Fa. PUllES-HTS L00N-0P-ZAND UW Onfc/etW Korte Berichten ¥oor de H. Communie Verpakte Chocolade-artikelen, M IJZER HANDEL WAALWIJK BQZQaHQEBBma DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 23 MEI 1949 DE SCHAKEL mei de BEVOLKING RAADSVERGADERING WAALWIJK DE „ECHO" OOK BLAD WORDT SLANK heerlijk gebak, ijstaarten en ijsbombes, extra sortering in kop en schotels, dejeuné's, enz. Stationsstr. 6. Telef 135. WAALWIJK. Kapelaan Braam overgeplaatst. De WelEerw. heer Kapelaan Braam, welke sinds enkele jaren hier werkzaam is geweest, zal in de loop der volgende week wor den overgeplaatst naar zijn nieuwe standplaats Deurne. Kapelaan Braam welke de laat ste maanden een rustkuur heeft ondergaan is weer geheel hersteld, en heeft zijn zegenrijke arbeid weer hervat. Voor de jeugdorga nisaties was hij een zeer bekwaam en correct leider en hij heeft te vens veel goed werk verricht voor het parochiale leven, bij welke hij een geziene figuur was, en zeer velen zullen hem node missen. Wij wensen echter dat het Kap. Braam gegeven moge zijn, sterkte te vinden in zijn nieuwe stand plaats en dat hij nog lang en vruchtbaar zal mogen werken tot heil van zijn parochianen. Ernstig verkeersongeval. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur had nabij het kruispunt in de Kerkstraat een ernstige aanrijding plaats, waarvan de heer A. Aarts het slachtoffer werd. Op genoemd tijdstip stond een B.B.A.-bus wel ke de route heeft TilburgDus- sen, juist op de hoek van de straat aan de rechterzijde van de weg (waar niet geparkeerd mag worden) geparkeerd, toen een kleine luxe auto uit de richting Tilburg de bus passeerde. De wiel rijder A. die vanuit de Gasthuis straat de Tilburgse weg wilde inslaan en die de luxe auto ver moedelijk niet heeft opgemerkt, werd door de auto aangereden. Met een harde klap werd de wiel rijder tegen de grond gesmakt en met enkele gaten in het voor hoofd bij de fa. J. van Rooij bin nengedragen, waar hij eerst door leden van de E.H.B.O. verbonden werd. Dr. Smals achtte het nood zakelijk hem naar het ziekenhuis te Tilburg over te brengen. Zijn rijwiel werd als een kaartenhuis in elkaar gereden, terwijl van de luxe auto de koplamp werd ver nield. De politie maakte van een en ander proces verbaal op. Naar wij vernamen is de toestand van de heer A. naar omstandigheden vrij goed. Nieuwe directeur benoemd. In de ontstane vacature is als Directeur der Gemengde Zang vereniging „Echo der Duinen" benoemd de heer Lombarts uit W aalwijk. Retraite. Van 1013 Juni zal in het Re traitehuis „Loyola" te Vucht een speciale retraite gehouden worden j voor alle mannen en jongens uit onze parochie. Velen hebben zich hiervoor reeds opgegeven, doch de deelname was nog niet vol doende en kan men zich tot a.s. Woensdag nog opgeven op de pastorie. Nieuwe Zangver. opgericht. Deze dagen had in café J. v. d. Schoot de oprichting plaats van een nieuwe gemengde zangver eniging, waarvan de heer F. Wil- mont uit Waalwijk als directeur zal fungeren. De vereniging telt thans reeds ongeveer 30 personen. Wel een bewijs dat ons dorp zeer muzikaal is met zijn 2 harmonie- én en thans ook 2 gemengde zangverenigingen. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Heerenveen—VSV NOAD—SVV BVV-AGOVV 3—1 0—1 0—0 Promotie 3e klasse. WSC—ODC Mulo—RKC BEKERWEDSTRIJDEN. MVVBaardwijk 31 Sittardse BoysRKTVV 10 NACHelmondia 11 NSV—Willem II 0—3 StandaardSp. Emma 12 W.S.C.