sra Rond de Kunstkring. helpen Ridder Radhout FEUILLETON HET RIJDEND MYSTERIE BIOSCOOP-PROGRAMMA POLITIEK GEKONKEL in Geertruidenberg Korte Berichten 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN WOENSDAG 25 MEI 1949 2 üïiitaiï N^wiisii wiiifai ïHKidO 6000 EXTRA WONINGEN. REPUBLIEK SPOEDIG NAAR DJOKJA. Volgens 'n republikeins woord voerder zal de republiek vermoe delijk tussen 3 en 5 Juni a.s. naar Djokja terugkeren. Voor die tijd moet dus de evacuatie uit Djokja zijn voltooid, in korte tijd moeten nog zeer velen uit de stad wor den gevoerd, zodat er alle haast gemaakt moet worden. Herhaal delijk worden de convooien be schoten en overvallen ;de UNCI is hiervan in kennis gesteld, mis schien kan zij de 30.000 personen die nog geëvacueerd moeten wor den een veiliger reis naar Sema- rang bezorgen. Voorts schijnen er in de repu blikeinse gelederen groter onenig heden geconstateerd te zijn; zo zijn er scherpe tegenstellingen ont staan tussen de republikeinen op Banka en de republikeinse nood- regering. Ons bereikte ook het bericht dat Generaal Spoor ernstig ziek is. Maandagmorgen kreeg hij naar verluidt een hartaanval. Tot nu toe is zijn toestand nog ernstig. De minister van wederopbouw zal, naar de Maasbode verneemt, binnenkort een bouwvolume voor 6000 woningen verstrekken, dat over het gehele land verdeeld zal worden. Dit extra volume zal voor de helft in traditionele bouw en voor de helft in montage bouw worden uitgevoerd. De minister zal bij de verdeling advies vra gen aan een speciaal daartoe in gestelde commissie. Weldra zal dus, zo dit bericht juist is, aan bepaalde gemeenten nog enig aan vullend bouwvolume kunnen wor den verstrekt. Tornado's en stormen woed den het laatste weekeinde in vijf Amerikaanse staten. Er kwamen 45 mensen om het leven, 219 personen werden gewond en 900 huizen wer den vernield. De min. van oorlog mr. Schokking, is tevens benoemd tot minister van marine. Luit.-Gen. Spoor, com mandant der Nederl. Strijd krachten in Indonesië is plot seling ernstig ongesteld ge worden; naar verluidt een hart-aanval. Z'n vrouw die in ons land vertoeft, is met spoed naar Batavia ontboden, \yaar zij Vrijdag kan aankomen. Hij was juist door H.M. de Koningin tot Generaal bevor derd. De Haagse burgemeester mr. Visser heeft ontslag ge vraagd. Hij verblijft in een zenuw-inrichting. De oorzaak schijnt te zijn dat hij beschik te over meer deviezen dan op normale wijze door buiten landse reizen worden verkre gen. De grondwet voor de fe derale Duitse republiek is Maandag in Bons afgekondigd Ook voor zand-aardappe- len kan men een toeslag van 1.per 100 kg. krijgen. Aanvragen voor 20 Juni. In Berlijn is een staking onder het spoorwegpersoneel uitgebroken. Er hadden wel dra ongeregeldheden en vecht partijen plaats tussen de sta kers tegen de spoorweg-politie en stakingbrekers. Er zijn reeds 2 doden, en 72 gewonden. Copyright Ramad r c' 3 Stap inklonk het barse com mando. ,Wat graag" zei Lorre en wipu tegelijk de boot in. Leo volgde hem op de voet en groette beleefd: Dag alle maal!" Hij wilde nog wat zeggendoch Leo zag al vlug aan de gezichten, aal ze niet in zo'n heel prettig gezelschap ver zeild waren geraakt. .Jlufin, we zijn gc redbromde hj De zeeroveis bonden een Louw aan hei motorvliegtuig en toen begon de terug vaart naar net kaperschiv. Al ras ont dekte Leo de doodskoppen in de zwaï te zeilen en vroeg zich enigszins beangst af waar ze nu weer terecht zouden ko men. Even twijfelde hij er zelfs aan o) hg er wel goed aan