DE LSMBSimi DRUNEN VLUMEN SPRANG CAPELIE WASPIK RAAMSDONK GEERTRUIDENBER6 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 MEI 1949 6 mi Benoeming. Onze dorpsgenote mej. Jo v. d. Brandt, lerares aan de R.K. Bij zondere Jongensschool te Drunen, is met ingang van 1 Mei benoemd aan de R.K. Meisjesschool te Kaatsheuvel. Met ingang van 1 Juni a.s. is benoemd tot onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool te Heusden onze dorpsgenote mej. Nelly Ver hoeven. Geslaagd. Voor het te 's-Bosch gehouden examen kantoortypiste slaagden de dames Nanny Veldhuissen, Dini Brok en Rini de Munnik. De geslaagden werden opgeleid bij de Zusters van J. M. J., alhier. Collecte-opbrengst. De Paasei-actie voor de uitzen ding van het zwakke kind bracht, naar wij vernemen, in Drunen de som van 150.50 op, in Elshout 74.50. Koninginnedag- De eerste Koninginnedag in April is in Drunen ook niet onge merkt voorbij gegaan. Daar in verband met h^t niet in gebruik zijn van het gemeentehuis de kin deraubade niet kon doorgaan, kwamen de kinderen getooid met oranje en vlaggen tezamen op het schoolplein, waar later ook het gemeentebestuur arriveerde. Na t zingen van enkele vaderlandse liederen werden de kinderen toe gesproken door de Edelachtb. heer burgemeester. Een tractatie was het slot van deze bijeenkomst. 's Middags maakten de beide harmonieën een mars door het dorp, welke wandeling veel be langstelling trok, in het bijzonder van. de jeugd. De Nederlandse driekleur gaf het geheel een fees telijk aanzien. Nieuw hoofd van de school. Na enig oponthoud is de be noeming van de heer J. G. B. v. Kessel, tot hoofd van de R.K. Bijzondere Jongensschool alhier definitief geworden. De heer van Kessel werd geboren 20 Oct. 1922 te Druten en behaalde in 1942 akte L.O. Na enige tijd als tijde lijke leerkracht in zijn geboorte plaats werkzaam te zijn geweest, was hij van 19431945 ass. van de afd. landbouw van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Nij megen. In 1945 werd hij als tij delijke leerkracht verbonden aan de school te Vorstenbosch, terwijl in hetzelfde jaar nog volgde de vaste aanstelling aan de school te Leeuwen-Boven. De heer v. Kessel is in het be zit van hoofdakte, akte L.O. En gels, aantekening handenarbeid en lich. oefeningen. Op het ogenblik studeert hij nog M.O. Paedago- giek aan de R.K. Leergangen te Tilburg. De heer v. Kessel zal 1 Juni a.s. in functie treden. Jubileum Veiling. Op Dinsdag 10 Mei zal de heer Jan v. d. Heijden de dag herden ken, dat hij 25 jaar op de Vei ling „De Langstraat" te Drunen werkzaam is. De heer v. d. Heij den is de boekhouder en vraag baak voor iedereen op de veiling in de wirwar van de veranderlijke regeringsvoorschriften. Met zijn bekende kalmte en zekerheid is hij steeds de hulp voor iedereen, die zijn hulp nodig heeft. Het zal de jubilaris dan ook zeker die dag niet aan belangstelling ontbreken. 's Middags om 3 uur zal een huldiging plaats vinden in het veilinggebouw door directie en personeel. Om 4 uur zal er dan een algemene receptie in hetzelf de gebouw gehouden worden. Een record werd gebroken. Op Koninginnedag hielden de Verkenners uit Drunen een ouder dag bij het kanaal aldaar. En dat had zijn reden. Reeds enige we ken geleden bouwden zij in alle stilte een hangbrug over het ka naal, die met een lengte van 43,90 m. het bestaande record met on geveer 17 m. sloeg. Gisteren sloe gen zij hun eigen record en bouw den in twee uur tijd een hangbrug van 72 M. over het kanaal van dijk tot dijk. Het werk droeg de bewondering weg van de talrijke genodigde en niet-genodigde aan wezigen. Met enige plechtigheid werd de brug door de bescherm vrouwe van de Dr. Akkermans troep, mevr. de Wed. Akkermans- Kanters, geopend, die met een geestig woordje de aanwezigen uitnodigde om eens over de 'brug te gaan en ook figuurlijk eens over de brug te komen, om de on kosten van een paar