—O.D.C. Het was te zien dat deze wedstrijd niet veel meer om het lijf had, want beide ploe gen speelden niet met een enthousiasme zoals dit voor een promotie-degradatie-wed strijd nodig is. WSC speelde met een invaller voor N. van Meeuwen en F. Kools fun geerde thans als stopperspil, hetgeen hem niet slecht af ging. Direct na de aftrap nam WSC het initiatief in handen en zagen wij enkele fraaie aanvallen. De wedstrijd was ongeveer een kwartier oud, toen J. Muskens een bal in schoot welke door de ODC- keeper het veld werd inge- slaan. Brok kreeg de bal voor zijn voeten en maakte geen fout; 1—0 voor WSC. Dit doelpunt inspireerde ODC blijkbaar en nu kreeg 't WSC-doel enkele aanvallen te verduren, die echter door de achterhoede en in laatste in stantie Adelberg, keurig wer den afgeslagen. Bij een door braak van ODC maakte één onzer backs free-kick en de scheidsrechter kende hiervoor een strafschop toe. Deze werd in een doelpunt omgezet en de st"nd was gelijk. O.i. werd dit c jval wel wat te zwaar ge- strafd. Tot aan de rust bleef de stand 11. Na de rust kregen we pe rioden te zien van WSC-over- wicht en werd ODC meerma len op eigen helft terugge drongen. De aanvallen wer den echter slecht afgewerkt en zelden werd er een bal in geschoten. Succes kwam ech ter aan de andere zijde toen 1 bij een stille doorbraak van ODC Adelberg kansloos werd gepasseerd. WSC gooide er 'n schepje op om de gelijkmaker te forceren, doch de voorhoe de leed weer aan schotloos heid. Kort voor het einde maakte de linksbinnen van ODC, na een voorzet van rechts, 31 en met deze stand kwam het einde. toen Mulo tot een kwartier voor het einde een 21 ach terstand in een 3—2 voor sprong omzette. Vanaf het begin zette Mulo alles op de aanval en de RKC- verdediging moest alle zeilen bijzetten om doelpunten te voorkomen. Na ongeveer 15 minuten spelen moest Span toch zwichten voor een mooi 13 opgezette aanval, die de mid- 34 voor van Mulo in staat stelde te scoren. RKC liet het hier niet bij zitten en het was v. Steenbeek die even later voor de gelijkmaker zorgde. Voor rust was Mulo echter steeds in de meerderheid, maar tot doelpunten konden ze 't niet meer brengen. Even na de rust was RKC weer in de aanval en kon Tini de Bruine die op de midvoor- plaats was opgesteld, voor RKC de leiding nemen. Nu was het Mulo yveer die deze voorsprong teniet deed, als 'n ver schot van buiten 't straf schopgebied onhoudbaar voor Span in het net verdwijnt, even later gevolgd door een derde doelpunt. Nu werd RKC wakker geschud en er werd harder aangepakt. Als de kee per der gastheren een back toeriep om een bal te laten lopen, rekende hij niet op Jan Duquesnoy die, voordat de keeper de bal kon bemachti gen, met een geweldige kan jer boven in de hoek schoot. Zo onverwacht kwam dit schot dat de scheidsrechter eerst ging onderzoeken of het zijnet niet kapot was, maar daar dit niet het geval was, werd de stand hiermee gelijk. Nu werkten beide ploegen om het hardst voor het win nende doelpunt, dat in de laat ste minuut door RKC werd gescoord als Stanley 'n mooie voorzet voor doel plaatst en Wim Duquesnoy berekend in de uiterste hoek schiet. Als afgetrapt is fluit de ar biter voor het einde en heeft RKC getoond hun plaats in de 2e klasse ook royaal verdiend te hebben, want onbedreigd staan ze nu met 12 punten uit deze promotie- en degradatie wedstrijden bovenaan. Scheidsrechter van Bremer uit Eindhoven leidde deze wedstrijd keurig, die van bei de zijden sportief werd ge speeld- Waalwijk te doen. Zeer veel St. Aloysius-supporters hebben zich opgegeven om de trip naar Waalwijk