WAfflWÏR Waaiwijkse en Langstraa Landbouw huishoudschool DRUNEN SPRANG WASPIK GEMEENTERAAD DRUNEN STEMT VOOR I TT W- jk GENERAAL SPOOR OVERLEDEN. WOENSDAG 25 MEI 1949 Uitgever Waaiwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Redacteur-Verslaggever W. v. d. MEE Jr. DE ECHO \M HEI ZUIDEN OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. 72e JAARGANG No. 43. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". De raad der gemeente Drunen kwam Dinsdagavond in algeme ne openbare vergadering bijeen in de zaal van de heer Th. Els- hout, onder voorzitterschap van de Edelachtb. heer burgemeester Snels. Secretaris P. Elshout. De raad was voltallig. De notulen werden onveran derd goedgekeurd. De ingekomen stukken waren allereerst aan de orde. Besluiten van Ged. Staten a. d.d. 30 Maart 1949 G. Nos. 2957 en 2958 tot vaststelling der gemeentebegroting 1949 en d'e be groting van het gemeentelijk wo ningbedrijf voor 1949 b. d.d. 20 April 1949 G. No. 4969 tot vaststelling der gemeen terekening 1946 c. d.d. 4 Mei 1948 G. No. 2981 tot goedkeuring van het raads besluit van 4 Mei 1948, houdende 2e wijziging gemeentebegroting voor 1948 d. d.d. 23 Maart 1949 G. Nos. 5267 en 5268 tot goedkeuring van de raadsbesluiten van 28 Januari 1949 houdende 14e en 15e wijzi ging gemeentebegroting 1948 e. d.d. 30 Maart 1949 G. No. 8619 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 3 Maart 1949, houdende 16e wijziging der ge meentebegroting voor 1948 f. d.d. 30 Maart 1949 G. Nos. 5269 en 5270 tot goedkeuring van de raadsbesluiten van 28 Januari 1949, houdende le en 2e wijzi ging gemeentebegroting 1949 g. d.d. 13 April 1949 G. no. 7138 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 3 Maart 1949, houdende 5e wijziging gemeente begroting voor 1949 h. d.d. 23 Maart 1949 G. no. 6887, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 3 Maart '49 tot het aangaan van een kasgeld lening van 100.000. i. d.d. 30 Maart 1949 G. No. 7517, houdende goedkeuring van het Jtsadsbesluit van 28 Januari 1949, houdende vaststelling hy potheekregeling woningbouw der gemeente Drunen j. Mededeling van Ged. Staten d.d. 16 Maart 1949 G. No. 6083, dat de bij raadsbesluit van 23 Augustus 1948 vastgestelde wij ziging der verorening tot heffing en invordering van een straatbe lasting in de gemeente Drunen, bij Koninklijk Besluit van 16 Fe bruari 1949 No. 24 is goedge keurd tot 1 Januari 1951 k. mededeling van B. en W. dat door hen de kasgeldlening ad 200.000.— met de Coöp. Cen trale Boerenleenbank per 1 Juni 1949 zal worden afgelost en per die datum een nieuwe kasgeldle ning van 200.000.— met de Provincie Gelderland zal worden aangegaan (krachtens raadsbe sluit van 29 October 1948). Deze stukken worden alle ter kennisgeving aangenomen. De heer v. Wezel vroeg waar om de kasgeldlening van de Boe renleenbank was overgegaan .op de Provincie Gelderland. De voorzitter deelde mede dat bovengenoemde Bank zelf om op heffing had gevraagd. VERBETERING SCHOLEN. Punt 2 der agenda betrof het behandelen van het verzoek van het R.K. Kerkbestuur te Elshout tot het verlenen van medewerking ingevolge art. 72 L.O. wet tot uitbreiding van de R.K. Meisjes school te Elishout met een 7e klaslokaal. Uit het prae-advies bleek o.m. over dit verzoek het volgende Door het R.K. Schoolbestuur diend om medewerking ingevolge te Elshout is een verzoek inge- art. 72 der L. O. wet voor het uitbreiden van de R.K. Meisjes school te Elshout met een lokaal voor de 7e klas. Aan dit nieuwe- lokaal bestaat dringend behoefte, omdat thans de 7e klas van ge noemde school is ondergebracht in de R.K. Bewaarschool te Els hout. Ingevolge een schrijven van 't Ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen afd. L.O. aan het Schoolbestuur, mogen de totale kosten dezer