nieuwe ten ten te bestrijden. Commissaris Ramaekers uit Waalwijk sprak de bewondering uit over de ondernemingsgeest van deze troep en hoopte dat de Dr. Akkermans-troep voort zou gaan zoals zij steeds gegaan was. Nader vernamen wij nog dat bij de troepstaf een dankbetuiging was binnengekomen van de Bur gemeester voor een door de Dr. Akkermans-troep op Paaszaterdag gebluste bos- en heidebrand, voor de „nobele medewerking en man moedig volhouden" bij die blus sing getoond. Buurtfeest Gouden Bruiloft. Donderdagavond werd in de danstent bij café Prinsen in ver band met de gouden bruiloft van het echtpaar de heer en mevrouw Dr. Weijers-Blom, door de buurt vereniging Juliana-Bernhard, met financiële steun van dokter Weij- ers, aan de leden een dansavond aangeboden. Ook het Gouden Paar en de familie waren tegen woordig en verder was aanwezig de Edelachtb. heer Burgemeester en Mevr. van Hout. De voorzitter opende deze avond en verwelkomde het gou den paar en familie en eveneens Burgemeester en Mevr. v. Hout en alle leden. Hij dankte allen die hebben bijgedragen tot het slagen van het gouden feesten dankte tevens het erelid dhr. B. Oremans, die bij de voorbereidingen veel werk heeft verricht. Op verzoek van. het gouden paar en de fami lie werden door enkele groepap nogmaals de voordrachten ten ge hore gebracht die ook op de feest dag werden uitgevoerd. Er heerste een prettige stem ming, die door het orkest van B. Oremans nog werd verhoogd. De gouden jubilaris sprak op deze avond een dankwoord tot alle inwoners van Groot Vlijmen, speciaal tot bestuur en leden van de buurtvereniging Juliana-Bern hard en deelde verder mede dat het mooie cadeau een ereplaats in zijn woning heeft gekregen. Tot slot sprak de voorzitter zijn dank uit voor het mooie, verloop van de avond en hoopte bij een volgende gelegenheid op aller me dewerking te mogen rekenen. Oranjefeest te Vlijmen. Er was op 30 April, verjaar dag van Koningin Juliana, wei nig te doen. Alleen voor de dans liefhebbers was er vermaak, waar druk gebruik van werd gemaakt. De kinderfeesten die bij Oranje feesten steeds werden gehouden, bleven achterwege. Het afwach ten van de kinderen of er toch nog iets zou komen, was tevergeefs. Waar zit de fout?! Sclierpschuttersver. Prinses Juliana Zaterdag werd door de Scherp schuttersvereniging Juliana het koningschieten gehouden. Er heerste een spannende strijd om de titel. Tenslotte ging de heer J. Broeders met de eer strijken en werd Koning. De avond werd ge zellig doorgebracht en de schut ters gingen allen voldaan huis waarts. Dodenherdenking. Op Woensdag 4 Mei a.s. zal de nationale dodenherdenking worden gehouden en het algemeen bevrijdingscomité van Vlijmen verwacht dat die avond eenieder daaraan zal deelnemen. Men wordt verzocht die avond om 18 uur de' vlaggen halfstok uit te steken en om 2l uur in te halen. Vanaf 18 uur zullen alle verkooplokalen en drankinrichtin gen gesloten zijn en openbare vermakelijkheden worden niet ge houden. De stille omgang die wordt ge houden trekt vanaf het Marktveld provinciale weg, Pastoriestraat, Prinses Julianastraat naar de R.K. Kerk. De stoet stelt zich op om 19.30 uur op het Marktveld. In de stoet nemen de nabestaanden van de gevallenen de eerste rijen in, terwijl in de kerk plaatsen zijn gereserveerd in het middenschip. Na aankomst van de stoet aan de kerk volgt de zegening van de graven van de gevallenen op het kerkhof. Daarna korte predicatie in de kerk. Van 20.15 tot 20.30 uur zullen de klokken worden ge luid. In de kerk der Ned. Herv. ge meente zal om 19.30 uur een her denkingsdienst worden gehouden, onder leiding van de Weleerw. heer Ds. Poort, predikant alhier. Dodelijk motorongeluk. Dinsdagavond omstreeks 11 uur is de politieagent B. Broekhuis, gestationneerd te Vlijmen, onder de gemeente Dussen met zijn mo torrijwiel gevallen en ter plaatse overleden. Omtrent de oorzaak van dit tragisch ongeval is nog niets bekend, mogelijk is de mo tor in de bocht geslipt. De heer Broekhuis had een bezoek ge bracht aan zijn verloofde te Dus sen en zou binnenkort in het hu welijk zijn getreden. Het slacht offer werd naar het politiebureau te Dussen overgebracht en is Zaterdag 30 April te Haaksber gen, waar zijn ouders wonen, ter aarde besteld. Burgemeester van Hout en de chef van de poütie, de heer van der Zanden uit Vlij men, woonden de droeve begra fenis bij. R.K. Middenstand. 