gedaan had Ridder Rak hou! zijn hulp can te bieden, want ze w.s'.cn ran etc mie non [ijk he id in dc andure. Maar zijn twijfel verdween als sneeuw voor de zonwant hij zag duide- ,ijk m dat wat goed is, steeds gedaan moet worden, ook al zitten de, omstan digheden tegen. Ze ivaren het donkere schip genaderd en i.agèn even later langszij. Van boven af kwam een touivladder zakken. ,,Moel ik daarlangs omhoogzei Lorre. Geen antwoord. Hij staarde verbaasd rond. Wat een onbeieejde mensen! Lang be hoefde hij echter niet te wadhten, want direct daarop klonk het bevel: „Vooruit, naar boven!" p ,,Ik ben niet doof, schreeuw niet zo '1 bitste Lorre terug, maar een rover keek hem zo kivaad aan, dat hij maar vlug zijn snavel hield. Tosnx klauterde Leo als eerste de touwladder in. Wat zou hem, boven vachten? (WorcU vervolPd.)j &%za/- moe/ c/e o/>foss//7t? /io/-</esi c/ezoc/r/ Van verschillende zijde heb ben we gehoord hoe jammer het zou zijn wanneer de Waalwijkse Kring voor Kunst en Wetenschap zou verdwij nen uit onze samenleving. Herhaaldelijk is reeds ge wezen op de onmisbaarheid van een dergelijke instelling' voor het culturele leven in een zich steeds uitbreidende industrie-gemeente als Waal wijk en hare omgeving. Het Kunstkringbestuur heeft eens een „Noodkreet" ge slaakt; bij de laatste toneel avond is er een circulaire rondgegaan, waarin niet al leen op de ernst van de situa tie wordt gewezen, maar waarin vooral de aandacht wordt gevestigd op dat wat de Kunstkring in de afgelo pen 4 jaren voor het culturele leven hier heeft gedaan, op 't geen waarmee men de Waal wijkse mensen kennis lieten maken op het gebied van to neel, voordracht, muziek, dans, film enz., op de voortreffe lijke manier waarop zij ons in staat heeft gesteld dat te ge nieten, wat anders misschien voor een plaats als de onze onbereikbaar zou blijven. Wij hebben ons meermalen afgevraagd of de Kunstkring het wel in de goede richting zocht, of men zich niet be woog op een niveau dat te hoog was voor de doorsnee in woner. Wij hebben hierover gepraat met het bestuur van de Kunstkring en hoewel wij geen moment afzien van de mogelijkheden die wij aan gaven, heeft men ons over tuigd dat deze mogelijkheden in de gegeven omstandighe den nog moeilijk te realiseren zijn, dat er niet vermoede krachten in het Waalwijkse verenigings- en culturele le ven schuilen, die de verwezen lijking van deze mogelijkhe den, waartoe reeds eerder po gingen werden aangewend, tegenwerken. Voorlopig zal men daar, jammer, geen oplossing moe ten zoeken. In de laatste algemene ver gadering van Waalwij ks Be lang werd door één van de leden de aandacht van be stuur en leden gevestigd op de situatie waarin de Kunst kring verkeert. Men meende teijecht dat er iets gedaan moest worden, omdat het al of niet voortbestaan van de Kunstkring een algemeen be lang is. Men opperde de mogelijk heid van subsidie, of van een samenwerken met een soort gelijke organisatie in Kaats heuvel, die het ook al niet te breed heeft. Wat deze inter-gemeentelij- ke samenwerking betreft, ge loven wij dat er bezwaren zijn die een gezonde, vruchtbare samenwerking tegenwerken, dat dit^plan in de praktijk moeilijk, heel moeilijk te ver wezenlijken zal zijn. Het zou immers neerkomen op een samen-engageren van gezel schappen. Waar moeten deze optreden? De leden van de twee culturele verenigingen blijven in hun eigen gemeen te; ieder van de verenigingen zou iets van zijn zelfstandig heid moeten prijsgeven, het publiek zou te uiteenlopend worden, de