mede te maken, waar na RWB, hoewel met een gerin ger aantal, in de kermisweek Bel gië met een tegenbezoek zal ver eren. De te spelen voetbalwedstrijd vangt aan om 3 uur. s Avonds na het spelen van de wedstrijd, zullen de Belgische vrienden, zowel leden, dona teurs, supporters en allen die 't met RWB goecf menen, op een aangename wijze worden bezig gehouden, en wel in de vorm van een door de feestcommissie te or ganiseren cabaretavond, waaraan zullen medewerken 't Brabants Cabaretgezelschap der familie v. Engelen en 't muziekensemble „De Pechvogels". Beiden zullen zich in een speciaal voor deze avond samengesteld programma van hun beste zijde laten zien. Diverse actuele liedjes en voor drachten in een HollandBelgië sfeer zullen ten gehore worden gebracht. Met de kaartverkoop voor deze avond is reeds een aanvang ge maakt; de avond zal ook voor niet-leden, mits in 't bezit van een toegangsbewijs,' toegankelijk zijn, en wordt gegeven in de zaal van de K.A.B. Heel Waalwijk a.s. Zondag op naar het R.W.B.-terrein en naar de zaal van de K.A.B. R.W.B .-nieuws. Zaterdag speelde een RWB- ombinatie op de door de v.v, Wit-Zwart te Capelle georgani seerde seriewedstrijden tegen Raamsdonk 1, welke wedstrijd zij na een kwartier verlenging met 2 wisten te winnen. Hierdoor wist RWB zich in de finale te plaatsen, welke a.s. Donderdag om 3 uur tegen Waspik gespeeld zal worden. - De promotiewedstrijd RWB 3WSC 4 wisten onze jongens met 1—0 te winnene mede dank zij 't goede werk van hun kee per. Daar het a.s. Donderdag He melvaartsdag is, zal de training voor het le elftal op Dinsdag ge houden worden. M.V.V.Baardwijk 31. lerlaatste minuut werd het nog door linksbuiten Tap uit 'n cor ner 3—1, Baardwijk verloor met ere. Evenals tegen Eindhoven bewees het Juliana-team, dat het wat uithoudingsvermogen betreft, niet voor eerste klassers behoeft onder te doen. VLIJMEN. Seriewedstrijden. Zaterdag namen de Vlijm. Boys deel aan de seriewedstrijden te s-Bosch. De Boys moesten de strijd aanbinden tegen de tweede klasser Wilhelmina. Vlijmen, die enkele nieuwelingen uit de jeugd- elftallen had opgesteld, speelde een goede wedstrijd en de eind stand werd gelijk, 3—3 door 2 goede doelpunten van A. v. Hei voort en 1 van H. Boom. Straf schoppen moesten worden geno men, waarmede Vlijmen niet ge lukkig was. Van de drie straf schoppen werden er door Wil helmina twee gescoord en door Vlijmen slechts een. Wilhelmina speelt Zaterdag in de winnaars ronden en Vlijmen in de verlie zersronde. CAPELLE. In de door de v.v. Wit-Zwart uitgeschreven seriewedstrijden zal a.s. Donderdag (Hemelvaarts dag) de finale plaats hebben tus sen RWB 1Waspik 1. Aanvang-3 uur. WASPIK. Voetbal. MULO—R.K.C. 3—4. Ook de laatste wedstrijd, al hoewel hier niet veel meer aan gelegen was, heeft RKC tot een goed einde gebracht en beide puntjes kwamen naar Waalwijk. Dat het Mulo niet cadeau heeft gegeven be wijst wel de stand na de rust, R.W.B. en de Benelux. Dat ook RWB zichmet de Benelux gedachte bezig houdt, zal eenieder na 't lezen van dit bericht wel duidelijk zijn. Het bestuur van de v.v. RWB is ei nd. in geslaagd op 29 Mei a.s. hier in Waalwijk een internatio nale voetbalwedstrijd te organi seren. A.s. Zondag komt de be kende S.C. St. Aloysius uit Ant werpen, spelende in de le klasse van de R.K. Belgische Voetbal bond, bij RWB te gast. Aan belangstelling uit Waal wijk en ook uit België zal het waarschijnlijk niet ontbreken, te meer daar de Belgen reeds beslo ten hebben een ware invasie in De