1 I rJJ (9 i ij De Vlijmense R.K. Middenstand hield haar vergadering voor de leden in café van den Hout. De voorzitter opende om half negen en na allen welkom geheten te hebben kondigde hij met de deur in huis het doel van deze verga dering aan. Het gaat hier niet om lang te praten, aldus de voorzit ter, maar om samen de „Vlijmito (Vlijmense Middenstands-Ten toonstelling) te organiseren, waar reeds eerder over gesproken is. De voorzitter meende te mogen zeggen dat deze tentoonstelling reeds in de belangstelling stond van het publiek. Daarom deelde hij dit gerust mede. Hij ging af op de feiten en deze waren geken schetst aan de aanvragen. Verder gaf hij het woord aan de leden en verzocht onderling hier even over van gedachten te wisselen. Vele leden waren het met het doel van Vlijmito eens en huldig den de plannen om tot deze ten toonstelling te komen. Er zal wel veel werk verzet moeten worden, doch de ledenwaren het er allen over eens dat het er van moest komen. Nadat er van gedachten gewis seld was vroeg de voorzitter wie er deel zou nemen en spontaan werden reeds 12 leden op de Vlijmito-lijst geplaatst. Het comité van actie deelde mede dat er van buiten Vlijmen verzoekschriften tot deelname waren binnengeko men, doch gezien de actie alleen voor Groot-Vlijmen gold, meende het bestuur deze inschrijvingen al leen te kunnen accepteren, indien zij inschreven voor een lid van de Middenstand uit Vlijmen. Door de leden werd dit bevestigd en besloten dat alleen voor de leden kon worden ingeschreven. Daarna werd overgegaan tot het kiezen van een Tentoonstel lingscomité, belast met de uitvoe ring en propaganda, waarvoor bij stemming een vijftal leden werden gekozen. De deelnemende leden en de leden van het werk-comité zullen wij in het e.k. nummer be kend maken. Na onderlinge be zwaren omtrent de tentoonstel ling besproken en opgelost te hebben, meende de voorzitter dat deze vergadering het begin ge maakt heeft voor een mooie ac tie en hij hoopte dat vele deel nemers zouden inschrijven. Hij hoopte dat de actie Verkoop ver bonden aan deze Vlijmito, voor Vlijmen -en de Middenstand een succes zou zijn. Wij onderschrijven gaarne de woorden van de voorzitter en ge zien de resultaten van de gehou den winkelweek, menen wij zelfs dat wij niet behoeven te twijfelen. Wij wensen de Middenstand dan ook alle succes. 50-Jarig Jubileum J.V. Timotheus, Woensdag 27 April j.l. werd in de Geref. Kerk alhier een feeste lijke bijeenkomst gehouden ter ge legenheid van het 50-jarig jubi leum van de Jongelingsvereniging op G.G. „Timotheus". De vergadering stond tot de pauze onder leiding van de voor zitter der vereniging de heer N. Hofman, terwijl na de pauze de 2e voorzitter de heer P. de Hoop de leiding had. Nadat de vergadering door de voorzitter geopend was, heette hij de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de aan wezige oprichters der vereniging en sprak er zijn blijdschap over uit dat er zoveel belangstelling bestond. De secretaris gaf hierna een historisch overzicht over de voor bije 50 jaren, waarin hij het wei en wee der J.V. de revue liet passeren. De penningmeester gaf een finantieel verslag. De heer J. Rijken leidde ver volgens een onderwerp in, getiteld „Christus roept de Jeugd". Op dit keurige onderwerp volgde een be spreking. De heer A. Kuijpers uit Hilver sum, mede-oprichter der vereni ging, sprak