uitbreiding, zonder de kosten van meubilering enz. ten hoogste 14000.be dragen en moet deze uitbreiding in 1949 begonnen en voltooid zijn. Omtrent deze uitbreiding is door het gemeentebestuur thans schriftelijk advies gevraagd aan de Inspecteur van het Lager On derwijs. Dit advies is evenwel nog niet ontvangen, doch gezien de besprekingen die hierover., zijn gevoerd, zal dit zonder twijfel gunstig luiden. Het verbaasde de heer v. d. Wiel dat hij alleen maar een ver zoek zag voor de R.K. Meisjes school, terwijl de Jongensschool aldaar evenzeer een uitbreiding behoeft. De voorzitter antwoordde dat met de verbouwing van de school door v. d. Wiel genoemd, reeds plannen in zeer gunstige zin zijn ontworpen en dat de uitbreiding van deze school ook binnen af zienbare tijd zal geschieden. Over het bovenstaand verzoek werd door de raad gunstig be slist. Eveneens werd gunstig beslist over de verzoeken van het R.K. Schoolbestuur te Elshout om gel den beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van nieuw ma teriaal, waaraan ook volgens de voorzitter zeer dringend behoefte bestond, en het Verzoek om gel den voor het aanschaffen van materiaal voor het vak gymnas tiek. Practisch alle materialen zijn door het oorlogsgeweld verloren gegaan. Aan de orde was verder het voorstel van B. en W. tot 't be schikbaar stellen van een crediet maximaal groot 3500.— voor het Eggen van een Lamelvloer in het gymnastieklokaal te Drunen. Het prae-advies geeft op dit voorstel de volgende toelichting. Door de gemeente is indertijd een regeling getroffen met 't R.K. Kerkbestuur, waarbij ten behoe ve van het onderwijs in lichame lijke oefening gebruik mocht wor den gemaakt van het gvmnastiek- gebouw, alsmede van de daar aanwezige hulpmiddelen en ma terialen. Door de Inspecteur van het L.O. echter is thans het be treffende lokaal wegens onhygië nische redenen afgekeurd. De vloer n.l. is absoluut niet stofvrij en niet geschikt te achten voor het onderwijs aan schoolgaande kinderen. In verband hiermede adviseert hij de nodige voorzie ningen te treffen, bestaande in 't aanbrengen van 'n. stofvrije vloer. Met het oog hierop heeft het ge meentebestuur zich met enkele firma's in verbinding gesteld met het resultaat, dat hun keuze is gevallen op een houten z.g. La- mel-Vlper met beuken slijtlaag. Naar hun mening is deze voor 't qestelde doel het meest geschikt. De kosten hiervan bedragen 20.75 per M2, in totaal rond 3500.De vraag rijst echter op welke wijze een en ander ge financierd zal worden, door de gemeente dan wel door 't Kerk bestuur. Hieromtrent zal nog na der overleg worden gepleegd. Wil het Kerkbestuur deze uit gaaf voor zijn rekening nemen, dan zal het gevolg hiervan zijn, dat de huur van het lokaal ver hoging ondergaat. Is het Kerkbe stuur niet tot financiering bereid dan zal de gemeente dit nood wendig moeten doen. Wat betreft de financiering is inmiddels met het Kerkbestuur overeengekomen, dat de gemeente de aanleg van de vloer zal finan cieren, waarvoor door het Kerk bestuur huur zal worden betaald. De zaal zal, zo antwoordde de voorzitter op de vragen van en kele leden, wel nog voor vergade ringen gebruikt worden. De vloer eist wel een goed onderhoud en het gemeentebestuur wil aan dit onderhoud wel de nodige aan dacht besteden. Over dit voorstel werd ook gunstig beslist. Eveneens werd gunstig beslist over het verzoek van de Wed. v. Dijk-Sipkema om vergoeding van reiskosten ingevolge art. 13 l.o.