verre reis naar Maastricht heeft de eerste klasser MVV een fortuinlijke overwinning opgele verd. In de eerste speelhelft was de thuisclub iets sterker, doch na de hervatting gaven de Waal- wijkers een dusdanig fris partijtje ten beste, dat niet alleen M.V.V. verrastte, maar bovendien de qeel-zwarten een meerderheid gaf. Kort na de gelijkmaker deed ech ter de scheidsrechter, die nota bene ook uit Maastricht kwam, Juliana een morele opdoffer in casseren. Tot ieders verwonde ring kende hij aan MVV een doelpunt toe, dat v. Os nog een flink stuk voor het doel hield. Het is onbegrijpelijk dat de K.N. V.B. voor een dergelijke ontmoe ting een arbiter aanstelt uit de plaats der thuisclub. Over de match het volgende Beide teams treden volledig aan en direct ontwikkelt zich een snel op en neer gaand spel. MVV komt echter spoedig iets meer in het offensief. Na 18 minuten re sulteert dit in een doelpunt, als een kopbal van Vlieks via de naai in het doel caramboleert, 1—0. Deze achterstand depri meert de bezoekers niet. Zij on dernemen zelfs enige aanvallen 'op het doel van de Maastrichte naren. waarbij dit een keer ter nauwernood aan doorboring ont snapte als uit een voorzet van de rechtsbuiten Klerx zijn collega v. Gelder aan de overkant de bal binnen zijn bereik krijgt. Een been van linksback v. Bun keer de het harde schot voor zijn reeds geslagen keeper. Met MVV inde aanval kwam de rust. Na halftime hadden de geel zwarten geheel hun schuchterheid afoelend. Rustiger speelden zij, het plaatsen was nu goed ver zorgd. Dit noodzaakte de thuis club er eveneens een schepje bo venop te doen. De strijd kreeg nu een zeer interessant karakter. De snelle attaques der Waalwijkers vereden het uiterste van v. Bun c.s. Spoedig dachten wij de ge lijkmaker te zien. De keeper der thuisclub kon een bal niet vol- doendé onder conjtrole krijgen, doch uiteindelijk voorkwam men erger, al bleek het uitstel van executie. Na 25 minuten spelen kreeg H. v. Gelder een prachtige pass. Met de bal aan zijn voet stoof hij op goal af en met een onhoudbaar schot was de stand 1 1. Dit was een fraai doelpunt. Kort daarop kwam de reeds ge memoreerde scheidshechterlijke beslissing, die Baardwijk de ne derlaag bleek te kosten. Van dichtbij werd de bal hard en hoog op het doel van v. Os geschoten. Offschoon hij nog tientallen cen timeters voor de doellijn dit schot stopte, kende de referee toch 'n doelpunt toe, 21. Een onbegrij pelijke beslissing. Baardwijk was hierdoor enigszins ontmoedigd. Toch had het enkele ogenblikken daarna weer gelijk kunnen zijn. Midvoor A. can Tuijl was op korten afstand voor het doel ge komen. Moedig ingrijpen van de doelman, die de bal van zijn schoen afplukte, voorkwam een zeker schijnende goal. In de al- Doordat Waspik Zaterdag oo het Wit-Zwart-terrein de tweede seriewedstrijd won, komen zij Za terdag a.s. in de finale tegen R. W. B. uit Waalwijk, welke club met 42 van Raamsdonk won. DUIVENSPORT. „De Postduif". A.s. Zondag 29 Mei zal voor de eerste maal de prachtige Piet Schoenmans beker wor den vervlogen op de wed vlucht Orleans, die behaald kan worden dooij de eerste prijswinnaar. Het gaat hier om de onver getelijke werker der vereni ging, om elk jaar te gedenken wat hij in het leven voor de leden en als sportvriend was. DRUNEN. „De Vredesduif". Wedvlucht Gorbeil; los 6.45. Eerste duif 12.52; laatste duif 1.30. M. v. Sluisveld 1, 12, 26; J. v. d. Veer 2, 5, 10, 37; v. Hui ten v. Ravenstijn 3, 21, 33; H. v. Plas 4; A. v. Halder 6, 18, 34; G. de Man 7; P. Scheijpenburg 8, 13; Hoover v. Huiten 9, 29; W. Melis' 11; G. Pelders 14; J. Schapendonk 1-5, 17, 19; H. v. Huiten 16, 35; M. Pelders 17; G. Maas 20; J. Aerts 22; B. Lommers 23; W. v. Kuijk 24; G. v. Huiten 25; Gebr. Klerks 28; H. Oos terwaal 30; C. v. Boxtel 31; A. Spee 32; H. Pelders 36. Wedvlucht Vilvoorde, le duif 11.12; laatste duif 11.22. Gebr. Ravenstijn 1; J. Scha pendonk 2, 3; H. Oosterwaal 4, 12, 13; M. Pelders 5, 27; H. Brok Pulles 6. 