Waalwijkse en Langs Courant St. Joris-Gilde ONSENOORT Steun aan ,,De Schoen'' 1949. Hulp bij particuliere woningbouw Straatverbetering. Woningbouwplannen. De voorzitter op de bres vopr de naam van de gemeente. EN DE MAANDAG 25 APRIL 1949 Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Redacteur-Verslaggever W. v. d. MEE Jr. DE ECHO \M HET ZUIDEN OPGERICHT 1878. Bureaux: GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. Woensdagavond was de raad 'bijeengeroepen voor een zeer be langrijke openbare vergadering, waarop alle leden present waren, om onder voorzitterschap van Burgemeester Mr. v. d. Heijden een zeer omvangrijke agenda af te werken. Met de christelijke groet werd geopend. De voorschotel bestond uit een aantal ingekomen stukken, welke voor kennisgeving werden aangenomen en waarvan de aan merkingen van 'Ged. Staten op de begroting dienstjaar 1949 ter be handeling in handen van B. en W. gesteld werden. Tot wijziging van de verorde ning op de hondenbelasting op advies van de Heren Ged. Staten van Nrd.-Brabant werd zonder hoofdelijke stemming besloten, daar deze wijzigingen slechts van zeer ondergeschikt belang zijn en uitsluitend enkele bepalingen be helzen, die door de omschrijving in andere artikelen als overbodig kunnen worden uitgelicht. Hypotheekregeling Woningbouw, Reeds op 5 Maart werd aan de raadsleden een praeadvies op een ontwerp „Hypotheekregeling wo ningbouw gemeente Loonopzand' met uitvoerige toelichting toege zonden. In dit lijvige document wordt zeer gedocumenteerd de mogelijkheid uiteengezet zowel voor niet-bouwspaarders als voor bouwspaarders om voorschotten te verkrijgen. Onder „woningen" wordt in deze regeling verstaan, alle wo ningen, met toepassing van deze regeling te bouwen, met inbegrip van die met bedrijfsruimte. „Bou wer" is hij die met toepassing van deze regeling een woning bouwt: „bouwspaarder", hij, die ten genoege van B. en W. aan toont, dat hij deelnemer is bij een bouwkas, welke voldoet aan alle wettelijke eisen; „stichtingskosten", „bouwkos ten", „rendabele bouwkosten" en „niet-rendabele bouwkosten": het geen de financieringsregeling wo ningbouw 1948 daaronder ver staat. Voorschotten kunnen worden verleend zowel aan niet-bouw spaarders als aan bouwspaarders. Algemene voorwaarde voor bei de gevallen is, dat voor de wo ning overeenkomstig de F.w. 1949 een bijdrage is toegekend; de jaarlijkse bijdrage en uitkering in eens worden aan de gemeente ge cedeerd. De voorschotten worden verleend ingevolge een besluit van de gemeenteraad. De maximum-inhoud der wo ningen, voor de bouw waarvoor een voorschot wordt verleend be draagt 500 m3. Aan niet-bouw spaarders kan ten hoogste 85 der stichtingskosten als voorschot worden verleend. Het niet-renda- bele deel der bouwkosten komt voor rekening van het rijk en op dit gedeelte behoeft niet te wor den afgelost. Dus er behoeft slechts te worden afgelost over de rendabele bouwkosten plus grondkosten, verminderd met het eigen geld van de bouwer. Wel moet rente worden voldaan over het gehele voorschot, doch voorzover deze rente heeft op de niet-rendabele bouwkosten, wordt zij door de jaarlijkse bijdrage in gevolge de F.W. 1948 opgevan gen. Rente en aflossing moet worden voldaan bij wijze van jaarlijkse annuiteiten. De bouwspaarder moet min stens-over 20 van de renda bele bouwkosten als spaarder be schikken en hij moet minstens drie jaar spaarder zijn. De aflossings regeling ten aanzien van de ge meente komt in 't kort hierop neer: 1. zolang de schuld aan de bouwkas niet is afgelost geen af lossing aan de gemeente; 2. indien de schuld aan de bouwkas eerst zal zijn afgelost nadat de rijksuitkering ineens vol gens de F.W. 1948 plaats heeft (het normale geval) dan direct iaflossing over de restantschuld op basis van jaarlijkse annuitei ten, in het algemeen maandelijks te voldoen. 