- wet in verband met het bezoek van haar kind aan de Chr. school te. Besoijen. De voorstellen van B. en W. tot het toekennen van premiën voor woningverbeteringen aan de heren J. v. Wezel, A. v. d. Ven en G. Klerkx, gingen vlot onder de hamer door, alsmede het voor stel tot verkoop van een perceel grond gelegen aan de Stations straat, en reeds eerder gekocht van dhr. A. Pelders, aan J. A. v. Drunen, voor het bouwen van 'n winkel en woonhuis. De bepaling wordt bij deze verkoop gemaakt, dat de grond binnen een bepaalde tijd voor dit doel moet worden ge bruikt. GROND VOOR LIPS. Het voorstel tot verkoop van een perceel grond aan de Bad huisstraat aan de fa. N.V. 's-Her- togenbosse Schroevengieterij M. Lips, ging niet zo vlot onder de hamer door en er ontstond wel enige discussie over het feit dat de raad niet tijdig gehoord wordt over grondverkoop aan de firma Lips. Volgens dhr. v. d. Wiel was een gedeelte van de grond, die thanjj, aan de N.V. Lips ver kocht moest worden, reeds door de firma in gebruik genomen, waardoor de raad thans weer op nieuw voor een voldongen feit kwam te staan. Over deze aangelegenheid ont stond een vrij lang debat, dat ech ter weinig vefandering bracht in de situatie. Uit het praeadvies van B. en W. over dit voorstel ontlenen wij het volgende: Door de N. V. 's-Bossche Schroevengieterij M. Lips is een verzoek ingediend om over te gaan tot verkoop van een strook grond langs de Badhuisstraat, aanslui tende aan het aan de N.V. toe behorende complex. Door de N.V. was gevraagd tot verkoop van een strook (driehoek) te willen over gaan tot een breedte van 38 M. (langs de Badhuisstraat) en een diepte van pl.m. 115 M. Indien het verzoek wordt, ingewilligd zo als dit gevraagd is heeft dit tot gevolg, dat de grensscheiding evenals dit vroeger het geval was noordwestelijk (dus niet lood recht) op de Badhuisstraat uit komt. Om dit te voorkomen is de grensscheiding indertijd loodrecht op voornoemde straat doorge trokken. A.an het verzoek liggen de vol gende beweegredenen, ten grond slag: De heer M. v. d. Leur, die 2 Juli a.s. zijn zilve ren jubileum herdenkt als koster der kerk van St. Jan te Waalwijk. Ie. aankoop is nodig voor de bevoorrading van enkele tot stand te brengen electro-ovens als ge volg van de uitbreiding van het bedrijf; 2e. voor het plaatsen van een transformatorhuisje. Voor de bevoorrading van vo rengenoemde ovens zal het nodig zijn, dat het bedrijf continu over een voorraad te smelten materiaal beschikt. Dit materiaal moet aan gevoerd worden met vrachtauto's. De bedoeling is dit transport ge scheiden te houden van het trans- port dat verband houdt met de eigenlijke schroevenfabricage. Met het oog hierop is het wenselijk, dat ter plaatse een ruimere door tocht ontstaat. Een tweede voor deel voor het bedrijf is dan, dat de nieuwe gieterij voor grote wa gens veel beter bereikbaar zal worden, aangezien het voor de fabrieksuitbreiding nodige trans formatorhuisje dan in zuidelijke richting kan opschuiven. Na ampele overwegingen en na de toestand ter plaatse te hebben opgenomen is het college van B. en W. van oordeel, dat de be langen van het bedrijf werkelijk de aankoop van een strook grond wettigen. In afwijking van het ver zoek echter komt het B. en W. wenselijker voor over te gaan tot verkoop van een strook grond ter breedte van hoogstens 30 meter en over de volle diepte van het thans aan Lips in eigendom toe behorende complex. Hierdoor wordt voorkomen, dat onregelma tige grensscheidingen ontstaan zo als in het verleden steeds geweest is. Na vrij lange bespreking werd ten slotte besloten aan de N.V. Lips de grond te verkopen zoals door B. en W. is voorgesteld, met dien verstande, dat zij, zolang zij de grond zelf niet nodig hebben, deze door de betrokken boeren laat bewerken. De heren Maas en v. d. Wiel zagen wel graag dat de raad op tijd over dergelijke aangelegenhe den werd gehoord. Het voorstel van B. en W. tot intrekken van het raadsbesluit be treffende verhoging leges afgifte van paspoorten, werd z.h.st. goed gekeurd. Over het voorstel van B. en W. aangaande het overnemen van 29 