Wijde Wereld DE UBB5TI2ULT Appèl der Jongeren i 2a iêspotéJ brabant veel beoefenaars. DRUNEN HAARSTEEG UIT DE Leo Lorre helpen Ridder Radbout FEUILLETON HET RIJDEND MYSTERIE DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 23 MEI 1949 AUTO ONTPLOFT IN EEN TUNNEL. VINDT UUK. 1JN VARIA INDONESIANS De kamerdebatten over In' donesië zijn weer achter de rug en hierover vindt U elders een beschouwing. Ondertussen is er reeds een nieuwe Hoge Vertegen woordiger benoemd in de persoon van de heer A. H. J. Hovink, buitengewoon en gevolmachtigd ambassa deur en secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken. Van verschillende zijde wordt gewezen op het feit dat de nieuwe Hoge Verte genwoordiger een specifiek ambtelijke figuur is, in te genstelling met dr. Beel, die een partij-politieke figuur was, hetgeen wijst op de veranderde houding t.o.v, het vraagstuk. De toestand in Djokja. Onze militaire correspondent in Djokja zond ons het volgende overzicht van de toestand aldaar. De bekendmaking van de over eenkomst is door de militairen vrij rustig opgenomen. Wel rees de grote vraag: „Hoe zal de verhou ding zijn tussen ons en de gewa pende macht van de T.N.I. Dit heeft enige deining veroorzaakt. Natuurlijk denkt men er niet aan het gebied Djokja zonder meer te verlaten. Het heeft de Brigade ruim 60 doden gekost na de be zetting ter verdere pacificatie van het gebied. De militaire taak is beperkt tot beveiliging van eigen troepen en verbindingen. Verder wachten wij rustig af. Van een opstandige stemming, van muite rij of iets dergelijks is geen spra ke. Wel is er enige spannig na tuurlijk. De laatste dagen is er veel be volking, vooral Chinezen, geeva- cueerd naar Semarang en andere plaatsen. De mensen, die met ons hebben vechten tussen de Siliwangi divi sie, de best uitgeruste en getrainde Republikeinse eenheden, die on voorwaardelijk trouw zijn aan Soekarno, en andere onderdelen van T.N.I. TOESTAND IN DUITSLAND. Zoals iedereen wel verwachtte, met de opheffing v%n de blok kade nog geen einde gekomen aan de moeilijkheden in Duitsland. Misschien om te tonen dat ze niet hebben moeten capituleren sabot- teren de Russen de aanvoer van goederen naar Berlijn, op een dus danige manier, dat er de meest onmogelijke situaties ontstaan, waartegen de westelijke bezet tingsautoriteiten een krachtig pro test hebben laten horen. Een ander gedeelte van de we reld, waar de toestand steeds moeilijker wordt is China, dat op de rand van de ondergang is ge bracht en wier nationale troepen door de communisten onder de voet worden gelopen. Bieden zij op enkele plaatsen nog hardnek kige tegenstand, op andere plaat sen maken de rode troepen derge lijke vorderingen," dat er in de stad Sjanghai een steeds verwar dere toestand gaat heersen. Lenin gaf eertijds de raad: Overwin het Westen door het Oosten. Het gaat er op lijken dat men momenteel deze raad aan het uitvoeren is. Misschien was het beter zijn aandacht wat meer op het Oosten te richten en de po litieke schermutselingen in het Westen, in Europa als afleidings manoeuvres te beschouwen. Het communisme zou immers geen communisme meer zijn, wanneer het niet streefde naar de wereld heerschappij. Dit moet ons steeds voor ogen blijven staan. ONVERKWIKKELIJK. Copyright Romad Pres» rechtop staan en zwaaide hlltia^met 'zünYakdöëk.' Lorre volgde zijn voorbeeld en zwaaide met.zijn "a'te - petje om de aandacht van de bemanning te trekken. Op het kaperschip zagen de rovers de S.O.S.-seinen van de koene vaegers oo te maakten echter geen iets te doen. Zouden ze ons wel gezien hebbenvroeg Leo zich aj en hij bleej o7iv6T7tioeid doorzwaaien. Terwiil de rovers met leedvermaak ston den te grijnzen, kwam de nieuwe kaper kapitein er bij staan. Hij had een drei gde doodskop op zijn jas VeseMldora en bromde voor zich heen: ..