DE LANGSTRAAT DRUNEN ELSHOUT HEUSDEN GAPELLE WASPIK 0% FEUILLETON HET RIJDEND MYSTERIE Leo Lorre helpen Ridder Radhout m- 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 MEI 1949 2 36 W. d. Heijden Zonen RIMBOE -KISTEN—ACTIE voor jongens op buitenposten start 1 Mei. Over enkele dagen zal de Niwin Rimboekistenactie star ten. De bedoeling van deze actie, die wordt gevoerd in samenwerking met de Band Nederland-Indonesië, Katho liek en Protestants Interker kelijk Thuisfront, is, dat ie dere buitenpost in Indonesië van de NIWIN een rimboekist ontvangt met als inhoud een koffergramofoon met 25 pla ten, drie gecombineerde dam-, schaak- en dominospelen, een boek hersengymnastiek, een voetbal met extra -binnenbal, een volleybal met extra bin nenbal, een badmintonspel, 'n tafeltennis-set, een monopoly- spel, een voetbalpomp met nippel en eén gasoline-lamp. De kosten van een kist be dragen 410.De plaatse lijke Niwin-comité's zullen dit bedrag bijeen brengen door de verkoop van coupons van 5.-, 2.50, 1.en 0.50. Het is de bedoeling dat min stens duizend rimboe-kisten zullen worden gezonden naar de mannen op de voorposten, om hen te helpen de spanning en eenzaamheid dragelijk te maken. 6' mmm DODENHERDENKING 4 MEI. 7.45 uur Luiden der klokken. Vlaggen halfstok. 8.00 uur Beati Mortui Mendelssohn Doden-appèl door de heer J. Kouters. 2 Minuten stilte. Ecce quomode moritur, Handel Kranslegging door het Ge meentebestuur en Waalwij ks Belang. Wilhelmus. Bloemlegging door de ge meentenaren aan de voet van 't Kruis. Wij vertrouwen dat een groot aantal ingezetenen te genwoordig zal willen zijn bij deze plechtige herdenking der gevallenen uit onze gemeente en dat vooral vele bloemen de voet van het kruis zullen tooien. Laat vooral onze kin deren een bloemetje leggen, het zal bij hen de herinnering wakker houden aan degenen die voor hen en voor ons hun leven gaven. BEVRIJDINGSDAG 5 MEI. Des avonds 8 uur Concert door de Kon. Erk. Harmonie „Concordia" uit Loon op Zand. Programma: 1. Wimpel Mars - K. Jansen 2. Le Carnaval Romain - Ouverture - Berlioz 3. Légendes de la Forêt - Wals - Joh. Strauss 4. Vier Internationale Schet sen A. Dreissen a. Romance b. Troïka c. Barcarolle d. Prairie Mars Pauze. 5. Bagatelle, Ouverture - Joh. Risener 6. Norwegische Carnaval - Svendzen 7. Melodious Memories - Potpourri - Finak 8. Colonel Bogey - Mars Potpourri - Alford WOENSDAGAVOND DE VLAG HALFSTOK. DONDERDAG DE VLAGGEN UIT KUNSTKRING. Cor de Groot speelt meesters. Het recital dat Cor de Groot 1.1. Donderdag in Musis Sa crum gaf hoort zeker niet tot de gemakkelijkste avond van het seizoen. Integendeel, hij De waard kreeg opeens in de gaten, dat de twee vrienden op de maan wil den landen om hem daar onschadelijk te kunnen maken. ,,Dat zal nooit gebeuren, want dan pakken ze me de perkament rol van Ridder Radbout af" dacht hij en met inspanning van al zijn krachten probeerde hij achterop het motorvlieg tuig te klimmen. Door die plotselinge beweging raakte Leo zijn stuur even kwijt, juist lang genoeg om rakelings langs de maan te scheren. De maan vond het nog steeds grappig en Lorre verbeeldde zich even een maan-achtig gelach te hebben ge hoord. In grote kringen vloog Leo rond en zette toen opnieuw koers naar de maan. De waard verdubbelde zijn inspannin gen en werkelijk hij slaagde er in de motor wat 'beter vest te houden en Icon bijna Lorre's staartje pakken. Dat gaf even een schrik! Hij wil me kiete len" gilde Lorre naar voren. Nog even moed houden, Lorre" brulde Leo terug, ,,dan is het leed geleden". En met bo venmenselijke inspanning gelukte het hem recht op -de maan af te sturen. Die zag ineens het motorvliegtuig met aan