noodwoningen, welke eertijds door het Rijk zijn gebouwd, ont spon zich ook een klein debat. De heren Maas en v. d. Wiel waren wat bang dat de kosten welke aan de noodwoningen zou den komen, groot zouden zijn en dhr. v. d. Wiel was van mening dat het Rijk ze daarom gaarne kwijt was. De heer Verhulst was dezelfde mening toegedaan en was er ook van overtuigd, dat er veel kosten aan zouden komen. De voorzitter zeide deze be zwaren zeer goed aan te voelen, maar was van mening, dat door het beheer van de gemeente zelf, de bewoners hiermede, al komt 't voor de gemeente ook duurder uit, veel beter gebaat zouden zijn, daar eventuele reparaties vee! vlugger konden gebeuren, dan dat het langs vele ambtelijke Svegen moest gaan. En tenslotte draagt het Rijk in het onderhoud 90 bij. De totale aankoopsom van deze 39 noodwoningen zal bedra gen 37714. Ter sprake kwam ook nog de kwestie van onteigening en het recht van opstal bij deze woniu- gen. Deze kwestie werd door dhr. v. d. Wiel naar voren gebracht. Het voorstel van B. en W. werd z. h. st. goedgekeurd. DE LANDBOUW- HUISHOUDSCHOOL. Aan de orde was verder het voorstel van B. en W. tot het oprichten en instandhouden van een landbouw huishoudschool. De voorzitter belichtte het nut hiervan op zeer uitvoerige wijze en verklaarde zich bereid om over dit onderwerp bij de diverse standsorganisaties, die over deze kwestie ook zullen worden ge hoord, een uiteenzetting te geven. Uit het praeadvies aangaande dit voorstel, ontlenen wij het vol gende Door het Hoofdbestuur van de N.C.B. te Tilburg is een verzoek ingediend om te willen besluiten: le. dat de oprichting en in standhouding van een landbouw- huishoudschool in de gemêente Drunen wordt nodig geacht; 2e. zo een geschikt gemeente lijk gebouw of lokaal beschikbaar mocht zijn, te besluiten dit dan voor het onderbrengen van de school af te staan. Zoals bekend is wordt vanwe ge de N.C.B. thans een huishoud- cursus gegeven. Hieraan heeft de gemeente indertijd medewerking verleend. Thans is het de opzet van de N.C.B. een landbouwhuis- houdschool te stichten. Aan deze school worden 2 klassen primair onderwijs verbonden. Het voor deel hiervan is, dat de aan deze school verbonden kinderen de klassen voor voortgezet lager on derwijs aan de bijzondere school niet behoeven te doorlopen, aan gezien dit onderwijs ook aan de huishoudschool gegeven wordt. De leervakken bij het primair onderwijs houden in: a. algemeen vormend onder wijs, .t.w. Nederl. taal, lezen, re- kenen, aardrijkskunde, geschiede nis, plant- en dierkunde, land- en tuinbouw, godsdienst, zingen en lichamelijke oefening; b. naaldvakken, t.w. verma- ken, verstellen, stoppen, mazen, haken, breien, vervaardigen van huishoudgoed en onderkleding, costuumnaaien, stofversieren; i c. huishoudelijke vakken, t.w. koken, wasbehandeling, huishou- delijk werk, receptenleer, voe- dingsleer ,en gezondheidsleer, j Het bezoek aan de huishoud- j school heeft dus als voordeel, dat de periode, gedurende welke de kinderen tóch verplicht zouden zijn het voortgezet l.o. aan de bijzondere dagere school te vol gen, thans benut kan worden om de. meisjes ook in huishoudelijke aangelegenheden te bekwamen. Bij het verlaten der school zijn de leerlingen, die de huishoudschool bezocht hebben de anderen der halve ver vóór, hoewel de leertijd voor beide categoriën even lang is geweest. Hoewel het verzoek uitgaat van de N.C.B. en betrekking heeft op landbouwhuishoudónderwijs wor den op de school alle categoriën toegelaten, zowel kinderen van landbouwers, als die van arbei ders en middenstanders e.a. Hoe groter het aantal leerlingen des te beter. Door het Bestuur van de N. C. B. is een begroting van kosten overgelegd, waaruit blijkt, dat het nadelig slot in totaal zal belopen 9838.91 per jaar. Hierin