gezonde na-ijver tussen de twee gemeenten zou men gaan missen etc.; het zijn enkele bezwaren die ons nu te binnen schieten en er zijn er ongetwijfeld nog meer, die ons tot de conclusie zouden doen komen dat hier de oplossing evenmin gezocht moet wor den. Men spreekt ook over sub sidies; afgezien 'van het feit dat de waarheid van 't Franse spreekwoord „Qui paye, com- mande", Wie betaalt beveelt, de vrijheid van de Kunstkring enigszins aan banden zou leg gen, zullen deze subsidies toch nooit een gezonde verhouding kunnen scheppen. Alleen een groot ledental en vooral een druk bezoek van de avonden kan de Kunst kring uit de impasse helpen; alle andere middelen zullen kunstmatig zijn, want wan neer de belangstelling niet be staat, heeft de Kunstkring ook geen recht van bestaan. Wan neer hier geen behoefte blijkt te bestaan aan het werk van de Kunstkring zoals ons het Waalwijkse publiek meerma len heeft doen geloven, wan neer er geen belangstelling bestaat voor de uitvoeringer^ welnu waartoe dient dan ei genlijk de Kunstkring? Het gaat er inderdaad op lijken dat men tot deze conclusie zal moeten komen. Wij zullen echter afwachten of de nieuwe oprpep van de Kunstkring en de nieuwe le- 1 denwerf-actie succes zal heb ben; blijft dit uit, dan heeft het Waalwijkse publiek duide lijk bewezen geen prijs te stel len op het voorname werk dat de Kunstkring in de 4 jaren van haar bestaan heeft ver richt. Maar zover zal en mag het niet komen. Er waren toch steeds een groot aantal leden, een 600 als we ons niet vergissen. Als deze nu het besluit nemen om alle uitvoeringen zoveel als enigszins mogelijk is, bij te wonen en als er nog een flink aantal nieuwe leden inteke nen, dan zijn we er en is er geen gevaar! Daarop vertrouwen wij mocht dit vertrouwen be schaamd worden, dan zal op andere wijze ingegrepen moe ten worden voor het te laat is. m ZONDAGSDIENST. 29 Mei 1949 Dr. Langemeijer. Apotheek: Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Donderdag 26 Mei Hemelvaartsdag 's Morgens 10 uur: Ds. van Burgeler. Zondag 29 Mei 's Morgens 10 uur: Ds. van Burgeler. BENOEMING. Tot Hoofd en Onderwijzeres aan de op te richten Christe lijke Kleuterschool alhier, is benoemd Mej. B. Oerlemans, thans in gelijke functie te 'sGravenmoer, die deze be noeming heeft aangenomen. BIJZONDER JUBILEUM. Woensdag 1 Juni zal het 50 jaar geleden zijn dat de heer Henri Aarts, één der meest actieve en getrouwe leden, toetrad als werkend lid der Liedertafel „Oefening en Ver maak". Dit feit zal op die da tum feestelijk worden her dacht, o.m. met een huldiging en een kwartetten-wedstrijd. SCHILDERSCURSUS AAN DE NIJVERHEIDSSCHOOL. Indertijd is door het bestuur van de afdeling van St. Lucas (schilderspatroon) tot het be stuur der Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken 't verzoek gericht om aan onze school een cursus te verbin den voor schilderen, 't Bestuur heeft het verzoek gaarne ingewilligd om de onderwijs- gelegenheid aan de school zo ruim mogelijk te maken; de gemeenteraad heeft de nood zakelijkheidsverklaring afge geven en de regering stemt in met de stichting van deze schilderscursus, maar heeft daaraan de conditie verbon den, dat vooraf een proef- inschrijving wordt gehouden, waaruit blijkt hoeveel leer lingen van Hit onderwijs wil len gebruik maken en niet minder de wenselijkheid of noodzakelijkheid van de afd. schilderen. Deze proef-inschrijving is nu opengesteld; men kan zich tot 1 Juli aangeven bij de di recteur van de school en zo 't aantal voldoende