„Aha, zyn iulPe daar.' Ik zal je wel krvgen. Zet een sloep overboord" commandeer de hij! .en breng alles wat zich daar op Ook dat 7"ng"Z7a7op"dëëTwëë'personen zitten, Zoet worden meegebracht." Even later dobberde een sloep, bemand met on gunstig uitziende rovers, op de zee ue kmitein rieo hen nog na. „&n wees niet te beleefd tegen die snoeshanen, het ziin groie deugnieten! De rovers roeiden met krachtige naar de drenkelingen toe. Leo en Lorre verheugden zich, dat er toch nog hulp kwam opdagen. „Dat doet myn pape- 9s?eteZh% oïTvangsTaan boTrd zal on- rntWMelsj;e,kLT-:teeds de regel- maiige aansporing: „Eén, twee bup- Noe enkele slagen en daar waren ^zeerovers bij samengewerkt en dit zijn er naar ruwe schatting 40 a 50.000, zien met schrik de terugkeer komen en zijn bang voor represailles. In de stad is het rustig. De T.N.I. en Siliwangi zijn zeer actief. Maar deze activiteit is niet tegen ons gericht, maar tegen de communisten. Ten Noorden van de stad is er tussen hen hevig ge vochten, waarbij zelfs ruim ge^ bruik van zware mortieren werd gemaakt. In de stad zijn 40 com munisten afgemaakt. Waarschijnlijk zal aanvankelijk het gehele republikeinse bestuur in handen van de Sultan zijn. Veel militairen van Siliwangi en T.N.I. zijn reeds in de stad geïnfiltreerd. Waarschijnlijk om instructies in de Kraton te halen. Men schat de thans aanwezige re publikeinse troepen in Djokja op ca. 1 ]/i bataljon. Inderdaad zie je veel jonge kerels in de stad. Ze houden zich echter geheel rustig en strikt aan de aanwijzingen van de Ned. troepen. Rond de stad liggen zeer veel troepen, die zich ook volkomen koest houden. Ondertussen hebben andere be richten dit bericht achterhaald, zodat nu bekend is dat de toe stand in Djokja steeds meer ge spannen wordt, dat de infiltran ten die in groter getale de stad- binnendringen, vooral s nachts tot handtastelijkheden overgaan. Speciaal de Chinezen moeten het ontgelden. Van de andere kant gaat de aanmelding van T.N.I.-officieren regelmatig door, terwijl wij ook een bevestiging ontvingen van ge- De Belgische koningskwestie heeft reeds meer dan eens tot ha telijkheid en onverkwikkelijkheid aanleiding gegeven. Tijdens het bezoek van prinses Charlotte aan Brussel en tijdens de conferentie van de Koning met min.-president Spaak, heeft de socialistische pers, dus de kranten van de partij van de heer Spaak, een lastercampag ne gevoerd van het ergste soort, waartegen de koning zelf bij de Min.-President in een brief heert geprotesteerd. Men heeft zelfs uit qeheime dossiers van in onder zoek zijnde gevallen van oorlogs misdadigers beschuldigingen tegen de koning trachten te publiceren, o.a. een zgn. geheim getuigenis van de voormalige duitse militaire gouverneur, die ook reeds hierte- qen heeft geprotesteerd, terwijl hij er op wees dat men hem bewerin gen in de mond legt die hij nooit heeft geuit. Hij protesteerde ook tegen de manier waarop hij door Belgische gerechtelijke personen op tendentieuze wijze werd on dervraagd, om hem leugens over de koning te doen vertellen. In de Belgische kamer heeft de- katholieke minister van staat, Spaak geïnterpelleerd over een uitlating van de fractievoorzitter van de Nederlandse Partij v. d. A„ die op het congres in Baarn de Belgische socialisten „sterkte met hun ongedisciplineerde ko ning" wenste. Spaak trachtte met uitvluchten de zaak te redden. KOLEN NOG NIET VAN DE BON. Het is nog niet mogelijk geble ken de kolen van de bon te doen, de cokes echter zullen zonder bon mogen worden verkocht. De nieuw aangewezen kolen- bon, 06 van de brandstoffenkaart 806, die voor 10 Juni moet zijn ingeleverd, geeft recht op 11 een heden brandstof. Wanneer men bedenkt dat