Het eerste deel draait onder de titel van De ge maskerde wreker. Het is een mas ker van mysterie, die elk kwaad met zijn zweep uitroeit. Linda Stirling en George Lewis spelen de hoofdrollen. Wit-Gele Kruis. In verband met het vertrek van de eerw. Zuster Aniceta heeft het bestuur van het Wit-Gele Kruis enige belangrijke wijzigingen in de organisatie moeten aanbrengen. Tot heden was het magazijn van verplegingsartikelen in het klooster ondergebracht. Na het vertrek van zuster Aniceta blijkt dat verder onmogelijk, zodat het bestuur naar een andere gelegen heid heeft moeten uitzien. Het magazijn is thans overgeplaatst naar Hoofdstraat 147 Kaatsheu vel in de Drogisterij „De Gou den Vijzel" van de heer W. Musters. Op vertoon van een doktersbewijs kan ieder lid van het Wit-Gele Kruis daar voor taan de nodige verplegingsarti kelen, zowel voor ziekte als voor kraamhulp gratis bekomen. Ook de boodschappen voor de Hoogtezond moeten daar bezorgd worden. Het Consultatiebureau houdt zitting in de patronaatszalen op de 1ste, 3e en 5e Donderdag van de maand, van 2.303.30 u. n.m. en op de 2de en 4de Donderdag van 9.3010.30 u. v.m. De kosten voor kraamverple- ging bedragen voor verzorging van moeder en kind gedurende 10 dagen 10.en 7.50 voor minvermogenden. Voor interne hulp, dus de ge hele dag, waarbij de verpleegster ook in de kost moet genomen worden, bedragen de kosten 10 dagen 4.per dag. BELANGRIJKE OVEREENSTEMMING TE BATAVIA Volgens 't Chinese blad „Keng Po" werd op de voorbereidende conferentie te Batavia reeds op één punt overeenstemming be reikt. In de zitting van Za terdag j.l. werd n.l. door de Unci voorgesteld voortaan zonder jas te vergaderen. Dit werd door beide dele gaties met algemene stem men aangenomen. Bij Zuster v. Woensel, Verl. Hoofdstraat 13, kan men zich voor kraamhulp melden, elke Dinsdagmiddag tussen 2 en 4 u. De diensten van het Wit-Gele Kruis, zijn zowel voor kraamhulp als ziekenverpleging van alles ruimschoots voorzien, zodat aan alle aanvragen kan worden vol daan. Vier gediplomeerde Zieken en Kraamverzorgsters zijn mo menteel in vaste dienst van het Wit-Gele Kruis. Agenda. Donderdag 21 April 7.30 uur n.m. Feestvergadering K.J.M.V., zaal Smit. Donderdage 21 April Geen re petitie Bel Canto. Zaterdag 23 April 8 uur n.m. en Zondag 24 April 6 u. en 8.30 uur n.m. Apollo-theater: „Zorro's zwarte zweep" en extra „Pelsro vers". 14 jaar. Maandag 25 April 8 u. n.m. repetitie harmonie Apollo. Opgave van de Burgerlijke Stand der gemeente Loon-op-Zand over het tijdvak van 115 April. Geboren Wouthera J M dv J J v Wan- rooij-de Beer Gertruda J J dv M C Damèn-van Riel Cor nells H J zv A v d Berg-Ver meer Louise J F dv A P A Beerens-Smeets Lambertus J M zv P M v d Wouw Jo hannes G J zv G J v Rooij-v d Heijden Petronella H dv Th Gvd Hout-v Gorkum Hu- berdina E H M dv Th M Lucas- v d Wouw Henrica F M dv G C v Heumen-Damen Maria G H I dv J C J Cornelissen-de Bont Elisabeth A N M dv j J Swaans-Ligtvoet - Petrus H zv L A Oomen-Netten. Huwelijksaangiften Louis A J van Loosdrecht 27 jaar en Theresia H M Nijkamp 27 jaar Jacobus A van Leij- sen 40 jaar en Petronella A Hul- terinans 27 jaar Adrianus J Govers 29 jaar en Catharina H van de Wouw 30 jaar Adri anus J Akkermans 27 jaar en Jo hanna A M van Rooij 28 jaar Adrianus C J van Rooij 43 jaar en Maria P Akkermans 43 jaar Norbertus P F Schepens 36 jaar en Gerarda W M IJpelaar 35 jaar. Huwelijken Wouterus de Waal 32 jaar en Hendrika E van Os 26 jaar Gertrudis W M Pepping 25 jaar en Johanna A M Schoenmakers 22 jaar. Overleden Catharina lft J J Willems 64 jaar - Bartha de Groot weduwe van Lambertus Pelders 78 jaar Willem J Pruijssers echtgenoot van Alida Huizing 64 jaar Lambertus van Dongen echtg van Anna M van de Wiel 82 jaar Petronella van Leijden weduwe van Adrianus Sup 62 jaar