de vergadering toe en wekte de jongelingen die nog geen lid der J.V. mochten zijn op zich aan te sluiten, daarbij ge tuigende van het nut dat hij per soonlijk in zijn later leven van de J.V. heeft ondervonden. Namens de Kerkeraad sprak ouderling J. Verdoorn en felici teerde de J.V. in goedgekozen woorden met het jubileum, de le den aansporende op de ingesla gen weg voort te gaan, de leden op te voeden tot mannen voor Kerk, Staat en Maatschappij. De heer Witte uit Breda sprak namens de afd. Noord-Brabant Limburg van de bond, voorts mej. de Jong namens de Meisjesvereni ging en J. v. d. Mei voor de Ned. Herv. Jongelingsvereniging. Schriftelijke felicitaties werden o.m. voorgelezen van de vroegere predikanten Ds. J. Visser, Zeist, Ds. J. C. Hagen, Leeuwarden en Ds. W. d. Kerk te Halle. In de pauze die hierna volgde, werden koffie met koek, sigaren en sigaretten gepresenteerd. Nadat de Edelachtbare Heer Burgemeester, die intussen ter ver gadering was, gekomen, door de voorzitter was verwelkomt, sprak deze de feestvergadering toe en wees op het belangrijke werk der J.V. voor de vorming van man nen voor Kerk, Staat en Maat schappij. De heer Wachtels v. d. Berg, bestuurslid van de bond, sprak voor het Bondsbestuur, de heer Borstlap uit 's-Gravemoer voor de Ring Langstraat, terwijl ver der nog afgevaardigden van zus terverenigingen uit de omgeving enz. de beste wensen overbrach ten. De voorzitter dankte de spre kers met een kort woord Een afwisselend programma bestaande uit voordrachten, zang, improvisatie-wedstrijd, een samen spraak waarin het leven van de bond werd geschilderd, enz. enz. werd vlot afgewerkt en maakte de samenkomst rechtgezellig. In zijn slotwoord bracht voor zitter Hofman dank voor de be- lagstelling en medewerking die door de J.V. zeer op prijs gesteld werd. Gemeenteraadsverkiezing. In de vergadering van de A.R. Kiesvereniging alhier, werd de candidatenlijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing als volgt vastgesteld: 1. C. H. van Caem. 2. J. W. Genuit. 3. W. H. Spuijbroek. 4. C. Braspenning. 5. C. Nieuwenhuizen. 6. D. H. de Bie. 7. A. van Thielen. 8. W. Mandemakers. Koninginnedag. De verjaardag van H. M. Ko ningin Juliana is hier kalm ver lopen en heeft zich bijna uitslui tend bepaald tot een optocht voor de schooljeugd in de voormiddag. De optocht werd op het speel terrein bij de Chr. school opge steld en trok, voorafgegaan door de harmonie Marijke door het dorp, de kinderen uit de laagste klassen op wagens gezeten. Het was een fleurige optocht, waarbij verschillende aardige groe pen uitkwamen. De kleinen wer den onthaald op chocolade enz. Des avonds werd aan het Oost einde een fakkeloptocht opgesteld, waarvoor niet bijzonder veel be langstelling bestond, wat wel aan de koude te wijten zal zijn. Ma rijke liet zich hierbij ook niet on betuigd en zorgde voor pittige marsen. Van schier alle huizen wapper de de nationale driekleur. Gouden Huwelijksfeest. Het echtpaar Cornelis van de Ven en Petronella van de Ven- Schmitz, wonende aan de Win terdijk, vierde j.l. Woensdag 27 April onder overgrote belangstel ling zijn 50-jarig huwelijksfeest. Door de buurtbewoners was voor een passende versiering met een ereboog, welke in de avonduren met zijn electrische verlichting 'n sprookjesachtige aanblik bood, ge zorgd. Van alle woningen langs de Winterdijk wapperde de Ne derlandse driekleur. Begeleid door bruidjes reden de jubilarissen in een auto naar de kerk van de H. Bartholomeus te Waspik, waar te 9 uur ter hun ner intentie een H. Mis werd op gedragen. Na de kerkelijke plech- tgheid werd het feest in de fami liekring voortgezet. Tijdens de receptie, des middags tussen 1 en 2 uur, en ook nog daarna was 't een voortdurend komen en gaan van belangstellenden en tal van blijken van medeleven in onder scheiden vorm ën aard mochten de oudjes, die een 'arbeidzaam le ven achter de