3. indien de schuld aan de bouwkas reeds zal zijn afgelost voordat de rijksuitkering ineens volgens F.W. 1948 plaats heeft, dan tot het tijdstip dier rijksuit kering aflossing op de voet van hetgeen tot dan toe aan de bouw kas moest worden afgelost en na dien aflossing op basis van on der 2 genoemd. Over het voorschot van de ge meente moet rente betaald wor den echter opgevangen door de jaarlijkse bijdrage ingevolge de F.W. 1948. De rentevoet, alsmede de loop tijd der gemeentelijke voorschot ten moeten voor elk geval door de raad worden vastgesteld. Als maximum-looptijd is aangegeven 30 jaren. Het is uiteraard moge lijk een kortere looptijd te bepa len. Er kan van geen hogere stich tingskosten worden uitgegaan dan het bedrag voor de toekenning der rijksbijdrage ingevolge F.W. 1948 als zodanig in aanmerking genomen. (In ons volgend num mer geven wij enkele cijfervoor beelden ter nadere practische ver duidelijking). De heer v. d. Heuvel zegt met belangstelling van de stukken ken nis genomen te hebben, 't Is een hele studie. Ofschoon hem alles niet geheel duidelijk is, wil hij vooral niet afwijzend tegenover deze hulp staan, die aan de bou wers geboden wordt. Hij vraagt zich vooral af, hoe de toestand van de bouwer zal zijn na 10 of 15 jaar. Wie bepaalt dat niet- rendabele gedeelte. Heeft de bou wer daar niets in te zeggen? Hoe wordt de toestand als iemand na een bepaald aantal jaren door omstandigheden niet meer aan zijn verplichtingen kan voldoen? De Voorzitter zegt de beant woording van de moeilijkheden van de heer v. d. Heuvel in twee te moeten splitsen: a. de finan- tiele regeling en b. het verstrek ken der hypotheek door de ge meente. Het rijk bepaald de ren dabele en niet-rendabele kosten, waarbij als uitgangspunt de huur waarde 1940 genomen wordt. De gemeente verstrekt de hypotheek tot ten hoogste 85 van de kos ten. Het rijk schenkt 15 der kosten. Het niet rendabel gedeel te wordt door het rijk vastgesteld in verband met de hogere-of la gere huurstandaard. Komt de bou wer in moeilijkheden, dan ver keert hij in dezelfde toestand als wanneer een eigenaar komt als hij zijn verplichtingen ten opzich te van zijn hypotheekgever niet nakomt. Zonder hoofdelijke stemming wordt de „Hypotheekregeling" aangenomen. Het voorstel tot toepassing van art. 49 lid 2, van het „Ambtena renreglement" ten aanzien van de heer I. Teunissen, directeur van het gemeentelijk gasbedrijf, geeft de heer v. d. Heuvel aanleiding zijn genoegen uit te spreken, dat de heer Teunissen, ondanks het bereiken van zijn 65-jarige leef tijd nog de vitaliteit heeft om de leiding van het bedrijf te hou den. Hij wenst vanaf deze plaats een woord van hulde te spreken voor de wijze waarop de heer Teunissen ook in de moeilijkste tijden van kolenschaarste en be- drijfsmateriaal de zaak geëxploi teerd heeft als was het zijn eigen particulier bedrijf. Hij juichte toe, dat hij zich ook thans beschik baar blijft stellen en brengt hem hier openlijk hulde. In verband met de onlangs plaats gehad hebbende omschake ling van het bedrijf achten B. en W. de bijzondere omstandighe den aanwezig, om in afwijking met het reglement de heer Teunis sen tot einde 