vo rig jaar 12 eenheden waren aan gewezen, maar dat hierbij 2 mud cokes waren begrepen, betekent het dus enige verruiming van het rantsoen. VERLAGING VAN BOUWKOSTEN. Met ingang van 1 Juni a.s. zullen de maximum-bouwprij - zen per kubieke meter voor woningbouw worden verlaagd Dit is mogelijk, omdat de houtvoorziening thans ruimer is. Het voortdurend gebrek aan bouwhout in de na-oorlogse jaren heeft de overheid ge dwongen voor de woning bouw houtbeperkende voor schriften uit te vaardigen. Het gevolg hiervan was o.m., dat voor vloeren andere in het gebruik duurdere materialen moesten worden gebruikt. Nu voor de vloeren wederom hout kan worden aangewend, wordt er een vrij aanzienlijk bedrag vooral aan arbeidsloon be spaard. Per woning zal voortaan 10 kubieke meter hout worden toegewezen, inclusief de deu ren. In verband hiermede zijn de vastgestelde maximumprij zen voor na 1 Juni goed te keuren woningen voor laag bouw verminderd met ƒ1. per kubieke mëter, die voor etage-bouw van drie verdie pingen met 1.50 per kubieke meter en die voor etage-bouw van vier verdiepingen of meer met 2.50 per kubieke meter. Dertig doden, 17 gewonden. In een tunnel, die onder de rivier de Hudson doorloopt is een tankauto, gêvuld met car bon disulphide, geëxplodeerd. De omgeving van de plaats der ontploffing werd in vlam men gehuld en in de gehele tunnel stond een ondoordring bare rook. Over een grote af stand was hij met brandende auto-onderdelen bezaaid. Der tig personen bezweken in de verstikkende rook, 17 andere personen werden ten gevolge van het geweld der explosie ernstig gewond. Van beide Zijden bond de brandweer de strijd tegen het vuur aan, uitgerust met wal- kie talkies. Na drie uur was de brand bedwongen. Artsen reden af en aan om de gewon den bijstand te verlenen. Vijf en twintig trucks brandden in de tunnel af. Telefoonkabels en andere leidingen en ver bindingen brandden door. Er lééft iets onder de jongeren van vandaag, er is iets aan het gisten, iéts dat het geschokte ver trouwen dat men de laatste jaren in de jeugd had wel zeer ad rem tegenspreekt. We hoeven het ons niet te ont- veinsen dat het de jeugd de laat ste tijd niet gemakkelijk is ge maakt. De meesten van hen groeiden op in een oorlog en in een na-oorlogse tijd die verre van ideaal was en noodzakelijk haar stempel op hen drukte. Toen het ergste voorbij was gaf men het de jeugd in handen, de kapotte wereld weer gaat te maken, reikte men hun de fakkel over die reeds was gedooid. Zuj kregen een geloof waarin geen plaats meer was voor begrippen als liefde en onbaatzuchtigheid, zii kregen een toekomst voor zich die weinig uitzicht bood, waarin weer nieuwe dreigingen opdoem den. Zij moesten hun studie, hun werk onderbreken, zij werden uit hun omgeving gehaald om, he vaderland hun diensten aan te bieden en kwamen zij terug, dar konden zij weer vooraan begin nen; men gaf hup geen huis, om er gelukkig in te zijn en er een jong gezin te stichten: er zijn toe standen ontstaan die hen wanho pig maakten en hun ondergang dreigden te worden. De jeugd vraagt niet om be klaagd te woéden, zij vragen slechts begrip vóór hun moeilijk heden en een niet al te groot scepticisme ten opzichte van hun idealen, want gebrek aan belang stelling doodt alle initiatief. Verder vraagt de jeugd niets van de oudere generatie, die naar gebleken is, hun niets heeft kun nen bieden, dan een. wereld die alles behalve ideaal is, dan een maatschappij waarin het liberalis me der oudere generatie veel heeft kapot gemèakt. De jongeren zullen het nu zeil gaan doen. Zij hebben begrip en belangstelling gevonden bij en kele leiders, die niet aan hen wanhoopten, 't 'Is heel langzaam begonnen; een bescheiden maand blad voor jonge Katholieken, met een algemeen vormende .tendenz, 't was aardig, 't was principieel katholiek, maar zijn sterke naam Karakter" kreeg pas betekenis, toen men het roer omgooide, toen enkele „revolutionairen" uit de redactie radicaliteit eisten, toen men zich ging richten tot geheel de jeugd met de blijde boodschap van het Geloof, dat in en uit alles zal spreken, dat opnieuw, dat beter, radicaler beleefd diende te worden, wilde het zijn beteke nis voor de jeugd blijven behou den. Pater Piet Wesseling, een van de medewerkers aan dit blad, wil de zijn stem voor een groter ge hoor doen klinken en werd de reeds overbekende radiospreker in de rubriek DIT is leven. En uit de reacties op en instemmingen met artikelen uit het blad, en de causerieën van Pater Wesseling, is overduidelijk gaan blijken, dat het ernst is, dat men bewust streeft naar een beter leven, dan dat der oppervlakkigheid. Maar ook de radiouitzending was niet voldoende; er zat iets moois in de Nederlandse jeugd dat losgeslagen diende te wor den, men had nog blinddoeken voor die afgerukt moesten wor den. En Pater Wesseling vroeg het hen: Durf je nog. heb je nog vertrouwen, en men antwoordde hem: Ja, zeg U maar waar u naar toe wilt. En zo begon de voorbereiding tot het massale appèl op Zondag 29 Mei in de jaarbeursgebouwen te Utrecht, het hoogtepunt van de Mei-actie. We citeren tenslotte Karakter. Daar gaan we antwoord geven op de vraag die ons gesteld werd „Heb je nog moed en durf? Heb je vertrouwen dat het ons lukken zal?" Wat wij willen is niet vaag en onwezenlijk, maar concreet en zeer reëel. Wij willen récht en arbeid, een huis om te bewonen en een loon om goed te kunnen bestaan; Wij willen goede ontspanning, goede lectuur, gezonde vermaken; Wij willen vrede en eenheid door rechtvaardigheid en door de handhaving der menselijke waar den; Wij willen zijn een nieuw ge slacht, een nieuwe generatie; Wij willen een sterk volk, een van hart en nobel van geest. Maar dan moeten we eerst de fundamenten leggen, nu, en onze hoeksteen is Christus, die de we reld ons tracht te ontnemen. De sigarenproductie in ons land bedraagt ruw geschat 660 millioen per maand. Uit BUgie worden jaarlijks nog 30 millioen sigaren ingevoerd. In Brussel werd een groot concours hippigue gehouden. Ernest van Loon uit Tilburg behaalde de le en 3e, prins Bern- hard de 2e en 4e prijs. Zeg niet dat in Brabant geen watersport beoefend wordt. Het mag zijn dat er t water niet zo overvloedig stroomt als in Friesland en de Hollanden, met hun meren en plassen, maar Brabant heeft in het uiterste Noorden zijn Maas, waar in het seizoen de zeilboten als witte ranke wa tervogels over het water scheren; het kent ook zijn be kende zwemmers, maar hier over zullen we nu niet spre ken. Het gaat hier over steeds meer beoefende sport: het zeilen. Steeds meer trekt deze prachtige sport de belangstel ling, ook in onze zanderige provincie; in het seizoen zijn er steeds tussen de 250 en 500 zeilboten, grote en kleine, op de Maas te vinden. We kennen zeilverenigingen in Waalwijk, Den Bosch, Til burg, Breda enz., die ieder seizoen wedstrijden organise ren en waarvoor steeds een grote belangstelling bestaat. Het zeilen op de rivier is nog wat anders dan op de meren, 't vergt meer van de zeiler endaaropn. is 't attrac tiever, zodat ook ieder jaar de buitenlanders in grote getale op de Maas zijn. Zo lagen er vorig jaar op een gegeven mo ment 15 Engelsen in de zeil- haven van Willemstad. Die belangstelling uit zich ook in de plannen die ër be staan om een grote werf te bouwen, waar schepen ge bouwd en gereviseerd kunnen worden. Zeilen is weliswaar geen sport voor iedereen, er is nog al wat geld voor nodig, maar de laatste tijd gaat men er meer en meer toe over de boten zelf te bouwen; de be sturen der verenigingen be schikken over zeer geschikte Engelse modellen. Ook en vooral bij de jonge ren wil men enthousiasme wekken voor deze sport en daarom stelt men voor iedere aankomende zeiler de gelegen heid open eens mee te gaan met beproefde zeilers, om zo de vaardigheid op te doen die deze sport vereist en om zo meer liefde en meer belang stelling te kweken. 