rug hebben, doch desondanks nog zeer kras zijn, in ontvangst nemen. De drukte be reikte 't hoogtepunt in de avond uren, toen de muziekvereniging „Kunst na Arbeid" het jubilerend echtpaar en familie kwam ver rassen met een serenade. Bij de talrijke wensen, welke 't gouden echtpaar in ontvangst heeft mogen nemen, voegen wij ook de onze en we hopen, dat zij nog vele jaren met en voor elkaar temidden van hun kinderen en kleinkinderen gespaard mogen blijven. Geref. Bond. In de Ned. Herv. Kerk aan de Loonsèdijk werd een extra-col lecte gehouden ten bate van het Studiefonds van de Geref. Bond, welke het voor deze gemeente niét onbelangrijke bedrag van 81.87 opbracht. Voor de jongens in Indië. Dank zij de offervaardigheid van de leden der Ned. Herv. ge meente aan de Loonsèdijk kon door de kerkeraad dezer dagen weer aan iedere jongen van deze kerkelijke gemeente, die in Indo nesië zijn militaire plicht vervult, een pakket worden gezonden. Koninginnedag. De feestelijkheden ter gelegen heid van Koninginnedag, waarop wij in een volgend nummer nader hopen terug te komen, zijn, dank zij de uitstekende voorbereiding, schitterend geslaagd, 's Morgens werden kinderspelen gehouden en des middags volksspelen. De dag werd besloten met een avondcon cert op het feestterrein aan de Nieuwevaart. Motorclub „Marijke". In haar verenigingslokaa, het café Cové-van der Haart, hield de Motorsportver. „Marijke" j.l. Dondedagavond 8 ,uur een druk bezochte algemene ledenvergade ring. De voorzitter, de heer G. A. van Achterberg, opende de bijeen komst met een welkomstwoord, releveerde de successen, welke enkele leden Zaterdag 23 April 1.1, bij de te Breda gehouden inter nationale voorjaarsrit hadden be haald. Verder richtte spr. zich in het bijzonder tot de vele nieuw toegetreden leden en hij sprak 't vertrouwen uit, dat zij zich spoe dig in de vereniging zouden thuis gevoelen. De notulen van de vorige ver gadering werden goedgekeurd, waarna aan de orde kwam de be spreking over de eerste voorjaars rit, welke Zaterdag 14 Mei a.s. zal plaats hebben. Na een leven dige discussie over dit punt ga- ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. Vraag en Aanbod. Worwen gevraagd Een facturist pl.m. 17 jaar. Een bezorger. Een mnl. jongste bediende, 15 18 jaar. Enige schilders. Een effectenbediende v. bank bedrijf. Enige prima overledersnijders. Enige mnl. adm. krachten tot pLm. 20 jaar voor overheids diensten, mulo of gelijkw. opl. Een serveerster voor Cafetaria. Twee vr. kantoorbed. pl.m. 18j. Diverse vr. huish. krachten. Adspirant Mijnopzichters vooi Z.-Afrika. Een gedipl. badmeester. Een gedipl. badjuffrouw. Een werkster voor kantoor Cheffin voor stikkerij. Twee thuisstiksters. Bieden zich aan t Een rijwielhersteller. Een timmerman. Een modelleur. Een leerling automonteur. Twee schoenontwerpers. Diverse krachten voor de on derwerk afd. en afmakerij. Een ervaren magazijnbediende voor schoenfabriek. Een boekhouder-correspondent. Een allround hand- en iijnte- kenaar. Een vertegenwoordiger. Enige thuisstiksters met machn. Enige grondwerkers. Een meubelmaker. Een magazijnbediende. Een jeugdige zolenlijmer. Een 1.1. machinebankwerker. Een radio monteur. Enige landarbeiders. Aanmelding dagelijks tussen 9 12 uur vm. op het Arbeidsbu reau, Grotestraat 339 te Waal wijk, Tel. No. 63. Deze bekendmaking is geldig van 2 Mei t.m. 7 Mei 1949. Het Arbeidsbureau Waalwijk verstrek t ook inlichtingen aan adspirant-emigranten. ven zich 24 deelnemers voor deze sterrit op. Met een dankwoord van de voorzitter werd vervol gens deze vergadering gesloen. Poldervergaderingen. In het café van de heer P. Pruijssers bij het station Capelle- Nieuwevaart, worden aanstaande Woensdag 4 Mei na de vergade ring van het waterschap „Ten Westen Van de Capelse Vaart", de vergaderingen van stemgerech tigde ingelanden van de water schappen „Ten Westen van de Vrijhoevense