1949 aan het be drijf verbonden te houden. Het gemeentebestuur krijgt daardoor tevens de gelegenheid om in ver band met het gewijzigde karakter van de functie, te beoordelen op welke wijze in de vacature is te voorzien. De voorzitter dankt de heer v. d. Heuvel voor de gesproken woorden, waarna de raad conform het voorstel van B. en W. be sluit. Het St. Odulphus-lyceum te Tilburg vraagt een subsidie-ver hoging per leerling per jaar van 100 op ƒ150. Het college van B. en W, acht deze aanvrage billijk. De heer v. d. Heuvel is bang hiermede een precedent te schep pen, waarop ook andere scholen verhoging zullen vragen. De voorzitter stelt de heer v, d. Heuvel gerust, daar de andere scholen in een veel gunstiger con ditie verkeren, daar zij aange sloten zijn bij de stichting Bra bants Middelbaar Onderwijs. Daarbij is te verwachten dat 't rijk de subsidie aan het St. Odul- phus Lyceum zal verhogen, waar op de verhoging door de gemeen te te geven komt te vervallen. De raad gaat accoord met de verhoging van subsidie. Van de heer C. Meeuwissen wordt het perceel sectie B. Nr. 3407, Hoofdstraat 242 en bewoond door de Wed. v. d. Mortel aan gekocht voor de som van 5067, waardoor de mogelijkheid gescha pen wordt om in de toekomst tei plaatse de straat te verbreden,, hetgeen zowel uit verkeers-tech- nisch oogpunt als voor het aan zien der straat noodzakelijk is. Tot er beschikbare woonruimte is zul len de bewoners kunnen blijven wonen. Dan zullen de raad voor stellen voor dit perceel worden aangeboden. Economisch Rapport. Het voorstel tot het doen sa menstellen van een rapport be treffende de economische toestand en betekenis der gemeente, door het Economisch Technologisch Instituut voor Nrd-Brabant, on dervond in de aanvang enige be strijding, daar de kosten zeer hoog genoemd werden en het succes door dit rapport te berei ken niet te becijferen valt. Als de voorzitter zegt, dat hij bij herhaling ondervindt, dat in de hogere regeringskringen en bij di verse instanties onze plaats zo goed als onbekend is en daardoor vaak schade ondervindt in toe wijzing en bijstand, dan merkt de heer v. d. Heuvel op, dat waar een plaats van 13000 inwoners niet gekend is, sprake moet zijn van achterlijkheid. Hij haalt de Schoensmeer-koning Warren aan, j die doordat hij niet over kapitaal beschikte en daarom zijn reclame op de Pyreneën schilderde in- plaats van dure advertenties te plaatsen, door de pers om zijn methode voor dwaas gescholden, juist bereikte wat hij zocht: be kendheid. Kan de voorzitter ook niet een dergelijke manier vin den om onze plaats een naam te bezorgen, dan besparen wij ons die dure uitgave. Kan mogelijk de voorzitter 't Instituut niet be wegen voor de helft van het be drag een rapport te leveren? De heer de Cock is er ook niet van overtuigd of deze wijze het no dige effect voor reclame voor de plaats biedt. De voorzitter geeft gaarne toe, dat het rapport niet mag be schouwd worden als een middel, dat de industrie ter plaatse een groter omzet zal bezorgen bij win kelier of afnemer, doch dat is ook de bedoeling niet. Voor de toe komstplannen der gemeente, voor de volkshuisvesting, voor de eventuele vestigingsplannen van andere industrieën kan echter 'n dergelijk rapport veel bijdragen. De heer v. d. Heuvel betwij felt of industrieën, welke een ves tigingsmogelijkheid zoeken zich laten leiden door een rapport van de gemeente. Dergelijke bedrijven kienen zelf wel de doelmatigheid van hun vestigingsplannen uit. Bata is beslist niet bij het ge