1 Het programma voor het komende seizoen. Ook in het a.s. seizoen zul len er, weer wedstrijden ge organiseerd worden. Zo is er op le Pinksterdag de Loevestein-wedstrijd bij Gorkum, georganiseerd door de zeilvereniging de Merwede. De zeilverenigingen uit Den Bosch, Waalwijk, Breda, Til burg, Dordrecht en Wijk en Aalburg zullen hieraan deel nemen. Op 2e Pinksterdag is er de snelheidswedstrijd van Gor kum, langs de Moerdijk, over de Nieuwe Merwede en langs Keizersveer en Waalwijk naar Heusden, een tocht die pl.m. 8 uur duurt en waarbij de bo ten in klassen zijn meedeeld. In de namiddag zullen zij Waalwijk passeren. Dan zijn er de Brabantse Zeilwedstrijden op Zondag 2b Juni bij Heusden, uitgeschre ven door de clubs uit Waal wijk, Den Bosch, Breda en Tiiburg, die gehouden worden op het traject Heusden-Hedel. 9 Juli en 10 Juli is er de overbekende Stertocht in de Biesbosch, die de deelnemers ook kennis wil doen maken met de woeste schoonheid van dit gebied. Pl.m. 250 a 300 zeilers zullen hieraan deelne- men; ook uit Holland en Fries land^ Het geheel wordt geor ganiseerd door de Amer on der auspiciën van de Kon. Ned. Zeil-Bond. Dan is er nog de 5 eilanden- tocht, uitgeschreven door de Watersportbond Dordrecht en Omstreken. Vanaf Dordrecht over de Oude Maas en t Spui naar Hellevoetsluis en Mid- delharnis, over de Haringvliet, het Hollands Diep en de Dordtse Kil naar Dordrecht. Een prestatietocht van pl.m. 150 k.m. op zout water. U ziet, er staat weer heel wat op het programma en dan praten we nog niet van de Brabanders en meer speciaal de Waalwijkers, die deel gaan nemen aan de grote wedstrij den; zo zijn er b.v. enkelen die mee doen aan een tocht naai Ostende over zee. We wensen hen behouden vaart en goede wacht. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN EEN OORSPRONKELIJKE AVONTURENROMAN door d'ARGENTY, „Dat... dat kan ik hier met al lemaal vertellen... stamelde de kleine met tranen in haar ogen. „Misschien... later Lola greep haar zakkalender, rukte er een blaadje papier uit en schreef met haastige krabbels haar adres op, plus telefoonnummer. „Hier, steek in de zak. Morgen avond kom je bij me. Met je vriend. Dan zal ik eens met hem praten en dan zullen we wel eens zien of hij nog van plan is je dood te maken." „Morgenavond? Dan... dan kan ik niet." „Je moet kunnen. Voor zoiets moet je een avond opofferen. Of wil je eeuwig en altijd door blij ven lopen met die duistere be dreiging achter je aan van een loerende dood? Je kunt natuur lijk ook wachten tot hij het pro bleem oplost, maar dan is het vermoedelijk wel te laat, vrees ik." j Er trok een rilling over de tere schoudertjes. „Heb je morgenavond soms met hem afgesproken?" De ravenzwarte haren zakten omlaag. „Mooi zo, dan neem je hem mee naar Hilversum en troon je hem maar eens bij je beste vriendin binnen. Je kunt gerust zeggen, dat ik me hevig voor hem interesseer. Waaratjes, Liselot, ik zou graag z'n gezicht eens zien! VI. IDYLLE OP DE ACHTERBANK. Overstelpt met honderden nieu- we indrukken haastte Lola zich in de richting van het Centraal Station Utrecht. Eén minuut nog, dan kon ze de bus van 5 voor 12 halen. Meer speling was er niet en deze mocht ze niet missen, want haar vader verwachtte haar uiterlijk half één al terug, omdat hij vanmiddag naar Amsterdam wilde. Ze hoopte dat haar col lega's zich niet al te zeer zouden haasten bij het vertrek en even tjes