Wilhelmina A E van de Sanden echtgenote van Hendrikus Mon- tee 70 jaar Nicolaas van Son echtgenoot van Cornelia Dekkers 67 jaar Johannes H v Gestel echtgenoot van Elisabeth Ver- baandert 75 jaar. Vertrokken J A W Klis naar Oost West en Middelbeers A van Pelt naar Dordrecht C W F van Loon naar Oisterwijk H M van Em- pel naar Eindhoven A J J A de Kok naar Tilburg. L G P Smit naar Haarlem P J J Ver- berne naar Diemen A M W van Engelen naar Tilburg J Heijne naar Heusden F D L v d. Dungen naar Waalwijk. Ingekomen B G M Smits van Oldenzaal M H van Woensel van Til burg F J Schoones van Vught. Plechtige aanneming K. A. J. Tweede Paasdag was weer de traditionele feestdag van de K.A.J. Deze dag werd begonnen met een algemene H. Communie, terwijl de Hoogmis werd opge dragen voor de militaire kajotters in Indië. Onder het plechtig Lof van 3 uur had de aanneming plaats van 10 kajotters terwijl de gezangen door hen gezongen wer den onder leiding van de Eerw. Frater Realinus. De ZeerEerw. Heer Pastoor verrichtte de aan neming en sprak een hartelijk woordje tot de nieuw aangenomen kajotters, en met luide stem klonk door geheel bet kerkgebouw „Aan U, o Koning der Eeuwen." Om 8 uur had in het parochie huis de feestavond plaats voor de genwoordig waren Pater Regi nald, diocesaan aalmoezenier der leden en hun ouders, waarbij te- K.A.J., de ZeerEerw. Heer Pas toor Schoenmakers, alsmede de Fraters der afd. Moergestel van de K.A.J. De leider, de heer P. Heyda, sprak een krachtig ope ningswoord tot de K.A.J., waarna Pater Reginald het ontstaan en het grote nut der beweging uiteen zette en op interessante wijze de ouders wist te boeien. Tijdens de pauze werden allen getracteerd, terwijl de verloting voor de mili tairen een goed verloop had. P. Hendriks kwam hierna aan het woord en sprak over de mi litaire dienst der Kajotters. Ook de ZeerEerw. Heer Pas toor sprak een hartelijk woordje over de medezeggingschap der Kajotters in de publiekrechtelijke bedrij f sorganisatie. Verder werden gedurende de avond diverse- toneelstukjes ten beste gegeven. Duivenwedstrijd. Zondag hield de duivenvereni- ging „De Luchtbode" een wed vlucht vanuit Duffel. Deelname 232, afstand 66 K.M., los 8 uur. De uitslag was als volgt M. Maas 1, 6, 56; W. van Nooye 2, 16, 25, 30, 41; J. Snoe ren 3, 38, 40, 53, 54; A. Beerens 4, 28, 55; M. v. d. Ven 5, 43, 46; P. van Compel 7, 11, 13; H. v. d. Linden 8, 24, 44; A. Verschuu- ren 9, 48, 57; H. Beunis 10, 47; A. Spapens 12, 15, 52, 58; Jos van Dongen 14, 35, 37; A. van Dongen 17, 32; C. van Dongen 18; M. Vera 19; M. Wouters 20; J. v. d. Velden 21A. v. Leeu wen 22; G. Vermeer 23, 29; F. Damen 26, 49; G. IJpelaar 27; M. v. d. Velden 31H. v. d. Vel den 33, 34, 45; A. v. d. Velden 36; B. Dannenberg 39; C. IJpe- alar 42; G. Bruurmijn 50, 51. O verduif H. v. d. Velden. Uitslag junioren: L. van Loon 1, 2, 5, 6; C. v. d. Velden 3; J. Vera 4, 7. Kon. Erk. Harmonie Concordia. Tweede PSasdag gaf bovenge noemde vereniging een groot bal ten bate van het instrumenten fonds. Deze avond, welke druk bezocht was, stond onder leiding van de heer Karei Jansen, met t Loonse Jazz-cabaret-orkest. Bal- letmeester was B. van Loon. COMMISSIE DER V. N. MOET TOEGANG KRIJGEN TOT KARDINAAL MINDSZENTY. Chba heeft de Verenigde Naties voorgesteld een specia le commissie een onderzoek te laten doen naar de schending der fundamentele menselijke rechten, welke door Hongarije en Bulgarije zou zijn bedreven tegen kardinaal Mindszenty en de 15 Bulgaarse protestant se geestelijken. In de door Cu ba ingediende resolutie wordt een beroep gedaan op de Hon gaarse en Bulgaarse regerin gen om de commissie toegang te geven tot de gevangenissen waarin de veroordeelden zijn opgesloten. Ook wordt in de resolutie voorgesteld, dat de commissie een onderzoek zal instellen