Vaart" en „De Ou de Straat" gehouden, onderschei denlijk om 3 uur en half 4 des middags. Na opening en notulen, ingekomen stukken en mededelin gen van processen-verbaal van kasopname bij de penningmeester volgt de voorlopige vaststelling der rekeningen over het dienst jaar 1947/1948 en de vaststelling van de begrotingen voor 't dienst jaar 1949/1950, alsmede van de bedragen der omslagen voor het nieuwe dienstjaar. Tenslotte komt aan de orde een voorstel de da gelijkse besturen te machtigen tot uitvoering van werken in eigen beheer en een voorstel van het bestuur tot wijziging van de be grotingen voor 't dienstjaar 1948/ 1949. Omzet van ruim vier ton. Door de tuinbouwbedrijven te dezer plaatse werde blijkens de dezer dagen bekend geworden cij fers, gedurende 1948 aan de Dru- nense veiling voor een bedrag van 403106.21 geleverd. Dit is 72755.49 meer dan in '47, toen voor 330350.72 werd geleverd. Predikant beroepen. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. aan de Loonsèdijk is beroe pen Ds. Treure te Wilsum. Koninginnedag 1949. De vereniging „Nederland en Oranje" beeft Zaterdag met veel succes het door haar vastgestelde en voorbereidde programma ter ere van de verjaardag van Ko ningin Juliana uitgevoerd. Na de zanghulde van de school gaande kinderen, die door bur gemeester Couwenberg in ont vangst werd genomen, werden de kinderen verrrast met een tracta tie. Hierna waren er voor hen kinderspelen op het voetbalveld der vereniging Waspik. Des middags kwam het hoogte punt met de wielerwedstrijden en wedlopen. Er werd begonnen met een wedstrijd voor rijders op niet- speciale racefietsen. Hier ging de strijd vooral tussen van Tilborgh, winnaar 1948 en J. v. Hooren. Deze twee waren al spoedig van de kopgroep uitgelopen en heb ben voortdurend met elkaar strijd geleverd. Wanneer zij de wind in de rug hadden kon van Tilborgh telkens enkele meters uitlopen, maar in de Kadestraat werd hij dan weer ingelopen door van Hooren, die in een felle eindsprint van Tilborgh achter zich liet en deze wedstrijd won. Na deze aantrekkelijke strijd volgden de wedlopen. Er werd be gonnen met de 100 meter. Zoals verwacht werd dit nummer ge wonnen door N. Timmers; A. van Tilborgh werd tweede. Hierna volgde de 1500 meter wedloop, die door W. de Wit gemakkelijk werd gewonnen. Bij de 5000 me ter, die hierop volgde, was het weer W. de Wit, die de toon aangaf. Zijn gang was nog even gemakkelijk als bij de 1500 meter en in de voorlaatste ronde lag hij al vijf a zes meter voor Emmers. Hij won deze wedstrijd dan ook gemakkelijk en leverde hierdoor dé prestatie van de dag. Hierna verschenen de „echte" renners aan de start, voor een strijd, die een sensationeel slot kreeg. Er werd gestart en pang, een van die verduivelde stenen maakt aan alle illusies van F. v. Hooft een einde. Als de renners op de Nieuwe weg de wind ach ter zich hebben, springt Fitters naar voren en rukt hij zich los van het peleton, dat toen nog uit zeven renners bestond. Hij weet de voorsprong steeds te vergroten en als hij voor de eerste maal over de eindstreep gaat, ligt hij onge veer 400 meter voor het peleton. Dan zetten A. van Hooft, Kuyten en Vervoort de achtervolging in, maar het lukt hen niet de dappe re vechtersbaas, die Fitters is, in te lopen. Wanneer deze weer bij de finish is blijkt dat het pech- duiveltje met hem is komen mee rijden, hij moet van fiets verwis selen. Hierdoor lopen de drie ach tervolgers iets in, maar Fitters behoudt een grote voorsprong. Kuyten ziet dan wel dat het met drieën niet gaat en wil zich van de andere twee ontdoen door een felle spurt in te zetten. A. v. Hoof blijft hierdoor achter, maar Vervoort, een soepel pedaleur, blijft als een schaduw aan zijn wiel. Fitters die onderwijl weer zijn eigen fiets teruggekregen had, blijft zijn voorsprong behouden en er komt een ronde geen verande ring in de strijd. Kuyten