wilden wachten tot zij er in zat. Die Liselotte had haar mooi op gehouden. Enfin, 't was een aar dige meid en 't kon wel eens een betere vriendin worden dan het soort collega's dat haar voor „pindavrouwtje" uitmaakte. Die fout zou zij niet meer maken, voortaan vertelde ze geen mens meer dat ze in China geboren was. Behalve als ze d'r wat mee ver dienen kon, natuurlijk. De W.E.B. profiteerde er nu toch maar van en Kareltje niet minder. Kareltje... Wat een idioot om z'n naam niet te willen noemen en wèl goed te vinden dat iemand Kareltje tegen hem zei. Ka-rel-tje Zeker een tik op z'n hoofd ge had voor 't vaderland. Ze sloeg de hoek om .van de Stationsstraat en verwenste haar slakkengangetje. De bus voor Hil versum zette zich juist in bewe ging en schakelde op een onbe reikbare afstand over in de twee de versnelling. De conductrice stampvoette, bedacht toen opeens dat de chauf feur nooit zo snel het Stations plein kon rondkomen als zij dat korte stukje naar de dichtstbij zijnde haltepaal vermocht te be reiken en holde langs de rechte Catharijnesingel in de richting van het verkeersplein. Waaratjes, ze haalde hem. Hij gend tuimelde ze naar binnen in de armen van een grijze collega, even later plofte ze neer op de vrijwel lege achterbank naast een beige regenjas met inhoud. „Poeh" klonk op dot onloochen baar psychologisch juiste moment een stereotiepe stem uit haar ge heugen, „wat een hitte! „Bah" walgde Lola, t lijkt wel of u me overal achterna loopt". Verbluft staarde jhr. A. O. i- M F. van Natteluur tot Droogen- broeck zijn uit de lucht gevallen buurdame aan. „Achterna looptNeem me niet kwalijk, nummero vierhon derd achttien, je zou me eens je adres geven en conversatieles ge ven. Ik zou je thuis komen op zoeken, maar als je eventjes na denkt zul jij je herinneren dat je me nog steeds niet gezegd hebt waar je woont. Ze trok met een vermoeid ge baar de blauwe baret van haar bruine krullen en zuchtte diep. „Wat heb je?" vroeg de stu dent bezorgd. „Ben je ziek? Heb ben ze je naar huis gestuurd om op te knappen? Moet ik je thuis brengen?" Opeens ontdekte hij t embleem met de dooreengevlochten initia len W.E.B., het kleurverschil en het andere uniform. „Mei-mei, wat is er? Wat spook jij uit tegenwoordig? Wat bete kent dit allemaal? Ik begrijp er niets van." Hij blikte in het lieve ge zichtje, dat met een ondoor grondelijke ernst naar hem toegewend was. Haar donkere ogen stonden droever dan ooit. Een zachte vrouwenhand sloot zich om de vingers, die hij reeds verwonderd uitstrek te naar haar hoofddeksel. „Ko-ko, je kunt bij me thuis komen. Ik zal je m n adres geven. Maar wil jc als- jeblieft niet verder vertellen waarom? Beloof je roe, dat je niemand en niemand ooit zult verklappen dat we Chinees kennen?" „Maarmaar van mij weten ze dat allemaal! „In 's hemelsnaam, laat aan geen mens 't weten van mij! Zwijgend keken ze elkaar in de ogen. „Zweer het, Ko-ko! „Ik beloof het je" antwoord de hij theatraal, „dat is vol doende". Een zucht van verlichting ontsnapte haar borst. Niet be grijpend staarde de jonkheer neer op haar slanke hand, die de zijne aangenaam streelde. Hij gevoelde zich bijna vol maakt gelukkig. Indien hij nu nog wist wat er aan „jong zusje" mankeerde, kon ook de vage ongerustheid in zijn kloppend hart opzij gezet wor den. Hortend en stotend nam de bus de gevaarlijke hoek bij de Witte-vrouwenbrug. De remmen knarsten, de deuren klapten open. Een klant. Deu- ren dicht, eerste versnelling. Brommend trok het gevaarte de weinige passagiers van het middaguur de Singel langs, de gasfabriek tegemoet. Slinge rend balanceerde de nieuwe passagier door het looppad. „Hé, dat is toevallig! Gaat u ook naar Hilversum?" Lola schrok op van de be kende stem, trok de hand te rug die