11; G. de Man 7, 16, 19, 20; J. v. d. Veer 8, 23, 25; Gebr. Klerks 9; v. d. Hooven v. Huiten 10, 18; G. Pelders 14; C. v. Boxtel 15; G. Maas 17; A. v. Halder 21; H. v. Huiten 22; M. v. Sluis veld 24; G. v. Huiten 26. VLIJMEN. P.V. „De Zwaluw". Dinsdagavond van 6.30 tot 8 uur inkorven voor Quievrain en Donderdagavond van 6.30 tot 8 uur voor Orleans in café B. Oremans. Quievrain is de laatste Vitesse-vlucht; enkele duiven hebben nog niet ge mist. Zondag valt het kam pioenschap. Wie zal de win naar zijn? Na afloop van de wedstrijd maakte de heer J. Ch. F. v. Hels- land de uitslag bekend, waarna de „voorzitter van de Kring, de heer Zwaans, met een toepasse lijk woord de deelnemers felici teerde met hun behaald succes en voornamelijk „De Trouwe Hond" uit Kaatsheuvel, die zich door deze eerste wedstrijd als no. 1 heeft geplaatst voor de v. Hoek- beker, en die aan hen zal worden uitgereikt, wanneer zij over vier weken bij de tweede wedstrijd weer als no. 1 geplaatst worden. „Krin9 ..Kaatsheuvel-Waal wijk neemt in de annalen van de K.N.P.V. een belangrijke plaats in en zowel het bestuur als deelnemers mogen dan ook met voldoening op deze geslaag de dag terugzien. De uitslag was als volgt 1. J. v. d. Kaa; 2. P. Kemme- ren; 3. J. Duister; 4. W. IJpe- laar; 5. J. Vugts; 6. A. van Es; 7. J. van Seters. De extra prijs, n.l. 12 flessen krachtvoeder, aangeboden door de firma v. Haeren uit Nieuw- kuijk, werd gewonnen door de heer J. v. d. Kaa. Vandaag begint te Parijs de conferentie der Grote Vier. Naast het Duitse probleem hoopt men de kwesties Oos tenrijk en Griekenland aan te snijden. Truman heeft intus sen weer 50 millioen dollar voor hulp aan Griekenland aangevraagd. Aan het Koninklijk echt- naar zal ter gelegenheid der koperen bruiloft worden aan geboden de verfraaiïng van tuin en omgeving van 't Huis ten Bosch en een aanvulling van een antiek servies, in ge bruik op Soéstdijk. scholieren werken in bouw vallige schuren en honderden gezinnen wonen in huizen die sedert 1939 onbewoonbaar zijn In deze snel industrialiserende gemeente zijn gezinnen, waar 10 tot 18 kinderen op een zol derruimte slapen. Om arbei ders voor de nieuwe indu strieën te huisvesten, heeft Oosterhout dringend behoefte aan een ruimer bouwvolume. Generaal Spoor heeft ver klaard dat de stemming onder de troepen in Indonesië lauw en gedeprimeerd is, na afkon diging van 't accoord. Men vraagt zich af, waarvoor dit alles gebeurt en waarvoor de doden gevallen zijn. De regering heeft de me morie van antwoord doen ver schijnen op 't ontwerp be drijfsorganisatie. Het geeft liefst veertien vellen met wij zigingen, zodat de wet er heel wat anders gaat uitzien. We komen hierop nader terug. Maandag begint de eva cuatie uit Djokja, speciaal van Chinezen en andere die met de Nederlanders samenwer ken. -De klachten over wreed heden der Nederlandse solda ten in Indonesië zijn vrijwel geheel ongegrond bevonden. Openbare vergadering van de Raad van Waalwijk, te hou den op Vrijdag 27 Mei 1949 te 7.30 uur ten gemeentehuize. Agenda: 