meentebestuur van Best om in lichtingen geweest, toen het op de heide-vlakte aldaar zijn bedrijf ging vestigen. De voorzitter mag met even veel recht betwijfelen of Bata momenteel zich nog in Best zou vestigen als het opnieuw zijn keu ze moest doen. Daarbij zijn wij niet de eerste, die een dergelijk rapport wenselijk achten. Plaat sen van veel minder betekenis deden reeds voor jaren hetzelfde. Al kan hij de positieve vruchten van dit rapport niet garanderen, wat evenmin een zakenman kan als hij op een of andere manier reclame gaat maken, toch blijft hij bij zijn mening dat het van groot belang voor de plaats kan zijn over 'n goed gedocumenteerd rapport te beschikken, en hij acht het bedrag daaraan besteed alles zins verantwoord. Zonder stemming accordeert de raad zich met het voorstel. Voorstel tot het verlenen van medewerking aan „De Schoen" 1949. Na aanvaarding ivan het vorige voorstel door de raad, noemt de voorzitter ook dit voorstel een der middelen welke tot hetzelfde doel kunnen leiden. Of dit slagen zal, kan hij ook niet garanderen, evenmin als de initiatiefnemers dit kunnen. Toen hij de eerste bespreking had met het comité ontdekte hij een enthousiasme, dal prettig aandeed. Hij mocht daar bij direct constateren, dat geen half werk zou geleverd worden. De bedoeling zit voorop op de eerste plaats te laten zien wat de gemeente op gebied van industrie en handel presteert en op de 2de plaats de gemeente op dit terrein de naam te geven, die het ver dient. Mocht deze in het verle den mogelijk dan al niet altijd klinkend geweest zijn, momenteel heeft de industrie een trap van ontwikkeling bereikt, waarop zij met recht groot mag gaan. Deze ontwikkeling naar buiten te tonen is mede de bedoeling van deze show. De voorzitter komt dan tot de uiteenzetting van het voorstel tot steun door de gemeente. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling dat van de gemeente een terrein beschikbaar zou wor den gesteld. Wijl de gemeente echter niet over een dergelijk goed terrein beschikt, is daarom trent overeenstemming bereikt met het R.K. Sportpark en wordt de gemeente gevraagd dit terrein te willen verzorgen. Daarvoor zal 2000.nodig zijn, welk bedrag door opbrengst van vermakelijk heidsbelasting kan worden gedekt. In verband met de tentoonstel lingsplannen en de vestiging in het Sportpark hebben B. en W. ge meend ter plaatse uitvoering te moeten geven aan het uitbreidings plan, door de aanleg van de weg, welke is geprojecteerd van de Tramlaan naar het Sportpark. Daarmede is niet alleen de ten toonstelling gediend, doch wordt bovendien voorzien in de behoef te van een bouwterrein, dat in de gemeente in de toekomst nodig wordt -geacht voor de woning bouw. De totale kosten van de weg met inbegrip van aankoop van de benodigde grond voor weg en bouwterreinen, en rekening houdend met aanleg van riool, gas, water en electriciteit, worden begroot op 60.500. Tevens verzoekt het comité 't welslagen der tentoonstelling te willen bevorderen door het verle nen van-een garantie tot een be drag van 13.500.In over eenstemming met de richtlijnen welke daaromtrent door het Mi nisterie van Economische zaken zijn gegeven, is deze garantie be paald op 50 van de geraamde opbrengst aan standhuur en en trees. Ten slotte zal een bedrag benodigd zijn voor deelname van de gemeente aan de tentoonstel ling, door het huren en inrichten HULP AAN EETHEN. Voor Eethen werd reeds meer dan één ton bij een gebracht, buiten de talrijke giften in natura. Een prachtig