hang recht op zich afkomen en schrok geweldig. .,Ja, nou kijk je sip" riep Leo triomfantelijk uit, ,,maar dan had je straks maar niet zo moeten lachen". De waard kronkelde zich in alle bochten om te trachten het motorvliegtuig van de maan af te houden. Maar met op el kaar geklemde tanden zette Leo m.oedig door. Lorre dacht: ,,Als we nu maar niet te pletter vliegen, want dan is alles voor niets geweest". Nog even en toen wilde de waard achter op het vliegtuig springen. Leo gaf echter juist meer gas en daardoor tuimelde de waard opzij en bleef precies aan de puni vn de maan hannen. O, wat spar telde die waard! (Wordt vervolgd.) heeft misschien wel het mees te geëist van de muzikale aandacht van zijn toehoorders onder alle pianisten die hier zijn opgetreden, en velen van hen die gehoor hadden gege ven aan de oproep om ook eens te komen luisteren, zijn misschien niet versterkt in hun liefde tot pianomuziek. Niettemin was het verheu gend zovele, vooral jonge ge zichten te zien die men anders niet treft. We hopen alleen dat zij die eerste keer niet zo overdonderd zijn geweest, dat ze het bij een poging tot ken nismaking laten. Dat zou erg jammer zijn. De Kunstkring zal dit succes er zeker toe op gewekt hebben om voort te "gaan op de ingeslagen weg en vooral de jeugd gelegenheid te geven deze muziek te leren waarderen. Al heeft Cor de Groot het zijn luisteraars niet gemakke lijk gemaakt, toch was er ook voor een leek veel moois te horen. Daarbij moet men be denken dat schoonheid zelden of nooit zonder inspanning wordt genoten. Natuurlijk spreekt de ene componist ge makkelijker aan dan de an dere. Mogen we tot de eerste categorie niet Haydn rekenen en tot de tweede Beethoven of respectievelijk Chopin en Debussy? Haydn is bekend om zijn geestige blijmoedig heid, terwijl hij nooit populair is geworden, in tegenstelling met Chopin, die met zijn zwaarmoedige romantiek een veel bredere kring bewonde raars heeft getrokken. Als je deze twee componisten op 'n recital hoort, blijkt telkens hoe de laatste het publiek veel vertrouwder is. Mogelijk komt dat ook door dat een kunstenaar als Cor de Groot de romantiek van Cho pin sterker laat spreken dan de klassieke eenvoud van Haydn. Beethoven wordt doorgaans ook nogal somber afgeschilderd, maar konden we niet de innigheid beluiste ren in een Adagio molto van deze heroische natuur? Cor de Groot bleek in de sonate opus 111 heel wat pijlen op zijn boog te hebben erntot een demonstratie daarvan geeft een veelzijdig genie als Beet hoven hem ruimschoots gele genheid. Is het nodig nog eens de vele kwaliteiten van De Groot's spel te noemen en te roemen, wat hij ook speelt? Daar is al zoveel over ge schreven, er zijn ook al aan- i merkingen op gemaakt, maar ons heeft hij overtuigd dat hij een temperamentvol kunste naar is. Om dit spel dan tot in de finesses te ontleden la ten we graag aan deskundigen over. Het succes dat Cor de Groot vooral in Chopin behaalde, deed hem als toegift een wals van dezelfde componist spe len. Deze avond was een mooi besluit van een goed ge slaagd muzikaal gedeelte van het Kunstkringseizoen. VEDEHOVA hoorde iets over ferment preparaten. Woensdagavond hield in ho tel „De Twee Kolommen" de heer Ottevanger van de N.V. Organon te Oss voor Vedeho- va een lezing over „technische fermentpreparaten der N.V. Organon". Na welkom geheten te zyn door de vicevoorzitter de heer J. Verschuren, begon de heer Ottevanger voor een totaal bezette zaal zijn causerie, met een algemene beschouwing over de pancreasklier en de zeer belangrijke functie hier van, zowel voor de medische als voor de textiel- en leder industrie. In 1922 werd 't hor moon „Insuline" ontdekt