is, zal met 1 October a.s. de schilder-cur sus in het nieuwe schoolge bouw, waarin rekening is ge houden met deze afdeling tee kenen, schilderen, lakken enz., een aanvang nemen. Nadere bijzonderheden zijn in de oproepingen vermeld en 't is nu aan het bestuur der afd., van schilderspatroons, ouders en jongelui die het schildersvak kennen, de taak om te zorgen dat er voldoende leerlingen komen, opdat deze enige cursus in de Langstraat en Omgeving zijn beslag krijgt en ook dit mooie vak op des kundige wijze kan worden on derwezen, zeker voor de toe komstige schilders van 't aller grootste belang. Hoe eerder men zich op geeft, hoe eerder men zeker heid heeft dat de cursus door gaat en men ook z'n plaats aan de school zal krijgen. Grijpt nu de kans, die an ders voor jaren voorbij gaat! EERSTE H. COMMUNIE. Op Hemelvaartsdag zullen in de parochie St. Jan 34 jon gens en 28 meisjes hunne Eerste H. Communie doen. 52 Jongens en 48 meisjes be reiden zich voor tot de Plech tige H. Communie. RECTIFICATIE. In ons nummer van vo rige week Donderdag maak ten wij melding van Juliana- successen in 't P.S.V.-stadion te Eindhoven. De heer L. Schuwer zou daar de 400 M. A-klasse gewonnen hebben in de tijd van 50.3 sec. Dit is echter al te mooi voorgesteld. Inderdaad won hij op dit nummer, maar in de tijd van 53.6 seconden. TAFELTENNIS- DEMONSTRATIE. Zoals wij reeds onder Kaats heuvel berichtten in ons vo rige nummer, hebben Maan dag a.s. om half acht in de Gildenbond te Kaatsheuvel in teressante taf eltenniswedstrij - den plaats tussen de beste spelers van de Langstraat en de drievoudige Nederlandse tafeltenniskampioen Cor du Buy en zijn partner Will van Zoelen. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN EEN OORSPRONKELIJKE AVONTURENROMAN door d'ARGENTY. 12) „A.G.L.M.F." las de verte genwoordiger van het vader land, neergezegen naast zijn beschermelinge. „Antonio Gerardus Leopold Marinus Flipje" verduidelijk te onmiddellijk de ander, „Als ik net alsals m'n ver loofde Kareltje mag zeggen, kunt u mij wel Flipje noemen, hoor". Hij lachte, maar een pasge boren lammetje blaatte beter. De heer op leeftijd stak het zo gemakkelijk verkregen adreskaartje in zijn borstzak en knikte op het oog zeer vriendelijk: „Als juffrouw Lijnders er mee accoord gaat, dat ik haar ook bij ^de voor naam aanspreek „U mag mij gerust Lola noe men" antwoordde zij, „ik ken u toch ook niet anders dan als Kareltje?" Daarop lachten ze alle drie, doch helemaal van harte klonk het niet. „Ah, meid" kwam even la ter de nog in grijs geklede conductrice tegen haar ge plaagde collega op de achter bank, „wat heb jij an? Krij gen we nieuwe uniformen? Dan plichtsgetrouw: „Me neer?" „Nee joh, de baas heeft me uitgeleend. Ik kom voor veer tien dagen op de WEB Stock holm-Par ijs vice versa. Maar je mag 't van me overnemen, ik heb 'r helemaal geen zin in". „Retour Hilversum, juf frouw" zei het vaderland aan haar zeide. „Retour Groene Kan is veel goedkoper" antwoordde de conductrice naast hem gevat, „en daar verspilt u ook niet zoveel tijd". De blondine proestte, wend de zich snel om naar de an dere zijde, waar ze eventjes diep gebogen staan bleef 0ver 't. abonnement van de forens. „Retour Hilversum, juf frouw" herhaalde de stem on verstoorbaar. De bus slingerde zich over de kronkelweg rond fort Blauwkapel door 't lage land schap. Kareltje kreeg 't ver langde kaartje en betaalde. „Dus u wilt beslist naar Hilversum" constateerde No. 418. „Dat wil ik. En verder heb je met mijn zaken niets