kon door het samengaan met Vervoort zijn reserves sparen. Ook deze had pech, toen zijn ketting van het kamwiel liep, wat echter gauw hersteld was. Als er nog twee ronden te rijden zijn, vindt Kuyten het tijd om zich van Vervoort te ontdoen. Hij zet een felle jacht in om Fitters in te lopen. Na ander halve 'ronde gestoomd te hebben als een Schulte bij de profs, heeft hij Fitters ingelopen. Het zal dus in een sprint beslist worden. En kele honderden meters voor het einde spannen zich de spieren van de slanke Kuyten en met een hal ve lengte voorsprong gaat hij het eerst over de finish. Voor het concert dat des avonds in de tuin van Hotel van Iersel werd gegeven was minder belangstelling, wat wel een gevolg was van het gure voorjaarsweer, Toch was dit een waardig slot en werden de nummers van harmonie en zangvereniging met succes uit gevoerd. Koninginnedag. Zoals wij reeds gemeld hadden, had het oranjecomité van Raams- donk voor de viering van Konin ginnedag een kindervoorstelling en tractatie en voetbalwedstrijden georganiseerd. Om 3 uur kwamen de ploegen van wijk A tegen wijk C, resp. Luitenambachtsstraat, Schansstr., Molenpad en Laan tegen Stati onsstraat, Parallelweg en Ford. Deze wedstrijd eindigde met een gelijke stand 0'0. Er moest vol gens het wedstrijdreglement voor deze gelegenheid gemaakt, met 3 penalty's beslist worden. Wijk A schoot 3 x naast. Wijk B scoor de 1 maal en had zich hiermede in de finale geplaatst. 4 uur Wijk C tegen D, resp. Molenstraat, Raadhuisstraat tegen Kerkstraat, Bergenstr. en Broek straat. Hier wisten de Kerk-, Berg- en Broekmannen, de Molen- Raadhuisstr. keeper 2 x te passe ren, en moest deze winnende ploeg rechtstreeks weer tegen Wijk B starten. In de finale kwam dus wijk B en D. Het was werkelijk een harde strijd en de schijn was er, dat ook deze wedstrijd met penalty's uitgevochten zou moeten worden, tot 2 min. voor 't einde een Kerk-Berg-Broekman de bal a.h.w. in het doel droeg en hier mede de overwinning en de eerste prijs van 150 in de wacht sleep te. De harmonie St. Bavo bracht de voetbalmaniakken onder een vrolijke mars naar het clubhuis, waar de strijd voor het buffet on verminderd werd voortgezet. Geslaagd. Voor het diploma R.K. Lagere landbouwschool slaagden onze dorpsgenoten: Jac. Zijlmans, Mar de Bont, P. de Bont, D. v. Strien, J. v. Dongen, leerlingen van de R. K. Lagere landbouwschool te Raamsdonksveer. Als bijzondere prestatie dient vermeldt te wor den dat Jac. Zijlmans een gemid delde van 8J/2 wist te behalen en het genoegen smaakte onder zijn diploma te lezen „met lof". De consulent hield een korte toe spraak en onder luid applaus reik te deze het diploma aan Jac. Zijl mans uit. Oranjefeest. In 1573 schreef de Prins van Oranje aan de eerzame, wijze, onze lieve schout, burgemeesters, schepenen en nieuwe Raad van onze stede Sinte Gheertruydën- Berghe, dat hij nooit had getwij feld aan de trouw zijner onder danen in dë goede stad. En ook vandaag legde datzelfde oude ves tingstadje weer op ondubbelzinni ge wijze de getuigenis daarvan af. Geen huis, waarvan niet onze nationale driekleur wapperde in de frisse lentewind, geen man op straat, die niet met een of ander oranje was getooid. Op het marktplein is 'n groots monument gebouwd, waarin een levensgrote uitbeelding van H.M. Koningin Juliana is opgehangen, dat vervaardigd is in het atelier van en door de heer J. Hofman. Een schilderstuk dat door des kundige en critische ogen is be keken en dat in elk opzicht, ge lijkenis, houding, kleuren enz. af is. In de avond, als 't met bran dende oranje lampjes is omringd en slingers van brandende rood- wit-blauw lanmpjes, die tot vei; op de Markt reiken, het geheel voltooien, gelijkt het 'n sprookje, terwijl op de achtergrond de machtige gemeenteoren der N. H. Kerk in floodlight de bekoorlijk heid ten top voert. Zoals gebruikelijk, werd ook hier deze dag