en van toen af nam de weten schap op dit terrein een hoge vlucht, waarin ook de Orga non een groot aandeel heeft gehad. De pancreasklier wordt met verschillende andere stoffen verwerkt tot het z.g. Ensylon, dat in de lederindustrie wordt gebruikt als een beitsmiddel, waarvoor vroeger vecaliën ge bruikt werden. Het Ensylon is in verschillende ondermer- ken in de handel, al naar ge lang de te verwerken leder soort. Op prettige wijze wist dhr. Ottevanger zijn stof voor te dragen en velen maakten van de rondvraag gebruik om iets meer over deze interessante stof te weten te komen. De heer Verschuren had een hartelijk woord van dank na mens de vele aanwezigen voor de heer Ottevanger. WAMI-AVOND. Voor personeel en andere genodigden organiseerde dte directie van de WAMI j.l. V/oensdagavond in café „De Lindeboom" een filmavond, waar aan de hand van een landbouw- en zuivelfilm het een en ander over melk- en melkproductenbereiding werd aangetoond. Diverse attracties verhoogden nog de gezellig heid van deze avond, die door de vele aanwezigen zeer werd gewaardeerd. DIEF GEGREPEN. De dief van de enkele we ken geleden gestolen fiets van de heer W. uit de Putstraat is dezer dagen te Breda gegre pen in het bezit van het ge stolen tij wiel. A. O. heeft ook nog enkele andere inbraken op zijn kerfstok. AANRIJDING. Woensdag had een aanrij ding plaats 'in de Grotestraat bij de weg naar het Drongel- seveer. De opengebroken weg daar ter plaatse had het plaat sen vaA verkeersborden nood zakelijk gemaakt, waaraan de chauffeur van een vrachtwa gen zich echter niet hield, zo dat een aanrijding, waarvan de heer M. V. het slachtoffer werd, niet kon uitblijven. V. brak zijn sleutelbeen, maar kon, nadat dr. Langemeijer eerste hulp had verleend, naar zijn woning vervoerd worden. Personen die bij dit ongeval aanwezig waren, verwijzen wij naar een in dit blad voor komende advertentie van de gemeentepolitie in Waalwijk. FUIKENLICHTERS. De beroepsvisser S. uit Wou- drichem deed d§zer dagen bij de gemeentepolitie aangifte van het lichten van zijn fui ken in 't Zuider Afwaterings kanaal door onbevoegden. Niet alleen hebben deze in dividuen zijn fuiken gelicht, maar ze ook nog flink bescha digd. DRONKENSCHAP. Vorige week Zondag werd tegen 5 personen een proces verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap. Twee personen werden extra be keurd omdat zij, daar zij fiet sten, nog een ernstig gevaar vormden voor het verkeer. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Adriaan J. J. M., zv. A. van den Boom-Steen bergen te Loonopzand An- tonius C., zv. A. C. v. d. Lee- Blom Cornelia C. M., dv. A. B. Rek-de Folter Cor nelia H. A., zv, A. G. de Pef- fer-v. Boxtel Adriana E. M. dv. J. L. Sperber-van Hoof Cornelia C., dv. H. A. Bruur- mijn-SulSters Henricus P. M., zv. M. J. H. van Nieuw- stad-Zapp tè Loonopzand Adriana, dv. A. Nelis-de Ra den te Drunen Cornelia W. J., dv. W .C. Nieuwkoop- de Folter Johannes, zv. A. Dercksen-Grashoff. Overleden: Johanna Eevers 69 j., weduwe van H. Heuver- ling te Vlijmen. Huw.-aangiften: A. van de Nieuwegiessen, 24 j. te Eethen en M. S. Molegraaf, 21 j. te Waalwijk. Gehuwd: A. A. van Rossum 37 j. te Vught en J. A. M. v. Velthoven 37 j. te Waalwijk P. G. Roomer 29 j. en M. Timmermans 27 j., beiden te Waalwijk A. Kolsteren 35 j. en C. M. v. d. Sandt 30 j., beiden te Waalwijk C. van de Leur 28 j. en G. Besters 30 j., beiden te Waalwijk W. A. Broeders 34 j. te Loon- op-Zand en M. A. Klerks 26 j. te Waalwijk H. J. Coen- raad 24 j. en Th. M. van Rijs wijk 20 j., beiden te Waal wijk N. A. v. Well 59 j. en C. v. d. Velden 60 j., beiden te Waalwijk. Ingekomen: A. M. Smits, van Eindhoven