wordt door het Rijk bijgedragen 70 of 6887.24. Wordt door de raad 't besluit genomen, dat de oprich ting en instandhouding der school wordt nodig geacht, dan vloeit hier automatisch uit voort, dat het resterende gedeelte of 2951.67 door de gemeente wordt gedekt. Volgens de bepalingen der Nij verheidsonderwijswet is het in het onderhavige geval nodig de pa troons- en arbeidersorganisaties over de oprichting der school te horen. Momenteel is hier nog geen gevolg aan gegeven. Men ver wacht echter, dat de betrokken instanties in deze geen bezwaren zullen hebben, integendeel, dit zelfs zeer zullen toejuichen. Tot het vragen van advies zullen wij alsnog het nodige doen. De heer v. d. Wiel vroeg of in verloop van tijd ook voor een lo kaal moest worden gezorgd. De voorzitter antwoordde be vestigend en zag de toekomst cp dit gebied rooskleurig in. De vol gende maand zal de Jongens school worden aanbesteed en ho- penlijk, aldus de voorztter, dit jaar nog klaar zijn. In verband daarmede bestaat er veel kans dat er dan voldoende lokaliteit vrij komt. Bij deze gelegenheid kwam ook de huidige stand van zaken bij de gem, vakschool voor schoenmakers ter sprake. De voorzitter deelde mede dat een propaganda-actie op touw is gezet voor deze school, terwijl men de nodige reorganisatie zal doorvoeren. Men zal trachten de ze school nieuw leven in te bla zen. De heer v. d. Wiel was van mening, dat wanneer dit niet zou lukken, men niet moest schromen om het gebouw een andere be stemming te geven dan 'c thans heeft. De voorzitter kon zich met de uitspraak van de heer v. d. Wiel verenigen. De heer Maas was van me ning dat men de school moest ombouwen tot een school waar ook de machinale methode moest kunnen worden aangeleerd. Over deze kwestie ontspon zich 1 een vrij langdurig debat, maar 't merendeel der leden was 't eens met de heer Maas en was van mening dat men intensief moet trachten de school nieuw leven in te blazen. Het voorstel betreffende de huishoudschool wordt z. h. st. goedgekeurd. De wijziging gemeentebegroting 1948 en 1949 ging vlot onder de hamer door. Aan de orde was verder het voorstel van B. en W. tot aan koop van een perceeltje grond ten Zuiden van het Afwaterings kanaal ent en Westen van de Steegerf groot pl.m. 87 A, van de heer J. C. Th. Elshout. De heer Pijnenburg verzette zich tegen dit voorstel en noem de de aankoop van een perceeltje grond van pl.m. 87 A. midden tussen andere in en ver van an dere gemeentegrond niet verant woord en wilde hieraan zijn toe stemming niet geven. Na een vrij lang debat werd tenslotte met 9 stemmen voor en 2 tegen besloten het genoemde perceel te kopen onder de voor waarde dat de eigenaren der be lendende percelen het recht van voorhuur krijgen in verband met het feit dat niemand nog iets van de verkoop af weet. De herziening der salarisrege ling voor de gemeenteambtenaren werd ook z. h. st. goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. tot aanvragen en aanvaarden van een bijdrage uit 's Rijks kas in 't exploitatietekort van een 4-tal te bouwen arbeiderswoningen werd ook z. h. st. goedgekeurd. De gemeente heeft zelf nog bouwvolume voor een zestal ar beiderswoningen. twee hiervan zijn afgegeven aan de firma Lips, 2 zullen er gebouwd worden in Drunen en 2 in Elshout. Op de vraag van de heer Maas waar deze woningen zouden ko men, antwoordde de voorzitter dat er 2 zullen komen in de Burg. v. d. Heijdenstraat en twee op de Schanswijk. Tot slot werden nog enkele percelen gemeentegrond op ad vies van de pachtcommissie toe gewezen. Hierna ging de raad over in besloten zitting. DE SPOOKTREIN. Het was een kunstige thril ler die de Toneelvereniging O.O.G. Maandag en Dinsdag voor haar honoraire leden in Thalia opvoerde. Een stuk met een griezel stemming, waarbij de