te maken. Ik sukkel heus niet met zo'n glazenkast op wielen mee omdat jij en je verloofde in dat dorpje wonen. Denk dat maar niet". „O, gelukkig!" en schijn baar opgelucht trok Lola haar andere, verblufte buurman ge lijktijdig overeind, „M'n ver loofde en ik stappen namelijk hier al uit, ziet u". Voor de volkomen overdon derde hoofdinspecteur van de C.I.D. in staat was een tegen maatregel te nemen, klapten de deuren achter het jonge paartje dicht en trok de zwa re autobus weg van de halte, waar een kleine uitspanning onder de welsprekende naam „De Groene Kan" aan ge strande reizigers vertroosting schonk. Op het kleine terrasje ge nesteld in de knusse rieten stoeltjes bracht jhr. A.G.L.M. F. van Natteluur tot Droogen- broeck voor het eerst weer 'n geluid uit. „Mei-mei, wat heb jij met die Kareltje?" „O, Ko-kozuchtte zij, „dat wéét ik niet, maar hij heeft wat met mij en ik ben bang, dat hij m'n hele vacan- tie in de war zal sturen". „En die verloving?" Ze haalde verlegen haar mooie schouders op. „Ik heb 'm maar wat wijsgemaakt. Je had hem je adres niet moeten geven, nu zal hij jou ook las tig komen vallen om inlich tingen over mij". „Dus je houdt niet van hem?" „Schei uit, nee, ik walg van hem nét zo als van Ravebek". „Jong zusje spreekt in raad selen" mompelde de student in de Chinese letteren hoofd schuddend. „Je hebt dus twee minnaars, die je lastig vallen, hij "en een zekere Ravebek? Nou, als er één bij me aan huis durft komen om inlich tingen, zal ik ze wel eens on der harfden nemen!" „Jongen, je begrijpt 't niet. Het zijn geen minnaars. Ka reltje is hoofdinspecteur van de C.I.D. met cocaïne in z'n hersens en die Ravebek is m'n nieuwe baas van de West- Europa Bus. Kan ik jou ver trouwen, Ko-ko?" De bleke wangen van Flip je kleurden in 't vooruitzicht van de onthullingen, die hij zou vernemen. „C.I.D.? Ben jij van de van de geheime dienst?" Lola knikte voor zich heen: „Helaas wel". Hij greep haar hand, drukte die theatraal en verzekerde vol pathos „Mij kun je ver trouwen, door en door, van binnen en van buiten. Ik zou voor je door 't vuur gaan en al martelen ze mij tot de dood, ik zal je geheimen niet ver raden". De drie-en-twintig-jarige spionne dacht niet langer over haar verplichtingen na. Ze schikte nog een beetje dich ter naar haar zogenaamde verloofde op, bracht haar bruine krullen bijna in aan raking, met zijn blozende ge zicht en fluisterde hem uit voerig toe wat het vaderland van haar verlangde. Toen een half uur later de volgende bus langs de straat weg „De Groene Kan" nader de, reed de chauffeur zonder stoppen en zonder de claxon te gebruiken verder, om het keuvelende jonge paartje niet te storen. „Mei-mei" lispelde op dat ogenblik een verliefd student in een onder de blauwe baret uitstekend oortje, „waarom ga je zo gauw van me weg? Ik zou je altijd wel hier willen houden om je te beschermen". Hij sloeg een arm om die mooie schouders en drukte haar nog iets dichter tegen zich aan. „Ik kan er ook niets meer aan veranderen, Ko-ko. Over- LUISTERT U OOK NAAR DE RADIO U luistert toch ook naar de radio op Zaterdag 28 Mei a.s. tussen 5 en 6 uur en kwart voor 9 en 9 uur. Want dan wordt de grote luisterwedstrijd door de K.R.O. uitgezonden, waar aan U moet deelnemen ten bate van de harmoniums voor onze jongens in Indië. De Kajotters komen U dezer dagen wel kaarten aanbieden, waarop U de oplossing kunt schrijven. Zij komen die kaarten be plakt met postzegels of ver gezeld van een geldbedrag ook weer bij U ophalen. Het wordt U