staaltje van gemeenschapszin. van een stand. Het ligt in de be doeling een of meer maquettes te doen vervaardigen van de uitbrei dingsplannen van de gemeente, ten einde het publiek daarmede in kennis te stellen en aldus belang stelling te kweken- voor de toe komstplannen der gemeente. De kosten hiervan zouden 2000. bedragen. De heer de Cock was eerst niet overtuigd van de noodzakelijk heid van de weg, doch na een onderhoud, dat hij heden met de voorzitter van het comité had, zijn zijn bezwaren geheel geruimd. Hij juicht de plannen toe, doch dringt op spoed aan daar de tijd slechts zeer kort is. De heer van Kuijk kan zich met de wegaanleg niet verenigen. Hij acht deze weg niet de geschikte om bouwterrein te exploiteren. Het sportpark moet 'hiet inge bouwd worden. Ook de heer v. d. Heuvel be twijfelt het of deze weg zich zal lenen voor bebouwing. Wat het in orde brengen van de tentoon stellingsterreinen betreft, hij had gaarne gezien, dat het Sportpark, dat er ten slotte bij gebaat is, de helft van de kosten zou dragen. Wat gebeurt er met een mogelijk surplus, als de tentoonstelling eens schitterend mocht slagen? De heer Verhoeven vraagt of bij de wegyerbetering ook de weg van de kerk naar de Tramlaan niet kan betrokken wórden. De voorzitter constateert met vreugde, dat de plannen feitelijk met algemene belangstelling wor den toegejuicht. Hij is er van overtuigd, dat er hard zal moeten worden gewerkt, doch hij heeft de overtuiging dat dit ook gedaan wordt. De terreinen zowel voor weg als bebouwing worden door de gemeente aangekocht, waar voor de onderhandelingen reeds zijn gevoerd. Het Sportpark wordt niet ingebouwd, doch blijft geheel vrij liggen. De bebouwing bepaalt zich meer tot het meer noord oostelijk gedeelte van deze ter reinen. Het sportpark profiteert niet van de terreinaanleg door de gemeente. Om uitvoering te ge ven aan de ontworpen plannen moet het sportpark een voetbal veld en de z.g. wielerbaan geheel vrij geven. Deze terreinen worden dus opgeofferd en komen na de tentoonstelling als braak weer aan het sportpark terug. Alzo is van profiteren geen sprake. Wij moeten in tegendeel toejuichen, dat we beschikken over 'n Sport park zoals hier bestaat. Grote ge meenten kunnen ons dat benijden, 't Zoutonnen kosten om op het ogenblik iets dergelijks te gaan stichten. Hier is het ontstaan uit particulier initiatief. Jong en oud profiteert hiervan en het is aan het sportpark voor een groot deel te danken, dat Kaatsheuvel in de sportwereld zo'n goede naam heeft. De steun door de gemeente in terreinaanleg geboden is heus geen onverantwoordelijke uitgave, De wegaanleg vanaf de kerk komt in een der volgende vergaderingen op de agenda. De verbetering zal vermoedelijk niet lang meer op zich laten wachten. Het houdt verband met de af te wachten wij zigingen in het uitbreidingsplan. De heer v. Kuijk brengt de weigering van goedkeuring van de aangevraagde ronde van Kaats heuvel in 't geding, wat door de voorzitter als momenteel niet ter zake wordt afgewezen. De heer v. Kuijk vraagt dan stemming over punt 3 van het voorstel, de wegaanleg. Punt 1 en 2 wordt zonder stem ming en punt 3 met 14 tegen 1 stem aangenomen. Tegen de heer van Kuijk. Het voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening groot 100.000 bij de N.V. Berger en Co. te Amsterdam, wordt goed gekeurd. Voor de exploitatie van het nieuwe vuilnisterrein wordt een bedrag van 6050 gevoteerd, welk bedrag kan worden terugontvan gen bij verkoop van het uit te graven