toe schouwer zich ieder ogenblik gespannen afvraagt: wat zal er nu weer gebeuren? Een stuk waarbij je alle mogelijke gissingen maakt, die het vol gende ogenblik weer onge grond schijnen. Ontegenzegge lijk een stuk met sfeer, met goede dramatische kwalitei ten, zo (om maar eens geleer de woorden te gebruiken) ver antwoorde retro- en prospec tieve elementen, een goede climax en vreemde verrassin gen. Een stuk met komische elementen, die de spanning een ogenblik braken; het pu bliek echter greep de minste gelegenheid aan om even ont spannen te geraken, soms ten nadele van het spel, waarvan op een dergelijke manier wel eens het een en ander ver loren ging. O.O.G. heeft de sfeer van griezelige spanning juist aan gevoeld en voortreffelijk weergegeven, soms nog geac centueerd. Dit is niet gemak kelijk, vooral niet bij de hoogtepunten, waar beheerst heid toch een eerste vereiste blijft. Men heeft echter blijk gegeven het stuk goed te be heersen; af en toe haperde 't wel eens bij gebrek aan rol vastheid, soms was dit zelfs hinderlijk. De dialoog was soms te mat, gelukkig was er de figuur van Teddy Deahin, een dankbare, maar ook een goed gespeelde rol van B. v. d. Velden, die er van tijd tot tijd iets spranke- lends in bracht. Zoals we reeds uit lieten komen, hebben de speelsters en spelers van O.O.G. weer een goede vertolking gegeven van dit stuk, dat wel erg af wijkt van wat wij tot nog toe van hun zagen en dat bewijst dat zij niet alleen blijspelen en dramatische-genrestukken in staat zijn ten tonele te voe ren. Wij hebben geen noemens waardige zwakke plekken in het spelersmateriaal gezien; allen gaven een vlotte vertol king van de hun toebedachte rol, allen speelden met een zeker gemak, men was vol doende op elkaar ingespeeld en erg hinderlijke dillettante- righeden hebben we niet be merkt. We noemen speciaal Mevr. Trommelen-van Etten, in haar kwaliteit van oude dame, B. v. d. Velden, waar over we reeds spraken, Mevr. Somers-v. d. Waerden, die een zeer goede geestzieke was, maar een minder goede mis dadigster en J. van Delft, die van de stationschef een rake typering gaf. Dat wij deze speciaal noe men, vestige niet de indruk dat wij het spel der anderen niet zouden waarderen. In tegendeel, wij kunnen ten vol le onze mening aangaande de goede kwaliteiten van de to neelvereniging O.O.G., die wij bij ieder stuk een pluim op de hoed moeten steken, handha ven. W.R.J.V. „ROSSINANT". Zondag j.l. werd door een 8-tal ruiters van de W.R.J.V. „Rossinant" deelgenomen aan een ruiterwedstrijd in Dongen welke door de heer Otj ens al daar was georganiseerd. Het programma, hetwelk bestond uit enkele nummers voor rijpaarden en een 2-tal springconcoursen had een ge animeerd verloop en was een goede oefening voor de Waai wijkse ruiters, die zich hier in konden meten met die van Dongen en Vught. Met enkele prijzen keerde de jonge Waaiwijkse vereni ging huiswaarts. RIJWIELDIEFSTAL. Ten nadele van een zekere S. is dezer, dagen een fiets weggehaald, die hij bij café Thalia had neergezet. De po litie zoekt naar de dader. GEVAARLIJK. De politie verzoekt ons te waarschuwen tegen het ver- voeren van personen boven 10 jaar of zonder dat er een behoorlijke zitplaats is ach ter- of voorop een fiets. Voor al bij schoolgaande kinderen wordt dit herhaaldelijk ge constateerd en vooral bij deze merendeels kleine kinderen zou dit tot ernstige gevolgen kunnen leiden. GEVONDEN en VERLOREN. Gevonden: portemonnaie, broche, fietsensleutel, gym nastiekschoen, vulpen, kous, zilveren armband, blauwe gla cé dameshandschoen, bruine glacé herenhandschoen, sleu tel, tennisbal, polshorloge. Verloren: bankbiljet van 10.spoorboekje, porte monnaie, leren fietstas, rozen krans, kinderkousje, dames handschoen, portemonnaie m. inhoud, boodschappentas, 