ingezet met een kerkdienst in beide kerken, om Gods hulp en bijstand af te sme ken voor onze geliefde vorstin, en haar beleid, dat thans, in deze bewogen en gewichtige tijd, meer dan ooit noodzakelijk is. De optocht van versierde wa gens, fietsen enz. werd geopend met een keurig versierde wagen van de huishoudschool, waarop de meisjes druk bezig waren met de uitoefening van dë zo belang rijke kookkunst, strijken, wassen, enz. Hierachter volgde de met oranje getooide en vlaggetjes zwaaiende schooljeugd, die op de voet gevolgd werden door de harmonie Apollo, die met fikse marsen de nodige sfeer wist te scheppen. De volgende wagen beeldde Indonesië uit, met 't toe passelijke opschrift: „orde en vre de in het verenigd Koninkrijk", die gevolgd werd door een groot aantal versierde fietsen, wagentjes enz., dat menig vader veel hoofd brekens zal hebben gekost. Daar na volgde dë wagen van de Am bachtsschool, die in miniatuur de opleiding op die school weergaf, terwijl op de aanhangwagen een volledig leslokaal was ingericht, waar de gecostumeerdë leraar aan dito leerlingen onderricht gaf. De wagen die hierop vogde, was die van de openbare school. De uit beelding van sneeuwwitje, met wenende kabouters om de glazen doodkist. Een wagen die erg veel bekijks had. De verkenners met het kamp en tent op wagen sloten deze geslaagde optocht. Na déze optocht werd door de schoolkinderen een zanghulde ge bracht voor 't gemeentehuis waar de Edelachtb. heer burgemeaester met zijn echtgenote op het bordes stonden. De burgemeester sprak via versterkers de kinderen toe en bracht tevens dank aan allen die aan het welslagen hun deel hadden bijgedragen. Hij sloot met de wens, dat God onze ge liefde vorstin nog lang voor ons volk zou mogen sparen. Hierna maakte de voorzitter van het Oranje-comité de door de jury toegekende prijzen bekend. De le prijs was gewonnen dbor de Ambachtsschool, de 2e door de Openbare School, de 3e door de Huishoudschool, de 4e door de padvinders, terwijl de tweede wagen van de Openbare School, n.l. Indonesië, de 5e prijs ont ving. Voor de individuele deelne mers werden de prijzen toegekend als volgt1 e pr. H. Leijs, 2e pr. de Marchal wagentje, 3e pr.ijs Adre Suurmeijer met zijn bak kerswagentje, 4e prijs Sandbergen met de kano René. Om half drie begon het grote feest voor de kinderen. Koekhap- pen, sprietlopen, tonnetje steken, mastklimmen, hard- en zaklopen enz. De belangstelling was ver bazend groot, want ieder wilde de gelukkige gezichtjes zien van de kinderen, die aan een voor hen zo groot evenement deelnamen. Ook hier werd door middel van versterkers, die op de Markt wa ren aangebracht, het nodige aan kinderen en belangstellenden me degedeeld, terwijl de overige tijd met muziek werd aangevuld. Het min of meer ongure weer kon niet verhinderen, dat de belangstelling tot het einde even groot bleef. De animo was echter zo groot, dat de tijd niet toeliet het gehele pro gramma af te werken. De prijzen werden als volgt ge wonnen: Mastklimmen: 1 Th. van Rooij; 2 C. v. Blerk; 3 P. Gal- lee. Sprietlopen: 1 C. Schrijver; 2 T. Gallee; 3 T. v. Rooij; touw trekken jongens: 1 P. Gallee, P. de Rooij, E. Schreuder, P. Staal, H. Sweep; touwtrekken meisjes R. Draaier, J. du Pont, A. Pau wels, L. de Vree, J. v. Beek, R. Tiel, C. le Noble. Blaasslaan 1 E. van 't Hul, 2 C. v. Blerck, 3. W. Verweijmeren. Hardlopen met hindernis: 1 T. v. Rooij, 2 T. Heesters, 3 C. Heesters. Zaklo pen: 1 H. Nederlof, 2 P. Gallee, 3 J. Waalwijk. De aangekondigde korfbalwed strijd vond plaats op het oude sportterrein van Right-Oh. Ons team speelde een vlote en goede wedstrijd, terwijl ook Vios uit Ammerzoden flink van zich af beet. Ondanks dat behaalde ons damesteam een overwinning van 1-0. Ondanks de koele avond was de belangstelling zeer groot, toen om 8 uur het R.K. Dameszang-

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 6