zand a 20 ct. per m3. Voor het nieuwe terrein zal een afscheiding en een beplanting dienen te worden aangebracht. Verbetering wegen. - Voorgesteld wordt de verbete ring van a. de Loonsedijk, die voorzien zal worden van een as- phaltdek voor het gedeelte dat aansluit aan het deel dat in 1948 is verbeterd. De voorgenomen verbetering strekt zich uit over een lengte van pl.m. 375 meter tot ongeveer aan de Dijkbaanse steeg en is begroot op 11.008.25. Het onbebouwde gedeelte krijgt in de naaste toekomst als ver bindingstuk tussen de twee be bouwde gedeelten vermoedelijk een beurt. De verbetering van de Stati onsstraat houdt nauw verband met die van de Kattesteeg. In sa menwerking met het bestuur der gemeente Sprang-Capelle zijn voorbereidingen getroffen om de ze weg te voorzien van een as- phaltdek ter breedte van 5 meter met aan weerzijden een Klinker fietspad van 60 cm. De boog bij de gasfabriek zal weggenomen worden. Omtrent de kosten, die voor dit gedeelte geraamd zijn op 20.267.50 is .met de gemeente Sprang-Capelle overeengekomen, dat deze voor door de gemeen te Loonopzand en voor door Sprang-Capelle zullen gedragen worden, waarbij de onderhouds plicht voor Loonopzand is afge kocht en voortaan op Sprang- Capelle drukt. De Stationsstraat vanaf de gas fabriek tot de bebouwing wordt van een asphaltdek voorzien, op gesloten tussen twee klinkerfiets paden, verder tot aan de Hoofd straat zou moeten worden ver breed tot 6.50 meter keibestrating, waarlangs twee fietspaden van 75 cm. met aan weerszijden 4 meter trottoir. De kosten hiervan bedragen 9915.93. Na enig debat door de heren v. Kuijk, v. Nieuwstadt, v. d. Velden en Verhoeven, welke laat ste zijn dank voor de plannen uitspreekt wordt ook dit voorstel zonder stemming aanvaard. Bij het voorstel tot uitvoering van de woningbouw voor het jaar 1949 drukken de heren van Kuijk en Sins hun verwondering uit, dat Berkdijk niet in de plan nen is opgenomen. De voorzitter zegt dat Berkdijk niet vergeten is, dat het in een volgend plan weer wordt opge nomen en verdere versnippering momenteel niet gewenst mag ge acht worden. Besloten werd tot het bouwen van duplex-woningen als volgt over de gemeente verdeeld: Kaatsheuvel 11 stuks aan de Westzijde van de Julianastraat; 5 stuks aan de hoek Leostraat Prins Hendrikstraat, waaronder een winkelpand en 2 stuks aan de Loonsedijk; voor Loonopzand 6 stuks aan de Gasthuisstraat. Voor de te bouwen woningen in Kaatsheuvel en Loonopzand is de gemeente reeds in het bezit van de nodige grond. Aan de Loonsedijk kan van de Ned. Her vormde gemeente grond aange kocht worden voor 80 ct. per m2 of zoveel minder als het prijzen- bureau zal vaststellen. Zonder stemming aangenomen. Ingevolge de gasleveringover- eenkomst met de Staatsmijnen dient de gemeente de beschikking te hebben over een nuttige gas- bergruimte van minstens 60 van de grootste dagafgifte. Indien deze ruimte niet aanwezig is, heeft Staatsmijnen het recht op een bepaalde vergoeding. De grootste dagafgifte beloopt 4200 m3, de aanwezige gasberg- ruimte 200QlBm3. Het "bouwen van. een nieuwe gashouder zal 80.000 100.000 gld. kosten. Aan de Staatsmijnen zou een jaarlijkse vergoeding moeten worden be taald van 1600.wat veel voordeliger is, dan de jaarlijkse kosten van rente, afschrijving, onderhoud etc. van een nieuwe gashouder, waarom op advies van de bedrijfsdirecteur besloten wordt tot het sluiten van een overeenkomst. Verder behoort een der gashouders van een nieuw dek te worden voorzien, daar re paratie niet wel mogelijk is. Een nieuw dek wordt begroot op 8800.