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot overdracht giond voor schoolbouw aan het R.K. Kerkbestuur der St. Antoniusparochie. Prae-advies Door het R.K. Kerkbestuur van de St. Antoniusparochie alhier is tot de gemeente het verzoek gericht, aan dat be stuur te willen overdragen de grond, gelegen tussen de Eer ste en de Tweede Zeine te Waalwijk (ten Oosten van het St. Antoniusplein), benodigd voor de bouw van de nieuwe R.K. Bijzondere Lagere Jon gensschool voor de St. Anto niusparochie (St. Aloysius- school). 't Betreffende terrein heeft een oppervlakte van ongeveer 2475 M2. HONDENSPORT. De Van Hoek Wisselbeker wedstrijd. Begunstigd door schitterend weer, hield de Kring „Kaatsheu vel-Waalwijk" haar eerste Van Hoek wisselbekerwedstrijd. Reeds om 9 uur waren de deef- nemers met hun honden in het clublokaal bij P. v. Eeuwijk aan wezig. Na een korte toespraak tot de deelnemers en de heren keurmeesters door de vice-voor- zitter van de Kring, de heer v. d. Vijver, trok men gezamenlijk naar het prachtig gelegen terrein, waar met de vooroefeningen en het revieren werd begonnen en direct al aardige prestaties te zien waren. Na de pauze werd te 2 uur 'n begin gemaakt met voorwerp be waken en het manwerk, waar voor veel belangstelling bestond. De toeschouwers waren vol lof over hetgeen men te zien kreeg en zodoende is de gehouden Van Hoek wisselbekerwedstrijd niet alleen een gezellige en sportieve dag geweest voor de leden en de deelnemers van de Kring „Kaats heuvel-Waalwijk", maar ook is deze wedstrijd weer geweest een doeltrefffende demonstratie van het kunnen der K.N.P.V. Min. Van den Brink: „BRABANT TOONAANGEVEND BIJ INDUSTRIALISATIE". „Brabant, dat met zijn be roepsbevolking boven het na tionale gemiddelde een voor beeld is voor Nederland, krijgt een toonaangevende plaats in de industrialisatie, maar van haar kant moet de provincie meer aandacht schenken aan de chemische industrie". Het was minister Van den- Brink die tijdens een oriëntatiebe- zoek aan Den Bosch en Oos terhout deze van een verma ning voorziene pluim stak op de hoeden van gouverneur De Quay en de burgemeesters van genoemd gemeenten. Op zijn beurt kreeg ook de minister een „practisch punt je" mee. Burgemeester van Oers liet de bewindsman we ten, dat de industrialisatie van de 20.000 inwoners tellende gemeente Oosterhout sterk ge remd wordt door gebrek aan ambachtsschool-ruimte en ar beiderswoningen. Ambachts- 4. Voorstel tot wijziging voor waarden van het raadsbe sluit van 30 Maart 1949 tot uitgifte in erfpacht terrein aan de Wester-Havenkade aan de Chroomlederfabriek „Holland" alhier. In de vorige vergadering is be sloten aan de N.V. Chroomleder fabriek „Holland in erfpacht te geven een terrein aan de Haven, zijnde een smalle strook grond ten Westen van hare fabriek en thans dienende tot toegangsweg voor de achtergelegen terreinen. In de voorwaarden is o.m. de volgende bepaling opgenomen (sub 9 van het besluit) „9. De erfpachter is ver plicht de gemeente Waalwijk en hare rechtverkrijgenden recht van uitweg te verlenen voor een termijn van twee ja ren (ingaande met de datum van het passeren der akte van erfpacht) of zoveel langer als door onvoorziene omstandig heden nodig zal zijn, met dien verstande dat, wanneer d'e erf pachtster het terrein voor uit breiding van haar fabriek no dig heeft, verlenging van de termijn van twee jaren niet plaats vindt." Verzoekster maakt er ons op attent, dat door deze bepaling de weg practisch niet te harer be schikking komt gedurende het on der 9 der voorwaarden genoemde tijdvak. Daar dit inderdaad het geval is, is het billijk de erf pachtscanon eerst te doen ingaan zodra het recht van uitweg een einde neemt en tevens de grond lasten e.d. eerst op dat tijdstip ten laste van erfpachtster te brengen. 