naar het gevangen nemen van de Hongaarse pro testantse bisschop Lajos Or- dass en van aartsbisschop Stepinac van Zuidslavië. Het Cubaanse voorstel zal waar schijnlijk worden behandeld door de tweede politieke com missie, die inmiddels al met het debat over de kwestie van de godsdienstvrijheid in Hon garije en Bulgarije is begon nen. De commissie nam met 17 stemmen voor, 1 tegen en 31 onthoudingen een voorstel aan om Hongarije en Bulga rije, die geen lid zijn van de Verenigde Naties, uit te no digen de debatten bij te wo nen. De kardinaal was volgens Du Reis eerst in een vochtige, donkere cel gezet, waarin men 5 niet rechtop kon staan. Men had een luchtpompsysteem in werking gesteld, waardoor de kardinaal het gevoel had ge kregen alsof hij zou stikken. Daarna had men hem onder felle belichting een „derde- graadsverhoor" van 82 uur lang doen ondergaan, tijdens welk verhoor hij niet had mo gen zitten. Als hij van uit putting instortte, werd hij door dokters weer bij bewust zijn gebracht. Du Reis zei, dat de gerechts hoven in „de totalitaire lan den achter het ijzeren gor dijn" niets anders waren dan „duivelse parodieën en poli tieke organen". De wereld is heden ten dage verdeeld in twee blokken, aldus Du Reis, doch deze verschillen niet al leen op economisch en politiek gebied, maar vertegenwoor digen tevens twee verschil lende kanten van het mense lijk geweten: de „goddelijke" en de „satanische". „Redemptoris Nostri" NIEUWE ENCYCLIEK OVER PALESTINA. Z. H. de Paus heeft op Goe de Vrijdag een nieuwe Ency cliek „Redemptoris Nostri „in zake Palestina uitgevaardigd, gericht tot de bisschoppen van de gehele wereld. Deze ency cliek is een aanvulling van de Encycliek „In Multiplicibus" van 24 October 1948, De Paus spreekt zijn dank uit over' 'het feit, dat er een wapenstilstand is tot stand gekomen, maar moet consta teren, dat nog steeds geen vrede is bereikt. Het ontzet tende lijden van de vluchte lingen en daklozen en de be schadigingen aan kerken, kloosters en andere godsdien stige instellingen aangericht, vervullen hem met deernis. De Paus doet een beroep op - de bisschoppen om hun gelo vigen aan te sporen met een vrijgevig hart bij te dragen tot herstel der aangerichte schade en tot leniging van de nood. De H. Vader richt ver volgens een smeekbede tot de gelovigen om een ware vrede voor het H. Land te verkrij gen. Hierna maakt Z. H. de Paus vier wensen bekend: Al lereerst verzoekt de Paus een internationaal bestuur voor Jeruzalem en omgeving. Ver volgens eist hij onschendbaar heid en vrije toegang tot de christenen tot de H. Plaatsen, alsmede w'aarborgen, dat ont wijding dezer H. Plaatsen zal worden voorkomen. Ten derde draagt de Paus vrijheid voor de katholieke instellingen, alsmede vrijheid om de pelgrims te verzorgen en te verplegen. Ten vierde om eerbiediging van de eeuwenoude rechten der katholieken in dit gebied. De Paus besluit zijn Ency cliek met een oproep tot de bisschoppen, om hun gelovi gen voor te lichten inzake de huidige situatie in Palestina en hen aan te sporen te bid den voor de vestiging van een definitieve vrede in het Heilig Land. NEE MAR, NOU WORDT IE GOED. Première van Bossche revue. Vijftien jaar een revue schrij ven, daarbij steeds fris en oor- spronkelijk blijven en een geheel eigen stijl behouden is geen klei nigheid. De auteur van de Bos sche revue, de journalist Nic. de Rooy heeft dit bestaan en daarom is de hulde, die hem bij de pre mière van zijn vijftiende geestes kind „Nee mar, nou wordt ie goed" is gebracht, ook ruim schoots verdiend. Dit derde lus trumspel van Brabantse humor en kunstzinnige show, voortreffelijk geregisseerd door Jo van Erp, heeft veel fijne trekjes, waarvan de pantomime over de legende van de erwtenman van de St.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5