—. De voorstellen worden door de raad goedgekeurd. Van diverse particulieren te L. op Z. worden percelen bouw grond door de gemeente terugge kocht, die door deze personen in de jaren 1943 en 1944 van de ge meente gekocht zijn. Destijds zijn bij de verkoop de verplichtingen opgelegd om op deze percelen voor 1 Januari 1945 een of meer woningen te bouwen, behoudens het geval van overmacht; de ko pers mochten de grond niet onbe bouwd verkopen en waren ver plicht de grond aan de gemeente terug te verkopen, zo daarop niet voor 1945 gebouwd was, ook hier overmacht buitengesloten. Overmacht is aanwezig ge weest; de gemeente heeft de grond weer nodig en de eigenaren zijn bereid deze aan de gemeente te rug te verkopen, tegen de des tijds betaalde prijs plus 3 ren te. Gezien het feit dat de grond buiten" hun schuld niet rendabel is geweest, terwijl anders de ge meente zelf de daarvoor ontvan gen geloen rendabel heeft kunnen maken, komen de voorwaarden billk voor. De totale oppervlakte bedraagt 74.33 ha. en de totale prijs be draagt 10.457.81 plus de inte rest ten bedrage van 1924.85. Behoudens goedkeuring door het Prijzenbureau gaat de raad met het voorstel accoord. Bij de rondvraag komt de heer v. Kuijk met legio bezwaren be treffende de uitvoering van de boombeplanting langs de wegen, Volgens Oudenhoven vormde Onsen oort met Nieuwkuijk één burgerlijke gemeente en behoorde weleer onder het prinsdom Luik, zoals den 10 Juli 1636 door de Staten van Holland nog werd er kend. De bewoners van de omliggen de dorpen, welke tot de Meijerij behoorden, maakten hiervan ge bruik en gingen in Nieuwkuijk om de H. H. Sacramenten te ont vangen en hun kinderen te laten dopen. Na de vrede van Munster in 1648 veranderden de Hoogmo- genden van gedachten en be schouwden zij het dorp als deel uitmakende van de Generaliteit, waarom tot dan toe toegestane vrije oefening van de godsdienst verboden werd. Reeds in dien tijd en vroeger had de heerlijkheid Onsenoort Nieuwkuijk haar schuttersgilden. Wanneer het eenmaal was opge richt weet niemand. Het had van zelfsprekend jaren gekend van bloei en ook van verval. In het jaar 1790 was er echter een ge schil ontstaan, tussen de heer van de Heerlijkheid Onsenoort Ber nard Half-Wassenaar en haar drossaard Jan Lodewijk Winckel, omtrent een kaart of reglement van het schuttersgild St. Joris, die in de genoemde heerlijkheid was gevestigd. In den laatsten tijd kwam het zelfs zover, dat de schuttersgilden ontbonden zou zijn geworden, indien de toenmalige heer baron van Malsen zich de kwijnende schutterij niet had aan getrokken. Hij herstelde niet alleen het oud gilde, maar verrijkte het boven dien met een kaart en liet in een nieuw vaandel Zijn wapen schil deren. Tijdens een ongelukkige brand 72© JAARGANG No. 34. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". waarbij de Ned. Heide Mij. zich niet aan ode gegeven bepalingen heeft gehouden. De heer Sins maakt een bemer king in verband met het feit, dat Zaterdag j.l. 17 minuten verlie pen tussen de oproep van de brandweer en het geven van wa ter. Het openen der brandweer- putten stagneerde bedenkelijk lang. Hij vraagt waarom de jeugd Zondags in drommen naar Waal wijk moet gaan om te dansen, ter wijl hier toch mooie zalen zijn. Hij vraagt waarom geen vergun ning verleend is aan de Wieler club Kaatsheuvel to het houden van een ronde, terwijl toch in Steenbergen Zondag j.l. 20.000 vreemdelingen binnen kwamen, wat een