5. Voorstel tot wijziging der begrotingen 1948 en 1949. 6. Behandeling bezwaarschrift vergunningsrecht. He twas een gammel kam ponghutje dat we betraden. Als je voor op de vloer stond, boQg die achter weer om hoog. Er woonde een Hollan der en twee Indonesische ge zinnen. Het was het meest be zochte huis van 't kampement. De hele dag zaten de mensen op het gammele voorgalerijtje of stonden er voor te wach ten, voor het halen van reis- passen, voor het brengen van inlichtingen of« alleen maar om een praatje te maken. De Indonesiër is dat laatste vrij sterk. En midden in die stille drukte leefde de Hollander, 'n soldaat. Een belangrijk per sonage in het kampement, want van hem en zijn mede werkers hangt het succes af, grotendeels tenminste, dat de tirailleurs kunnen behalen bij hun patrouilles. Hier komen de berichten binnen uit de be volking. Tegelijkertijd is het klachtenbureau en worden er de passen uitgereikt voor de mensen die voor zaken naar elders moeten. Er is geen an der verkeer dan het militaire convooi. Zo'n pas geeft tege lijkertijd recht tot het mee rijden met de wagens. Er heerst in zo'n huis een andere sfeen dan een gewoon soldaten-onderkomen. Er wor den door elkaar drie talen ge sproken. Nederlands, Maleis en Soendanees. Het is een verzamelpunt van rassen. Ne derlanders, Soendanezen, Am- bonnezen, Chinezen; we heb ben er ook een Timorees ge sproken. Het is een mengel moes van gewoonten. Er woont een Ambonnees huis houden, een Soendanees huis houden en dan in het middel ste kamertje woont daar die Hollandse soldaat. Er lopen een paar kinderen rond, die zich. van al dat ongewone niets aantrekken. Ze kruipen, huilen en lachen zoals elk kind van elke nationaliteit dat pleegt te doen. Er werden hier op dat voorgalerijtje of in het kleine achterkamertje dagelijks liters koffie ge schonken. Uit elk verhaal van een be zoeker, uit elk bezoek alleen al wordt een klein feitje ge constateerd die in eert grote legkaart gepast de „toestand" gaven van het omliggende ge bied. Hier moet ook de stem ming worden gepeild. Niets is moeilijker. Men moet terdege op de hoogte zijn met taal en gewoonten van de bevolking en daarom zijn het ook be paalde personen die er voor geschikt zijn dit werk te doen. Ze moeten, als, eerste voorwaarde, over een einde loos geduld beschikken. Ze moeten zich „Indonesisch" gaan instellen, zich een ge heel andere gedachtengang eigen maken. Voor een vluch tige bezoeker is deze sfeer nauwelijks te peilen. 's Avonds kwam een Timo rese oppasser op bezoek. Hij had zijn guitaar meegebracht. Voor de Ambonnese K.N.I.L.- sergeant speelte hij de wee moedige Ambonese liedjes waarin het eiland in het Oos ten van de Archipel verheer lijkt wordt. Toen kwamen de Javaanse krontjongliedjes. En tenslotte kwamen de Ameri kaanse Hawaiisongs aan de beurt. Het werd een vreemde wereldreis, daar en op dat voorgalerijtje. De muziek kwam uit evenveel werelden als het publiek. Het geheel gaf een sfeer, even onwerke lijk als er in dat huis heerste. en Gezond door Singer's INDISCHE a «O It I t.ISi (20 ,t f 3.. In Kaatsheuvel verkrijgbaar bij Drogisterij van Ameisvoort speciale aanbieding van

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 7