F. D. L. van den Dungen van Loonopzand E. Boeziek van Zeist G. M. Arendse van Eethen. Vertrokken: H. Wilbers naar Millingen Th. E. Schapen donk naar Boxmeer W. A. van Wanrooij naar Maasdriel M. J. Wilters naar Hengelo. Waalwijk. Tal. 443. Zang en Vriendschap. In aansluiting aan ons be richt van de schitterend ge slaagde uitvoering van het concert der Zangvereniging „Zang en Vriendschap,,, dat ondanks het prachtige zomer weer een volle zaal trok, wil len wij nog memoreren dat de voorzitter de heer Verhulst, bij de aanvang alle aanwezi gen een hartelijk welkom toe- riiep en de hoop uitsprak dat niemand zou worden teleur gesteld, maar ieder volop zou genieten van hetgeen door de ze jonge vereniging onder lei ding van de heer Frans Wil- mont uit Waalwijk zou pres teren. Hij riep de medewer king in van de ouders om hun dochters lid te laten worden van deze toonkunstvereniging. Daarna werd zoals we schre ven, 't programma prima uit gevoerd, speciaal ook viel het nummer van 't kwartet der zustervereniging te Loonop zand zeer te loven, alsook de mooie nummers „Ave Verum" en „Jesu dulcis". Vervolgens kregen we de klucht „Professor Daantje", die zeer verdienstelijk werd vertolkt. Daantje, de vrolijke vagebond, de professor en z'n vrouw en niet minder Willem de huisknecht mogen wel af zonderlijk genoemd. Het was een prachtige avond en het dankwoord van de voorziitteri aan leden, kwartet van Loonopzand, directeur, regisseur v. d. Wiel en aan 't publiek, was zeker op zijn plaats. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN EEN OORSPRONKELIJKE AVONTURENROMAN door d'ARGENTY. 5). „Ik heb hier uw sollicitatiebrief van vorig jaar". Voor de ver baasde blikken van de conduc trice ontvouwde hij haar epistel, waarmede zij de betrekking bij de maatschappij verworven had. Haar handschrift scheen hem in hoge mate te interesseren. „U bent in China geboren?" „Jawel meneer, ik hoop alleen dat u me daarom niet op een bus met pindamannetjes neer zult zet ten." De reactie op haar woorden was heel anders dan zij gedacht had. De beide mannen links en rechts, die zich nog buiten de discussie hadden gehouden, scho ten gelijktijdig naar voren: „U kent Chinees?" Zij haalde haar schouders op. „Een beetje shan-tung. 't Mag geen naam hebben." „Maar u hebt ruim twintig jaar in 't land gewoond!" „Tot m'n zestiende in Tsi-Nan, een jaar in Nanking en de laat ste drie jaar in Sjang-Hai. Thuis spraken we gewoon Hollands en onze kennissen waren Engelsen of Amerikanen." „Hoeveel karakters kent u?" ..Noq geen drieduizend". De heer links wipte in zijn stoel en zwaaide enthousiast met een notitieboekje of zakkalender. „Dat is genoeg! Ruimschoots voldoen de! Prachtig, prachtig!" Haar rechterbuurman beaamde het met klopgeluiden op het leer van zijn armleuningen. „Kon niet mooier!" „Als u maar goed begrijpt" merkte het meisje nuchter op, „dat ik me door u niet laat overplaat sen naar een busdienst in China". „Hm, we hebben nog kans haar te behouden, directeur", glimlach te Aardenburg tegen de grijzende bezitter van de sollicitatiebrief, die weer nadendkend zijn keel schraapte. „Behouden?" vroeg deze voor zich heen. „Zou u niet graag naar het buitenland gaan, juffrouw Lijnders? Een paar weken vacan- tie nemen en Europa doorkrui sen?" Lola staarde hem aan alsof ze het niet alleen in Keulen, doch zelfs in China hoorde donderen. „Méént u dat? Wat heeft dat dan met China en deze heren te maken?" Haar baas wuifde met de hand, alsof hij al die bijkomstigheden niet zo zwaar opnam. „U hebt toch zeker geen bezwaar tegen een tijdelijke overplaatsing van hoogstens veertien dagen naar de West Europa-Bus? Stockholm Parijs vice versa. En