dus zo ge makkelijk mogelijk ge maakt. U behoeft maar te luisteren, even na te den ken en even te schrijven en natuurlijk enig geld te geven; maar dit mag geen bezwaar zijn, want het is voor de jongens in Indië, voor hun geestelijke ver zorging. Dus Zaterdag a.s. tussen 5 en 6 uur en kwart voor 9 tot 9 uur luisteren we al lemaal naar de K.R.O. Deze wedstrijden die tot doel hebben de tafeltennis sport nog meer te propageren in onze omgeving, zijn geor ganiseerd door de Kaatsheu- velse Tafeltennisclub K.A.T. in samenwerking met Sport- huis „FIDES" te Waalwijk, die de alleenverkoop heeft voor de Langstijaat van de wereldbekende DUBUY-tafel- tennisartikelen. Ongetwijfeld zal er voor deze mooie sport, die in onze omgeving steeds populairder wordt, deze avond een grote belangstelling bestaan. „KARRE MAAR". Onder deze titel brengen de Voortrekkers van de Paul Krügerstam Maandagavond een toneel- en filmavond. Het doel van de Voortrek kers is geld bij elkaar te krij gen voor de bouw van een nieuwe stamhut. Momenteel huist men in waarschijnlijk Vele jaren geleden onbewoon baar verklaarde krotten ach ter de KOFA, waar men met kunst en vliegwerk nog iets fatsoenlijks van heeft trach ten te maken. De toestand echter, zoals die nu is, kan niet blijven voortduren en voor een betere en wijdere ontplooiing van het vereni gingsleven is een betere be huizing onmisbaar. Dit doel tracht men nu o.m. te berei ken door een film- en toneel avond op Maandag a.s. Voor de pauze worden in een bont programma enkele leuke sketches opgevoerd, ter wijl na de pauze de film „Van Welp tot Woudloper" wordt vertoond, die het leven geeft van onze Waalwijkse Verken ners, die alle steun verdienen. MUSIS SACRUM. Van Vrijdag t./m. Zondag verschijnen in Musis Abbot en Costello op het witte doek in de komische film „Op Glad IJs". Wanneer hij deze namen hoort, dan weet de filmlief hebber al wel hoe het zijn zal. De ene gekke verwikkeling op de ander, de ene komische si tuatie na de andere, in de strijd van twee onnozelen te gen een aantal schurken. Maandag en Woensdag wordt een Western vertoond die „Gespoorde Duivels" heet en de bekende Chyenne en Fuz zy weer ten tonele voert. Een Amerikaanse knok-film. Als tweede film in dit pro gramma: „Paniek bij Madame Tussaud". De beroemde was sen beelden van Mr. Tussaud zijn de stomme getuigen bij een reeks spannende avontu ren die een jacht op misda digers met zich brengt. LUXOR-THEATER. Van Zaterdag t./m. Zondag zal Joe Brown het Luxor-pu- bliek hartelijk doen lachen om de dolle avonturen die hij be leeft in de film „De Zesdaag se". Joe Brown als wielren ner, die na heel veel gekke momenten de zesdaagse en de liefde van een meisje wint. Maandag en Woensdag wordt het tweede gedeelte vertoond van de geheimzinnige film „Het Atoomspook". Nu zal er een einde komen aan de vele vreemde dingen waarvan het eerste deel vertelde, en nu zal de oplossing gebracht worden van dit raadselachtige geval. Als tweede film wordt „El Dorado" vertoond. De span nende avonturen van de zin gende cowboy Roy Rogers, die weer een duister zaakje en de liefde van een meisje ver dient. morgen-vroeg vertrekken we, Ravebek, die geheimzinnige Hsieh-Fu, één of andere chauf feur en ik. Waar de rit op uiK zal lopen weet geen sterve ling, zelfs Kareltje niet". „En onze conversatieles?" Ze keek hem aan. „Goed dat je het zegt, ik mag m'n shan tung wel een beetje ophalen, anders heeft Kareltje nog niets aan me. Kun je van avond bij me komen, broer tje?" Een juichtoon van