groot middenstandsbe- lang mag worden genoemd. De heer Snaphaan vraagt om oplossing van de electriciteits- moeilijkheden in het Loons Hoek je, terwijl hij opmerkt, dat door de woonruimtecommissie een wo ning is toegewezen aan een niet- inwonèr van de gemeente. De heer v. d. Heuvel vraagt of rekening gehouden is bij de uit breidingsplannen voor Loon-op- Zand met de noodzakelijkheid van uitbreiding van het kerkhof, dat te klein is. De heer de Cock verzoekt de agenda's voor de vergaderingen minstens acht dagen voor de ver gadering te doen uitgaan. De heer v. Laarhoven wijst op de onhoud bare toestand van het rijwielpad op de Provinciale weg. De voorzitter onderschrijft dé klachten van de heer v. Kuijk be treffende de boomaanplanting. De Ned. Heide Mij. zal daaromtrent ter verantwoording worden ge vraagd. De voorzitter kende de klacht aangaande de brandputten niet. Binnenkort komt een gehele wijziging van het brandwezen ter tafel, waarbij ook hieraan de aan dacht zal geschonken worden. De kwestie dansen behoort tot de taak van de brugemeester. De ronde van Kaatsheuvel is door Ged. Staten geweigerd op advies van de burgemeester. De reden is bij de organisatoren voldoende bekend. Binnen zeer korte tijd zijn de plannen tot verbetering van di- de P.N.E.M. te wachtenEook het verse electriciteitsproblemen van Loons Hoekje is daarbij opgeno men. De woonruimtecommissie is geen verantwoording aan de raad verschuldigd. De voorzitter dankt de heer v. d. Heuvel voor zijn op merking betreffende het kerkhof. De kwestie zal alsnog bekeken worden. Familieomstandigheden waren mede oorzaak, dat deze agenda niet op de gewenste tijd uitging. In de toekomst zal met de wens van de heer de Cock rekening worden gehouden. Is er een nieuw plan te wach ten tot verbetering van het rij wielpad langs de provinciale weg met duidelijke afscheiding van de autoweg. Met dank en de Christelijke groet sluit de voorzitter de ver- gedering. in het jaar 1746, die te Vlijmen was ontstaan en door een gewel dige stormwind was opgezweept naar Nieuwkuijk, verbrandden al daar een driehonderd huizen en hiermede ook de kaart van het schuttersgild St. Joris. Niemand van de leden was er op bedacht een nieuwe te laten maken. De schutsbroeders allen kenden den inhoud van deze ar tikelen en leverden deze monde ling aan hun opvolgers over. Dit alles ging goed tot het jaar 1790, toen de drossaard Winckel van de schutters de kaart opeiste, zich beroepend op het plakaat van de Hoogmogenden van 1788. Men kan zich de grote ontstel tenis der broeders voorstellen. Zij zouden hun geliefkoosde uitspan ning vaarwel moeten zeggen. Maar zij bezaten immers oc trooi. Baron van Malsen had hun toch eenmaal er een geschonken. De drossaard nam echter hier mede geen genoegen en verplich te hen een nieuwe kaart te laten maken en deze zou dan naar de Staten Generaal worden opge zonden. Na veel heen en weer geschreven te hebben mochten de gildenbroeders eindelijk den 7 De cember de goedkeuring van de Hoogmogenden ontvangen. De kaart zelf met haar 26 langdra dige artikelen zal ik den lezer maar besparen. Een beknopt overzicht ervan zal reeds vol doende zijn om den aard van de schuttersgilde te doen kennen. De schutterij mocht geen gro ter aantal leden hebben dan hon derd, behalve hoofdman, dekenen, vaandeldrager en tamboer. Hoofdman en dekenen beslisten over het dl of niet aannemen van nieuwe leden. Zij die van de ar me het onderhoud genoten en die,

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5