misschien, heel misschien, een snoepreisje met een gezelschap de bergen in." „Maar „Er is niets te maren" ,vie' haar linkerbuurman in de rede „Ik vertegenwoordig de W. E. B. hier in Nederland en we zijn op zoek naar een behoorlijke, be schaafde conductrice, die voldoen de Chinees kent om het gezel schap te begeleiden, dat binnen kort van onze bussen gebruik zal maken en waaronder zich een aantal hooggeplaatste Chinezen bevindt. Met uw directeur ben ik al tot overeenstemming gekomen over een plaatsvervangster. U behoudt uw normale salaris en daarboven betalen wij u een be drag uit van vijftig gulden per week als een tegemoetkoming in de voor u onvoorziene uitgaven. Voor logies en maaltijden zorgt mijn maatschappij. Uw taak be staat voornamelijk hieruit, dat u het gezelschap verzorgt zoals een stewardess dat in de tegenwoor dige vliegtuigen doet. Verder helpt u bij het in- en uitstappen, bij geldwisselen, bij douane-for maliteiten en passencontröle. U beschikt zelf over een behoorlijke plaats naast de chauffeur en ik geloof wel, dat u deze tocht als een vacantietrip zult kunnen op vatten. U behoeft maar één ding te doen". „En dat is?" „Instappen." Nummer 418 boog het hoofd. Koortsachtig werkten haar her sens. Het aanbod klonk haast te mooi om waar te zijn. Twee we ken vacantie en nog honderd gul den toeEen reis door Eu ropa, de wereld zien, waarvan ze alleen twee uitersten kende, een select gezelschap verzorgen in- plaats van vervelende forensen, lastige tantes en schreeuwende schoolkinderen. Ze kon haar vader wel veertien dagen alleen laten. Hij redde zich zelf. In de enkele vrije uurtjes, die ze thuis kon doorbrengen, be redderde hij ook het huishouden, omdat zij meestal te moe was om op haar benen te staan. Een an der beletsel bestond er niet. „U neemt 't aan?" Er klonk iets triomfantelijks in de stem van die vertegenwoordi ger. Onderzoekend keek ze hem aan. Hij knipperde verdacht met zijn ogen. Wat wilde hij? Wat school er achter die hele geschie denis? Moest een meisje beslist Chinees kennen, om hooggeplaat ste persoonlijkheden van verver singen te voorzien? Als een land hoge ambtenaren uitzond, kenden die toch minstens enkele moderne talen. Een klein stemmetje in haar binnenste waarschuwde haar. De zaak rook naar spionnage en in ternationale verwikkelingen. Mis schien moest zij alleen haar oren te luisteren leggen en na de reis rapport uitbrengen. Het geheim school wellicht in het gezelschap. Ze stond op. „Ik kan zó niet beslissen, heren. Ik dien toch eerst te weten wat ik nog mééér te doen krijg dan voor argeloze conductrice spelen alleen. Ik ver moed, dat het gezelschap niet in gelicht is over mijn veeltallig ge hoor en dat mijn kennis van het Chinees wel eens misbruikt kan worden." Haar woorden troffen haar buurman als striemende zweep slagen. Hij sprong overeind, wil de iets zeggen, doch de man rechts belette hem dit door een kortafgebeten: „Dwaasheid! Maar je kunt kiezen. Graag of niet. We doen je alleen een aanbod. An dere meisjes zouden 't met graag te aanpakken en van een ver diende vacantie genieten. Onze gasten zullen gauw genoeg mer ken wat voor vlees ze in de kuip hebben. En dat we iemand uit zoeken die een paar woorden Chinees kent, is uitsluitend een „service" van onze maatschappij. Met politiek heeft het in elk ge val niets te maken. Nou, hoe denkt u er over, twee weken er tussen uit en de wijde wereld in of doorsukkelen met vroegdien sten en extra ritten in een steeds stoppende provinciebus? U mag gerust nee zeggen. U bent abso luut niet verplicht toe te happen en vijftig gulden per week meer te verdienen. Als u het niet aan neemt, wenden we ons tot stu denten aan de