verruk king vervulde Flipje's hart, dierbaar omknelde hij zijn beminde conductrice. Van avond! „Natuurlijk, Lola'tje, van avond kom ik bij m'n ver loofde!" Ze weerde glimlachend het hoofd af, dat gevaarlijk haar lippen naderde en spotte: „Pas op, vergeet maar niet dat mijn Lao Yeh nog niets van onze verloving afweet!" VII. IN HET HOL VAN DE LEEUW. Gestadig ruiste de regen over het glimmend asfalt van de Maliebaan. Uit het weel derig lover van de bomen drupten grote droppen. In kleine kluitjes scholen ge strande avondwandelaars in de beschutting biedende portie ken van de kapitale heren huizen. Een auto schoot in pijlsnelle vaart door de troos teloos uitgestrekte plassen. Hoog spatte het water op in de richting van de argeloze fietsers. (Wordt vervolgd). F. Hartong werd vrijgesproken. Achter het gehele geval Har tong schuilt een politiek gestook dat men moet zien in het licht van de a.s. gemeenteraadsverkie zingen, tot deze conclusie kwam mr. v. Leeuwen, advocaat in de zaak Hartong, die Maandag j.l. voor de Kantonrechter te Den Bosch ging. De heer F. L. Hartong, direc teur van de N.V. Tankfabriek te Geertruidenberg stond terecht, er van verdacht als .Nederlander tij dens de oorlog aan de Duitsers geleverd te hebben. De heer Hartong die na de dood van de heer Blom in 1940 directeur was geworden, kwam „als een vreemde eend in de bijt en was er niet bang voor dat hij moeilijkheden zou krijgen met de Duitsers. Hij gaf toe aan de Duitsers om opdrachten te hebben gevraagd, om zijn bedrijf dat velen uit Geer truidenberg van tewerkstelling in Duitsland terughield en dat de zuivelindustrie hielp, in stand te kunnen houden. Zijn reis naar Duitsland was enkel om de fa brieken daar te bezichtigen, niet om leveranties, maar om de be zetters een rad voor de ogen te draaien. Zelf had hij er niet het minste voordeel bij gehad; van een ver- mogensaanwas was bij hem geen sprake, de omzet en de winstcij fers van de zaak daalden. Hiernaar gevraagd, verklaarde de heer Hartong gekozen te zijn tot lid van de raad en tot wet houder en tot lid van het Oranje comité. De burgemeester van Hoge'en Lage Zwaluwe stond in voor de goede bedoelingen die steeds bij de heer H. hadden voorgezeten. Mevr. H. zei dat het politie rapport een grote leugen was. Ook de advocaat mr. v. Leeu wen vond het politierapport zeer beknopt en het procesverbaal van de Prac was zeer dillettanterig en gaf een volkomen verkeerde voor stelling van de stand van zaken. De tankfabriek heeft gewoon, zoals Philips en de spoorwegen, doorgewerkt; de Duitse orders da teren reeds van 1940 en de con tracten waren onder het directo raat van Blom gesloten. Na 1942 leverde verdachte niet meer. Hij heeft niets gedaan dan het be wind van zijn bedrijf in eigen handen gehouden, in plaats van het aan de Duitsers of aan de N.S.B.'ers te geven. Mr. v. Leeuwen duidde aan de hand van cijfers aan dat er he lemaal geen winst gemaakt was, in 1943 werd er zelfs verlies ge leden. Hij concludeerde dat H. geen strafbare feiten had gepleegd, noch minder onbehoorlijke win sten had gemaakt. Hij vroeg vrij spraak en een snelle afdoening om de wind uit de zeilen van de politieke actie te nemen. Na in de raadkamer te zijn ge weest verklaarde de kantonrech ter dat het ten laste gelegde niet bewezen was, dat H. geen daden had gesteld die in strijd waren met de belangen van het Neder landse volk, daarom werd de dag vaarding vervallen verklaard en de verdachte vrijgesproken.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2