ze gedachtenloos had laten liggen bij haar buur man, en bloosde. „Maar, pardon", vervolgde het zelfde geluid verontschul digend, „ik stoor toch niet „Neeloog het meisje, weinig overtuigend. En dan, om de beiden aan elkander voor te stellen; „M'n verloof de, Van Natteluur tot Droo- genbroecken in een on doordachte opwelling van woede om de achtervolging, die zij doorzag:lieve, dit is Kareltje, waarover ik je wel eens sprak." „Aangenaam, heel aange naam" boog haar zo kortston dige kennis voor zover ae bank vóór hem nog toeliet, wel wat verbijsterd door zijn plotselinge verloving en zich afvragend wanneer hij die conductrice ooit over een Ka reltje had horen spreken. „Zo, zo," glimlachte de hoofdinspecteur van de, cen trale Inlichtingendienst zoet sappig, „de faam is m n komst dus al vooruitgelopen. Wei, iK vind het prettig ook eens met de verloofde van juffrouw Lijnders in contact te komen. Hoe was de naam ook weer, zei u?" Gevleid en w&t dikdoend schermde de verwaande jonk heer met zijn kaartje. Angstig wachtte Lola hoe de door haar aangestoken lont opbrandde. (Wordt vervolgd). Feestelijke herdenking processie Meerseldreef. Het is nu precies YlVi jaar Qe~ leden dat door de leider het ini tiatief werd genomen om de Broederschap Meerseldreef op te richten en er een zelfstandige ai- deling van te maken. Dit heugelijke feit zal op 19 Juni a.s. in Meerseldreef (Belgie) feestelijk herdacht worden. Die dag zal hier beginnen met een algemene H. Communie om 6 uur, daarna kan ieder wat ge bruiken, waarna met bussen van v. Dijk uit 's-Bosch de reis wordt aanvaard. Om half tien zal de processie worden opgesteld en trekt men naar de grot, alwaar t nieuwe vaandel wordt aangebo den en de plechtige wijding van het vaandel zal plaats hebben. Daarna zal de vaandelrede wor den uitgesproken en een feestpre- dicatie gehouden worden. Ver volgens heeft de huldiging plaats van de leider. Daarna begint de plechtige Hoogmis. Om 1 uur Kruisweg en om 2.30 zal de grote processie in de tuin plaats heb ben. Alle pelgrims die deze reis wen sen mee te maken, moeten zich deze week opgeven bij het be stuur en niet te vergeten de bruidjes. Voor de leden uit Haarsteeg. De leden van de Broederschap Meerseldreef uit Haarsteeg, die op 19 Juni de reis wensen mee te maken, moeten zich voor 26 Mei melden bij L. Branten aldaar. Vertrek 6.45 's morgéns. Een goed geslaagd gouden huwelijksfeest. In Haarsteeg hebben ze Woens dag het gouden echtpaar Th. v. Bijnen-Koolen midden in de bloemen gezet, heel Haarsteeg leefde mee en ze hebben er daar een feest van gemaakt, dat ieder- een, maar speciaal de oudjes, nog lang zal heugen. De belangstel ling was zeer groot, ook van te voren reeds toen de buurt van Dijk en Keiweg het feest enthou- siast voorbereidde. Zij hebben eer van hun werk gehad. Om 9 uur in de morgen ver trok een fleurige stoet van veel praalwagens, waartussen, omge ven door bruidjes, het gouden paar in een open landauwer zat, naar de Kerk, waar de ZeerEerw. heer Pastoor een plechtige H. Mis opdroeg en hierna als eerste de oudjes feliciteerde. Onder zeer veel belangstelling werd toen een rondrit gemaakt door het dorp. Voor het huisje, dat mooi ver sierd was met een schitterende boog, aangekomen, werd het paar in een aubade door de jongens en meisjes o.l.v. dhr. van Enge len hartelijk gehuldigd. Dhr. A. Timmermans bood onder mooie woorden een radio aan als cadeau van de buurt. Mej. Willemse liet een aantal meisjes nog enkele fraaie dansen uitvoeren en nadat enkele bruidjes nog bloemen aangeboden had, trokken de P^aa wagens langs het Gouden Paar. De oudste zoon dankte voor deze spontane hulde. 's Avonds was er serenade van St. Cecilia, „Vriendenkring" en

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2