Chinese faculteit in Utrecht, of tot de tolken van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Nou?" Lola slikte. „Ik geloof, dat je inderdaad wat vacantie nodig hebt, meisje bromde haar directeur hoofd schuddend. „Je moet er eens tus senuit. Je haalt je allerlei onzin in je hoofd en dat moet er maar eens uitwaaien nu. De WE. B. is een fatsoenlijke zustermaat schappij en deze heren zullen jou heus niet als een spionne gebrui ken." De heren grijnsden. „U neemt 't aan?" triomfeerde links. Ze zuchtte, hief dan resoluut het hoofd op, de kin uitdagend naar voren. „Ik neem het aan. Precies zoals het hier besproken is, mijne heren!" Rechts klapte een vlakke hand op het leer. Aardenburg schoof zijn stoel achteruit. „Dus toch!" Over het gelaat van haar direc teur gleed een ongeduldig trekje van het soort „zeg het dan". De vertegenwoordiger links rees plechtstatig overeind en stak haar een hand toe: „In orde, juffrouw. Morgenochtend om 9 uur komt u op mijn kantoor in Utrecht voor uniform en instructies." Verbeeldde zij het zich of ston den zijn ogen werkelijk vijandig? Zijn vingers voelden klam. „Tja, dan zullen wij de zaken even moeten afhandelen", zei haar chef, „Loopt u even mee voor de overdracht, juffrouw Lijn ders?" (Wordt vervolgd) Ker(k)mis-viering. Koningschieten Onder flinke belangstelling heeft O. L. Vrouwe Schuts op Dinsdag 26 April haar traditioneel Ko ningschieten gehouden. De dag werd begonnen met een H. Mis, om de zegen af te sme ken over de O.L. Vrouwe- Schuts. Is het Gilde van O. L. Vrouw alhier druk in de weer om de al oude folklore in ere te herstellen, men was er op heden nog niet ingeslaagd, dit voor deze dag klaar te spelen, wat jammer is. Echter is men er wel in ge slaagd de zeer oude vrome ge bruiken voor een groot deel door te voeren. Let wel, voor een groot deel! Bij een volgende ker(k)misviering wordt gehoopt helemaal klaar te zijn, èn in folk- lorisch èn in historisch opzicht. Wanneer dit alles in kannen en kruiken is, komen we daar graag op terug, daar er meer en meer mensen zich hiervoor geinteres- seerd gevoelen. Om half 8 des morgens was iedere Gildebroeder in het stam café aanwezig. Te kwart voor acht werden onder leiding van kapitein Veltman de gildebroe- ders opgesteld om naar de kerk te trekken. De standaard voorop, daarna volgden de tam boers met de Koning ertussen. De hoofdman daarbij aansluitend, als de bewaker van het zilver. Daar achter de verschillende hoogwaar digheidsbekleders met de Gilde- broeders. Tot voor in de kerk werd doorgemarcheerd; aan weerszijden van de middengang stelden de gildebroeders zich op, naast de zitplaatsen. Door de hoofdman werd de Koning van 't zilver ontdaan, dat voor het al taar van O. L. Vrouw werd ge plaatst. Onder doodse stilte knielden de gildebroeders, terwijl een groei werd gebracht aan het H. Sacra ment en aan Onze Bescherm vrouwe O. L. Vrouw van Els- hout, terwijl de tamboers deze groet op hun trommen begeleid den. Daarna werden de trommen voor het hoogaltaar geplaatst. Na afloop der 'H. Mis werd de Koning door de hoofdman weer getooid met het zilver, waarna werd teruggemarcheerd naar het stamcafé, alwaar een koffietafel wachtte. Na de koffietafel in het stam café „de Gekroonde Hoed", kwam Burgemeester Snels de Schutse met zijn zeer gewaardeerd bezoek ver eren om de vogelboom te vrijen of vrij te maken. In optocht werd opgetrokken naar de schutsboom, waarbij de Burgemeester naast de hoofdman plaats nam. Bij de boom nam na een kort gebed de kapitein het woord en heette de burgemeester van harte welkom. Hij noemde 't een grote eer dat de burgemees ter zich direct bereid verklaard had, de boom te komen vrijma ken. Hij