2 vulpennen, witte halssnoer met hangertje. ZILVEREN JUBILEUM bij BLOK-VAN HEIJST. Vanmorgen is de heer H. v. Disseldorp, houtenhakkenzet- ter bij de fa. Blok-van Heijst, gehuldigd om het feit, dat hij 25 jaar op deze fabriek werk zaam was. „Heintje" blijkt erg in de pas te staan, want hartelijke woorden werden hem toege sproken en mooie cadeaux aangeboden. De directeur de heer H. Blok stelde hem tot voorbeeld aan geheel het personeel en over handigde hem een geschenk onder couvert. Namens het personeel bood de heer H. Westenburger de jubilaris een prachtige radio aan en de bedrijfsleider dhr. W. Hornman noemde hem een parel aan de kroon, die de naam Blok-van Heijst siert. Er waren ook nog enkele fraaie bloemstukken, die even eens bewezen hoezeer men de heer v. Disseldorp dit feest gunde en hoezeer hij het ver diende. 30.000 MILITAIREN BINNEN ACHT MAANDEN NAAR HUIS. 7 December-Divisie komt tussen October 1949 en Januari 1950. Technisch staat er niets in de weg om binnen de komen de acht maanden 30.000 man naar Nederland over te bren gen. Allereerst zal de laatste groep oorlogsvrijwilligers te rugkeren, ongeveer 9000 man, daarna de 7 December-divisie, die in het tijdvak van Octo ber 1949 tot Januari 1950 de mobiliseert. Er zal in Indonesië een federaal leger van 18.000 man worden opgericht. De aflossing zal normaal doorgaan en er zal voor dit probleem dan een andere op lossing gevonden moeten wor den. Over de herhalingsoefe ningen, die de uit Indonesië komende militairen na hun demobilisatie nog eens zullen moeten meemaken, werd mee gedeeld, dat zij niet langer zullen duren dan zes weken. Hedenmorgen bereikte ons het bericht dat Generaal Spoor, de opperbevelhebber van de troepen in Indonesië, na een korte ziekte, waarvan wij melding maakten in het eerste blad, in Batavia is overleden. Luitenant generaal Spoor was enkele dagen geleden door H. M. de Koningin bevorderd tot Gene raal. In hem verliest het Nederlandse leger een bekwaam bevelhebber niet alleen, maar ook een sympa thiek mens, die bij de soldaten zeer hoog in aanzien stond en die ons land in moeilijke tijden grote diensten heeft bewezen. R.K. Gymn. Ver. S.H.J. Zondag j.l. trok de Gymnastiek vereniging Sint Herman Jozef ter bedevaart naar O. L. Vrouw te 's-Bosch, waarvan zij nog zeer frisch en keurig omstreeks 12 uur in Drunen arriveerde. De Drunense bevolking, maar vooral de Congregatie kan zeer trots zijn op zulk een actieve sportvereniging. Naar Canada. Binnenkort vertrekken alhier een tweetal landbouwersgezinnen naar Canada, n.l. de families van Campen en Kersten. Een voor spoedige reis en veel geluk in hun nieuwe vaderland zij hen toege wenst. Uitstapje. De leden der afd. Sprang van de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders hopen op Maandag 15 Augustus met een drietal bussen van de A.L.A.D. een plezierreisje te maken naar Nijmegen enz. Burg. Stand over April 1949. Geboren: Bartholomeus W J zv B A Kamp-Smits. Matheus C M zv W C Savelkouls-Ver- schure. Cornelia J dv J C van Pas-Michaël. Nicolaas Th A M zv A C Smeur-Buijs. Hu- bertus A M zv L v Diem-Smits. Overleden: Maria Pulles oud 87 jaar. Gerardus Fasen oud 85 jaar. Adriana M Martens oud 81 jaar. Petrus C Buiks oud 2 jaar. Huwelijken: Geen. Ingekomen: Elly Th G Cou- wenberg van 's-Bosch. Anto- nius Dijkstra van Doniawerstal.. Arnolda J Paans van Sprang- Capelle. Waltherus J van den Broek en echtgenote van Dussen Aqatha P C van Dommelen van Hoorn. Huberia de Wit van Dongen. Vertrokken: Johanna D M v Vugt naar Raamsdonk. Mar- tinus C Ramstijn naar Helmond. Adrianus P van Bergen naar Raamsdonk. Govardus J Kem- mere naar Terheijden. Raadsverkiezingen. In de vergadering van 't hoofd stembureau van 21 Mei j.l. wer-

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5