wees op de reorganisa tie naar aanleiding van de lezing van de heer v. d. Mortel: ten eerste de folklore van onze schut se en op de tweede plaats de schietwedstrijden. In 't algemeen, zo zei hij, heeft iedere vereniging een personali teit welke boven die vereniging staat, om deze met raad en ad vies te beschermen. Nu heeft on ze Schuts wel een beschermhei lige, Onze Lieve Vrouw. Een be schermheer hebben we echter nog niet en daarom hoopt hij dat de burgemeester het volgende jaar als beschermheer in hun midden mocht staan. Daarna lostte de bur gemeester het eerste schot op de boom. Tevens dankte de burge meester de kapitein voor diens hartelijke woorden en zei met graagte naar hier te zijn gekomen. Het speet hem dat hij bij de be doelde lezing niet kon tegenwoor dig zijn. Met vreugde constateer de hij ook hier in Elshout een stuk van de echte Brabantse ge- noegelijkheid aan te treffen. Het deed hem genoegen te zien, dat de folklore van de gilden, dié aan het wegkwijnen was, weer nieuw leven wordt ingeblazen. Hij spoorde aan om op de ingesla gen weg te blijven voortgaan, zo dat over 20, 30, 40 of 50 jaar van ons gezegd kan worden, dat was toen goed gezien en gedaan van het Gilde, om deze folklore, die een diepere betekenis heeft, dan opervlakkig gezien wordt te herstellen niet alleen, maar ver der uit te bouwen. Hiervoor staan borg de Brabantse gemoedelijk heid die hier heerst en de kun dige en bekwame leiding van de kapitein. Spfeker zegde toe zo mogelijk een volgend jaar de hele dag onder de Gildebroeders te vertoeven, hetgeen van harte werd toegejuicht met een drie werf hoera voor de „Burgerva der". Lang is er geschoten om de nieuwe Koning te kunnen huldi gen, tot Jan van de Wiel voor de 2e maal achtereenvolgens Ko ning werd. De groet werd met tromgerof fel en standaard gebracht aan de Koning en dan werd afgemar cheerd naar 't stamcafé, alwaar 't Koningsbier werd geserveerd. Nog lang bleef men in echte kermis- stemming bijeen. Tweede Pinksterdag zullen op de Maas bij Heusden weer de jaarlijkse Pinksterrace gehouden worden voor de zeiljachten. Deze wedstrijd wordt georganiseerd door de watersportvereniging Neptunus uit den Bosch. Deelne mers uit vrijwel, geheel Brabant nemen aan deze zeilwedstrijden deel. Voor de Vereniging Het Hogeland werd in Heusden aan contributie geind de som van 20.91. Dat het Hogeland een bijzon dere plaats inneemt in de rij der arbeidskoloniën, blijkt wel als men de lijst nagaat der verpleeg den. Opgenomen werden Ned. Herv. Kerk 250: R.K. Kerk 68, Geref. Kerken 49, andere religiën 10; uit Brabant werden 18 jon gens geplaatst. Zeggen deze cijfers U iets? Toont dan uw medeleven met die jongens en volwassenen, die stuurloos rondzwerven en hier 'n ankerplaats vinden om geholpen te worden nuttige mensen te wor den in de maatschappij. 5 Mei herdenkingsdienst in de Ned. Herv. Kerk. Spreker Ds. Anker. Medewerking van 't Prot. Gem. Zangkoor. In de gehouden vergadering van de Anti Rev. Kiesvereni ging alhier ,werd de candi- datenlijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing vast gesteld als volgt: 1. Jac. Vos 2. J. Haverhals 3. B. v. Wijlen 4. M. M. Vos 5. M. Mandenmakers 6. Ant. Metske. Naar men ons mededeelt is de vorige week Zondag gehou den wedvlucht voor onze jon gens in Indië een groot succes geworden. Er waren 604 in gezet. Het batig saldo zal na der worden bekend gemaakt. Prijzen kunnen worden af gehaald Dinsdag 3 Mei in het Patronaat, des avonds van 7.30 uur tot 9 uur. Bekendmaking der prijswin naar geschiedt door raambil jetten bij C. de Roo, Waspik- Boven en bij J. v. Onzenoort, Kerkstraat.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2